مخبر - 1398/05/14 - دغدغه سمن ها برای روستاها

دغدغه سمن ها برای روستاها
مدیرعامل انجمن پیشگامان تندرستی شهرستان قاینات در این نشست گفت: نشاط اجتماعی یکی از دغدغه ها است که باید در روستاها بیشتر به آن توجه شود.
دغدغه سمن ها برای روستاها

مدیرعامل انجمن پیشگامان تندرستی شهرستان قاینات در این نشست گفت: نشاط اجتماعی یکی از دغدغه ها است که باید در روستاها بیشتر به آن توجه شود.
رضا مهاجر یکی از مهمترین مشکلات حوزه روستایی را نبود نشاط و معضل اشتغال عنوان کرد و افزود: برای مبارزه با مواد مخدر نیز در روستاها باید اقداماتی انجام شود.
وی درآمد بالای حوزه مواد مخدر را دلیلی بر موفق نبودن طرح های اشتغالزایی در روستاها دانست و اظهار داشت: هرچقدر هم فعالیت هایی در این زمینه انجام شود اما در حوزه درآمدهای جایگزین نمی تواند این مساله را پوشش دهد به همین دلیل از بنگاه های کارآفرینی و ایجاد اشتغال در روستاها استقبال نمی شود.
مدیرعامل انجمن پیشگامان تندرستی شهرستان قاینات با ابراز امیدواری از نگاه حمایتی مسئولان استان گفت: امید است که در بحث درآمدزایی و اشتغال پایدار روستاها اقدامی انجام شود تا معضل اعتیاد را پوشش دهد.
وی ادامه داد: معضل اعتیاد در مدارس قاینات به شدت غوغا می کند و قرص های روانگردان از طریق دکه هایی در سطح شهر به راحتی در اختیار دانش آموزان قرار می گیرد که امیدواریم تشکل های مردمی با حمایت مسئولان بتواند محکم تر در این زمینه قدم بردارند.
توسعه گردشگری و اقتصاد روستایی
مدیرعامل انجمن گردشگری پایدار در خراسان جنوبی نیز گفت: استان دارای بیش از 830 اثر ثبت ملی بوده که چهار اثر در فهرست جهانی یونسکو ثبت شده است.
احمد کاشانی با بیان اینکه از آثار ثبت جهانی به جز باغ اکبریه سه اثر دیگر در دل روستاها هستند افزود: بیابان لوت در کنار روستای دهسلم قرار دارد که بیش از 60 هزار نخل سربلند همچون زمردی در کویر مرکزی ایران می درخشد.
وی قنات بلده در روستای باغستان علیا و هنر جهانی توبافی در روستای خراشاد را از دیگر ظرفیت های جهانی در استان برشمرد.
مدیرعامل انجمن گردشگری پایدار در خراسان جنوبی با تاکید بر آموزش در حوزه گردشگری گفت: سازمان های مردم نهاد تخصصی در حوزه گردشگری می توانند در روند و توسعه گردشگری و اقتصاد روستایی نقش آفرینی کنند.
وی ادامه داد: در 2 سال گذشته همگام با برنامه های توسعه ای دولت تدبیر و امید و همت روستاییان بیش از 40 اقامتگاه بومگردی در روستاهای استان به بهره برداری رسیده است.
کاشانی اظهار داشت: مدیران این اقامتگاه و مردم روستاها گرچه علاقه مند به گردشگری هستند اما نیاز به آموزش دارند تا با شیوه های صحیح مهمانداری آشنا شده که این امر در اقتصاد بوم گردی اثر گذار است.
وی بازاریابی در عرصه های ملی و بین المللی برای صنایع دستی روستاییان و خدمات گردشگری را از اهداف مهم سمن های حامی گردشگری روستایی در استان عنوان کرد و گفت: شرکت در نمایشگاه های ملی و بین المللی و خدمات گردشگری می توانند بازارهای هدف را در اختیار روستاییان قرار دهد.
مدیرعامل انجمن گردشگری پایدار در خراسان جنوبی افزود: برای ایجاد گردشگری پایدار روستایی لازم است جاذبه های گردشگری روستا به عنوان مواد اولیه صنعت گردشگری ماندگار شود.
وی بیان کرد: گردشگری فرهنگی و لذت بردن از آداب و رسوم زندگی در روستاهای استان از موضوعات مهم گردشگری روستایی است که سمن های می توانند به این موضوع ورود پیدا کنند.
کاشانی ادامه داد: توانمندسازی سازمان های مردم نهاد به خصوص در خراسان جنوبی که استانی در حالی توسعه است می تواند به ایجاد گردشگری پایدار در روستاها و توسعه اقتصادی کمک منحصر به فرد کند.
وی عنوان کرد: بخش خصوصی توانمند در کنار دولت راه را برای درآمدزایی روستاها باز می کند.
مهاجرت معکوس به روستا با توبافی
مدیرعامل شرکت تعاونی زنان روستای خراشاد نیز گفت : این شرکت با احیای توبافی نقش مهمی در ایجاد اشتغال و مهاجرت معکوس به روستا داشت.
فاطمه ذاکریان افزود: توبافی از روستای خراشاد به روستاهای مجاور شهرستان ها و حتی استان های دیگر هم رسید.
وی عنوان کرد: اگر همت مسئولان و نهادها نبود نمی توانستیم روستای خراشاد را ثبت ملی و بعد از آن ثبت جهانی کنیم.
مدیرعامل شرکت تعاونی زنان روستای خراشاد افزود: روستاهایی هستند که بیشتر از خراشاد حوله بافی می کنند ولی خراشاد چون شروع کننده احیای توبافی بود توانست این هنر را ملی و جهانی کند.

وی بیان کرد: 10 تا 15 نفر ماهانه وارد اشتغال حوله بافی می شوند که اکثر آنها درآمد از متوسط به پایین دارند و به این هنر رو می آورد.
ذاکریان خواستار تسریع در اعطای وام مشاغل خانگی شد و اظهار داشت: وقتی هنرجویان 80 ساعت آموزش را تمام می کنند نیاز به اعتباری دارند که با حداقل سرمایه این شغل را وارد خانه خود کنند.
ورود خیریه ها به حوزه اشتغال
مدیر کارگاه حمایتی تولیدی دستان پر توان نیز در این نشست گفت: یکی از رویکرد جدید این کارگاه ایجاد اشتغال است.
سارا راغبی افزود: امروز 46 نفر دختر کم توان ذهنی و جسمی در این کارگاه مشغول به کار هستند و 11 سرپرست خانوار هم در کارگاه خیاطی فعالیت می کنند.
وی با اشاره به مشکلات فعالیت های اجتماعی به صورت کارگاهی از ورود کارگاه دستان پرتوان به حوزه اشتغال خانگی خبر داد و گفت: در شهرستان خوسف هم وارد حوزه پارچه بافی شدیم که در برخی روستاها با آموزش رایگان 42 نفر مشغول به بافت انواع پارچه ها هستند.
مدیر کارگاه حمایتی تولیدی دستان پر توان بیان کرد: مواد اولیه در اختیار بافندگان قرار می گیرد و تولیدات نیز به شکل تضمینی خریداری می شود.
وی ادامه داد: در شهرستان زیرکوه نیز دفتری افتتاح شده و پارچه بافی در حال آموزش است که 20 نفر تاکنون آموزش دیده اند.
راغبی با بیان اینکه موسسات خیریه هم می توانند در حوزه اشتغال فعالیت چشمگیر داشته باشند اضافه کرد: خیرانی که تمایل دارند به اشتغال بپردازند از همکاری و همیاری این موسسات می توانند استفاده کنند.
وی افزود: در حوزه اشتغال روستاها موازی کاری هایی بین سازمان های مردم نهاد و دستگاه های دولتی دیده می شود.
مدیر کارگاه حمایتی تولیدی دستان پر توان بیان کرد: بودجه هایی که برای ایجاد اشتغال خانگی در روستاها برای نگهداشتن روستاییان اعطا می شود آنقدر زیاد است که می توان یک روستا را نابود کرد و از ابتدا دوباره ساخت.
وی با بیان اینکه در حوزه اشتغال به جای ایجاد شغل باید روی فکر افراد کار کند گفت: دولت شبیه یک لکه روغن است که می تواند امور را تسهیل کند اما گاهی در برخی زمینه ها سرعتگیر را داشته است.
مراکز نیکوکاری برای توسعه روستاها می توانند همکاری کنند
نماینده مراکز نیکوکاری استان وابسته به کمیته امداد امام خمینی(ره) نیز گفت: برخی روستاها دارای منابع استراتژیک و خاص هستند که باید مورد توجه قرار گیرد.
خسروی زاده با اشاره به نقش حمایتی و تسهیلگر مراکز نیکوکاری افزود: این حمایت ها در حوزه شکل گیری تعاونی های روستایی می تواند نمود پیدا کند.
وی افزود: با توجه به اینکه روستاها از بافت اجتماعی حساس برخوردار هستند در خصوص گردشگری اهمیت قابل توجهی در درآمد اقتصادی می توانند داشته باشند.
نماینده مراکز نیکوکاری استان ادامه داد: از همین رو اجتماع های محلی تضعیف نمی شوند و کارآفرینان محلی فرصت بیشتری برای فعالیت پیدا می کنند که در این خصوص هم مراکز نیکوکاری برای توسعه روستاها می توانند همکاری کنند.
وی با اشاره به ورود مراکز نیکوکاری استان به ایجاد اشتغال در روستاها افزود: با توجه به تقاضای زیاد صنعت فرش برای گسترش فعالیت ها با تسهیل وام های قرض الحسنه می توان حمایت و پشتیبانی انجام داد.
خسروی زاده نقش مشاوره ای مراکز نیکوکاری را یادآور شد و گفت: این مراکز می توانند سرمایه گذاران را هم هدایت کنند.

روند فعالیت سمن در روستاها نیاز به تخصصی سازی دارد
نماینده مردم سازمان های مردم نهاد خراسان جنوبی نیز در این نشست گفت: با شناسایی سازمان های مردم نهاد فعال در روستاهای استان از تمام ظرفیت ها می توان استفاده کرد.
سید مصطفی حسینی افزود: اگر این سازمان ها به روستاها ورود پیدا کنند افزایش مشارکت جوانان و ماندگاری آنها در روستاها اتفاق می افتد.
وی با تاکید بر لزوم اهمیت دادن به سازمان های مردم نهاد اضافه کرد: روند فعالیت سمن در روستاها نیاز به تخصصی سازی دارد و هرچه هزینه شود کمک کننده است.
نماینده مردم سازمان های مردم نهاد خراسان جنوبی گفت: برنامه های شاد و نشاط اجتماعی یکی از اهداف سمن ها است.
وی با اشاره به نحوه مشارکت در سمن روستایی اظهار داشت: مردم خراسان جنوبی اتحاد خوبی دارند و هر برنامه ای که یک سمن در روستاها اجرا می کند مردم در کنار آنها هستند.
حسینی با اشاره به مشکلات سازمان های مردم نهاد در روستاها اضافه کرد: تجربه ناموفق سمن های قبلی ، ایجاد دید منفی، نبود فهم کامل مردم از فعالیت های سمن ها، وجود فقر فرهنگی، عدم ریسک پذیری و کمبود بودجه از مشکلات موجود است.
وی بیان کرد: توانمندسازی زنان یکی از موضوعات مهم در دستور کار سازمان های مردم نهاد است که در پیشگیری تجرد قطعی اثرگذار بوده است.
نماینده مردم سازمان های مردم نهاد خراسان جنوبی با این پیشنهاد که سازمان های مردم نهاد به عنوان تسهیل گران مناطق روستایی شناخته شوند به موفقت برخی سمن ها در ترک اعتیاد اشاره کرد و گفت: افزایش اشتغال روستایی و کارآفرینی اجتماعی نیز از دیگر اهداف سمن ها است که نیاز به حمایت دارد.
وی خواستار تخصیص اعتبار ویژه سمن در حوزه روستایی شد و افزود: این اعتبار باید خارج از همه دستورالعمل ها و بخشنامه ها باشد.
حسینی تسهیل در اعطای وام های کارآفرینی، شبکه سازی سازمان های مردم نهاد، ایجاد تشکل های مردمی روستایی و هیات اندیشه ورز در قالب سمن را از دیگر درخواست ها عنوان کرد.
وی افزود: خانه سازمان های مردم نهاد نیز نیازمند در نظر گفتن اعتبار است که باید برنامه ای برای آن تدوین شود.

اشتغال در نقطه صفر مرزی

مدیرعامل شرکت تعاونی الغدیر و تسهیلگر توسعه روستایی نیز در این نشست گفت: یکی از اقدامات مهم این شرکت برای اشتغال در روستاها احداث نانوایی در نقطه صفر مرزی بوده است.
آمنه سیاری افزود: در بخش خرید محصولات روستاییان نیز این شرکت ورود پیدا کرده اما واحد بسته بندی محصولات خشکبار با پیشرفت 95 درصد در بخش سرمایه در گردش دچار مشکل شده است.
وی ابراز امیدواری کرد: با همکاری این مشکل حل شود و به بتوان با اشتغال 19 نفر در منطقه محصولات روستایی را خریداری بسته بندی کرد.
پیگیری بیمه فعالان صنایع دستی، تسهیلات با بهره کم، توجه به صنعت فرش دستباف استان، بررسی مشکلات بومگردی، رفع مانع تسهیلات و توجه به بازاریابی از دیگر درخواست های مطرح شده در این نشست بود.
9893* 6054

انتهای پیام
منبع خبر : سایت جماران

محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
کلیدواژه های این خبر
مواد مخدر   نشاط اجتماعی   روستا   گردشگری   بوم گردی   خراسان جنوبی   یونسکو   صنایع دستی   بخش خصوصی   کارآفرینی   شرکت تعاونی   اشتغال پایدار   گردشگری پایدار   بیابان لوت   درآمد زایی   بنگاه   گردشگری روستایی   آداب و رسوم   مبارزه با مواد   بلده   روان گردان   معضل اعتیاد   همگام   بازاریاب   روستای دهسلم   اشتغال   اقتصاد   نمایشگاه   درآمد   دانش آموزان   ایجاد اشتغال   جاذبه های گردشگری   توسعه اقتصادی   شهرستان   دولت تدبیر و امید   روستاها   توسعه گردشگری   صنعت گردشگری   اشتغالزایی   ثبت جهانی  
اخبار مرتبط
صنعت گردشگری نقش مهمی در رونق تولید دارد
ایسنا
اعتراف معاون وزیر کار؛ نتیجه 5 سال اشتغالزایی روحانی در روستاها، تقریبا صفر
فردا نیوز
نقش مهم صنعت گردشگری در رونق تولید
ایسنا
توسعه گردشگری روستایی با وام کم بهره
همشهری آنلاین
مفتح: گردوی تویسرکان وارد بورس می شود
تسنیم
150 گردشگر خارجی از جاذبه های فردوس دیدن کردند
ایرنا
اختصاص 100 هزار میلیارد تومان برای توسعه کشور
آفتاب
شریعتمداری: 100 هزار میلیارد تومان برای توسعه کشور در نظر گرفته شده است
پول نیوز
شریعتمداری: امسال 100 هزار میلیارد تومان برای توسعه کشور در نظر گرفته شده است
ایرنا
بوم گردی روستایی مانند چاه نفت ارزآوری دارد
ایرنا
دولت تدبیر و امید 17 هزار فرصت شغلی در بخش گردشگری گلستان ایجاد کرد
ایرنا
توسعه زیرساخت های روستایی دستاورد دولت های یازدهم و دوازدهم است
ایرنا
استاندار خراسان رضوی عملکرد 4 معین اقتصاد مقاومتی را بررسی کرد
صدا و سیما
جذب گردشگر سلامت و سرمایه گذار برای خراسان رضوی از طریق مجالس کشورهای آسیایی
آریا
جذب گردشگر و سرمایه گذار برای خراسان رضوی از طریق مجمع مجالس کشورهای آسیایی
خبرگزاری ایلنا
بومگردی، خلق فرصت های جدید شغلی در گردشگری کرمان
ایرنا
رونق اقتصاد هرمزگان با توسعه کشاورزی
ایرنا
آذربایجان غربی|صنعت گردشگری میانبر خروج از وابستگی به درآمدهای نفتی
تسنیم
توریسم داخلی ما دچار عدم برنامه ریزی است/می توانیم سهم خودمان از درآمد ارزی را از صنعت گردشگری بگیریم
میزان
احداث خانه های بوم گردی اولویت نخست سرمایه گذاری گردشگری در خوزستان
تسنیم
نقش بی بدیل روستا ها در توسعه صنعت گردشگری
ملیت
نقش بی بدیل روستا ها در توسعه صنعت گردشگری/ اِشتغالزایی در نواحی روستایی با جذب توریسم متحول می شود
باشگاه خبرنگاران
اقامتگاه بوم گردی شاهین دژ به بهره برداری رسید
ایرنا
ایجاد فضای امیدبخش در کشور از طریق گردشگری حلال امکان پذیر است/ علی رغم مشکلات و تحریم ها تعداد گردشگران در کشور افزایش پیدا کرده است/ ارتقای رتبه ایران از 11 به 9 در فهرست جهانی یونسکو
خبرگزاری ایلنا
دولت به ایجاد 2000 اقامتگاه بوم گردی مکلف شده است
مرآت نیوز
سمنان| دولت به ایجاد 2000 اقامتگاه بوم گردی مکلف شده است
تسنیم
نگاه دولت و مجلس به حوزه گردشگری مثبت است/ در دو سال گذشته 4500 موافقت اصولی صادر شده است
خبرگزاری ایلنا
چراغ گردشگری در«زنوزوق» کم سو است/توانمند سازی روستائیان کلید رونق محلی
قدس آنلاین
سرمایه گذاری 200 هزار میلیارد تومانی در صنعت گردشگری
افکار نیوز
گردشگری «آب بندان توشن» در بوروکراسی اداری خشک شد
مهر نیوز
پیشنهاد معافیت هتل سازان از پرداخت مالیات بر ارزش افزوده
تین نیوز
نقش آفرینی گردشگری در کنار اقتصاد نفت
ایرنا
دیدگاه دو نماینده مجلس در خصوص وزرای پیشنهادی رییس جمهوری
ایرنا
مونسان: در 4 ماهه نخست امسال رشد 40 درصدی گردشگر داشته ایم
پانا
توسعه بوم گردی ها از مهاجرت روستاییان جلوگیری کرد
ایرنا
اختصاص یک و نیم میلیارد دلار برای حمایت از طرح‎های توسعه روستایی
راه دانا
نخستین دهکده الگویی بوم گردی کشور در گیلان راه اندازی می شود
تسنیم
گردشگری روستایی در کهگیلویه و بویراحمد مغفول مانده است
تسنیم
پروژه های گردشگری در هفته دولت در آذربایجان غربی افتتاح می شود
تسنیم
مونسان: بهره برداری از برخی بناهای مرمت شده به بخش خصوصی واگذار شد
تسنیم
اخبار مرتبط
bltایسنا : صنعت گردشگری نقش مهمی در رونق تولید دارد
bltفردا نیوز : اعتراف معاون وزیر کار؛ نتیجه 5 سال اشتغالزایی روحانی در روستاها، تقریبا صفر
bltایسنا : نقش مهم صنعت گردشگری در رونق تولید
bltهمشهری آنلاین : توسعه گردشگری روستایی با وام کم بهره
bltتسنیم : مفتح: گردوی تویسرکان وارد بورس می شود
bltایرنا : 150 گردشگر خارجی از جاذبه های فردوس دیدن کردند
bltآفتاب : اختصاص 100 هزار میلیارد تومان برای توسعه کشور
bltپول نیوز : شریعتمداری: 100 هزار میلیارد تومان برای توسعه کشور در نظر گرفته شده است
bltایرنا : شریعتمداری: امسال 100 هزار میلیارد تومان برای توسعه کشور در نظر گرفته شده است
bltایرنا : بوم گردی روستایی مانند چاه نفت ارزآوری دارد
bltایرنا : دولت تدبیر و امید 17 هزار فرصت شغلی در بخش گردشگری گلستان ایجاد کرد
bltایرنا : توسعه زیرساخت های روستایی دستاورد دولت های یازدهم و دوازدهم است
bltصدا و سیما : استاندار خراسان رضوی عملکرد 4 معین اقتصاد مقاومتی را بررسی کرد
bltآریا : جذب گردشگر سلامت و سرمایه گذار برای خراسان رضوی از طریق مجالس کشورهای آسیایی
bltخبرگزاری ایلنا : جذب گردشگر و سرمایه گذار برای خراسان رضوی از طریق مجمع مجالس کشورهای آسیایی
bltایرنا : بومگردی، خلق فرصت های جدید شغلی در گردشگری کرمان
bltایرنا : رونق اقتصاد هرمزگان با توسعه کشاورزی
bltتسنیم : آذربایجان غربی|صنعت گردشگری میانبر خروج از وابستگی به درآمدهای نفتی
bltمیزان : توریسم داخلی ما دچار عدم برنامه ریزی است/می توانیم سهم خودمان از درآمد ارزی را از صنعت گردشگری بگیریم
bltتسنیم : احداث خانه های بوم گردی اولویت نخست سرمایه گذاری گردشگری در خوزستان
bltملیت : نقش بی بدیل روستا ها در توسعه صنعت گردشگری
bltباشگاه خبرنگاران : نقش بی بدیل روستا ها در توسعه صنعت گردشگری/ اِشتغالزایی در نواحی روستایی با جذب توریسم متحول می شود
bltایرنا : اقامتگاه بوم گردی شاهین دژ به بهره برداری رسید
bltخبرگزاری ایلنا : ایجاد فضای امیدبخش در کشور از طریق گردشگری حلال امکان پذیر است/ علی رغم مشکلات و تحریم ها تعداد گردشگران در کشور افزایش پیدا کرده است/ ارتقای رتبه ایران از 11 به 9 در فهرست جهانی یونسکو
bltمرآت نیوز : دولت به ایجاد 2000 اقامتگاه بوم گردی مکلف شده است
bltتسنیم : سمنان| دولت به ایجاد 2000 اقامتگاه بوم گردی مکلف شده است
bltخبرگزاری ایلنا : نگاه دولت و مجلس به حوزه گردشگری مثبت است/ در دو سال گذشته 4500 موافقت اصولی صادر شده است
bltقدس آنلاین : چراغ گردشگری در«زنوزوق» کم سو است/توانمند سازی روستائیان کلید رونق محلی
bltافکار نیوز : سرمایه گذاری 200 هزار میلیارد تومانی در صنعت گردشگری
bltمهر نیوز : گردشگری «آب بندان توشن» در بوروکراسی اداری خشک شد
bltتین نیوز : پیشنهاد معافیت هتل سازان از پرداخت مالیات بر ارزش افزوده
bltایرنا : نقش آفرینی گردشگری در کنار اقتصاد نفت
bltایرنا : دیدگاه دو نماینده مجلس در خصوص وزرای پیشنهادی رییس جمهوری
bltپانا : مونسان: در 4 ماهه نخست امسال رشد 40 درصدی گردشگر داشته ایم
bltایرنا : توسعه بوم گردی ها از مهاجرت روستاییان جلوگیری کرد
bltراه دانا : اختصاص یک و نیم میلیارد دلار برای حمایت از طرح‎های توسعه روستایی
bltتسنیم : نخستین دهکده الگویی بوم گردی کشور در گیلان راه اندازی می شود
bltتسنیم : گردشگری روستایی در کهگیلویه و بویراحمد مغفول مانده است
bltتسنیم : پروژه های گردشگری در هفته دولت در آذربایجان غربی افتتاح می شود
bltتسنیم : مونسان: بهره برداری از برخی بناهای مرمت شده به بخش خصوصی واگذار شد
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.