مخبر - 1398/05/19 - گره کور بازار مسکن در دست افزایش تسهیلات/حداکثر مدت بازپرداخت اقساط وام مسکن 15 سال است

گره کور بازار مسکن در دست افزایش تسهیلات/حداکثر مدت بازپرداخت اقساط وام مسکن 15 سال است
مسئولان عنوان می کنند افزایش تسهیلات قیمت مسکن را بالا می برد اما برخی کارشناسان تنها راه نجات بازار مسکن را افزایش سقف وام می دانند.
گره کور بازار مسکن در دست افزایش تسهیلات/حداکثر مدت بازپرداخت اقساط وام مسکن 15 سال است

گره کور بازار مسکن به دست افزایش تسهیلات باز می شود؟به گزارش خبرنگار راه و شهرسازی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، این روز ها وضعیت بازار مسکن به گونه ای است که بسیاری از متقاضیان خرید و همچنین فروشندگان چشم انتظار تغییری در بازار هستند به طوری که اغلب متقاضیان خرید مسکن همچنان به افزایش میزان تسهیلات خرید امیدوارند.

اسلامی، وزیر راه و شهرسازی چندین بار به صراحت اعلام کرده است که تسهیلات خرید مسکن افزایش نمی یابد و ما به دنبال راهکار های دیگری برای بهبود و رونق بازار مسکن هستیم. این در حالی است که چند ماه پیش اعلام شد متقاضیانی که قادر به پرداخت اقساط بیشتری هستند می توانند تسهیلات خرید تا سقف 200 میلیون تومان هم دریافت کنند.

البته با توجه به افزایش چشم گیر قیمت مسکن در یک سال گذشته بسیاری از کارشناسان و نمایندگان بازار مسکن اعلام کرده اند که تنها راهکار بهبود وضعیت بازار مسکن در چنین شرایطی افزایش نرخ تسهیلات خرید مسکن است.

سقف تسهیلات مسکن پر شده است رحیمی انارکی مدیر عامل بانک مسکن چندی پیش در همین رابطه با بیان اینکه شورای پول و اعتبار افزایش سقف تخصیص سهم شرکت های حوزه مسکن را تصویب کرده است، گفت: این شورا ارقامی را با عنوان سقف تسهیلات اعلام کرد که شامل 160 و 250 میلیون تومان است.

او افزود: این تسهیلات به سازندگان داده می شود و قابل تقسیط و انتقال به خریدار است.

انارکی توضیح داد: برای افزایش سقف تسهیلات مسکن هیچ مصوبه ای وجود نداشت و افزایش سقف تسهیلات کماکان به صورت پیشنهاد از طریق بانک مسکن به بانک مرکزی مانده است.

افراد با توان پرداخت اقساط بیشتر، تسهیلات بیشتری دریافت می کند محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی در گفت و گو با خبرنگار راه و شهرسازی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، تصریح کرد: پیش از این برای شهر تهران وامی که تعلق و قابل انتقال به خریدار و سازنده است حدود 100 میلیون تومان ، در شهر های بزرگ 60 میلیون و در شهر های کوچک 40 میلیون تومان بود که در حال حاضر به 160 میلیون تومان ، 100 میلیون تومان و 80 میلیون تومان افزایش یافته است.

وی افزود: به دنبال آن هستیم مصوبه ای را از شورای پول واعتبار دریافت کنیم وافرادی که قادر به پرداخت اقساط بیشتری هستند بتوانند از بانک عامل تسهیلات بهتری دریافت کنند.

اسلامی توضیح داد: با بانک مرکزی در این رابطه صحبت شده و موافقت کردند البته باید 2 گام دیگر پیگیری کنیم که بتوانیم این موضوع را به عنوان تبصره اضافه کنیم و مبلغ را افزایش دهیم.

وزیر راه وشهرسازی در رابطه با مدت بازپرداخت اقساط هم گفت: بستگی به دریافت کننده تسهیلات دارد که چه میزان می تواند تسهیلات پرداخت کند البته حداکثر اقساط 15 ساله است.

بیشتر بخوانید:رونق تولید مسکن با کمک قانون پیش فروش ساختمان

تسهیلات خرید مسکن باید به سازندگان پرداخت شود ایرج رهبر نائب رئیس انجمن انبوه سازان در گفت و گو با خبرنگار راه و شهرسازی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، با بیان اینکه باید تسهیلات خرید مسکن به سازنده و تولید کننده مسکن پرداخت شود گفت: هم اکنون تسهیلات مستقیما به خریدار واحد مسکونی تعلق می گیرد و همین موضوع باعث می شود که متقاضیان نتوانند واحد های مسکونی متناسب با سلیقه خود خریداری کنند.

رهبر ادامه داد: هم اکنون این تسهیلات جوابگوی شرایط کنونی بازار مسکن نیست و اقشار ضیف جامعه بعید است که بتوانند واحد مسکونی حتی در متراژ های کوچک هم خریداری کنند.

او تاکید کرد: تنها راه بهبود وضعیت کنونی بازار مسکن آن است که تسهیلات به سازنده پرداخت شود و در صورتی که دولت زمین های ارزان قیمت خود را به انبوه سازان واگذار کند می توان به بهبود بازار مسکن امیدوار شد.

رهبر تاکید کرد: سازندگان با تسهیلات و همچنین با زمین های رایگان می توانند واحد های مسکونی با قیمت تمام شده پایین به متقاضیان واگذار کنند.

تسهیلات مسکن تنها جوابگوی 15 تا 16 متر خانه است در همین رابطه حسام عقبایی نایب رئیس اول اتحادیه املاک استان تهران در گفت و گو با خبرنگار راه و شهرسازی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، با بیان اینکه واگذاری تسهیلات به سازنده و تولید کننده مسکن می تواند به بازار مسکن کمک کند گفت: هم اکنون شرایط در این بازار به گونه ای نیست که انبوه سازان و تولید کنندگان واحد های صنعتی ساز تولید کنند و بیشترین واحد های مسکونی به شیوه سنتی است بنابراین در این شرایط باید تسهیلات به خریداران واگذار شود.

او ادامه داد: متوسط قیمت مسکن در تهران به مرز 10 میلیون تومان رسیده و این در حالی است که تسهیلات خرید مسکن 160 میلیون تومان است بنابراین با این میزان تسهیلات در تهران تنها می توان 16 متر خانه خریداری کرد.

نایب رئیس اول اتحادیه املاک استان تهران اظهار کرد: هم اکنون تسهیلات 160 میلیون تومانی تنها 16 درصد از قیمت مسکن را تامین می کند و این درحالی است که در بسیاری از کشور ها بیش از 80 درصد از قیمت مسکن را از طریق تسهیلات پرداخت می کنند.

عقبایی گفت: تسهیلات مسکن باید در ایران به گونه ای باشد که مدت بازپرداخت آن به بیش از نیم قرن برسد، اما هم اکنون مدت آن در ایران کمتر از 15 سال است.

او اظهار کرد: متاسفانه سود تسهیلات پرداختی خرید مسکن در ایران بسیار بالا است به همین دلیل میزان استقبال از آن کاهش یافته است.

نایب رئیس اول اتحادیه املاک استان تهران با اشاره به اینکه مسکن جزء کالا های مصرفی است و نباید به عنوان کالای سرمایه ای و لوکس به آن نگاه کرد، گفت: سود تسهیلات مسکن نباید از یک رقم تجاوز کند، ولی متاسفانه در ایران سود تسهیلات بین 18 تا 20 درصد رسیده است.

عقبایی توضیح داد: سیاست های پولی و بانکی سود جویانه شده است بنابراین باید اصلاح این سیاست ها در دستور کار قرار گیرد تا شاید به بهبود وضعیت بازار مسکن در کشور امیدوار شویم.

نایب رئیس اول اتحادیه املاک استان تهران درباره پرداخت تسهیلات به مستجران هم گفت: سود این تسهیلات باید 5 درصد و مدت بازپرداخت آن هم باید طولانی باشد، زیرا که مستاجران نمی توانند سودی با نرخ های 20 درصدی و مدت بازپرداخت های کوتاه پرداخت کنند.

او اظهار کرد: تنها راهکار بهبود وضعیت بازار اجاره در تهران راه اندازی واحد های مسکن استیجاری است

بر اساس این گزارش شیوه پرداخت تسهیلات مسکن به گونه ای است که بسیاری از خریداران نمی توانند تنها با تکیه بر این تسهیلات واحد مسکونی خود را خریداری کنند.دولت تا به امروز نتوانسته است که این سیاست های پولی و بانکی به ویژه در حوزه مسکن را اصلاح کند در بسیاری از کشور های خارجی سیاست های تسهیلات به گونه ای است که متقاضیان خرید مسکن به راحتی می توانند با پرداخت تنها 20 درصد از قیمت مسکن واحد مسکونی دلخواه خود را خریداری کنند، ولی در ایران شرایط به گونه ای شده است که با این میزان تسهیلات متقاضیان تنها می توانند 10 متر وا حد مسکونی خریداری کنند.

دولت تا به امروز راهکار ها و سیاست های بسیاری را ارائه داده، اما هیچکدام از این سیاست ها به مرحله اجرایی نرسیده است از سوی دیگر بانک مسکن به عنوان تنها بانک تخصصی مسکن دیگر قادر به افزایش نرخ تسهیلات نیست، زیرا این بانک هم اکنون 90 درصد از سهم تسهیلات مسکن را بر عهده گرفته و دولت و یا بانک مرکزی باید راهکار و بانک های دیگری را هم برای این تسهیلات به پای کار بیاورد.

گزارش از محبوبه کباری
انتهای پیام/

منبع خبر : باشگاه خبرنگاران

محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
کلیدواژه های این خبر
انبوه سازان   تسهیلات   اقساط   بانک مسکن   تولید کننده   شورای پول و اعتبار   مسکن   خرید آنلاین   فروشندگان   بازپرداخت   نائب رئیس   پیش فروش   واحد مسکونی   نمایندگان بازار   واحد های مسکونی   وشهرسازی   میزان تسهیلات   وضعیت بازار   وام مسکن   بانک عامل   بازار   بانک مرکزی   بازار مسکن   افزایش قیمت   خرید و فروش مسکن   تسهیلات مسکن   قیمت روز مسکن   افزایش تسهیلات   تولید مسکن  
اخبار مرتبط
سراب خرید خانه با وام
اقتصادگردان
خانه ارزان می شود
سیمرغ
خانه تا 30درصد ارزان می شود
صبحانه با خبر
خانه تا 30 درصد ارزان می شود
الف
انبوه سازان:تسهیلات مسکن را افزایش دهید
ایران آنلاین
انبوه سازان خواستار افزایش تسهیلات مسکن هستند
عصر مالی
انبوه سازان خواستار افزایش وام مسکن شدند
بانکداری ایرانی
برخی کاربران خبرآنلاین نظر دادند: پرداخت «وام» مشکل خرید مسکن را حل می کند؟
خبرآنلاین
کوچ تهرانی ها از صندوق پس انداز مسکن یکم آغاز شد
ایرنا
اثر نرخ ارز و نقدینگی بر بازار دارایی
اقتصادگردان
آینده مبهم بازار مسکن
ایبنا
مسکن در زمستان 98 ارزان می شود؟
جوان آنلاین
بازار پر نوسان مسکن در سه ماهه تابستان 98/ آیا خانه در زمستان ارزان می شود؟
ملیت
بازار پر نوسان مسکن در سه ماهه تابستان 98
تیتر شهر
دست های ضدانقلاب در بازار مسکن قیمت ها را افزایش داد
ملیت
وزیر راه: دست های ضدانقلاب در بازار مسکن قیمت ها را افزایش داد
الف
بازار پرنوسان مسکن در سه ماهه تابستان 98
اتاق خبر
آیا خانه در زمستان ارزان می شود؟
فردا نیوز
آیا کاهش قیمت مسکن در زمستان محتمل است؟
پارسینه
دست های ضدانقلاب در بازار مسکن قیمت ها را افزایش داد!/ دشمن با گران جلوه دادن بازار مسکن مردم را تحریک کنند
دیده بان ایران
بازار پرنوسان مسکن در سه ماهه تابستان 98/ آیا خانه در زمستان ارزان می شود؟
باشگاه خبرنگاران
سایه رکود تورمی بر معاملات مسکن
اقتصادگردان
حذف وام از معادلات بازار مسکن
سازه نیوز
سناریوهای مسکن؛ رکود یا کاهش قیمت؟
قلم نیوز
چهار عامل تقویت بازار مسکن
ناطقان نیوز
ارائه تسهیلات به سازندگان راهی برای کاهش قیمت مسکن
آریا
خروج دلالان و سوداگران از بازار مسکن/ حباب قیمتی در بازار مسکن تخلیه شده است
باشگاه خبرنگاران
گره کور بازار مسکن در دست افزایش تسهیلات/حداکثر مدت بازپرداخت اقساط وام مسکن 15 سال است
نصف جهان
تسهیلات مسکن تنها جوابگوی 15 تا 16 متر خانه است
الف
سقف تسهیلات مسکن پر شده است/حداکثر مدت بازپرداخت اقساط وام مسکن 15 سال است
راه دانا
گره کور بازار مسکن در دست افزایش تسهیلات
ایران اکونومیست
دریافت تسهیلات مسکن یکم در تهران کاهش یافت
میزان
مناسب سازی قدرت خرید مسکن از مسیر کاهش قیمت تمام شده
شمانیوز
یک مقام مسول: افزایش وام مسکن نتیجه عکس می دهد
فردا نیوز
کاهش استقبال از وام مسکن یکم
ایران جیب
کاهش استقبال از وام مسکن یکم/ افزایش وام مسکن نتیجه عکس می دهد
مهر نیوز
وام 160میلیونی مسکن زوجین برای خرید 11 متر خانه!
تیتر20
با وام مسکن چند متر خانه می توان خرید؟
جوان آنلاین
تسهیلات بانکی به شما 11متر خانه می دهد!
بازار نیوز
تسهیلات بانک مسکن فقط برای خرید 11 متر خانه
عصر ایران
اخبار مرتبط
bltاقتصادگردان : سراب خرید خانه با وام
bltسیمرغ : خانه ارزان می شود
bltصبحانه با خبر : خانه تا 30درصد ارزان می شود
bltالف : خانه تا 30 درصد ارزان می شود
bltایران آنلاین : انبوه سازان:تسهیلات مسکن را افزایش دهید
bltعصر مالی : انبوه سازان خواستار افزایش تسهیلات مسکن هستند
bltبانکداری ایرانی : انبوه سازان خواستار افزایش وام مسکن شدند
bltخبرآنلاین : برخی کاربران خبرآنلاین نظر دادند: پرداخت «وام» مشکل خرید مسکن را حل می کند؟
bltایرنا : کوچ تهرانی ها از صندوق پس انداز مسکن یکم آغاز شد
bltاقتصادگردان : اثر نرخ ارز و نقدینگی بر بازار دارایی
bltایبنا : آینده مبهم بازار مسکن
bltجوان آنلاین : مسکن در زمستان 98 ارزان می شود؟
bltملیت : بازار پر نوسان مسکن در سه ماهه تابستان 98/ آیا خانه در زمستان ارزان می شود؟
bltتیتر شهر : بازار پر نوسان مسکن در سه ماهه تابستان 98
bltملیت : دست های ضدانقلاب در بازار مسکن قیمت ها را افزایش داد
bltالف : وزیر راه: دست های ضدانقلاب در بازار مسکن قیمت ها را افزایش داد
bltاتاق خبر : بازار پرنوسان مسکن در سه ماهه تابستان 98
bltفردا نیوز : آیا خانه در زمستان ارزان می شود؟
bltپارسینه : آیا کاهش قیمت مسکن در زمستان محتمل است؟
bltدیده بان ایران : دست های ضدانقلاب در بازار مسکن قیمت ها را افزایش داد!/ دشمن با گران جلوه دادن بازار مسکن مردم را تحریک کنند
bltباشگاه خبرنگاران : بازار پرنوسان مسکن در سه ماهه تابستان 98/ آیا خانه در زمستان ارزان می شود؟
bltاقتصادگردان : سایه رکود تورمی بر معاملات مسکن
bltسازه نیوز : حذف وام از معادلات بازار مسکن
bltقلم نیوز : سناریوهای مسکن؛ رکود یا کاهش قیمت؟
bltناطقان نیوز : چهار عامل تقویت بازار مسکن
bltآریا : ارائه تسهیلات به سازندگان راهی برای کاهش قیمت مسکن
bltباشگاه خبرنگاران : خروج دلالان و سوداگران از بازار مسکن/ حباب قیمتی در بازار مسکن تخلیه شده است
bltنصف جهان : گره کور بازار مسکن در دست افزایش تسهیلات/حداکثر مدت بازپرداخت اقساط وام مسکن 15 سال است
bltالف : تسهیلات مسکن تنها جوابگوی 15 تا 16 متر خانه است
bltراه دانا : سقف تسهیلات مسکن پر شده است/حداکثر مدت بازپرداخت اقساط وام مسکن 15 سال است
bltایران اکونومیست : گره کور بازار مسکن در دست افزایش تسهیلات
bltمیزان : دریافت تسهیلات مسکن یکم در تهران کاهش یافت
bltشمانیوز : مناسب سازی قدرت خرید مسکن از مسیر کاهش قیمت تمام شده
bltفردا نیوز : یک مقام مسول: افزایش وام مسکن نتیجه عکس می دهد
bltایران جیب : کاهش استقبال از وام مسکن یکم
bltمهر نیوز : کاهش استقبال از وام مسکن یکم/ افزایش وام مسکن نتیجه عکس می دهد
bltتیتر20 : وام 160میلیونی مسکن زوجین برای خرید 11 متر خانه!
bltجوان آنلاین : با وام مسکن چند متر خانه می توان خرید؟
bltبازار نیوز : تسهیلات بانکی به شما 11متر خانه می دهد!
bltعصر ایران : تسهیلات بانک مسکن فقط برای خرید 11 متر خانه
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.