مخبر - 1398/05/18 - ملکشاهی: قوه قضائیه با اخلالگران توزیع کالای اساسی و مدیران دولتی دخیل برخورد قاطع کند

ملکشاهی: قوه قضائیه با اخلالگران توزیع کالای اساسی و مدیران دولتی دخیل برخورد قاطع کند
اللهیار ملکشاهی رئیس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی در گفت وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، درباره مشکلات معیشتی مردم و ایرادات جدی در توزیع کالاهای اساسی و سودجویی رانت خواران، گفت: هدف نمایندگان از تخصیص اعتبار 14 میلیارد دلاری برای واردات کالاهای اساسی با توجه به تورم، گرانی و ...
ملکشاهی: قوه قضائیه با اخلالگران توزیع کالای اساسی و مدیران دولتی دخیل برخورد قاطع کند

اللهیار ملکشاهی رئیس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی در گفت وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، درباره مشکلات معیشتی مردم و ایرادات جدی در توزیع کالاهای اساسی و سودجویی رانت خواران، گفت: هدف نمایندگان از تخصیص اعتبار 14 میلیارد دلاری برای واردات کالاهای اساسی با توجه به تورم، گرانی و مشکلات معیشتی ایجاد شده ناشی از تحریم های ظالمانه آمریکا بود. 

وی افزود: برای حمایت از اقشار ضعیف و متوسط جامعه با هماهنگی بین مجلس و دولت بنا شد که به منظور تامین مایحتاج آنها واردات کالاهای اساسی صورت گیرد و تلاش کنیم تا اقلام مورد نیاز آنها تهیه شود.

رئیس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس تصریح کرد: 14 میلیارد دلار تخصیص یافته برای واردات کالاهای اساسی مبلغ قابل توجی است و این در حالی است که سال گذشته این رقم 18 میلیارد دلار بوده است و همه تلاش دولت و مجلس برای کنترل بازار و حمایت از اقشار ضعیف جامعه بوده است. تا در تامین مایحتاج روزانه خود تحت فشار قرار نگیرند.

ملکشاهی خاطرنشان کرد: با استفاده از یارانه ای که برای واردات کالاهای اساسی از سوی مجلس و دولت تمهید شده بود قرار شد که کالاهای اساسی به کشور وارد شود.ضمن اینکه در ادامه پیشنهاد دیگری از سوی مجلس به دولت ارائه شد تا با استفاده از کوپن یا کالابرگ توزیع کالای اساسی بین مردم صورت گیرد.

وی گفت: چون تجربه خوبی در توزیع کالاهای اساسی با استفاده از کوپن در دوران 8 سال دفاع مقدس داشتیم و در آن مقطع هم موفق بود، مطرح شد که با مخالفت دولت مواجه شد ولی دولت با ارائه طرح دیگری که اعلام کرد بهتر از روش کوپنی است آن را به مرحله اجرا درخواهد آورد.

رئیس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس خاطرنشان کرد: دولت اعلام کرده است که با استفاده از روش مدنظر خودش به دنبال نظارت بر بازار کالاهای اساسی و توزیع آن است اما متاسفانه با آنکه 14 میلیارد دلار برای واردات این اجناس به دولت تخصیص داده شد اما افراد حقیقی و حقوقی که در زمینه واردات این اقلام فعالیت کردند با سودجویی صورت گرفته در این روند اخلال ایجاد کردند.

ملکشاهی افزود: افرادی که این ارز را برای واردات دریافت کردند متاسفانه نه کالایی خریداری کردند و نه وارد کشور کردند و همین امر موجب حیف و میل بیت المال شد. ضمن اینکه عده ای هم مقادیر بسیار کمی کالا وارد کشور کردند اما با احتکار ایجاد کرده موجب افزایش قیمت فراوان در جامعه شد که گرانی برخی اقلام شوینده و بهداشتی و گوشت قرمز بخشی از مثال های مذکور است.

رئیس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس تصریح کرد: درصد افرادی که کالا وارد کردند و به نرخ مصوب در بازار فروختند بسیار کم است.این در حالی است که اگر این دایره گسترده تر بود قطعا مشکلات فعلی کمتر بود.

ملکشاهی گفت: باید مجلس و نهادهای نظارتی اعم از قوه قضائیه در باره عدم موفقیت طرح مجلس و دولت برای واردات کالاهای اساسی بررسی های لازم را داشته باشند و بر همین اساس باید افرادی که این ارز را دریافت کردند و کالایی خریداری نکرده و در جامعه توزیع نکردند باید پاسخگوی عملکرد خود باشند ضمن اینکه وزارت صنعت معدن و تجارت هم که بایستی در این باره نظارت های لازم را به عمل می آورد پاسخ دهد که چرا به وظایف خود عمل نکرده است.

وی  اظهار کرد: قوه قضائیه هم باید به عدم نظارت وزارتخانه ها و دستگاه های مربوطه ورود کرده و با آنها برخورد کند. 

رئیس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس تصریح کرد: با رویکردهای جدید قوه قضائیه با عنوان نظارت بر رعایت حقوق عامه می تواند درباره نظارت بر وظایف دستگاه های دولتی و اجرایی اقدامات لازم را انجام دهد.

ملکشاهی گفت: تخصیص ارز به مقادیر زیاد به دولت برای واردات کالاهای اساسی در حقیقت دست کردن در جیب مردم بوده است. این در حالی است که عواید و منافع این کار نصیب آنها نشده اما باید قوه قضائیه در این باره نظارت های لازم را اعمال کند که امیدوارم در رویکردهای اخیر این قوه جایگاهی برای این موضوع وجود داشته باشد. 

وی تصریح کرد: اگر نهادهای نظارتی و قضایی با چند دانه درشت متخلف واردات کالاهای اساسی برخورد لازم را داشته باشد قطعا مانع از سودجویی دیگران خواهد شد که در این مسیر باید راه های رانت جویی آنها بررسی شده و مجلس هم با استفاده از ابزارهای نظارتی مانند تحقیق و تفحص بررسی های لازم را انجام دهد.

رئیس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس با اشاره به اعلام ارز 4200 تومانی که مبنای برخی کارهای اجرایی دولت شده است، گفت: دولت می بایست برای واردات کالاها با استفاده از نرخ مذکور نظارت های لازم را به عمل می آورد و اگر در این مسیر فردی دولتی دچار فساد شده است باید پاسخگوی اقدام خود بوده و اهلیت آن فرد یا افراد (شخص حقوقی و حقیقی دریافت کننده ارز 4200 تومانی برای واردات کالاهای اساسی) بررسی شود.

ملکشاهی افزود: موضوع نظارت بر عدم انجام وظایف قانونی دستگاه ها از اموری است که از قوه مجریه و قضائیه می خواهیم با ورود جدی و قاطعانه به این بخش به وظایف نظارتی خودشان عمل کنند.

وی تصریح کرد: در برخی از پرونده هایی که هم اکنون تحت عنوان اخلال در نظام اقتصادی   توسط قوه قضائیه در حال رسیدگی است نباید فقط به احتکار کنندگان و اخلالگران بسنده کرد بلکه باید با افراد دخیل تخصیص دهنده ارز 4200 تومانی هم برخوردهای لازم صورت گیرد و بر همین اساس اعلام شود که چرا این توزیع ارز به صورت قانونی نبوده و چرا به افرادی که اهلیت لازم را نداشتند داده شده است که در همین راستا باید از شاغلین در دستگاه های دولتی که به وظایف خود در این بخش عمل نکردند، پاسخ قانع کننده خواست.

به گزارش خبرگزاری فارس، مخاطبان گرامی با ثبت سوژه ای در بخش «فارس من» با عنوان «میلیاردها دلار ارز 4200 پرداختی به وارد کنندگان گوشت به جیب چه کسانی رفت؟» ، «آیا مایل هستید دلار 4200 تومانی را حذف و یارانه واریز شود؟» ، «سیاست های جدید واردات و تخصیص ارز به کام ملت؟ رانت خواری زیر آبی» ، «برخورد قاطع بامفسدان دانه درشت اقتصادی که از رانت استفاده می کنند» ، «جلوی گرانی های افسار گسیخته را بگیرید» ، «گرانی و بی نظارتی» خواستار پیگیری این موضوع شدند. 

انتهای پیام/


منبع خبر : فارس

محتوای این خبر به صورت خودکار از «فارس» دریافت شده و «مخبرنیوز» بدون هیچ دخل و تصرفی آنرا باز نشر داده است. اگر به هر دلیلی احساس می کنید محتوای منتشر شده مطلوب نیست، خواهشمند است با استفاده از این لینک ما را مطلع نمایید تا بدون درنگ آنرا حذف نماییم.
با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه مخبرنیوز مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.
کلیدواژه های این خبر
گوشت قرمز   مدیران دولتی   ارز   کالاهای اساسی   کالای اساسی   بیت المال   آمریکا   یارانه   نظارت بر بازار   مشکلات معیشتی   وزارتخانه ها   احتکار   هشت سال دفاع مقدس   کمیسیون قضایی و حقوقی   گرانی   کوپن   واردات کالاهای اساسی   رانت خوار   بازار   افزایش قیمت   شورای اسلامی   دستگاه های دولتی   دولت و مجلس   حقوق عامه  
اخبار مرتبط
افزایش سه برابری لوازم التحریر
تجارت امروز
مستندات اظهارات آیت الله جنتی درباره رانت 18 میلیارد دلاری برای دلال ها+تصاویر
عصر هامون
مردم در انتظار حل مشکلات معیشتی با حذف دلار 4200 تومانی
جام نیوز
ارز دولتی به کالاهای اساسی ندهید/جور دیگری به مردم کمک کنید
خبرآنلاین
احتکار کاغذ این بار به بهانه انتخابات مجلس
خبر دنا
احتکاربیش از 3 میلیون تن کالای اساسی در بنادر/دپوی کالاهای خریداری شده با دلارهای 4200تومانی درانبارهای دولتی/ روش تازه برای بالابردن قیمت و گرانفروشی
قدس آنلاین
ادامه دار بودن چالش های صنعت تایر در تامین مواد اولیه
پدال نیوز
دلار یازده هزار تومانی چرا اجناس را ارزان نکرد؟
ایرنا
ارزی که مشکل ساز شد
ایران اکونومیست
جزئیات واردات کالا های اساسی با ارز 4200 تومانی/ ارزی که مشکل ساز شد!
فانوس نیوز
جزئیات واردات کالا های اساسی با ارز 4200 تومانی
تیتر شهر
ارزی که مشکل ساز شد! /جزئیات واردات کالا های اساسی با ارز 4200 تومانی
باشگاه خبرنگاران
شفافیت در فضای مجازی دست اندازی به بیت المال را آشکار می کند
اقتصاد نیوز
وزیر ارتباطات: خیلی ها به دلیل شفافیت با توسعه فناوری اطلاعات دشمنی دارند
اسکان نیوز
خیلی ها به دلیل شفافیت با توسعه فناوری اطلاعات دشمنی دارند
فرتاک نیوز
روزگار سیاه چادر مشکی
شعار سال
مردم انتظار معجزه از دولت ندارند!
خبرگزاری خانه ملت
آفت گرانفروشی، دردناک تر از گرانی است
پانا
توزیع 18 میلیارد ارز 4200 تومانی بین رانت خواران
فردا نیوز
گرانفروشی، آفتی دردناک تر از گرانی!
فرتاک نیوز
توزیع18 میلیارد ارز 4200 تومانی بین رانت خواران/80 درصد مشکلات از سوء مدیریت است
فارس
سوء مدیریت دولت موجب توزیع 18 میلیارد ارز 4200 تومانی بین رانت خواران شد
فارس
سوء مدیریت موجب توزیع18 میلیارد ارز 4200 تومانی بین رانت خواران شد
فارس
نشانه ها فساد و رانت در کالای اساسی در سفره مردم به روایت عضو کمیسیون کشاورزی
خبرگزاری دانشجو
سوال نمایندگان مجلس از دولت درباره توزیع کالاهای اساسی
الف
سوال نمایندگان مجلس از دولت درباره توزیع کالاهای اساسی/ دولت راه درست را انتخاب کند
نماینده
عدم نمود 14 میلیارد دلار واردات کالای اساسی در سفره مردم یعنی وجود فساد و رانت
فارس
ملکشاهی: قوه قضائیه با اخلالگران توزیع کالای اساسی و مدیران دولتی دخیل قاطعانه برخورد کند
بلاغ مازندران
ملکشاهی: قوه قضائیه با اخلالگران توزیع کالاهای اساسی و مدیران دولتی دخیل قاطعانه برخورد کند
نماینده
لزوم برخورد قاطع قوه قضائیه با اخلالگران توزیع کالای اساسی و مدیران دولتی دخیل
افکار نیوز
تدوام روند فعلی توزیع کالاهای اساسی تصمیم جدی مجلس را در پی دارد
فارس
دولت مابه التفاوت واردات کالای اساسی با نرخ ارز آزاد را به مردم بدهد
فارس
14میلیارد دلار ارز به کالاهای اساسی میدهیم و باز گران بدست ملت میرسد
ناطقان نیوز
مجلس شورای اسلامی در رفع قوانین مخل کسب و کار اقدام موثر انجام دهد
ایرنا
دولت درباره اختصاص اعتبار 14 میلیارد دلاری گزارشی به مجلس نداده است
خبرگزاری دانشجو
دولت درباره تخصیص اعتبار 14 میلیارد دلاری گزارش شفافی به مجلس نداده است
فارس
نابسامانی بازار کالاهای اساسی با توجیهات مکرر سازمان حمایت از مصرف کننده
خبرگزاری خانه ملت
پاسخ های مبهم به دستور «فوری» رییس جمهور برای رسیدگی به «تخلف» ارزی واردگنندگان
الف
گوشت مرغ، فراوان اما گران
ایرنا
همتی برای رسیدگی به وضعیت مردم در دولت وجود ندارد/ سکوت مجلس درباره بازار پذیرفتی نیست
فارس
اخبار مرتبط
bltتجارت امروز : افزایش سه برابری لوازم التحریر
bltعصر هامون : مستندات اظهارات آیت الله جنتی درباره رانت 18 میلیارد دلاری برای دلال ها+تصاویر
bltجام نیوز : مردم در انتظار حل مشکلات معیشتی با حذف دلار 4200 تومانی
bltخبرآنلاین : ارز دولتی به کالاهای اساسی ندهید/جور دیگری به مردم کمک کنید
bltخبر دنا : احتکار کاغذ این بار به بهانه انتخابات مجلس
bltقدس آنلاین : احتکاربیش از 3 میلیون تن کالای اساسی در بنادر/دپوی کالاهای خریداری شده با دلارهای 4200تومانی درانبارهای دولتی/ روش تازه برای بالابردن قیمت و گرانفروشی
bltپدال نیوز : ادامه دار بودن چالش های صنعت تایر در تامین مواد اولیه
bltایرنا : دلار یازده هزار تومانی چرا اجناس را ارزان نکرد؟
bltایران اکونومیست : ارزی که مشکل ساز شد
bltفانوس نیوز : جزئیات واردات کالا های اساسی با ارز 4200 تومانی/ ارزی که مشکل ساز شد!
bltتیتر شهر : جزئیات واردات کالا های اساسی با ارز 4200 تومانی
bltباشگاه خبرنگاران : ارزی که مشکل ساز شد! /جزئیات واردات کالا های اساسی با ارز 4200 تومانی
bltاقتصاد نیوز : شفافیت در فضای مجازی دست اندازی به بیت المال را آشکار می کند
bltاسکان نیوز : وزیر ارتباطات: خیلی ها به دلیل شفافیت با توسعه فناوری اطلاعات دشمنی دارند
bltفرتاک نیوز : خیلی ها به دلیل شفافیت با توسعه فناوری اطلاعات دشمنی دارند
bltشعار سال : روزگار سیاه چادر مشکی
bltخبرگزاری خانه ملت : مردم انتظار معجزه از دولت ندارند!
bltپانا : آفت گرانفروشی، دردناک تر از گرانی است
bltفردا نیوز : توزیع 18 میلیارد ارز 4200 تومانی بین رانت خواران
bltفرتاک نیوز : گرانفروشی، آفتی دردناک تر از گرانی!
bltفارس : توزیع18 میلیارد ارز 4200 تومانی بین رانت خواران/80 درصد مشکلات از سوء مدیریت است
bltفارس : سوء مدیریت دولت موجب توزیع 18 میلیارد ارز 4200 تومانی بین رانت خواران شد
bltفارس : سوء مدیریت موجب توزیع18 میلیارد ارز 4200 تومانی بین رانت خواران شد
bltخبرگزاری دانشجو : نشانه ها فساد و رانت در کالای اساسی در سفره مردم به روایت عضو کمیسیون کشاورزی
bltالف : سوال نمایندگان مجلس از دولت درباره توزیع کالاهای اساسی
bltنماینده : سوال نمایندگان مجلس از دولت درباره توزیع کالاهای اساسی/ دولت راه درست را انتخاب کند
bltفارس : عدم نمود 14 میلیارد دلار واردات کالای اساسی در سفره مردم یعنی وجود فساد و رانت
bltبلاغ مازندران : ملکشاهی: قوه قضائیه با اخلالگران توزیع کالای اساسی و مدیران دولتی دخیل قاطعانه برخورد کند
bltنماینده : ملکشاهی: قوه قضائیه با اخلالگران توزیع کالاهای اساسی و مدیران دولتی دخیل قاطعانه برخورد کند
bltافکار نیوز : لزوم برخورد قاطع قوه قضائیه با اخلالگران توزیع کالای اساسی و مدیران دولتی دخیل
bltفارس : تدوام روند فعلی توزیع کالاهای اساسی تصمیم جدی مجلس را در پی دارد
bltفارس : دولت مابه التفاوت واردات کالای اساسی با نرخ ارز آزاد را به مردم بدهد
bltناطقان نیوز : 14میلیارد دلار ارز به کالاهای اساسی میدهیم و باز گران بدست ملت میرسد
bltایرنا : مجلس شورای اسلامی در رفع قوانین مخل کسب و کار اقدام موثر انجام دهد
bltخبرگزاری دانشجو : دولت درباره اختصاص اعتبار 14 میلیارد دلاری گزارشی به مجلس نداده است
bltفارس : دولت درباره تخصیص اعتبار 14 میلیارد دلاری گزارش شفافی به مجلس نداده است
bltخبرگزاری خانه ملت : نابسامانی بازار کالاهای اساسی با توجیهات مکرر سازمان حمایت از مصرف کننده
bltالف : پاسخ های مبهم به دستور «فوری» رییس جمهور برای رسیدگی به «تخلف» ارزی واردگنندگان
bltایرنا : گوشت مرغ، فراوان اما گران
bltفارس : همتی برای رسیدگی به وضعیت مردم در دولت وجود ندارد/ سکوت مجلس درباره بازار پذیرفتی نیست
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.