مخبر - 1398/05/23 - بـازی مرگ و زنـدگی در هنگ کنگ؛ انقلاب یا اشغال نظامی؟

بـازی مرگ و زنـدگی در هنگ کنگ؛ انقلاب یا اشغال نظامی؟
برخی از آن ها می گویند که انقلاب می تواند موجب آزادی هنگ کنگ شود. پکن این شعار را به عنوان شعارجدایی طلبانه و آن را مدرکی برای استقلال طلبی اعتراض های اخیر می بیند. این نوع شعار ها پس از آن بیشتر نمود پیدا کرد که کری لام تنها به تعلیق لایحه رضایت داد و حاضر نشد آن را کنار بگذارد. برای بسیاری از ...
بـازی مرگ و زنـدگی در هنگ کنگ؛ انقلاب یا اشغال نظامی؟

«خشونت ها در هنگ کنگ، این دولت شهر را در آستانه یک مسیر غیرقابل بازگشت قرار داده است»؛ این هشداری است که روز سه شنبه حاکم این دولت شهر اعلام کرد و گفت که ادامه تصرف فرودگاه و اختلال در اقتصادی که شهره به هاب مالی آسیا است، هنگ کنگ را به این مسیر خطرناک خواهد کشاند. به گزارش سی ان ان، کری لام، مدیر اجرایی هنگ کنگ، در نخستین گفت وگوی عمومی اش از زمانی که معترضان فرودگاه را به تصرف خود در آورده اند، روز گذشته گفت: «برای بازگشت و احیای اقتصاد زمان زیادی لازم است.» با این حال وی در این سخنرانی اصرار داشت که مقامات توانایی اداره کردن امور را دارند. او افزود: «تن ها کاری که باید صورت گیرد این است که علیه خشونت اقدام کنیم و شهرمان را از نو بسازیم.»، اما این سخنان تاکنون تاثیری بر اعتراضات نداشته است.
عصر سه شنبه مجددا هزاران نفر برای پنجمین روز پیاپی فرودگاه هنگ کنگ را به اشغال خود در آوردند و در آنجا شعار دادند و آواز خواندند. یک روز پیش از آن (دوشنبه)، هزاران مسافر به دلیل لغو پرواز ها در فرودگاه آواره شده بودند. گفته می شود که 70 پرواز هم از مقاصد دیگر به هنگ کنگ در همان روز لغو شد. معترضان ترمینال اصلی فرودگاه را به اشغال خود در آورده اند و یک هرج ومرج کامل در برنامه های فرودگاه هنگ کنگ به وجود آمده است. بنا به گزارش وب سایت فرودگاه، بخشی از پرواز ها نیمه شب صورت گرفته است. یک سخنگوی فرودگاه به سی ان ان گفت که پرواز ها از ساعت 6 صبح سه شنبه به وقت محلی مجددا از سر گرفته خواهد شد، این درحالی است که با اشغال مجدد فرودگاه پرواز ها لغو شدند. گفته می شود که 150 پرواز از هنگ کنگ به نقاط دیگر و 170 پرواز از نقاط دیگر به هنگ کنگ روز سه شنبه لغو شد. اشغال فرودگاه از روز جمعه با حضور اندکی از معترضان آغاز شد. اما با آغاز خشونت های پلیس برای برخورد با معترضان که روز یکشنبه صورت گرفت، آن ها از روز دوشنبه تصمیم گرفتند که فرودگاه را به تصرف در آورند. روز دوشنبه جمعیت زیادی وارد فرودگاه شدند و در پرواز های این فرودگاه اختلال ایجاد کردند.
در کنفرانس خبری کری لام، مدیر اجرایی هنگ کنگ که به پکن نزدیک است، گفت: «معترضان خسارت زیادی به بار آورده اند و آن ها به تنها چیزی که فکر نمی کنند، قانون است.» او افزود: «فعالیت های طغیان گرانه، هنگ کنگ را به مسیر غیرقابل بازگشت خواهد رساند.» لام معترضان را متهم کرد که به نیرو های پلیس حمله کرده اند. او تصریح کرد: «نیرو های پلیس بخش مهمی از ارکان این دولت شهر برای دفاع است.»
این سخنان لام در شرایطی ابراز شد که معترضان روز دوشنبه در بیانیه ای خواستار تجمع مجدد مردم در فرودگاه این دولت شهر شده بودند. یک معترض 23 ساله گفت: «ما دوشنبه شب اینجا ماندیم تا به مردم و معترضان نشان دهیم که فرودگاه جای امن تری است.» این معترض به همراه 30 معترض دیگر شب را در فرودگاه سپری کرده بودند. او تصریح کرد: «ما انتظار داریم تا افراد بیشتری از معترضان به ما ملحق شوند و مجددا یک اختلال عظیم در فرودگاه به وجود آوریم. درست مانند کاری که روز دوشنبه کردیم.»
سال گذشته فرودگاه هنگ کنگ پذیرای 74 میلیون و 700 هزار مسافر بوده است که به طور متوسط شامل 205 هزار مسافر در روز می شود. اما روز دوشنبه پس از تصرف فرودگاه از سوی معترضان تمامی پرواز ها لغو شدند. مسافران در این حین سرگردان شده بودند و نمی دانستند برنامه های پرواز از چه موقعی از سر گرفته خواهد شد. فروشگاه ها تعطیل و تمامی کانتر های ورود به هواپیما بسته شدند. برخی از مسافرانی که سرگردان شده بودند نگاهی عملگرانه تر به این موضوع داشتند. هایدن اسمیت، توریست اهل استرالیا به سی ان ان گفت: «این بار مقداری خوشامدگویی هنگ کنگی ها با دفعات پیشین تفاوت داشت.» با این حال برخی دیگر از این بی نظمی ها به ستوه آمده بودند. کیم ماکاراناس، یکی دیگر از توریست های اهل استرالیا به سی ان ان گفت: «ما جور دیگری در مورد هنگ کنگ فکر می کردیم. نظرم در مورد هنگ کنگ عوض شده است.» او تصریح کرد که معترضان را درک می کند، اما این کمکی به توریست ها نمی کند.
اعتراضات در هنگ کنگ با یک لایحه آغاز شد. قرار بود شورای قانون گذاری این دولت شهر لایحه ای را بررسی کند که به موجب آن مجرمان به چین مسترد شوند. همین لایحه به رغم اینکه به حالت تعلیق در آمده، اما آتشی به جان هنگ کنگی ها انداخته است و حالا معترضان به کمتر از برکناری کری لام راضی نیستند. به نوشته روزنامه نیویورک تایمز با افزایش اعتراضات ضدحکومتی در هنگ کنگ هیچ کدام از دو طرف حاضر به کوتاه آمدن نیستند و همین امر رسیدن به یک توافق را در این دولت شهر غیرممکن تر ساخته است. به گفته ناظران، هنگ کنگ با این اعتراضات دو قطبی شده است و درگیری بین معترضان و طرفداران چینی های کمونیست بالا گرفته است. برای پکن این اعتراض ها یک چالش مستقیم برای رهبری شان به حساب می آید و ترس آن را دارند و این به مثابه از دست دادن کنترل آن ها بر هنگ کنگ است. روزگاری این اعتراض ها آرام بودند، اما حالا به شدت چالشی شده اند. این اعتراض ها نظم و خوشنامی هنگ کنگ را با مخاطره روبه رو کرده است. معترضانی که روز دوشنبه فرودگاه این دولت شهر را به اشغال خود در آوردند، یک اختلال عظیم در یکی از شلوغ ترین فرودگاه های دنیا ایجاد کردند. آن ها روز دوشنبه پس از چندین ساعت اشغال فرودگاه اواخر شب به خانه هایشان رفتند و روز سه شنبه بازگشتند. عمده پرواز های این فرودگاه مجددا روز سه شنبه لغو شدند. چین در نظر دارد تا از قدرت بیشتری استفاده کند و همین امر ممکن است به برخورد بیشتر پلیس و معترضان منجر شود. یکی از مقامات پکن روز دوشنبه اقدامات اخیر معترضان را محکوم کرد و آن را نشانه های ابتدایی از یک اقدام تروریستی خواند. بر این اساس گفته می شود که روز دوشنبه نیرو های پلیس چین برای مقابله با معترضان در شهر شنزن، دست به یک مانور در مرز این دولت شهر زد. مارتین لی، قانون گذار سابق و از هواخواهان دموکراسی به نیویورک تایمز گفت: «ما مانند یک چهارراه هستیم. آینده هنگ کنگ، یعنی آینده دموکراسی بستگی به این دارد که در چند ماه آینده چه اتفاقاتی رخ خواهد داد.» درگیری ها مانند یک آزمایش جدی سیاسی برای پکن از زمانی که هنگ کنگ در سال 1997 از بریتانیا به سرزمین مادری بازگشت، به حساب می آید. با بازگشت هنگ کنگ به چین، این کشور آرزوی جاه طلبانه ای مبنی بر اتحاد دو رویکرد اقتدارگرایی با زیربنای آزادی های مدنی را در سر می پروراند. چین با رهبری شی جین پینگ آرزوی آن را دارد تا هنگ کنگ را بیشتر شبیه چین کند: «استفاده از مشوق های اقتصادی برای خرید خوشبختی و پروپاگاندا برای به دست آوردن وفاداری.» این درحالی است که معترضان خواستار حکومتی هستند که بیشتر به منافع آن ها پایبند باشد نه اینکه فقط منافع چینی ها را در نظر بگیرد. این تحولات در شرایطی ادامه پیدا می کند که اخیرا شعار های استقلال طلبی هم در بین معترضان شنیده شده است. برخی از آن ها می گویند که انقلاب می تواند موجب آزادی هنگ کنگ شود. پکن این شعار را به عنوان شعارجدایی طلبانه و آن را مدرکی برای استقلال طلبی اعتراض های اخیر می بیند. این نوع شعار ها پس از آن بیشتر نمود پیدا کرد که کری لام تنها به تعلیق لایحه رضایت داد و حاضر نشد آن را کنار بگذارد. برای بسیاری از معترضان این عملکرد کری لام نشان می دهد وی از اختیارات کافی برخوردار نیست و رهبر هنگ کنگ بیشتر خود را پاسخگوی پکن می داند.
در این میان برخی دیگر از اقدامات کری لام موجب تحریک بیشتر معترضان شد. رئیس اجرایی هنگ کنگ حاضر نشد به درخواست معترضان تحقیقاتی را کلید بزند که به موجب آن عملکرد پلیس در برخورد با معترضان زیر ذره بین برود. مایکل سی. دیویس، کارشناسی در مرکز ویلسون که یک اتاق فکر در واشنگتن است، به نیویورک تایمز گفت: «آن ها (مقامات هنگ کنگ) به نوعی تلاش می کنند مانند چین حکمرانی کنند، اما در هنگ کنگ وقتی شما جوانان را تحت فشار قرار می دهید، وقتی آن ها را نادیده می گیرید، آن ها اقدام متقابل می کنند.»
اعتراض ها در هنگ کنگ هم اینک حزب کمونیست را هم به چالش کشیده است. در روز های اخیر معترضان از وسایل آتش زا و بمب های دستی استفاده کرده اند تا نماد های حاکمیت چین را نابود کنند. البته حزب کمونیست هم قصد ندارد در این تقابل خود را ضعیف نشان دهد، اما هم اینک این اعتراض ها یک چالش بزرگ برای «شی» که از سال 2012 زمامدار چین شده، رقم زده است. چین برای مقابله نشانه های اشغال نظامی از خود نشان داده و هنگ کنگی ها را به انقلاب رنگی متهم کرده است، چراکه ایالات متحده، اعتراض ها را یک قیام ضدکمونیستی می بیند و چینی ها هم این اعتراض ها را سازماندهی شده توسط غربی ها می خوانند. وانگ ژیمن، رئیس دفتر دولت مرکزی در شهر گفت: «برای هنگ کنگی ها این مساله تبدیل به یک موضوع مرگ و زندگی شده است.» او به تشکیلات حکومتی هشدار داد: «دیگر راه برگشتی باقی نمانده است.»
منبع خبر : فرارو

محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
کلیدواژه های این خبر
خسارات   ترمینال   معترضان   لغو پرواز   وب سایت   مدیر اجرایی   هنگ کنگ   نیمه شب   استقلال طلبی   اقتصاد   آسیا   خشونت   پکن  
اخبار مرتبط
استفاده از ماسک در هنگ کنگ ممنوع شد
ایرنا
وزیر خارجه چین: پکن به دنبال بازی تاج و تخت در عرصه جهانی نیست / درمورد هنگ کنگ، آمریکا باید به حاکمیت چین احترام بگذارد
تیک نیوز
چین: آمریکا باید به خواسته‎های ما احترام بگذارد
پارسینه
پلیس هنگ کنگ زیر تیغ عفو بین الملل
افکار نیوز
مساله هنگ کنگ بدل به چالشی برای پکن شده است/ نمی توان با قطعیت درباره چشم انداز منطقه اظهارنظر کرد
خبرگزاری ایلنا
حمله حامیان پکن به دیوارهای لنون در هنگ کنگ
ایران آنلاین
معترضان هنگ کنگی آشکارا خواستار مداخله انگلیس شدند
فارس
حقایقی درباره معروف ترین سرقت های اطلاعاتی جهان
ایسنا
درگیری موافقان و مخالفان چین در خیابان های هنگ کنگ
ایسنا
واکنش رهبر هنگ کنگ به سه ماه اعتراض مردمی علیه لایحه استرداد مظنونان به چین: تامین منابع برای مسکن را افزایش می دهیم
انتخاب
چین برای انتقام جویی از آمریکا، روابط خود با ایران را تقویت می کند
خبرگزاری ایلنا
رهبر معترضان هنگ کنگ: جدایی طلب نیستم
تیک نیوز
سفر یکی از رهبران اعتراضات هنگ کنگ به آلمان خشم چین را برانگیخت
فارس
رئیس اجرایی هنگ کنگ: اوج گیری خشونت، منازعات اجتماعی را حل نمی کند
ایسنا
مرکل خواستار راه حل مسالمت آمیز برای ناآرامی ها در هنگ کنگ شد
فارس
درخواست عفوبین الملل از مرکل: در سفر به چین بی پرده از نقض حقوق بشر صحبت کنید
پارسینه
لغو لایحه استرداد هم معترضان هنگ کنگی را آرام نکرد
ایرنا
حمله معترضان در هنگ کنگ به فرودگاه و مترو
انتخاب
هنگ کنگ؛ حمله معترضان به فرودگاه و مترو
عصر ایران
چین: آمریکا چهره فتنه گران در هنگ کنگ را آرایش می کند
آریا
ناآرامی و تخریب اموال عمومی در هنگ کنگ
جنوب نیوز
چین از اهداف مغرضانه آمریکا در هنگ کنگ انتقاد کرد
ایرنا
ناآرامی و تخریب گسترده اموال عمومی در هنگ کنگ توسط معترضان
مشرق نیوز
عکس و فیلم| ناآرامی و تخریب گسترده اموال عمومی در هنگ کنگ توسط معترضان
فارس
هنگ کنگ در آتش و گلوله و آب+ تصاویر
ایسنا
وقتی مخالفان دولت هنگ کنگ «سرود ملی آمریکا» را می خوانند+فیلم
قدس آنلاین
طرفداری تلگرام از آشوب گران؛ این بار در «هنگ کنگ»
خبرگزاری دانشجو
الگوی انقلاب رنگی در هنگ کنگ شکست می خورد
ساعت 24
چین: اجرای الگوی انقلاب های رنگی بی تردید در هنگ کنگ شکست می خورد
مهر نیوز
تلگرام برای کمک به معترضان خشن «هنگ کنگ» وارد عمل شد
فارس
ترامپ: مذاکرات تجاری با چین به کاهش خشونت ها در هنگ کنگ کمک کرد
انتخاب
چین درخواست معترضان هنگ کنگی مبنی بر لغو قانون استرداد مجرمین را رد کرد
فارس
توپ اختلافات سران گروه هفت در زمین فرانسه؛ در بیاریتز چه گذشت؟
میزان
تظاهرات معترضان هنگ کنگی علیه اخراج ها و شایعه آزار جنسی توسط پلیس
ایران آنلاین
وزیر خارجه چین: هنگ کنگ با بدترین بحران از 1997 روبروست
ایسنا
دیدگاه دقیق و ظریف سندرز درباره چین
ایسنا
کری لام: از سمت خود کناره گیری نخواهم کرد
فارس
استفاده پلیس هنگ کنگ از ماشین آب پاش و گاز اشک آور جهت مقابله با معترضان
آفتاب
ادامه اعتراضات در هنگ کنگ، استفاده پلیس از گاز اشک آور
فارس
ترامپ با مداخله در مساله هنگ کنگ به دنبال امتیازگیری در مذاکرات تجاری با چین است
ایسنا
اخبار مرتبط
bltایرنا : استفاده از ماسک در هنگ کنگ ممنوع شد
bltتیک نیوز : وزیر خارجه چین: پکن به دنبال بازی تاج و تخت در عرصه جهانی نیست / درمورد هنگ کنگ، آمریکا باید به حاکمیت چین احترام بگذارد
bltپارسینه : چین: آمریکا باید به خواسته‎های ما احترام بگذارد
bltافکار نیوز : پلیس هنگ کنگ زیر تیغ عفو بین الملل
bltخبرگزاری ایلنا : مساله هنگ کنگ بدل به چالشی برای پکن شده است/ نمی توان با قطعیت درباره چشم انداز منطقه اظهارنظر کرد
bltایران آنلاین : حمله حامیان پکن به دیوارهای لنون در هنگ کنگ
bltفارس : معترضان هنگ کنگی آشکارا خواستار مداخله انگلیس شدند
bltایسنا : حقایقی درباره معروف ترین سرقت های اطلاعاتی جهان
bltایسنا : درگیری موافقان و مخالفان چین در خیابان های هنگ کنگ
bltانتخاب : واکنش رهبر هنگ کنگ به سه ماه اعتراض مردمی علیه لایحه استرداد مظنونان به چین: تامین منابع برای مسکن را افزایش می دهیم
bltخبرگزاری ایلنا : چین برای انتقام جویی از آمریکا، روابط خود با ایران را تقویت می کند
bltتیک نیوز : رهبر معترضان هنگ کنگ: جدایی طلب نیستم
bltفارس : سفر یکی از رهبران اعتراضات هنگ کنگ به آلمان خشم چین را برانگیخت
bltایسنا : رئیس اجرایی هنگ کنگ: اوج گیری خشونت، منازعات اجتماعی را حل نمی کند
bltفارس : مرکل خواستار راه حل مسالمت آمیز برای ناآرامی ها در هنگ کنگ شد
bltپارسینه : درخواست عفوبین الملل از مرکل: در سفر به چین بی پرده از نقض حقوق بشر صحبت کنید
bltایرنا : لغو لایحه استرداد هم معترضان هنگ کنگی را آرام نکرد
bltانتخاب : حمله معترضان در هنگ کنگ به فرودگاه و مترو
bltعصر ایران : هنگ کنگ؛ حمله معترضان به فرودگاه و مترو
bltآریا : چین: آمریکا چهره فتنه گران در هنگ کنگ را آرایش می کند
bltجنوب نیوز : ناآرامی و تخریب اموال عمومی در هنگ کنگ
bltایرنا : چین از اهداف مغرضانه آمریکا در هنگ کنگ انتقاد کرد
bltمشرق نیوز : ناآرامی و تخریب گسترده اموال عمومی در هنگ کنگ توسط معترضان
bltفارس : عکس و فیلم| ناآرامی و تخریب گسترده اموال عمومی در هنگ کنگ توسط معترضان
bltایسنا : هنگ کنگ در آتش و گلوله و آب+ تصاویر
bltقدس آنلاین : وقتی مخالفان دولت هنگ کنگ «سرود ملی آمریکا» را می خوانند+فیلم
bltخبرگزاری دانشجو : طرفداری تلگرام از آشوب گران؛ این بار در «هنگ کنگ»
bltساعت 24 : الگوی انقلاب رنگی در هنگ کنگ شکست می خورد
bltمهر نیوز : چین: اجرای الگوی انقلاب های رنگی بی تردید در هنگ کنگ شکست می خورد
bltفارس : تلگرام برای کمک به معترضان خشن «هنگ کنگ» وارد عمل شد
bltانتخاب : ترامپ: مذاکرات تجاری با چین به کاهش خشونت ها در هنگ کنگ کمک کرد
bltفارس : چین درخواست معترضان هنگ کنگی مبنی بر لغو قانون استرداد مجرمین را رد کرد
bltمیزان : توپ اختلافات سران گروه هفت در زمین فرانسه؛ در بیاریتز چه گذشت؟
bltایران آنلاین : تظاهرات معترضان هنگ کنگی علیه اخراج ها و شایعه آزار جنسی توسط پلیس
bltایسنا : وزیر خارجه چین: هنگ کنگ با بدترین بحران از 1997 روبروست
bltایسنا : دیدگاه دقیق و ظریف سندرز درباره چین
bltفارس : کری لام: از سمت خود کناره گیری نخواهم کرد
bltآفتاب : استفاده پلیس هنگ کنگ از ماشین آب پاش و گاز اشک آور جهت مقابله با معترضان
bltفارس : ادامه اعتراضات در هنگ کنگ، استفاده پلیس از گاز اشک آور
bltایسنا : ترامپ با مداخله در مساله هنگ کنگ به دنبال امتیازگیری در مذاکرات تجاری با چین است
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.