مخبر - 1398/05/20 - جامعه ای که پدیده پاشایی را فراموش نکرده است

جامعه ای که پدیده پاشایی را فراموش نکرده است
تهران- ایرنا- درگذشت مرتضی پاشایی، مراسم تشییع و انعکاس حوادث بعد از آن در فضای جامعه باعث شد تا از این مسئله به نام پدیده پاشایی یاد شود؛ پدیده ای که از کَف جامعه شروع و به دانشگاه، فضای مجازی و رسانه ها نیز کشیده شد تا جامعه را درگیر خود کند و تاکنون نیز فراموش نشده است.
جامعه ای که پدیده پاشایی را فراموش نکرده است

تصاویری پس از مراسم تشییع و سوگواری مرتضی پاشایی دست به دست شد که معناهای خاصی به ذهن ها متبادر کرد؛ حبیب محبیان خواننده با عبدالرضا هلالی مداح در یک قاب، حضور امیر قلعه نوعی مربی فوتبال، حسین فریدون برادر حسن روحانی، آرمین خواننده معروف رپ و بسیاری دیگر همه و همه نشانه ای از پدیده شدن مرتضی پاشایی بود؛ پدیده ای که تنها منحصر به روز تشییع پیکر این خواننده نماند و بعد از آن تا به امروز همچنان ادامه دارد تا آنجا که فضای دانشگاهی در موردش صحبت کردند، کتاب هایی در مورد او نوشته شد، فیلم های مستندی ساختند، دل نوشته های طرفداران در فضای مجازی و تجمع همیشگی هواداران بر سر مزارش به بهانه های مختلف، پدیده پاشایی را برجسته می کند.

جامعه شناسان و پدیده پاشایی
سعید معیدفر جامعه شناس و استاد بازنشسته دانشگاه تهران این نوع اتفاق در خصوص پدیده شدن پاشایی را به دلیل تغییری در سطح گروه های مرجع جامعه می داند که مردم را به سمت شخصیت های فرهنگی و هنری می کشاند اما هادی خانیکی استاد ارتباطات دانشگاه علامه طباطبایی مرگ پاشایی را یک فراواقعیت می داند و نقش شبکه های اجتماعی و فضاهای مجازی در شکل گیری پدیده پاشایی را مهم می داند زیرا بر این باور است که بسیاری از افرادی که در این مراسم حضور داشتند پاشایی را نمی شناختند اما حضور در شبکه های اجتماعی این احساس را به آنها داد که باید در این مراسم حضور یابند و دیده و شناخته شوند. البته خانیکی بیماری سرطان پاشایی را نیز یکی دیگر از دلایل برجسته شدنش در جامعه دانست.
محمد امین قانعی راد استاد جامعه شناسی دانشگاه تهران که خودش نیز بر اثر بیماری سرطان در سال های پیش فوت کرد اما دیدگاهی متفاوت نسبت به پدیده شدن پاشایی داشت و علت آن را شکاف آگاهی یا حفره آگاهی دانست. قانعی راد اعتقاد داشت که نوعی شکاف آگاهی از یک طرف میان مسوولان و عموم مردم و در طرف دیگر میان جوانان و مسن ترها رخ داده است برای همین هم حیرت و تعجب بوجود آمده از حضور گسترده مردم در تشییع پیکر پاشایی برای افرادی همچون سیاستمداران کشور، مدیران آموزشی، معلمان، رسانه ملی و بسیاری از پدر و مادرها پیش آمد که پاشایی را نمی شناختند.
وحید شالچی عضو هیات علمی دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه علامه طباطبایی نیز تحلیلی متفاوت نسبت به دیگر همکاران خود داشت زیرا پدیده شدن پاشایی را در نسبت با گسترش فرهنگ سلبریتی دانست؛ فرهنگی که در جامعه ایرانی روندی شتابنده دارد و بر مبنای آن و بدون توجه به فضیلت واقعی افراد در مورد آنان ارزش گذاری صورت می گیرد.
جلایی پور عضو هیات علمی دانشگاه تهران، تغییرات اجتماعی فراگیر جامعه ناشی از گسترش آموزش و رسانه های عمومی، ستاره بودن پاشایی در موسیقی پاپ و پرطرفدار بودن این موسیقی، حضور در برنامه های صدا و سیما و همسانی ویژگی های شخصیتی خوانند پاپ با شرکت کنندگان در مراسم وی، چهار عامل و محرک برای حضور مردم در مراسم مرگ پاشایی دانست.
محمد سعید ذکایی عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی، مرگ پاشایی و حضور مردم در مراسم درگذشت وی را یک کنش اجتماعی دانست که در حوزه فرهنگی شکل گرفت و نمی توان برای آن یک تبیین سیاسی ارایه کرد.
محمود شهابی عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی مراسم پاشایی را یک نوع تخطی کارناوالی در جامعه دانست که یک نوع تخطی عمومی بود که نوعی دهن کجی به ساختارهای سنتی را نشان داد که این اتفاق به دلیل تغییر در نگرش جوانان و عوض شدن سبک زندگی رخ داد که موجب شکل گیری گروه های زیر زمینی و پنهان در جامعه شده است که آن هم به دلیل انکار خواسته های نسل نو در سبک های زندگی جدید است.
نعمت الله فاضلی استاد پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی پدیده پاشایی را نتیجه شکلی از فرهنگ در حال ظهور ایرانی دانست که در حال رقابت با فرهنگ سنتی و فرهنگ حکومتی است.
مهدی منتظر قائم عضو هیات علمی دانشگاه تهران هم به تغییر نسلی دهه شصتی ها در پدیده شدن پاشایی اشاره کرد؛ آنهایی که ویژگی اصلی شان سیاست زدگی است که نتیجه سرخوردگی از سیاست فردگرا و نیز جمع گرای ملی است؛ نسل نویی که می خواهد فرصت زیست بیابد. این نسل عواطف را به رسمیت می شناسد. در برابر، عقلانیت های برآمده از ایدیولوژی ها را بر نمی تابد و به معنای ساده می گوید من می خواهم زندگی کنم.
یوسفعلی اباذری استاد جامعه شناسی دانشگاه تهران اما سخنانی متفاوت در خصوص پدیده شدن پاشایی بیان کرد تا این سخنان خود نیز با حاشیه هایی همراه شود زیرا او پاشایی خواننده متعلق به مبتذل ترین سبک موسیقی یعنی پاپ دانست که در آن سبک نیز پیش پا افتاده ترین شعرها و آهنگ ها را با صدایی فالش(خارج از دستگاه) می خواند. اباذری دلیل اصلی شکل گیری پدیده پاشایی را سیاست زدایی دانست که نمود آن میدان دادن به افراد غیر نخبه همچون ورزشکاران، بازیگران، خوانندگان و ... در امور سیاسی است.

مخالفان و موافقان صحبت های اباذری

یکی از مهمترین سخنان در مورد مرگ پاشایی را اباذری کرد؛ صحبت هایی که باعث شد تا در جامعه موافقان و مخالفان بسیاری پیدا کند. مخالفانی که از همان جلسه شروع شد و به گفته های این استاد جامعه شناسی دانشگاه تهران اعتراض کردند و بعد از آن هم ناصر پاشایی پدر مرتضی پاشایی در یادداشتی به این صحبت ها اعتراض کرد؛ یادداشتی که البته در آن نامی از اباذری برده نشد اما شواهد و قرائن موجود در یادداشت نشان می دهد که واکنش او به اظهارات جنجالی این استاد دانشگاه بود.

ناصر پاشایی نوشت: اخیرا نقدی در یک جمع دانشگاهی مطرح شده که چه از نظر شکلی و ادبیات و چه از نظر ماهوی محل تامل و تاسف است و به ویژه آن که صاحب این نقد، جامعه شناس و دانشگاهی است.

اما مخالفان در رسانه ها نیز به سخنان اباذری واکنش نشان دادند. ایمان قیاسی از هنرمندان فعال موسیقی پاپ در صفحه شخصی خودش این چنین به صحبت های اباذری واکنس نشان داد: آقای اباذری من متاسفم برای شما و تفکرات دیکتاتوریتان. شما بهتر است همان غرب زندگی کنید. اینجا ایران است همان ایرانی که درسخت ترین شرایطش شما داشتید در شانزالیزه قدم میزدید و به آرمانهایتان فکر می کردید همان ایرانی که پاشایی و پاشایی ها در فقر و مشکلات اجتماعی دست و پا می زدند.

سیامک قاسمی یکی از مخالفان در فیس بوک نوشت: تحلیلگری که با توهین و خشم و تمسخر صحبت کند تحلیل اش اصالت ندارد. او از موضع واکنش به یک پدیده صحبت می کند و نه کنش! این که پدیده ای با فریم های ذهنی اش سازگار نبوده است و او شروع به تخریب آن پدیده کرده است ... این دوستانی هم که با این صحبت های دکتر به وجد آمده اند که ما بعد از سال ها دوباره جامعه ایران را شناختیم خیلی خوشحال نباشند که این آقای دکتر خودش هنوز جامعه ایران را نشناخته است.

مهدی خسروانی یکی دیگر از مخالفان نیز نوشت: نقد صحبت اباذری از بعد اخلاقی یا آدابی دقیقاً کاری است که نمی خواهم در این جا انجام دهم! حُسن اباذری این است که این اندیشه اش را به صراحت بیان می کند. به نظرم، مهم ترین نکته، اشتباه محاسبه ای است که اباذری کرده است و خیلی از ماها هم می کنیم اما چون جرأت فحش دادنِ صریح نداریم کسی کاری به کارمان ندارد: این که فکر می کنیم فحش دادن و پرخاشگری کسی را عوض می کند یا حتی در جهت مثبت تکان می دهد؛ این که یک گوشه می ایستیم و غر و لند کنان، جمله هایی با ساختار «مردم ما... فلان» و «این مردم... فلان» را تکرار می کنیم. اگر اصرار داریم در میان کسانی زندگی کنیم که بتهوون و موتسارت گوش می دهند راه عاقلانه اش این است که به میان آن ها برویم نه این که در بین کسانی که مرتضی پاشایی گوش می دهند بمانیم و بخواهیم با حرص خوردن و فحش دادن آن ها را هدایت کنیم تا موسیقی کلاسیک گوش بدهند.

البته در این میان صحبت های اباذری موافقانی نیز داشت؛ موافقانی که در همان سالن نیز این استاد جامعه شناسی را تشویق کردند و در فضای مجازی نیز با گفته های خود مهر تاییدی بر آن زدند.

علی ثباتی یکی از موافقان در تائید سخنان اباذری در فیس بوک نوشت: مردم یک شبه طرف دار پاشایی شده به هانیه توسلّی حمله های رکیک می کنند که چرا بابت مرگ پاشائی تسلیت نگفته ست و طوری آزارش می دهند که گویا صفحه ی فیس بوک اش را می بندد. همان هایی که به یوسف اباذری نیز بابت این که فریاد می کند که موسیقی امثال پاشائی ها ابتذال محض است - و کاملاً هم درست می گوید - حمله می کنند و محیط سخن رانی را برای او ناامن می سازند. کاش اباذری با عصبیّت کم تری همین حرف ها را زده بود، ولی، در درستی حرف اش بحثی نیست.
کاربری به نام امیر پژمان هم در فیس بوک نوشت: به نظرم گاهی نیاز به یک سیلی داریم که از جا بلندشیم و ببینیم و کجاییم و چه کرده ایم؟ سخنان اباذری برای خود من حکم این سیلی رو داشت. بعضی سیلی ها سرنوشت سازند، حتی، اگر درد داشته باشند.

صفحه اینستاگرام هانیه توسلی

هانیه توسلی بازیگر سینما نیز با انتشار مطلبی در اینستاگرام خود باعث شد تا واکنش طرفداران پاشایی را برانگیزد. توسلی در صفحه شخصی خود نوشت: من آقای پاشایی رو نمی شناختم. یعنی نه کارهاش رو شنیده بودم نه خودش رو از نزدیک دیده بودم. سبک و مدل موسیقی اش هم که الان می شنوم دوست ندارم ولی دلم می سوزه. جیگرم کبابه. از مرگ جوون ها بیزارم. عادت ندارم تسلیت بگم. دردی رو دوا نمی کنه. کسایی که میان اینجا و به من می گن چرا تسلیت نمی گی هم نمی فهمم. اگه خانواده اش رو می شناختم از نزدیک حتمن به اونها تسلیت می گفتم.

این نوشته باعث شد تا کامنت های مخالف زیادی پای این پست ثبت شود. کامنت هایی تند از طرف کامنت گذارانی اکثراً خشمگین که به خواننده محبوب آنها توهین شده بود و نوشته بودند: اتفاقا منم نه از شما نه از بازی کردنت خوشم میاد جدی گفتم و رک مثل خودت و یا در کامنت دیگری نوشته بودند: اولاً که تسلیت نگفتنت چیزی از محبوبیت مرتضی کم نکرد، دوم اینکه خانوم بازیگر به اصطلاح مردمی، حالا نخواستی تسلیت بگی اوکی نگفتی، که اصلاً مهم نیست. نیاز نبود بیای پست بذاری. نگفتی تموم شد رفت دیگه پست گذاشتنت چیه؟ و یا در کامنتی دیگر آمده بود: شما به عنوان یه بازیگر وظیفه داری به طرفدارای مشترک خودتون و آقای پاشایی تسلیت بگی و کامنت هایی از این دست که صدای هواداران پاشایی بود.

پاشایی همچنان باقی است

فارغ از تمام مخالفت ها و موافقت ها با موسیقی و سبک پاشایی و پدیده شدن این خواننده جوان اما چیزی که امروزه همچنان ادامه دارد اینکه پاشایی از یادها نرفت و همچنان در نوشته ها، فضای مجازی و ... جریان دارد و عده ای همچنان یاد خواننده خود را زنده نگه می دارند تا آنجا که بنابه نوشته یکی از طرفدارانش کجایی مرتضی جان که یه دنیا طرفدار داری همه دوست دارن. کجایی که یه کشور باهاته هنوزم فراموش نشدی.

کتاب ها در مورد پاشایی

رمان سی شرح حال سرگذشت مرتضی پاشایی تالیف شهناز محلوجیان توسط انتشارات آرنا منتشر شده است. این کتاب علاوه بر اینکه به شرح ناگفته هایی از زندگی پاشایی خواننده پرداخته، به نکات قابل تاملی در ابعاد مختلف اجتماعی، فرهنگی، اخلاقی و هنری وی نیز اشاره داشته است.

منصور پاشایی با اشاره به اینکه نویسنده نه تنها تمام سعی خود را کرده تا هیچگونه مبالغه و یا تخیلی در کتاب خود به کار نبرد، گفت: تمامی شخصیت های رمان به صورت واقعی بوده، و همه روابط بین آنها، گفت وگوها و وقایع آن نیز عینی و حقیقی است.

کتاب یکی بود، یکی نبود با بررسی و تحلیل اجتماعی ـ ارتباطی پدیده مرگ مرتضی پاشایی به قلم اسماعیل رمضانی از طرف انتشارات سیمای شرق به چاپ رسید؛ کتابی که نویسنده در مقدمه آن در مورد انگیزه خود، بر این باور است که تحلیلگران اجتماعی به دلیل عقب بودن از جریان مرگ مرتضی پاشایی قادر به ارایه تحلیلی جامع در مورد آن نیستند و به همین خاطر اطلاعات قبلی و فعلی خودم را جمع و جور کردم و شروع به نوشتن و انتشار یادداشت های تحلیلی در این باره کردم. مدتی که گذشت ... فکر کردم انتشار آنها در قواره یک کتاب شاید بتواند مرجعی برای مدل سازی این رویداد و ثبت وقایع، پیامدها و نتایج آن برای آیندگان قرار بگیرد.

مستند پاشایی

بعد از مرگ پاشایی فیلم های مستندی نیز در مورد او ساخته ش که یکی از آنها مستند سیب ساخته رضا رشید پور بود که در فضای مجازی منتشر شد اما این امر موجب انتقاد خانواده مرتضی پاشایی از ساخت این مستند شد تا آنجایی که ناصر پاشایی گفت: چند وقتی است در رسانه ها خبرهایی مبنی بر ساخت فیلم مستند مرتضی پاشایی مطرح شده است. این فیلم مستند از نگاه خانواده مجوز نداشته و از لحاظ قانونی اشکال دارد. سازندگان فیلم مستند هیچ اجازه ای از خانواده این خواننده نگرفته اند و خود بدون هیچ هماهنگی از سوی ما این کار را انجام داده اند.

اما یکی از مستندهایی که در مورد زندگی پاشایی ساخته شد، مستند آقای خاص بود. این یکی از کارهایی بود که به کارگردانی شاهین صمدپور انجام شد. در ساخت این مستند منصور پاشایی تهیه کننده، الیاس صفدری مدیر تصویربرداری، منوچهر صانعی تدوینگر و سید جواد هاشمی تهیه کننده از دیگر عوامل ساخت بودند.

علی لهراسبی، محمد علیزاده، فرزاد فرزین از جمله خواننده هایی بودند که جلوی دوربین رفتند و از پاشایی و ویژگی های آواز او سخن گفتند.

هواداران بر سر مزار پاشایی

از همان روزی که پاشایی در قطعه هنرمندان بهشت زهرا(س) تهران به خاک سپرده شد تا به امروز عده ای از هواداران او بر سر مزارش جمع می شوند و با فاتحه خوانده و زمزمه کردن آهنگ هایش یاد این خواننده را زنده نگه می دارند؛ هوادارانی که در شب های قدر ماه رمضان و دیگر مراسم مذهبی بر مزار پاشایی حاضر می شوند.

رفتن بر سر پاشایی محدود به افراد خاصی نیست و هنرمندان، ورزشکاران و ... یاد او را زنده نگه می دارند. احسان حدادی قهرمان پرتاب دیسک کشورمان با انتشار عکسی از خود بر سر مزار پاشایی در اینستاگرامش نوشت: راستشو بگم از بعد از ظهر 5 شنبه حالم خیلی گرفته بود با غروب کردن افتاب دل گیریم خیلی بیشتر شد پیش خودم گفتم که چه کاری کنم که حالم خوب بشه از انجا که عاشق ایران هستم رفتم پیش صدای احساس ایران الان که دارم این متنو براتون مینویسم خیلی احساس سبکی دارم روحش قرین رحمت ایزد منان باد.

همچنین طرفداران پاشایی که اغلب جوان هم هستند بر سر مزارش جمع می شوند. برای نمونه در مراسم تولد این خواننده، هوادارنش بر سر مزارش حاضر می شوند و با کیک تولد که تصویری از پاشایی روی آن به چشم می خورد، یادش را گرامی می دارند و در فضای مجازی نیز همچنان تولد خواننده محبوب خود را تبریک می گویند و می نویسند: روز تولد شد باید بیایی تو از راه.

منبع خبر : ایرنا

محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
کلیدواژه های این خبر
مراسم تشییع   جامعه شناس   دانشگاهیان   هادی خانیکی   امیر قلعه نوعی   سبک زندگی   قانعی   موسیقی   حسین فریدون   محمود شهابی   مرتضی پاشایی   موسیقی پاپ   فرهنگی   حسن روحانی   فضای مجازی   شبکه های اجتماعی   دانشگاه تهران   هواداران   رسانه ملی   پاپ   تشییع پیکر   فرهنگی و هنری   سلبریتی ها   دانشگاه علامه طباطبایی   اعضای هیات علمی   حضور گسترده مردم  
اخبار مرتبط
شفافیت مالی صداوسیما| پورمحمدی: ورود بازرگانی در کارهای برنامه سازی به تلویزیون لطمه می زند/ عنقا: بدبختی از جایی شروع شد که وایرال شدن ویدئوها در فضای مجازی، دغدغه مدیران شد!/ شریعت پناهی: افزایش دستمزدها حاصل رقابت ناسالم بین شبکه هاست
تسنیم
بیوگرافی کامل مهراد جم+ اسامی تمامی آهنگ های این خواننده
مرور نیوز
سوگواره «سفر تا صفر» در 11 رشته برگزار می شود
خبرگزاری حوزه
برنامه های متنوع فرهنگسراها در هفته دفاع مقدس
تسنیم
یکه تازی ژنرال های مجازی
آفتاب
فرهنگ سراها به استقبال هفته دفاع مقدس می روند
پانا
عکس های کم تر دیده شده از سنگرهای تهران به نمایش درمی آید
ایرنا
جنجال تازه "یوسف اباذری"؛ حمله به نامجو و رضا براهنی
فرارو
تبیین مفهوم «مقاومت»؛ محور اصلی برنامه رادیو در هفته دفاع مقدس
شبستان
گرایش جوانان به مدلینگ تقلبی در فضای مجازی
رادیو گفتگو
ضرورت تقویت سرمایه فرهنگی در دانشگاه
ایرنا
کاسبی میلیاردی سلبریتی های ایران در اینستاگرام/ هزینه تبلیغ از 600 هزار تا 25 میلیون تومان
تیتر20
کاسبی میلیاردی سلبریتی‎های ایران در اینستاگرام!
ایران آنلاین
درخواست بیش از 600 فعال رسانه ای برای ورود دستگاه قضا به «دروغ پردازی خبرآنلاین» + اسامی
راه دانا
فضای موسیقی کشور به شدت مافیایی است/ شرط خوب شدن موسیقی ایران در گرو مدیریت
گیتی آنلاین
موج سواری سلبریتی ها و شبکه های مخرب ماهواره ای بر سبک زندگی مردم/ غرب، فرهنگ خود را بر سر بنیان خانواده های ایرانی آوار کرد
تیتر یک
قصاب و فعال عرصه رسانه!
یافته نیوز
سلبریتی های ایران را چه می ‎شود؟/ پدیده افراد بی سواد که عقده دیده شدن دارند
جهان نیوز
همدان| درویش یا حاتمی کیا بهترین گزینه برای ساخت فیلم سردار شهید همدانی هستند
تسنیم
ستیز معقولانه با عوامل مخل اخلاق و معنویت در دانشگاه
ایرنا
قانون لایک‎ها
ملیت
کدام خوانندگان پاپ و سنتی مداحی نیز می کنند؟
اقتصاد نیوز
نگاهی به مداحی خوانندگان پاپ و سنتی
فانوس نیوز
خوانندگان پاپ و سنتی که مداحی می کنند
انصاف نیوز
کدام خوانندگان پاپ و سنتی در ایام محرم مداحی کردند؟
سایت جماران
مروری بر قطعات موسیقایی دهه اول محرم/ «شب های دلتنگی» شنیدنی شد
مهر نیوز
2 هزار اتاق فکر در آمریکا علیه انقلاب اسلامی فعالیت دارد
ایرنا
صدای «داستان شب» خاموش شد/ اعلام مراسم تشییع
تسنیم
سند راهبردی پدافند غیر عامل فرهنگی کشور در حال تدوین
صدا و سیما
زندگینامه: محسن حاجی میرزایی (1338-)
همشهری آنلاین
برنامه کانون های مساجد اردبیل برای برگزاری مراسم تاسوعا و عاشورا
تسنیم
سایه مدرنیته بر سر مردگان/شبیخون موسیقی و آواز به مداحی در مراسم سوگواری
شبستان
دفاع از "مسجدالاقصی" محور سی و سومین کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی
تسنیم
رئیس بسیج صداوسیما:? مسئله مان در تلویزیون سبک زندگی ایرانی اسلامی است/ دستور رئیس صداوسیما برای تغییر و اصلاح برخی از آگهی ها
تسنیم
برگزاری سی و سومین کنفرانس بین المللی وحدت با محور دفاع از مسجدالاقصی
شبستان
راز بادیگارد های خانم بازیگر فاش شد +فیلم
فردا نیوز
توئیت های عجیب رئیس جمهوری سابق
ایرنا
سونامی تغییر در خرده فرهنگ های ما
افکار نیوز
حاجی میرزایی مناسب ترین گزینه دولت برای آموزش و پرورش است
ایرنا
استراحت 18 ماهه ستاره موسیقی پاپ
خبر خودرو
اخبار مرتبط
bltتسنیم : شفافیت مالی صداوسیما| پورمحمدی: ورود بازرگانی در کارهای برنامه سازی به تلویزیون لطمه می زند/ عنقا: بدبختی از جایی شروع شد که وایرال شدن ویدئوها در فضای مجازی، دغدغه مدیران شد!/ شریعت پناهی: افزایش دستمزدها حاصل رقابت ناسالم بین شبکه هاست
bltمرور نیوز : بیوگرافی کامل مهراد جم+ اسامی تمامی آهنگ های این خواننده
bltخبرگزاری حوزه : سوگواره «سفر تا صفر» در 11 رشته برگزار می شود
bltتسنیم : برنامه های متنوع فرهنگسراها در هفته دفاع مقدس
bltآفتاب : یکه تازی ژنرال های مجازی
bltپانا : فرهنگ سراها به استقبال هفته دفاع مقدس می روند
bltایرنا : عکس های کم تر دیده شده از سنگرهای تهران به نمایش درمی آید
bltفرارو : جنجال تازه "یوسف اباذری"؛ حمله به نامجو و رضا براهنی
bltشبستان : تبیین مفهوم «مقاومت»؛ محور اصلی برنامه رادیو در هفته دفاع مقدس
bltرادیو گفتگو : گرایش جوانان به مدلینگ تقلبی در فضای مجازی
bltایرنا : ضرورت تقویت سرمایه فرهنگی در دانشگاه
bltتیتر20 : کاسبی میلیاردی سلبریتی های ایران در اینستاگرام/ هزینه تبلیغ از 600 هزار تا 25 میلیون تومان
bltایران آنلاین : کاسبی میلیاردی سلبریتی‎های ایران در اینستاگرام!
bltراه دانا : درخواست بیش از 600 فعال رسانه ای برای ورود دستگاه قضا به «دروغ پردازی خبرآنلاین» + اسامی
bltگیتی آنلاین : فضای موسیقی کشور به شدت مافیایی است/ شرط خوب شدن موسیقی ایران در گرو مدیریت
bltتیتر یک : موج سواری سلبریتی ها و شبکه های مخرب ماهواره ای بر سبک زندگی مردم/ غرب، فرهنگ خود را بر سر بنیان خانواده های ایرانی آوار کرد
bltیافته نیوز : قصاب و فعال عرصه رسانه!
bltجهان نیوز : سلبریتی های ایران را چه می ‎شود؟/ پدیده افراد بی سواد که عقده دیده شدن دارند
bltتسنیم : همدان| درویش یا حاتمی کیا بهترین گزینه برای ساخت فیلم سردار شهید همدانی هستند
bltایرنا : ستیز معقولانه با عوامل مخل اخلاق و معنویت در دانشگاه
bltملیت : قانون لایک‎ها
bltاقتصاد نیوز : کدام خوانندگان پاپ و سنتی مداحی نیز می کنند؟
bltفانوس نیوز : نگاهی به مداحی خوانندگان پاپ و سنتی
bltانصاف نیوز : خوانندگان پاپ و سنتی که مداحی می کنند
bltسایت جماران : کدام خوانندگان پاپ و سنتی در ایام محرم مداحی کردند؟
bltمهر نیوز : مروری بر قطعات موسیقایی دهه اول محرم/ «شب های دلتنگی» شنیدنی شد
bltایرنا : 2 هزار اتاق فکر در آمریکا علیه انقلاب اسلامی فعالیت دارد
bltتسنیم : صدای «داستان شب» خاموش شد/ اعلام مراسم تشییع
bltصدا و سیما : سند راهبردی پدافند غیر عامل فرهنگی کشور در حال تدوین
bltهمشهری آنلاین : زندگینامه: محسن حاجی میرزایی (1338-)
bltتسنیم : برنامه کانون های مساجد اردبیل برای برگزاری مراسم تاسوعا و عاشورا
bltشبستان : سایه مدرنیته بر سر مردگان/شبیخون موسیقی و آواز به مداحی در مراسم سوگواری
bltتسنیم : دفاع از "مسجدالاقصی" محور سی و سومین کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی
bltتسنیم : رئیس بسیج صداوسیما:? مسئله مان در تلویزیون سبک زندگی ایرانی اسلامی است/ دستور رئیس صداوسیما برای تغییر و اصلاح برخی از آگهی ها
bltشبستان : برگزاری سی و سومین کنفرانس بین المللی وحدت با محور دفاع از مسجدالاقصی
bltفردا نیوز : راز بادیگارد های خانم بازیگر فاش شد +فیلم
bltایرنا : توئیت های عجیب رئیس جمهوری سابق
bltافکار نیوز : سونامی تغییر در خرده فرهنگ های ما
bltایرنا : حاجی میرزایی مناسب ترین گزینه دولت برای آموزش و پرورش است
bltخبر خودرو : استراحت 18 ماهه ستاره موسیقی پاپ
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.