مخبر - 1398/05/23 - بـازی مرگ و زنـدگی در هنگ کنگ؛ انقلاب یا اشغال نظامی؟

بـازی مرگ و زنـدگی در هنگ کنگ؛ انقلاب یا اشغال نظامی؟
برخی از آن ها می گویند که انقلاب می تواند موجب آزادی هنگ کنگ شود. پکن این شعار را به عنوان شعارجدایی طلبانه و آن را مدرکی برای استقلال طلبی اعتراض های اخیر می بیند. این نوع شعار ها پس از آن بیشتر نمود پیدا کرد که کری لام تنها به تعلیق لایحه رضایت داد و حاضر نشد آن را کنار بگذارد. برای بسیاری از ...
بـازی مرگ و زنـدگی در هنگ کنگ؛ انقلاب یا اشغال نظامی؟

«خشونت ها در هنگ کنگ، این دولت شهر را در آستانه یک مسیر غیرقابل بازگشت قرار داده است»؛ این هشداری است که روز سه شنبه حاکم این دولت شهر اعلام کرد و گفت که ادامه تصرف فرودگاه و اختلال در اقتصادی که شهره به هاب مالی آسیا است، هنگ کنگ را به این مسیر خطرناک خواهد کشاند. به گزارش سی ان ان، کری لام، مدیر اجرایی هنگ کنگ، در نخستین گفت وگوی عمومی اش از زمانی که معترضان فرودگاه را به تصرف خود در آورده اند، روز گذشته گفت: «برای بازگشت و احیای اقتصاد زمان زیادی لازم است.» با این حال وی در این سخنرانی اصرار داشت که مقامات توانایی اداره کردن امور را دارند. او افزود: «تن ها کاری که باید صورت گیرد این است که علیه خشونت اقدام کنیم و شهرمان را از نو بسازیم.»، اما این سخنان تاکنون تاثیری بر اعتراضات نداشته است.
عصر سه شنبه مجددا هزاران نفر برای پنجمین روز پیاپی فرودگاه هنگ کنگ را به اشغال خود در آوردند و در آنجا شعار دادند و آواز خواندند. یک روز پیش از آن (دوشنبه)، هزاران مسافر به دلیل لغو پرواز ها در فرودگاه آواره شده بودند. گفته می شود که 70 پرواز هم از مقاصد دیگر به هنگ کنگ در همان روز لغو شد. معترضان ترمینال اصلی فرودگاه را به اشغال خود در آورده اند و یک هرج ومرج کامل در برنامه های فرودگاه هنگ کنگ به وجود آمده است. بنا به گزارش وب سایت فرودگاه، بخشی از پرواز ها نیمه شب صورت گرفته است. یک سخنگوی فرودگاه به سی ان ان گفت که پرواز ها از ساعت 6 صبح سه شنبه به وقت محلی مجددا از سر گرفته خواهد شد، این درحالی است که با اشغال مجدد فرودگاه پرواز ها لغو شدند. گفته می شود که 150 پرواز از هنگ کنگ به نقاط دیگر و 170 پرواز از نقاط دیگر به هنگ کنگ روز سه شنبه لغو شد. اشغال فرودگاه از روز جمعه با حضور اندکی از معترضان آغاز شد. اما با آغاز خشونت های پلیس برای برخورد با معترضان که روز یکشنبه صورت گرفت، آن ها از روز دوشنبه تصمیم گرفتند که فرودگاه را به تصرف در آورند. روز دوشنبه جمعیت زیادی وارد فرودگاه شدند و در پرواز های این فرودگاه اختلال ایجاد کردند.
در کنفرانس خبری کری لام، مدیر اجرایی هنگ کنگ که به پکن نزدیک است، گفت: «معترضان خسارت زیادی به بار آورده اند و آن ها به تنها چیزی که فکر نمی کنند، قانون است.» او افزود: «فعالیت های طغیان گرانه، هنگ کنگ را به مسیر غیرقابل بازگشت خواهد رساند.» لام معترضان را متهم کرد که به نیرو های پلیس حمله کرده اند. او تصریح کرد: «نیرو های پلیس بخش مهمی از ارکان این دولت شهر برای دفاع است.»
این سخنان لام در شرایطی ابراز شد که معترضان روز دوشنبه در بیانیه ای خواستار تجمع مجدد مردم در فرودگاه این دولت شهر شده بودند. یک معترض 23 ساله گفت: «ما دوشنبه شب اینجا ماندیم تا به مردم و معترضان نشان دهیم که فرودگاه جای امن تری است.» این معترض به همراه 30 معترض دیگر شب را در فرودگاه سپری کرده بودند. او تصریح کرد: «ما انتظار داریم تا افراد بیشتری از معترضان به ما ملحق شوند و مجددا یک اختلال عظیم در فرودگاه به وجود آوریم. درست مانند کاری که روز دوشنبه کردیم.»
سال گذشته فرودگاه هنگ کنگ پذیرای 74 میلیون و 700 هزار مسافر بوده است که به طور متوسط شامل 205 هزار مسافر در روز می شود. اما روز دوشنبه پس از تصرف فرودگاه از سوی معترضان تمامی پرواز ها لغو شدند. مسافران در این حین سرگردان شده بودند و نمی دانستند برنامه های پرواز از چه موقعی از سر گرفته خواهد شد. فروشگاه ها تعطیل و تمامی کانتر های ورود به هواپیما بسته شدند. برخی از مسافرانی که سرگردان شده بودند نگاهی عملگرانه تر به این موضوع داشتند. هایدن اسمیت، توریست اهل استرالیا به سی ان ان گفت: «این بار مقداری خوشامدگویی هنگ کنگی ها با دفعات پیشین تفاوت داشت.» با این حال برخی دیگر از این بی نظمی ها به ستوه آمده بودند. کیم ماکاراناس، یکی دیگر از توریست های اهل استرالیا به سی ان ان گفت: «ما جور دیگری در مورد هنگ کنگ فکر می کردیم. نظرم در مورد هنگ کنگ عوض شده است.» او تصریح کرد که معترضان را درک می کند، اما این کمکی به توریست ها نمی کند.
اعتراضات در هنگ کنگ با یک لایحه آغاز شد. قرار بود شورای قانون گذاری این دولت شهر لایحه ای را بررسی کند که به موجب آن مجرمان به چین مسترد شوند. همین لایحه به رغم اینکه به حالت تعلیق در آمده، اما آتشی به جان هنگ کنگی ها انداخته است و حالا معترضان به کمتر از برکناری کری لام راضی نیستند. به نوشته روزنامه نیویورک تایمز با افزایش اعتراضات ضدحکومتی در هنگ کنگ هیچ کدام از دو طرف حاضر به کوتاه آمدن نیستند و همین امر رسیدن به یک توافق را در این دولت شهر غیرممکن تر ساخته است. به گفته ناظران، هنگ کنگ با این اعتراضات دو قطبی شده است و درگیری بین معترضان و طرفداران چینی های کمونیست بالا گرفته است. برای پکن این اعتراض ها یک چالش مستقیم برای رهبری شان به حساب می آید و ترس آن را دارند و این به مثابه از دست دادن کنترل آن ها بر هنگ کنگ است. روزگاری این اعتراض ها آرام بودند، اما حالا به شدت چالشی شده اند. این اعتراض ها نظم و خوشنامی هنگ کنگ را با مخاطره روبه رو کرده است. معترضانی که روز دوشنبه فرودگاه این دولت شهر را به اشغال خود در آوردند، یک اختلال عظیم در یکی از شلوغ ترین فرودگاه های دنیا ایجاد کردند. آن ها روز دوشنبه پس از چندین ساعت اشغال فرودگاه اواخر شب به خانه هایشان رفتند و روز سه شنبه بازگشتند. عمده پرواز های این فرودگاه مجددا روز سه شنبه لغو شدند. چین در نظر دارد تا از قدرت بیشتری استفاده کند و همین امر ممکن است به برخورد بیشتر پلیس و معترضان منجر شود. یکی از مقامات پکن روز دوشنبه اقدامات اخیر معترضان را محکوم کرد و آن را نشانه های ابتدایی از یک اقدام تروریستی خواند. بر این اساس گفته می شود که روز دوشنبه نیرو های پلیس چین برای مقابله با معترضان در شهر شنزن، دست به یک مانور در مرز این دولت شهر زد. مارتین لی، قانون گذار سابق و از هواخواهان دموکراسی به نیویورک تایمز گفت: «ما مانند یک چهارراه هستیم. آینده هنگ کنگ، یعنی آینده دموکراسی بستگی به این دارد که در چند ماه آینده چه اتفاقاتی رخ خواهد داد.» درگیری ها مانند یک آزمایش جدی سیاسی برای پکن از زمانی که هنگ کنگ در سال 1997 از بریتانیا به سرزمین مادری بازگشت، به حساب می آید. با بازگشت هنگ کنگ به چین، این کشور آرزوی جاه طلبانه ای مبنی بر اتحاد دو رویکرد اقتدارگرایی با زیربنای آزادی های مدنی را در سر می پروراند. چین با رهبری شی جین پینگ آرزوی آن را دارد تا هنگ کنگ را بیشتر شبیه چین کند: «استفاده از مشوق های اقتصادی برای خرید خوشبختی و پروپاگاندا برای به دست آوردن وفاداری.» این درحالی است که معترضان خواستار حکومتی هستند که بیشتر به منافع آن ها پایبند باشد نه اینکه فقط منافع چینی ها را در نظر بگیرد. این تحولات در شرایطی ادامه پیدا می کند که اخیرا شعار های استقلال طلبی هم در بین معترضان شنیده شده است. برخی از آن ها می گویند که انقلاب می تواند موجب آزادی هنگ کنگ شود. پکن این شعار را به عنوان شعارجدایی طلبانه و آن را مدرکی برای استقلال طلبی اعتراض های اخیر می بیند. این نوع شعار ها پس از آن بیشتر نمود پیدا کرد که کری لام تنها به تعلیق لایحه رضایت داد و حاضر نشد آن را کنار بگذارد. برای بسیاری از معترضان این عملکرد کری لام نشان می دهد وی از اختیارات کافی برخوردار نیست و رهبر هنگ کنگ بیشتر خود را پاسخگوی پکن می داند.
در این میان برخی دیگر از اقدامات کری لام موجب تحریک بیشتر معترضان شد. رئیس اجرایی هنگ کنگ حاضر نشد به درخواست معترضان تحقیقاتی را کلید بزند که به موجب آن عملکرد پلیس در برخورد با معترضان زیر ذره بین برود. مایکل سی. دیویس، کارشناسی در مرکز ویلسون که یک اتاق فکر در واشنگتن است، به نیویورک تایمز گفت: «آن ها (مقامات هنگ کنگ) به نوعی تلاش می کنند مانند چین حکمرانی کنند، اما در هنگ کنگ وقتی شما جوانان را تحت فشار قرار می دهید، وقتی آن ها را نادیده می گیرید، آن ها اقدام متقابل می کنند.»
اعتراض ها در هنگ کنگ هم اینک حزب کمونیست را هم به چالش کشیده است. در روز های اخیر معترضان از وسایل آتش زا و بمب های دستی استفاده کرده اند تا نماد های حاکمیت چین را نابود کنند. البته حزب کمونیست هم قصد ندارد در این تقابل خود را ضعیف نشان دهد، اما هم اینک این اعتراض ها یک چالش بزرگ برای «شی» که از سال 2012 زمامدار چین شده، رقم زده است. چین برای مقابله نشانه های اشغال نظامی از خود نشان داده و هنگ کنگی ها را به انقلاب رنگی متهم کرده است، چراکه ایالات متحده، اعتراض ها را یک قیام ضدکمونیستی می بیند و چینی ها هم این اعتراض ها را سازماندهی شده توسط غربی ها می خوانند. وانگ ژیمن، رئیس دفتر دولت مرکزی در شهر گفت: «برای هنگ کنگی ها این مساله تبدیل به یک موضوع مرگ و زندگی شده است.» او به تشکیلات حکومتی هشدار داد: «دیگر راه برگشتی باقی نمانده است.»

محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
کلیدواژه های این خبر
خسارات   ترمینال   معترضان   لغو پرواز   وب سایت   مدیر اجرایی   هنگ کنگ   نیمه شب   استقلال طلبی   اقتصاد   آسیا   خشونت   پکن  
اخبار مرتبط
هشدار جدی چین به کانادا درباره دخالت در امور هنگ کنگ
العالم
هشدار شدید چین به کانادا درباره دخالت در امور هنگ کنگ
فارس
پکن اظهارات امریکا درباره رویدادهای هنگ کنگ را محکوم می کند
برنا نیوز
هنگ کنگ، صحنه تجمع موافقان و مخالفان
ایرنا
مداخله فاحش آمریکا در امور داخلی چین
پایداری ملی
هشدار مجدد چین به آمریکا
ناطقان نیوز
سران آمریکا و کانادا درباره «هنگ کنگ» گفت وگو کردند
العالم
تلاش جنبش حامی دموکراسی هنگ کنگ برای ترمیم چهره مخدوش خود
باشگاه خبرنگاران
معلمان هم به اعتراضات در هنگ کنگ پیوستند
ایسنا
ترودو و ترامپ درباره هنگ کنگ تصمیم گرفتند
خبرآنلاین
سهام آسیا با امید به ضروری شدن مشوق های اقتصادی قوت گرفت
بولتن نیوز
پیام ثروتمندترین تاجر هنگ کنگی برای معترضان
ایسنا
دیپلمات چینی: لازم باشد به سرعت اعتراضات را پایان می دهیم
خرداد نیوز
پکن: در صورت تشدید اوضاع هنگ کنگ مستقیم وارد عمل می شویم
خرداد نیوز
آمریکا به مشارکت در فعالیت های جنایتکارانه علیه چین در هنگ کنگ متهم شد
پارسینه
هشدار چین به آمریکا
الف
آمریکا به مشارکت در فعالیت های جنایتکارانه علیه چین متهم شد
باشگاه خبرنگاران
حمایت کنگره آمریکا از اعتراضات «هنگ کنگ»
خبرگزاری دانشجو
در هنگ کنگ چه می گذرد؟
تابناک
ترامپ توافق تجاری با چین را به «برخورد انسانی» با بحران هنگ کنگ منوط کرد
فارس
هنگ کنگ؛ نقطه چالش جدید ترامپ با پکن
میزان
هشدار چین به آمریکا درباره دخالت در امور هنگ کنگ
آریا
هشدار پکن به آمریکا: در امور داخلی هنگ کنگ، فضولی نکنید
مشرق نیوز
کنگره آمریکا از اعتراضات «هنگ کنگ» حمایت کرد
فارس
کمیته روابط خارجی کنگره آمریکا به چین هشدار داد
تابناک
ترامپ پیشهاد دیدار با رهبر چین با محوریت بحران هنگ کنگ را مطرح کرد
خبرگزاری ایلنا
آرامش شکننده در فرودگاه هنگ کنگ
ایران آنلاین
ترامپ پیشنهاد دیدار با رئیس جمهوری چین برای حل مساله هنگ کنگ را داد
ایرنا
آشوب ها به سمت جدایی طلبی پیش می روند
پایداری ملی
مخالفت چین با ورود دو ناو آمریکایی به هنگ کنگ
تابناک
هنگ کنگ در آستانه سقوط
ایسنا
بـازی مرگ و زنـدگی در هنگ کنگ
صبح تهران
مداخله دوباره آمریکا در امور هنگ کنگ
خبرگزاری دانشجو
ضرب و شتم یک خبرنگار در جریان اعتراضات هنگ کنگ
مرور نیوز
دخالت های خارجی در هنگ کنک؛ آشوب ها به سمت جدایی طلبی پیش می روند
فارس
مداخله مجدد آمریکا در امور هنگ کنگ
فانوس نیوز
چین: آمریکا در جایگاهی نیست که درباره هنگ کنگ اظهارنظر کند
فارس
آشوبگران در هنگ کنگ خبرنگار چینی را گروگان گرفتند و کتک زدند
فارس
رسانه های چین خواستار برخورد قاطعانه با معترضان «هنگ کنگ» شدند
فارس
امریکا دنبال مهار چین از مسیر هنگ کنگ
جوان آنلاین
اخبار مرتبط
bltالعالم : هشدار جدی چین به کانادا درباره دخالت در امور هنگ کنگ
bltفارس : هشدار شدید چین به کانادا درباره دخالت در امور هنگ کنگ
bltبرنا نیوز : پکن اظهارات امریکا درباره رویدادهای هنگ کنگ را محکوم می کند
bltایرنا : هنگ کنگ، صحنه تجمع موافقان و مخالفان
bltپایداری ملی : مداخله فاحش آمریکا در امور داخلی چین
bltناطقان نیوز : هشدار مجدد چین به آمریکا
bltالعالم : سران آمریکا و کانادا درباره «هنگ کنگ» گفت وگو کردند
bltباشگاه خبرنگاران : تلاش جنبش حامی دموکراسی هنگ کنگ برای ترمیم چهره مخدوش خود
bltایسنا : معلمان هم به اعتراضات در هنگ کنگ پیوستند
bltخبرآنلاین : ترودو و ترامپ درباره هنگ کنگ تصمیم گرفتند
bltبولتن نیوز : سهام آسیا با امید به ضروری شدن مشوق های اقتصادی قوت گرفت
bltایسنا : پیام ثروتمندترین تاجر هنگ کنگی برای معترضان
bltخرداد نیوز : دیپلمات چینی: لازم باشد به سرعت اعتراضات را پایان می دهیم
bltخرداد نیوز : پکن: در صورت تشدید اوضاع هنگ کنگ مستقیم وارد عمل می شویم
bltپارسینه : آمریکا به مشارکت در فعالیت های جنایتکارانه علیه چین در هنگ کنگ متهم شد
bltالف : هشدار چین به آمریکا
bltباشگاه خبرنگاران : آمریکا به مشارکت در فعالیت های جنایتکارانه علیه چین متهم شد
bltخبرگزاری دانشجو : حمایت کنگره آمریکا از اعتراضات «هنگ کنگ»
bltتابناک : در هنگ کنگ چه می گذرد؟
bltفارس : ترامپ توافق تجاری با چین را به «برخورد انسانی» با بحران هنگ کنگ منوط کرد
bltمیزان : هنگ کنگ؛ نقطه چالش جدید ترامپ با پکن
bltآریا : هشدار چین به آمریکا درباره دخالت در امور هنگ کنگ
bltمشرق نیوز : هشدار پکن به آمریکا: در امور داخلی هنگ کنگ، فضولی نکنید
bltفارس : کنگره آمریکا از اعتراضات «هنگ کنگ» حمایت کرد
bltتابناک : کمیته روابط خارجی کنگره آمریکا به چین هشدار داد
bltخبرگزاری ایلنا : ترامپ پیشهاد دیدار با رهبر چین با محوریت بحران هنگ کنگ را مطرح کرد
bltایران آنلاین : آرامش شکننده در فرودگاه هنگ کنگ
bltایرنا : ترامپ پیشنهاد دیدار با رئیس جمهوری چین برای حل مساله هنگ کنگ را داد
bltپایداری ملی : آشوب ها به سمت جدایی طلبی پیش می روند
bltتابناک : مخالفت چین با ورود دو ناو آمریکایی به هنگ کنگ
bltایسنا : هنگ کنگ در آستانه سقوط
bltصبح تهران : بـازی مرگ و زنـدگی در هنگ کنگ
bltخبرگزاری دانشجو : مداخله دوباره آمریکا در امور هنگ کنگ
bltمرور نیوز : ضرب و شتم یک خبرنگار در جریان اعتراضات هنگ کنگ
bltفارس : دخالت های خارجی در هنگ کنک؛ آشوب ها به سمت جدایی طلبی پیش می روند
bltفانوس نیوز : مداخله مجدد آمریکا در امور هنگ کنگ
bltفارس : چین: آمریکا در جایگاهی نیست که درباره هنگ کنگ اظهارنظر کند
bltفارس : آشوبگران در هنگ کنگ خبرنگار چینی را گروگان گرفتند و کتک زدند
bltفارس : رسانه های چین خواستار برخورد قاطعانه با معترضان «هنگ کنگ» شدند
bltجوان آنلاین : امریکا دنبال مهار چین از مسیر هنگ کنگ
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.