مخبر - 1398/05/22 - شبکه ملی اطلاعات مهم ترین زیر ساخت اقتصادی آینده/ وزارت ارتباطات مسئول همه ابعاد تحول دیجیتال نیست/ اقتصاد دیجیتال نقطه عزیمت جمهوری اسلامی در آینده

شبکه ملی اطلاعات مهم ترین زیر ساخت اقتصادی آینده/ وزارت ارتباطات مسئول همه ابعاد تحول دیجیتال نیست/ اقتصاد دیجیتال نقطه عزیمت جمهوری اسلامی در آینده
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: ضمن تاکید بر اینکه شبکه ملی اطلاعات مهم ترین زیر ساخت اقتصادی آینده ماست اضافه کرد: شبکه ملی اطلاعات به عنوان یک مفهوم ساده نیست و تعجب می کنم برخی از افرادی که در این خصوص اظهار نظر می کنند، فکرشان این است که شبکه ملی اطلاعات یعنی بگیر و ببند.
شبکه ملی اطلاعات مهم ترین زیر ساخت اقتصادی آینده/ وزارت ارتباطات مسئول همه ابعاد تحول دیجیتال نیست/ اقتصاد دیجیتال نقطه عزیمت جمهوری اسلامی در آینده

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ محمد جواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات امروز در شورای اداری استان مرکزی گفت: ارتباط لازمه توسعه است اما یک اتفاق مهمتر در دنیا در حال رخ داد است و آن انقلاب صنعتی چهارم است که شواهد نشان می دهد این انقلاب صنعتی ظرف ده سال آینده به بلوغ می رسد.

آذری جهرمی افزود: این انقلاب بر پایه قناوری اطلاعات است و اقتصادی را بنام اقتصاد دیجیتال شکل خواهد داد. هر چیزی نشانه هایی دارد و نشانه های بروز اقتصاد دیجیتال نیز در دنیا مشخص است. زمانی شرکت هایی چون بویینگ و ایرباس و ... شرکت های تراز اول دنیا بودند اما امروز شرکت های برتر دنیا گوگل و آمازون هستند و جایگزین شده اند و در کشور ما نیز این اتفاق افتاده است.

وی عنوان کرد: اسنپ را با صنعتی مانند هپکو مقایسه کنید. از نظر تعداد افراد شاغل به کار و از این نظر که فعالیتی چون اسنپ می تواند تعداد بسیاری را تحت پوشش خدمات خود قرار دهد. ارزش این شرکت های دیجیتال به بالای هزاران میلیارد تومان می رود که این ها نشانه های بروز اقتصاد دیجیتال در کشور ماست.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات بیان کرد: یک روز 300 هزار مشترک تلفن همراه داشتیم و امروز به 70 میلیون رسیده است. وقتی 300 هزار مشترک داشتیم جرایم در فضای مجازی یک حدی داشت و معدود بود، امروز سی صد هزار شده است 70 میلیون و طبیعی است که این جرایم هم افزایش پیدا می کند اما طبیعتا تمهیداتی را باید اندیشید.

وی ادامه داد: هر کسی در فضای اقتصاد دیجیتال وظیفه ای دارد. وزارت ارتباطات مسئول همه ابعاد تحول دیجیتال نیست. مثلا در سیاست های بانکی مسئولیت بانک مرکزی را بر عهده ندارد. اگر امروز حمل و نقل در بستر دیجیتال شکل می گیرد وزارت ارتباطات وظیفه ساماندهی این حوزه را ندارد و وظیفه آن بخش بر عهده واحد خودش است.

آذری جهرمی تصریح کرد: اگر جرمی هم اتفاق بیفتد همه مسئولیت بر عهده وزارت ارتباطات نیست، بلکه وظیفه تسهیل زیر ساخت و فراهم آوری امکانات و توامند سازی با ماست.

وی ادامه داد: اگر قرار است ولنگاری در این فضا حذف شود هر دستگاهی باید به وظیفه خودش عمل کند. زیرساخت ها که به تنهایی نمی تواند فرهنگی را ایجاد کند. آن کسی که وظیفه ساخت فرهنگ و تولید محتوا را دارد نمی تواند بنشیند و صرفا اصرار کند که ببندید و بعد بگوید فضای مجازی ولنگار شد. شما در راستای وظیفه ایجابی خودت چه کار کردی؟

وی ضمن تاکید بر اینکه شبکه ملی اطلاعات مهم ترین زیر ساخت اقتصادی آینده ماست اضافه کرد: شبکه ملی اطلاعات به عنوان یک مفهوم ساده نیست و تعجب می کنم برخی از افرادی که در این خصوص اظهار نظر می کنند، فکرشان این است که شبکه ملی اطلاعات یعنی بگیر و ببند.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اظهار کرد: در این اقتصاد فقط وزارت ارتباطات نقش ندارد. در عصر دیجیتال دولت ها از تصدی گر تبدیل به مقرارت گذار و توامند ساز می شوند و این فرمولش است. در همه عرصه ها آن کسی که مسئولیت محتوا را برعهده دارد بایستی مقرارات گذاری و توامند سازی کند.

وی با اشاره به اینکه باید مقرارات برخورد با تخلفات در فضای مجازی وجود داشته باشد عنوان کرد: قوانین رسانه در فضای مجازی در همه کشور ها در عرصه پخش شایعات وجود دارد. مگر رسانه وظیفه من است. وزیر ارتباطات در این خصوص چه باید کند؟ آن کس که وظیفه رسانه را دارد باید برای این حوزه قوانینی را نیز مقرر کند.

آذری جهرمی ضمن بیان اینکه مسئله اقتصاد دیجیتال یک مسئله به شدت پییچده و نقطه عزیمت جمهوری اسلامی در آینده خواهد بود تشریح کرد: چرا که آن چیزی که در اقتصاد دیجیتال به عنوان جوهره وجودی رشد وجود دارد، مغز و خلاقیت جوانان است که نه قابل تحریم و نه قابل مصادره است. این جوشش در جوانان ایران وجود دارد و چه فرصتی بهتر از اینکه این را به منصه ظهور برسانیم.

وی افزود: من نگران ترس از تکنولوژی نیستم چون همه مخالفان تکنولوژی در عصر اقتصاد دیجیتال آویزان به تکنولوژی خواهند شد. عصر تحول دیجیتال مفهومش تغییر است و استارت آپ یعنی نو آوری و نوآوری یعنی کنار گذاشتن اشکالات فعلی، یعنی مدیریت تغییرها و مدیریت تغییر همیشه با مقاومت دنبال بوده است.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اظهار کرد: در نظام های دولتی و نظام هایی که در حوزه اجرا تصدی حاکمیت ها در آن زیاد است آن کسی مقرب تر است که صف جلوی اتاقش بزرگتر باشد. حالا قرار است بگوییم کسی را پشت در اتاق نگه نداریم. معلوم است که در مقابل دولت الکترونیک و هوشمند مقاومت می کنند. این مسیر را باید پر شتاب پیش برویم، آنها نیز پشت سر ما می آیند چرا که با نق زدن در خصوص این مقاومت ها کار پیش نخواهد رفت.

وی بیان کرد: این آینده اقتصادی دنیاست. آینده کشور ماست. هر عرصه ای که ببینید از خدمات تا تولید و توزیع جای پای فناوری اطلاعات وجود دارد و این ها نشانه های بروز تحول دیجیتال است. مدیری که سواد دیجیتال برای تحول دیجیتال نداشته باشد، سازمانی که برنامه در این حوزه نداشته باشد محکوم به شکست است، چه خصوصی باشد وچه دولتی.

آذری جهرمی عنوان کرد: اگر می گوییم آینده روشن است به این دلیل است که می دانیم ظرفیت جوان ها را داریم و می دانیم که ساختاری داریم که نیاز به جراحی بزرگ دارد و میدانیم ظرفیت این جراحی را در داخل داریم و اگر این جراحی را انجام دهیم یک رشد بزرگی برای کشور رقم خواهد خورد .کشور ما نه کشور فقیری است و نه کشوری است که سر در مقابل تحریم فرود آورد. این کشور با این ظرفیت ها، با مدیریت منابع و افزایش سطح بهره وری قطعا می تواند رشد کند. همه ظرفیت ها در کشور موجود است.

به وضعیت جوانان اراک خیلی امیدوارم و توامندی شان توامندی قابل توجهی است. این ظرفیت راطلاع داریم و روی این استان سرمایه گذاری ویژ] ای کردیم و به آن امید بسیاری داریم.

وی در خصوص طرح ریجستری گفت: ریجستری ثابت کرد که اگر بخواهیم می توانیم جلوی قاچاق را بگیریم و موانعی هم که به وجود می آید برای همان هایی است که نمی خواهند این قاچاق متوقف شود.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در خصوص دفاتر پیشخوان ها عنوان کرد: آن چیزی که می گویم دفاتر پیشخوان مانع دولت الکترونیک هستند منظورم دفاتر موجود در شهر نیست. بعضی از دستگاه ها آمده اند و برای ارائه خدمات الکترونیک خودشان پیشخوان ایجاد کردند که ما در دولت ممنوعش کردیم ولی متاسفانه علی رغم مصوبه باز هم این کار را انجام می دهند و معمولا این دفاتر را به قوم و خویششان می دهند.

وی افزود: قرار است مردم همه خدمات را روی یک میز دریافت کنند نه هر دستگاهی برای خودش یک میز داشته باشد. تعدد این پیشخوان ها دست کردن در جیب مردم و ظلم به مردم است و در سه قوه هم وجود دارد که هر دستگاهی می خواهد برای خودش یک دفتر پیشخوان بزند که به سازمان بازرسی هم گزارش شده است.

آذری جهرمی در خصوص مشکلات موجود در استان گفت: همه شهر های استان که شهرک صنعتی دارند و نیاز به فیبر نوری دارند باید در دستور کار قرار گیرد.

وی ضمن بیان اینکه توسعه پوشش جاده ای بزرگراه ها در استان وضعیت خوبی دارد عنوان کرد: جاده های درجه دو مقداری از نظر پوشش مشکل دارند که با سرمایه گذاری دولت ظرف سه ماه آینده امکانات پوششی برای آنها فراهم می شود.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اظهار کرد: در استان عقب ماندگی هایی در توسعه تلفن ثابت وجود دارد که انتظار نداشتم . همزمان با رشد مسکن مهر و شهرکهای جدید در برخی مناطق 400 خانواده مستقر هستند که در این خصوص مشکل دارند و مخابرات ایران ظرف سه ماه آینده این ارتباطات را به روز کنند.

وی با اشاره به اینکه توسعه دسترسی مناطق روستایی به شبکه ملی اطلاعات از دیگر دستاوردها سفر بوده است خاطر نشان کرد: در مورد اشتغال در این حوزه صحبت های ابتدایی انجام شد و مقرر شد که تفاهمات نهایی در سفر بعدی که مهر ماه اتفاق خواهد افتاد انجام شود و اشتغال و توسعه پارک اقتصاد دیجیتال در استان را در آن سفر نهایی کنیم چون در حال حاضر مقدمات نیاز به کار دارد.

انتهای پیام/

منبع خبر : راه دانا

محتوای این خبر به صورت خودکار از «راه دانا» دریافت شده و «مخبرنیوز» بدون هیچ دخل و تصرفی آنرا باز نشر داده است. اگر به هر دلیلی احساس می کنید محتوای منتشر شده مطلوب نیست، خواهشمند است با استفاده از این لینک ما را مطلع نمایید تا بدون درنگ آنرا حذف نماییم.
با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه مخبرنیوز مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.
کلیدواژه های این خبر
گوگل   حمل و نقل   آمازون   اسنپ   زیر ساخت   شاغل   وزیر ارتباطات   بویینگ   تولید محتوا   عصر دیجیتال   شورای اداری   دیجیتال   هپکو   ایرباس   تصدی   اقتصاد   فرهنگی   بانک مرکزی   انقلاب صنعتی   فضای مجازی   ارتباطات و فناوری اطلاعات   شبکه ملی اطلاعات   اقتصاد دیجیتال  
اخبار مرتبط
جنگ آذری جهرمی وشریعتمداری برسرمدیریت یک خانم
خیبر انلاین
دوئل آذری جهرمی و شریعتمداری بر سر مدیریت یک خانم
خبرگزاری دانشجو
وزیر ارتباطات: مردم دغدغه گرانی دارند / مردم با فناوری مشکلات را به گوش مسئولان برسانند
تسنیم
خیلی ها به دلیل شفافیت با توسعه فناوری اطلاعات دشمنی دارند
ستاره نیوز
وزیر ارتباطات: خیلی ها به دلیل شفافیت با توسعه فناوری اطلاعات دشمنی دارند
ایرنا
سوگواره مهرمحرم ظرفیت گفت وگو با دیگر ادیان را فراهم می کند
ایرنا
دولت به جای حل مسائل صنعت دیجیتال صورت مسئله را پاک نکند
خبرگزاری خانه ملت
خودکفایی وزارت ارتباطات در تجهیزات و سامانه های امنیتی
ایرنا
عبور از تصدی گری های دولتی لازمه دیجیتالی شدن اقتصاد /اقتصاد دیجیتال؛ فرصتی برای ذهن های پویای تحریم ناپذیر
راه دانا
رویکرد دولت ارتقاء نقش و جایگاه اقتصاد دیجیتال در کشور است
شعار سال
چرا اقتصاد دیجیتال به رسمیت شناخته نمی شود؟
شعار سال
وزیر ارتباطات: منتظر اقتصاد دیجیتال باشید
صدای ایران
آذری جهرمی در شهرستان ساوه: گسترش بروکراسی اداری در دوره تحول دیجیتال معنا ندارد
شمانیوز
عشق برخی مدیران صف کشیدن مردم پشت در اتاق شان است
ملیت
شبکه ملی اطلاعات به معنای بگیر و ببند نیست
تابناک
وزیر ارتباطات: شبکه ملی اطلاعات به معنای بگیر و ببند نیست
تابناک
وزیر ارتباطات: عشق برخی مدیران صف کشیدن مردم پشت در اتاق شان است
عصر ایران
واعظی: رویکرد دولت ارتقاء نقش و جایگاه اقتصاد دیجیتال در کشور است
آفتاب
اقتصاد دیجیتال میانبری برای برون رفت از اقتصاد مریض است
شبستان
تولید کنندگان محتوای دینی تقویت و حمایت شوند/ افزایش قدرت نرم نظام با تولید محتوای فرهنگی و دینی
ایکنا
آذری جهرمی: شبکه ملی ارتباطات به معنای فیلترینگ نیست
فرارو
افزایش ضریب نفوذ اینترنت بدون پیوست فرهنگی موجب آسیب شده است
مهر نیوز
آذری جهرمی در اراک: شبکه ملی ارتباطات به معنای فیلترینگ نیست
تسنیم
جهرمی:عشق برخی مدیران صف کشیدن مردم پشت در اتاق شان است/شبکه ملی اطلاعات به معنای بگیر و ببند نیست
دنیای اقتصاد
عشق برخی مدیران صف کشیدن مردم پشت در اتاق شان است/ شبکه ملی اطلاعات به معنای بگیر و ببند نیست
خبرگزاری ایلنا
وزیر ارتباطات: شبکه ملی ارتباطات به معنای فیلترینگ نیست
سایت جماران
تغییر و نوآوری اساس اقتصاد دیجیتال است
ایرنا
واعظی: زیرساخت های شبکه ملی اطلاعات آماده شده است
مشرق نیوز
مقابله با دشمنان درفضای مجازی باعث تقویت اقتصاد کشور می شود
ایرنا
کشور در مسیر تحول دیجیتال قرار دارد/ ضرورت ارتقای زیرساخت ها
مهر نیوز
اقتصاد دیجیتال به مقررات گذاری نوین نیاز دارد
خبرگزاری کتاب ایران
گسترش بروکراسی اداری در دوره تحول دیجیتال معنا ندارد
ایسکانیوز
اجازه ندادیم شوک تاثیر افزایش قیمت ارز بر بخش ارتباطات، به مردم منتقل شود/ برای تامین هزینه ها در شرایط تحریم دست در جیب مردم نکردیم/ وزارت ارتباطات با کاهش 15 درصدی کارکنان به تکلیف مجلس عمل کرد/ اولویت های توسعه ای را جایگزین دیوانسالاری اداری کردیم
سیتنا
ماهواره مخابراتی «ناهید یک» آماده تحویل به وزارت دفاع است
ایرنا
برای تامین هزینه ها در شرایط تحریم دست در جیب مردم نکردیم
برنا نیوز
صدای مشکلات مردم با وسایل ارتباطی به گوش می رسد
صدای ایران
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات: مشکلات مردم با وسایل ارتباطی شنیده می شود
نصف جهان
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات: مشکلات مردم با وسایل ارتباطی شنیده می شود
خرداد نیوز
آذری جهرمی: مشکلات مردم با وسایل ارتباطی شنیده می شود
عصر ایران
جهرمی: نباید از فضای مجازی بترسیم
خبر خودرو
اخبار مرتبط
bltخیبر انلاین : جنگ آذری جهرمی وشریعتمداری برسرمدیریت یک خانم
bltخبرگزاری دانشجو : دوئل آذری جهرمی و شریعتمداری بر سر مدیریت یک خانم
bltتسنیم : وزیر ارتباطات: مردم دغدغه گرانی دارند / مردم با فناوری مشکلات را به گوش مسئولان برسانند
bltستاره نیوز : خیلی ها به دلیل شفافیت با توسعه فناوری اطلاعات دشمنی دارند
bltایرنا : وزیر ارتباطات: خیلی ها به دلیل شفافیت با توسعه فناوری اطلاعات دشمنی دارند
bltایرنا : سوگواره مهرمحرم ظرفیت گفت وگو با دیگر ادیان را فراهم می کند
bltخبرگزاری خانه ملت : دولت به جای حل مسائل صنعت دیجیتال صورت مسئله را پاک نکند
bltایرنا : خودکفایی وزارت ارتباطات در تجهیزات و سامانه های امنیتی
bltراه دانا : عبور از تصدی گری های دولتی لازمه دیجیتالی شدن اقتصاد /اقتصاد دیجیتال؛ فرصتی برای ذهن های پویای تحریم ناپذیر
bltشعار سال : رویکرد دولت ارتقاء نقش و جایگاه اقتصاد دیجیتال در کشور است
bltشعار سال : چرا اقتصاد دیجیتال به رسمیت شناخته نمی شود؟
bltصدای ایران : وزیر ارتباطات: منتظر اقتصاد دیجیتال باشید
bltشمانیوز : آذری جهرمی در شهرستان ساوه: گسترش بروکراسی اداری در دوره تحول دیجیتال معنا ندارد
bltملیت : عشق برخی مدیران صف کشیدن مردم پشت در اتاق شان است
bltتابناک : شبکه ملی اطلاعات به معنای بگیر و ببند نیست
bltتابناک : وزیر ارتباطات: شبکه ملی اطلاعات به معنای بگیر و ببند نیست
bltعصر ایران : وزیر ارتباطات: عشق برخی مدیران صف کشیدن مردم پشت در اتاق شان است
bltآفتاب : واعظی: رویکرد دولت ارتقاء نقش و جایگاه اقتصاد دیجیتال در کشور است
bltشبستان : اقتصاد دیجیتال میانبری برای برون رفت از اقتصاد مریض است
bltایکنا : تولید کنندگان محتوای دینی تقویت و حمایت شوند/ افزایش قدرت نرم نظام با تولید محتوای فرهنگی و دینی
bltفرارو : آذری جهرمی: شبکه ملی ارتباطات به معنای فیلترینگ نیست
bltمهر نیوز : افزایش ضریب نفوذ اینترنت بدون پیوست فرهنگی موجب آسیب شده است
bltتسنیم : آذری جهرمی در اراک: شبکه ملی ارتباطات به معنای فیلترینگ نیست
bltدنیای اقتصاد : جهرمی:عشق برخی مدیران صف کشیدن مردم پشت در اتاق شان است/شبکه ملی اطلاعات به معنای بگیر و ببند نیست
bltخبرگزاری ایلنا : عشق برخی مدیران صف کشیدن مردم پشت در اتاق شان است/ شبکه ملی اطلاعات به معنای بگیر و ببند نیست
bltسایت جماران : وزیر ارتباطات: شبکه ملی ارتباطات به معنای فیلترینگ نیست
bltایرنا : تغییر و نوآوری اساس اقتصاد دیجیتال است
bltمشرق نیوز : واعظی: زیرساخت های شبکه ملی اطلاعات آماده شده است
bltایرنا : مقابله با دشمنان درفضای مجازی باعث تقویت اقتصاد کشور می شود
bltمهر نیوز : کشور در مسیر تحول دیجیتال قرار دارد/ ضرورت ارتقای زیرساخت ها
bltخبرگزاری کتاب ایران : اقتصاد دیجیتال به مقررات گذاری نوین نیاز دارد
bltایسکانیوز : گسترش بروکراسی اداری در دوره تحول دیجیتال معنا ندارد
bltسیتنا : اجازه ندادیم شوک تاثیر افزایش قیمت ارز بر بخش ارتباطات، به مردم منتقل شود/ برای تامین هزینه ها در شرایط تحریم دست در جیب مردم نکردیم/ وزارت ارتباطات با کاهش 15 درصدی کارکنان به تکلیف مجلس عمل کرد/ اولویت های توسعه ای را جایگزین دیوانسالاری اداری کردیم
bltایرنا : ماهواره مخابراتی «ناهید یک» آماده تحویل به وزارت دفاع است
bltبرنا نیوز : برای تامین هزینه ها در شرایط تحریم دست در جیب مردم نکردیم
bltصدای ایران : صدای مشکلات مردم با وسایل ارتباطی به گوش می رسد
bltنصف جهان : وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات: مشکلات مردم با وسایل ارتباطی شنیده می شود
bltخرداد نیوز : وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات: مشکلات مردم با وسایل ارتباطی شنیده می شود
bltعصر ایران : آذری جهرمی: مشکلات مردم با وسایل ارتباطی شنیده می شود
bltخبر خودرو : جهرمی: نباید از فضای مجازی بترسیم
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.