مخبر - 1398/05/23 - ژست آزادی بیان با تکصدایی در تلویزیون/ پاداش به افشاگران فساد، «گام بزرگ» در مبارزه با فساد/ایران در جنگ تمام عیار نفتی

ژست آزادی بیان با تکصدایی در تلویزیون/ پاداش به افشاگران فساد، «گام بزرگ» در مبارزه با فساد/ایران در جنگ تمام عیار نفتی
حمایت قضایی از «سوت زنی»، مدیر جوان، قربانی شفاف سازی یا انتصاب غیرقانونی؟، سلاح جدید پوتین،، بیانات رهبر انقلاب در دیدار هیئت انصارالله امارات، چرخش عاقلانه. پای دولت در کفش خصوصی ها،فرار مغزها، سرگشته میان آمارها و تعاریف:،اخذ سود از مابه التفاوت فروش یکجا، آیا لندن به دنبال رفع توقیف نفتکش گریس ...
ژست آزادی بیان با تکصدایی در تلویزیون/ پاداش به افشاگران فساد، «گام بزرگ» در مبارزه با فساد/ایران در جنگ تمام عیار نفتی

حمایت قضایی از «سوت زنی»، مدیر جوان، قربانی شفاف سازی یا انتصاب غیرقانونی؟، سلاح جدید پوتین،، بیانات رهبر انقلاب در دیدار هیئت انصارالله امارات، چرخش عاقلانه. پای دولت در کفش خصوصی ها،فرار مغزها، سرگشته میان آمارها و تعاریف:،اخذ سود از مابه التفاوت فروش یکجا، آیا لندن به دنبال رفع توقیف نفتکش گریس 1 است؟، تفکیکِ اصلاح طلبی از اصلاح طلبان ، حملات رسانه های خاص علیه شخص رئیس جمهور و دولت و افزایش21 درصدی پرونده های قاچاق از مواردی است که موضوع گزارش های خبری و تحلیلی روزنامه های امروز شده است.

به گزارش «تابناک» روزنامه های امروز چهارشنبه بیست و سوم مردادماه در حالی چاپ و منتشر شد که بیانات رهبر انقلاب در دیدار با هیئتی از انصارالله یمن درباره ایستادگی دربرابر تجریه یمن، گزارش یک روزنامه از حملات گسترده رسانه ای علیه دولت و شخص رئیس جمهور، حمایت قضایی از سوت زنی، خروج متهم ارزی به قصد نجف و بازداشت حسن عباسی در صفحات نخست روزنامه های امروز برجسته شده اند.

در ادامه تعدادی از یادداشت ها و سرمقاله های منتشره در روزنامه های امروز را مرور می کنیم:

ژست آزادی بیان با تکصدایی در تلویزیون
محمد مهاجری روزنامه نگار طی یادداشتی با عنوان ژست آزادی بیان با تکصدایی در شماره امروز ایران نوشت: دروغ، تهمت، توهین و بدگویی بتدریج، از اینکه نیش عقربی باشد که از ره کین زده می شود به اقتضای طبیعت تلویزیون تبدیل شده. گویی، اصلاً اول برنامه می ریزند که به کسی یا دستگاهی بد بگویند و پیرو آن مصاحبه ای یا تحلیلی پخش می کنند که آن هدف را تأمین کند. از میهمانی دعوت می کنند که میراث دار شهیدی عزیز است. تریبون را به او می سپارند و او مسئولان بعثه حج مقام معظم رهبری و دیگر نهادهای مسئول را متهم می کند که درباره قربانیان فاجعه چهار سال قبل در منا، ساخت و پاخت کرده اند. ساعتی بعد، محتوای برنامه در فضای مجازی منتشر می شود. مسئولان صدا و سیما هم به احتمال زیاد از طریق همین فضا متوجه می شوند که چه دسته گلی به آب داده اند و به تلاش می افتند تا قضیه را جمع وجور کنند.
اولین ژست، ژست آزادی بیان و تعاطی افکار است که ایهاالناس یک نفر آمده در تلویزیون و حرفی زده که نظر شخصی اوست؛ اگر کسی جوابی دارد بسم الله!
اولاً آقای رئیس صدا وسیما اگر به چنین برنامه هایی که از شبکه افق پخش می شود دقت کند، درخواهد یافت که از این نمونه دروغ و تهمت یک بار و دو بار نیست که گفته شده و اتفاقاً روی آنتن زنده هم رفته است. اما به نظر می رسد زور آقای رئیس آنقدرها نیست که جلوی دعوت از میهمان هایی را که در این برنامه حضور می یابند و طبق عادت یا از روی توهم، دروغ می گویند بگیرد. حتی نمی تواند پخش زنده این برنامه ها را که معمولاً برای امنیت ملی کشور هزینه می تراشند، متوقف کند و پس از بازبینی منتشر کند.
اگر قرار است مارگزیده از ریسمان سیاه و سفید بترسد، پس باید تدبیری به اتاق مدیران صدا وسیما راه یافته باشد. بنابراین چاره ای جز این نمی ماند که تصور شود چنین اقداماتی از روی عمد صورت می گیرد. این تصور آنگاه قطعی تر می شود که صداوسیما به عنوان رقیب سیاسی دولت وارد میدان می شود و از جایگاه اپوزیسیون (همچون بی بی سی و رادیو فردا و تلویزیون وابسته به آل سعود) به دستگاه های اجرایی کشور حمله می کند.آن وقت آخر هرماه منتظر است از همین دولتی که از صبح تا نیمه شب به آن بد می گوید، مواجبش را بگیرد!
کاش تلویزیون به جای اینکه از آمارهای 90 درصد به بالا برای بینندگان خود حرف می زند، درباره عملکردش به یک نهاد بیطرف پیشنهاد نظرسنجی بدهد و با دیدن نتایج، ماست ها را کیسه کند و لااقل خودش را نفریبد.
ثانیاً فرض کنیم ژست آزادی بیان صداوسیما جدی باشد. اگر چنین است چرا رسانه ملی همیشه به یک سمت غش کرده و همواره یک بخش کوچک بداخلاق عصبانی از جریان های سیاسی جامعه قدر می بینند و در صدر می نشینند؟ واقعاً در بین این همه استاد دانشگاه و اقتصاددان و سیاستمدار و فرهنگ شناس و فرهیخته، تریبون باید دست چند نفر محدود بیفتد که معمولاً هم برای کشور هزینه ساز شود؟ این کجایش با ژست آزادیخواهی صداوسیما جور درمی آید که صداهای متعدد در جامعه از تلویزیون پخش نشود؟
خاطرم هست یکبار مقام معظم رهبری درباره صداوسیما فرمودند خودشان نیز منتقد این رسانه اند. همان موقع نوشتم اگر جای رئیس صداوسیما بودم با این بیان معظم له، اتاق کارم را ترک می کردم و کلید را به نگهبان می دادم و برای همیشه می رفتم.
راستش الان فکر می کنم ایشان آن توصیه را عملی کرده و من جای گلایه از ایشان را ندارم! چون اگر صداوسیما رئیس داشت و رئیسش در اتاق کارش بود نباید اوضاعش این همه شلم شوربا باشد!

پاداش به افشاگران فساد، «گام بزرگ» در مبارزه با فساد
جواد غیاثی طی در بخشی از یادداشت روز امروز خراسان با عنوان 4 نکته درباره «گام بزرگ» در مبارزه با فساد نوشت: تجربیات جهانی حکایت از آن دارد که قوانین حمایت از افشاگران فساد دو دسته کلی هستند؛ عمومی و بخشی. واقعیت این است که میزان و نوع فساد، جنس مفسدان و ماهیت گزارشگران فساد در حوزه های مختلف متفاوت است؛ مثلا در حوزه پزشکی و سلامت، با نوعی از فساد و نوعی از گزارشگران مواجهیم که در حوزه بانکی یا نفت و گاز دیده نمی شود. ممکن است در حوزه پزشکی صرفا مردم عادی گزارشگر باشند اما در حوزه داروسازی کارشناسان شرکت ها گزارشگر شوند و در حوزه محیط زیست نهادها و تشکل های مردمی. علاوه بر آن فرایند صحت سنجی گزارش های مردمی و ... نیز در این حوزه ها کاملا متفاوت است و اقتضائات خاص خود را دارد. بنابراین در دنیا، فارغ از قوانین و دستورالعمل های کلی، قوانین بخشی نیز برای حمایت از افشاگران تدوین شده است.
اگرچه در اصل حمایت از افشاگران و فواید بسیار آن حرفی نیست اما طراحی نادرست حمایت ها و مشوق ها ممکن است به بروز انحرافاتی منجر شود. مثال ساده این است که فردی به اتکای حمایت های ایجادشده، علیه مدیر یا فرد دیگری اقدام به پرونده سازی کند و سپس برای مختومه کردن پیگیری های خود، درخواست مصالحه کند.
ممکن است یک مدیر ( و لو سالم) به خاطر مشغولیت های بسیار، ترجیح بدهد با دادن امتیازی پرونده را مختومه کند تا این که وارد فرایند حقوقی و قضایی شود. بنابراین طراحی ساز و کارها و دستورالعمل های مربوط، تعیین میزان پاداش، روند تایید ، پیگیری و ... باید به نحوی باشد که به صورت بالقوه انگیزه انحراف ایجاد نکند. بلکه بیشترین امتیازها و مشوق ها در مسیر صحیح ترین رفتار در نظر گرفته شود.
مسئله مهم دیگر این است که برخی مفاسد، هم اکنون تبدیل به رویه شده است و با وجود تصریح در قانون در عمل به عنوان فساد یا خلاف شناخته نمی شود. برخی قوانین نیز مبهم و گنگ هستند. استفاده از ظرفیت های مردمی برای افشای فساد یک مقدمه مهم دارد و آن تصریح موارد فساد است.
متاسفانه مسئله افشاگری فساد، با وجود اهمیت بسیار زیاد در فضای عمومی، رسانه ای و فرهنگی کشور مظلوم است. قبل از همه موارد فوق، لازم است اذهان و تصورات ذهنی مردم در خصوص گزارشگری روشن تر شود و با برداشت های غلط مبارزه شود. متاسفانه ممکن است برخی با زدن برچسب هایی مثل خبرچینی و ...، افشاگری را به عملی مذموم تبدیل کنند.
بنابراین در ضمن طراحی صحیح ساز و کارهای مربوط و رعایت اصول رفتاری در آن ها، توجه به اقتضائات بخشی و رفع ابهامات قانونی، باید پیوست های فرهنگی مربوط نیز لحاظ شود تا به مرور شاهد یک حرکت بزرگ در مبارزه با فساد باشیم.

ایران در جنگ تمام عيار نفتي
ميثم شرفي در بخشی از یادداشتی که روزنامه اعتماد در شماره امروز خود منتشر کرده نوشت: ايران درگير يك جنگ تمام عيار در برابر يك تروريسم همه جانبه اقتصادي است، اين نه امر عجيبي است و نه تازه. يك هدف اين تروريسم اقتصادي افزايش نارضايتي عمومي جامعه ايران، بيكاري و گسترش فقر است. اين پديده ناشناخته و غريبي نيست. اما آنچه كه كمتر ديده مي شود، اهدافي است كه امريكا در اين جنگ دنبال مي كند.
امريكا با كوبيدن بر ميخ جنگ تجاري و به خطر انداختن چشم انداز رشد اقتصادي توانسته قيمت نفت را كنترل كند، اما براي دستيابي به ظرفيت خالي احتياج به اخراج نفت ايران از بازار دارد. بايد بازار را به نبود نفت ايران و بودن نفت امريكا عادت داد تا بتوان سرمايه گذار جذب و رشد توليد ايجاد كرد. خطر بزرگ اين استراتژي اين است كه با تداوم سرمايه گذاري، امكان توسعه تكنولوژيك و كاهش هزينه هاي توليد نه محتمل كه محتوم شود. به همين علت است كه ايران بايد از بازارهاي خود با چنگ و دندان صيانت كند، حتي اگر نتيجه آن انعطاف پذيري در قيمت باشد. اين جبهه اي است كه ما مي توانيم با تماميت خواهي امريكا مقابله كنيم. امريكا و شخص ترامپ آنقدر در اين حوزه آسيب پذير است كه يك هدف چين براي ادامه خريد نفت از ايران و حتي افزايش آن در ماه هاي اخير (و ادامه افزايش احتمالي آن در ماه هاي آينده)، ايجاد مازاد توليد در بازار و كاهش قيمت نفت براي ضربه اقتصادي به اقتصاد نفت امريكا و سياسي به شخص ترامپ است. اينجا جايي است كه منافع بلندمدت ايران به ميان مدت چين گره خورده، ادامه توليد و فروش نفت ايران و كاهش مديريت شده قيمت نفت دقيقا هدف سياسي است كه شخص زنگنه و مجموعه وزارتش آن را بايد پيگيري كنند و به نظر مي رسد با درايت تمام در حال انجام آن هستند.

اين اصلي ترين موضوع جنگ ما و امريكا و (حتي مقابله ما با عربستان) است. درگير جنگيم و بقا در اين جنگ مستلزم فداكاري در برخي حوزه هاست. نه تنها حكم عقلي بلكه مصلحت اقتصادي براي نسل فعلي و آينده اين است كه از بازار نفت ايران در برابر مهاجمين جديد بازار حفاظت شود. اين حفاظت به معناي انتخاب درآمد كمتر از نفت و پذيرش مقطعي تاثيرات منفي امن بر بودجه است. ارجحيت بايد بر ارسال مداوم محموله ها باشد، فارغ از اينكه مجبور به ارايه تخفيف شويم و فارغ از اينكه پول آن با تاخير در چارچوب هاي مختلف به ايران برسد. ظرفيت هاي اقتصاد ما قدرتمند تر از ظرفيت هاي سياسي مجموعه ترامپ يا ظرفيت هاي اقتصادي- سياسي عربستان براي تحمل كاهش درآمد نفتي است.


محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
کلیدواژه های این خبر
مقام معظم رهبری   اصلاح طلبان   آل سعود   اصلاح طلبی   رئیس جمهور   حسن عباسی   شبکه افق   سیاه و سفید   اپوزسیون   آزادی بیان   سرمقاله   آنتن زنده   نیمه شب   عاقلانه   دروغ و تهمت   روزنامه   لندن   فرار مغزها   قاچاق   روزنامه نگار   فضای مجازی   امنیت ملی   امارات متحده عربی   انصارالله یمن   نجف   قربانیان   توقیف نفتکش  
اخبار مرتبط
آملی لاریجانی: حوادث اخیر مهندسی شده است
بهار نیوز
محمد یزدی: آقای روحانی برو کنار/ آقای لاریجانی می گوید اگه این کار را نکنید به نجف می روم! خوب بروید؛به اسم مدرسه علمیه، کاخ ساختند! آیا ارث پدرت بود؛ از کجا آوردی ساختی؟
صدای ایران
آیت الله یزدی: آقای روحانی اگر نمی توانی، برو
سیمرغ
روزشمار توقیف نفتکش گریس1
اقتصاد نیوز
انتقاد تند «آیت الله یزدی» از «آملی لاریجانی»
راه امروز
روزشمار ماجرای توقیف نفتکش ایرانی در جبل الطارق
ایرنا
انتقاد آیت الله یزدی از حسن روحانی و آملی لاریجانی: اگر نمیتوانی مملکت را اداره کنی، برو کنار/ شما در قم هم خیلی موثر نبودید؛ چه برسد در نجف
روز نو
اگر نمیتوانی مملکت را اداره کنی، برو کنار/ در قم هم موثر نبودی؛ چه برسد در نجف
بولتن نیوز
انتقاد تند آیت الله یزدی از آملی لاریجانی: به اسم مدرسه علمیه، کاخ ساختند! از کجا آوردی؟
آفتاب
انتقاد تند آیت الله یزدی از آملی لاریجانی
فرارو
انتقاد آیت الله یزدی از حسن روحانی و آملی لاریجانی: اگر نمیتوانی مملکت را اداره کنی، برو کنار/ شما در قم هم خیلی موثر نبود؛ چه برسد در نجف
عصر ایران
تحقیر کد خدا و دوستان/ چرا غلاف «خنجر یمنی» خالی نبود؟ /مالیات و سلامت
میزان
انتقادات تند آیت الله یزدی خطاب به آیت الله علوی بروجردی: نوه مرجع بودن که دلیل شرعی برای مرجعیت نیست
دیده بان ایران
به اسم مدرسه علمیه، کاخ ساختند... از کجا آوردی ساختی؟
بهار نیوز
کارآمدی گفتمان مقاومت در ماجرای «گریس– 1»/ چرخش امارات چقدر جدی است؟
مشرق نیوز
واکنش ها به حضور خاص هیات یمنی در بیت رهبری
جوان آنلاین
صداوسیما رئیس هم دارد؟
خبرآنلاین
ژست آزادی بیان صداوسیما
مثلث
مهمترین عناوین خبری ایرنا از شامگاه سه شنبه تا صبح چهارشنبه
ایرنا
ژست آزادی بیان با تکصدایی
ایران آنلاین
دیدار آزادگان و قهرمانان
ایرنا
راهبرد فرودگاه در برابر فرودگاه/ سوءاستفاده اصلاح طلبان از دست بسته شورای نگهبان
میزان
تهدید و تحدید رسانه ها؛ دغدغه اصلی فعالان این عرصه
ایرنا
جنگل اطلاعات و خطراتی که روزنامه نگاران را تهدید می کند
جوان آنلاین
دومینوی تسلیم در یمن پشت دروازه های ریاض
جوان آنلاین
فرار دولت از پاسخگویی صدای فراکسیون امید را هم درآورد
مشرق نیوز
بن سلمان گرفتار در باتلاق یمن و در اندیشه سرنگونی اردوغان
آفتاب
طرح کودتای عربستان علیه اردوغان
سایت جماران
اکسپرس از طرح کودتای عربستان علیه اردوغان خبر داد
ایرنا
از اصول اصلاح طلبی خارج نشده ام
ایرنا
افشای طرح عربستان برای سرنگونی اردوغان
حزب الله نیوز
چند ملاحظه درباره تحریم غیرقانونی آقای ظریف/ تنش زدایی با ایران به نفع عربستان و امارات
مشرق نیوز
مشاور پیشین ابوظبی: جنگ در یمن برای امارات تمام شد
انتخاب
وطن دیروز!
قدس آنلاین
کمدی تندروها، از خروج از حاکمیت تا درخواست فرش قرمز/ جواب رد ظریف به دعوت ترامپ/ خوش نشینی خانوادگی در مامورسراهای دولت ممنوع!
مشرق نیوز
کمدی تندروها، از خروج از حاکمیت تا درخواست فرش قرمز
مشرق نیوز
رای الیوم: امارات برای بازگرداندن اعتبار خود به سمت ایران آمد
خبرگزاری دانشجو
امارات برای بازگرداندن اعتبار خود به سمت ایران آمد
جوان آنلاین
روزنامه عربی: امارات برای بازگرداندن اعتبار خود به سمت ایران آمد
فارس
همه بازندگان شلیک 7 خرداد
جوان آنلاین
اخبار مرتبط
bltبهار نیوز : آملی لاریجانی: حوادث اخیر مهندسی شده است
bltصدای ایران : محمد یزدی: آقای روحانی برو کنار/ آقای لاریجانی می گوید اگه این کار را نکنید به نجف می روم! خوب بروید؛به اسم مدرسه علمیه، کاخ ساختند! آیا ارث پدرت بود؛ از کجا آوردی ساختی؟
bltسیمرغ : آیت الله یزدی: آقای روحانی اگر نمی توانی، برو
bltاقتصاد نیوز : روزشمار توقیف نفتکش گریس1
bltراه امروز : انتقاد تند «آیت الله یزدی» از «آملی لاریجانی»
bltایرنا : روزشمار ماجرای توقیف نفتکش ایرانی در جبل الطارق
bltروز نو : انتقاد آیت الله یزدی از حسن روحانی و آملی لاریجانی: اگر نمیتوانی مملکت را اداره کنی، برو کنار/ شما در قم هم خیلی موثر نبودید؛ چه برسد در نجف
bltبولتن نیوز : اگر نمیتوانی مملکت را اداره کنی، برو کنار/ در قم هم موثر نبودی؛ چه برسد در نجف
bltآفتاب : انتقاد تند آیت الله یزدی از آملی لاریجانی: به اسم مدرسه علمیه، کاخ ساختند! از کجا آوردی؟
bltفرارو : انتقاد تند آیت الله یزدی از آملی لاریجانی
bltعصر ایران : انتقاد آیت الله یزدی از حسن روحانی و آملی لاریجانی: اگر نمیتوانی مملکت را اداره کنی، برو کنار/ شما در قم هم خیلی موثر نبود؛ چه برسد در نجف
bltمیزان : تحقیر کد خدا و دوستان/ چرا غلاف «خنجر یمنی» خالی نبود؟ /مالیات و سلامت
bltدیده بان ایران : انتقادات تند آیت الله یزدی خطاب به آیت الله علوی بروجردی: نوه مرجع بودن که دلیل شرعی برای مرجعیت نیست
bltبهار نیوز : به اسم مدرسه علمیه، کاخ ساختند... از کجا آوردی ساختی؟
bltمشرق نیوز : کارآمدی گفتمان مقاومت در ماجرای «گریس– 1»/ چرخش امارات چقدر جدی است؟
bltجوان آنلاین : واکنش ها به حضور خاص هیات یمنی در بیت رهبری
bltخبرآنلاین : صداوسیما رئیس هم دارد؟
bltمثلث : ژست آزادی بیان صداوسیما
bltایرنا : مهمترین عناوین خبری ایرنا از شامگاه سه شنبه تا صبح چهارشنبه
bltایران آنلاین : ژست آزادی بیان با تکصدایی
bltایرنا : دیدار آزادگان و قهرمانان
bltمیزان : راهبرد فرودگاه در برابر فرودگاه/ سوءاستفاده اصلاح طلبان از دست بسته شورای نگهبان
bltایرنا : تهدید و تحدید رسانه ها؛ دغدغه اصلی فعالان این عرصه
bltجوان آنلاین : جنگل اطلاعات و خطراتی که روزنامه نگاران را تهدید می کند
bltجوان آنلاین : دومینوی تسلیم در یمن پشت دروازه های ریاض
bltمشرق نیوز : فرار دولت از پاسخگویی صدای فراکسیون امید را هم درآورد
bltآفتاب : بن سلمان گرفتار در باتلاق یمن و در اندیشه سرنگونی اردوغان
bltسایت جماران : طرح کودتای عربستان علیه اردوغان
bltایرنا : اکسپرس از طرح کودتای عربستان علیه اردوغان خبر داد
bltایرنا : از اصول اصلاح طلبی خارج نشده ام
bltحزب الله نیوز : افشای طرح عربستان برای سرنگونی اردوغان
bltمشرق نیوز : چند ملاحظه درباره تحریم غیرقانونی آقای ظریف/ تنش زدایی با ایران به نفع عربستان و امارات
bltانتخاب : مشاور پیشین ابوظبی: جنگ در یمن برای امارات تمام شد
bltقدس آنلاین : وطن دیروز!
bltمشرق نیوز : کمدی تندروها، از خروج از حاکمیت تا درخواست فرش قرمز/ جواب رد ظریف به دعوت ترامپ/ خوش نشینی خانوادگی در مامورسراهای دولت ممنوع!
bltمشرق نیوز : کمدی تندروها، از خروج از حاکمیت تا درخواست فرش قرمز
bltخبرگزاری دانشجو : رای الیوم: امارات برای بازگرداندن اعتبار خود به سمت ایران آمد
bltجوان آنلاین : امارات برای بازگرداندن اعتبار خود به سمت ایران آمد
bltفارس : روزنامه عربی: امارات برای بازگرداندن اعتبار خود به سمت ایران آمد
bltجوان آنلاین : همه بازندگان شلیک 7 خرداد
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.