مخبر - 1398/05/24 - عبور از تحریم ها با زره فولادی

عبور از تحریم ها با زره فولادی
به گزارش ماین نیوز، دفتر دارایی های خارجی وزارت خزانه داری امریکا در بیانیه ای کوتاه اعلام کرده که این وزارتخانه عنوان «مقررات مربوط به نقض تحریم های حقوق بشر ایران» را به «مقررات مربوط به تحریم های حقوق بشر و تحریم های بخشی ایران» تغییر داده است.وزارت خزانه داری امریکا از ارائه توضیح های بیشتر ...
عبور از تحریم ها با زره فولادی

عبور از تحریم ها با زره فولادی به گزارش ماین نیوز، دفتر دارایی های خارجی وزارت خزانه داری امریکا در بیانیه ای کوتاه اعلام کرده که این وزارتخانه عنوان «مقررات مربوط به نقض تحریم های حقوق بشر ایران» را به «مقررات مربوط به تحریم های حقوق بشر و تحریم های بخشی ایران» تغییر داده است.
وزارت خزانه داری امریکا از ارائه توضیح های بیشتر درباره ارتباط بین مسائل حقوق بشری و تحریم های بخش فلزات ایران خودداری کرده است. البته این وزارتخانه همچنین درباره پیامدهای عملی این تغییر در دسته بندی تحریم ها توضیحی ارائه نکرده است.
کارشناسان، تولیدکنندگان و دست اندرکاران در حوزه فلزات و به ویژه فولاد معتقدند، تحریم های امریکا نه اینکه تاثیری بر حوزه صادرات ما نداشته باشد، اما از یک سو تولیدکنندگان ایرانی به دنبال راهکارهای صادراتی خود هستند و از سوی دیگر محصولات فلزی ایرانی در جهان مشتری های خود را دارد.
نگران صادرات فولاد نیستیم
جعفر سرقینی، معاون امور معادن و صنایع معدنی وزیر صنعت، معدن و تجارت درباره تحریم های امریکا به ویژه در حوزه فلزات و فولاد اعلام کرد: نگران صادرات فولاد نیستیم. به گزارش چیلان، وی با اشاره به تاثیر تحریم های امریکا بر حوزه فلزات ایران خاطرنشان کرد: بعید به نظر می رسد تحریم های جدید امریکا بتواند بر صنعت فلزات ایران تاثیر بسیار بگذارد؛ چراکه فولاد، مس و آلومینیوم ایران به دلیل کیفیت مطلوب و دارا بودن استانداردهای جهانی مشتری های خود را دارد.
وی با اشاره به کاهش نیافتن میزان صادرات حوزه فلزات ایران در دوره تحریم ها عنوان کرد: در یک سال گذشته با خروج امریکا از برجام، نه تنها صادرات در حوزه صنعت فلزات کشور کاهش نیافته که نسبت به مدت مشابه سال پیش از آن نیز افزایش یافته است. معاون امور معادن و صنایع معدنی وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه تولید فولاد ایران از جهان تاثیر نمی پذیرد، گفت: سالانه یک میلیارد و 600میلیون تن فولاد در جهان تولید می شود که در مقایسه با این عدد، تولید فولاد ایران که در سال قبل 25میلیون تن بود، در بازارهای جهانی عدد بزرگی به شمار نمی رود و از بازارهای جهانی تاثیر نمی پذیرد.
سرقینی در ادامه خاطرنشان کرد: میزان صادرات کشور نیز در برابر عدد صادرات فولاد جهان بسیار کوچک است، بنابراین ایران نگرانی از روند بازارهای صادراتی فولاد کشور ندارد. لازم به یادآوری است، سال گذشته درکشور حدود 25میلیون تن فولاد تولید شد که 8میلیون تن آن به صادرات اختصاص یافت.
بسته ای متناسب با تحریم جدید تنظیم شود
همچنین عزیز قنواتی، مدیرعامل شرکت آتیه خلیج فارس درباره تاثیر تشدید تحریم های امریکا بر حوزه فلزات در گفت وگو با صمت اظهار کرد: به یقین به دلیل وابستگی بیشتر کشورها به امریکا، تحریم ها نمی تواند در زمینه صادرات فولاد بی اثر باشد. اگر پیش از این با دو چراغ صادرات داشتیم، اما هم اکنون با یک چراغ و حتی چراغ خاموش صادرات می کنیم. قنواتی با اشاره به این موضوع که حتی عراق که کشور نزدیکی به ماست، برای صادرات به این کشور نیز دچار محدودیت های صادراتی تحریم ها هستیم، عنوان کرد: هرچند عراقی ها با ما مبادله صادراتی دارند اما در تعاملاتی که با آنها داشتیم، عنوان کردند که بیشتر پیمانکارها و مجریان ما خارجی و از کشورهای اروپایی یا ترکیه ای هستند و ملاحظات تحریم ها را درباره خرید کالای ایرانی درنظر می گیرند.
وی در ادامه خاطرنشان کرد: به این معنی که تحریم ها آثار روانی و فیزیکی خود را بر بازار ما بر جای گذاشته است. طبیعی است که یک پیمانکار خارجی در عراق ترجیح می دهد بدون دردسر کار خود را جلو ببرد. از این رو این محدودیت ها بی تاثیر نیست. برای نمونه فولاد خوزستان که یک شرکت صادراتی است، در 1.5 سال گذشته صادرات آن کاهش یافته که این کاهش به دلیل محدودیت های تحریم هاست. مدیرعامل شرکت آتیه خلیج فارس در ادامه خاطرنشان کرد: تولیدکنندگان فولاد نیز برای صادرات راهکارهایی درنظر گرفته اند و به این معنا نیست که کل بازار صادراتی آنها تعطیل شود. بنابراین باید به کمک دولت و بخش خصوصی و با همکاری انجمن های مربوط و تولیدکنندگان به ویژه واحدهای صادرات محور، بسته ای متناسب با تحریم جدید تنظیم شود.
قنواتی در ادامه یادآور شد: اگر صادرات ما کاهش یابد، بازار داخلی با کاهش نرخ بیشتری روبه رو خواهد شد. البته اگر نرخ داخلی کاهش پیدا کند، بازارهای عراق و افغانستان که بهترین بازار ایران هستند، به دنبال نازل ترین نرخ از ما خواهند بود.
وی در پایان تاکید کرد: تحریم ها آثار خود را برجای می گذارند اما تولیدکنندگان با راهکارهایی که درپیش می گیرند، می توانند این آثار را به کمترین میزان برسانند؛ همان گونه که معاون اول رئیس جمهوری عنوان کردند که با همدلی اجازه ندادیم اقتصاد ایران در تحریم ها دچار فروپاشی شود. در زمینه صادرات فلزات نیز تولیدکنندگان با همدلی راهکارهایی را جست وجو می کنند و بازار صادرات را پیش می برند.
تولیدکنندگان راهکار صادراتی خود را دارند
همچنین درباره تاثیر تحریم های امریکا در حوزه فلزات، زکریا نایبی، مدیر تحقیق و توسعه فولاد ناب تبریز در گفت وگو با صمت اظهار کرد: تحریم های امریکا تاثیر زیادی ندارد. نایبی در ادامه خاطرنشان کرد: روابط و تعاملات واحدهای فولادی با شرکت هایی که از پیش رابطه داشته اند، همچنان ادامه دار خواهد بود؛ چراکه بیشتر این کشورها همچنان جزو واردکنندگان فولاد ایران قلمداد می شوند.
وی در ادامه تاکید کرد: ایران جزو کشورهایی در جهان به شمار می آید که اگر دور تا دور آن را دیوار بکشند، باز هم می تواند به حیات خود ادامه دهد؛ چراکه در خود همه چیز را دارد، اما موضوع آن است که باید برای تولید زیرساخت ها را بیش ازپیش مهیا کرد. این کارشناس فولاد با اشاره به راهکارهایی که تولیدکنندگان برای صادرات خود درنظر می گیرند، گفت: درکل با وجود تحریم ها محصولات فولادی با کاهش صادرات قابل توجهی روبه رو نخواهد بود.
نقطه سر به سر صنعت فولاد
همچنین سیدبهادر احرامیان، نایب رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران درباره تشدید تحریم های امریکا علیه فلزات ایران گفت: محدودیت صادرات ما را به نقطه سربه سر صنعت فولاد نزدیک می کند. به گزارش چیلان، احرامیان در ادامه خاطرنشان کرد: بررسی های آماری نشان می دهد، اگرچه برنامه ایران برای صادرات فولاد در سال گذشته 12 میلیون تن بود اما بیش از 20درصد کمتر از این برنامه محقق شد که این عقب ماندگی نه از تحریم های خارجی که از ناحیه داخل بود و به جریان صادرات ضربه زد.
وی ادامه داد: در صنعت فولاد موانع صادرات از قوانین زائد، مقررات ناکارآمد و بروکراسی های داخلی نشأت گرفته است، امسال هم وضعیت صادرات همین خواهد بود و همچنان بزرگ ترین مشکل از ناحیه داخل، این صنعت را تهدید می کند. رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران تصریح کرد: اثر تحریم های جدید امریکا بسته به نوع اعمال آن و نوع همکاری کشورهای طرف قرارداد دامنه متفاوتی خواهد داشت، البته هنوز هم کشورهای همسایه و کشورهای منطقه به صنعت فولاد ایران نیاز دارند و چرخه صادرات قطع نخواهد شد.
با این حال ممکن است برخی از این کشورها بخواهند در تراز تجاری خود طوری وانمود کنند که از صنعت فولاد ایران بهره نگرفته اند. از سویی اثر مهلت 90روزه این تحریم ها برای شرکت های طرف قرارداد با ایران، هزینه های تولید را بالا و نرخ فروش محصولات را پایین می آورد.
احرامیان ادامه داد: اگر میانگین پوشش ظرفیت صنعت فولاد ایران را 70درصد درنظر بگیریم، حدود 35درصد آن صادر می شود و اگر صادرات محدود شود، پوشش ظرفیت ما را به 50درصد می رساند و به نقطه سربه سر صنعت نزدیک می شویم.
وی با اشاره به اینکه عبور از تحریم ها نیاز به همدلی بیشتری از سوی دولت و مجلس دارد، عنوان کرد: چنانچه دولت و مجلس رویه ها و موانع داخلی را از پیش پای صادرات این صنعت برندارند، چشم انداز این صنعت، مطلوب نخواهد بود. ازاین رو پیشنهاد می شود دولت و مجلس در سیاست گذاری ها تجدیدنظر کنند تا با کمک همه از این گردنه عبور کنیم.
منبع خبر : ماین نیوز

محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
کلیدواژه های این خبر
عراق   فولاد   صادرات   معادن   آمریکا   ترکیه   وزارت خزانه داری   بانه   فلزات   وزیر صنعت معدن و تجارت   وزارت خانه   کشور اروپایی   پیمانکار   چراغ   مجریان   بازارهای جهانی   نقض تحریم   کیفیت مطلوب   میزان صادرات   بازار   صنعت   تولیدکنندگان   خروج امریکا از برجام   خرید کالای ایرانی   تحریم های جدید  
اخبار مرتبط
فرجام صادرات مواد خام معدنی
تیتر20
سهم ایرانی ها از بازار 12میلیارد دلاری پوشاک
خبر خودرو
تفویض اختیار به استان ها و انجمن ها رویکرد وزارت صنعت است
ایرنا
وضع عوارض برای دفاع از صنعت سنگ در مقابل چین است
ایرنا
اخذ عوارض 25 درصدی از صادرات مواد خام معدنی
صدا و سیما
موافقت پرداخت عوارض 25 درصدی کنسانتره سنگ آهن
باشگاه خبرنگاران
اخذ عوارض 25 درصدی از صادرات مواد خام معدنی به گمرک ابلاغ شد
حزب الله نیوز
مقاومت یمن تلافی کرد؛ بازار نفت به هم ریخت
مشرق نیوز
جهانگیری: آمریکایی ها در توقف فروش نفت ایران ناموفق بوده اند
الف
مریکایی ها در توقف فروش نفت ایران ناموفق بوده اند
تابناک
پهپادهایی که رویای آمریکا را به باد داد
الف
همه توان و ظرفیت خود را برای فروش نفت به کار می گیریم/ آمریکایی ها در توقف فروش نفت ایران ناموفق بوده اند
دیده بان ایران
افزایش آسیب پذیری بازار نفت با استفاده از ذخایر استراتژیک
تسنیم
پهپادهایی که رویای آمریکا برای کنترل بازار نفت را به باد داد/ قیمت نفت تا کجا بالا می رود؟
صاحب نیوز
قیمت نفت تا کجا بالا می رود؟
مشرق نیوز
صدور خدمات فنی و مهندسی؛ «نگاهی بر آنچه مغفول مانده»
صدای مهندسی ایران
برنامه کاهش 10میلیارددلاری واردات کالاهای صنعتی تا پایان سال 1400/ به دنبال بومی سازی حداکثری همه نیازهای صنعتی کشور هستیم
آرا نیوز
بازی قدرت، فتیله نفت را پایین کشید
ایرنا
گام های خوبی برای اصلاح فضای کسب و کار انجام شده است
خبرگزاری دانشجو
وزیر صنعت اعلام کرد:دنبال کاهش 10 میلیارد دلاری واردات کالاهای صنعتی هستیم
پارسینه
کاهش 10 میلیارد دلاری واردات کالا های صنعتی تا پایان سال 1400
عصر مالی
دنبال کاهش 10 میلیارد دلاری واردات کالاهای صنعتی هستیم
اقتصادگردان
2 هزار واحد صنعتی راکد به چرخه فعالیت بازمی گردند
مهر نیوز
وزیر صنعت: دنبال کاهش 10 میلیارد دلاری واردات کالاهای صنعتی به کشور هستیم
پانا
برنامه وزارت صمت برای کاهش واردات کالاهای صنعتی
الف
دنبال کاهش 10 میلیارد دلاری واردات کالاهای صنعتی به کشور هستیم/ از ایده های نوین و خلاقانه ی جوانان و استارت آپ ها در حوزه ی بازار حمایت می کنیم/ بهبود فضای کسب وکار در وازرت صمت یک اولویت اصلی است
سیتنا
شرایط برای سرمایه گذاری روی طلا مناسب است/ قیمت طلا افزایش می یابد
رویداد 24
کاهش 10 میلیارد دلاری واردات کالاهای صنعتی تا پایان سال 1400
ایرنا
صدور خدمات فنی و مهندسی؛«نگاهی بر آنچه مغفول مانده»
ایرنا
تولید سالانه 80 میلیون تن سنگ آهن در کشور/ در بخش معدن انگیزه ها روز به روز کم تر می شود/ در سال 97 تنها 7/7 میلیون تن صادرات سنگ آهن داشته ایم
برنا نیوز
صنایع فولاد تحریم را دور زده است
صبحانه با خبر
صنایع فولاد تحریم را دور زده است/ افزایش صادرات فولاد به 8 میلیون تن در سال
باشگاه خبرنگاران
تعدیل نیرو در انتظار صنایع معدنی
بورس نیوز
رضایت مسئولین از وضعیت بازار آهن
ایران جیب
مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه : رویکرد جدید فولاد مبارکه بومی سازی فرآیندهاست
شمانیوز
علاقه ای به قیمت گذاری فولاد نداریم
اقتصادگردان
صدور بیش از حد مجوز توسعه صنایع پایین دست، باعث کمبود خوراک شد
شعار سال
بعید است برای صادرات فولاد در آینده با مشکل مواجه شویم/ صدور بیش از حد مجوز توسعه صنایع پایین دست، باعث کمبود خوراک شد/علاقه ای به قیمت گذاری فولاد نداریم
خبرگزاری ایلنا
حضور همتی و رحمانی در استانداری کرمان جهت حمایت از صادرات پسته/ ارزش افزوده ترکیه از محل بسته بندی پسته ایرانی از صادرات ما بیشتر است
خبر داغ
محصولات فولادی در گذر سخت تولید تا صادرات
شعار سال
اخبار مرتبط
bltتیتر20 : فرجام صادرات مواد خام معدنی
bltخبر خودرو : سهم ایرانی ها از بازار 12میلیارد دلاری پوشاک
bltایرنا : تفویض اختیار به استان ها و انجمن ها رویکرد وزارت صنعت است
bltایرنا : وضع عوارض برای دفاع از صنعت سنگ در مقابل چین است
bltصدا و سیما : اخذ عوارض 25 درصدی از صادرات مواد خام معدنی
bltباشگاه خبرنگاران : موافقت پرداخت عوارض 25 درصدی کنسانتره سنگ آهن
bltحزب الله نیوز : اخذ عوارض 25 درصدی از صادرات مواد خام معدنی به گمرک ابلاغ شد
bltمشرق نیوز : مقاومت یمن تلافی کرد؛ بازار نفت به هم ریخت
bltالف : جهانگیری: آمریکایی ها در توقف فروش نفت ایران ناموفق بوده اند
bltتابناک : مریکایی ها در توقف فروش نفت ایران ناموفق بوده اند
bltالف : پهپادهایی که رویای آمریکا را به باد داد
bltدیده بان ایران : همه توان و ظرفیت خود را برای فروش نفت به کار می گیریم/ آمریکایی ها در توقف فروش نفت ایران ناموفق بوده اند
bltتسنیم : افزایش آسیب پذیری بازار نفت با استفاده از ذخایر استراتژیک
bltصاحب نیوز : پهپادهایی که رویای آمریکا برای کنترل بازار نفت را به باد داد/ قیمت نفت تا کجا بالا می رود؟
bltمشرق نیوز : قیمت نفت تا کجا بالا می رود؟
bltصدای مهندسی ایران : صدور خدمات فنی و مهندسی؛ «نگاهی بر آنچه مغفول مانده»
bltآرا نیوز : برنامه کاهش 10میلیارددلاری واردات کالاهای صنعتی تا پایان سال 1400/ به دنبال بومی سازی حداکثری همه نیازهای صنعتی کشور هستیم
bltایرنا : بازی قدرت، فتیله نفت را پایین کشید
bltخبرگزاری دانشجو : گام های خوبی برای اصلاح فضای کسب و کار انجام شده است
bltپارسینه : وزیر صنعت اعلام کرد:دنبال کاهش 10 میلیارد دلاری واردات کالاهای صنعتی هستیم
bltعصر مالی : کاهش 10 میلیارد دلاری واردات کالا های صنعتی تا پایان سال 1400
bltاقتصادگردان : دنبال کاهش 10 میلیارد دلاری واردات کالاهای صنعتی هستیم
bltمهر نیوز : 2 هزار واحد صنعتی راکد به چرخه فعالیت بازمی گردند
bltپانا : وزیر صنعت: دنبال کاهش 10 میلیارد دلاری واردات کالاهای صنعتی به کشور هستیم
bltالف : برنامه وزارت صمت برای کاهش واردات کالاهای صنعتی
bltسیتنا : دنبال کاهش 10 میلیارد دلاری واردات کالاهای صنعتی به کشور هستیم/ از ایده های نوین و خلاقانه ی جوانان و استارت آپ ها در حوزه ی بازار حمایت می کنیم/ بهبود فضای کسب وکار در وازرت صمت یک اولویت اصلی است
bltرویداد 24 : شرایط برای سرمایه گذاری روی طلا مناسب است/ قیمت طلا افزایش می یابد
bltایرنا : کاهش 10 میلیارد دلاری واردات کالاهای صنعتی تا پایان سال 1400
bltایرنا : صدور خدمات فنی و مهندسی؛«نگاهی بر آنچه مغفول مانده»
bltبرنا نیوز : تولید سالانه 80 میلیون تن سنگ آهن در کشور/ در بخش معدن انگیزه ها روز به روز کم تر می شود/ در سال 97 تنها 7/7 میلیون تن صادرات سنگ آهن داشته ایم
bltصبحانه با خبر : صنایع فولاد تحریم را دور زده است
bltباشگاه خبرنگاران : صنایع فولاد تحریم را دور زده است/ افزایش صادرات فولاد به 8 میلیون تن در سال
bltبورس نیوز : تعدیل نیرو در انتظار صنایع معدنی
bltایران جیب : رضایت مسئولین از وضعیت بازار آهن
bltشمانیوز : مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه : رویکرد جدید فولاد مبارکه بومی سازی فرآیندهاست
bltاقتصادگردان : علاقه ای به قیمت گذاری فولاد نداریم
bltشعار سال : صدور بیش از حد مجوز توسعه صنایع پایین دست، باعث کمبود خوراک شد
bltخبرگزاری ایلنا : بعید است برای صادرات فولاد در آینده با مشکل مواجه شویم/ صدور بیش از حد مجوز توسعه صنایع پایین دست، باعث کمبود خوراک شد/علاقه ای به قیمت گذاری فولاد نداریم
bltخبر داغ : حضور همتی و رحمانی در استانداری کرمان جهت حمایت از صادرات پسته/ ارزش افزوده ترکیه از محل بسته بندی پسته ایرانی از صادرات ما بیشتر است
bltشعار سال : محصولات فولادی در گذر سخت تولید تا صادرات
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.