مخبر - 1398/05/22 - صالحی: انتظار داریم آیت الله یزدی سخنان خود را اصلاح کند

صالحی: انتظار داریم آیت الله یزدی سخنان خود را اصلاح کند
رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: سایت فردو یکی از سایت های بسیار فعال ما است و همکاری های مختلف ایران در رابطه با این سایت در چارچوب برجام با کشورهای مختلف از جمله با اروپا و روسیه در حال انجام است و نیازهای زیرساختی علمی و فنی صنعت هسته ای و صنایع دیگر را فراهم می کند.
صالحی: انتظار داریم آیت الله یزدی سخنان خود را اصلاح کند

دکتر علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی و معاون رئیس جمهور پیش از ظهر امروز (سه شنبه) با حضور در سایت فردو در مراسمی کلنگ احداث مرکز تحقیقات ملی جداسازی و توسعه کاربرد ایزتوپ های پایدار را به زمین زد.
این مرکز به گفته صالحی قرار است طی دو سال ساخته و تجهیز شود و در فاز اول ساختمان این مرکز برای 20 فروردین سال 99 آماده خواهد شد.
رئیس سازمان انرژی اتمی در حاشیه این مراسم در جمع تعدادی از خبرنگاران داخلی اظهار کرد: تولید ایزتوپ پایدار به روش های مختلف انجام می شود و ایران امروز این قابلیت را دارد که علاوه بر تولید ایزتوپ پایدار به روش سانتریفیوژ، از طریق تبادل شیمیایی، نفوذ حرارتی، تقطیر غشایی و تقطیر تدریجی نیز این کار را انجام دهد. ما پیش از این در سطح آزمایشگاهی تولید ایزتوپ پایدار را به روش های فوق انجام داده ایم اما الان ضرورت است تا این روند را توسعه دهیم.
وی گفت: بنایی که به این منظور در نظر گرفته شده شامل 5 هزار متر مربع و 8 کارگاه و 8 آزمایشگاه است و به عقیده بنده در غرب آسیا این کار بی نظیر خواهد بود و کشوری را سراغ ندارم که با این روش ها در غرب آسیا توانسته باشد وارد مرحله تولید ایزتوپ های پایدار شود.
صالحی ادامه داد: سایت فردو در سه چهار سال گذشته بسیار فعال بوده است و حدود 16 هزار متر مربع به ساختمان های این سایت اضافه شده است. فردو یکی از تاسیسات مهم برای امور زیرساختی در صنعت هسته ای محسوب می شود.
وی گفت: مرکز ملی مواد دو سال پیش تاسیس و تجهیز شد و امروز خدمات این مرکز در اختیار صنایع کشور قرار می گیرند همچنین مرکز ملی خلا 20 فروردین سال جاری افتتاح شد که این مرکز هنوز البته تکمیل نشده اما بخش های از آن فعالیتش شروع شده و طی زمان تکمیل خواهد شد.
رئیس سازمان انرژی اتمی خاطر نشان کرد: اگر فعالیت فردو را با فعالیت این سایت در سه چهار سال گذشته مقایسه کنیم باید بگویم این مرکز بسیار پیشرفت داشته است هم به لحاظ تکنولوژی، ساختمان و فناوری و هم به لحاظ نیروی انسانی. ما توانسته ایم محققان بسیاری را در سطوح مختلف به ویژه سطح دکترا و کارشناسی ارشد به کار بگیریم و به جرئت می توانم بگویم سایت فردو امروز بسیار فعال است.
معاون رئیس جمهور اظهار کرد: در سایت فردو 1044 سانتریفیوژ قرار دارد که در خلا می چرخند و اگر روزی اراده شود غنی سازی هم می کند و کافی است به آنها خوارک دهیم.
وی در ادامه با بیان این که صنعت هسته ای باید بهترین استانداردها را در اختیار داشته باشد گفت: در رسانه ها دیدید و شنیدید که اتفاقی که در رابطه با یکی از نیروگاه های اتمی روسیه افتاد و من از همین جا به دولت فدرال روسیه و همتایانم این واقعه را تسلیت می گویم.
وی ادامه داد: روس ها با این همه تجربه و در نظر گرفتن تمام ملاحظات برایشان چنین اتفاقی می افتد و دچار آسیب می شوند از این رو ما باید حساسیت فناوری هسته ای را در نظر بگیریم و این ایجاب می کند بالاترین استانداردها را داشته باشیم.
رئیس سازمان انرژی اتمی ادامه داد: نه تنها از باب اقتدار، بلکه از جهت بالابردن صنعت کشور و نیز تربیت نیروی انسانی، تامین و تولید تجهیزات اندازه گیری در سطح بسیار خوبی هستیم و پیشرفت های ما در صنعت هسته ای کمک می کند صنعت کشور ارتقا یابد.
صالحی در واکنش به برخی اظهارات و اخبار مبنی بر این که شنیده می شود بعضی ها می گویند فردو تعطیل شده است گفت: من نمی دانم این صحبت ها را چه سند و مدرکی تایید می کند در حالی که همه چیز رو به ارتقا و پیشرفت است. الان در یکی از شرکت های طراحی ما بیش از 700 مهندس در حال کار هستند و باید بگویم سازمان انرژی اتمی بعد از برجام با قدرت و قوت پیش می رود.
معاون رئیس جمهور در ادامه به پروژه های در حال فعالیت سازمان اشاره کرد و گفت: فعالیت ها در رابطه نیروگاه دو و سه بوشهر در حال انجام است در مرداد ماه قرار بود بتون ریزی انجام شود اما بنا شد یکی دو ماه اعلام این مطلب به تعویق بیفتد در حالی که کارها در حال انجام است و احتمالا به طور کامل بتون ریزی در اکتبر انجام شود. همچنین در نطنز و اصفهان در بحث سوخت کار به خوبی در حال انجام است. در حال حاضر 15 هزار پرسنل در صنعت هسته ای مشغول فعالیت هستند و هر زمان مسوولان کشور تصمیم بگیرند و بنا به اقتضا و صلاحید آنها دستوری داده شود، فعالیت در آن بخش را شتاب می دهیم. کما این که تاکنون همین کار را انجام داده ایم. هر اراده ای طرف مسوولان در صنعت هسته ای متصور باشند می توانیم آن را به فوریت کاملا محقق کنیم. ملت ایران مطمئن باشند صنعت هسته ای به خوبی فعالیتش در حال انجام است.
رئیس سازمان انرژی اتمی در ادامه در واکنش به مطلبی که در رابطه با لایحه تصویب کمیسیون مشترک ایمنی سوخت مصرف شده و پسماندهای پرتو زا از سوی آیت الله یزدی، از اعضای شورای نگهبان مطرح شده است تصریح کرد: ظاهرا سوء تفاهمی پیش آمده است. من از سوی آیت الله یزدی شنیدم که گویا در این لایحه اجازه داده شده است که کشورهای استکباری سوخت مصرف شده شان را در ایران دفع کنند. این در حالی است که در مواد 11 و 12 مقدمه این لایحه به صراحت آمده است هیچ کشوری نمی تواند کشور دیگر را وادار کند که پسماندش در آن کشور دفع شود. ما انتظار داریم عزیزان در شورای نگهبان مطالعه ای دقیقتری انجام دهند ما دو سال و نیم در رابطه با این لایجه با کارشناسان و نمایندگان مجلس شورای اسلامی، اعضای کمیسیون امنیت ملی، حقوقدانان و اعضای دولت صحبت کردیم و این لایحه به راحتی در مجلس تصویب شد اما نمی دانیم چه اتفاقی افتاده است که در رابطه با ماده ای از این لایحه که به آن اشاره شده درست برعکس آن قلمداد شده است.
صالحی خاطر نشان کرد: به هر حال این گونه مسائل با توجه به حساسیت مسئله که می تواند مردم را نگران کند ضروری است تا با دقت به آنها پرداخته شود. چطور می شود ما اساسا لایحه به مجلس و دولت بدهیم که اجازه دهد سوخت مصرف شده از کشورهای دیگر آن هم کشورهای استکباری در اینجا دفن شوند. تصور این که چنین کاری انجام شود حکم به نادانی ما است. من انتظار دارم آقای یزدی که استاد بنده در علوم قرآنی هستند و از اعضای برجسته شورای نگبهان، این مسئله را اصلاح کنند. از جایکه این اظهارنظر از سوی شخص ایشان مطرح شده لازم است تا خودشان به تبیین این موضوع بپزداند چرا که در شبکه های اجتماعی بازتاب گسترده ای داشته است.
معاون رئیس جمهوری در رابطه با جزئیات گام سوم ایران در واکنش به تحریم های آمریکا اظهار کرد: در این رابطه بنده تصمیم گیر نیستم و گام ها و سیاست ها توسط هیئت نظارت بر برجام تصمیم گرفته می شود و با نظر رهبری اخذ می شود. از این رو بنده در شرایط و جایگاهی نیستم درباره جزئیات این گام صحبت کنم اما به عنوان مجری دستورات مسوولان خاطر نشان می کنم تمام امکانات ممکن را در اختیار داریم تا دستورات انجام شود اما تاکنون دستوری برای ما صادر نشده است. هر تصمیمی مسوولان نظام اتخاذ کنند سازمان آمادگی اجرای آن را دارد اما نمی توانم وارد گمانه زنی درباره جزئیات گام سوم شوم.
صالحی در ادامه در پاسخ به ایسنا در رابطه محدود شدن دوره تمدید معافیت های هسته ای از سوی آمریکا و آخرین وضعیت باز طراحی راکتور اراک گفت: فعالیت ها و همکاری های ما با اتحادیه اروپا، چین و روسیه در حال انجام است. ساخت نیروگاه های دو و سه بوشهر به خوبی پیش می رود و حتی از برنامه جلوتر هستیم. همچنین پروژه اراک تا به امروز خوب پیش رفته است. بنده همانطور که قبلا به صراحت گفتم در مقطعی کار از طرف چینی ها کند شد اما الان می گویم که این روند اصلاح شده و کار به خوبی جلو می رود.
صالحی اعلام کرد: برخی قدم های بلند در رابطه با اراک برداشته شده که البته ضرورت اعلام جزئیاتش نیست اما باید بگویم که به مرحله ساخت تجهیزات راکتور بازطراحی شده رسیده ایم یعنی ما از مرحله طراحی ها عبور کرده ایم و وارد مرحله بعد شدیم و کار به خوبی پیش می رود.
وی ادامه داد: همچنین در رابطه با پروژه مرکز نظام ایمنی هسته ای اروپایی ها قرار است مرکز آزمایشگاهی برای ما بسازند که کارهای استرستست را انجام می دهد کمک اروپایی ها 20 میلیون یورو برای این پروژه است که بخشی از آن بالفعل شده است. و بخشی دیگر بالقوه هنوز باقی است و به طور کلی کار در جریان است.
رئیس سازمان انرژی اتمی تاکید کرد: ما برای هر شرایطی در کشور آمادگی داریم و امکانات لازم را فراهم کرده ایم تا اگر کاری متوقف شود آن را خودمان پیش ببریم به جز برخی از موارد که ممکن است کمی زمانبر باشد در سایر موضوعات مشکلی نداریم.
صالحی با بیان این که برجام در بحث فنی اش به خوبی جلو می رود و حرکتی طبیعی حساب شده و با ابعاد تجاری و اقتصادی در حال انجام است گفت: در روند پیشرفت صنعت هسته ای بعد از برجام کارها متناسب با امکانات و الزامات ما در حال انجام است اما در بعد اقتصادی و حقوقی این طرف مقابل است که بدقولی کرده و مسوولان نظام هم واکنش های متناسب را داشته اند و همانطور که دیدیم این واکنش ها در بعد فنی بوده است. و این قابلیت صنعت هسته ای کشور را نشان می دهد.
وی در پایان گفت: البته در پروژه ایتر که بنا بود حضور ایران قطعی شود کارها به شکلی دیگر پیش رفت اما بنا شد اروپایی ها به گونه ای دیگر به این همکاری ما که در برجام دیده شده پاسخ دهند.
انتهای پیام

محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
کلیدواژه های این خبر
فناوری   مرکز تحقیقات   روسیه   آزمایشگاه   آیت الله یزدی   دکتر علی اکبر صالحی   نیروگاه   تاسیسات   سانتریفیوژ   تکنولوژی   آزمایشگاهی   حرارتی   فردو   بنایی   معاون رییس جمهور   واقعه   مرحله تولید   مهندس   برجام   صنعت   محققان   اروپا   غرب آسیا  
اخبار مرتبط
ساخت داخل، موضوع محوری صنعت شود
ماین نیوز
چندماه آینده خبرهای خوبی از اراک خواهید شنید/ مونتاژ 20 سانتریفیوژ IR6 در سالن های جدید/ افزایش غنی سازی به 370 کیلو
مشرق نیوز
ظرف چند ماه آینده خبرهای خوبی از اراک خواهید شنید/ مونتاژ 20 سانتریفیوژ IR6 در سالن های جدید/ افزایش غنی سازی از 300 به 370 کیلو
مشرق نیوز
غریب پور: ساخت داخل، موضوع محوری صنعت شود
شمانیوز
بهره برداری از دو سانتریفیوژ در گام سوم/ اروپا فقط نقش بازی می کند
شعار سال
بهره برداری از 2 سانتریفیوژ در گام سوم کاهش تعهدات/ اروپا فقط نقش بازی می کند
خبرگزاری دفاع مقدس
بهره برداری از 2 سانتریفیوژ در گام سوم
تیتر شهر
ایران از 2 سانتریفیوژ جدید در گام سوم بهره برداری می کند
مثلث
بهره برداری از 2 سانتریفیوژ در گام سوم/ اروپا فقط نقش بازی می کند
مهر نیوز
بندرعباس| صنعت دفاعی کشور جلوه رونق تولید و خودباوری است
تسنیم
صنعت دفاعی کشور جلوه رونق تولید و خودباوری است/ دستیبابی ایران به نسل جدید شناورهای سبک و سنگین با قابلیت های خاص
دفاع نیوز
فردو باید از اشل آزمایشگاهی خارج شود
شعار سال
صالحی: آماده اجرای گام سوم کاهش تعهدات هستیم
جوان آنلاین
آماده اجرای گام سوم کاهش تعهدات برجام هستیم
پارسینه
آماده اجرای گام سوم کاهش تعهدات برجام هستیم/ امکان غنی سازی سانتریفیوژهای فردو
رویداد 24
واکنش معاون روحانی به اظهارات آیت الله یزدی درباره پسماندهای هسته ای
وانا نیوز
صالحی: آماده اجرای گام سوم هستیم
نصف جهان
قدم های خوبی برای پروژه اراک برداشته شده
تیتر شهر
بتن ریزی واحد دوم نیروگاه اتمی بوشهر اواخر مهر ماه
العالم
صالحی: آماده اجرای گام سوم هستیم / امکان غنی سازی سانتریفیوژ های فردو
خبرگزاری دانشجو
درخصوص گام سوم برجام، نظر رهبری اخذ می شود
ناطقان نیوز
رییس سازمان انرژی اتمی: نظر رهبر معظم انقلاب درباره گام سوم کاهش تعهدات اخذ می شود
عصر ایران
رییس سازمان انرژی اتمی: نظر رهبر معظم انقلاب درباره گام سوم کاهش تعهدات اخذ می شود
روز نو
آغاز احداث مرکز جداسازی ایزوتوپ های پایدار در فردو
تسنیم
نظر رهبر انقلاب درباره گام سوم کاهش تعهدات اخذ می شود
نکو نیوز
صالحی: انتظار داریم آیت الله یزدی سخنان خود را اصلاح کند
پانا
صالحی: مرکز جداسازی ایزوتوپ های پایدار در فردو در غرب آسیا بی نظیر است
العالم
صالحی: انتظار داریم آیت الله یزدی سخنانش را اصلاح کند/ عزیزان در شورای نگهبان مطالعه ای دقیق تر انجام دهند
ایران آنلاین
رئیس سازمان انرژی اتمی: انتظار داریم آیت الله یزدی سخنان خود را اصلاح کند / سایت فردو بسیار فعال است
نامه نیوز
درخواست جالب صالحی از آیت الله یزدی/ فعلا کار ها طبق تعهدات انجام می شود
پارسینه
رئیس سازمان انرژی اتمی: انتظار داریم آیت الله یزدی سخنان خود را اصلاح کند
نواندیش
سایت فردو بسیار فعال است
ملیت
صالحی: سایت فردو بسیار فعال است
فردا نیوز
انتظار داریم آیت الله یزدی سخنان خود را اصلاح کند/ در اراک از مرحله طراحی عبور کرده ایم
آریا
واکنش معاون روحانی به اظهارات آیت الله یزدی درباره پسماندهای هسته ای: انتظار داریم مطالعه بیشتری کرده و سخنان خود را اصلاح کنند
خبرآنلاین
صالحی:در اراک از مرحله طراحی عبور کرده ایم
شورا آنلاین
واکنش صالحی به اظهارات اخیر شیخ محمد یزدی
بهار نیوز
صالحی: نظر رهبر انقلاب درباره گام سوم کاهش تعهدات اخذ می شود
دنیای اقتصاد
زمان بتن ریزی واحد دوم نیروگاه اتمی بوشهر
مشرق نیوز
بتن ریزی واحد دوم نیروگاه اتمی بوشهر اواخر مهرماه
عصر امروز
اخبار مرتبط
bltماین نیوز : ساخت داخل، موضوع محوری صنعت شود
bltمشرق نیوز : چندماه آینده خبرهای خوبی از اراک خواهید شنید/ مونتاژ 20 سانتریفیوژ IR6 در سالن های جدید/ افزایش غنی سازی به 370 کیلو
bltمشرق نیوز : ظرف چند ماه آینده خبرهای خوبی از اراک خواهید شنید/ مونتاژ 20 سانتریفیوژ IR6 در سالن های جدید/ افزایش غنی سازی از 300 به 370 کیلو
bltشمانیوز : غریب پور: ساخت داخل، موضوع محوری صنعت شود
bltشعار سال : بهره برداری از دو سانتریفیوژ در گام سوم/ اروپا فقط نقش بازی می کند
bltخبرگزاری دفاع مقدس : بهره برداری از 2 سانتریفیوژ در گام سوم کاهش تعهدات/ اروپا فقط نقش بازی می کند
bltتیتر شهر : بهره برداری از 2 سانتریفیوژ در گام سوم
bltمثلث : ایران از 2 سانتریفیوژ جدید در گام سوم بهره برداری می کند
bltمهر نیوز : بهره برداری از 2 سانتریفیوژ در گام سوم/ اروپا فقط نقش بازی می کند
bltتسنیم : بندرعباس| صنعت دفاعی کشور جلوه رونق تولید و خودباوری است
bltدفاع نیوز : صنعت دفاعی کشور جلوه رونق تولید و خودباوری است/ دستیبابی ایران به نسل جدید شناورهای سبک و سنگین با قابلیت های خاص
bltشعار سال : فردو باید از اشل آزمایشگاهی خارج شود
bltجوان آنلاین : صالحی: آماده اجرای گام سوم کاهش تعهدات هستیم
bltپارسینه : آماده اجرای گام سوم کاهش تعهدات برجام هستیم
bltرویداد 24 : آماده اجرای گام سوم کاهش تعهدات برجام هستیم/ امکان غنی سازی سانتریفیوژهای فردو
bltوانا نیوز : واکنش معاون روحانی به اظهارات آیت الله یزدی درباره پسماندهای هسته ای
bltنصف جهان : صالحی: آماده اجرای گام سوم هستیم
bltتیتر شهر : قدم های خوبی برای پروژه اراک برداشته شده
bltالعالم : بتن ریزی واحد دوم نیروگاه اتمی بوشهر اواخر مهر ماه
bltخبرگزاری دانشجو : صالحی: آماده اجرای گام سوم هستیم / امکان غنی سازی سانتریفیوژ های فردو
bltناطقان نیوز : درخصوص گام سوم برجام، نظر رهبری اخذ می شود
bltعصر ایران : رییس سازمان انرژی اتمی: نظر رهبر معظم انقلاب درباره گام سوم کاهش تعهدات اخذ می شود
bltروز نو : رییس سازمان انرژی اتمی: نظر رهبر معظم انقلاب درباره گام سوم کاهش تعهدات اخذ می شود
bltتسنیم : آغاز احداث مرکز جداسازی ایزوتوپ های پایدار در فردو
bltنکو نیوز : نظر رهبر انقلاب درباره گام سوم کاهش تعهدات اخذ می شود
bltپانا : صالحی: انتظار داریم آیت الله یزدی سخنان خود را اصلاح کند
bltالعالم : صالحی: مرکز جداسازی ایزوتوپ های پایدار در فردو در غرب آسیا بی نظیر است
bltایران آنلاین : صالحی: انتظار داریم آیت الله یزدی سخنانش را اصلاح کند/ عزیزان در شورای نگهبان مطالعه ای دقیق تر انجام دهند
bltنامه نیوز : رئیس سازمان انرژی اتمی: انتظار داریم آیت الله یزدی سخنان خود را اصلاح کند / سایت فردو بسیار فعال است
bltپارسینه : درخواست جالب صالحی از آیت الله یزدی/ فعلا کار ها طبق تعهدات انجام می شود
bltنواندیش : رئیس سازمان انرژی اتمی: انتظار داریم آیت الله یزدی سخنان خود را اصلاح کند
bltملیت : سایت فردو بسیار فعال است
bltفردا نیوز : صالحی: سایت فردو بسیار فعال است
bltآریا : انتظار داریم آیت الله یزدی سخنان خود را اصلاح کند/ در اراک از مرحله طراحی عبور کرده ایم
bltخبرآنلاین : واکنش معاون روحانی به اظهارات آیت الله یزدی درباره پسماندهای هسته ای: انتظار داریم مطالعه بیشتری کرده و سخنان خود را اصلاح کنند
bltشورا آنلاین : صالحی:در اراک از مرحله طراحی عبور کرده ایم
bltبهار نیوز : واکنش صالحی به اظهارات اخیر شیخ محمد یزدی
bltدنیای اقتصاد : صالحی: نظر رهبر انقلاب درباره گام سوم کاهش تعهدات اخذ می شود
bltمشرق نیوز : زمان بتن ریزی واحد دوم نیروگاه اتمی بوشهر
bltعصر امروز : بتن ریزی واحد دوم نیروگاه اتمی بوشهر اواخر مهرماه
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.