مخبر - 1398/05/23 - 7 عامل اثرگذار بر قیمت مسکن در تهران

7 عامل اثرگذار بر قیمت مسکن در تهران
سازندگان مسکن محاسبات خود را درباره قیمت فروش واحد های مسکونی «در حال ساخت» یا «آماده ساخت» تغییر دادند.
7 عامل اثرگذار بر قیمت مسکن در تهران

سازندگان مسکن محاسبات خود را درباره قیمت فروش واحد های مسکونی «در حال ساخت» یا «آماده ساخت» تغییر دادند. با شکل گیری انتظارات کاهشی برای آینده قیمت مسکن در سمت تقاضا، عوامل عرضه نیز به تجدیدنظر کاهشی برای «نوساز های در راه فروش» متقاعد شده اند.
به گزارش «تابناک» به نقل از دنیای اقتصاد، 7 پارامتر در بازار ساخت و ساز وضعیت جدید را در پایتخت شکل داده است. اگر چه پارامتر هزینه ای دستمزد کارگر ساختمانی و بهای جواز ساختمانی افزایش چشمگیر پیدا کرده، اما رکود معاملات مسکن و همچنین انعطاف در قیمت فروش زمین به تغییر حرکت سازنده ها منجر شده است.
موج انتظارات کاهشی از «بازار معاملات مسکن» به «بازار ساخت وساز» تسری پیدا کرد. سرایت این موج به بازار پروژه های در حال ساخت آپارتمان در نیمه شمالی شهر تهران سبب شده تا محاسبات بساز و بفروش ها برای «واحد های مسکونی نوساز در راه عرضه به بازار» تغییر کند.
بررسی روند بازار مسکن طی چندماه گذشته نشان می دهد: اولین نشانه های انتظارات کاهشی قیمت در بخش معاملات مسکن اواخر بهار امسال هویدا شد؛ به طوری که با کاهش شیب رشد ماهانه تورم مسکن این انتظار را در میان متقاضیان و خریداران مسکن شکل داد که به تدریج سطح قیمت ها ثابت و نهایتا کاهشی خواهد شد. علاوه بر متقاضیان خرید مسکن، واسطه های ملکی نیز این انتظار را داشته و سعی کردند انتظارات کاهشی در بازار معاملاتی مسکن را گسترش دهند.
آغاز موج انتظارات کاهش قیمت در حوزه معاملات به خوبی در آمار تحولات بازار مسکن در نخستین ماه از فصل تابستان ثبت شد. مطابق با آمار رسمی منتشر شده از سوی دفتر اقتصاد مسکن، نرخ تورم ماهانه قیمت مسکن در مناطق مختلف شهر در تیر به کمتر 5/ 1 درصد رسید. کشیده شدن ترمز تورم ماهانه قیمت مسکن طی هفته های گذشته یکی از مهم ترین عوامل سرایت موج «انتظارات کاهشی» به حوزه ساخت وساز است. به طوری که تحقیقات میدانی از فعالان ساختمانی مناطق مختلف شهر تهران نشان می دهد: سازنده ها روی قیمت های فروش آتی در حال بازنگری کاهشی هستند. به تعبیر دیگر انتظارات کاهشی سبب شده تا سازنده ها برای ساخت وساز هایی که در ماه های آتی به واحد های نوساز قابل عرضه به بازار تبدیل می شوند، محاسبات قیمتی را تغییر و به شکل کاهشی نسبت به وضعیت کنونی پیش بینی کنند. آن طور که برخی از فعالان ساختمانی اعلام می کنند در حال حاضر در مناطقی از شهر تهران شامل مناطق مصرفی و نیمه شمالی، برای واحد های در حال ساخت و قابل عرضه در ماه های آتی، بین 10 تا 13 درصد تجدیدنظر کاهشی در برآورد قیمت فروش آتی خواهند داشت.
از دیدگاه سازندگان و فعالان ساختمان تغییرات مهم ترین پارامتر های تاثیرگذار بر قیمت تمام شده ساخت مسکن، موج انتظار کاهشی را به بخش ساخت وساز رسانده است.
بر این اساس، اثر 7 پارامتر اصلی بر قیمت تمام شده ساخت مسکن قابل بررسی است.
نخستین پارامتر تاثیرگذار، به رکود سنگین حاکم بر بازار معاملات مسکن باز می گردد. طی ماه های اخیر، در پی افزایش سطح قیمت ها و تعدیل نشدن تسهیلات خرید مسکن متناسب با تورم موجود در این بخش، قدرت خرید بخش زیادی از متقاضیان مصرفی به شدت کاهش پیدا کرد. همین موضوع منجر به عقب نشینی حجم زیادی از متقاضیان خرید مسکن از بازار شد. آخرین آمار منتشر شده از حجم معاملات خرید و فروش ثبت شده در بازار مسکن نشان می دهد: طی یک ماه تیر، حدود 4 هزار و 200 واحد مسکونی در بنگاه های املاک پایتخت معامله شدند که نسبت به ماه قبل از آن حدود 20 درصد کاهش را تجربه کرده است. دومین پارامتر به کاهش شدید نرخ تورم ماهانه مسکن مربوط می شود. آنطور که آمار های رسمی نشان می دهد نرخ تورم ماهانه قیمت مسکن در ابتدای فصل تابستان به کمتر 5/ 1 درصد رسیده است. انتشار این آمار، این گمانه و انتظار را در بازار شکل داد که احتمالا مقطع کنونی رشد قیمت مسکن به خط پایان رسیده است.
شکل گیری انتظارات کاهشی در جامعه متقاضیان خرید مسکن، توقف رشد قیمت مصالح ساختمانی، کاهش شیب رشد قیمت زمین، افزایش محسوس نرخ حقوق و دستمزد کارگران ساختمانی و افزایش هزینه اخذ جواز ساختمانی از سوی شهرداری تهران چهار پارامتر مهم و تاثیرگذار دیگر در هزینه تمام شده ساخت مسکن برای فعالان ساختمانی محسوب می شود که در پی تغییر و تحولات شکل گرفته در هر یک از آنها، محاسبات مربوط به تعیین قیمت پیشنهادی برای واحد های نوساز عرضه شده به بازار تغییر خواهد کرد. بررسی ها نشان می دهد آخرین تغییرات رخ داده در این پارامتر ها به گونه ای است که برآیند آن موج انتظارات کاهشی را به بازار نوساز های در راه رسانده است.
مهم ترین تغییرات رخ داده در هفت پارامتر تاثیرگذار بر قیمت تمام شده ساخت مسکن، به دو نیروی غیرهم جهت مربوط می شود که در حال حاضر بازار ساخت وساز مسکن را جهت می دهد. نیروی اول، انتظارات کاهشی در بازار خرید مسکن است. در این بخش از یکسو متقاضیان در جست وجوی خرید مسکن و از سوی دیگر حتی واسطه های ملکی عنوان می کنند زمان کاهش سطح قیمت های پیشنهادی در بازار مسکن فرا رسیده است. نیروی دیگر، مربوط به قیمت تمام شده ساخت مسکن است. آن طور که سازنده ها و فعالان ساختمانی عنوان می کنند در حال حاضر در بهترین حالت قیمت تمام شده ساخت مسکن نسبت به سال گذشته تغییر پیدا نکرده است. از این رو عنوان می کنند؛ اگرچه در سال گذشته پارامتر های مساله ساز برای شروع پروژه های جدید ساختمانی، قیمت مصالح ساختمانی و زمین بود، اما در سال جاری، سه پارامتر شامل هزینه اخذ جواز ساختمانی، هزینه حقوق و دستمزد کارگر ساختمانی و در نهایت قیمت زمین نقش اصلی را در قیمت تمام شده ساخت مسکن بازی می کنند.
بسازو بفروش ها عنوان می کنند هزینه اخذ جواز ساختمانی در مناطقی از شهر تهران به دنبال تصمیم شورای شهر و شهرداری، نسبت به سال گذشته دو برابر شده است. البته با وجود این تعدیل، همچنان نرخ عوارض ساخت وساز هنوز از نرخ واقعی فاصله دارد. همچنین هزینه حقوق و دستمزد برای کارگران ساختمان در سال جاری نسبت به پارسال حدود دو برابر شده است. نرخ رشد قیمت زمین نیز اگرچه در ماه های اخیر آهسته تر شده و برخی مالکان نیز در تعیین قیمت زمین انعطاف بیشتری نسبت به سال گذشته نشان می دهند، اما همچنان این پارامتر سهم زیادی در قیمت تمام شده ساخت مسکن دارد.
افزایش هزینه دستمزد و حقوق کارگران ساختمانی نیز یکی از پارامتر های اثرگذار در سال جاری بر قیمت تمام شده ساخت مسکن است. به گفته فعالان ساختمانی بخش زیادی از کارگران ساخمانی اتباع خارجی، تحت تاثیر افزایش قیمت دلار و کاهش ارزش ریال، توقع بیشتری از افزایش دستمزد خود دارند؛ به طوری که هزینه روزانه دستمزد یک کارگر ساختمانی از 40 تا 50 هزار تومان در سال گذشته به حدود 80 تا 90 هزار تومان در سال جاری افزایش پیدا کرده است. یا آنکه حقوق ماهانه کارگرانی که به عنوان نگهبان پروژه ساختمانی استخدام می شوند کمتر 5/ 2 میلیون تومان تعیین نمی شود. توجیه کارگران اتباع خارجی برای تعیین نرخ دستمزد بالا در پروژه های ساختمانی، افزایش هزینه زندگی در شهر تهران به دنبال رشد نرخ تورم و افزایش هزینه تبدیل ارز و انتقال آن به کشورشان است.
نکته جالب توجه درخصوص وضعیت کنونی بازار ساخت وساز و تعیین قیمت های پیشنهادی از سوی سازندگان آن است که علاوه بر تجدیدنظر کاهشی سازندگان در برآورد قیمت واحد های نوساز در راه بازار، شکل گیری انتظارات کاهشی سبب شده تا سازندگان در مقطع فعلی نیز مسیر ارائه تخفیف خفیف پای میز معامله حدود سه تا چهار درصد روی قیمت پیشنهادی را باز بگذارند. سازندگان عنوان می کنند تخفیف پای میز معامله، در پی انعطاف خفیفی است که مالکان املاک کلنگی برای تعیین قیمت پیشنهادی ارائه کرده اند. به گفته آنها، هم اکنون مالکان املاک کلنگی پای میز معامله حدود 5 درصد در تعیین قیمت پیشنهادی انعطاف نشان می دهند. در عین حال سازندگان پروژه های در حال ساخت در مناطق مصرفی و نیمه شمالی شهر تهران عنوان می کنند در حال حاضر قیمت تمام شده ساخت مسکن از مترمربعی 15 میلیون تومان عبور کرده و به مترمربعی 18 تا 19 میلیون تومان رسیده است.
بخش عمده فعالان ساختمان با ملاک قرار دادن قیمت تمام شده ساخت مسکن، نرخ سود بانکی و حاشیه سود خود را این طور عنوان می کنند قیمت پیشنهادی روی واحد های نوساز در راه بازار کاهشی خواهد بود. البته این گروه از سازندگان ساختمانی اگرچه عنوان می کنند قیمت پیشنهادی در چندماه آینده کاهشی است، اما حفظ وضعیت جدید (انتظارات کاهشی در بازار) دو شرط دارد.
شرط نخست آنکه روند رشد هزینه حقوق و دستمزد کارگران ساختمانی متوقف شود و شرط دیگر آنکه قیمت زمین کاهش پیدا کند یا آنکه رشد آن کاملا متوقف شود. با چنین دیدگاهی برخی از سازندگان، اندک خوش بینی نیز نسبت به تغییر وضعیت بازار معاملات مسکن و به تبع آن بازار مسکن در نیمه دوم سال جاری دارند. آن ها انتظار دارند حفظ انتظارات کاهشی در بازار مسکن، از نیمه دوم سال به تدریج منجر به افزایش تدریجی حجم معاملات خرید و فروش شود. به گفته آن ها درصورتی که حجم معاملات منعقد شده در بازار مسکن به تدریج افزایش پیدا کند، به دنبال آن می توان امیدوار بود بازار کسب وکار های مرتبط با حوزه ساخت وساز و نهایتا پروژه های ساختمانی اندکی با رونق مواجه شود.
منبع خبر : تابناک

محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
کلیدواژه های این خبر
ساخت و ساز   تورم   آپارتمان   معاملات مسکن   حجم معاملات   قیمت ها   مسکن   خرید آنلاین   هویدا   نوساز   بنگاه   ترمز   قیمت تمام شده   بساز و بفروش   واحد مسکونی   واحد های مسکونی   خریدار خارجی   املاک   اقتصاد   بازار   بازار مسکن   پیش بینی   خرید و فروش مسکن   قیمت روز مسکن   افت قیمت   اقتصاد مسکن   مسکونی  
اخبار مرتبط
مسکن در پایتخت باز هم ارزان شد
فرارو
وزرات راه: میانگین قیمت مسکن در تهران نسبت به مردادماه 1.7 درصد ارزان شد / کاهش 73 درصدی معاملات
خبر داغ
مسکن در تهران: کاهش در قیمت و معاملات
همشهری آنلاین
رکود تاریخی در بازار مسکن تهران/ بازگشت مسکن به کانال 12 میلیون
فانوس نیوز
خانه در تهران باز هم ارزان شد
رویداد 24
مسکن در تهران باز هم ارزان شد/کاهش 73 درصدی معاملات در شهریورماه 98
عصر مالی
مسکن در تهران باز هم ارزان شد
صبح تهران
بازگشت مسکن به کانال 12 میلیون
بانکداری ایرانی
رکود بی سابقه در بازار مسکن تهران
پارسینه
حال وروز بازار مسکن در کلان شهرها
تین نیوز
رکود تاریخی در بازار مسکن تهران زیر ذره بین؛ بازگشت مسکن به کانال 12 میلیون تومانی+نمودار
اقتصاد نیوز
دومین ماه کاهشی قیمت آپارتمان/ بازگشت مسکن به کانال 12 میلیون
فرارو
انتظار سود بالا از بازار کم جان مسکن
الف
مسکن در زمستان 98 ارزان می شود؟
جوان آنلاین
بازار پر نوسان مسکن در سه ماهه تابستان 98
ایران اکونومیست
جدیدترین قیمت های آپارتمان در تهران
فرارو
شکست حباب قیمت مسکن در برخی محلات تهران
پارسینه
توقف رشد مسکن در کلان شهرها
ساعت 24
9 ویژگی تصویر جدید بازار مسکندر کلان شهرها
اقتصاد نیوز
گردش آرام فلش تورم در بازار مسکن
همشهری آنلاین
جریان انحرافی در بازار مسکن
فرارو
چطور با 300 میلیون تومان می توان خانه دار شد؟
صبحانه با خبر
وضعیت بازار مسکن برای خرید خانه های ارزان قیمت / با 300 میلیون تومان می توان خانه دار شد؟
اقتصاد نیوز
تغییرات در سمت عرضه و تقاضا ملک از چه وضعیتی خبر می دهد؟
تین نیوز
شیوه مالکانِ پول لازم برای فروش مسکن تغییرکرد
بهار نیوز
شیوه مالکان پول لازم برای فروش مسکن تغییر کرد
خبرآنلاین
افت30درصدی بازارمسکن در13منطقه
ناطقان نیوز
افت 30 درصدی بازار مسکن در 13 منطقه تهران
میزان
بررسی بازار مسکن در رسانه های داخلی
ایرنا
80 درصد معاملات مسکن را سرمایه داران انجام دادند
خبرگزاری موج
نقاط منجمد بازار مسکن تهران
بانکداری ایرانی
نقاط منجمد بازار مسکن شهر تهران
ایران جیب
تخفیف به خریدار واقعی ملک
جوان آنلاین
کاهش 20 درصدی قیمت مسکن / خریداران قیمت تعیین می کنند
رویداد 24
افت 10 تا 20درصدی مسکن در آگهیها
مردم سالاری
افت 10 تا 20 درصدی مسکن در آگهی ها
ایسنا
5 دلیل تورم منفی ملک در مردادماه
اقتصادگردان
عقب نشینی نیم میلیونی قیمت مسکن در پایتخت
فرارو
حال و روز بازار مسکن در اصفهان/ نسیم کاهش قیمت وزید
خبرآنلاین
سه گانه قیمت شکن در بازار مسکن/ساخت و ساز رونق می گیرد
عصر مالی
اخبار مرتبط
bltفرارو : مسکن در پایتخت باز هم ارزان شد
bltخبر داغ : وزرات راه: میانگین قیمت مسکن در تهران نسبت به مردادماه 1.7 درصد ارزان شد / کاهش 73 درصدی معاملات
bltهمشهری آنلاین : مسکن در تهران: کاهش در قیمت و معاملات
bltفانوس نیوز : رکود تاریخی در بازار مسکن تهران/ بازگشت مسکن به کانال 12 میلیون
bltرویداد 24 : خانه در تهران باز هم ارزان شد
bltعصر مالی : مسکن در تهران باز هم ارزان شد/کاهش 73 درصدی معاملات در شهریورماه 98
bltصبح تهران : مسکن در تهران باز هم ارزان شد
bltبانکداری ایرانی : بازگشت مسکن به کانال 12 میلیون
bltپارسینه : رکود بی سابقه در بازار مسکن تهران
bltتین نیوز : حال وروز بازار مسکن در کلان شهرها
bltاقتصاد نیوز : رکود تاریخی در بازار مسکن تهران زیر ذره بین؛ بازگشت مسکن به کانال 12 میلیون تومانی+نمودار
bltفرارو : دومین ماه کاهشی قیمت آپارتمان/ بازگشت مسکن به کانال 12 میلیون
bltالف : انتظار سود بالا از بازار کم جان مسکن
bltجوان آنلاین : مسکن در زمستان 98 ارزان می شود؟
bltایران اکونومیست : بازار پر نوسان مسکن در سه ماهه تابستان 98
bltفرارو : جدیدترین قیمت های آپارتمان در تهران
bltپارسینه : شکست حباب قیمت مسکن در برخی محلات تهران
bltساعت 24 : توقف رشد مسکن در کلان شهرها
bltاقتصاد نیوز : 9 ویژگی تصویر جدید بازار مسکندر کلان شهرها
bltهمشهری آنلاین : گردش آرام فلش تورم در بازار مسکن
bltفرارو : جریان انحرافی در بازار مسکن
bltصبحانه با خبر : چطور با 300 میلیون تومان می توان خانه دار شد؟
bltاقتصاد نیوز : وضعیت بازار مسکن برای خرید خانه های ارزان قیمت / با 300 میلیون تومان می توان خانه دار شد؟
bltتین نیوز : تغییرات در سمت عرضه و تقاضا ملک از چه وضعیتی خبر می دهد؟
bltبهار نیوز : شیوه مالکانِ پول لازم برای فروش مسکن تغییرکرد
bltخبرآنلاین : شیوه مالکان پول لازم برای فروش مسکن تغییر کرد
bltناطقان نیوز : افت30درصدی بازارمسکن در13منطقه
bltمیزان : افت 30 درصدی بازار مسکن در 13 منطقه تهران
bltایرنا : بررسی بازار مسکن در رسانه های داخلی
bltخبرگزاری موج : 80 درصد معاملات مسکن را سرمایه داران انجام دادند
bltبانکداری ایرانی : نقاط منجمد بازار مسکن تهران
bltایران جیب : نقاط منجمد بازار مسکن شهر تهران
bltجوان آنلاین : تخفیف به خریدار واقعی ملک
bltرویداد 24 : کاهش 20 درصدی قیمت مسکن / خریداران قیمت تعیین می کنند
bltمردم سالاری : افت 10 تا 20درصدی مسکن در آگهیها
bltایسنا : افت 10 تا 20 درصدی مسکن در آگهی ها
bltاقتصادگردان : 5 دلیل تورم منفی ملک در مردادماه
bltفرارو : عقب نشینی نیم میلیونی قیمت مسکن در پایتخت
bltخبرآنلاین : حال و روز بازار مسکن در اصفهان/ نسیم کاهش قیمت وزید
bltعصر مالی : سه گانه قیمت شکن در بازار مسکن/ساخت و ساز رونق می گیرد
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.