مخبر - 1398/05/18 - گرانی ساعتی گوشت قرمز/سودجویی دلالان در آشفته بازار

گرانی ساعتی گوشت قرمز/سودجویی دلالان در آشفته بازار
مدت هاست که گرانی گریبانگیر بازار گوشت قرمز شده، قیمت ها سر به آسمان گذاشته و مردم کم در آمد توان خرید یک کیلوگرم گوشت را هم ندارند و این کالای پروئینی از سفره و سبد خوراک خانواده های بی بضاعت و متوسط جامعه حذف شده است.
گرانی ساعتی گوشت قرمز/سودجویی دلالان در آشفته بازار

به گزارش تسنیم، در سال های اخیر قیمت بالای گوشت قرمز همواره دهک های پایین جامعه را برای خرید این محصول پروتئینی مورد نیاز با مشکل مواجه کرده، اما از زمستان سال 95 وضعیت نوسان قیمت گوشت به گونه ای شد که فعالیت بسیاری از دست اندرکاران این حوزه را نیز تحت الشعاع قرار داد تا جایی که سبب تعطیلی 50 تا 60 واحد صنفی در استان اصفهان شد.

بررسی قیمت کالاهای اساسی نشان می دهد هر کیلوگرم گوشت در ماه های اخیر بیش از چندین هزار تومان افزایش قیمت داشته، به نحوی که در اردیبهشت امسال قیمت هر کیلوگرم گوشت گوساله مخلوط 88 هزارتومان، گوشت بدون استخوان 90 هزار تومان و مغزران 95 هزار تومان بوده که اکنون بیش از 100 هزار تومان فروخته می شود.

در حالی که سال گذشته افزایش قیمت گوشت قرمز موضوعی چالش ساز شده بود که تعداد زیادی از مردم اصفهان به آن اعتراض داشتند و به نظر می رسید پس از پایان یافتن تب خرید مواد غذایی برای سال نو و ماه مبارک رمضان این داستان ادامه پیدا نکند و قیمت ها پایین آمده و یا حداقل تثبیت شود، اما همچنان شاهد هستیم که نرخ این محصول پروتئینی خیال کاهش ندارد.

دلیل گرانی سرسام آور گوشت در بازار اصفهان یکی از مهمترین سئوالاتی است که در ذهن شهروندان جای گرفته که طبق گفته های مسئولان تورم تک رقمی است، اما قیمت یکی از با ارزش ترین موادغذایی مورد نیاز مردم لحظه به لحظه افزایش می یابد.

مسئولان وزارت جهاد کشاورزی اعلام کرده اند اختلال گران و بدحسابان موجب افزایش قیمت گوشت شده اند، اما فعالان حوزه دام دلایلی همچون کمبود دام در کشور و کاهش تولید را عامل اصلی گرانی عجیب گوشت قرمز از جمله گوشت گوسفندی می دانند. اما سوال این است که اکنون با سیر نزولی نرخ دلار در بازار و نبود صادرات دام زنده چرا همچنان شاهد افزایش بی رویه و حتی ساعتی بهای این کالای پروتئینی در بازار اصفهان هستیم.

کمبود دام دلیل گرانی گوشت قرمز در بازار اصفهان

رئیس اتحادیه فروشندگان گوشت قرمز اصفهان علت گرانی گوشت را کمبود دام دانست و گفت: دلیل این مشکل مشخص نیست، اما لازم به ذکر است که امروزه قاچاق دام به اندازه گذشته وجود ندارد چون مدت ها است که از صادرات گوسفند جلوگیری شده است.

اصغر پور باطنی اظهار داشت: در حال حاضر فروشندگان گوشت قرمز نه تنها گران فروشی نمی کنند، بلکه این ماده غذایی را از قیمت واقعی هم کمتر به فروش می رسانند.

وی افزود: قیمت گوشت قرمز را در 3 نرخ تعیین کرده ایم که عبارت اند از گوشت درجه یک، 2 و 3 که هرکدام به نسبت دارا بودن استخوان از نظر قیمت با یکدیگر متفاوت اند.

رئیس اتحادیه فروشندگان گوشت قرمز اصفهان بیان کرد: گوشت درجه یک با استخوان 105 هزار تومان به فروش می رود که گوشت های درشت، دلیل بدون استخوان فروختن این نوع از گوشت ها هستند چرا که گوشت های درشت با استخوان، کمتر به فروش می روند.

وی گفت: به طور قانونی قصاب ها حق بهره 8 درصدی از فروش را دارند که در این صورت باید گوشت را با قیمت 110 هزار تومان به فروش برسانند اما به دلیل اینکه توان خرید مردم کفاف این هزینه های سنگین را نمی دهد مصوبه اتحادیه 2 تا 3 درصد سود را برای قصابان تعیین کرده است.

پورباطنی اظهار داشت: اختلاف قیمت در بازارهای مختلف ناشی از نرخ های متفاوت است که البته نسبت استخوان در قیمت آن ها بی اثر نیست و در حال حاضر فروشندگان نه تنها گران فروشی نمی کنند، بلکه از قیمت واقعی هم کمتر به فروش می رسانند مگر برای مشتریانی که به سلیقه خود گوشت اختصاصی سفارش می دهند.

وی درخصوص وضعیت بازار گوشت اصفهان افزود: به علت بالا بودن قیمت گوشت قدرت خرید مردم پایین آمده است و میزان خرید مردم بسیار کم است.

رئیس اتحادیه فروشندگان گوشت قرمز اصفهان بیان کرد: با توجه به اینکه مردم قدرت خرید ندارند بسیاری از فروشندگان ما فروش چندانی نداشته و رو به تعطیلی هستند.

وی گفت: در حالی که درآمد فروشندگان نسبت به قبل کاهش پیدا کرده است، دارایی هزینه های مربوط به خود را اخذ کرده و همچنین سالانه به هزینه هایی مثل آب و برق نیز اضافه شده و این موجب تضعیف و شکست فروشندگان می شود .

تدام گرانی گوشت قرمز در اصفهان با عدم اشباع بازار از دام زنده

یکی از قصاب های شهر اصفهان با بیان اینکه گرانی قیمت گوشت سبب شده مردم این کالا را خریداری نکنند، گفت: بازار گوشت قرمز به شدت کساد شده و رکود بر آن حاکم است.

وی در پاسخ به اینکه آیا گرانی گوشت قرمز به دلیل کمبود دام زنده در اصفهان است، اظهار داشت: اکنون در شهرستان های اطراف اصفهان اعم از شهرکرد، داران، تیران و کرون دام زنده به اندازه کافی وجود دارد اما بسیاری از آوردن دام ها به بازار اصفهان خوداری می کنند.

این قصاب اصفهانی پیرامون اینکه بره زنده اکنون در میادین اصفهان 47 هزار تومان فروش می رود، افزود: تا زمانی که دام زنده به بازار عرضه و بازار اشباع نشود گرانی ادامه دارد، زیرا در شرایط فعلی عرضه و تقاضا همخوانی ندارد و همین عامل موجب گرانی این محصول شده است.

وی در پاسخ به اینکه آیا قیمت گوشت قرمز در بازار اصفهان طی روزهای آتی کاهش خواهد یافت، بیان کرد: در حال حاضر خرید دام از کشتارگاه تا درب قصابی ها با حمل ونقل، هزینه کشتار برای قصاب 47 هزار تومان تمام می شود و احتمالا برای عید قربان قیمت آن به 50 هزار تومان هم برسد.

قصاب اصفهانی ادامه داد: اکنون گوشت گوسفندی در بازار اصفهان 105 هزار تومان، گوساله 95 هزار تومان فروخته می شود، اما مردم قدرت خرید ندارند و قصابی ها هم با شرایط هزینه های اولیه نمی توانند قیمت خود را پایین بیاورند، زیرا جز ضرر، سودی عاید آنها نمی شود.

وی یکی از مشکلات اصلی قصابان را دلالان این بازار دانست و گفت: وجود واسطه ها و دلال ها مهم ترین دلایل افزایش قیمت گوشت قرمز در بازار است که برای کسب سود بیشتر هزینه سنگینی را بر مصرف کننده تحمیل می کنند.

این قصاب پیرامون اینکه اکنون دام زنده با بهای 41 هزار تومان وارد میادین اصفهان می شود، اظهار داشت: با وجود دلالان قیمت بره درشت 45 و بره کوچک 47 هزار تومان برای فروش معامله می شود.

وی با اشاره به اینکه هنوز هم صادرات دام زنده از مرزهای کشور انجام می شود، افزود: اکنون بیشترین قاچاق دام به کشور های همسایه از جمله عراق صورت می گیرد.

سال هاست گوشت قرمز، پرهزینه ترین کالای موجود در سبد غذایی خانوارها بوده و به همین جهت مصرف آن در خانواده های غنی و مرفه با خانواده هایی که از لحاظ مالی تحت فشار هستند، تفاوت چشمگیری دارد و از این رو است که دولت مردان برنامه ریزی های ویژه ای را باید برای تأمین آن تدارک ببینند.

واقعیت این است که میانگین قیمت سالانه گوشت در سال باید به گونه ای باشد که خانواده ها در دهک های پایین جامعه و با حداقل دریافت دستمزد هم بتوانند به هر صورت شاخص پروتئین گوشتی مورد نیاز خود را تأمین کنند، اما متأسفانه به نظر می رسد این تقاضای عمومی پاسخ داده نمی شود.

در سال های اخیر رکود بازار کاملا محسوس شده به طوری که عدم توانایی مردم در خرید گوشت و کم شدن قدرت خرید مهر تایید این مطلب است.

بی تردید حضور دلالان در بازار گوشت قرمز موجب ایجاد این آشفته بازار شده و مهم تر از دلایل گرانی گوشت، عملکرد مسئولان دولتی در تنظیم بازار این کالا است که مردم را در خرید یکی از اصلی ترین مواد غذایی شان با مشکل روبه رو ساخته و سبب کم رنگی روزبه روز حضور این ماده پروتئینی در سبد مصرف خانوارها گردیده و از سفره برخی طبقات ضعیف جامعه حذف شده است.

با شرایط حاکم و گرانی های ساعتی کالاهای اساسی، سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان موظف است تا با گران فروشی ها و سودجویی های عده ای که به نفع خود و زیان مردم عمل می کنند، برخورد کند، اما در چنین شرایطی شاهد چنین برخوردهایی نیستیم و سودجویی دلالان همچنان ادامه دارد.

منبع خبر : الف

محتوای این خبر به صورت خودکار از «الف» دریافت شده و «مخبرنیوز» بدون هیچ دخل و تصرفی آنرا باز نشر داده است. اگر به هر دلیلی احساس می کنید محتوای منتشر شده مطلوب نیست، خواهشمند است با استفاده از این لینک ما را مطلع نمایید تا بدون درنگ آنرا حذف نماییم.
با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه مخبرنیوز مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.
کلیدواژه های این خبر
اصفهان   گوشت قرمز   صادرات   گران   گرانی گوشت قرمز   قیمت گوشت قرمز   گوشت گوسفندی   قیمت ها   دام زنده   گوشت گوساله   گرانی گوشت   خرید آنلاین   قاچاق دام   قیمت کالاهای اساسی   وزارت جهاد کشاورزی   فروشندگان   ماده غذایی   واحد صنفی   گران فروشی   نوسان قیمت   قیمت دلار   گرانی   کاهش تولید   بازار گوشت   باطنی   گوشت در بازار   نرخ واقعی   قصاب   وضعیت بازار   بازار   داستانی   افزایش قیمت   تورم تک رقمی  
اخبار مرتبط
گوجه گران سال گذشته رب را گران کرد
فانوس نیوز
ملکی، رئیس اتحادیه گوشت گوسفندی: قیمت گوشت گوسفندی در روزهای آینده با کاهش بیشتری خواهد داشت
پانا
افت 20هزار تومانی قیمت گوشت در بازار
سیمرغ
اُفت 20 هزار تومانی قیمت گوشت قرمز در بازار
تدبیر نو
شورای تامین کنندگان دام کشور : افت 20 هزار تومانی قیمت گوشت در بازار/ واردات گوشت قرمز 25 درصد بیش از نیاز کشور است
انتخاب
اُفت 20 هزار تومانی قیمت گوشت در بازار
صراط
اُفت 20 هزار تومانی قیمت گوشت در بازار/واردات گوشت قرمز 25 درصد بیش از نیاز کشور است
باشگاه خبرنگاران
تب دلار در بازار کیف و کفش افتاد
ایسنا
گوشت های وارداتی، گره کور بازار را باز نکرد!
حکیم مهر
دو برنامه سازمان صمت در خراسان جوبی برای رضایت مندی مردم در آستانه ماه مهر
تسنیم
رئیس انجمن تولیدکنندگان برنج: نرخ منطقی برنج در شهرهای شمالی حدود 20 هزار تومان است
پانا
کاهش قیمت دام زنده در بازار مشاهده نمی شود
ایرنا
گره کور گرانی گوشت قرمز کجاست؟/ قیمت گوشت گوساله یک ریال هم کاهش نیافت!
الف
گره کور گرانی گوشت قرمز کجاست؟
اتاق خبر
گرانی گوشت هوش از سر جامعه پراند! / چرا کاهش نرخ ارز تاثیری بر بازار ها ندارد؟
سدنا نیوز
گره کور گرانی گوشت قرمز کجاست؟ /مازاد انباشت دام در واحدهای دامداری
باشگاه خبرنگاران
مرغ وارد نشد، گوشت وارد نشود
ایران آنلاین
مشکلات تولیدکنندگان مرغ در اهواز تمام شدنی نیست
تسنیم
گوش بری دلالان در بازار گوشت
خبرگزاری دانشجو
فروش مستقیم گوشت توسط تولیدکنندگان از شنبه کلید می خورد
فانوس نیوز
دام زنده ارزان شد، اما مردم گوشت گران می خرند
تابناک
گاوها، گرفتار مافیا
شبکه خبر
آمادگی دامداران برای عرضه مستقیم گوشت قرمز/ علت افزایش قیمت گوشت با وجود رشد تولید چیست؟
باشگاه خبرنگاران
عرضه گوشت قرمز 70 هزار تومانی
سلامت نیوز
اگر مرغ وارد شود قیمت آن 24 هزار تومان خواهد بود
ستاره نیوز
بیشترین تخلف واحدهای صنفی در سقز مربوط به خبازی ها است
ایرنا
رونق به سوغات معروف اصفهان بازگشت
صدا و سیما
دامداران یکی از عوامل اختلال در بازار گوشت قرمز هستند!
حکیم مهر
افزایش دوباره قیمت گوشت گوسفندی / دامداران از عرضه دام به بازار خودداری می کنند
ملیت
افزایش دوباره قیمت گوشت گوسفندی
صبحانه با خبر
دامداران با عدم عرضه به موقع دام ها یکی از عوامل اختلال در بازار گوشت قرمز هستند
بازار نیوز
کمبود عرضه گوشت را دوباره گران کرد
ایران آنلاین
قیمت گوشت گوسفندی افزایش یافت
شمانیوز
افزایش دوباره قیمت گوشت گوسفندی/ ردپای دامداران در گرانی ها
دنیای اقتصاد
دامداران از عرضه دام به بازار خودداری می کنند
مهر نیوز
کاهش نرخ دلار، قاچاق دام را محدود کرد
حکیم مهر
شقه گوسفندی به 104 هزار تومان رسید
دنیای اقتصاد
گرانی ساعتی گوشت قرمز/سودجویی دلالان در آشفته بازار
ملیت
گرانی ساعتی گوشت قرمز
598
روایت این روزهای بازار اصفهان؛ گرانی ساعتی گوشت قرمز / سودجویی دلالان در آشفته بازار
تسنیم
اخبار مرتبط
bltفانوس نیوز : گوجه گران سال گذشته رب را گران کرد
bltپانا : ملکی، رئیس اتحادیه گوشت گوسفندی: قیمت گوشت گوسفندی در روزهای آینده با کاهش بیشتری خواهد داشت
bltسیمرغ : افت 20هزار تومانی قیمت گوشت در بازار
bltتدبیر نو : اُفت 20 هزار تومانی قیمت گوشت قرمز در بازار
bltانتخاب : شورای تامین کنندگان دام کشور : افت 20 هزار تومانی قیمت گوشت در بازار/ واردات گوشت قرمز 25 درصد بیش از نیاز کشور است
bltصراط : اُفت 20 هزار تومانی قیمت گوشت در بازار
bltباشگاه خبرنگاران : اُفت 20 هزار تومانی قیمت گوشت در بازار/واردات گوشت قرمز 25 درصد بیش از نیاز کشور است
bltایسنا : تب دلار در بازار کیف و کفش افتاد
bltحکیم مهر : گوشت های وارداتی، گره کور بازار را باز نکرد!
bltتسنیم : دو برنامه سازمان صمت در خراسان جوبی برای رضایت مندی مردم در آستانه ماه مهر
bltپانا : رئیس انجمن تولیدکنندگان برنج: نرخ منطقی برنج در شهرهای شمالی حدود 20 هزار تومان است
bltایرنا : کاهش قیمت دام زنده در بازار مشاهده نمی شود
bltالف : گره کور گرانی گوشت قرمز کجاست؟/ قیمت گوشت گوساله یک ریال هم کاهش نیافت!
bltاتاق خبر : گره کور گرانی گوشت قرمز کجاست؟
bltسدنا نیوز : گرانی گوشت هوش از سر جامعه پراند! / چرا کاهش نرخ ارز تاثیری بر بازار ها ندارد؟
bltباشگاه خبرنگاران : گره کور گرانی گوشت قرمز کجاست؟ /مازاد انباشت دام در واحدهای دامداری
bltایران آنلاین : مرغ وارد نشد، گوشت وارد نشود
bltتسنیم : مشکلات تولیدکنندگان مرغ در اهواز تمام شدنی نیست
bltخبرگزاری دانشجو : گوش بری دلالان در بازار گوشت
bltفانوس نیوز : فروش مستقیم گوشت توسط تولیدکنندگان از شنبه کلید می خورد
bltتابناک : دام زنده ارزان شد، اما مردم گوشت گران می خرند
bltشبکه خبر : گاوها، گرفتار مافیا
bltباشگاه خبرنگاران : آمادگی دامداران برای عرضه مستقیم گوشت قرمز/ علت افزایش قیمت گوشت با وجود رشد تولید چیست؟
bltسلامت نیوز : عرضه گوشت قرمز 70 هزار تومانی
bltستاره نیوز : اگر مرغ وارد شود قیمت آن 24 هزار تومان خواهد بود
bltایرنا : بیشترین تخلف واحدهای صنفی در سقز مربوط به خبازی ها است
bltصدا و سیما : رونق به سوغات معروف اصفهان بازگشت
bltحکیم مهر : دامداران یکی از عوامل اختلال در بازار گوشت قرمز هستند!
bltملیت : افزایش دوباره قیمت گوشت گوسفندی / دامداران از عرضه دام به بازار خودداری می کنند
bltصبحانه با خبر : افزایش دوباره قیمت گوشت گوسفندی
bltبازار نیوز : دامداران با عدم عرضه به موقع دام ها یکی از عوامل اختلال در بازار گوشت قرمز هستند
bltایران آنلاین : کمبود عرضه گوشت را دوباره گران کرد
bltشمانیوز : قیمت گوشت گوسفندی افزایش یافت
bltدنیای اقتصاد : افزایش دوباره قیمت گوشت گوسفندی/ ردپای دامداران در گرانی ها
bltمهر نیوز : دامداران از عرضه دام به بازار خودداری می کنند
bltحکیم مهر : کاهش نرخ دلار، قاچاق دام را محدود کرد
bltدنیای اقتصاد : شقه گوسفندی به 104 هزار تومان رسید
bltملیت : گرانی ساعتی گوشت قرمز/سودجویی دلالان در آشفته بازار
blt598 : گرانی ساعتی گوشت قرمز
bltتسنیم : روایت این روزهای بازار اصفهان؛ گرانی ساعتی گوشت قرمز / سودجویی دلالان در آشفته بازار
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.