مخبر - 1398/05/22 - واکنش ها به ویدیو جنجالی شهردار ارومیه

واکنش ها به ویدیو جنجالی شهردار ارومیه
مجید تفرشی تاریخ نگار و سند پژوه در این باره در توئیتر سخنان شهردار ارومیه را "نگران کننده"خواند و نوشت: «از سه حالت خارج نیست: یا واقعا راست می گوید و فارسی نمی داند که در این صورت، سطح علمی دانشگاه های ایران فاجعه است. یا مدرک زبان فارسی اش مشکوک و مورد سوال است و یا مغرض و ایران ستیز و ضدوحدت ...
واکنش ها به ویدیو جنجالی شهردار ارومیه

فرارو- به تازگی انتشار ویدئویی از جدال لفظی شهردار و عضو شورای شهر ارومیه بازتاب زیادی در فضای مجازی پیدا کرده است. حالا او در توضیحی اعلام کرده است حرف هایش شوخی بوده است. کد ویدیو دانلود فیلم اصلی ویدئویی که جنجال به پا کرد به گزارش فرارو، در این ویدئو، خالد حاتمی عضو کُرد شورای شهر ارومیه از شهردار این شهر می خواهد در جلسه رسمی برابر قانون به جای زبان محلی به زبان فارسی سخنرانی کند تا او که ترکی نمی داند نیز متوجه شود. اما محمد حضرت پور شهردار ارومیه در جواب او می گوید تسلط کافی برای انتقال مفهوم به زبان فارسی ندارد. او خطاب به عضو شورا می گوید: «اگر نمی توانی ترکی حرف بزنی، برو بیرون.» این مشاجره به خروج حاتمی از جلسه ختم می شود.
از نکات جالب توجه این ویدئو تشویق ممتد شهردار توسط حاضران در سالن پس از سخنان عجیبش است.
موج واکنش به این سخنان بسیار گسترده بود، انتقادات از شهردار ارومیه در شبکه های اجتماعی فراگیر شد. کار به جایی رسید که حضرت پور متهم به گرایشات "تجزیه طلبانه" شد.
اما خود او می گوید "حرف هایش شوخی بوده است. "
شهردار ارومیه به روزنامه شهروند گفت: «باور بفرمایید که حرف من شوخی بود، اصلا از لحن من هم پیداست که جدی نمی گویم. مگر می شود من به یک نفر حالا هرکس که می خواهد باشد، بگویم اگر ترکی نمی فهمی برو بیرون؟ ما سال هاست که کرد و ترک در کنار هم زندگی می کنیم، شهر را مدیریت می کنیم و هیچ وقت مشکلاتی از این دست نبوده است.»
حضرت پور در مورد این که اصلا چه اتفاقی افتاد که این شوخی ردوبدل شد، می گوید: «ما از این شوخی ها با هم داریم. بسیاری از اعضای کردزبان شورای شهر با ما ترکی حرف می زنند و ترک های ما هم در اغلب موارد کردی متوجه می شوند، اما آقای حاتمی معمولا اصرار دارند که به زبان فارسی صحبت شود و ما همیشه درباره این موضوع با ایشان شوخی داریم. این بار ایشان بیشتر تأکید کرد که وقتی در جلسه از قومیت های مختلف حضور دارند، باید فارسی حرف زده شود. من هم گفتم آخر بعضی از کلمه های ترکی را نمی توان به فارسی ترجمه کرد، خندیدیم و بعد هم شوخی کردیم.»
او مدعی شد که " آقای حاتمی هم ناراحت نشده بودند، اما بعضی ها که می خواهند از آب گل آلود ماهی بگیرند، مانند بعضی تجزیه طلب ها و رسانه های آن ها شلوغش می کنند."
شهردار ارومیه تاکید کرد: «همه می دانند که من عاشق تمام ترک ها و کرد ها هستم و خدمتگزار همه آن ها هم هستم. این ماجرا باعث شد همه مان بیشتر مراقب باشیم.» جنجال شهردار ارومیه؛ حضرت پور: حرف هایم شوخی بود! محمد حضرت پور شهردار ارومیه برداشت ها از ویدئو
اما واکنش ها و برداشت ها از ویدئوی منتشر شده دامنه گسترده ای داشت. مردم، روزنامه نگاران و حتی برخی اندیشمندان نیز به آن انتقاد کردند.
مجید تفرشی تاریخ نگار و سند پژوه در این باره در توئیتر سخنان شهردار ارومیه را "نگران کننده"خواند و نوشت: «از سه حالت خارج نیست: یا واقعا راست می گوید و فارسی نمی داند که در این صورت، سطح علمی دانشگاه های ایران فاجعه است. یا مدرک زبان فارسی اش مشکوک و مورد سوال است و یا مغرض و ایران ستیز و ضدوحدت ملی و زبان ملی و فراگیر رسمی کشور است.»
عده ای معتقدند که سخنان حضرت پور به هیچ عنوان قابل توجیه نیست، چون هم حاوی توهین به عضو کرد شورای شهر است و هم حاوی تفکرات قوم گرایانه.
سعید شریعتی فعال سیاسی اصلاح طلب در این باره گفت: "توهین های شوونیستی به هم وطنان کرد، بی احترامی به زبان و رسمی کشور در استانی که همواره نماد همزیستی مسالمت آمیز اقوام و مذاهب ایرانی بوده نابخشودنی است."
احسان بداغی روزنامه نگار نیز خواستار بررسی ماجرا از سوی وزارت کشور و وزارت اطلاعات شده است. او در این باره می گوید: «محمد حضرت پور شهردار ارومیه با این توجیه که زبان فارسی بلد نیست یک جلسه رسمی را به تنش کشانده؛ اگر راست گفته باشد باید مدرک دانشگاهی اش راستی آزمایی شود. اگر هم نه، وزارت کشور و اطلاعات وظیفه دارند بررسی کنند هدف او از ایجاد تنش و درگیری قومی چیست و احتمالا از کجا خط می گیرد؟»
کاربران زیادی گفته اند که شهردار ارومیه باید برکنار شود. علی مجتهد زاده وکیل دادگستری در این باره معتقد است: «وقتی نماینده ارومیه آقای قاضی پور با شعار ولایتمداری افکار تجزیه طلبانه دارد و آن را پنهان نمی کند و هیچ برخوردی با او نمی شود باید امروز هم شهردار ارومیه بگوید که فارسی نمی داند، کمترین کار برکناری مسئولی است که زبان رسمی کشور را نمی داند.»
یا فرد دیگر معتقد است شهردار ارومیه که زبان فارسی را خوب نمی داند باید استعفا دهد. او نوشته است: «گویا شهردار ارومیه آنقدر به زبان فارسی مسلط نیست که بتواند در یک جلسه رسمی، به زبان ملی کشور سخن بگوید. چنین شخصی لیاقت نشستن بر جایگاه شهرداری آن شهر را ندارد و باید استعفا دهد. پیش از استعفا هم باید از عضو کُرد شورای شهر ارومیه بخاطر رفتار زشتش عذرخواهی کند.»
برخی نیز پار را فراتر گذاشته و می گویند که شهردار ارومیه باید محاکمه شود. حسین دهباشی پژوهشگر تاریخ و فعال رسانه ای در این باره نوشت: «شهردار ارومیه برای وهن زبان ملی باید عزل و محاکمه شود.»
به عقیده او "هویّت ایرانی قالیچه ای رنگارنگ و بافته از تار زبان فارسی و پودِ ده ها زبان و لهجه ی مختلف از اقوام مغرور و گرانقدری است که در طی هزاران سال و گره به گره بافته شده است. بخشی از آن تار اگر از هم بگسلد، این فرش قشنگ و مستحکم - که نام دل ربایش ایران است- اندک اندک گسیخته خواهد شد."
مقایسه شهردار ارومیه با نادر قاضی پور نماینده این شهر از جمله واکنش هایی بوده که بسامد زیادی داشته است. کاربرانی مدعی اند که حضرت پور نیز مانند قاضی پور تمایلات افراطی ناسیونالیستی ترکی دارد.نادر قاضی پور خود از چهره های جنجالی ارومیه به حساب می آید. او چند سال پیش در آستانه انتخابات مجلس سخنانی درباره زنان و حضورشان در مجلس مطرح کرد که برایش دردسر ساز شد.
عده ای هم معتقدند انتخاب کنندگان این شهردار هم تقصیر دارند. کاربری نوشته است: «زبان رسمی ایران فارسی است و گویش در جلسات رسمی بویژه مقامات مسئول باید به این زبان انجام شود. شهردار یا هر مسئولی که تسلط کافی به زبان رسمی کشور نداشته باشد تنها مقصر نیست آن هایی که او را انتخاب یا انتصاب کرده اند بیشتر مقصرند.»
کاربران کرد زیادی نیز به سخنان حضرت پور واکنش نشان داده اند و آن را توهین خوانده اند. عده ای هم معتقدند ترکی حرف زدن حضرت پور خلاف قانون نیست و او می تواند به هر زبانی در جلسه سخنرانی حرف بزند. از سوی دیگر برخی هم گفته اند چرا آن نماینده شورا که خود ترکی بلد است از شهردار خواسته فارسی سخن بگوید، شاید او به دنبال حاشیه سازی برای شهردار بوده است.
ارومیه از جمله شهر هایی است که غیر از ترک ها اقلیت های قومی، زبانی و مذهبی زیادی در آن زندگی می کنند. کردها، ارمنی ها، آشوری ها در این شهر و استان آذربایجان غربی حضور دارند. برخی از شهر های استان آذربایجان غربی نیز اصلا کردنشین هستند مانند مهاباد و سردشت. در سال های اخیر برخی ناظران درباره تشدید شکاف های قومیتی و تقویت هویت طلبان ترک در این استان هشدار داده اند.
منبع خبر : فرارو

محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
کلیدواژه های این خبر
دانلود   ارومیه   زبان فارسی   توئیتر   مشاجره   کردی   قومیت   کرد ها   ترکی   نکات جالب   روزنامه   شورای شهر   فضای مجازی   شبکه های اجتماعی   شهردار   دانشگاه های ایران   شهرداری ارومیه  
اخبار مرتبط
عبور شهرداری ساری از خط قرمز مشکلات
ایرنا
تلاش مضحکانه احمد باطبی برای تطهیر چهره آمریکا
جام نیوز
تلاش مضحک احمد باطبی برای تطهیر چهره آمریکا
خبرگزاری دانشجو
زباله ساری به جویبار منتقل نمی شود
ایرنا
توصیه های عجیب و غریب به سبک مدیران شهری پنجم پایتخت؛ از توصیه برفی به دانش آموزان تا پیشنهاد عجیب برای حل مشکل موتورسیکلت ها!/ ناکارآمدی مدیریت شهری اصلاح طلبان رکورد زد
راه دانا
حواس پرتی رانندگان یا اجرای سند2030 کف خیابان ها!/ منفعت طلبانی که با حذف نام شهدا به دنبال مقاصد پنهان خود هستند
راه دانا
(ویدئو) ماجرای جنجالی یک فیلم قدیمی؛ جدال مهناز افشار و پگاه آهنگرانی
فرارو
صندلی لرزان شهرداری کوهدشت؛ شهردار سابق دوباره استیضاح شد
تسنیم
افشای حقوق نجومی 32 میلیونی یک کارمند در اهواز! +عکس
فردا نیوز
یادی از شهریار زبان فارسی
صدا و سیما
افشای حقوق نجومی 32میلیونی یک کارمند در اهواز!+ عکس
رکنا نت
انتخاب شهردار جدید، آزمونی دیگر برای اعضای شورای شهر شاهین شهر
گیتی آنلاین
استاندار همدان، فرمانده قرار گاه زیستی پدافند غیر عامل
صدا و سیما
سلبریتی ها چگونه با لایک و فالو شما کاسبی می کنند؟ + فیلم و عکس
باشگاه خبرنگاران
خواسته های بی شرمانه!
مشرق نیوز
اعضای شورای شهر بجنورد به هتاکی نایب رئیس شورای شهر معترض شدند
تسنیم
ناگفته های مرگ مشکوک یک متهم در مرکز انتظامی قادرآباد
رکنا نت
واکنش باشگاه استقلال به حواشی «دختر آبی»/ تمام صفحات انگلیسی منتسب به باشگاه «فیک نیوز» هستند
آنا نیوز
واکنش باشگاه استقلال به حواشی «دختر آبی»/ تمام صفحات منتسب به باشگاه «فیک نیوز» هستند
آنا نیوز
واکنش باشگاه استقلال به هیاهوی پوچ شبکه های معاند
آنا نیوز
در ایران یک سلیبریتی هم نداریم /«عصر جدید» نماد تشویق نظام آموزشی ایران به خودنمایی بود
نامه نیوز
اینترپل در تعقیب شهردار فراری صدرا
خبرآنلاین
بازداشت یک استاد دانشگاه در عربستان
صدا و سیما
مردم آذربایجان غربی به پشت پرده فضاسازی عوامل بیگانه آگاهی کامل دارند
ایرنا
پرونده بدهی های شهرداری تهران و صف آرایی در فضای مجازی
ایرنا
سرانجام مبهم تدریس زبان مادری در مناطق دو زبانه کشور
خبر خودرو
سرانجام مبهم تدرس زبان مادری در مناطق دو زبانه کشور/ هیچ لطمه ای نباید به زبان فارسی وارد شود
خبرگزاری ایلنا
جنگ پنهان شاهزاده های امارات و عربستان علیه یکدیگر
خرداد نیوز
محکومیت 41 شهردار سابق ترکیه به 237 سال حبس!
خبرگزاری دانشجو
تداوم بازداشت های امنیتی در ترکیه/ محکومیت 41 شهردار سابق به 237 سال حبس!
فارس
اشتباه چاپی در تابلوهای شهری جیرفت حاشیه ساز شد
ایرنا
ابطال عقد دختربچه کهگیلویه وبویراحمدی تایید شد
پانا
راهبردی برای حل شلختگی و نابسامانی حجاب
مشرق نیوز
تولید چند قطعه موسیقی در مرکز موسیقی «ماوا»
صدا و سیما
«شب های دلتنگی» شنیدنی شد/ همکاری «ماوا» با مداحان شاخص
مهر نیوز
آغاز تمرینات تیم شهرداری ارومیه از امروز
برنا نیوز
یک گام تا رمزگشایی از پرونده مازیار ابراهیمی
پانا
البرز| رمزگشایی عضو شورای عالی فضای مجازی از فضای سایبری برای جاسوسی اقتصادی
تسنیم
شهرکرد| شرکت های دانش بنیان چهارمحال و بختیاری برای راه اندازی شهر هوشمند کمک کنند
تسنیم
تمیز کردن معابر در آمریکا نژادپرستی است!
راه دانا
اخبار مرتبط
bltایرنا : عبور شهرداری ساری از خط قرمز مشکلات
bltجام نیوز : تلاش مضحکانه احمد باطبی برای تطهیر چهره آمریکا
bltخبرگزاری دانشجو : تلاش مضحک احمد باطبی برای تطهیر چهره آمریکا
bltایرنا : زباله ساری به جویبار منتقل نمی شود
bltراه دانا : توصیه های عجیب و غریب به سبک مدیران شهری پنجم پایتخت؛ از توصیه برفی به دانش آموزان تا پیشنهاد عجیب برای حل مشکل موتورسیکلت ها!/ ناکارآمدی مدیریت شهری اصلاح طلبان رکورد زد
bltراه دانا : حواس پرتی رانندگان یا اجرای سند2030 کف خیابان ها!/ منفعت طلبانی که با حذف نام شهدا به دنبال مقاصد پنهان خود هستند
bltفرارو : (ویدئو) ماجرای جنجالی یک فیلم قدیمی؛ جدال مهناز افشار و پگاه آهنگرانی
bltتسنیم : صندلی لرزان شهرداری کوهدشت؛ شهردار سابق دوباره استیضاح شد
bltفردا نیوز : افشای حقوق نجومی 32 میلیونی یک کارمند در اهواز! +عکس
bltصدا و سیما : یادی از شهریار زبان فارسی
bltرکنا نت : افشای حقوق نجومی 32میلیونی یک کارمند در اهواز!+ عکس
bltگیتی آنلاین : انتخاب شهردار جدید، آزمونی دیگر برای اعضای شورای شهر شاهین شهر
bltصدا و سیما : استاندار همدان، فرمانده قرار گاه زیستی پدافند غیر عامل
bltباشگاه خبرنگاران : سلبریتی ها چگونه با لایک و فالو شما کاسبی می کنند؟ + فیلم و عکس
bltمشرق نیوز : خواسته های بی شرمانه!
bltتسنیم : اعضای شورای شهر بجنورد به هتاکی نایب رئیس شورای شهر معترض شدند
bltرکنا نت : ناگفته های مرگ مشکوک یک متهم در مرکز انتظامی قادرآباد
bltآنا نیوز : واکنش باشگاه استقلال به حواشی «دختر آبی»/ تمام صفحات انگلیسی منتسب به باشگاه «فیک نیوز» هستند
bltآنا نیوز : واکنش باشگاه استقلال به حواشی «دختر آبی»/ تمام صفحات منتسب به باشگاه «فیک نیوز» هستند
bltآنا نیوز : واکنش باشگاه استقلال به هیاهوی پوچ شبکه های معاند
bltنامه نیوز : در ایران یک سلیبریتی هم نداریم /«عصر جدید» نماد تشویق نظام آموزشی ایران به خودنمایی بود
bltخبرآنلاین : اینترپل در تعقیب شهردار فراری صدرا
bltصدا و سیما : بازداشت یک استاد دانشگاه در عربستان
bltایرنا : مردم آذربایجان غربی به پشت پرده فضاسازی عوامل بیگانه آگاهی کامل دارند
bltایرنا : پرونده بدهی های شهرداری تهران و صف آرایی در فضای مجازی
bltخبر خودرو : سرانجام مبهم تدریس زبان مادری در مناطق دو زبانه کشور
bltخبرگزاری ایلنا : سرانجام مبهم تدرس زبان مادری در مناطق دو زبانه کشور/ هیچ لطمه ای نباید به زبان فارسی وارد شود
bltخرداد نیوز : جنگ پنهان شاهزاده های امارات و عربستان علیه یکدیگر
bltخبرگزاری دانشجو : محکومیت 41 شهردار سابق ترکیه به 237 سال حبس!
bltفارس : تداوم بازداشت های امنیتی در ترکیه/ محکومیت 41 شهردار سابق به 237 سال حبس!
bltایرنا : اشتباه چاپی در تابلوهای شهری جیرفت حاشیه ساز شد
bltپانا : ابطال عقد دختربچه کهگیلویه وبویراحمدی تایید شد
bltمشرق نیوز : راهبردی برای حل شلختگی و نابسامانی حجاب
bltصدا و سیما : تولید چند قطعه موسیقی در مرکز موسیقی «ماوا»
bltمهر نیوز : «شب های دلتنگی» شنیدنی شد/ همکاری «ماوا» با مداحان شاخص
bltبرنا نیوز : آغاز تمرینات تیم شهرداری ارومیه از امروز
bltپانا : یک گام تا رمزگشایی از پرونده مازیار ابراهیمی
bltتسنیم : البرز| رمزگشایی عضو شورای عالی فضای مجازی از فضای سایبری برای جاسوسی اقتصادی
bltتسنیم : شهرکرد| شرکت های دانش بنیان چهارمحال و بختیاری برای راه اندازی شهر هوشمند کمک کنند
bltراه دانا : تمیز کردن معابر در آمریکا نژادپرستی است!
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.