مخبر - 1398/05/22 - تنش آبی حیات کرمان را تهدید می کند

تنش آبی حیات کرمان را تهدید می کند
کرمان - ایرنا - گرچه اقلیم استان کویری کرمان همیشه خشک بوده و به لحاظ میانگین بارش در کشور از جایگاه مطلوبی برخوردار نبوده ولی هیچ زمانی به اندازه تابستان امسال فریاد تنش کم آبی آن به افلاک نرسیده بود ،چالشی که باید تا دیر نشده مسئولان با مشارکت مردم برایش چاره اندیشی کنند.
تنش آبی حیات کرمان را تهدید می کند

به گزارش ایرنا ، در زمستانی که گذشت گرچه سیل و سیلاب اغلب استانهای کشورمان را فرا گرفت و فرای مشقت ها و زحمت هایی که برای هموطنانمان داشت ، به تقویت منابع آبی هم کمک قابل توجهی کرد ولی در میان این عصیان و خروش طبیعت باز اقلیم کرمان خشک ماند و خشک .

و این بار طبیعت هم از نجابت و بزرگی مردم این سامان بسان برخی ها که منابع خدادادی این خطه را به نام خود سند زده اند نیز بخیل شد و دامن پر مهر ساکنان دیار کریمان را از نعمت این بارشهای حتی سیل آسا نیر به مقدار جرعه ای بی نصیب گذاشت .

استان کرمان که با همین طبیعت خشک با تدبیر پیشنیان در استفاده و بهره برداری مناسب از آب قناتها به لحاظ زراعی و باغی همواره صاحب نام بوده این روزها به نقطه ای رسیده که به لحاظ تولیدات کشاورزی سیر قهقرایی خود را شروع کرده طوری که باغات پسته این استان که به لحاظ اشتغال منطقه و ارزآوری ملی نه تنها در کشور بلکه در جهان حرف اول را می زد به دلیل تنش آبی و بی تدبیری های پیش آمده ، دارد از مدار اشتغال پایدار خارج می شود.

گرچه نمی توان نقش شلاق خشکسالی های متوالی بر بدنه نحیف استان کرمان به لحاظ منابع آبی را در تنش پدید آمده کم آبی نادیده انگاشت و انکار کرد ولی آنچه که این تنش را به نقطه قرمز و غیر قابل تحمل رسانده شاید بخاطر یدک کشیدن واژه پرزرق و برق " بهشت معادن " که سالها بر این استان اطلاق شده باشد ، چرا که همواره با افتخار از آن یاد کرده ایم بدون اینکه لایه های زیرین جامعه از آن بهره لازم را برده باشند.

روئیدن بدون ضابطه و گاها با نگاه سیاسی و قارچ گونه کارخانجات در اغلب مناطق این استان که چرخیدن چرخ های آنها را باید همین منابع آبی محدود تحمل کنند را باید دلیل موجه دیگری برای تنش آبی موجود دانست که همچنان بی محابا ادامه دارد .

هرچند تیم مدیریتی ارشد استان کرمان در دولت تدبیر با همراهی دیگر ارکان حکومتی در این استان دلسوزانه پیگیر رهانیدن منطقه از تنش آبی کم سابقه موجود هستند و چندین طرح عمده آبرسانی از جمله تامین آب از دریای عمان و خلیج فارس را برای تغدیه صنایع رو به رشد و گاها شرب مردم منطقه دنبال می کنند ولی آن چیزی که در این عرصه می تواند از بحرانی شدن وضع آب جلوگیری کند همراهی و مشارکت مردم در صرفه جویی و این که قدر آب را بیشتر بدانند .

دولت برای ادامه حیات کرمان چاره اندیشی کند

رییس مجمع نمایندگان استان کرمان در مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت : از دولت درخواست داریم تا برای تامین آب و ادامه حیات در این استان تاریخی چاره اندیشی کند زیرا کرمان از استان های کویری، خشک و دچار بحران کم آبی است و تقریبا همه آب مصرفی در شرب، کشاورزی و صنایع از اعماق زمین بالا می آید و سفره های آب زیر زمینی به اعماق بیشتر از 300 متر رسیده است.

حسین امیری خامکانی ادامه داد: باغات پسته در این استان به عنوان بزرگترین جنگل مصنوعی دنیا در حال خشک شدن است و صنایع هم دچار کمبود آب هستند و در یک کلام حیات نیز در منطقه تهدید می شود.

رییس مجمع نمایندگان استان کرمان با بیان اینکه در این ایامی که بارندگی در کشور بود اکثر شهرستان های استان بارندگی چندانی نداشتند افزود: طرح های تامین آب از پروژه های دراز مدت می باشد و هر پروژه ای در این زمینه چندین سال طول می کشد لذا دولت در چارچوب آمایش سرزمین براساس وظایف ذاتی خود باید فکری بکند.

امیری خامکانی تاکید کرد: دولت باید برای تامین آب و ادامه حیات در یک استان تاریخی مانند کرمان برنامه ای داشته باشد و برنامه خود را سریع و جدی پیگیری نماید.

نماینده مردم زرند و کوهبنان در مجلس شورای اسلامی بابیان اینکه در شرایط موجود هیچ راهی جز پیگیری طرح های انتقال آب به خصوص از خلیج فارس و دریای عمان نیست گفت: دولت در شرایط بحران کم آبی برای مدیریت مصرف آب هم باید برنامه داشته باشد.

وی با اشاره به اینکه عمده آب مصرفی استان در کشاورزی است خاطرنشان کرد: هنوز درصد بالایی از آبیاری منطقه به روش سنتی انجام می شود و به تناسب آن حجم وسیعی از آب مصرفی کشاورزی هدر می رود و تبخیر می شود و در واقع بهره وری لازم را ندارد به اندازه مصرف آب محصول حاصل نمی شود.

امیری خامکانی اضافه کرد: مثلا هم اینک در هر هکتار باغات شمال استان میانگین تقریبا 500 کیلو پسته تولید می شود و رقبای ما در حد چند تن تولید می کنند.

وی همچنین از دولت پیگیری پروژه های فاضلاب استان را درخواست کرد و افزود: در استان کرمان نیاز به بازیافت آب را داریم چرا که حجم زیادی آب برای کشاورزی و صنایع از طریق بازیافت آب قابل تامین است.

مردم ارزش واقعی آب را بدانند

استاندار کرمان گفت : گرچه وزارت نیرو به عنوان متولی برای تامین آب شهر کرمان مطالعاتی را از سال ها قبل آغاز کرده و این شهر در حال حاضر در زمان پیک مصرف هزار لیتر بر ثانیه کمبود آب دارد ، اما برای غلبه بر معضل بی آبی باید بیش از هر چیزی مردم به ارزش واقعی آب پی ببرند و به مدیریت مصرف توجه جدی بشود.

محمد جواد فدائی در پاسخ به این سئوال که آیا این موضوع که در دو دهه آینده به علت کم آبی نمی توان در استان کرمان زندگی کرد، صحت دارد یا خیر؟ ، گفت: این موضوع را به صورت رسمی و کارشناسی شده ندیده ام اما بحث آب بحث مهمی است و با توجه به اقلیم جهان و استان باید در این رابطه برنامه ریزی های لازم صورت گیرد.

فدائی با اشاره به اینکه همواره مطرح می شود که جنگ آینده در سطح دنیا جنگ آب است و البته موضوعات مرتبط با آب در کشور به صورت ملی نیز مطرح است خاطرنشان کرد: برنامه های بلندمدت، کوتاه مدت و میان مدت برای تامین آب استان داریم ولی انچه مهم است مردم باید ارزش واقعی آب را بدانند.

استاندار کرمان با تاکید بر این مطلب که مساله آب مساله مهمی است، گفت: موضوعات مختلفی را برای تامین آب در استان کرمان دنبال کرده ایم و برنامه هایی برای کنترل برداشت آب داده ایم که وزارت نیرو نیز استقبال کرده اند.

محمد طاهری مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان کرمان گفت : وضعیت آب استان از 71 نقطه شهری که 13 شهر را که 63 درصد جمعیت را اسکان می دهند در وضعیت قرمز هستند که در واقع سیرجان، رفسنجان، زرند و کرمان عمده و حساس هستند و شهرهای شمالی استان هم دچار مشکل و چالش می باشند.

رفع مشکل کمبود آب کرمان در اولویت وزارت نیرو

به گفته مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور راههای حل موضوع معضل کمبود آب استان کرمان در وزارت نیرو مورد بررسی قرار گرفت و مصوب شد تا در اولویت برنامه های این وزارتخانه قرار گیرد.

حمید رضا جانباز پیشتر در حاشیه افتتاح طرح های آبرسانی نجف شهر، اسلام اباد و عزت آباد سیرجان افزود : در قالب طرح های کوتاه مدت نیز دو پروژه بزرگ آب در کرمان و زرند آغاز می شود و در طرح تصفیه خانه فاضلاب سیرجان هم که پساب آب شهر را در بخش صنعت به طول 350 کیلومتر شبکه لوله گذاری است تا سال آینده فاز نخست آن به بهره برداری می رسد.

وی در خصوص انتقال آب خلیج فارس به سیرجان هم گفت : تا سال آینده شاهد بهره برداری و افتتاح این طرح بزرگ آبرسانی و ملی هستیم و این طرح آب را به استان کرمان می رساند.

آنچه که از فحوای کلام مدیران ارشد استان از استاندار گرفته تا نمایندگان مردم در مجلس و مدیران کشوری آب و فاضلاب بر می آید این هست که ضمن تائید وضعیت بحرانی مساله آب و ضرورت برنامه ریزی برای اقدام سریع و فوری ، با رایزنی و پیگیری لازم وزارت نیرو را قانع نموده اند که برای رفع تنش آبی مساله آب استان را در اولویت برنامه های کاری خود قرار دهد.

امید است که با تسریع در روند اجرای طرحها و برنامه های میان مدت و کوتاه مدت و بلند مدت در حوزه تقویت آبرسانی به استان مردم هم به عنوان موثرترین شاخص در مدیریت مصرف آب با درک شرایط معضل کم آبی قدر آب را بیشتر بدانند و در صرفه جویی آب مشارکت جدی تری داشته باشند.

گزارش : بهنام احمدی

5054

منبع خبر : ایرنا

محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
کلیدواژه های این خبر
معادن   ارزآوری   کرمان   بارندگی   خشکسالی   منابع آبی   اشتغال پایدار   کمبود آب   باغ پسته   کارخانجات   اقلیم   تنش آبی   بی تدبیری   دریای عمان   مجمع نمایندگان استان   افلاک   اعماق زمین   جاری شدن سیل   مجلس شورای اسلامی   جرعه   اشتغال   صرفه جویی   شهرستان   بحران کم آبی   تامین آب  
اخبار مرتبط
حل مشکلات کمبود آب در مناطق پرتنش اردبیل نیاز به تدوین برنامه جامع دارد
تسنیم
نابودی نیمی از محصول طلای سبز کرمان/ دسترنج باغداران در جیب تاجران سودجو / پرداخت نشدن کامل خسارت باغداران
خبرگزاری ایلنا
روان آب هایی که به باد می رود
برنا نیوز
نهایی شدن قرارداد انتقال 30میلیون مترمعکعب آب شرب به شهر کرمان در آینده نزدیک
ایسنا
قرارداد انتقال 30میلیون مترمکعب آب شرب به شهر کرمان نهایی می شود
مهر نیوز
45 میلیون مترمکعب آب کشاورزی در رفسنجان صرفه جویی شد
ایرنا
انرژی خورشیدی؛ ظرفیت جدید درآمدزایی در کرمان
گفتار نو
بهره برداری و مطالعه بیش از 12 طرح بزرگ سدسازی در کهگیلویه و بویراحمد
خبر دنا
بهره برداری و مطالعه 12 طرح بزرگ سدسازی در کهگیلویه و بویراحمد
خبرگزاری ایلنا
جیره بندی آب در کمین شهروندان اردبیل
ایرنا
باید مطالعه شود که کمبود یک هزار لیتر بر ثانیه آب شهر کرمان واقعی است یا خیر؟ / پروژه انتقال آب از سرشاخه های هلیل رود متعلق به 22 سال پیش است که باید تجدید مطالعه شود/ صلاحیت رسیدگی به شکایت از استاندار کرمان دادستانی مرکز کشور است
گفتار نو
بار سنگین محرومیت بر دوش عشایر کرمان
همشهری آنلاین
خشکسالی، تامین آب و مسئله فرونشست زمین
ایرنا
خزر؛ انتقال یا کسب درآمد در محل؟
ایرنا
نتایج ناپایدار هزینه های بسیار برای لایروبی رودخانه ها
صدا و سیما
تاکید مدیر عامل آب منطقه ای خراسان رضوی به ساماندهی مسیل ها
ایرنا
لزوم حفظ ارزش و امنیت غذایی به قیمت بقای منابع آبی در یزد
ایسنا
بسیاری از حساب های مالی شرکت های صنعتی و معدنی کرمان در تهران است
تسنیم
تنش آبی در 10 روستای راز و جرگلان
ایرنا
وزیر جهاد کشاورزی: صادرات نخود از امروز آزاد شد
تسنیم
تنش آبی زندگی را بر عشایر استان کرمان دشوار کرده است
ایرنا
موتور توسعه خراسان جنوبی در حال روشن شدن است
ایرنا
پروژه رفع افت ولتاژ و گسترش شبکه برق در فاریاب افتتاح شد
گیتی آنلاین
تاکید مسئولان زنجانی بر تکمیل سد مراش
ایرنا
توزیع و رها سازی 200 هزار قطعه بچه ماهی گرمابی در آب بندها و منابع آبی سراوان
عصر هامون
200 هزار قطعه بچه ماهی گرمابی در منابع آبی سراوان رهاسازی شد
ایرنا
آب اضطراری به چاه های منطقه کاشان تزریق می شود
ایرنا
بحران آب در بلوچستان| تعلل پیمانکاران عامل تاخیر در پروژه های آبرسانی چابهار
تسنیم
استاندار گلستان: ایجاد منطقه آزاد اینچه برون مزیتی برای کل کشور است
ایرنا
یک قدم تا انتقال آب از عمان به خراسان جنوبی
آفتاب
8 هزار میلیارد تومان طرح آب و برق در خراسان جنوبی اجرا شد
ایرنا
آخرین جزئیات طرح های انتقال آب به کرمان
مهر نیوز
بارشهای بهاره نشانه ترسالی نیست
شهر فردا
آب شیرین کن ها و مقررات زیست محیطی در هرمزگان
ایرنا
شیوه های نوین علمی همراه با تغییر الگوی کشت محور مباحث چهارمین همایش ملی تغییر اقلیم در ارومیه
تسنیم
کردستان| تامین آب شرب در شهرستان قروه با مشکلات جدی مواجه است
تسنیم
بارشهای بهاره نشانه ترسالی نیست/لزوم حمایت از کشاورزان
مهر نیوز
طرح 46 هزار هکتاری سیستان توسط رئیس جمهوری افتتاح می شود
ایرنا
91 درصد از آب مصرفی خراسان جنوبی در بخش کشاورزی است
تسنیم
تنش آبی حیات کرمان را تهدید می کند
ایرنا
اخبار مرتبط
bltتسنیم : حل مشکلات کمبود آب در مناطق پرتنش اردبیل نیاز به تدوین برنامه جامع دارد
bltخبرگزاری ایلنا : نابودی نیمی از محصول طلای سبز کرمان/ دسترنج باغداران در جیب تاجران سودجو / پرداخت نشدن کامل خسارت باغداران
bltبرنا نیوز : روان آب هایی که به باد می رود
bltایسنا : نهایی شدن قرارداد انتقال 30میلیون مترمعکعب آب شرب به شهر کرمان در آینده نزدیک
bltمهر نیوز : قرارداد انتقال 30میلیون مترمکعب آب شرب به شهر کرمان نهایی می شود
bltایرنا : 45 میلیون مترمکعب آب کشاورزی در رفسنجان صرفه جویی شد
bltگفتار نو : انرژی خورشیدی؛ ظرفیت جدید درآمدزایی در کرمان
bltخبر دنا : بهره برداری و مطالعه بیش از 12 طرح بزرگ سدسازی در کهگیلویه و بویراحمد
bltخبرگزاری ایلنا : بهره برداری و مطالعه 12 طرح بزرگ سدسازی در کهگیلویه و بویراحمد
bltایرنا : جیره بندی آب در کمین شهروندان اردبیل
bltگفتار نو : باید مطالعه شود که کمبود یک هزار لیتر بر ثانیه آب شهر کرمان واقعی است یا خیر؟ / پروژه انتقال آب از سرشاخه های هلیل رود متعلق به 22 سال پیش است که باید تجدید مطالعه شود/ صلاحیت رسیدگی به شکایت از استاندار کرمان دادستانی مرکز کشور است
bltهمشهری آنلاین : بار سنگین محرومیت بر دوش عشایر کرمان
bltایرنا : خشکسالی، تامین آب و مسئله فرونشست زمین
bltایرنا : خزر؛ انتقال یا کسب درآمد در محل؟
bltصدا و سیما : نتایج ناپایدار هزینه های بسیار برای لایروبی رودخانه ها
bltایرنا : تاکید مدیر عامل آب منطقه ای خراسان رضوی به ساماندهی مسیل ها
bltایسنا : لزوم حفظ ارزش و امنیت غذایی به قیمت بقای منابع آبی در یزد
bltتسنیم : بسیاری از حساب های مالی شرکت های صنعتی و معدنی کرمان در تهران است
bltایرنا : تنش آبی در 10 روستای راز و جرگلان
bltتسنیم : وزیر جهاد کشاورزی: صادرات نخود از امروز آزاد شد
bltایرنا : تنش آبی زندگی را بر عشایر استان کرمان دشوار کرده است
bltایرنا : موتور توسعه خراسان جنوبی در حال روشن شدن است
bltگیتی آنلاین : پروژه رفع افت ولتاژ و گسترش شبکه برق در فاریاب افتتاح شد
bltایرنا : تاکید مسئولان زنجانی بر تکمیل سد مراش
bltعصر هامون : توزیع و رها سازی 200 هزار قطعه بچه ماهی گرمابی در آب بندها و منابع آبی سراوان
bltایرنا : 200 هزار قطعه بچه ماهی گرمابی در منابع آبی سراوان رهاسازی شد
bltایرنا : آب اضطراری به چاه های منطقه کاشان تزریق می شود
bltتسنیم : بحران آب در بلوچستان| تعلل پیمانکاران عامل تاخیر در پروژه های آبرسانی چابهار
bltایرنا : استاندار گلستان: ایجاد منطقه آزاد اینچه برون مزیتی برای کل کشور است
bltآفتاب : یک قدم تا انتقال آب از عمان به خراسان جنوبی
bltایرنا : 8 هزار میلیارد تومان طرح آب و برق در خراسان جنوبی اجرا شد
bltمهر نیوز : آخرین جزئیات طرح های انتقال آب به کرمان
bltشهر فردا : بارشهای بهاره نشانه ترسالی نیست
bltایرنا : آب شیرین کن ها و مقررات زیست محیطی در هرمزگان
bltتسنیم : شیوه های نوین علمی همراه با تغییر الگوی کشت محور مباحث چهارمین همایش ملی تغییر اقلیم در ارومیه
bltتسنیم : کردستان| تامین آب شرب در شهرستان قروه با مشکلات جدی مواجه است
bltمهر نیوز : بارشهای بهاره نشانه ترسالی نیست/لزوم حمایت از کشاورزان
bltایرنا : طرح 46 هزار هکتاری سیستان توسط رئیس جمهوری افتتاح می شود
bltتسنیم : 91 درصد از آب مصرفی خراسان جنوبی در بخش کشاورزی است
bltایرنا : تنش آبی حیات کرمان را تهدید می کند
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.