مخبر - 1398/05/22 - قطع روابط بن زاید و بن سلمان/ امارات در سودای همکاری با ایران و تبدیل شدن به محور کشورهای عربی

قطع روابط بن زاید و بن سلمان/ امارات در سودای همکاری با ایران و تبدیل شدن به محور کشورهای عربی
نزدیکی روابط میان امارات و ایران باعث شده است تا منابع آگاه از قطع روابط میان ولیعهد ابوظبی و همتای سعودی اش خبر دهند. در این میان ابوظبی نیم نگاهی به تبدیل شدن به محور کشورهای عربی دارد.
قطع روابط بن زاید و بن سلمان/ امارات در سودای همکاری با ایران و تبدیل شدن به محور کشورهای عربی

گروه بین الملل خبرگزاری آنا-مجتبی اسماعیلی: محمد بن زاید آل نهیان روز گذشته در بحبوحه تنش در روابط میان امارات و عربستان وارد جده شد. این سفر در حالی انجام شد که حدود سه هفته ای از قطع روابط میان محمد بن زاید و محمد بن سلمان می گذشت؛ این را البته منابع آگاه اماراتی خبر داده اند و گفته اند که بخشی از «تیم بی» محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان این روزها از هم پاشیده است. این همان آرزویی بود که رئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان مطرح کرده و گفته بود امیدوار است بخشی از «تیم بی» به آغوش منطقه بازگردد.

اماراتی ها گفته اند از سه هفته پیش که نشانه های چرخش امارات به سمت ایران و کاهش نیروهایش در یمن آشکار شد، ولیعهد ابوظبی و ولیعهد عربستان هیچ ملاقاتی با یکدیگر نداشتند و صحبتی میانشان رد و بدل نشده بود، قطع روابط را بیفزایید به این موضوع که نه تنها در سطح مقامات ارشد، که حتی امارات و عربستان هیچ رابطه ای در سطوح معاونان و مشاوران نداشتند و این تحولات، بیانگر فصل جدیدی از تحولات سیاسی منطقه است، تحولاتی که به باور بسیاری از کارشناسان منطقه ای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با اقتدار نظامی و دستگاه دیپلماسی ایران با اقتدار سیاسی خود (البته پس از ناامید شدن از وعده و وعیدهای غرب بر سر برجام) رقم زده اند.

در این میان تلاش دفاتر ابوظبی و ریاض برای ازسرگیری روابط میان دو طرف نیز به مناسبت عید قربان ناکام ماند و تماس تلفنی نتوانست از شدت اختلافات میان بن زاید و بن سلمان بکاهد و این تماس پس از دقایق کوتاهی با تبریکات مرسوم و نمادین خاتمه یافت.

عصبانیت سعودی ها از چرخش امارات به سمت ایران

کارشناسان منطقه ای اذعان دارند که تحولات منطقه تابعی از تحرکات و نحوه توازن قوا میان ایران و آمریکاست و طبعاً قدرت نمایی ایران در منطقه به ویژه خلیج فارس و تنگه هرمز باعث شده است تا کفه معادلات منطقه به سود محور مقاومت که ایران پرچمدارش است، سنگینی کند. شکست هیمنه پوشالی آمریکا در تجاوز به حریم ایران و ساقط کردن پهپاد گران قیمت و پیشرفته «گلوبال هاوک» از سویی و مچ اندازی ایران و انگلیس بر سر نفت کش ها که با اقتدار ایران دنبال شد از سوی دیگر باعث شده است تا نه تنها عربستان، بلکه دیگر کشورهای عربی به این باور برسند که نمی توان ایران را از دایره تحولات سیاسی منطقه کنار گذاشت. موارد بالا یک طرف، موضع گیری های مقتدرانه در برابر غرب در موضوع برجام که به کاهش برخی تعهدات ایران با توجه به نقض تعهدات اروپایی ها منجر شده است، توانست بر اختلافات میان عربستان و متحدانش ازجمله امارات دامن بزند.

پهپاد گلوبال هاوک

در این راستا اماراتی ها ابتدا به طور نامحسوس نیروهای خود را از ائتلاف عربی به سرکردگی عربستان در یمن خارج (البته همچنان بخشی از نیروهایشان در نقاط جنوبی حضور دارند) و در ادامه هیئتی از نیروهای امنیتی و نظامی خود را برای رایزنی با مقامات نظامی کشورمان راهی تهران کردند. پس از علنی شدن خروج نیروهای اماراتی از یمن بود که عربستان پالس های منفی خود را به ابوظبی ارسال کرد و این روند ادامه یافت تا اینکه دو طرف وارد تقابل نظامی در عدن شدند.

شکست عربستان از امارات در یمن

اماراتی ها که پیش تر و در دوره روابط خوبشان با عربستان به دنبال کودتا در یمن بودند و گروهی از شورشیان را با عنوان «شورشیان انتقالی جنوب» در نقاط جنوبی یمن شکل داده بودند، به ناگاه این نقشه را کنار گذاشتند و دست از حمایت های مالی و لجستیکی شورشیان برداشتند و آنها را که بیشترشان از مزدوران سعودی بودند، به حال خود رها کردند. عصبانیت عربستان از امارات باعث شد تا نیروهای عبدربه منصور هادی، رئیس جمهور مستعفی یمن که مورد حمایت عربستان هستند، در عدن وارد درگیری با شورشیان شوند و در نهایت از آنها شکست بخورند.

تحولات یمن| انهدام تانک سعودی توسط ارتش یمن

احمد المیسری، وزیر کشور دولت مستعفی یمن در حساب کاربری خود در فیس بوک درباره این شکست نوشت: ما در عدن شکست خوردیم؛ به امارات تبریک می گوییم ولی این پایان کار نیست، ما بازمی گردیم و عدن را به چنگ خود درمی آوریم.

وی با بیان اینکه امارات با 400 خودروی زرهی خود در عملیات علیه نیروهای وابسته به عبدربه منصور هادی مشارکت کرد، گفت: ما با تسلیحات ابتدایی خود با آنها جنگیدیم، ولی سکوت عربستان در برابر آنچه در عدن رخ داد مشکوک است؛ در حالی که شریک ما، در حال سلاخی بود عربستان چهار روز سکوت کرد.

تلاش امارات برای تبدیل شدن به محور کشورهای عربی

خواباندن مچ سعودی ها در یمن برای اماراتی که سال هاست نام کشورش را زیر سلطه نام عربستان می بیند، آن قدر شیرین است که بن زاید را وسوسه کند تا امارات را به جایگاهی برسند که دیگر کشورهای عربی ابوظبی را محور سیاست های خود قرار دهند و اندک توجهی به سعودی ها نداشته باشند. منظورم دقیقاً افول هژمونی آل سعود بر حکام عرب است.

محمد بن زاید آل نهیان

امارات پس از دوره ای نزدیکی به آمریکا و عربستان، متوجه شکست های متوالی آنها در برابر ایران در سوریه، عراق، لبنان و حتی در تقابل های مستقیم چه موضوع ساقط شدن پهپاد گلوبال هاوک و چه مقاومت ایران در برابر فشارهای شدید اقتصادی آمریکا شد و تشخیص داد که باید به سرعت مسیر خود را از ترامپ و بن سلمان جدا کند. آنها راهبردشان را ابتدا در یمن علنی کردند و با فاصله گرفتن از عربستان در باتلاق یمن، راهبرد محتاطانه در همراهی با آمریکا علیه ایران اتخاذ کردند و تلاش برای نزدیک شدن به تهران را در دستور کار خود قرار دادند.

شیوخ ابوظبی با راهبرد جدیدشان امیدوارند در کنار ایران سایه امنیت را حس کنند و در سایه این امنیت به برقراری روابط اقتصادی سودآور با تهران می اندیشند تا در نهایت بتوانند با استفاده از لغزش های عربستان در حوزه سیاست خارجی خود را به عنوان بازیگر نقش اول معادلات سیاسی و امنیتی کشورهای حاشیه جنوبی خلیج فارس مطرح کنند. روابط خوب امارات با عراق می تواند در این مسیر به آنها کمک کند.

انتهای پیام/4033/


محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
کلیدواژه های این خبر
نظامی   آمریکا   دیپلماسی   محمد بن سلمان آل سعود   محور مقاومت   ولیعهد ابوظبی   مقامات نظامی   وزیر امور خارجه   ریاض   مقتدرانه   ابوظبی   گران قیمت   مشاوران   قطع روابط   کودتا   ولیعهدی عربستان   محمد بن زاید آل نهیان   کشور های عرب   مقامات ارشد   مزدوران سعودی   عید سعید قربان   بن زاید   همکاری با ایران   اقتدار جمهوری اسلامی   عربستان سعودی   برجام   یمن   بین الملل   امارات متحده عربی   تحولات منطقه   ائتلاف عربی   عدن   ایران و انگلیس   سعودی ها   جده   محمد بن زاید  
اخبار مرتبط
­پیام های حملات پهپادی به تاسیسات نفتی آرامکو
صدا و سیما
پشت پرده اختلاف عربستان و امارات در یمن
صدای ایران
دوپاره شدن یمن به صلاح امنیت ملی عربستان نیست
شیعه نیوز
دوپاره شدن یمن به صلاح امنیت ملی عربستان نیست/آمریکا از ائتلاف عربی در عدن ناامید شد
خبرگزاری ایلنا
تب تجزیه یمن بعد از کندی تیغ تجاوز
جوان آنلاین
نخست وزیر سابق قطر ائتلاف عربستان و امارات را مورد تمسخر قرار داد
خبرآنلاین
دوستی دو «محمد» پس از نزدیکی امارات به ایران به هم خورد؛ بن سلمان به استقبال دوست قدیمی اش بن زاید نرفت / بن زاید در سفر ناگهانی به مکه به دنبال چیست؟
انتخاب
دو زنی که باعث اختلاف دو یار قدیمی شدند/ اختلاف بن زاید و بن سلمان باعث شکست پروژه فشار بر ایران ترامپ می شود
نامه نیوز
دولت مستعفی یمن، امارات را به کودتا علیه خود متهم کرد
ایرنا
پیش بینی لوفیگارو از بزرگترین شکست پیش روی عربستان
نواندیش
شرط امارات در جنوب یمن برای عربستان سعودی
مشرق نیوز
شرط شبه نظامیان امارات در جنوب یمن برای عربستان سعودی
فارس
ابوظبی راهش را از کاخ سفید جدا کرد
خبرآنلاین
جنگ متحدان عرب ترامپ در جنگ یمن
دنیای اقتصاد
متحدان عرب ترامپ در جنگ یمن علیه یکدیگر موضع گرفته اند
ایسنا
لوفیگارو: بزرگترین شکست عربستان در یمن رقم می خورد
باشگاه خبرنگاران
استفاده ابزاری امارات از بن سلمان از نگاه لوفیگارو
شبکه خبر
بزرگترین شکست عربستان در یمن رقم می خورد
افکار نیوز
تحلیلگر سابق دستگاه اطلاعات آمریکا:سقوط عدن ضربه جدیدی به بن سلمان در یمن است
خبرآنلاین
"سقوط عدن ضربه جدیدی به بن سلمان در یمن است"
ایسنا
تشدیداختلافات ابوظبی-ریاض برسر یمن
شیعه نیوز
فلاحت پیشه: نزدیکی امارات به ایران میوه ساقط کردن پهپاد آمریکایی بود
نامه نیوز
نظر فلاحت پیشه درباره چرخش امارات به سمت ایران؛ میوه ساقط کردن پهپاد آمریکایی بود
اقتصاد نیوز
امتیازدهی عربستان از بیم نزدیکی امارات به ایران
جوان آنلاین
تشدید اختلافات ابوظبی-ریاض برسر یمن
مشرق نیوز
سفربی نتیجه بن زاید به عربستان/تشدیداختلافات ابوظبی-ریاض برسر یمن
مهر نیوز
چرخش امارات به سمت ایران
میهن امروز
جدایی ابوظبی از ریاض!/ در جنوب یمن چه می گذرد؟
تابناک
آیا ائتلاف عربستان و امارات از هم پاشیده است؟
پارسینه
چرخش امارات به سمت ایران/ آیا ائتلاف عربستان و امارات از هم پاشیده است؟
رویداد 24
آیا بن زاید به دنبال کاهش تنش و بهبود رابطه با تهران است؟
عصر مالی
نقشه مناطق تحت کنترل گروهها در یمن/ شریکی که سر شریک خود را بُرید
مهر نیوز
توافق اولیه بن سلمان و بن زاید در خصوص «عدن»
فارس
دعوت ملک سلمان و ولیعهد ابوظبی از یمنی ها برای مذاکره در عدن
ایران آنلاین
بن زاید به ملک سلمان: ما در یک خندق هستیم
انتخاب
امارات و عربستان در یک سنگر هستند
خبر خودرو
گزارش| چرایی سفر «بن زاید» به عربستان؛ آیا ریاض با ابوظبی در تحولات عدن همدست بود؟
تسنیم
6 نشانه تغییر رفتار ابوظبی در برابر تهران
جام نیوز
دخیلک یا ایران!
افکار نیوز
دست های پنهان برای تجزیه یمن
مشرق نیوز
اخبار مرتبط
bltصدا و سیما : ­پیام های حملات پهپادی به تاسیسات نفتی آرامکو
bltصدای ایران : پشت پرده اختلاف عربستان و امارات در یمن
bltشیعه نیوز : دوپاره شدن یمن به صلاح امنیت ملی عربستان نیست
bltخبرگزاری ایلنا : دوپاره شدن یمن به صلاح امنیت ملی عربستان نیست/آمریکا از ائتلاف عربی در عدن ناامید شد
bltجوان آنلاین : تب تجزیه یمن بعد از کندی تیغ تجاوز
bltخبرآنلاین : نخست وزیر سابق قطر ائتلاف عربستان و امارات را مورد تمسخر قرار داد
bltانتخاب : دوستی دو «محمد» پس از نزدیکی امارات به ایران به هم خورد؛ بن سلمان به استقبال دوست قدیمی اش بن زاید نرفت / بن زاید در سفر ناگهانی به مکه به دنبال چیست؟
bltنامه نیوز : دو زنی که باعث اختلاف دو یار قدیمی شدند/ اختلاف بن زاید و بن سلمان باعث شکست پروژه فشار بر ایران ترامپ می شود
bltایرنا : دولت مستعفی یمن، امارات را به کودتا علیه خود متهم کرد
bltنواندیش : پیش بینی لوفیگارو از بزرگترین شکست پیش روی عربستان
bltمشرق نیوز : شرط امارات در جنوب یمن برای عربستان سعودی
bltفارس : شرط شبه نظامیان امارات در جنوب یمن برای عربستان سعودی
bltخبرآنلاین : ابوظبی راهش را از کاخ سفید جدا کرد
bltدنیای اقتصاد : جنگ متحدان عرب ترامپ در جنگ یمن
bltایسنا : متحدان عرب ترامپ در جنگ یمن علیه یکدیگر موضع گرفته اند
bltباشگاه خبرنگاران : لوفیگارو: بزرگترین شکست عربستان در یمن رقم می خورد
bltشبکه خبر : استفاده ابزاری امارات از بن سلمان از نگاه لوفیگارو
bltافکار نیوز : بزرگترین شکست عربستان در یمن رقم می خورد
bltخبرآنلاین : تحلیلگر سابق دستگاه اطلاعات آمریکا:سقوط عدن ضربه جدیدی به بن سلمان در یمن است
bltایسنا : "سقوط عدن ضربه جدیدی به بن سلمان در یمن است"
bltشیعه نیوز : تشدیداختلافات ابوظبی-ریاض برسر یمن
bltنامه نیوز : فلاحت پیشه: نزدیکی امارات به ایران میوه ساقط کردن پهپاد آمریکایی بود
bltاقتصاد نیوز : نظر فلاحت پیشه درباره چرخش امارات به سمت ایران؛ میوه ساقط کردن پهپاد آمریکایی بود
bltجوان آنلاین : امتیازدهی عربستان از بیم نزدیکی امارات به ایران
bltمشرق نیوز : تشدید اختلافات ابوظبی-ریاض برسر یمن
bltمهر نیوز : سفربی نتیجه بن زاید به عربستان/تشدیداختلافات ابوظبی-ریاض برسر یمن
bltمیهن امروز : چرخش امارات به سمت ایران
bltتابناک : جدایی ابوظبی از ریاض!/ در جنوب یمن چه می گذرد؟
bltپارسینه : آیا ائتلاف عربستان و امارات از هم پاشیده است؟
bltرویداد 24 : چرخش امارات به سمت ایران/ آیا ائتلاف عربستان و امارات از هم پاشیده است؟
bltعصر مالی : آیا بن زاید به دنبال کاهش تنش و بهبود رابطه با تهران است؟
bltمهر نیوز : نقشه مناطق تحت کنترل گروهها در یمن/ شریکی که سر شریک خود را بُرید
bltفارس : توافق اولیه بن سلمان و بن زاید در خصوص «عدن»
bltایران آنلاین : دعوت ملک سلمان و ولیعهد ابوظبی از یمنی ها برای مذاکره در عدن
bltانتخاب : بن زاید به ملک سلمان: ما در یک خندق هستیم
bltخبر خودرو : امارات و عربستان در یک سنگر هستند
bltتسنیم : گزارش| چرایی سفر «بن زاید» به عربستان؛ آیا ریاض با ابوظبی در تحولات عدن همدست بود؟
bltجام نیوز : 6 نشانه تغییر رفتار ابوظبی در برابر تهران
bltافکار نیوز : دخیلک یا ایران!
bltمشرق نیوز : دست های پنهان برای تجزیه یمن
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.