مخبر - 1398/05/23 - 7 عامل اثرگذار بر قیمت تمام شده مسکن در تهران

7 عامل اثرگذار بر قیمت تمام شده مسکن در تهران
سازندگان مسکن محاسبات خود را درباره قیمت فروش واحد های مسکونی «در حال ساخت» یا «آماده ساخت» تغییر دادند. با شکل گیری انتظارات کاهشی برای آینده قیمت مسکن در سمت تقاضا، عوامل عرضه نیز به تجدیدنظر کاهشی برای «نوساز های در راه فروش» متقاعد شده اند. 7 پارامتر در بازار ساخت و ساز وضعیت جدید را در پایتخت ...
7 عامل اثرگذار بر قیمت تمام شده مسکن در تهران

موج انتظارات کاهشی از «بازار معاملات مسکن» به «بازار ساخت وساز» تسری پیدا کرد. سرایت این موج به بازار پروژه های در حال ساخت آپارتمان در نیمه شمالی شهر تهران سبب شده تا محاسبات بساز و بفروش ها برای «واحد های مسکونی نوساز در راه عرضه به بازار» تغییر کند. به گزارش دنیای اقتصاد، بررسی روند بازار مسکن طی چندماه گذشته نشان می دهد: اولین نشانه های انتظارات کاهشی قیمت در بخش معاملات مسکن اواخر بهار امسال هویدا شد؛ به طوری که با کاهش شیب رشد ماهانه تورم مسکن این انتظار را در میان متقاضیان و خریداران مسکن شکل داد که به تدریج سطح قیمت ها ثابت و نهایتا کاهشی خواهد شد. علاوه بر متقاضیان خرید مسکن، واسطه های ملکی نیز این انتظار را داشته و سعی کردند انتظارات کاهشی در بازار معاملاتی مسکن را گسترش دهند. آغاز موج انتظارات کاهش قیمت در حوزه معاملات به خوبی در آمار تحولات بازار مسکن در نخستین ماه از فصل تابستان ثبت شد. مطابق با آمار رسمی منتشر شده از سوی دفتر اقتصاد مسکن، نرخ تورم ماهانه قیمت مسکن در مناطق مختلف شهر در تیر به کمتر 5/ 1 درصد رسید. کشیده شدن ترمز تورم ماهانه قیمت مسکن طی هفته های گذشته یکی از مهم ترین عوامل سرایت موج «انتظارات کاهشی» به حوزه ساخت وساز است. به طوری که تحقیقات میدانی از فعالان ساختمانی مناطق مختلف شهر تهران نشان می دهد: سازنده ها روی قیمت های فروش آتی در حال بازنگری کاهشی هستند. به تعبیر دیگر انتظارات کاهشی سبب شده تا سازنده ها برای ساخت وساز هایی که در ماه های آتی به واحد های نوساز قابل عرضه به بازار تبدیل می شوند، محاسبات قیمتی را تغییر و به شکل کاهشی نسبت به وضعیت کنونی پیش بینی کنند. آن طور که برخی از فعالان ساختمانی اعلام می کنند در حال حاضر در مناطقی از شهر تهران شامل مناطق مصرفی و نیمه شمالی، برای واحد های در حال ساخت و قابل عرضه در ماه های آتی، بین 10 تا 13 درصد تجدیدنظر کاهشی در برآورد قیمت فروش آتی خواهند داشت.
از دیدگاه سازندگان و فعالان ساختمان تغییرات مهم ترین پارامتر های تاثیرگذار بر قیمت تمام شده ساخت مسکن، موج انتظار کاهشی را به بخش ساخت وساز رسانده است.
بر این اساس، اثر 7 پارامتر اصلی بر قیمت تمام شده ساخت مسکن قابل بررسی است.
نخستین پارامتر تاثیرگذار، به رکود سنگین حاکم بر بازار معاملات مسکن باز می گردد. طی ماه های اخیر، در پی افزایش سطح قیمت ها و تعدیل نشدن تسهیلات خرید مسکن متناسب با تورم موجود در این بخش، قدرت خرید بخش زیادی از متقاضیان مصرفی به شدت کاهش پیدا کرد. همین موضوع منجر به عقب نشینی حجم زیادی از متقاضیان خرید مسکن از بازار شد. آخرین آمار منتشر شده از حجم معاملات خرید و فروش ثبت شده در بازار مسکن نشان می دهد: طی یک ماه تیر، حدود 4 هزار و 200 واحد مسکونی در بنگاه های املاک پایتخت معامله شدند که نسبت به ماه قبل از آن حدود 20 درصد کاهش را تجربه کرده است. دومین پارامتر به کاهش شدید نرخ تورم ماهانه مسکن مربوط می شود. آنطور که آمار های رسمی نشان می دهد نرخ تورم ماهانه قیمت مسکن در ابتدای فصل تابستان به کمتر 5/ 1 درصد رسیده است. انتشار این آمار، این گمانه و انتظار را در بازار شکل داد که احتمالا مقطع کنونی رشد قیمت مسکن به خط پایان رسیده است.
شکل گیری انتظارات کاهشی در جامعه متقاضیان خرید مسکن، توقف رشد قیمت مصالح ساختمانی، کاهش شیب رشد قیمت زمین، افزایش محسوس نرخ حقوق و دستمزد کارگران ساختمانی و افزایش هزینه اخذ جواز ساختمانی از سوی شهرداری تهران چهار پارامتر مهم و تاثیرگذار دیگر در هزینه تمام شده ساخت مسکن برای فعالان ساختمانی محسوب می شود که در پی تغییر و تحولات شکل گرفته در هر یک از آنها، محاسبات مربوط به تعیین قیمت پیشنهادی برای واحد های نوساز عرضه شده به بازار تغییر خواهد کرد. بررسی ها نشان می دهد آخرین تغییرات رخ داده در این پارامتر ها به گونه ای است که برآیند آن موج انتظارات کاهشی را به بازار نوساز های در راه رسانده است.
مهم ترین تغییرات رخ داده در هفت پارامتر تاثیرگذار بر قیمت تمام شده ساخت مسکن، به دو نیروی غیرهم جهت مربوط می شود که در حال حاضر بازار ساخت وساز مسکن را جهت می دهد. نیروی اول، انتظارات کاهشی در بازار خرید مسکن است. در این بخش از یکسو متقاضیان در جست و جوی خرید مسکن و از سوی دیگر حتی واسطه های ملکی عنوان می کنند زمان کاهش سطح قیمت های پیشنهادی در بازار مسکن فرا رسیده است. نیروی دیگر، مربوط به قیمت تمام شده ساخت مسکن است. آن طور که سازنده ها و فعالان ساختمانی عنوان می کنند در حال حاضر در بهترین حالت قیمت تمام شده ساخت مسکن نسبت به سال گذشته تغییر پیدا نکرده است. از این رو عنوان می کنند؛ اگرچه در سال گذشته پارامتر های مساله ساز برای شروع پروژه های جدید ساختمانی، قیمت مصالح ساختمانی و زمین بود، اما در سال جاری، سه پارامتر شامل هزینه اخذ جواز ساختمانی، هزینه حقوق و دستمزد کارگر ساختمانی و در نهایت قیمت زمین نقش اصلی را در قیمت تمام شده ساخت مسکن بازی می کنند.
بسازو بفروش ها عنوان می کنند هزینه اخذ جواز ساختمانی در مناطقی از شهر تهران به دنبال تصمیم شورای شهر و شهرداری، نسبت به سال گذشته دو برابر شده است. البته با وجود این تعدیل، همچنان نرخ عوارض ساخت وساز هنوز از نرخ واقعی فاصله دارد. همچنین هزینه حقوق و دستمزد برای کارگران ساختمان در سال جاری نسبت به پارسال حدود دو برابر شده است. نرخ رشد قیمت زمین نیز اگرچه در ماه های اخیر آهسته تر شده و برخی مالکان نیز در تعیین قیمت زمین انعطاف بیشتری نسبت به سال گذشته نشان می دهند، اما همچنان این پارامتر سهم زیادی در قیمت تمام شده ساخت مسکن دارد.
افزایش هزینه دستمزد و حقوق کارگران ساختمانی نیز یکی از پارامتر های اثرگذار در سال جاری بر قیمت تمام شده ساخت مسکن است. به گفته فعالان ساختمانی بخش زیادی از کارگران ساخمانی اتباع خارجی، تحت تاثیر افزایش قیمت دلار و کاهش ارزش ریال، توقع بیشتری از افزایش دستمزد خود دارند؛ به طوری که هزینه روزانه دستمزد یک کارگر ساختمانی از 40 تا 50 هزار تومان در سال گذشته به حدود 80 تا 90 هزار تومان در سال جاری افزایش پیدا کرده است. یا آنکه حقوق ماهانه کارگرانی که به عنوان نگهبان پروژه ساختمانی استخدام می شوند کمتر 5/ 2 میلیون تومان تعیین نمی شود. توجیه کارگران اتباع خارجی برای تعیین نرخ دستمزد بالا در پروژه های ساختمانی، افزایش هزینه زندگی در شهر تهران به دنبال رشد نرخ تورم و افزایش هزینه تبدیل ارز و انتقال آن به کشورشان است.
نکته جالب توجه درخصوص وضعیت کنونی بازار ساخت وساز و تعیین قیمت های پیشنهادی از سوی سازندگان آن است که علاوه بر تجدیدنظر کاهشی سازندگان در برآورد قیمت واحد های نوساز در راه بازار، شکل گیری انتظارات کاهشی سبب شده تا سازندگان در مقطع فعلی نیز مسیر ارائه تخفیف خفیف پای میز معامله حدود سه تا چهار درصد روی قیمت پیشنهادی را باز بگذارند. سازندگان عنوان می کنند تخفیف پای میز معامله، در پی انعطاف خفیفی است که مالکان املاک کلنگی برای تعیین قیمت پیشنهادی ارائه کرده اند. به گفته آنها، هم اکنون مالکان املاک کلنگی پای میز معامله حدود 5 درصد در تعیین قیمت پیشنهادی انعطاف نشان می دهند. در عین حال سازندگان پروژه های در حال ساخت در مناطق مصرفی و نیمه شمالی شهر تهران عنوان می کنند در حال حاضر قیمت تمام شده ساخت مسکن از مترمربعی 15 میلیون تومان عبور کرده و به مترمربعی 18 تا 19 میلیون تومان رسیده است.
بخش عمده فعالان ساختمان با ملاک قرار دادن قیمت تمام شده ساخت مسکن، نرخ سود بانکی و حاشیه سود خود را این طور عنوان می کنند قیمت پیشنهادی روی واحد های نوساز در راه بازار کاهشی خواهد بود. البته این گروه از سازندگان ساختمانی اگرچه عنوان می کنند قیمت پیشنهادی در چندماه آینده کاهشی است، اما حفظ وضعیت جدید (انتظارات کاهشی در بازار) دو شرط دارد. شرط نخست آنکه روند رشد هزینه حقوق و دستمزد کارگران ساختمانی متوقف شود و شرط دیگر آنکه قیمت زمین کاهش پیدا کند یا آنکه رشد آن کاملا متوقف شود. با چنین دیدگاهی برخی از سازندگان، اندک خوش بینی نیز نسبت به تغییر وضعیت بازار معاملات مسکن و به تبع آن بازار مسکن در نیمه دوم سال جاری دارند. آن ها انتظار دارند حفظ انتظارات کاهشی در بازار مسکن، از نیمه دوم سال به تدریج منجر به افزایش تدریجی حجم معاملات خرید و فروش شود. به گفته آن ها در صورتی که حجم معاملات منعقد شده در بازار مسکن به تدریج افزایش پیدا کند، به دنبال آن می توان امیدوار بود بازار کسب و کار های مرتبط با حوزه ساخت وساز و نهایتا پروژه های ساختمانی اندکی با رونق مواجه شود.

محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
کلیدواژه های این خبر
ساخت و ساز   تورم   آپارتمان   معاملات مسکن   حجم معاملات   قیمت ها   مسکن   خرید آنلاین   هویدا   نوساز   بنگاه   ترمز   قیمت تمام شده   قیمت مصالح ساختمانی   قیمت زمین   بساز و بفروش   واحد مسکونی   واحد های مسکونی   خریدار خارجی   قیمت تمام شده مسکن   املاک   اقتصاد   بازار   شهرداری تهران   بازار مسکن   پیش بینی   خرید و فروش مسکن   دستمزد کارگران   قیمت روز مسکن   ساخت مسکن   افت قیمت   اقتصاد مسکن   مسکونی  
اخبار مرتبط
قیمت تمام شده مسکن در پایتخت، چند؟
فرارو
سناریوهای مسکن؛ رکود یا کاهش قیمت؟
قلم نیوز
عرضه مسکن در تهران به 9 برابر تقاضا رسید
اتاق خبر
قیمت پیشنهادی آپارتمان های نقلی در تهران
ایران جیب
چهار عامل تقویت بازار مسکن
اقتصاد آنلاین ایران
عوامل تقویت بازار مسکن
دنیای اقتصاد
عرضه مسکن در تهران 9 برابر تقاضا
اقتصاد نیوز
بدون عنوان
صدای فردا
مردم قدرت خرید مسکن را ندارند
صدای ایران
7 عامل اثرگذار بر قیمت مسکن
روز نو
7 عامل اثرگذار بر قیمت مسکن در تهران
تابناک
کاهش شدید توان خرید، مانع جدید در برابر خانه دار شدن
عصر مالی
کارشناس ارشد مسکن از ارزان نشدن مسکن خبر داد+تحلیل
کارگر آنلاین
چند درصد خانوار های کشور مستاجرند؟
شیعه نیوز
پیش بینی کارشناسان از آینده قیمت مسکن/ عقب ماندن عرضه از تقاضا خطرناک است
آفتاب
چند درصد خانوارهای کشور مستاجرند؟
دنیای اقتصاد
پول کافی برای خرید مسکن در اختیار مردم نیست
شهر فردا
تقاضا برای مسکن هست؛ پول نیست!
صبحانه با خبر
مردم پولی برای خرید مسکن ندارند
صدای ایران
ارائه تسهیلات به سازندگان راهی برای کاهش قیمت مسکن
صدا و سیما
پیش بینی کارشناسان از آینده قیمت مسکن
مشرق نیوز
مسکن متقاضی دارد اما پول خریدن نیست
ایران آنلاین
تقاضا برای مسکن هست؛ مردم پول ندارند
ایران جیب
قیمت مسکن در مناطق مختلف تهران
فرارو
انتظارات کاهشی در بازار مسکن
ملیت
موج انتظارات کاهشی در «بازار معاملات مسکن»
میزان
شرق تهران، رکورددار عرضه نوسازهای متوسط متراژ
اقتصادگردان
تقاضا برای مسکن هست ولی مردم پول ندارند
مردم سالاری
آخرین وضعیت معاملات در بازار مسکن
اقتصاد نیوز
تقاضا برای مسکن هست؛ مردم پول ندارند!
ایسنا
7 عاملی که بر قیمت مسکن تاثیر می گذارد
سایت جماران
آیا انتظارات بازار پایتخت کاهشی شده است؟ بررسی آثار 7 پارامتر بر قیمت تمام شده ساخت مسکن در تهران
اقتصاد نیوز
7 عامل اثرگذار بر قیمت تمام شده مسکن در تهران
خبرآنلاین
ناتوانی در خرید مسکن دلیل کاهش معاملات/نرمش فروشندگان به نفع خریداران
بلاغ مازندران
کنترل بازار مسکن سیاست تشویقی می خواهد نه تنبیهی
سازه نیوز
ارسال سیگنال رکود به خریداران مسکن
اقتصاد نیوز
مستاجران طی 20سال اخیر 1.7 برابر شدند
جوان آنلاین
مستاجران شهری طی 20 سال چند برابر شدند؟
فردا نیوز
مستاجران شهری طی20سال1.7برابرشدند
ناطقان نیوز
آمار اجاره نشینان شهری افزایش یافت
بهار نیوز
اخبار مرتبط
bltفرارو : قیمت تمام شده مسکن در پایتخت، چند؟
bltقلم نیوز : سناریوهای مسکن؛ رکود یا کاهش قیمت؟
bltاتاق خبر : عرضه مسکن در تهران به 9 برابر تقاضا رسید
bltایران جیب : قیمت پیشنهادی آپارتمان های نقلی در تهران
bltاقتصاد آنلاین ایران : چهار عامل تقویت بازار مسکن
bltدنیای اقتصاد : عوامل تقویت بازار مسکن
bltاقتصاد نیوز : عرضه مسکن در تهران 9 برابر تقاضا
bltصدای فردا : بدون عنوان
bltصدای ایران : مردم قدرت خرید مسکن را ندارند
bltروز نو : 7 عامل اثرگذار بر قیمت مسکن
bltتابناک : 7 عامل اثرگذار بر قیمت مسکن در تهران
bltعصر مالی : کاهش شدید توان خرید، مانع جدید در برابر خانه دار شدن
bltکارگر آنلاین : کارشناس ارشد مسکن از ارزان نشدن مسکن خبر داد+تحلیل
bltشیعه نیوز : چند درصد خانوار های کشور مستاجرند؟
bltآفتاب : پیش بینی کارشناسان از آینده قیمت مسکن/ عقب ماندن عرضه از تقاضا خطرناک است
bltدنیای اقتصاد : چند درصد خانوارهای کشور مستاجرند؟
bltشهر فردا : پول کافی برای خرید مسکن در اختیار مردم نیست
bltصبحانه با خبر : تقاضا برای مسکن هست؛ پول نیست!
bltصدای ایران : مردم پولی برای خرید مسکن ندارند
bltصدا و سیما : ارائه تسهیلات به سازندگان راهی برای کاهش قیمت مسکن
bltمشرق نیوز : پیش بینی کارشناسان از آینده قیمت مسکن
bltایران آنلاین : مسکن متقاضی دارد اما پول خریدن نیست
bltایران جیب : تقاضا برای مسکن هست؛ مردم پول ندارند
bltفرارو : قیمت مسکن در مناطق مختلف تهران
bltملیت : انتظارات کاهشی در بازار مسکن
bltمیزان : موج انتظارات کاهشی در «بازار معاملات مسکن»
bltاقتصادگردان : شرق تهران، رکورددار عرضه نوسازهای متوسط متراژ
bltمردم سالاری : تقاضا برای مسکن هست ولی مردم پول ندارند
bltاقتصاد نیوز : آخرین وضعیت معاملات در بازار مسکن
bltایسنا : تقاضا برای مسکن هست؛ مردم پول ندارند!
bltسایت جماران : 7 عاملی که بر قیمت مسکن تاثیر می گذارد
bltاقتصاد نیوز : آیا انتظارات بازار پایتخت کاهشی شده است؟ بررسی آثار 7 پارامتر بر قیمت تمام شده ساخت مسکن در تهران
bltخبرآنلاین : 7 عامل اثرگذار بر قیمت تمام شده مسکن در تهران
bltبلاغ مازندران : ناتوانی در خرید مسکن دلیل کاهش معاملات/نرمش فروشندگان به نفع خریداران
bltسازه نیوز : کنترل بازار مسکن سیاست تشویقی می خواهد نه تنبیهی
bltاقتصاد نیوز : ارسال سیگنال رکود به خریداران مسکن
bltجوان آنلاین : مستاجران طی 20سال اخیر 1.7 برابر شدند
bltفردا نیوز : مستاجران شهری طی 20 سال چند برابر شدند؟
bltناطقان نیوز : مستاجران شهری طی20سال1.7برابرشدند
bltبهار نیوز : آمار اجاره نشینان شهری افزایش یافت
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.