مخبر - 1398/05/22 - تجاوز به دخترک خردسال و یک پرسش!

تجاوز به دخترک خردسال و یک پرسش!
خرداد؛ با شنیدن خبر تعرض به یک دختربچه خردسال در یکی از بیمارستان های شیراز، بار دیگر یک سؤال جدی به ذهن خطور می کند: چرا یک دختر سه و نیم ساله باید طعمه شرارت یک جوان 24 ساله قرار گیرد؟ مقصر کیست؟ جوان؟ کودک؟ خانواده؟ یا جامعه؟روز
تجاوز به دخترک خردسال و یک پرسش!

خرداد؛ با شنیدن خبر تعرض به یک دختربچه خردسال در یکی از بیمارستان های شیراز، بار دیگر یک سؤال جدی به ذهن خطور می کند: چرا یک دختر سه و نیم ساله باید طعمه شرارت یک جوان 24 ساله قرار گیرد؟ مقصر کیست؟ جوان؟ کودک؟ خانواده؟ یا جامعه؟

روز شنبه بود که خبر تکان دهنده تعرض به یک دختر سه و نیم ساله در یکی از بیمارستان های شیراز رسانه ای و جزئیات اتفاق منتشر شد. دخترک به همراه خانواده اش برای عیادت یکی از بستگانش به بیمارستان رفته بود که با چند لحظه غفلت مادرش ناپدید می شود و بعد از چند ساعت، پیکر نیمه جان او توسط مردم به انتظامات بیمارستان دیگری تحویل داده می شود. با پیگیری های پلیس و بعد از بررسی فیلم دوربین های مداربسته، مشخص می شود پسر جوانی به او نزدیک شده و او را همراه خود به بیمارستان دیگری می برد و در راهرو سرویس بهداشتی به دخترک تعرض می کند. این خبر بسیاری را به یاد اهورای سه ساله انداخت که دو سال پیش قربانی نیت شوم ناپدری اش شد و به کام مرگ رفت. موارد متعدد چنین اتفاق هایی نشان می دهد متجاوزان در زمان ها و مکان های مختلف در کمین کودکان قرار دارند و همان اندازه که فرد متجاوز می تواند یک غریبه باشد، یکی از نزدیکان و اقوام کودک نیز می تواند او را مورد سوءاستفاده جنسی قرار دهند.

دختربچه ها، قربانیان اصلی متجاوزان

سعید حیدری، روانشناس سلامت در گفت وگو با ایرناپلاس درباره حادثه دیروز و اینکه چه عاملی باعث بروز چنین مسائلی در جامعه می شود، می گوید: همانند سایر اختلالاتی که در روانشناسی وجود دارد، اختلالات جنسی هم می تواند در لایه های مختلف شخصیت افراد رخ دهد. این اختلالات می تواند شامل اختلال در هویت جنسی، جهت گیری جنسی، نقش جنسی و همچنین عملکرد جنسی باشد. در این میان، برخی افراد هم مبتلا به ناهنجاری های جنسی هستند که باعث می شود در تمایلات جنسی آنها اختلال ایجاد شود. یعنی فرد مورد نظر به تیپ های خاص یا اعضای بدن خاص گرایش دارد. این گرایش ها و تمایلات معمولاً قبل از 15 سالگی شکل می گیرد و بسته به گذشته فرد و اینکه چه اتفاقی برای او رخ داده، شکل می گیرد و معمولاً تا آخر عمر ادامه دارد. اما خبر خوب در این حوزه این است که این مشکلات را می توان با علم و اصول روانشناختی به راحتی درمان کرد.»

وی ادامه می دهد: یکی از مشکلاتِ تمایل جنسی همین تجاوز جنسی است. تجاوز جنسی می تواند در سنین بالا باشد یعنی برقرار کردن رابطه با فردی که تمایلی به این رابطه ندارد. رابطه ای خارج از عرف و چارچوب که گاهی ممکن است قربانی بزرگسال یا کودک باشد. در همین تجاوزهای جنسی اصطلاحی تحت عنوان «بچه بازی» وجود دارد که فرد متجاوز تمایل دارد تا با افرادی که به بلوغ نرسیده اند و یعنی زیر 12 تا 13 سال هستند، رابطه جنسی داشته باشد.

به گفته حیدری، متأسفانه اغلب قربانیان این اتفاق نه در ایران، بلکه در کل دنیا دختران هستند و دلیل آن هم جذابیتی است که صورت و بدن آنها دارد، به طوری که قربانیان دختر دو برابر بیشتر از پسران هستند.

تجاوز جنسی در متون علمی جرم تلقی می شود

حیدری می افزاید: در تمام دنیا نسبت به تجاوز جنسی به کودک و کودک آزاری نگاه سخت گیرانه ای وجود دارد. جالب است بدانید که تجاوز جنسی را در متون علمی به هیچ وجه جزو اختلالات رفتاری طبقه بندی نمی کنند، بلکه آنها را جزو جرایم، طبقه بندی می کنند. چون اگر قانون گذار بخواهد مجازاتی برای این فرد مشخص کند، اغماض کمتری نسبت به آن نداشته باشد و با استناد به اینکه او بیمار روانی است اغماضی در تنبیه او انجام نگیرد. این در کل دنیا وجود دارد و بیشترین مجازات مربوط به نابهنجاری جنسی دقیقاً در مورد همین کودک آزاری است و درصد بالایی از تخلفات جنسی تقریباً 30 تا 40 درصد افرادی که تحت عنوان مجرم جنسی در زندان ها و محاکم قضایی هستند، دقیقاً همین متجاوزان به کودکان هستند.

حیدری دو دلیل برای سخت گیری زیاد در این حوزه عنوان می کند. او می گوید: قاعدتاً کودک نمی تواند با تمایل وارد یک رابطه شود، یعنی رابطه 100 درصد تجاوز است، دوم آثاری که این رابطه می تواند در آینده کودک داشته باشد بسیار زیاد است و گاهی حتی آینده یک کودک را به طور کامل تحت تأثیر قرار می دهد. به همین دلیل، مجازات بسیار سنگینی را برای فرد متجاوز در نظر می گیرند.

او در پاسخ به این سؤال که آیا می توان فرد متجاوز را شرور دانست، می افزاید: این افراد نظم جامعه را به هم می ریزند و باعث ترس در جامعه می شوند. اگر از خانواده ها، والدین و کودکان بپرسید، به شما خواهند گفت آثار چنین حوادثی مثل یک شبح یا سایه هایی برای مدت ها و شاید برای همیشه در زندگی خانواده ها و به ویژه کودکان خواهد ماند. بنابراین کسی که موجب شود آرامش روانی مردم به هم بخورد، می تواند جزو افراد شرور طبقه بندی شود.

نحوه برخورد با فرد متجاوز

موضوعی که ذهن بسیاری را درگیر می کند این است که پس از شناسایی و دستگیری فرد متجاوز، چه رفتاری باید با او کرد؟ آیا صرفاً برخورد انتظامی و قضایی با او کافی است یا این فرد نیاز به برخوردهای مکمل نظیر دریافت خدمات روانشناسی دارد؟ حیدری در پاسخ به این سؤال می گوید: با توجه به اینکه تجاوز را در ردیف جرم طبقه بندی می کنند، اولاً باید محاکم قضایی درباره آنها تصمیم بگیرد، اما موضوع مهم این است که این افراد نباید رها شوند. این افراد بیمار روانی هستند و نیاز به درمان های روانشناختی دارند. یعنی علاوه بر اینکه قانون گذار مجازات مرتبط با این جرم را مشخص کرده، به نظر می رسد باید در مکانی که نگهداری می شوند مانند زندان یا ندامتگاه ، تحت درمان قرار گیرند.

حیدری ادامه می دهد: اغلب این افراد در گذشته خود، دچار مشکلاتی هستند. اکثراً در گذشته مورد تجاوز قرار گرفته اند و دردی را از گذشته تا به امروز با خود حمل کرده اند که هیچ گاه جامعه هیجان آن را نپذیرفته است. این موضوعات را ما نباید فراموش کنیم، بنابراین حتماً باید از درمان های روانشناختی استفاده کنیم.

با قربانی تجاوز چطور رفتار کنیم؟

حیدری درباره نحوه برخورد با کودکی که مورد تجاوز قرار گرفته است، می افزاید: در این مورد رفتار اطرافیان و خانواده کودک بسیار مهم است. این کودکان نباید وارد پروسه دادگاه شوند. اگر ما این کودکان را وارد پروسه دادگاه کنیم، بیشتر آسیب می بینند. از آنجا که روند دادگاه فرسایشی است و اگر کودکی مثلاً یک سال وارد این پروسه فرسایشی شود، آرام آرام انگشت نما می شود، این انگشت نما شدن به او آسیب می زند. بنابراین خود کودکان تا حد امکان نباید در جریان پروسه دادگاه باشند. متأسفانه تمام افرادی که مورد سوءاستفاده جنسی قرار می گیرند، در آینده با اختلالات و بیماری های روانی زیادی دست و پنجه نرم می کنند که اگر به حال خود رها شوند، معلوم نیست چه بلایی سر آنها بیاید.

اختلال استرس پس از سانحه

حیدری ادامه می دهد: یکی از این اختلالات، PTSD یا اختلال استرس پس از سانحه است. این افراد بارها ممکن است این تصویر ذهنی دردناک را در ذهنشان مرور کنند و دچار شرم درونی و بیرونی شوند. شرم بیرونی به این معناست که فرد قربانی دائماً با خود کلنجار می رود که دیگران او را چگونه می بینند و قضاوت می کنند. مدام این سؤال در ذهنشان مرور می شود و پاسخی که به خودشان می دهند این است که دیگران من را یک انسان ضعیف ارزیابی می کنند.در شرم درونی هم این افراد خود را فرد بی ارزشی تلقی می کنند. در واقع، قربانی مدام با این دو شرم روبه روست. بنابراین ما نباید از اینها غفلت کنیم و باید آنها را زیر چتر حمایت خودمان نگاه داریم. اما نکته ای که وجود دارد این است که نمی توانیم منکر وجود افراد متجاوز در جامعه شویم. این افراد وجود دارند، بنابراین باید خانواده ها و کودکان را آموزش دهیم.

تهدید قربانی از سوی متجاوز

حیدری می گوید معمولاً کودکان از سوی افراد متجاوز تهدید می شوند. البته در این مورد خاص (تجاوز به کودک شیرازی) فرد متجاوز از روی فیلم های دوربین های مدار بسته شناسایی شده است، اما در مواقعی وجود دارد که فرد متجاوز از نزدیکان کودک است و کودک را تهدید می کند که در صورت افشای رابطه، بلایی سر او می آورد. در چنین مواردی، والدین به محض متوجه شدن رابطه، باید کانال رابطه را کاملاً قطع کنند و کودک را به محیط امن ببرند. در ادامه، والدین نباید کودک را سرخورده کنند یا او را سرزنش کنند، بلکه باید او را بپذیرند و اعتمادبه نفس و عزت نفس او را در نظر بگیرند. والدین باید کودک را برای معاینه و درمان نزد متخصص روانشناس ببرند. چون کودک این موضوع را بارها و بارها در ذهن خود مرور می کند. ممکن است کودکی که در پنج سالگی مورد تجاوز قرار گرفته در 25 یا 30 سالگی دچار ناامنی روانشناختی شود.

والدین و کودکان به چه آموزش هایی نیاز دارند؟

حیدری معتقد است که در حال حاضر اغلب والدین دانش اندکی درباره مسائل جنسی دارند و قبل از کودکان، والدین باید دوره های آموزشی را بگذرانند. به گفته او، در حال حاضر کارگاه های زیادی در این زمینه برگزار می شود، علاوه بر این، کتاب های بسیاری در مورد آموزش ارتباط اجتماعی مثل ارتباط مؤثر یا مهارت نه گفتن یا حتی کارگاه تخصصی تحت عنوان مهارت و تربیت جنسی، هم برای خانواده ها و هم برای کودکان وجود دارد.

این روانشناس ادامه می دهد: از طرفی، این وظیفه والدین است که کودکان را آموزش دهند. کودک باید بداند کجا حریم خصوصی اوست و کجا نیست. والدین باید به کودکان یاد بدهند که به غریبه ها اجازه ندهند بدن آنها را لمس کنند. مهارت نه گفتن را به آنها یاد دهند، مهارت نه گفتن خیلی مؤثر است. ممکن است کودکان زمانی که یک غریبه به آنها نزدیک می شود و می خواهد آنها را به بهانه ها مختلف با خود همراه کند، برای بار اول و دوم ممانعت کنند، اما چون آموزش لازم برای نه گفتن را یاد نگرفته اند، احساس می کنند که حتماً باید تبعیت کند و دنبال او راه بیفتد. گاهی اوقات ممکن است کودکان در مورد اندام های جنسی کنجکاوی کنند. والدین نباید از پاسخ دادن به آنها طفره بروند، اما همزمان باید به کودک آموزش بدهند که صحبت کردن درباره این موارد خارج از عرف است و نباید اجازه دهند غریبه ها در این مورد با آنها صحبتی داشته باشند و اگر قرار بود سؤالی راجع به این موارد پرسیده شود، حتماً باید آن را در داخل چارچوب خانواده بپرسند.

فرهنگ غلط بوسیدن

به اعتقاد وی، فرهنگ غلطی که در جامعه ما وجود دارد این است که کودک را مجبور می کند تا اقوام یا آشنایان خود را ببوسد و اگر این کار را نکند برچسپ بد بودن و بی تربیت بودن به او می زنند؛ در حالی که ما دقیقاً در این مورد باید به کودک یاد بدهیم که برای بوسیدن و بوسیده شدن باید از وی اجازه بگیرند. بوسیدن جزو حریم خصوصی کودک است و باید به این حریم احترام گذاشته شود. بهترین سن هم برای این آموزش معمولاً دو و نیم یا سه سالگی به بعد است. سنی که کودک را آرام آرام از پوشک می گیرند و کودک با اندام های تناسلی خود آشنا می شود.

منبع خبر : خرداد نیوز

محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
کلیدواژه های این خبر
متجاوز   خرداد   ناپدید   شیراز   متجاوزان   روان شناس   ناپدری   خردسال   ناهنجاری   رابطه جنسی   اختلالات رفتاری   شرارت   حادثه   بیمارستان   کودک آزاری   جرم   قربانیان   تجاوز جنسی  
اخبار مرتبط
تجاوز جنسی به 13 زن جوان توسط یک مرد + عکس
رویداد 24
تجاوز جنسی به 13 زن جوان توسط مرد دروغگو / وقتی یک قربانی باردار شد همه چیز لو رفت + عکس
رکنا نت
اخبار حوادث/ اعدام در ملاءعام برای متجاوز به دختر 4 ساله در شیراز
رویداد 24
متجاوز به کودک سه و نیم ساله به اعدام محکوم شد
صبحانه با خبر
انتشار مقالات نهمین کنگره بین المللی سلامت در حوادث و بلایا
سیویلیکا
گزارش مکتوب: کابوس بی پایان بر جاده های کهگیلویه و بویراحمد
صدا و سیما
مادر و 3 فرزندش قربانی اسیدپاشی شدند/ مریم: همسر برادرم در خواب روی ما اسید ریخت
روز نو
دو مرد آلمانی ده ها دختربچه را مورد آزار جنسی قرار دادند
ایرنا
مادر و 3 فرزندش قربانی اسیدپاشی شدند
صبحانه با خبر
اسیدپاشی مرگبار؛ همسر برادرم در خواب روی ما اسید ریخت!
فرارو
داستان غم انگیز مادری که همراه 3 فرزندش قربانی اسیدپاشی شدند
تیتر شهر
داستان غم انگیز مادری که همراه 3 فرزندش قربانی اسیدپاشی شدند/ مریم: همسر برادرم در خواب روی ما اسید ریخت
باشگاه خبرنگاران
تجاوز جنسی به 450 کودک توسط 2 مرد! +عکس
روز پلاس
تجاوز جنسی به 450 کودک توسط 2 مرد آلمانی! +عکس
فردا نیوز
"تجاوز جنسی به 450 کودک" توسط 2 مرد!
تیتر شهر
تجاوز جنسی به 450 کودک توسط 2 مرد آلمانی!
بولتن نیوز
پدر دختر فوتبال دوستی که خود را آتش زد: جانباز هستم
خرداد نیوز
"تجاوز جنسی به 450 کودک" + جزئیات
فانوس نیوز
"تجاوز جنسی به 450 کودک" در آلمان!
الف
"تجاوز جنسی به 450 کودک" توسط 2 مرد آلمانی!
پارسینه
این مرد فوتبالی می خواهد به جای دختر آزادی به زندان برود! / سحر با مرگ جدال می کند!
رکنا نت
قصاص قاتل عمه و شوهرعمه
بازار نیوز
جسد شوهرعمه ام را به آتش کشیدم و جسد عمه ام را ...
فرارو
قاتل زوج سالخورده بالای چوبه دار
رکنا نت
آستانه تحمل خود را چگونه افزایش دهم؟
خبرگزاری حوزه
جنایت جدید عربستان؛ بمباران زندان اسرای جنگی در ذمار/ درگیری بین مزدوران سعودی و اماراتی در شبوه
آریا
حمله هوایی ائتلاف سعودی به زندانی در ذمار بیش از 40 کشته بر جای گذاشت
باشگاه خبرنگاران
اعترافات تکاندهنده ناپدری قاتل
آفتاب
در حمام شیر آب جوش را باز کردم و حدیثه را که قبلا دچارسوختگی بود سوزاندم
شعار سال
مرگ دختر 6 ساله بر اثر شکنجه های مرد سنگدل
جام جم آنلاین
شکنجه پسر 1/5 ساله به دست نامادری
رکنا نت
زجرهای حدیثه 6 ساله از زبان ناپدری قاتلش
ایران آنلاین
اعترافات تکاندهنده ناپدری قاتل/در حمام شیر آب جوش را باز کردم و حدیثه را که قبلا دچار سوختگی بود سوزاندم
نصف جهان
قاتل امام جمعه کازرون درملاعام اعدام شد+تصاویر
خیبر انلاین
اعترافات تکان دهنده ناپدری قاتل
الف
اعترافات تکاندهنده ناپدری قاتل/ در حمام شیر آب جوش را باز کردم و حدیثه را که قبلا دچارسوختگی بود سوزاندم
دیده بان ایران
اعترافات تکاندهنده ناپدری قاتل/در حمام شیر آب جوش را باز کردم و حدیثه را که قبلا دچارسوختگی بود سوزاندم
خبرآنلاین
مشت مرگبار به خواستگار سمج
سلامت نیوز
گفتگو با زن زیبارویی که توسط تاجر پولدار بی عفت شد / خودکشی عاقبت این اقدام+ عکس
رکنا نت
آزار 7 دختر و 2 پسر تهرانی توسط بی رحم ترین شیطان + عکس
رکنا نت
اخبار مرتبط
bltرویداد 24 : تجاوز جنسی به 13 زن جوان توسط یک مرد + عکس
bltرکنا نت : تجاوز جنسی به 13 زن جوان توسط مرد دروغگو / وقتی یک قربانی باردار شد همه چیز لو رفت + عکس
bltرویداد 24 : اخبار حوادث/ اعدام در ملاءعام برای متجاوز به دختر 4 ساله در شیراز
bltصبحانه با خبر : متجاوز به کودک سه و نیم ساله به اعدام محکوم شد
bltسیویلیکا : انتشار مقالات نهمین کنگره بین المللی سلامت در حوادث و بلایا
bltصدا و سیما : گزارش مکتوب: کابوس بی پایان بر جاده های کهگیلویه و بویراحمد
bltروز نو : مادر و 3 فرزندش قربانی اسیدپاشی شدند/ مریم: همسر برادرم در خواب روی ما اسید ریخت
bltایرنا : دو مرد آلمانی ده ها دختربچه را مورد آزار جنسی قرار دادند
bltصبحانه با خبر : مادر و 3 فرزندش قربانی اسیدپاشی شدند
bltفرارو : اسیدپاشی مرگبار؛ همسر برادرم در خواب روی ما اسید ریخت!
bltتیتر شهر : داستان غم انگیز مادری که همراه 3 فرزندش قربانی اسیدپاشی شدند
bltباشگاه خبرنگاران : داستان غم انگیز مادری که همراه 3 فرزندش قربانی اسیدپاشی شدند/ مریم: همسر برادرم در خواب روی ما اسید ریخت
bltروز پلاس : تجاوز جنسی به 450 کودک توسط 2 مرد! +عکس
bltفردا نیوز : تجاوز جنسی به 450 کودک توسط 2 مرد آلمانی! +عکس
bltتیتر شهر : "تجاوز جنسی به 450 کودک" توسط 2 مرد!
bltبولتن نیوز : تجاوز جنسی به 450 کودک توسط 2 مرد آلمانی!
bltخرداد نیوز : پدر دختر فوتبال دوستی که خود را آتش زد: جانباز هستم
bltفانوس نیوز : "تجاوز جنسی به 450 کودک" + جزئیات
bltالف : "تجاوز جنسی به 450 کودک" در آلمان!
bltپارسینه : "تجاوز جنسی به 450 کودک" توسط 2 مرد آلمانی!
bltرکنا نت : این مرد فوتبالی می خواهد به جای دختر آزادی به زندان برود! / سحر با مرگ جدال می کند!
bltبازار نیوز : قصاص قاتل عمه و شوهرعمه
bltفرارو : جسد شوهرعمه ام را به آتش کشیدم و جسد عمه ام را ...
bltرکنا نت : قاتل زوج سالخورده بالای چوبه دار
bltخبرگزاری حوزه : آستانه تحمل خود را چگونه افزایش دهم؟
bltآریا : جنایت جدید عربستان؛ بمباران زندان اسرای جنگی در ذمار/ درگیری بین مزدوران سعودی و اماراتی در شبوه
bltباشگاه خبرنگاران : حمله هوایی ائتلاف سعودی به زندانی در ذمار بیش از 40 کشته بر جای گذاشت
bltآفتاب : اعترافات تکاندهنده ناپدری قاتل
bltشعار سال : در حمام شیر آب جوش را باز کردم و حدیثه را که قبلا دچارسوختگی بود سوزاندم
bltجام جم آنلاین : مرگ دختر 6 ساله بر اثر شکنجه های مرد سنگدل
bltرکنا نت : شکنجه پسر 1/5 ساله به دست نامادری
bltایران آنلاین : زجرهای حدیثه 6 ساله از زبان ناپدری قاتلش
bltنصف جهان : اعترافات تکاندهنده ناپدری قاتل/در حمام شیر آب جوش را باز کردم و حدیثه را که قبلا دچار سوختگی بود سوزاندم
bltخیبر انلاین : قاتل امام جمعه کازرون درملاعام اعدام شد+تصاویر
bltالف : اعترافات تکان دهنده ناپدری قاتل
bltدیده بان ایران : اعترافات تکاندهنده ناپدری قاتل/ در حمام شیر آب جوش را باز کردم و حدیثه را که قبلا دچارسوختگی بود سوزاندم
bltخبرآنلاین : اعترافات تکاندهنده ناپدری قاتل/در حمام شیر آب جوش را باز کردم و حدیثه را که قبلا دچارسوختگی بود سوزاندم
bltسلامت نیوز : مشت مرگبار به خواستگار سمج
bltرکنا نت : گفتگو با زن زیبارویی که توسط تاجر پولدار بی عفت شد / خودکشی عاقبت این اقدام+ عکس
bltرکنا نت : آزار 7 دختر و 2 پسر تهرانی توسط بی رحم ترین شیطان + عکس
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.