مخبر - 1398/05/12 - کاهش نرخ بیکاری ناشی از کاهش جمعیت فعال است

کاهش نرخ بیکاری ناشی از کاهش جمعیت فعال است
ایران اکونومیست- کارشناسان معتقدند کاهش جمعیت بیکار در بهار امسال به دلیل رشد اشتغال نبوده است بلکه مهمترین عامل آن کاهش جمعیت فعال و ناامیدی کارجویان از جستجوی شغل است.
کاهش نرخ بیکاری ناشی از کاهش جمعیت فعال است

به گزارش خبرنگار مهر، گزارش نتایج نیروی کار مربوط به فصل بهار، از کاهش نرخ بیکاری حکایت دارد و جمعیت بیکار کشور نیز 364 هزار و 800 نفر نسبت به بهار سال گذشته کاهش پیدا کرده است.
نرخ بیکاری با کاهش 1.3 درصدی از 12.1 درصد در بهار سال گذشته به 10.8 درصد در بهار امسال رسید؛ در مقابل به جمعیت شاغل کشور نیز 321 هزار و 293 نفر اضافه شده است.
همچنین نرخ بیکاری جوانان در گروه سنی 15 تا 29 سال از 25.5 درصد در بهار سال گذشته با کاهش 1.8 درصدی به 23.7 درصد در بهار امسال رسید.
در شاخص نسبت اشتغال نیز به روایت آمار، نسبت اشتغال کشور در بهار امسال نسبت به بهار سال گذشته 0.1 درصد رشد داشته است.
به رغم اینکه آمار از کاهش نرخ بیکاری حکایت دارند اما به اعتقاد کارشناسان کاهش نرخ بیکاری به دلیل شاغل شدن بیکاران نیست، بلکه بخش عمده ای از جمعیت بیکار به دلیل کاهش جمعیت فعال و خروج بخشی از بیکاران از گروه افراد «در جستجوی شغل» و اضافه شدن به «جمعیت غیرفعال» است.
جمعیت فعال به مجموع جمعیت شاغل و بیکار کشور گفته می شود که کاهش جمعیت این گروه می تواند ناشی از کاهش جمعیت بیکاران یا حتی شاغلان باشد. در مقابل جمعیت غیرفعال به گروهی از جامعه گفته می شود که به رغم قرار داشتن در سن کار، اما نه شاغل هستند و نه تمایلی برای حضور در بازار کار دارند. زنان خانه دار، دانشجویانی که متقاضی شغل نیستند یا افرادی که از درآمدهای غیرکاری مانند دریافت سود بانکی، تامین معاش از محل دریافت اجاره ملک یا سایر درآمدها برخورداند، در گروه جمعیت غیرفعال قرار می گیرند.
به عبارتی کارشناسان کاهش بیکاران را به معنای نا امید شدن از جستجوی شغل و خروج از جمعیت فعال عنوان می کنند.
نتایج مرکز آمار ایران نیز از کاهش 0.5 درصدی نرخ مشارکت (جمعیت فعال) از 41.1 درصد در بهار سال گذشته به 40.6 درصد در بهار امسال حکایت دارد و از جمعیت فعال کشور 43 هزار و 500 نفر کم شده است.
نکته ای که در گزارش اخیر مرکز پژوهش های مجلس نیز به آن اشاره شد و بر اساس اعلام این مرکز، در بهار 1398 نسبت به فصل مشابه سال قبل، جمعیت فعال 43 هزار نفر کاهش داشته است. طبق اعلام مرکز پژوهش های مجلس «به نظر می رسد کاهش جدی در جمعیت فعال، بیشتر به دلیل دلسردی افراد از یافتن کار رخ داده و این رویه در کاهش جمعیت فعال زنان بسیار مشهود است.»
این مرکز با اشاره به این موضوع که، کاهش نرخ بیکاری نه به دلیل افزایش اشتغال قابل توجه بلکه به دلیل خارج شدن افراد از بازار کار و افزایش قابل توجه جمعیت غیرفعال رخ داده است، ادعا کرد: «در صورتی که افراد خارج شده از بازار کار در فصل بهار 1398 همچنان تقاضای شغل داشتند نه تنها نرخ بیکاری 1.3 درصد کاهش نمی یافت بلکه 1.6 درصد نیز افزایش می یافت. این موضوع در نرخ بیکاری زنان بسیار جدی تر است به طوری که با این فرض نرخ بیکاری زنان به جای 17.3 درصد به 28.1 درصد می رسید.»
کاهش جمعیت متقاضی شغل
در همین زمینه علیرضا عبداله زاده، کارشناس اقتصاد و سیاست گذاری توسعه در گفتگو با خبرنگار مهر به کاهش جمعیت فعال در کشور اشاره کرد و گفت: وقتی نرخ مشارکت کاهش می یابد بخشی از این کاهش به دلیل کم شدن از جمعیت افراد «در جستجوی شغل» است.
وی با اشاره به اینکه در حال حاضر نرخ مشارکت اقتصادی در ایران در محدوده 40 تا 41 درصد است، گفت: این در حالی است که در سایر کشورهای در سطح ما، میزان نرخ مشارکت بین 60 تا 65 درصد است. بنابراین نرخ مشارکت در کشور ما با میزان مطلوب فاصله زیادی دارد و همین می تواند عاملی برای بیکاری حدود 24 درصدی جمعیت جوان و افزایش بیکاری در گروه های مختلف از جمله بانوان باشد.
این کارشناس سیاست گذاری توسعه به تاثیر سایر متغیرهای اقتصادی بر شاخص های بازار کار اشاره کرد و افزود: هر چند افزایش نرخ ارز در اقتصاد کلان یک پالس منفی برای اقتصاد است اما با توجه به اینکه افزایش قیمت ارز می تواند منجر به رشد صادارت شود، انتظار برای جذب نیروی کار در مشاغل صنعتی بیشتر می شود کما اینکه بر اساس گزارش مرکز آمار هم اشتغال در بخش صنعت در بهار امسال با رشد مواجه بوده است.
عبداله زاده با تاکید بر تاثیر تثبیت شاخص ها و متغیرهای اقتصادی بر توسعه بازار کار ادامه داد: سیاست های ارز دولتی و تغییرات مداوم سیاست های صادراتی و وارداتی از سوی وزارت صنعت هم به بی ثباتی بازار کار دامن زده است.
وی ادامه داد: مطالعه ای در حوزه آسیب شناسی رشد پس از تحریم های دوره قبل صورت گرفت مبنی بر اینکه چرا رشد اقتصادی کشور متوقف شد؛ برای پاسخ به این سوال سال گذشته با 3 هزار بنگاه اقتصادی مصاحبه کردیم و مشکلات و موانع پیش روی آنها را جویا شدیم؛ جالب است که مشکل بسیاری از بنگاه ها «نوسانات سیاستی» بود. اینکه هر روز با قوانین و مقررات جدید مواجه می شوند و سیاست های بیمه ای و مالیاتی تغییر می کند.
عبداله زاده با بیان اینکه استارت آپ های حمل و نقلی تاثیر قابل توجهی در جلوگیری از کاهش بیکاری داشتند، گفت: اگر این استارت آپ ها نبودند امروز نرخ بیکاری کشور بسیار بیش از رقم های فعلی بود و این نوع کسب و کارها با ایجاد مدلی از بازار کار، فرصت اشتغال زیادی را فراهم آوردند.
وی گفت: البته معاونت توسعه اشتغال وزارت کار سیاست های خوبی در حوزه اشتغال تدوین کرده است اما سیاست های کلان اقتصادی و ارزی و نوسانات این متغیرها، بازار کار را نیز تحت تاثیر قرار داده است.
بارندگی ها باعث رونق مشاغل کشاورزی شد
همچنین حمید حاج اسماعیلی، کارشناس بازار کار در گفتگو با خبرنگار مهر با تحلیل نتایج آمار بیکاری گفت: در تحلیل شاخص های بازار کار هم باید عوامل مثبت و هم ضعف های دولت را مورد بررسی قرار داد.
وی گفت: مهمترین عامل مثبت، بارش های ابتدای امسال است که منابع آبی کشور را غنی و بستر فعالیت های کشاورزی را فراهم و بسیاری از بیکاران را درگیر بازار کار کرد.
این کارشناس بازار کار با بیان اینکه با افزایش منابع آبی در کشور بسیاری از کارجویان ما به سمت مشاغل حوزه کشاورزی، دامپروی و آبزیی پروری هدایت شدند، افزود: حتی در ماه های آینده می توانیم شاهد افزایش اشتغال در بخش کشاورزی باشیم.
حاج اسماعیلی با اشاره به رشد 0.2 درصد اشتغال بخش کشاورزی در بهار امسال نسبت به بهار سال گذشته گفت: بخش قابل توجهی از اشتغال کشور به سمت تولیدات کشاورزی رفته که علاوه بر تامین نیازهای داخلی، فرصت صادرات را فراهم می کند.
وی با تاکید بر اینکه کشاورزی بازار بسیار گسترده ای است که باید از ظرفیت آن استفاده کنیم، افزود: بنابراین بخش زیادی از اشتغال به دلیل ذخایر منابع آبی است و برآورد ما این است در سال جاری اگر منابع آبی را به درستی استفاده کنیم می توانیم در حوزه های دامپروری، کشاورزی و آبزی پروری بیش از 200 هزار شغل تا پایان امسال ایجاد کنیم.
این کارشناس بازار کار ادامه داد: اما در بحث کاهش بیکاری واقعیت این است که منابع اطلاعاتی ما کامل نیستند و ضعف بانک اطلاعاتی جامع در بازار کار وجود دارد و از این حیث همیشه آمارها با واقعیت جامعه همخوانی ندارد.
آمار جمعیت فعال واقعی نیست
حاج اسماعیلی همچنین با اشاره به کاهش جمعیت فعال در کشور گفت: میزان جمعیت فعال حداقل دو تا سه میلیون کمتر از آن چیزی است که مرکز آمار اعلام می کند، این در حالی است که ما جمیعت بسیار جوانی داریم و جمعیت زنان ما نسبت به گذشته تمایل بیشتری برای حضور در بازار کار دارند. بخش قابل توجهی از زنان ما امروز به عنوان کارجو آماده ورود به بازار کار هستند.
وی با تاکید بر اینکه مرکز آمار باید حساسیت ویژه ای بر سنجش و اعلام میزان جمعیت فعال داشته باشد گفت: کم نشان دادن جمعیت فعال باعث می شود که نرخ بیکاری کشور کاهنده باشد.
این کارشناس بازار کار همچنین با اشاره به اینکه مرکز آمار ارتباط دقیقی با سازمان ها و دستگاه های درگیر در حوزه کار از جمله وزارت کار، وزارت صنعت و دستگاه های حمایتی ندارد، گفت: نرخ بیکاری که مرکز آمار اعلام می کند زیاد با واقعیت نزدیک نیست.
حاج اسماعیلی به ظرفیت گردشگری برای توسعه اشتغال اشاره کرد و گفت: به رغم اینکه کشور در شرایط تحریم قرار دارد، اما این تحریم ها بر خلاف ایجاد شرایط خاص در جامعه اما تاثیری بر گردشگری نداشته است و می تواند مشاغل خدماتی را رونق دهد. بنابراین یکی دیگر از دلایل کاهش بیکاری، توسعه مشاغل فصلی در بهار از جمله گردشگری است. بنابراین در کنار تهدیدها، باید از فرصت های گردشگری و کشاورزی استفاده کنیم.
منبع خبر : ایران اکونومیست

محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
کلیدواژه های این خبر
بیکار   نرخ مشارکت اقتصادی   شاغل   معاش   نرخ مشارکت   گروه سنی   کاهش نرخ بیکاری   کارشناس اقتصاد   نرخ بیکاری   کاهش جمعیت   کارجویان   متقاضی شغل   نرخ بیکاری جوانان   نرخ بیکاری زنان   مرکز پژوهش های مجلس   اشتغال   بانوان   بیکاری   بازار کار   سود بانکی   زنان خانه دار  
اخبار مرتبط
میزان افزایش سهم فارغ التحصیلان دانشگاهی بیکار
اتاق خبر
افزایش سهم فارغ التحصیلان دانشگاهی بیکار به بالای 40 درصد
جام نیوز
نرخ بیکاری در فصل بهار به 10.8 درصد رسید
رویداد 24
جامعه بیکاران در حال پیر شدن
تیتر شهر
رونمایی یک معضل جدید/جامعه بیکاران در حال پیر شدن
تسنیم
کاهش نرخ بیکاری در انگلیس
ناطقان نیوز
کدام گروه سنی بیشترین جمعیت بیکار را دارد؟
صراط
بیکاران ایرانی چه سن و سالی دارند؟
خبرآنلاین
درآمدهای مالیاتی 14 درصد بیشتر شد/ واگذاری 7000 میلیارد تومان از اموال دولت
ایسنا
علل خودبیکاری در اقتصاد ایران
پارسینه
بیکاران از جست وجوی کار دلسرد شده اند/ کاهش شاغلان واحدهای صنعتی بزرگ به نصف
راه دانا
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس: بیکاران از جست وجوی کار دلسرد شده اند/ کاهش شاغلان واحدهای صنعتی بزرگ به نصف
تسنیم
وضعیت بیکاری در اراک بغرنج است/زنان از یافتن شغل مایوس شده اند!
راه دانا
موج جدیدتقاضای زنان برای ورودبه بازارکار
ناطقان نیوز
موج جدید تقاضای زنان برای ورود به بازار کار
بولتن نیوز
ایجاد 100 هزار شغل در سه ماهه نخست سال 98
مشرق نیوز
لیسانسه هایی که دستفروش شدند
ملیت
موج جدید تقاضای زنان برای ورود به بازار کار/سهم31درصدی از بیکاران
مهر نیوز
سهم زنان از بازار کار چقدر است؟
بازار نیوز
علت کاهش نرخ بیکاری هم ربطی به تلاش های دولت نداشت +سند
کارگر آنلاین
کاهش نرخ بیکاری، ناشی از کاهش جمعیت فعال است/ دومینوی توقف تولید خودروهای مونتاژی/ بی توجهی به تولید داخل راز پرواز قیمت چای
مشرق نیوز
دم خروس مرکز آمار بیرون زد؛ کاهش بیکاری کرمانشاه به دلیل خروج افراد از بازار کار
تسنیم
کاهش جمعیت فعال و ناامیدی کارجویان از جستجوی شغل
شیعه نیوز
علت کاهش نرخ بیکاری چیست؟
ناطقان نیوز
کاهش نرخ بیکاری ناشی از کاهش جمعیت فعال است/ضعف اطلاعات بازار کار
مهر نیوز
بازیگران اقتصادی حوزه اشتغال را دریابند
جوان آنلاین
مرکز پژوهش های مجلس در گزارشی بررسی کرد/ علت کاهش بیکاری در کشور/ دلسردی بیکاران برای جستجوی شغل
آرا نیوز
علت کاهش بیکاری در فصل بهار 98
راه امروز
علت کاهش بیکاری در کشور
الف
بیکاران از یافتن شغل دلسرد شده اند
خبر خودرو
علت کاهش بیکاری در کشور / دلسردی بیکاران برای جستجوی شغل
جام نیوز
خارج شدن افراد از بازار کار، عامل کاهش بیکاری در کشور است
بازار نیوز
دلسردی بیکاران برای جستجوی شغل
شیعه نیوز
بیکاران در یافتن شغل دلسرد شده اند
سایت جماران
علت کاهش بیکاری در کشور!
مشرق نیوز
دلسردی بیکاران برای جستجوی شغل علت کاهش نرخ بیکاری است
خبرگزاری ایلنا
دلسردی بیکاران برای جستجوی شغل؛ علت کاهش بیکاری در کشور
افکار نیوز
مرکز پژوهش ها: بیکاران در یافتن شغل دلسرد شده اند
خبرآنلاین
علت کاهش بیکاری در کشور/ دلسردی بیکاران برای جستجوی شغل
مهر نیوز
چرا نرخ ورودی به بازار اشتغال کاهش یافت؟
پانا
اخبار مرتبط
bltاتاق خبر : میزان افزایش سهم فارغ التحصیلان دانشگاهی بیکار
bltجام نیوز : افزایش سهم فارغ التحصیلان دانشگاهی بیکار به بالای 40 درصد
bltرویداد 24 : نرخ بیکاری در فصل بهار به 10.8 درصد رسید
bltتیتر شهر : جامعه بیکاران در حال پیر شدن
bltتسنیم : رونمایی یک معضل جدید/جامعه بیکاران در حال پیر شدن
bltناطقان نیوز : کاهش نرخ بیکاری در انگلیس
bltصراط : کدام گروه سنی بیشترین جمعیت بیکار را دارد؟
bltخبرآنلاین : بیکاران ایرانی چه سن و سالی دارند؟
bltایسنا : درآمدهای مالیاتی 14 درصد بیشتر شد/ واگذاری 7000 میلیارد تومان از اموال دولت
bltپارسینه : علل خودبیکاری در اقتصاد ایران
bltراه دانا : بیکاران از جست وجوی کار دلسرد شده اند/ کاهش شاغلان واحدهای صنعتی بزرگ به نصف
bltتسنیم : عضو کمیسیون اقتصادی مجلس: بیکاران از جست وجوی کار دلسرد شده اند/ کاهش شاغلان واحدهای صنعتی بزرگ به نصف
bltراه دانا : وضعیت بیکاری در اراک بغرنج است/زنان از یافتن شغل مایوس شده اند!
bltناطقان نیوز : موج جدیدتقاضای زنان برای ورودبه بازارکار
bltبولتن نیوز : موج جدید تقاضای زنان برای ورود به بازار کار
bltمشرق نیوز : ایجاد 100 هزار شغل در سه ماهه نخست سال 98
bltملیت : لیسانسه هایی که دستفروش شدند
bltمهر نیوز : موج جدید تقاضای زنان برای ورود به بازار کار/سهم31درصدی از بیکاران
bltبازار نیوز : سهم زنان از بازار کار چقدر است؟
bltکارگر آنلاین : علت کاهش نرخ بیکاری هم ربطی به تلاش های دولت نداشت +سند
bltمشرق نیوز : کاهش نرخ بیکاری، ناشی از کاهش جمعیت فعال است/ دومینوی توقف تولید خودروهای مونتاژی/ بی توجهی به تولید داخل راز پرواز قیمت چای
bltتسنیم : دم خروس مرکز آمار بیرون زد؛ کاهش بیکاری کرمانشاه به دلیل خروج افراد از بازار کار
bltشیعه نیوز : کاهش جمعیت فعال و ناامیدی کارجویان از جستجوی شغل
bltناطقان نیوز : علت کاهش نرخ بیکاری چیست؟
bltمهر نیوز : کاهش نرخ بیکاری ناشی از کاهش جمعیت فعال است/ضعف اطلاعات بازار کار
bltجوان آنلاین : بازیگران اقتصادی حوزه اشتغال را دریابند
bltآرا نیوز : مرکز پژوهش های مجلس در گزارشی بررسی کرد/ علت کاهش بیکاری در کشور/ دلسردی بیکاران برای جستجوی شغل
bltراه امروز : علت کاهش بیکاری در فصل بهار 98
bltالف : علت کاهش بیکاری در کشور
bltخبر خودرو : بیکاران از یافتن شغل دلسرد شده اند
bltجام نیوز : علت کاهش بیکاری در کشور / دلسردی بیکاران برای جستجوی شغل
bltبازار نیوز : خارج شدن افراد از بازار کار، عامل کاهش بیکاری در کشور است
bltشیعه نیوز : دلسردی بیکاران برای جستجوی شغل
bltسایت جماران : بیکاران در یافتن شغل دلسرد شده اند
bltمشرق نیوز : علت کاهش بیکاری در کشور!
bltخبرگزاری ایلنا : دلسردی بیکاران برای جستجوی شغل علت کاهش نرخ بیکاری است
bltافکار نیوز : دلسردی بیکاران برای جستجوی شغل؛ علت کاهش بیکاری در کشور
bltخبرآنلاین : مرکز پژوهش ها: بیکاران در یافتن شغل دلسرد شده اند
bltمهر نیوز : علت کاهش بیکاری در کشور/ دلسردی بیکاران برای جستجوی شغل
bltپانا : چرا نرخ ورودی به بازار اشتغال کاهش یافت؟
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.