مخبر - 1398/05/19 - تکاپوی وزارت خزانه­ داری برای متمرکز کردن رمزارزها

تکاپوی وزارت خزانه­ داری برای متمرکز کردن رمزارزها
FATF و وزارت خزانه ­داری آمریکا در حال تلاش برای مقررات گذاری و تمرکزپذیر کردن رمزارزها هستند.
تکاپوی وزارت خزانه­ داری برای متمرکز کردن رمزارزها

به گزارش بولتن نیوز، گروه ویژه اقدام مالی و وزارت خزانه داری آمریکا در حال تلاش برای مقررات گذاری بر رمزارزها و تمرکزپذیر کردن آنها هستند، اما با توجه به ماهیت رمزارزها، این اقدامات تلاشی مذبوحانه است و ایران می تواند در صورت هوشمندی بانک مرکزی از رمزارزها به عنوان ابزار مبادله استفاده کند.

گروه ویژه اقدام مالی در ماههای اخیر به صورت جدی وارد حوزه مقررات گذاری بر رمزارزها شده است. FATF در کتاب راهنمایی[1] که در خصوص «داراییهای مجازی» منتشر شده است، تاکید کرده است: «شرکت های تولیدکننده ارزهای مجازی باید زیر چتر قانون باشد و قوانین مشابه مؤسسات مالی بین المللی برای آنها اعمال شود. برای اجتناب از سوءاستفاده از تکنولوژی بلاک چین و جلوگیری از پولشویی این قانون باید اجرایی شود.»

FATF همچنین اعلام کرده که دولت ها باید با اقداماتی نظیر نظارت بیشتر بر ارزهای مجازی کنار بیایند. FATF با ابراز نگرانی از «ناشناس بودن» هویت افراد در فناوریهای جدید، گفته است: «پایگاه های مبادلات ارزی و شرکت های فعال در صنعت ارزهای دیجیتال باید اطلاعات هویتی افراد طرف معامله را کاملا و به صورت دقیق دریافت نمایند».

اصرار وزارت خزانه داری آمریکا به منظور مقررات گذاری بر رمزارزها

منوچین، وزیر خزانه داری آمریکا گفت[2]: « وزارت خزانه داری برای قانونگذاری بر بیت کوین و سایر رمزارزها «بسیار بسیار جدی» است.»

او در ادامه افزود: «من می خواهم مراقب باشم که کسی که از بیت کوین استفاده می کند، از آن برای مقاصد مناسب استفاده می کند و نه مقاصد غیرقانونی. در حال حاضر میلیاردها دلار معامله با استفاده از بیتکوین و سایر رمزارزها برای مقاصد غیرقانونی صورت می گیرد.»

هشدار وزارت خزانه داری نسبت به استفاده ایران از رمزارزها

سیگال مندلکر، معاون امور تروریسم و اطلاعات مالی وزارت خزانه داری آمریکا با اشاره به ضرورت سختگیری بر ایران در استفاده از ارزهای مجازی، گفت[3]: «با توجه به اینکه ایران به طور فزاینده از دسترسی به شبکه جهانی مبادلات دلار محروم شده است، ضروری است که در زمینه مبادلات ارز مجازی، افراد وصرافی های مبادله کننده و سایر ارائه دهندگان خدمات ارز دیجیتال، اقدامات و شبکه های خود را علیه طرح های غیرقانونی ایران (در استفاده از ارزهای مجازی برای دورزدن تحریم ها) سخت تر کنند.»

همزمانی اینچنین صحبتهایی از سوی مقامات وزارت خزانه داری با اقدامات FATF در حوزه رمزارزها نشان می دهد، که نظام سلطه نسبت به کاربرد رمزارزها در دور زدن تحریمها توسط ایران نگران است و در تلاش است که با مقررات گذاری، مزیت رمزارزها برای دور زدن تحریم ها را از ایران بگیرد.

تلاش ژاپن برای راهاندازی شبکه پرداختی جهانی ارزهای دیجیتال مشابه سوئیفت

خبرگزاری رویترز[4] به نقل از یک منبع ناشناس ادعا کرد که ژاپن به دنبال راه اندازی شبکهای مشابه سوئیفت برای معاملات مربوط به رمزارزها است.

طبق این گزارش، طرح های این شبکه در ابتدا توسط وزیر اقتصاد ژاپن و نهاد قانون گذاری ملی آن یعنی آژانس خدمات مالی (FSA) پیشنهاد شده بود. نظارت و سرپرستی این شبکه توسط گروه ویژه اقدام مالی (FATF) انجام خواهد شد.

تمرکزگرایی رمزارزها؛ تلاشی مذبوحانه

در همین ارتباط ، محسن جودکی، کارشناس اقتصاد سیاسی در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: مهمترین دلیل نگرانی FATF، وزارت خزانه داری و G7 نسبت به رمزارزها، این است که فناوری نوین بلاکچین و رمزارزها، نظم سنتی موجود در نظام بانکی را به هم می ریزند، چرا که مهمترین کارکرد نظام تبادلات بانکی فعلی خاصیت تمرکز پذیری و در نتیجه نظارت بر آن است. آمریکا به کمک همین تمرکز پذیری نظام سنتی بانکی، کشورهای متخاصم خود را به راحتی تحریم می کند و تحت فشار قرار می دهد. اکنون پیگیری و تلاشهای مستمر وزارت خزانه داری آمریکا، آژانس خدمات مالی ژاپن و نهاد بین الدولی FATF به منظور مقررات گذاری بر رمزارزها نشان می دهد که این سازمانها به دنبال ساختارمند کردن و متمرکز کردن رمزارزها در راستای اهداف خود هستند، اما واقعیت این است که فناوری بلاکچین که رمزارزها در بستر آن مبادله می شود، ماهیتا خاصیت تمرکزپذیری ندارد و اقدامات نهادهای مزبور حاکی از تلاش مذبوحانه آنهاست!

فرصت و تهدید رمزارزها برای ایران

این کارشناس اقتصاد سیاسی تاکید کرد: نگاه ایران به رمزارزها باید نگاه تسهیل گری و ابزار تصفیه تجارت باشد. درباره بیت کوین آنچه که می تواند به عنوان یک راهکار مورد مطالعه و بررسی دقیق قرار گیرد، این است که خریدار انحصاری بیت کوین های کشف شده، دولت باشد و دولت مانند ارز آن را به واردات اقلام مورد نیاز کشور تخصیص دهد. اگر راهبرد ما این باشد، می توان تدابیری اندیشید که مزارع کشف بیت کوین در موقعیت های خاص تاسیس شده و هزینه های انتقال برق کاهش یابد. به عبارت دقیق تر، افراد در سوله هایی که دولت در نزدیکی نیروگاه ها در اختیار آنها قرار می دهد، ماینرهای خود را فعال کنند، هزینه اجاره مکان، برق و سایر هزینه های جاری را پرداخت کرده و رمز کشف شده را به صرافی تعیین شده از سوی بانک مرکزی بفروشند.

به اعتقاد جودکی، راهکار مهمتری هم وجود دارد و آن ایجاد رمز بهادار است، ایجاد رمزهای بهادار با پشتوانه بانک مرکزی به عنوان ابزار مبادلاتی (توضیح اینکه ایجاد رمز بهادار کار پیچیده ای نیست و چنانکه 17 هزار عنوان در دنیا ایجادشده، در کشور ما نیز ایجادشده و می شود) به نحوی که بانک مرکزی به پشتوانه دارایی های واقعی رمز بهادار خلق کند و آن را با احراز هویت اشخاص به عنوان ابزار مبادلاتی در سطح داخلی و بین المللی قرار دهد. تراکنش های رمزارزها به هیچ وجه قابل ردیابی و تحریم نیستند. اگر این اتفاق بیفتد ما خواهیم توانست بدون استفاده از نظام بانکی بین المللی که تحت اشراف اطلاعاتی و مورد تحریم دشمن است، به مبادله کالا با کشورهای طرف تجارت خود بپردازیم. حتی می توان در پیمان های پولی دوجانبه نیز از این ابزار بهره برد.

اگر دو اقدام فوق صورت نگیرد، رویه ای که در حال حاضر در کشور نسبت به رمزارزها وجود دارد، تهدیدی برای نظام اقتصادی کشور محسوب می شود، چرا که در حال حاضر شاهد رواج کاربرد رمزارزها به عنوان کالای سرمایه ای هستیم. تداوم این اتفاق نامیمون می تواند اتفاقات مشابه بازار مسکن، دلار و سکه را مجددا رقم بزند و برای نظام اقتصادی کشور خطرساز باشد.

منبع: خبرگزاری مهر
منبع خبر : بولتن نیوز

محتوای این خبر به صورت خودکار از «بولتن نیوز» دریافت شده و «مخبرنیوز» بدون هیچ دخل و تصرفی آنرا باز نشر داده است. اگر به هر دلیلی احساس می کنید محتوای منتشر شده مطلوب نیست، خواهشمند است با استفاده از این لینک ما را مطلع نمایید تا بدون درنگ آنرا حذف نماییم.
با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه مخبرنیوز مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.
کلیدواژه های این خبر
ژاپن   آمریکا   وزیر خزانه داری آمریکا   وزارت خزانه داری   وزارت خزانه داری آمریکا   وزیر اقتصاد   مبادلات ارزی   مجازی   مبادلات   سوئیفت   رویترز   تکنولوژی   کارشناس اقتصاد   نظام سلطه   دیجیتال   گروه اقدام مالی   نظام بانکی   مبارزه با پولشویی و تروریسم   قانون گذاری   چین   بیت کوین   بانک مرکزی   تروریست   صنعت   ارز مجازی   ارز دیجیتالی   دور زدن تحریم   فناوری نوین  
اخبار مرتبط
«پول دیجیتالی» علیه «دلار»
بانکداری ایرانی
چراتحریم های آمریکا فشار بیشتری بر اقتصاد ایران وارد نمی کند؟
اتاق خبر
گرام و لیبرا هم آمدند، تکلیف ما هنوز مشخص نیست!
جوان آنلاین
معاون وزیر خرانه داری ایالات متحده: لیبرا و سایر ارزهای دیجیتال باید از قوانین آمریکا پیروی کنند
سایت جماران
واشنگتن: دنیا خرید نفت از ایران را متوقف کند
جام نیوز
از جامعه جهانی می خواهیم خرید نفت از ایران را متوقف کند
بولتن نیوز
کسی نباید از ایران نفت بخرد!
خبرگزاری دانشجو
درخواست واشنگتن از جامعه جهانی در مورد خرید نفت ایران
مشرق نیوز
انتقاد مجدد خزانه داری آمریکا از ارز دیجیتالی فیس بوک
ایسنا
هشدار بانک مرکزی سوئیس نسبت به ارزهای دیجیتالی
ساعت 24
پدیده رمز ارز و سیاست دولت ها
خبرگزاری ایلنا
داستان پر رمز و راز رمز ارزها در ایران
نصف جهان
سیاست دولت های مختلف جهان در قبال رمزارزها چیست ؟
جام نیوز
داستان پر رمز و راز رمزارز ها در ایران
پارسینه
سیاست دولت های مختلف جهان در قبال رمزارزها چیست؟
اقتصاد نیوز
داستان پر رمز و راز رمزارزها در ایران
مهر نیوز
وضعیت ارزهای مجازی در جهان چگونه است؟
همشهری آنلاین
دردسر جدید بانک ها؛ بازار طلا از شمش های تقلبی پر شده است
سایت جماران
اعلام زمان انتشار ارز مجازی تلگرام
بازار نیوز
تلگرام ارز مجازی گرام منتشر می کند
پول نیوز
تلگرام ارز منتشر می کند
فرارو
زمان انتشار ارز مجازی تلگرام اعلام شد
مشرق نیوز
تلگرام ارز منتشر می کند / ارز مجازی در دور زدن تحریم ها موثر است؟
خبرآنلاین
تلگرام هم ارز مجازی گرام منتشر می کند/ارز مجازی راهکار دور زدن تحریم
فارس
تلگرام ارز مجازی گرام منتشر می کند/ راهکار دور زدن تحریم
فارس
افزایش تقاضا برای ارز دیجیتال در چین
پول نیوز
افزایش تقاضای ارز مجازی در چین به دلیل جنگ تجاری با آمریکا
تسنیم
اقامت در هتل های 5 ستاره با بیت کوین
ایرنا
شرکت اروپایی بلاک چین بیتفری واحد هوش مصنوعی راه اندازی می کند
تسنیم
آگهی خرید و فروش بیت کوین در سایت دیوار! +عکس
صبحانه با خبر
تخلف برخی سایت ها در انتشار آگهی خرید و فروش رمزارزها
آریا
تکاپوی وزارت خزانه­ داری برای متمرکز کردن رمزارزها
سرمد نیوز
آگهی خرید و فروش بیت کوین در سایت دیوار! +تصاویر
فردا نیوز
تفاوت بیت کوین و بلاک چین و نحوه عملکرد هرکدام
ستاره
تخلف برخی سایت ها در انتشار آگهی خرید و فروش رمزارزها+سند
فارس
تکاپوی وزارت خزانه­ داری برای متمرکز کردن رمز ارزها
جام نیوز
تکاپوی وزارت خزانه­ داری برای متمرکز کردن رمزارزها/فرصت و تهدید برای ایران
رویداد 24
تکاپوی FATF و وزارت خزانه­ داری برای متمرکز کردن رمزارزها
مهر نیوز
استخراج قانونی ارز دیجیتالی چگونه است؟
ایسنا
رمزارزها، فعالیت های مشکوک به پولشویی را افزایش می دهند / لزوم مقابله بانک مرکزی با هرگونه مبادله مالی با ارز های دیجیتال
بازار نیوز
اخبار مرتبط
bltبانکداری ایرانی : «پول دیجیتالی» علیه «دلار»
bltاتاق خبر : چراتحریم های آمریکا فشار بیشتری بر اقتصاد ایران وارد نمی کند؟
bltجوان آنلاین : گرام و لیبرا هم آمدند، تکلیف ما هنوز مشخص نیست!
bltسایت جماران : معاون وزیر خرانه داری ایالات متحده: لیبرا و سایر ارزهای دیجیتال باید از قوانین آمریکا پیروی کنند
bltجام نیوز : واشنگتن: دنیا خرید نفت از ایران را متوقف کند
bltبولتن نیوز : از جامعه جهانی می خواهیم خرید نفت از ایران را متوقف کند
bltخبرگزاری دانشجو : کسی نباید از ایران نفت بخرد!
bltمشرق نیوز : درخواست واشنگتن از جامعه جهانی در مورد خرید نفت ایران
bltایسنا : انتقاد مجدد خزانه داری آمریکا از ارز دیجیتالی فیس بوک
bltساعت 24 : هشدار بانک مرکزی سوئیس نسبت به ارزهای دیجیتالی
bltخبرگزاری ایلنا : پدیده رمز ارز و سیاست دولت ها
bltنصف جهان : داستان پر رمز و راز رمز ارزها در ایران
bltجام نیوز : سیاست دولت های مختلف جهان در قبال رمزارزها چیست ؟
bltپارسینه : داستان پر رمز و راز رمزارز ها در ایران
bltاقتصاد نیوز : سیاست دولت های مختلف جهان در قبال رمزارزها چیست؟
bltمهر نیوز : داستان پر رمز و راز رمزارزها در ایران
bltهمشهری آنلاین : وضعیت ارزهای مجازی در جهان چگونه است؟
bltسایت جماران : دردسر جدید بانک ها؛ بازار طلا از شمش های تقلبی پر شده است
bltبازار نیوز : اعلام زمان انتشار ارز مجازی تلگرام
bltپول نیوز : تلگرام ارز مجازی گرام منتشر می کند
bltفرارو : تلگرام ارز منتشر می کند
bltمشرق نیوز : زمان انتشار ارز مجازی تلگرام اعلام شد
bltخبرآنلاین : تلگرام ارز منتشر می کند / ارز مجازی در دور زدن تحریم ها موثر است؟
bltفارس : تلگرام هم ارز مجازی گرام منتشر می کند/ارز مجازی راهکار دور زدن تحریم
bltفارس : تلگرام ارز مجازی گرام منتشر می کند/ راهکار دور زدن تحریم
bltپول نیوز : افزایش تقاضا برای ارز دیجیتال در چین
bltتسنیم : افزایش تقاضای ارز مجازی در چین به دلیل جنگ تجاری با آمریکا
bltایرنا : اقامت در هتل های 5 ستاره با بیت کوین
bltتسنیم : شرکت اروپایی بلاک چین بیتفری واحد هوش مصنوعی راه اندازی می کند
bltصبحانه با خبر : آگهی خرید و فروش بیت کوین در سایت دیوار! +عکس
bltآریا : تخلف برخی سایت ها در انتشار آگهی خرید و فروش رمزارزها
bltسرمد نیوز : تکاپوی وزارت خزانه­ داری برای متمرکز کردن رمزارزها
bltفردا نیوز : آگهی خرید و فروش بیت کوین در سایت دیوار! +تصاویر
bltستاره : تفاوت بیت کوین و بلاک چین و نحوه عملکرد هرکدام
bltفارس : تخلف برخی سایت ها در انتشار آگهی خرید و فروش رمزارزها+سند
bltجام نیوز : تکاپوی وزارت خزانه­ داری برای متمرکز کردن رمز ارزها
bltرویداد 24 : تکاپوی وزارت خزانه­ داری برای متمرکز کردن رمزارزها/فرصت و تهدید برای ایران
bltمهر نیوز : تکاپوی FATF و وزارت خزانه­ داری برای متمرکز کردن رمزارزها
bltایسنا : استخراج قانونی ارز دیجیتالی چگونه است؟
bltبازار نیوز : رمزارزها، فعالیت های مشکوک به پولشویی را افزایش می دهند / لزوم مقابله بانک مرکزی با هرگونه مبادله مالی با ارز های دیجیتال
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.