مخبر - 1398/05/15 - قیمت دام زنده نصف شد/ مردم چشم انتظار کاهش قیمت گوشت

قیمت دام زنده نصف شد/ مردم چشم انتظار کاهش قیمت گوشت
به گزارش عصر امروز، پاییز 97 بود که قیمت گوشت قرمز در استان قزوین مانند سایرنقاط کشور، ناگهان سیر صعودی عجیبی را به خود گرفت و طی چند هفته از حدود 60 هزار تومان به 120 تا 130 هزار تومان رسید. برخی دلیل این افزایش قیمت ناگهانی را خروج غیرقانونی دام مولد از مرزهای ایران و حضور دست های پشت پرده? از ...
قیمت دام زنده نصف شد/ مردم چشم انتظار کاهش قیمت گوشت

به گزارش عصر امروز، پاییز 97 بود که قیمت گوشت قرمز در استان قزوین مانند سایرنقاط کشور، ناگهان سیر صعودی عجیبی را به خود گرفت و طی چند هفته از حدود 60 هزار تومان به 120 تا 130 هزار تومان رسید. برخی دلیل این افزایش قیمت ناگهانی را خروج غیرقانونی دام مولد از مرزهای ایران و حضور دست های پشت پردهٔ از سوی عربستان سعودی در این ماجرا می دانستند. در این برهه از زمان، شرایطی به وجود آمد که دامداران ترجیح می دادند دام های مولد خود را به صورت قاچاق به مرزها برده و از کشور خارج کنند و سود کلانی عایدشان شوند، این در حالی بود که از روی ساده لوحی یا بلندپروازی مبنی بر یک شبه ره صد ساله را رفتن، به تبعات آن در کشور نمی اندیشیدند.

قیمت دام زنده کاهش یافته است

زمانی که قیمت گوشت قرمز در پاییز سال گذشته ناگهان حدود 2 برابر شد، هیچ کس تصور نمی کرد این افزایش ناگهانی قیمت ثبات داشته باشد. تصور همه بر این بود که پس از نهایتاً 1 یا 2 ماه این قیمت ها فروکش کرده و به قیمت قبل یا کمی بالاتر از قبل بازمی گردد. اما متأسفانه بیش از 1 سال از این موضوع گذشت و خبری از کاهش قیمت این کالای اساسی در سطح شهر نشد. اکنون قیمت گوشت گوساله در بازار قزوین حدود 85 الی 90 هزار تومان و قیمت گوشت گوسفندی 110 تا 120 هزار تومان است. این در حالی است که از حدود 2 ماه پیش قیمت دام زنده سیر نزولی به خود گرفته است و حدود 50 درصد کاهش داشته است. سیامک بابایی فر، معاون بازرسی و نظارت سازمان صنعت، معدن و تجارت استان قزوین در گفت وگو با خبرگزاری فارس در قزوین می گوید: از حدود 2 هفته پیش قیمت دام زنده کاهش یافته است، این موضوع هم در مورد دام سبک یعنی گوسفندی و هم در مورد دام سنگین یعنی گوساله صدق می کند. ما نیز اتحادیه را موظف کرده ایم قیمتی که به واحدهای قصابی می دهند بر مبنای همین قیمت باشد. خوشبختانه حدود 10 روز است که این کاهش قیمت ها اعمال شده است. پیش از این قیمت گوشت گوسالهٔ مخلوط حدود 85 الی 90 هزار تومان بود، اما اکنون قیمت 75 هزار تومان برای این کالا در نظر گرفته شده است.

قیمت گوشت قرمز باید پایین بیاید

با پایین آمدن قیمت دام زنده، طبیعی است که انتظار می رود قیمت گوشت قرمز در فروشگاه های عرضهٔ گوشت کاهش یابد، ولی متأسفانه این امر تاکنون محقق نشده است و کماکان قیمت گوشت به نحوی است که خرید آن در توان قشر ضعیف جامعه نیست. بابایی فر در این باره اظهار می کند: هر زمان که قیمت دام زنده پایین بیاید، فروشگاه های عرضهٔ گوشت در سطح شهر موظفند قیمت گوشت را کاهش دهند، به این معنا که اتحادیهٔ دامداران به آن ها نرخ مصوبی را ابلاغ می کند که آنان باید نرخ موردنظر را اجرا کنند. اما همواره متخلفانی در سطح شهر وجود دارند که قانون را رعایت نمی کنند، یعنی برخی قصابی ها یا فروشگاه ها وجود داشته اند که تاکنون این نرخ را اجرا نکرده اند. همکاران ما نیز به همراه قضات تعزیرات حکومتی به این مکان ها سرکشی کرده اند و نسبت به تشکیل پرونده برای واحدهای خاطی اقدام نموده اند. این ها در حالی است که حسین نعمتی، رئیس اتحادیهٔ دامداران استان قزوین در گفت وگو با خبرگزاری فارس در قزوین بیان می کند: مسؤولیت صنف ما تا قسمتی است که گوشت را تولید می کنیم، این که چرا این کالا در سطح فروشگاه ها و به دست مصرف کننده گران می رسد مربوط به صنف ما نیست و ارگان های نظارتی باید بر این موضوع نظارت کرده و پاسخگوی گرانی باشند.

متخلفان را شناسایی و به سازمان صمت معرفی کنید

چیزی که اکنون در بازار قزوین به عینه رؤیت می شود این است که قیمت گوشت قرمز کماکان مثل گذشته بالا است و خبری از پایین آمدن آن نیست، اما معاون بازرسی و نظارت سازمان صمت استان قزوین اذعان دارد: ما هفتهٔ گذشته با همکاران سازمان صداوسیما و تعزیزات حکومتی گشت مشترک داشتیم و به قصابی های سطح شهر مراجعه کردیم، اکثر قصابی ها موضوع کاهش قیمت گوشت را رعایت می کردند، البته چند قصابی هم وجود داشتند که متأسفانه گران فروشی کرده و نرخ های مصوب را رعایت نمی کردند. برای گران فروشان تشکیل پرونده انجام شد و به تعزیرات حکومتی معرفی شدند. ضمن این که اتحادیهٔ دامداران موظف است زمانی که نرخ دام زنده کاهش پیدا می کند، قیمت گوشت قرمز را کاهش دهد. نکتهٔ مورد توجه این که اگر مردم با قصابی های گران فروش برخورد کردند می توانند با شماره گیری 124 که واحد شکایات است تماس بگیرند یا به صورت حضوری به سازمان صمت مراجعه کنند و شکایات خود را در میان بگذارند.

کاهش قیمت گوشت باید برای مصرف کننده ملموس باشد

نعمتی در رابطه با کاهش قیمت دام زنده طی هفته های اخیر می گوید: چند ماه پیش قیمت هر کیلو گوسالهٔ زنده تا سقف 42 هزار تومان هم رسید، اما اکنون قیمتی حدود 28 تا 30 هزار تومان دارد، یعنی قیمت دام سنگین زنده حدود سی درصد کاهش یافته است، اما قیمت دام سبک کاهش قیمتی حدود 7 الی 8 هزار تومان داشته است. چیزی که واضح است این نکته است که قطعاً این کاهش قیمت ها باید روی قیمت لاشه و گوشت نیز تأثیر بگذارد. با پیگیری هایی که از سوی همکاران ما در سازمان صمت و جهاد کشاورزی انجام شده و در جلسات تنظیم بازار نیز مطرح گشته است، باعث شده این پیگیری ها نتیجه بخش باشد و قیمت گوشت قرمز در سطح شهر نیز کاهش یابد. مسئله ای که قریب به یقین باید به وقوع بپیوندد این است که کاهش قیمت گوشت باید به نحوی باشد که مصرف کننده این کاهش قیمت ها را لمس کند.

گوشت گوساله باید 75 هزار تومان و گوشت گوسفندی 95 هزار تومان باشد

سری به بازار مرکزی قزوین می زنیم. قصابی ها یا قیمت های روی تابلوی خود را پاک کرده اند و یا قیمت ها همان قیمت های گذشته است و در حال حاضر خبری از کاهش قیمت گوشت قرمز در بازار قزوین نیست. نعمتی می گوید: به عنوان یک تولیدکننده عرض می کنم منصفانه اش این است که در حال حاضر قیمت هر کیلو گوشت گوساله 75 هزار تومان و هر کیلو گوشت گوسفندی 95 هزار تومان باشد. بخش معاونت بازرسی سازمان صمت مسؤولیت رسیدگی به قیمت ها، پرونده سازی برای متخلفان و ارسال پروندهٔ خاطیان به تعزیران حکومتی را دارد. بنده اعتقاد دارم لازم است همه دست به دست دهیم تا اتفاقات خوبی برای مردم رقم بخورد. اکنون برعکس سال گذشته قیمت دام زنده پایین است، یعنی دامداران با ضرر مواجه شده اند، این احتمال وجود دارد که همانند بسیاری کالاهای دیگر که قیمت آن ها در نوسان است، چند روز دیگر قیمت دام زنده نیز مجدد بالا برود، نگرانی بنده این است که اگر روزی قیمت دام زنده که از 42 هزار تومان در سال گذشته به 30 هزار تومان در حال حاضر رسیده است، مجدد این قیمت سیر صعودی پیدا کند و برای مثال به 35 هزار تومان برسد و مجدد ما شاهد افزایش قیمت گوشت قرمز نباشیم. متأسفانه در مدتی که قیمت گوشت کاهشی نداشته است، واسطه هایی که دام زنده را از دامداران خریداری می کردند سود نامتعارفی را به جیب زده اند که این موارد باید نظارت و کنترل شوند.

به گزارش خبرگزاری فارس، در حال حاضر در قصابی های سطح شهر خبری از کاهش قیمت گوشت قرمز نیست. با سخنانی که از مسؤولین استان شنیدیم انتظار می رود این کاهش قیمت ها به زودی اعمال شود تا مردم بیش از این در رنج و فشار گرانی قیمت گوشت قرمز نباشند. قیمت ها باید به صورت معقولانه کاهش یا افزایش داشته باشند که مصرف کننده در این نوسانات چندباره متضرر نشود.

گزارش از معصومه امینی
منبع خبر : عصر امروز

محتوای این خبر به صورت خودکار از «عصر امروز» دریافت شده و «مخبرنیوز» بدون هیچ دخل و تصرفی آنرا باز نشر داده است. اگر به هر دلیلی احساس می کنید محتوای منتشر شده مطلوب نیست، خواهشمند است با استفاده از این لینک ما را مطلع نمایید تا بدون درنگ آنرا حذف نماییم.
با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه مخبرنیوز مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.
کلیدواژه های این خبر
گوشت قرمز   کالای اساسی   قیمت گوشت قرمز   کاهش قیمت ها   قیمت ها   دامداران   قزوین   دام زنده   قصابی   خرید آنلاین   مصرف کننده   قیمت گوشت گوساله   قیمت گوشت گوسفندی   سیر صعودی   گرانی   کاهش قیمت گوشت   قیمت دام زنده   پاییز   کلانی   دام مولد   عربستان سعودی   بازار   قاچاق   افزایش قیمت   قیمت گوشت   سازمان تعزیرات حکومتی   افت قیمت   دام سبک  
اخبار مرتبط
گوشت قرمز 20 هزار تومان ارزان شد
صدای ایران
افت 20 هزار تومانی قیمت گوشت در بازار
پارسینه
آخرین وضعیت بازار گوشت قرمز
ناطقان نیوز
قیمت گوشت 20 هزار تومان ارزان شد
پول نیوز
شورای تامین کنندگان دام کشور : افت 20 هزار تومانی قیمت گوشت در بازار/ واردات گوشت قرمز 25 درصد بیش از نیاز کشور است
انتخاب
اُفت 20 هزار تومانی قیمت گوشت در بازار
فردا نیوز
اُفت 20 هزار تومانی قیمت گوشت در بازار/واردات گوشت قرمز 25 درصد بیش از نیاز کشور است
باشگاه خبرنگاران
افت 20هزار تومانی قیمت گوشت در بازار
بهار نیوز
قیمت گوشت 20 هزار تومان کاهش یافت
شمانیوز
کاهش قیمت دام زنده در بازار مشاهده نمی شود
ایرنا
وضعیت بازار گوشت قرمز در ماه محرم
روز پلاس
آخرین وضعیت قیمت گوشت قرمز در بازار در ماه محرم
اقتصاد نیوز
آخرین وضعیت بازار گوشت قرمز در ماه محرم
دنیای اقتصاد
گره کور گرانی گوشت قرمز کجاست؟/ قیمت گوشت گوساله یک ریال هم کاهش نیافت!
الف
گره کور گرانی گوشت قرمز کجاست؟
اتاق خبر
گرانی گوشت هوش از سر جامعه پراند! / چرا کاهش نرخ ارز تاثیری بر بازار ها ندارد؟
سدنا نیوز
گره کور گرانی گوشت قرمز کجاست؟ /مازاد انباشت دام در واحدهای دامداری
باشگاه خبرنگاران
گوش بری دلالان در بازار گوشت
خبرگزاری دانشجو
فروش مستقیم گوشت توسط تولیدکنندگان از شنبه کلید می خورد
فانوس نیوز
دام زنده ارزان شد، اما مردم گوشت گران می خرند
تابناک
گاوها، گرفتار مافیا
شبکه خبر
آمادگی دامداران برای عرضه مستقیم گوشت قرمز/ علت افزایش قیمت گوشت با وجود رشد تولید چیست؟
باشگاه خبرنگاران
عرضه گوشت قرمز 70 هزار تومانی
سلامت نیوز
گوشت دوباره گران شد
صدای ایران
دامداران یکی از عوامل اختلال در بازار گوشت قرمز هستند!
حکیم مهر
افزایش دوباره قیمت گوشت گوسفندی / دامداران از عرضه دام به بازار خودداری می کنند
ملیت
دامداران با عدم عرضه به موقع دام ها یکی از عوامل اختلال در بازار گوشت قرمز هستند
بازار نیوز
افزایش دوباره قیمت گوشت گوسفندی
صبحانه با خبر
کمبود عرضه گوشت را دوباره گران کرد
ایران آنلاین
قیمت گوشت گوسفندی افزایش یافت
شمانیوز
افزایش دوباره قیمت گوشت گوسفندی/ ردپای دامداران در گرانی ها
دنیای اقتصاد
دامداران از عرضه دام به بازار خودداری می کنند
مهر نیوز
قیمت واقعی گوشت 65 هزار تومان است
پارسینه
گوشت یک شبه 40 هزار تومان گران شد
مشرق نیوز
قیمت دام زنده در عید قربان چقدر است؟ + محل عرضه دام
باشگاه خبرنگاران
وزارت کشاورزی: گوشت نباید بالاتر از 80 هزار تومان باشد/ دلالان اجازه کاهش قیمت نمی دهند
انتخاب
دلالان اجازه کاهش قیمت گوشت را نمی دهند
جوان آنلاین
گوشت نباید بالاتر از 80 هزار تومان باشد/ دلالان اجازه کاهش قیمت نمی دهند
تسنیم
دلالانی که اجازه کاهش قیمت گوشت را نمی دهند
مشرق نیوز
قیمت دام زنده نصف شد/ گوشت ارزان می شود
صراط
اخبار مرتبط
bltصدای ایران : گوشت قرمز 20 هزار تومان ارزان شد
bltپارسینه : افت 20 هزار تومانی قیمت گوشت در بازار
bltناطقان نیوز : آخرین وضعیت بازار گوشت قرمز
bltپول نیوز : قیمت گوشت 20 هزار تومان ارزان شد
bltانتخاب : شورای تامین کنندگان دام کشور : افت 20 هزار تومانی قیمت گوشت در بازار/ واردات گوشت قرمز 25 درصد بیش از نیاز کشور است
bltفردا نیوز : اُفت 20 هزار تومانی قیمت گوشت در بازار
bltباشگاه خبرنگاران : اُفت 20 هزار تومانی قیمت گوشت در بازار/واردات گوشت قرمز 25 درصد بیش از نیاز کشور است
bltبهار نیوز : افت 20هزار تومانی قیمت گوشت در بازار
bltشمانیوز : قیمت گوشت 20 هزار تومان کاهش یافت
bltایرنا : کاهش قیمت دام زنده در بازار مشاهده نمی شود
bltروز پلاس : وضعیت بازار گوشت قرمز در ماه محرم
bltاقتصاد نیوز : آخرین وضعیت قیمت گوشت قرمز در بازار در ماه محرم
bltدنیای اقتصاد : آخرین وضعیت بازار گوشت قرمز در ماه محرم
bltالف : گره کور گرانی گوشت قرمز کجاست؟/ قیمت گوشت گوساله یک ریال هم کاهش نیافت!
bltاتاق خبر : گره کور گرانی گوشت قرمز کجاست؟
bltسدنا نیوز : گرانی گوشت هوش از سر جامعه پراند! / چرا کاهش نرخ ارز تاثیری بر بازار ها ندارد؟
bltباشگاه خبرنگاران : گره کور گرانی گوشت قرمز کجاست؟ /مازاد انباشت دام در واحدهای دامداری
bltخبرگزاری دانشجو : گوش بری دلالان در بازار گوشت
bltفانوس نیوز : فروش مستقیم گوشت توسط تولیدکنندگان از شنبه کلید می خورد
bltتابناک : دام زنده ارزان شد، اما مردم گوشت گران می خرند
bltشبکه خبر : گاوها، گرفتار مافیا
bltباشگاه خبرنگاران : آمادگی دامداران برای عرضه مستقیم گوشت قرمز/ علت افزایش قیمت گوشت با وجود رشد تولید چیست؟
bltسلامت نیوز : عرضه گوشت قرمز 70 هزار تومانی
bltصدای ایران : گوشت دوباره گران شد
bltحکیم مهر : دامداران یکی از عوامل اختلال در بازار گوشت قرمز هستند!
bltملیت : افزایش دوباره قیمت گوشت گوسفندی / دامداران از عرضه دام به بازار خودداری می کنند
bltبازار نیوز : دامداران با عدم عرضه به موقع دام ها یکی از عوامل اختلال در بازار گوشت قرمز هستند
bltصبحانه با خبر : افزایش دوباره قیمت گوشت گوسفندی
bltایران آنلاین : کمبود عرضه گوشت را دوباره گران کرد
bltشمانیوز : قیمت گوشت گوسفندی افزایش یافت
bltدنیای اقتصاد : افزایش دوباره قیمت گوشت گوسفندی/ ردپای دامداران در گرانی ها
bltمهر نیوز : دامداران از عرضه دام به بازار خودداری می کنند
bltپارسینه : قیمت واقعی گوشت 65 هزار تومان است
bltمشرق نیوز : گوشت یک شبه 40 هزار تومان گران شد
bltباشگاه خبرنگاران : قیمت دام زنده در عید قربان چقدر است؟ + محل عرضه دام
bltانتخاب : وزارت کشاورزی: گوشت نباید بالاتر از 80 هزار تومان باشد/ دلالان اجازه کاهش قیمت نمی دهند
bltجوان آنلاین : دلالان اجازه کاهش قیمت گوشت را نمی دهند
bltتسنیم : گوشت نباید بالاتر از 80 هزار تومان باشد/ دلالان اجازه کاهش قیمت نمی دهند
bltمشرق نیوز : دلالانی که اجازه کاهش قیمت گوشت را نمی دهند
bltصراط : قیمت دام زنده نصف شد/ گوشت ارزان می شود
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.