مخبر - 1398/05/14 - قاچاق معکوس دام بلای جان نرخ گوشت / اختلاف 30 درصدی قیمت گوشت به جیب دلالان می رود

قاچاق معکوس دام بلای جان نرخ گوشت / اختلاف 30 درصدی قیمت گوشت به جیب دلالان می رود
نتایج بدست آمده از نوسانات بازار گوشت قرمز نشان می دهد که عامل اصلی افزایش نرخ گوشت، قاچاق دام به کشور های حاشیه ای است.
قاچاق معکوس دام بلای جان نرخ گوشت / اختلاف 30 درصدی قیمت گوشت به جیب دلالان می رود

قاچاق معکوس دام بلای جان نرخ گوشت / اختلاف 30 درصدی قیمت گوشت به جیب دلالان می رودبه گزارش خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، آمار ها نشان می دهد در یک سال گذشته قیمت گوشت قرمز به سبب رشد چشمگیر قیمت، از سبد بسیاری از خانوار حذف شده است. این امر بدان معناست که تلاش های دولت برای کاهش قیمت چندان مثمر ثمر نبوده است. در اول مرداد امسال رئیس جمهور در جلسه ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز به گزارش های ارائه شده در مورد دام های وارداتی به کشور طی ماه های گذشته اشاره کرده و گفت: در مقطعی بنابر شایعات مربوط به صادرات دام زنده از کشور قیمت گوشت افزایش یافت، اما با وجود اقدامات مناسبی که در زمینه واردات دام انجام شد قیمت گوشت هنوز متعادل نیست و بنابر اذعان وزیر جهاد کشاورزی حداقل 30 درصد قیمت گوشت اضافه است که پس از مشخص شدن مشکل باید آن را حل کرد.
آخرین آمار مرکز آمار پیرامون تورم اقلام خوراکی نشان می دهد که قیمت گوشت گوسفند و گوساله در یک سال اخیر به ترتیب 104 و 119 درصد رشد داشته است این در حالی است که در هفتم خرداد امسال و با آغاز اوج گیری قیمت گوشت قرمز صادرات هر گونه دام زنده و گوشت گرم از کشور ممنوع و در دی ماه سال گذشته واردات دام زنده از رومانی و گوشت قرمز از سایر کشور ها به منظور تنظیم بازار آغاز شد.
بسیاری از مسئولان دلایل مختلفی برای افزایش قیمت گوشت قرمز در بازار مطرح می کنند و معتقدند که متولیان ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز باید از خروج دام جلوگیری کنند تا قیمت گوشت در بازار داخل به تعادل برسد.بیشتر بخوانید: دامداران با مازاد انباشت دام در واحدها روبه رو هستند/ثبات قیمت دام زنده در عید قربان
حال به سراغ مسئولان ذیربط می رویم تا از آخرین جزئیات بازار گوشت قرمز و دلایل گرانی حداقل 30 درصدی قیمت گوشت قرمز بنا به اذعان وزیر جهاد کشاورزی با خبر شویم. حلقه های واسط تنها عامل گرانی گوشت در بازار/ عرضه مستقیم تنها راهکار کاهش فاصله قیمت گوشت از دامداری تا خرده فروشی سعید سلطانی مدیر عامل اتحادیه دامداران در گفت و گو با خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، با انتقاد از فاصله چشم گیر قیمت گوشت از تولید تا مصرف، اظهار کرد: در مواقعی که قیمت گوشت قرمز در بالاترین حد خود در بازار قرار دارد اختلاف قیمت درب دامداری تا توزیع حداقل 50 درصد است که این امر موجب شده این قلم کالای خوراکی از سفره بسیاری از خانوار ها حذف شود.
وی قاچاق دام را یکی از دلایل گرانی گوشت قرمز در بازار اعلام کرد و گفت: با وجود آنکه کشور های حوزه خلیج فارس تمایلی به دام سنگین ندارند و همواره خواهان دام نارس با وزن کمتر هستند از این رو بسیاری از دلالان به سراغ دامداران آمده و دام های پروار بندی با وزن کمتر را با قیمت های بالایی خریداری می کنند که این امر موجب شده بهره وری در کشور کاهش یابد و تنها سود این کار به جیب عده ای دلال و قاچاقچی برود.
سلطانی با اشاره به اینکه افزایش قیمت گوشت در بازار ارتباطی به دامدار ندارد، بیان کرد: هم اکنون متوسط قیمت هر کیلو دام زنده درب دامداری بین 36 تا 37 هزار و لاشه 70 تا 75 هزار تومان است که متاسفانه به سبب حلقه های واسط میان تولید کننده تا مصرف کننده دام زنده با نرخ های بالایی در میادین عرضه می شود این در حالی است که هیچ نظارتی بر بازار و حذف واسطه ها و دلالان صورت نمی گیرد.
مدیر عامل اتحادیه دامداران با اشاره به اینکه اختلاف قیمت گوشت از دامداری تا خرده فروشی در ایام پایانی سال حداقل 50 درصد بود، اظهار کرد: هم اکنون با توزیع گوشت های وارداتی و واردات مناسب دام زنده از رومانی و همچنین شرایط مساعد تولید و افزایش عرضه دام داخلی اختلاف قیمت به 30 درصد رسیده است که این امر نشان می دهد همچنان حلقه های واسطه در بازار نمی گذارند گوشت با نرخ منطقی خود به دست مصرف کننده برسد.
وی جذابیت قاچاق دام همزمان با نوسان نرخ ارز را یکی از عوامل اصلی افزایش قیمت نهاده های دامی در بازار برشمرد و گفت: این در حالی است که با کنترل نسبی قاچاق تا حدودی قیمت نهاده های دامی در بازار کاهش یافته است، اما همچنان با نرخ مصوب خود فاصله دارد.
سلطانی ادامه داد: دولت باید شرایطی فراهم کند تا اتحادیه ها و تعاونی ها با عرضه مستقیم دام بتوانند حلقه های واسط توزیع را از بین ببرند چرا که هم اکنون فاصله قیمت گوشت از دامداری تا خرده فروشی به سبب سودجویی عوامل واسطه حداقل 30 درصد است که با حذف واسطه های زائد می توان آن را به 10 تا 15 درصد تقلیل داد.
مدیر عامل اتحادیه دامداران با اشاره به اینکه اتحادیه ها و دامداران به دنبال سود های کاذب نیستند تصریح کرد: با وجود فراوانی دام، توزیع مستقیم تنها راهکار کنترل قیمت گوشت در بازار است و در غیر این صورت سودجویان و دلالان با نرخ های کاذبی گوشت را در بازار عرضه می کنند. دامداران به امید صادرات از عرضه دام امتناع می کنند/ مسئولان باید پاسخگوی گرانی حداقل 30 درصدی گوشت در بازار باشند علی اصغر ملکی رئیس اتحادیه گوشت گوسفندی در گفت وگو با خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، با اشاره به اینکه قیمت گوشت در ماه های اخیر نوسان بسیار چشمگیری در بازار داشت اظهار کرد: با توجه به شرایط کنونی عرضه و تقاضا مسئولان ذیربط باید پاسخگو باشند که به چه علت قیمت گوشت حداقل 30 درصد در بازار اضافه است.
وی افزود: اگر دامداران از انباشتگی دام در واحد های خود گلایه مند هستند حال جای این سوال مطرح است که چرا اقدام به عرضه فراوان دام در بازار نمی کنند تا مکانیزم عرضه و تقاضا همانند سایر بخش ها تعیین کننده قیمت در بازار باشد.
ملکی قیمت کنونی هر کیلو شقه گوسفندی بدون دنبه را 105 تا 106 هزار تومان اعلام کردو گفت: با توجه به ازدیاد تقاضا در برابر عرضه قیمت شقه گوسفندی نسبت به روز های اخیر حدود 1 هزار تا 1 هزار و 500 تومان افزایش داشته است.
رئیس اتحادیه گوشت گوسفندی با اشاره به اینکه قاچاق دام کماکان در حال انجام است بیان کرد: اگر چه میزان خروج دان از مرز های کشور همانند گذشته آشکار نیست، اما همچنان به طور محدود دام از مرز های کشور قاچاق می شود که این امر تا حدودی بر بازار تاثیر گذاشته است.
وی با تاکید بر مخالفت مسئولان وزارت جهاد کشاورزی با صادرات دام زنده گفت: اگر چه بسیاری از دامداران به سبب انباشتگی دام در واحد های خود خواستار رفع ممنوعیت صادرات از معاونت امور دام هستند، اما بنده معتقدم صادرات دام زنده می تواند در ماه های آتی به سبب کمبود عرضه بر روند بازار اثر سوء بگذارد.
ملکی نرخ کنونی هر کیلو دام زنده سبک را 45 تا 46 هزار تومان اعلام کردو گفت: در هفته های اخیر افزایش قیمت دام زنده منجر به تغییرات قیمت در بازار گوشت شد این در حالی است که بسیاری از دامداران به سبب عید قربان و یا امید به صادرات از عرضه امتناع می کنند. انتقاد رئیس شورای تامین کنندگان دام کشور از اختلاف چشمگیر قیمت درب دامداری تا بازار/ عرضه مستقیم تنها راهکار تعادل قیمت در بازار منصور پوریان رئیس شورای تامین کنندگان دام کشور در گفت وگو با خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، با اشاره به دلایل گرانی گوشت در بازار اظهار کرد: هم اکنون بسیاری از واسطه ها و سیستم های فروش گوشت سعی می کنند حاشیه سود خود را حفظ کنند در حالی که دامداران با سبب انباشتگی دام در واحد های خود با مشکلات متعددی دست و پنجه نرم می کنند.
وی افزود: بر اساس نامه دامداران تولید کنندگان هر کیلو لاشه گاو و گوساله را با قیمت 56 هزار تومان و گوسفندی را 65 هزار تومان درب کشتارگاه عرضه می کنند که با احتساب هزینه های حمل و نقل هر کیلو گوشت گاو با نرخ 60 هزار تومان و گوسفندی 70 هزار تومان باید در اختیار مصرف کننده قرار گیرد که متاسفانه به سبب وجود حلقه های واسط طبق اذعان وزیر جهاد کشاورزی شاهدیم که قیمت گوشت حداقل 0 درصد در بازار اضافه است.
پوریان حذف واسطه ها و عرضه مستقیم دام به کشتارگاه ها را راه حلی مناسب برای کنترل بازار برش مرد و گفت: اگر وزارت جهاد کشاورزی با عرضه مستقیم دام سنگین به کشتارگاه ها موافقت کند این موضوع در کنار توزیع مستقیم دام سبک می تواند در کاهش قیمت و برچیده شدن بساط دلالان از بازار نقش به سزایی داشته باشد.
رئیس شورای تامین کنندگان دام کشور قیمت کنونی هر کیلو دام سنگین درب دامداری را 30 هزار و دام سبک را 35 هزار تومان اعلام کرد و گفت: این در حالی است که هم اکنون به سبب وجود حلقعه های واسط و زائد هر کیلو دام سبک در میادین با نرخ 42 هزار توان عرضه می شود به همین خاطر از معاونت امور دام تقاضا داریم که با اتخاذ تمهیداتی شرایط را برای عرضه مستقیم دام فراهم کند.
وی ادامه داد: با توجه به نوسان چشمگیر قیمت گوشت در ماه های اخیر دولت برای تنظیم بازار واردات دام زنده و گوشت قرمز از سایر کشور ها را در دستور کار خود قرار داد که این موضوع در کنار افزایش میزان بارش و علوفه زیاد در مراتع و در نتیجه افزایش تولید دام زنده و ممنوعیت صادرات و کنترل قاچاق از مرز های کشور موجب شد تا بازار گوشت به تعادل نسبی برسد.
این مقام مسئول در پایان تصریح کرد: اگر شرایطی فراهم شود که دامداران بتوانند دام خود را در بازار و کشتارگاه ها به صورت مستقیم عرضه کنند در ماه های آتی به طور قطع اختلاف 30 درصدی قیمت گوشت از دامداری تا توزیع از بین می رود. گزارش از آزاده محبی
انتهای پیام/
منبع خبر : باشگاه خبرنگاران

محتوای این خبر به صورت خودکار از «باشگاه خبرنگاران» دریافت شده و «مخبرنیوز» بدون هیچ دخل و تصرفی آنرا باز نشر داده است. اگر به هر دلیلی احساس می کنید محتوای منتشر شده مطلوب نیست، خواهشمند است با استفاده از این لینک ما را مطلع نمایید تا بدون درنگ آنرا حذف نماییم.
با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه مخبرنیوز مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.
کلیدواژه های این خبر
گوشت قرمز   تورم   ارز   گرانی گوشت قرمز   قیمت گوشت قرمز   تنظیم بازار   وارداتی   خانوار   دامداران   تولید کننده   خرداد   خوراکی   دام زنده   کالای خوراکی   قاچاق دام   مصرف کننده   مرکز آمار   وزیر جهاد کشاورزی   نوسانات بازار   رئیس جمهور   آخرین جزئیات   واردات دام زنده   گوشت های وارداتی   رومانی   لاشه   قیمت گوشت در بازار   گرانی   گوشت در بازار   قیمت هر کیلو دام زنده   قیمت دام زنده   قیمت گوشت گوسفند   واسطه ها   گوشت گرم   بازار   قاچاق   افزایش قیمت   قیمت گوشت   حوزه خلیج فارس   ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز   خرده فروشی   افت قیمت  
اخبار مرتبط
میزان استحصال لاشه در دام سنگین در حدود 50 درصد وزن دام است
باشگاه خبرنگاران
قیمت گوشت قرمز به طور مستقیم تابع قیمت دام زنده است
فانوس نیوز
شورای تامین کنندگان دام کشور : افت 20 هزار تومانی قیمت گوشت در بازار/ واردات گوشت قرمز 25 درصد بیش از نیاز کشور است
انتخاب
اُفت 20 هزار تومانی قیمت گوشت در بازار
صراط
اُفت 20 هزار تومانی قیمت گوشت در بازار/واردات گوشت قرمز 25 درصد بیش از نیاز کشور است
باشگاه خبرنگاران
گره کور گرانی گوشت قرمز کجاست؟/ قیمت گوشت گوساله یک ریال هم کاهش نیافت!
الف
گره کور گرانی گوشت قرمز کجاست؟
اتاق خبر
گرانی گوشت هوش از سر جامعه پراند! / چرا کاهش نرخ ارز تاثیری بر بازار ها ندارد؟
سدنا نیوز
گره کور گرانی گوشت قرمز کجاست؟ /مازاد انباشت دام در واحدهای دامداری
باشگاه خبرنگاران
امتناع دامداران در عرضه دام کذب است/اختلاف 25 درصدی عرضه مستقیم گوشت با بازار
باشگاه خبرنگاران
گرانی گوشت در بازار قابل قبول نیست/ایام محرم نرخ هر کیلو دام سبک در میادین 47 هزار تومان
باشگاه خبرنگاران
کاهش قیمت گوشت قرمز
صدا و سیما
درخواست دامداران برای عرضه مستقیم گوشت به مردم
تجارت امروز
دامداران برای عرضه مستقیم دام پیشقدم شدند
ایران آنلاین
آمادگی دامداران برای عرضه مستقیم گوشت قرمز/ علت افزایش قیمت گوشت با وجود رشد تولید چیست؟
باشگاه خبرنگاران
وزارت صمت: قیمت گوشت گاو منطقی است
بلاغ مازندران
گوشت نباید بالاتر از 80 هزار تومان باشد / دلالان اجازه کاهش قیمت نمی دهند
خبرگزاری دانشجو
گوشت نباید بالاتر از 80هزار تومان باشد
ناطقان نیوز
دلالان و واسطه ها عامل اصلی گرانی گوشت در بازار/مشکلی در تولید گوشت قرمز نداریم
باشگاه خبرنگاران
کاهش 30درصدی قیمت دام زنده/ قیمتها در بازار همچنان بالاست
رادیو گفتگو
وزارت کشاورزی: گوشت نباید بالاتر از 80 هزار تومان باشد/ دلالان اجازه کاهش قیمت نمی دهند
انتخاب
قیمت عرضه گوشت قرمز نباید بیش از 80 هزار تومان باشد
میزان
دلالان مانع کاهش قیمت گوشت قرمز
بانکداری ایرانی
دلالان اجازه کاهش قیمت گوشت را نمی دهند
جوان آنلاین
گوشت نباید بالاتر از 80 هزار تومان باشد
ایران اکونومیست
گوشت نباید بالاتر از 80 هزار تومان باشد/ دلالان اجازه کاهش قیمت نمی دهند
تسنیم
دلالانی که اجازه کاهش قیمت گوشت را نمی دهند
مشرق نیوز
متعادل کردن قیمت گوشت گوساله گرم در دستور وزارت جهادکشاورزی
آریا
تمهیدات کاهش نرخ گوشت گوساله/ واسطه ها مانع کاهش قیمت شده اند
باشگاه خبرنگاران
قیمت دام زنده نصف شد/ گوشت ارزان می شود
صراط
قیمت دام زنده نصف شد/ مردم چشم انتظار کاهش قیمت گوشت قرمز
نامه نیوز
قیمت دام زنده نصف شد
پارسینه
دلالان 30درصد قیمت گوشت رابه سیخ می کشند!
بهار نیوز
قیمت دام زنده نصف شد/ مردم چشم انتظار کاهش قیمت گوشت
عصر امروز
دلالان 30درصد قیمت گوشت را به سیخ می کشند!
صبحانه با خبر
دلالان 30 درصد قیمت گوشت را به سیخ می کشند!
جوان آنلاین
دلالان 30 درصد قیمت گوشت را به سیخ می کشند
دنیای اقتصاد
تا صادرات هست، قیمت گوشت پایین نمی آید!
بازار نیوز
اختلاف 30 درصدی قیمت گوشت به جیب دلالان می رود
نصف جهان
قاچاق معکوس دام بلای جان نرخ گوشت
ایران اکونومیست
اخبار مرتبط
bltباشگاه خبرنگاران : میزان استحصال لاشه در دام سنگین در حدود 50 درصد وزن دام است
bltفانوس نیوز : قیمت گوشت قرمز به طور مستقیم تابع قیمت دام زنده است
bltانتخاب : شورای تامین کنندگان دام کشور : افت 20 هزار تومانی قیمت گوشت در بازار/ واردات گوشت قرمز 25 درصد بیش از نیاز کشور است
bltصراط : اُفت 20 هزار تومانی قیمت گوشت در بازار
bltباشگاه خبرنگاران : اُفت 20 هزار تومانی قیمت گوشت در بازار/واردات گوشت قرمز 25 درصد بیش از نیاز کشور است
bltالف : گره کور گرانی گوشت قرمز کجاست؟/ قیمت گوشت گوساله یک ریال هم کاهش نیافت!
bltاتاق خبر : گره کور گرانی گوشت قرمز کجاست؟
bltسدنا نیوز : گرانی گوشت هوش از سر جامعه پراند! / چرا کاهش نرخ ارز تاثیری بر بازار ها ندارد؟
bltباشگاه خبرنگاران : گره کور گرانی گوشت قرمز کجاست؟ /مازاد انباشت دام در واحدهای دامداری
bltباشگاه خبرنگاران : امتناع دامداران در عرضه دام کذب است/اختلاف 25 درصدی عرضه مستقیم گوشت با بازار
bltباشگاه خبرنگاران : گرانی گوشت در بازار قابل قبول نیست/ایام محرم نرخ هر کیلو دام سبک در میادین 47 هزار تومان
bltصدا و سیما : کاهش قیمت گوشت قرمز
bltتجارت امروز : درخواست دامداران برای عرضه مستقیم گوشت به مردم
bltایران آنلاین : دامداران برای عرضه مستقیم دام پیشقدم شدند
bltباشگاه خبرنگاران : آمادگی دامداران برای عرضه مستقیم گوشت قرمز/ علت افزایش قیمت گوشت با وجود رشد تولید چیست؟
bltبلاغ مازندران : وزارت صمت: قیمت گوشت گاو منطقی است
bltخبرگزاری دانشجو : گوشت نباید بالاتر از 80 هزار تومان باشد / دلالان اجازه کاهش قیمت نمی دهند
bltناطقان نیوز : گوشت نباید بالاتر از 80هزار تومان باشد
bltباشگاه خبرنگاران : دلالان و واسطه ها عامل اصلی گرانی گوشت در بازار/مشکلی در تولید گوشت قرمز نداریم
bltرادیو گفتگو : کاهش 30درصدی قیمت دام زنده/ قیمتها در بازار همچنان بالاست
bltانتخاب : وزارت کشاورزی: گوشت نباید بالاتر از 80 هزار تومان باشد/ دلالان اجازه کاهش قیمت نمی دهند
bltمیزان : قیمت عرضه گوشت قرمز نباید بیش از 80 هزار تومان باشد
bltبانکداری ایرانی : دلالان مانع کاهش قیمت گوشت قرمز
bltجوان آنلاین : دلالان اجازه کاهش قیمت گوشت را نمی دهند
bltایران اکونومیست : گوشت نباید بالاتر از 80 هزار تومان باشد
bltتسنیم : گوشت نباید بالاتر از 80 هزار تومان باشد/ دلالان اجازه کاهش قیمت نمی دهند
bltمشرق نیوز : دلالانی که اجازه کاهش قیمت گوشت را نمی دهند
bltآریا : متعادل کردن قیمت گوشت گوساله گرم در دستور وزارت جهادکشاورزی
bltباشگاه خبرنگاران : تمهیدات کاهش نرخ گوشت گوساله/ واسطه ها مانع کاهش قیمت شده اند
bltصراط : قیمت دام زنده نصف شد/ گوشت ارزان می شود
bltنامه نیوز : قیمت دام زنده نصف شد/ مردم چشم انتظار کاهش قیمت گوشت قرمز
bltپارسینه : قیمت دام زنده نصف شد
bltبهار نیوز : دلالان 30درصد قیمت گوشت رابه سیخ می کشند!
bltعصر امروز : قیمت دام زنده نصف شد/ مردم چشم انتظار کاهش قیمت گوشت
bltصبحانه با خبر : دلالان 30درصد قیمت گوشت را به سیخ می کشند!
bltجوان آنلاین : دلالان 30 درصد قیمت گوشت را به سیخ می کشند!
bltدنیای اقتصاد : دلالان 30 درصد قیمت گوشت را به سیخ می کشند
bltبازار نیوز : تا صادرات هست، قیمت گوشت پایین نمی آید!
bltنصف جهان : اختلاف 30 درصدی قیمت گوشت به جیب دلالان می رود
bltایران اکونومیست : قاچاق معکوس دام بلای جان نرخ گوشت
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.