مخبر - 1398/05/20 - کرمانشاه؛2 سال پس از زلزله

کرمانشاه؛2 سال پس از زلزله
سلامت نیوز :از مقاومت "پاوه" در دل کوه و زیبایی های اورامانات گرفته تا ثلاث باباجانی و سرپل ذهاب و زلزله و کانکس نشین ها؛ اینجا کرمانشاه است؛ یکی از مناطق محوری هشت سال جنگ تحمیلی؛ دو سال پس از زلزله 7.3 ریشتری... به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا؛ قرار بر بازدید وزیر بهداشت است؛ مقصد اول مجتمع ...
کرمانشاه؛2 سال پس از زلزله

سلامت نیوز :از مقاومت "پاوه" در دل کوه و زیبایی های اورامانات گرفته تا ثلاث باباجانی و سرپل ذهاب و زلزله و کانکس نشین ها؛ اینجا کرمانشاه است؛ یکی از مناطق محوری هشت سال جنگ تحمیلی؛ دو سال پس از زلزله 7.3 ریشتری...


به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا؛ قرار بر بازدید وزیر بهداشت است؛ مقصد اول مجتمع بیمارستانی امام رضا(ع) و بازدید از بیمارستان در دست ساخت سوانح و سوختگی است؛ مقرر شده تا هفته دولت تعدادی تخت سوختگی، سی سی یو، اتاق عمل و ... را به ظرفیت این مجموعه بیمارستانی اضافه شود تا بتواند علاوه بر رفع نیاز منطقه، در جذب توریسم بویژه از عراق نیز موثر باشد.


ظاهرا اوضاع روبراه است و تنها پیرزنی از نبود آب سردکن گلایه دارد و به وزیر شکایت می کند و دستور رسیدگی هم داده می شود.
"روانسر" و "پاوه" مقصدهای بعدی است؛ بعد از ادای احترام به مقام شهدای پاوه، نوبت افتتاح بیمارستانی است که بعد از 12 سال چشم انتظاری، قرار بر راه اندازی آن است. ولوله ای در حیاط بیمارستان قدس بر پاست؛ همه نامه به دست و خواهان حضور در سالن سخنرانی و ملاقات با آقای وزیر.


درخواست هایی برای "کار"، "انتقال" و "تبدیل وضعیت"
درب های سالن را به زور بسته نگاه داشته اند؛ از پشت در با فریاد می گوید: «من هشت سال جنگ بودم، مشکل دارم». همچنان با فریاد اعتراض می کند و می گوید که فرزندش در بیمارستان سرپل ذهاب مشغول خدمت است و هر روز باید مسیر طولانی پاوه تا سرپل را برود و بیاید و می خواهد که منتقل شود به بیمارستان تازه تاسیس پاوه.


جوانی از سوی دیگر صدا می زند: «بیکارم، نامه دارم، امام جمعه هم نامه ام را امضا کرده...» جویای مشکلش که می شوم نامه اش را بالا می گیرد و ادامه می دهد: «پدر و مادرم پیر و ازکار افتاده اند؛ کاری ندارم، قبلا هم یک نامه از امام جمعه داشتم؛ می خواهم امام جمعه زیر این نامه ام را هم امضا کند تا بلکه وزیر هم دستور دهد کاری در این بیمارستان برایم ردیف کنند.»


عده ای از جمعیت حاضر در حیاط بیمارستان یا از نیروهای بهداشتی – درمانی منطقه هستند و خواستار تبدیل وضعیت استخدامی و یا خواستار انتقالی به شهر خود؛ اما عده زیادی هم از وزیر بهداشت درخواست شغل دارند.


در هر حال بیمارستان قدس پاوه که به گفته نادری – نماینده این شهرستان در مجلس شورای اسلامی، 12 سال کارش بر زمین مانده بود، افتتاح شد و وزیر بهداشت نیز بنا به درخواست مسوولان استان، برای تامین سی تی اسکن و همچنین تامین حدود 50 نیروی پرستاری و پیراپزشکی و ...قول مساعد داد.
مقصد بعدی بیمارستان های سرپل ذهاب و اسلام آبادغرب است که در زلزله 96 تخریب شده و آسیب دیدند.


تمام و ناتمام بیمارستان های زلزله زده
کار مرمت بیمارستان سرپل ذهاب پایان یافته و خدمت رسانی برقرار؛ اینجا هم مهم ترین درخواست پرسنل پرداخت کارانه ها و تبدیل وضعیت است. وزیر بهداشت در این باره به طلب وزارت بهداشت از تامین اجتماعی و پیگیری های انجام شده برای وصول این مطالبات می گوید و در پاسخ به درخواست جذب نیروهای طرحی تاکید می کند: «قرار است این بچه ها را حفظ کنیم؛ به دلیل این که این نیروها در شرایط سخت زلزله در کنار مردم بودند و ایام خوش در آینده را هم می خواهیم در کنار آنها طی کنیم.»


در سرکشی از بخش ها هم شاید بتوان درخواست غذا و صندلی برای همراه را مهم ترین مطالبه بیماران عنوان کرد و اغلب آنها در پاسخ به احوال پرسی وزیر و احتمال کم و کاستی های روند درمان شان، الحمدالله می گویند و خدا را شکر می کنند.


بیمارستان اسلام آباد غرب اما هنوز کارش پیش نرفته و همچنان در گیر و دار تعمیر و مرمت است؛ مبحثی که مورد انتقاد وزیر بهداشت و دستور مجدد وی برای رسیدگی به این بیمارستان قرار می گیرد؛ به طوری که وی در جریان بازدید از روند ترمیم و مقام سازی این دو بیمارستان آسیب دیده به ایسنا می گوید: در بیمارستان سرپل ذهاب، اقدامات به خوبی پیش رفته و قطعا خدمات بهتر و مناسب تری در حال ارایه است. همچنین با توجه به تکمیل این بیمارستان در آینده، بهتر از این هم خواهد شد و در توسعه ارایه خدمات درمانی به مردم این منطقه موثر خواهد بود.بیمارستان اسلام آباد غرب

وزیر بهداشت می افزاید: اما متاسفانه پروژه ترمیم بیمارستان در اسلام آباد، بسیار کُند پیش می رود و با توجه به بازدیدی که داشتم و با این آهنگ، قطعا تا یک سال دیگر هم این کار به ثمر نخواهد رسید. علت نیز آن است که یکی از پیمانکارها به تعهداتش عمل نکرده و متاسفانه کار بر زمین مانده است. بر همین اساس قرار شد در خدمت همکاران در تهران جلسه ای برای تسریع امور مرمت بیمارستان گذاشته و راهکاری برای آن پیدا کنیم و مسایل این بیمارستان را جمع و جور کنیم.


نمکی می گوید: پیش از این قرار بوده که سال گذشته مرمت این بیمارستان نهایی شود، اما به سرانجام نرسیده و فرصت شهریورماه امسال گذاشته شده که البته قطعا تا شهریورماه نیز عملی نخواهد شد. تلاش می کنم که با دعوت از همکاران و بسیج منابع، بتوانم اقدامات مربوط به این بیمارستان را تا پایان امسال نهایی کرده و به بهره برداری برسانم.کانکس های زلزله زدگان در سرپل ذهاب

سرپل ذهاب همچنان در اسکان موقت
در مسیر بیمارستان شهدای سر پل ذهاب؛ کم کم کانکس های زلزله زدگان از دور نمایان می شوند؛ کانکس هایی که قرار بود اسکانی موقت را برای زلزله زدگان فراهم کنند و حدود دو سال پس از زلزله هنوز تعدادی از آنها که البته کم هم نیستند، برقرارند.
تجمع این کانکس ها در اطراف بیمارستان شهدای سرپل ذهاب بیشتر است؛ عده ای سختی هایشان آسان شده؛ ساختمان هایشان در حال ساخت است و اوضاع شان هم تقریبا رو به راه و شمارش معکوس برای خانه و زندگی جدیدشان آغاز شده.


عده ای دیگر اما همچنان ناتمام مانده اند و بلاتکلیف؛ صدایشان بغض دارد و خنده هایشان عادی نیست، اغلب آنها مستاجران زلزله هستند و زندگی شان خلاصه شده در کانکس های چند متری و چند تکه اسباب و اثاثیه و دلواپس آینده، روزگار می گذرانند...


به یکی از کانکس های اطراف بیمارستان شهدای سرپل ذهاب رفته و در می زنیم. خانم خانه بیرون می آید و در تعریف اوضاع و احوال شان، ساختمان های چند طبقه تازه ساز اما ناتمام روبرو را نشان می دهد و می گوید: «چرا دروغ بگویم، ما کلا نزدیکی های 200 میلیون وام گرفتیم و 300 و خورده ای هم تا حالا کار کرده ایم؛ تقریبا کار خانه مان تمام شده و فقط شیشه و راه پله مانده. یک دکتر زیر نظر دانشگاه خواجه نصیر طراحی اش کرده. اما صاحب کارها دیر به دیر می آیند و جای دیگر کار می گیرند؛ ولی چیزی نمانده از کار خانه مان.»


می پرسیم مشکل درمانی ندارید؟ در این بیمارستان پزشک و دارو برایتان هست؟ می گوید: «خوب است، می آیند سر می زنند و احوالی می پرسند؛ چند روز پیش آمدند فشار خون مان را گرفتند و پیام هم دادند که برویم دارو بگیریم، اما دیگر احتیاجی نشد و نرفتیم.»کانکس های زلزله زدگان در سرپل ذهاب

بلاتکلیفی مستاجران زلزله
اوضاع اما در آن سوی بیمارستان فرق دارد؛ زن و مردی جوان با فرزندی حدود شش ساله ساکن کانکس هستند؛ پیش از زلزله مستاجر بوده اند و گویا همین موضوع هم علت بلاتکلیفی اکنون شان است. مرد خانه بیرون می آید و می گوید: «بعد از یکی دو سال هنوز تکلیف مان معلوم نیست. چند بار آمده اند برق و آب اینجا را قطع کرده اند؛ با پا درمیانی بزرگان محل و شورا و ... دوباره وصلش کردند.»


می پرسم مگر مستاجر نبودید، چرا الان هم به مستاجری نمی روید؟ می گوید: «مستاجر هستم. کمک هزینه ساخت خانه ندادند، اما حدود دو میلیونی بلاعوض دادند و آن را هم در کانکس ها خرج کردیم رفت پی کارش. الان همین طوری استرس داریم که فردا و پس فردا جمع مان می کنند.»


ادامه می دهد: «زمستان هم اینجا بودیم؛ سرما و بدبختی بود. فرمانداری و استانداری جلسه گذاشتند که باید بروید. گفته اند باید بروید بیرون شهر، بیرون شهر همه شخصی است و خب زمین های شخصی که نمی گذارند ما وارد شویم. زمین دولتی هم نیست که برویم داخلش. اینجا هم پارکینگ بیمارستان است و بیمارستان شکایت کرده که بروید. نیروی انتظامی هم می آید و می گوید بروید، استانداری می گوید بروید. آن خانه ای که قبل از زلزله در آن مستاجر بودم را با 10 میلیون تومان پول پیش و 200هزار تومان اجاره گرفته بودم، الان زنگ زدم بهشان گفته که 40 میلیون پیش و ماهی 700 تومان اجاره؛ از کجا بیاورم؟»
جای بخیه های پایش را نشان می دهد و می گوید: «می خوام پلاتینم را درآورم؛ قبل از زلزله تصادف کردم و الان این پایم کامل لنگ است و نزدیک هشتاد سانتش پلاتین است. با این بچه و خانواده چه کار کنم؟ هزینه پلاتین مهم نیست یک دفترچه دولتی داریم؛ خودم به جهنم و خودم برای خودم مهم نیست؛ فردا پس فردا که آب و برق را دوباره قطع کنند چه کنم؟ پنج دقیقه این کولر خاموش شود، این کانکس تبدیل می شود به بخاری. اصلا نمی دانیم چه کار کنیم خداوکیلی بلا تکلیف مانده ایم.»


می پرسم به لحاظ دوا و درمان مشکل ندارید؟ می گوید: «نگاه کنید آن فاضلاب است، اما آنقدر مشکلات دیگر داریم که فاضلاب و بهداشت و درمان دیگر برایمان مهم نیست؛ ما گفتیم هیچ چیزی برایمان مهم نیست خدا وکیلی فقط یه جا داشته باشیم فقط اون برایمان مهم است و این هم وضعیت مان است...»


روایت آقای استاندار
در همین راستا مهندس بازوند – استاندار کرمانشاه درباره اسکان زلزله زدگان و اقدامات انجام شده در این راستا، به ایسنا می گوید: « 107هزار خانه در جریان زلزله کرمانشاه تخریب شد و آسیب دید. از این تعداد حدود 40هزار خانه احداثی بوده که باید احداث می شد و 67هزار خانه نیز تعمیراتی بوده است. اقدامات مربوط به تعمیراتی ها تمام شده و از احداثی ها نیز حدود 31 هزار مورد به اتمام رسیده و باقی مانده ها نیز به علت این که در داخل شهر بوده اند، کارشان زمان بر شده؛ چراکه در داخل شهرها در واقع در راستای فرصت سازی که مردم توانستند از این زلزله ایجاد کنند و ما هم موافقت کردیم، اگر کسی یک خانه یک طبقه داشت، الان پنج طبقه ساخته و پنج طبقه را نیز ما تسهیلات و وام در اختیارشان گذاشتیم؛ طبیعی است که مقداری زمان ببرد. ضمن اینکه زمان بازسازی در شهر مقداری دیرتر شروع شد. با همه این تفاسیر بازسازی زلزله کرمانشاه رکورد بی نظیری است؛ به طوری که در کمتر از دو سال اقدامات 67 هزار تعمیراتی انجام شد و 31 هزار خانه هم تا کنون ساخته شده است. این موضوع را مقایسه کنید با مسکن مهر. به نظر من سرعت بی نظیری بود و کار خوبی انجام شد و شاید یکی از دلایلش هم این بود که مردم مشارکت جدی داشتند.»


وی در پاسخ به این سوال درباره ساکنان مستقر در کانکس ها، گفت: الان استقرار در چادر نداریم، اما یه تعدادی در خود سرپل ذهاب در کانکس هستند؛ آنها هم مستاجرینی هستند که خانه هایشان خراب شده و مالکین خانه را ساخته اند و دیگر به آنها اجاره نمی دهند. ما در مقابل زلزله اگر خانه ای از کسی خراب شده، باید درست کنیم. ولی با این وجود بنا داریم در دعوتی که از وزیر راه و شهرسازی داشته ایم برای افتتاح یک سری پروژه، از ایشان بخواهیم که موافقت کند که زمینی را برای ساخت و ساز به این مستاجرین بدهیم. اما مستاجرین هم باید بدانند با 40 – 50 میلیون تومان نمی توان خانه را ساخت و نیازمند است که خودشان کمک هم کنند.»


وی درباره مسایل بهداشتی در محدوده کانکس ها نیز می افزاید: «این مسایل کانکس ها همان سه ماه اول حل شده و سرویس بهداشتی و حمام دارند و نزدیک بیش از یک سال و نیم است که دارند زندگی می کنند.»


بازوند همچنین درباره وضعیت بهداشتی و درمانی استان کرمانشاه به ایسنا می گوید: «با حضور وزیر بهداشت بیمارستان 106 تختخوابی پاوه افتتاح شد که سال ها بود منتظر راه اندازی بود. بیمارستان روانسر نیز عملیات اجرایی اش شروع شده و علیرغم اینکه هفت سال پیش کلنگ خورده بود، اما سال پیش عملیات اجرایی آن شروع و با شارژ مالی مشکلش حل شده است. بیمارستان ثلاث باباجانی نیز مد نظر بود که برنامه مان آن است که آبان ماه 98 تحویل دهیم. ضمن اینکه در مناطق زلزله زده 78 خانه بهداشت و مرکز جامع سلامت تخریب شده بود که خوشبختانه در این مدت تقریبا 90 درصدشان ساخته شده و مابقی هم تا دومین سالگرد زلزله ساخته می شود.»

منبع خبر : سلامت نیوز

محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
کلیدواژه های این خبر
زلزله   عراق   پرستار   سی تی اسکن   بیمار   آقای وزیر   ائمه جمعه   کارانه   سرپل ذهاب   ونیز   امام رضا علیه السلام   وصول   پاوه   روانسر   کانکس   ادای احترام   اورامانات   هشت سال دفاع مقدس   اسلام آباد غرب   پرسنل   سوختگی   توریست   سی سی یو   وضعیت استخدام   مجلس شورای اسلامی   پیراپزشک   ثلاث باباجانی   بیمارستان   کرمانشاه   وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی   شهرستان  
اخبار مرتبط
بلاتکلیفی بهای برق مصرفی در مناطق زلزله زده کرمانشاه؛ توپی که هنوز در زمین دولت و زلزله زدگان جابه جا می شود
تسنیم
خبر خوش رئیس ستاد اجرایی فرمان امام(ره) برای تامین مسکن خانوارهای دارای 3 معلول
تسنیم
وضعیت کالبدی شهرهای کهگیلویه و بویراحمد در مقابل حوادث طبیعی ناایمن است
ایرنا
2 هزار پزشک و پرستار در بسیج جامعه پزشکی خراسان جنوبی عضویت دارند
تسنیم
تامین کانکس مدارس عشایری کرمانشاه توسط بنیاد برکت
شبستان
مدرسه برکت نصر توسط رئیس ستاد اجرایی فرمان امام افتتاح شد
ایرنا
ایجاد 15 هزار شغل در استان کرمانشاه
بولتن نیوز
اورامانات از مصادیق بارز ایستادگی در مقابل توطئه های دشمنان است
ایرنا
10مدرسه بنیاد برکت در مناطق زلزله زده کرمانشاه افتتاح شد
ایرنا
ایجاد 15 هزار شغل در استان کرمانشاه / تامین کانکس برای تمامی مدارس عشایر
خبرگزاری ایلنا
ایجاد اشتغال و محرومیت زدایی ماموریت اصلی ستاد اجرایی فرمان امام (ره)
ایرنا
ایجاد یک شبکه مردمی برای اشتغال زایی
فرارو
مفاخر حوزه پزشکی کرمانشاه تجلیل می شوند
ایرنا
زنگ مهر و مقاومت در قصرشیرین به صدا درآمد
ایرنا
نمایشگاه عکس شهدا در سرپل ذهاب گشایش یافت
ایرنا
1800 نوآموز قصرشیرینی و سرپل ذهابی راهی کلاس های درس شدند
ایرنا
اورژانس هوایی در مرز خسروی مستقر می شود
ایرنا
اختصاص 100 هزار میلیارد تومان برای توسعه کشور
آفتاب
شورای مردمی حفاظت از منطقه اورامانات تشکیل می شود
ایرنا
شریعتمداری: 100 هزار میلیارد تومان برای توسعه کشور در نظر گرفته شده است
پول نیوز
برگزاری رویداد جهانی گردشگری 2020 نیاز به 20 میلیارد تومان اعتبار دارد
ایرنا
سرمایه گذاران را به کرمانشاه هدایت کنید
ایرنا
جوابیه کمیته امداد استان کرمانشاه در مورد انشتار فیلم در فضای مجازی
گیتی آنلاین
مرحله اول پروژه 620 واحدی مسکن مهر شهرستان پاوه افتتاح شد
آریا
مرحله اول پروژه 620 واحدی مسکن مهر پاوه با حضور وزیر تعاون افتتاح شد
ایرنا
وزیر تعاون به مقام شامخ شهدای پاوه ادای احترام کرد
ایرنا
خدمات سلامت در 125 پایگاه و نقطه به زائران اربعین در کرمانشاه ارائه می شود
ایرنا
مرکز خدمات سلامت در مرز خسروی راه اندازی شد
ایرنا
سه بیمارستان صحرایی در غرب استان کرمانشاه راه اندازی می شود
ایرنا
بیمارستان های کشور در برابر زلزله مقاوم نیستند
ایرنا
بهره مندی از تمام توان برای تامین امنیت مواد غذایی هموطنان
ایسنا
ادغام آموزش پزشکی در وزارت بهداشت به زیان مردم تمام شد/ پزشکی تهاجمی و جراح محور در مدل ایرانی نظام سلامت
الف
تعداد پزشکان متخصص سرپل ذهاب جوابگوی حجم مراجعات مردم نیست
ایرنا
ضرورت نسخه نویسی الکترونیکی/مسیر توزیع دارو ردیابی می شود
مهر نیوز
مرکز خدمات جامع سلامت راه کربلا در مرز خسروی راه اندازی شد
تسنیم
آتش به اختیار گروه جهادی وصال صحنه؛ ورود به محرومیت زدایی در مناطق زلزله زده
تسنیم
ثبت نام کاشت حلزون شنوایی در مرکز آموزشی درمانی امام خمینی آغاز شد
ایرنا
هفته دفاع مقدس یادآور غیرت و شجاعت رزمندگان است
ایرنا
روایتی از وضعیت مدارس شهرهای زلزله زده +عکس
مشرق نیوز
ماه عسل در جبهه
خبرگزاری دفاع مقدس
اخبار مرتبط
bltتسنیم : بلاتکلیفی بهای برق مصرفی در مناطق زلزله زده کرمانشاه؛ توپی که هنوز در زمین دولت و زلزله زدگان جابه جا می شود
bltتسنیم : خبر خوش رئیس ستاد اجرایی فرمان امام(ره) برای تامین مسکن خانوارهای دارای 3 معلول
bltایرنا : وضعیت کالبدی شهرهای کهگیلویه و بویراحمد در مقابل حوادث طبیعی ناایمن است
bltتسنیم : 2 هزار پزشک و پرستار در بسیج جامعه پزشکی خراسان جنوبی عضویت دارند
bltشبستان : تامین کانکس مدارس عشایری کرمانشاه توسط بنیاد برکت
bltایرنا : مدرسه برکت نصر توسط رئیس ستاد اجرایی فرمان امام افتتاح شد
bltبولتن نیوز : ایجاد 15 هزار شغل در استان کرمانشاه
bltایرنا : اورامانات از مصادیق بارز ایستادگی در مقابل توطئه های دشمنان است
bltایرنا : 10مدرسه بنیاد برکت در مناطق زلزله زده کرمانشاه افتتاح شد
bltخبرگزاری ایلنا : ایجاد 15 هزار شغل در استان کرمانشاه / تامین کانکس برای تمامی مدارس عشایر
bltایرنا : ایجاد اشتغال و محرومیت زدایی ماموریت اصلی ستاد اجرایی فرمان امام (ره)
bltفرارو : ایجاد یک شبکه مردمی برای اشتغال زایی
bltایرنا : مفاخر حوزه پزشکی کرمانشاه تجلیل می شوند
bltایرنا : زنگ مهر و مقاومت در قصرشیرین به صدا درآمد
bltایرنا : نمایشگاه عکس شهدا در سرپل ذهاب گشایش یافت
bltایرنا : 1800 نوآموز قصرشیرینی و سرپل ذهابی راهی کلاس های درس شدند
bltایرنا : اورژانس هوایی در مرز خسروی مستقر می شود
bltآفتاب : اختصاص 100 هزار میلیارد تومان برای توسعه کشور
bltایرنا : شورای مردمی حفاظت از منطقه اورامانات تشکیل می شود
bltپول نیوز : شریعتمداری: 100 هزار میلیارد تومان برای توسعه کشور در نظر گرفته شده است
bltایرنا : برگزاری رویداد جهانی گردشگری 2020 نیاز به 20 میلیارد تومان اعتبار دارد
bltایرنا : سرمایه گذاران را به کرمانشاه هدایت کنید
bltگیتی آنلاین : جوابیه کمیته امداد استان کرمانشاه در مورد انشتار فیلم در فضای مجازی
bltآریا : مرحله اول پروژه 620 واحدی مسکن مهر شهرستان پاوه افتتاح شد
bltایرنا : مرحله اول پروژه 620 واحدی مسکن مهر پاوه با حضور وزیر تعاون افتتاح شد
bltایرنا : وزیر تعاون به مقام شامخ شهدای پاوه ادای احترام کرد
bltایرنا : خدمات سلامت در 125 پایگاه و نقطه به زائران اربعین در کرمانشاه ارائه می شود
bltایرنا : مرکز خدمات سلامت در مرز خسروی راه اندازی شد
bltایرنا : سه بیمارستان صحرایی در غرب استان کرمانشاه راه اندازی می شود
bltایرنا : بیمارستان های کشور در برابر زلزله مقاوم نیستند
bltایسنا : بهره مندی از تمام توان برای تامین امنیت مواد غذایی هموطنان
bltالف : ادغام آموزش پزشکی در وزارت بهداشت به زیان مردم تمام شد/ پزشکی تهاجمی و جراح محور در مدل ایرانی نظام سلامت
bltایرنا : تعداد پزشکان متخصص سرپل ذهاب جوابگوی حجم مراجعات مردم نیست
bltمهر نیوز : ضرورت نسخه نویسی الکترونیکی/مسیر توزیع دارو ردیابی می شود
bltتسنیم : مرکز خدمات جامع سلامت راه کربلا در مرز خسروی راه اندازی شد
bltتسنیم : آتش به اختیار گروه جهادی وصال صحنه؛ ورود به محرومیت زدایی در مناطق زلزله زده
bltایرنا : ثبت نام کاشت حلزون شنوایی در مرکز آموزشی درمانی امام خمینی آغاز شد
bltایرنا : هفته دفاع مقدس یادآور غیرت و شجاعت رزمندگان است
bltمشرق نیوز : روایتی از وضعیت مدارس شهرهای زلزله زده +عکس
bltخبرگزاری دفاع مقدس : ماه عسل در جبهه
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.