مخبر - 1398/05/22 - کوچ سفته بازان مسکن به شهرهای جدید

کوچ سفته بازان مسکن به شهرهای جدید
تعداد معاملات آپارتمان های مسکونی شهر تهران در چهارماهه نخست سال 1398 به حدود 26.3 هزار واحد مسکونی بالغ شد که در مقایسه با مدت مشابه سال پیش از آن، 49.9 درصد کاهش نشان می دهد. در این مدت متوسط قیمت یک مترمربع بنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه های معاملات ملکی در شهر تهران 12.65 میلیون ...
کوچ سفته بازان مسکن به شهرهای جدید

اقتصاد گردان - شهلا روشنی|
توزیع تعداد معاملات انجام شده برحسب مناطق مختلف شهر تهران در تیرماه سال 1398 حاکی از آن است که 71 درصد از کل تعداد معاملات انجام شده در شهر تهران در تیرماه سال جاری مربوط به 10 منطقه شهر به ترتیب بیشترین فراوانی شامل مناطق 5، 2، 4، 14، 10، 1، 7، 15، 8 و 11 بوده و 12 منطقه باقی مانده 29 درصد از کل تعداد معاملات را به خود اختصاص داده اند.
توزیع فراوانی تعداد واحدهای مسکونی معامله شده برحسب سطح زیربنای هر واحد مسکونی در تیرماه سال 1398 نشان می دهد، بیشترین سهم از معاملات انجام شده به واحدهای مسکونی با زیربنای 50 تا 60 مترمربع با سهم 14.6 درصد اختصاص داشته است. واحدهای دارای زیربنای 60 تا 70 و 70 تا 80 مترمربع به ترتیب با سهم های 13.8 و 11.9 درصدی در رتبه های بعدی قرار دارند. درمجموع در این ماه، واحدهای مسکونی با سطح زیربنای کمتر از 80 مترمربع، 54.3 درصد از معاملات انجام شده را به خود اختصاص دادند. در تیرماه سال 1398، توزیع فراوانی تعداد واحدهای مسکونی معامله شده برحسب ارزش هر واحد حاکی از آن است که در میان دامنه های قیمتی موردبررسی، واحدهای مسکونی باارزش 300 تا 450 میلیون تومان با اختصاص سهم 14.6 درصد، بیشترین سهم از معاملات انجام شده را به خود اختصاص داده اند. واحدهای دارای ارزش 450 تا 600 و 600 تا 750 میلیون تومان نیز به ترتیب با اختصاص سهم های 12.8 و 10.2 درصدی در رتبه های بعدی قرارگرفته اند. در مجموع در این ماه، حدود 51.9 درصد از معاملات به واحدهای مسکونی باارزش کمتر از 900 میلیون تومان اختصاص داشته است.
تمامی موارد بالا گفته شد تا به این موضوع برسیم که بعد از تحولات قیمتی در بازار مسکن این بازار علی رغم رکود، شاهد یک اتفاق بزرگ در دو بخش مصرفی و سرمایه گذاری در شهرهای حومه ای بود.
با توجه به آمارهای موجود بخش مصرفی کلان شهرها بعد از افزایش قیمت در دو حوزه اجاره و خرید به سمت شهرهای جدید کوچ کردند.برآیند این کوچ چیزی جز افزایش قیمت شهرهای جدید در دو بخش اجاره و خرید نبود.
بیشترین افزایش قیمت؟
بنا به گفته حسین احمد اوغلی، تحلیلگر اقتصاد مسکن، بازار مسکن بعد از رسیدن به نقطه جوش در کلان شهرها باعث افزایش قیمت در حاشیه شهرها نیز شد، چنانچه با تحلیل تحرکات صورت گرفته در شهرهای جدید می توان به این نتیجه رسید که املاک شهرهای جدید بیشترین افزایش قیمت را از آن خود کر ده اند.
احمد اوغلی بابیان اینکه افزایش قیمت مسکن در شهر جدید پردیس از متری یک میلیون تومان به 6 میلیون تومان در عرض چند ماه مسئله کوچکی نیست، تأکید کرد: قرار بر این بود شهرهای اقماری سرپناه آخر مصرف کنندگان باشد نه جولانگاه سرمایه گذاران خسته از بازار ارز و طلا!
این کارشناس گفت: با مقایسه قیمت های شهر جدید پردیس، پرند و هشتگرد طی سال های 97 و 98 به وضوح می توانیم ببینیم این شهرها دیگر مآمن دهک های 1 تا 4 جامعه نیستند.
احمد اوغلی بابیان اینکه هر مترمربع از واحد مسکونی نوساز در پرند در سال گذشته یک میلیون و 300 تا یک میلیون و 800 بود، گفت: در حال حاضر هر متر آن حدود 5 میلیون و 400 تا 5 میلیون و 800 هزار تومان است. این در حالی است که از سال گذشته تاکنون اقدام شایسته در خصوص زیرساخت و نیازهای ابتدایی این شهر صورت نگرفته است.
به گفته این کارشناس در حال حاضر، شهر جدید پردیس بیشترین رشد قیمتی نسبت به شهرهای جدید را داشت چراکه در عرض چند ماه قیمت هر مترمربع واحد مسکونی از شهر جدید از یک میلیون تومان به نزدیک 7 میلیون تومان رسیده است، البته پرند نیز باکمی اختلاف قیمت در سکوی دوم ایستاده است.
مردم توان خرید ندارند
وی بابیان اینکه در محدوده داخلی تهران و کرج هر متر مربع واحد مسکونی در ارزان ترین مناطق با عمر بالای 15 سال به 8 میلیون رسیده است، گفت: متأسفانه دلالان در زمان سکوت و رخوت مسئولان به قصد و غرض خود یعنی افزایش قیمت ها رسیدند.
این کارشناس بازار مسکن افزود: البته بهترین بخش ماجرا این است که اکثر مردم توانایی خرید ملک در تهران و کلان شهرها را از دست دادند.چرا که اگر توانایی خرید داشتند قیمت های این بازار همچنان سینوسی بود. وی بابیان اینکه آمارهای معاملات مسکن در تیرماه نشان می دهد، بیشترین واحدهای فروخته شده در این ماه در محدوده 300 تا 400 میلیون تومان بوده است، افزود: جدای از اینکه قیمت واقعی این املاک همان قیمت های 150 تا 250 میلیون تومانی سال قبل هستند اما این افزایش قیمت ها و هجوم شهروندان به خرید مسکن های ارزان بیانگر مفهوم بسیار ناامیدکننده یعنی افت واقعی ارزش پول داخلی و کاهش کیفیت زندگی شهروندان به واسطه کوچک تر شدن مساحت زندگی و بازپرداخت اقساط سنگین به خاطر وام مسکن است.
وی گفت: بر اساس آمارها بیشتر متراژ معامله شده مسکن در تیرماه متعلق به واحدهای 50 تا 60 متر بوده که البته با لحاظ و کسر ابعاد ستون ها، دیوارها و بخش های پرت ساختمان این املاک بیشتر از 40 متر نبوده است.
این کارشناس بابیان اینکه در حال حاضر قیمت در ارزان ترین منطقه تهران یعنی منطقه 18 بالای 5 میلیون تومان است، گفت: البته باوجوداینکه متوسط قیمت ملک در منطقه 18 تهران در حدود 5 میلیون و 900 هزار تومان اعلام شده بررسی های میدانی نشان می دهد واحدهای به قیمت رسیده در این مناطق با عمر بیش از 10 سال از 2 میلیون و 400 هزار تومان تا 8 میلیون تومان قیمت خورده است.
این کارشناس درنهایت گفت: وظیفه تیم وزارت راه و شهرسازی نظارت بر وضعیت موجود و اصلاح قیمت های بازار مسکن است، اما متأسفانه به وضوح مشاهده می شود وزارت خانه فعالیت اصلی خود را رها کرده و به دنبال طرح های طولانی مدت یا ناکارآمد است.
در حال حاضر نه تنها دهک های 1 تا 4 فراموش شده اند، بلکه دهک های 4 تا 6 نیز به خیل عظیم فراموش شدگان پیوستند چراکه با اوضاع موجود خانه دار شدن این اقشار نیز در هاله ای از ابهام است.
بازار کنونی بازار سرمایه گذاری است
پرویز کاکائی، کارشناس بازار مسکن و رییس شعبه بانک دولتی بابیان اینکه افزایش قیمت مسکن در سال جاری باعث دو رویکرد جدید در شهرهای جدید و یک رویکرد قابل تأمل در داخل کلان شهرها شده است، گفت: در ابتدای سال جاری هم زمان با شروع افزایش قیمت ها در شهرهای جدید بخش تقاضای مصرفی از بازار داخلی کلان شهرها رانده شده و به این شهرها هجوم آوردند. بنابراین با تحلیل خریداران اولیه شهرهای جدید در ابتدای سال می توانیم ببینیم این افراد از جنس مصرفی بوده و صرفاً به دنبال سرپناه بودند اما با رشد قیمت این شهرها از یک میلیون به نزدیک 7 میلیون جنس مصرفی به سرمایه گذاری مبدل شد.
کاکائی گفت: در حال حاضر، با اطمینان می توان گفت جنس کنونی اکثر واردشدگان به شهرهای جدید پردیس، پرند، سهند، امیرکبیر، علوی و صدرا از نوع سرمایه گذاران بوده و نیازی به سرپناه ندارند. این عده با رخوت و سکوت نوسان ارز به سمت مسکن سرازیر شدند و ازآنجایی که توانایی مالی زیادی برای خرید مسکن در داخل کلان شهرها نداشتند به سمت شهرهای جدید کشیده شدند.
این کارشناس اقتصاد مسکن بابیان این که با توجه به آنچه گفته شد بازار مسکن در بهار 98 مصرفی و بازار کنونی بازار سرمایه گذاری است، تأکید کرد: در حال حاضر، بخش مصرفی بازار مسکن به جای توانمندسازی برای خرید ملک اجاره نشین یا رهن نشین شده اند.
کاکائی گفت: این وضعیت نیز در داخل کلان شهرها به وضوح مشاهده می شود. بر اساس آمارها 71 درصد از کل تعداد معاملات انجام شده در شهر تهران در تیرماه سال جاری مربوط به 10 منطقه شهر به ترتیب بیشترین فراوانی شامل مناطق 5، 2، 4، 14، 10، 1، 7، 15، 8 و 11 بوده است. در بین مناطق ذکرشده متقاضیان مناطق 1، 2، 4، 5 و 7 از سه نوع سرمایه گذاری، مصرفی و رشد کرده ها هستند.
وی گفت: در حال حاضر قیمت هر مترمربع واحد مسکونی در مناطق ذکرشده از 18 تا 40 میلیون تومان است. بنابراین معامله کنندگان این واحدها یا کسانی هستند که از نظر مالی رشد کرده و ملک خود را به احسن تبدیل کرده اند یا مصرف کنندگانی هستند که املاک یا دارایی خود را وارد مناطق لوکس تهران کرده اند یا سرمایه گذاران رانده شده از بازار ارز هستند.
کاکائی بابیان اینکه در بین مناطق ذکرشده منطقه 5 برای سرمایه گذاری محتمل تر است، گفت: ازآنجایی که این منطقه همواره پرمشتری است، سرمایه گذاران تمایل زیادی به ورود به این منطقه دارند؛ اما بدون تردید باقی مناطق همان رشد کرده ها هستند که واحد مسکونی و دارایی خود را به احسن مبدل کردند. البته افزایش روند تعداد رشد کرده ها بیانگر اقتصاد غیر شفاف، گسترش دلالی در کشور و عدم انگیزه برای ورود به عرصه تولید است.
وی در ادامه در خصوص افزایش معاملات در مناطق 15، 14، 11، 10 و 8 گفت: بدون تردید بخش اعظم خریداران واحدهای مسکونی در این مناطق مصرف کنندگان هستند، چراکه سرمایه گذار به علت حاشیه سود پایین و نبود تقاضای توانمند در این مناطق حاضر به بلوکه کردن دارایی خود برای ماه های متمادی نیست.
بازار مسکن ضربه گیر موج گرانی
کاکائی گفت: بر اساس آمار رسمی وزارت راه و شهرسازی سال 90 متوسط قیمت هر مترمربع واحد مسکونی یک میلیون و 877 هزار تومان بود که سال بعد یعنی 91 با رشد 48 درصدی به 2 میلیون و 779 هزار تومان افزایش یافت. متوسط قیمت هر مترمربع واحد مسکونی در سال اول روی کار آمدن دولت روحانی (92) با رشد 37.9 درصدی به 3 میلیون و 833 هزار تومان در هر مترمربع افزایش یافت. طی سال های 93، 94 و 95 بازار مسکن روزهای آرامی را پشت سر گذاشت و به ترتیب قیمت هر مترمربع واحد مسکونی به 4 میلیون و 12 هزار تومان، 4 میلیون و 56 هزار تومان و 4 میلیون و 303 هزار تومان بود.
اواخر سال 96، سال گذشته و اوایل امسال موج گرانی ها از بازارهای اقتصادی به سمت بخش مسکن آمد تا به این ترتیب بیشترین افزایش قیمت چند دهه اخیر در دولت دوم روحانی ثبت شود. مطابق آمار رسمی متوسط قیمت هر مترمربع واحد مسکونی در تهران با رشد 11.9 درصدی به 4 میلیون و 816 هزار تومان افزایش یافت.
سال گذشته افزایش قیمت مسکن مانند گرانی دلار دولت روحانی رکورد زد. در سالی که گذشت متوسط قیمت هر مترمربع واحد مسکونی با رشد 71.1 درصد به 8 میلیون و 241 هزار تومان افزایش یافت. این قیمت نسبت به قیمت های سال 92 بالغ بر 114.9 درصد افزایش یافته بود.
امسال نیز بر اساس آمار طی فصل بهار متوسط قیمت هر مترمربع واحد مسکونی به 12 میلیون و 516 هزار تومان افزایش یافته که در مقایسه باقیمت متوسط سال 92 بالغ بر 226.4 درصد رشد را نشان می دهد.
این کارشناس بابیان اینکه علی رغم رکود شدید معاملات در نیمه اول ماه جاری قیمت مسکن رشد داشته است گفت: صد در صد دست های پشت پرده مسکن وجود دارد مگر ممکن است با وجود رکود سنگین و نبود تقاضای مصرفی و سرمایه گذاری بازار مسکن همچنان ملتهب باشد.
وی با اشاره به اینکه دلالان و سوداگران مسیر مسکن را بیراهه کشاندند، تا کید کرد: آخر این شاهنامه برای هیچ کس خوشایند نیست.چرا که سه راس مثلت یعنی خریداران، دولت و سازندگان به علت کمبود منابع، توانایی ایستادگی در برابر قیمت های کنونی نداشته و بازار مسکن را به حال خود رها خواهند کرد.
منبع خبر : اقتصادگردان

محتوای این خبر به صورت خودکار از «اقتصادگردان» دریافت شده و «مخبرنیوز» بدون هیچ دخل و تصرفی آنرا باز نشر داده است. اگر به هر دلیلی احساس می کنید محتوای منتشر شده مطلوب نیست، خواهشمند است با استفاده از این لینک ما را مطلع نمایید تا بدون درنگ آنرا حذف نماییم.
با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه مخبرنیوز مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.
کلیدواژه های این خبر
آپارتمان   پرند   مسکن   واحدهای مسکونی   خرید آنلاین   مصرف کننده   سفته بازان   بنگاه   هشتگرد   کلان شهرها   واحد مسکونی   یک میلیون تومان   شهر جدید پرند   بازار ارز   املاک   اقتصاد   بازار   بازار مسکن   افزایش قیمت   سرمایه گذاری   سرمایه گذاران   قیمت روز مسکن   اقتصاد مسکن   مسکونی  
اخبار مرتبط
مسکن در تهران باز هم ارزان شد
اقتصاد نیوز
حال وروز بازار مسکن در کلان شهرها
تین نیوز
متراژمحبوب تهرانی ها در خریدمسکن
ناطقان نیوز
انتظار سود بالا از بازار کم جان مسکن
الف
کمرنگ شدن سایه سوداگران در بازار مسکن
ایران جیب
بازار مسکن در انتظار بازگشت آرامش
مشرق نیوز
کمرنگ شدن سایه سوداگران در بازار مسکن/ بازار در انتظار ثبات قیمت و بازگشت آرامش
فارس
بازار اجاره مسکن در سراشیبی افتاد
ایسنا
توقف رشد مسکن در کلان شهرها
اقتصاد آنلاین ایران
اهداف جریان انحرافی در بازار مسکن پایتخت
بولتن نیوز
واکنش سفته بازها به اولین ماه کاهشی مسکن
ملیت
جریان انحرافی در بازار مسکن
بانکداری ایرانی
کوچ اجباری "اجاره نشینان" به حاشیه شهرها زیر سایه خلا قانونی/ تغییر جنس بازار مسکن از مصرفی به سرمایه ای موجب رواج سوداگری شد
راه دانا
بازگشت متقاضیان به بازار مسکن
افکار نیوز
بازار مسکن دوباره رونق گرفت
صدای ایران
چطور با 300 میلیون تومان می توان خانه دار شد؟/ میانگین قیمت مسکن به 12 میلیون تومان رسیده است
الف
با 300 میلیون تومان می توان در تهران خانه خرید؟!
جهان نیوز
چطور با 300 میلیون تومان می توان خانه دار شد؟
نصف جهان
با 300 میلیون تومان می توان خانه دار شد؟ / بازگشت متقاضیان به بازار مسکن
ملیت
با 300 میلیون تومان می توان خانه دار شد؟
پول نیوز
چطور با 300 میلیون تومان می توان خانه دار شد؟ / بازگشت متقاضیان به بازار مسکن
حزب الله نیوز
وضعیت بازار مسکن برای خرید خانه های ارزان قیمت / با 300 میلیون تومان می توان خانه دار شد؟
اقتصاد نیوز
تغییرات در سمت عرضه و تقاضا ملک از چه وضعیتی خبر می دهد؟
تین نیوز
اگرقصد خرید و با فروش خانه دارید این خبر را بخوانید
کارگر آنلاین
شیوه مالکان پول لازم برای فروش مسکن تغییر کرد
خبرآنلاین
تحلیلی از آینده بازار مسکن
اعتدال
تقاضای واقعی مسکن به پایین ترین حد خود رسیده است/ بازار مسکن قابلیت رشد قیمت را ندارد
صدای مهندسی ایران
بازار مسکن به کجا خواهد رسید؟
بازار نیوز
همه چیز درباره آینده بازار مسکن
قلم نیوز
تا دو سه سال آینده قیمت مسکن دچار جهش نمی شود
سایت جماران
پیش بینی قیمت مسکن در آینده
شمانیوز
کارشناسان درباره آینده بازار مسکن چه می گویند؟
اقتصاد نیوز
وضعیت قیمت مسکن در آینده چگونه خواهد شد؟
مرآت نیوز
تحلیل یک کارشناس از آینده بازار مسکن
ایسنا
افت 10 تا 20 درصدی مسکن در آگهی ها
نامه نیوز
کوچک های پرتقاضا در صدر معاملات مسکن
شفاف نیوز
کوچک های پرتقاضا در صدر معاملات
تابناک
مهار تورم با سازوکار بورس و بانک
ایران جیب
5 دلیل تورم منفی ملک در مردادماه
اقتصادگردان
عقب نشینی نیم میلیونی قیمت مسکن در پایتخت
خرداد نیوز
اخبار مرتبط
bltاقتصاد نیوز : مسکن در تهران باز هم ارزان شد
bltتین نیوز : حال وروز بازار مسکن در کلان شهرها
bltناطقان نیوز : متراژمحبوب تهرانی ها در خریدمسکن
bltالف : انتظار سود بالا از بازار کم جان مسکن
bltایران جیب : کمرنگ شدن سایه سوداگران در بازار مسکن
bltمشرق نیوز : بازار مسکن در انتظار بازگشت آرامش
bltفارس : کمرنگ شدن سایه سوداگران در بازار مسکن/ بازار در انتظار ثبات قیمت و بازگشت آرامش
bltایسنا : بازار اجاره مسکن در سراشیبی افتاد
bltاقتصاد آنلاین ایران : توقف رشد مسکن در کلان شهرها
bltبولتن نیوز : اهداف جریان انحرافی در بازار مسکن پایتخت
bltملیت : واکنش سفته بازها به اولین ماه کاهشی مسکن
bltبانکداری ایرانی : جریان انحرافی در بازار مسکن
bltراه دانا : کوچ اجباری "اجاره نشینان" به حاشیه شهرها زیر سایه خلا قانونی/ تغییر جنس بازار مسکن از مصرفی به سرمایه ای موجب رواج سوداگری شد
bltافکار نیوز : بازگشت متقاضیان به بازار مسکن
bltصدای ایران : بازار مسکن دوباره رونق گرفت
bltالف : چطور با 300 میلیون تومان می توان خانه دار شد؟/ میانگین قیمت مسکن به 12 میلیون تومان رسیده است
bltجهان نیوز : با 300 میلیون تومان می توان در تهران خانه خرید؟!
bltنصف جهان : چطور با 300 میلیون تومان می توان خانه دار شد؟
bltملیت : با 300 میلیون تومان می توان خانه دار شد؟ / بازگشت متقاضیان به بازار مسکن
bltپول نیوز : با 300 میلیون تومان می توان خانه دار شد؟
bltحزب الله نیوز : چطور با 300 میلیون تومان می توان خانه دار شد؟ / بازگشت متقاضیان به بازار مسکن
bltاقتصاد نیوز : وضعیت بازار مسکن برای خرید خانه های ارزان قیمت / با 300 میلیون تومان می توان خانه دار شد؟
bltتین نیوز : تغییرات در سمت عرضه و تقاضا ملک از چه وضعیتی خبر می دهد؟
bltکارگر آنلاین : اگرقصد خرید و با فروش خانه دارید این خبر را بخوانید
bltخبرآنلاین : شیوه مالکان پول لازم برای فروش مسکن تغییر کرد
bltاعتدال : تحلیلی از آینده بازار مسکن
bltصدای مهندسی ایران : تقاضای واقعی مسکن به پایین ترین حد خود رسیده است/ بازار مسکن قابلیت رشد قیمت را ندارد
bltبازار نیوز : بازار مسکن به کجا خواهد رسید؟
bltقلم نیوز : همه چیز درباره آینده بازار مسکن
bltسایت جماران : تا دو سه سال آینده قیمت مسکن دچار جهش نمی شود
bltشمانیوز : پیش بینی قیمت مسکن در آینده
bltاقتصاد نیوز : کارشناسان درباره آینده بازار مسکن چه می گویند؟
bltمرآت نیوز : وضعیت قیمت مسکن در آینده چگونه خواهد شد؟
bltایسنا : تحلیل یک کارشناس از آینده بازار مسکن
bltنامه نیوز : افت 10 تا 20 درصدی مسکن در آگهی ها
bltشفاف نیوز : کوچک های پرتقاضا در صدر معاملات مسکن
bltتابناک : کوچک های پرتقاضا در صدر معاملات
bltایران جیب : مهار تورم با سازوکار بورس و بانک
bltاقتصادگردان : 5 دلیل تورم منفی ملک در مردادماه
bltخرداد نیوز : عقب نشینی نیم میلیونی قیمت مسکن در پایتخت
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.