مخبر - 1398/05/09 - مسعود رجوی در اروپا پنهان شده است/ حوادث 88 هیچ ارتباطی با مجاهدین خلق نداشت/ آنها اما در اعتراضات 96 موثر بودند/شعار «اصلاح طلب، اصولگرا، دیگه تمومه ماجرا» توسط سازمان طراحی شد

مسعود رجوی در اروپا پنهان شده است/ حوادث 88 هیچ ارتباطی با مجاهدین خلق نداشت/ آنها اما در اعتراضات 96 موثر بودند/شعار «اصلاح طلب، اصولگرا، دیگه تمومه ماجرا» توسط سازمان طراحی شد
اقتصادنیوز: یک مامور سابق وزارت اطلاعات با بیان اینکه در دی 96، همه تظاهرات ایجادشده پس از تظاهرات مشهد، کار منافقین بود، گفت: شعار هایی مثل «اصلاح طلب، اصولگرا، دیگه تمومه ماجرا» توسط سازمان طراحی شد.
مسعود رجوی در اروپا پنهان شده است/ حوادث 88 هیچ ارتباطی با مجاهدین خلق نداشت/ آنها اما در اعتراضات 96 موثر بودند/شعار «اصلاح طلب، اصولگرا، دیگه تمومه ماجرا» توسط سازمان طراحی شد

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از مهر، «ناصر رضوی» مامور سابق وزارت اطلاعات که در دوران خدمتش، در بخش رصد سازمان مجاهدین خلق (منافقین) فعال بوده، پیرامون شرایط سال های اخیر سازمان، مشخصا پس از ناپدیدشدن رجوی از انظار عمومی گفتگو کرده که بخش های مهم آن را در ادامه می خوانید:

در سال 1382 آمریکا به عراق حمله کرد و پس از آن تاکنون، مسعود رجوی رهبر سازمان مجاهدین خلق (منافقین) از انظار عمومی مخفی شده است؛ چرا؟ برخی از مرگ او سخن می گویند. آیا او واقعا مرده است؟

وقتی آمریکا به عراق حمله کرد، رجوی در عراق بود. پس از حمله، رجوی و تعدادی از کادر های سازمان به مرز اردن رفتند. اردنی ها کمپی را برای این ها ساختند و رجوی هم داخل همین کمپ بود. من همان زمان، برای پیگیری اطلاعاتی و قضایی به مرز اردن رفتم تا اگر بشود، رجوی را به ایران بیاوریم.

چه تاریخی به مرز اردن رفته بودید؟

شاید یک سال قبل از حمله آمریکا به عراق. رجوی حدود یک سال در مرز اردن ماند و پس از آن به اروپا رفت و الان هم در اروپاست.

زنده است؟!

بله؛ زنده است!

پس سخنرانی «ترکی الفیصل» رئیس سابق استخبارات حکومت عربستان در تیرماه سال 1395 در همایش سالانه سازمان که از عبارت «مرحوم رجوی» استفاده کرد، چه بود؟

ترکی الفصیل که چیزی نگفت. ما می توانیم صحبت های او را اینطور تفسیر کنیم که گفته، این رجوی که شما (سازمان) ساخته اید، شبیه یک مُرده است؛ راست هم می گوید.

الان رجوی در کدام کشور است؟

در یک کشور به خصوص نیست؛ کلا در اروپا می چرخد، اما بیشتر مواقع، در فرانسه است.

چرا خود را از انظار عمومی مخفی کرده؟

چرایی این مطلب به خود رجوی بازنمی گردد بلکه احتمالا به خود اروپایی ها بازمی گردد. ببینید! اروپایی ها در تعامل با ایران، تمایل چندانی به فروپاشی حکومت جمهوری اسلامی ندارند؛ البته این مساله تا حدودی تحلیل خود من است.

رجوی چرا به اروپا رفت؟ چرا در همان اردن نماند؟ چرا به عربستان، مصر یا حتی به آمریکا نرفت؟

آمریکایی ها قبولش نمی کنند. ببینید این آدم (رجوی) سابقه پُرباری در کار های تروریستی دارد و کسی نمی تواند او را به این راحتی بپذیرد. آمریکا نمی تواند همزمان هم پُز ضد تروریسم بگیرد و هم رجوی را در خاکش بپذیرد.

اما اروپا این کار را کرد.

خب! برای همین می گویم اروپایی ها به رجوی گفته اند، سر جایت بنشین و ساکت باش.

آیا اروپا حاضر است رجوی را به ایران تحویل بدهد؟

ببینید! ترک ها در یک مقطعی توانستند عبدالله اوجالان (رهبر حزب کارگران کردستان که در فوریه سال 1999م توسط سازمان اطلاعات ترکیه در شهر «نایروبی» آفریقای جنوبی دستگیر شد) را دستگیر کنند، اما نگفتند از کجا و از چه طریق. حتی اگر اروپایی ها بخواهند تحویل بدهند -اشاره به تحویل رجوی به ایران- نمی گویند کدام کشور تحویل داده است، چون این ها در میان احزاب خودشان، دچار درگیری و رقابت و زیرآب زنی هستند.

فرانسوی ها در یک مقطعی -فکر می کنم در دوران ژیسکار دستن- مریم رجوی و بقیه اعضای سازمان را دستگیر کردند و به کشور «گابن» انتقال دادند. جناح سوسیالیست فرانسه همین را علم کرد و گفت: این اتفاق (دستگیری اعضای سازمان مجاهدین) ضد انسانی بوده است. درگیری ها میان احزاب اروپایی آنقدر زیاد است که دست و پای این کشور ها برای انجام معامله با ایران را بسته است.

ماموران اسرائیل در این دیدار ها از سازمان چه می خواستند؟

عملیات در خاک ایران را می خواستند.

این دیدار ها در چه بازه زمانی انجام شد؟

ما از سال 85 به بعد، ملاقات های سازمان با اسرائیل را داشتیم. این ملاقات ها مرتب و منظم بود. آن ها (اسرائیلی ها) فشار می آوردند که سازمان در خاک ایران عملیات انجام بدهد، اما سازمان قبول نمی کرد؛ سازمان انجام عملیات را مشروط می کرد.

اسرائیل چرا می خواست سازمان در ایران، عملیات صورت بدهد؟

اسرائیلی ها به سازمان می گفتند که ما از سمت فلسطین تحت فشار هستیم؛ پس شما (سازمان) به ایران فشار بیاورید تا آن ها پای میز مذاکره بیایند؛ مذاکره نه لزوما با اسرائیلی ها بلکه مذاکره با غربی ها. در یکی از این دیدارها، نفر اسرائیلی با صراحت به نفر سازمان می گوید: «من در اسرائیل خواب ندارم! چند وقت پیش در محله ما یک موشک (از سمت فلسطین) افتاد».

یعنی سازمان در ایران عملیات کند تا فشار از روی اسرائیل برداشته شود؟

بله؛ تا ایران پای میز مذاکره بیاید.

مذاکره هسته ای؟

نه لزوما هسته ای؛ فقط موضوع هسته ای نبود. شما به فرض چند پکیج از جمله موشکی، منطقه، حقوق بشر و هسته ای دارید؛ وقتی در ایران ناامنی ایجاد می کنند، از آن طرف (اشاره به غربی ها) پیام می آید که شما (ایران) در منطقه ناامنی ایجاد نکنید؛ به طور طبیعی مابه ازا برای شما تعریف می کنند. وقتی مثلا ما با فرانسوی ها دیدار می کنیم، فرانسوی ها ممکن است ده تا خواسته از ما داشته باشند، یکی از آن ها این باشد که دیگر با اسرائیل کاری نداشته باشیم. از آن طرف، شاید ما هم بگوییم که شما (اروپا) دارید در ایران عملیات می کنید؛ آن ها هم در جواب بگویند شما به اسرائیل کاری نداشته باشید، ما هم عملیات نمی کنیم؛ این ها را دارم به فرض می گویم؛ بالاخره زبان دیپلماتیک همین است؛ معمولا یک چیز می دهند، یکی چیزی می گیرند.

به طور طبیعی روی ایران فشار می آورند تا فشار از روی اسرائیل برداشته شود. شما به محض اینکه می خواهید بندر «چابهار» را راه بیاندازید، در سیستان و بلوچستان عملیات می کنند؛ این یعنی چه؟ یعنی اینکه آن ها اجازه نمی دهند بندر چابهار رقیب بندر «گوآدر» در پاکستان یا بندر امارات شود. همه این ها مسائلی است که در حوزه سیاسی – امنیتی برای خود زبانی دارد. آن ها می خواهند با ایجاد ناامنی در بندر چابهار، به کشور های دیگر این پیام را برسانند که دیگر روی این بندر حساب باز نکنید.

اسرائیل چندسال مشغول چانه زدن با سازمان برای راضی کردن جهت انجام عملیات تروریستی در خاک ایران بود؟

سال 85 یا 86 که ما داشتیم دیدار ها را تعقیب می کردیم، اسرائیل داشت به سازمان برای عملیات در ایران فشار می آورد، اما بعید می دانم این فشار ها در سالهای بعد، با موضوع عملیات در ایران، ادامه پیدا کرده باشد، اما در موضوعات دیگر همچنان به همکاری با هم ادامه دادند.

به طور مثال، حوادثی که در سال 1390 برای دانشمندان هسته ای ایران رخ داد، در راستای همان مذاکرات قبلی میان سازمان و دستگاه های اطلاعاتی-امنیتی اسرائیل بود؟

تا الان که من در خدمت شما هستم، هیچ اطلاعاتی مبنی بر اینکه سازمان در موضوع ترور دانشمندان هسته ای نقش داشته باشد، نداریم البته ممکن است این نقش وجود داشته باشد.

اما نقش سازمان جاسوسی اسرائیل (موساد) در ترور دانشمندان هسته ای، تقریبا تاییدشده است.

بله اصلا کار «موساد» بود.

یعنی به زعم شما، عامل ترور دانشمندان، افراد سازمان نبودند؟

عرض کردم ما اطلاعاتی در این زمینه نداریم.

سازمان در سال های اخیر، در انجام کدام عملیات در ایران دست داشته است؟

سازمان از سال 1378 (یا 79) به بعد، دیگر عملیاتی در ایران نداشته است.

یعنی حادثه انفجار حرم امام رضا (ع) هم کار سازمان نبود؟

نه کار سازمان نبود.

سازمان چگونه در ایران نفوذی پیدا می کند؟

سازمان از گذشته در ایران نفوذی داشت و همین الان هم دارد، اما اگر می دانستیم نفوذی ها چه کسانی هستند که می رفتیم دستگیرشان می کردیم (با خنده).

در سال 88، آن جناحی که مردم را به خیابان ها کشاند، آیا ارتباط مستقیمی با سازمان برقرار کرد؟

نه؛ هیچ ارتباطی نبود.

یعنی سازمان در سال 88 فقط روی موج نشست؟

روی موج هم نتوانست بنشیند؛ اما در دی ماه سال 96 توانست. در دی 96، همه تظاهرات ایجادشده پس از تظاهرات مشهد، کار سازمان بود؛ البته سازمان بدون تابلو کار می کرد. این مساله اندکی ثقیل است و وقتی برای مسئولین هم توضیح می دادیم، مساله برایشان جا نمی افتاد. نمی دانم شما تا چه حد با ساختار و سازماندهی شبکه های اجتماعی آشنایی دارید، اما هر فرد مثلا شما، در کل، عضو 3 تا 4 شبکه اجتماعی هستید؛ مثلا یک گروه خانوادگی یا دوستانه دارید که 120 نفر عضو دارد؛ از سویی، یک تعداد از شبکه های اجتماعی ناشی از بحران های اقتصادی شکل می گیرد؛ مثلا مالباختگان کاسپین، مالباختگان ثامن یا کارگران نیشکر هفت تپه، معمولا در این شبکه ها که از منافع آنها دفاع می کنند، عضو می شوند؛ افرادی هستند که از بیرون می توانند وارد این شبکه ها شده و اطلاعاتش را تخلیه کنند. الان همه دو هزار نفر عضو سازمان که در کشور آلبانی به سر می برند، در این نوع شبکه ها عضو هستند، اما بدون تابلو! مثلا رسما نمی گویند من عضو سازمان مجاهدین خلق هستم. در هر شبکه اجتماعی عناصر فعالی وجود دارد؛ این عناصر فعال معمولا عضو سازمان هستند. وقتی این عناصر فعال شوند، می توانند با انتشار اخبار مختلف، مردم را برای شورش به خیابان ها بکشانند.

آیا آمدنیوز ارتباطی با سازمان دارد؟

به نظر می رسد اعضای سازمان در «آمدنیوز» فعال باشند، اما بیشتر خوراک (اطلاعاتی) می دهند. سازمان از اینکه «آمدنیوز» بیشتر به سمت رضا پهلوی گرایش دارد، خوشش نمی آید. اگر شما دقت کرده باشید، سازمان در دی سال 96 شورش ایجاد کرد، اما به یکباره عقب کشید، چون دید حالا که بدون تابلو جلو آمده، ممکن است بهره برداری اش را گروه دیگری بکند؛ مثلا جمعیت را به خیابان آورد، اما آنها گفتند: «رضاشاه، روحت شاد». یعنی اینجا رضا پهلوی بهره اش را برد. اگر سازمان در شورش 96 می خواست مستقیما تابلو بگیرد و جلو بیاید، همه او را پس می زدند، اما مثلا شعار هایی مثل «اصلاح طلب، اصولگرا، دیگه تمومه ماجرا» یا مرگ بر شخصیت ها و چهره ها، همگی شعار های طراحی شده سازمان بود.

منبع خبر : اقتصاد نیوز

محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
کلیدواژه های این خبر
عراق   فرانسه   اردن   آمریکا   حزب کارگر   سوسیالیست   مشهد مقدس   آفریقای جنوبی   سازمان اطلاعات   مرز اردن   مجاهدین   سازمان مجاهدین خلق   مریم رجوی   مسعود رجوی   مجاهدین خلق   منافقین   اصول گرا   همایش سالانه   عبدالله اوجالان   عربستان سعودی   تروریست   حادثه   رژیم صهیونیستی   اروپا  
اخبار مرتبط
ولایتی: میزان مبادلات رسمی اروپا با همه ید بیضایش با ایران رسما صفر است/ دموکرات و جمهوری خواه? دو روی یک سکه اند
تسنیم
نشست حقوق بشر در ترازوی مدعیان جهانی برگزار شد
برنا نیوز
اتهام زنی سه کشور اروپایی علیه ایران در ارتباط با حمله به عربستان
فردا نیوز
بهزاد نبوی: 4 نهاد، 60 درصد ثروت ملی را در اختیار دارند؛ ستاد اجرایی فرمان امام، قرارگاه خاتم، آستان قدس و بنیاد مستضعفان| در دفتر فلان سردار دو جاسوس اسرائیل شناسایی شد
آفتاب
نگران نفوذ در رده های بالای نظام هستم/ شعار اصلاح طلبی انحصاری نیست
شعار سال
ائتلاف آمریکایی؛ مهار تهران یا باجگیری از رقبا
ایرنا
اقدامات ترامپ علیه ایران به ضرر آمریکا است
نامه نیوز
سید حسن نصرالله : ترامپ برای گفت وگو با روحانی التماس می کند
مثلث
مسعود رجوی به عربستان فرار کرده و در آن جا مُرده است
شعار سال
رمزگشایی از مکان مرگ مسعود رجوی
خرداد نیوز
رمزگشایی از مکان مرگ مسعود رجوی/ مرگ رجوی در عربستان؟
رویداد 24
مرگ مسعود رجوی در خاک عربستان ! /بالاخره فاش شد + ناگفته ها
رکنا نت
گروهکهای تروریست کردی برای شرکت در گردهمایی منافقین در نیویورک، از مریم رجوی پول گرفته اند
بولتن نیوز
مرگ رجوی در عربستان؟
فرارو
سرکرده منافقین در عربستان مرد؟!
دیپلماسی ایرانی
ادعای یک مترجم سابق سازمان منافقین: مسعود رجوی به عربستان فرار کرده و در آن جا مُرده است
انتخاب
مترجم سابق سازمان منافقین: مسعود رجوی در عربستان مُرده است
الف
مسعود رجوی در عربستان مرده ؟!
شمانیوز
مسعود رجوی در عربستان مُرده است
قدس آنلاین
جدیدترین روایت درباره مرگ مسعود رجوی
اقتصاد نیوز
روایتی جدید درباره مرگ مسعود رجوی
خبرآنلاین
آمریکا: برای مقابله با ایران با اروپا متحد هستیم+فیلم
مشرق نیوز
مشاوره منطقه ای دیپلمات ایرانی به ترامپ
صدای ایران
امارات و عربستان در بازی آمریکا قدرت منطقه ای خود را از دست می دهند
ایسکانیوز
لوب لاگ: هجده سال پس از یازده سپتامبر، آیا القاعده در جنگ با تروریسم پیروز شده است؟
الف
جدایی گسترده اعضای گروهک تروریستی منافقین در پی اخراج از عراق
رسانیوز
«دل آقای طالقانی در زندان از مجاهدین خلق خون بود»
نامه نیوز
دل طالقانی در زندان از مجاهدان خون بود/ روایتی از فعالیت های موسی خیابانی و مسعود رجوی در زندان شاه
رویداد 24
جدایی گسترده اعضای گروهک تروریستی منافقین
الف
جدایی گسترده اعضای گروهک منافقین در پی اخراج از عراق
مشرق نیوز
جدایی گسترده اعضای گروهک تروریستی منافقین از این سازمان/رجوی اعضای سازمان را با خوراندن دارو، می کشت
خبرآنلاین
اخراج بولتون چه تبعاتی برای ترامپ و چه نفعی برای جهان دارد؟
اقتصاد نیوز
رفتن بولتون چه تبعاتی برای ترامپ و چه نفعی برای جهان دارد؟
خبرآنلاین
از پیشنهاد فرانسه برای خرید نفت ایران تا هلاکت نظامی تروریست آمریکایی در عراق و بزرگترین نبردهای تجاری تاریخ
باشگاه خبرنگاران
جنگ میان اسرائیل و حزب الله لبنان حتمی است
ایران آنلاین
معاون وزیر خارجه آمریکا: جنگ میان اسرائیل و حزب الله لبنان حتمی است
پارسینه
آمریکا: جنگ میان اسرائیل و حزب الله لبنان حتمی است
نامه نیوز
پیش بینی معاون پامپئو از سرانجام درگیری ها بین حزب الله و رژیم صهیونیستی
خبرآنلاین
پیش بینی معاون پمپئو از سرانجام درگیری ها بین حزب الله و رژیم صهیونیستی
خبرآنلاین
دانشمندان ایرانی در صدر آسیای غربی
تابش کوثر
اخبار مرتبط
bltتسنیم : ولایتی: میزان مبادلات رسمی اروپا با همه ید بیضایش با ایران رسما صفر است/ دموکرات و جمهوری خواه? دو روی یک سکه اند
bltبرنا نیوز : نشست حقوق بشر در ترازوی مدعیان جهانی برگزار شد
bltفردا نیوز : اتهام زنی سه کشور اروپایی علیه ایران در ارتباط با حمله به عربستان
bltآفتاب : بهزاد نبوی: 4 نهاد، 60 درصد ثروت ملی را در اختیار دارند؛ ستاد اجرایی فرمان امام، قرارگاه خاتم، آستان قدس و بنیاد مستضعفان| در دفتر فلان سردار دو جاسوس اسرائیل شناسایی شد
bltشعار سال : نگران نفوذ در رده های بالای نظام هستم/ شعار اصلاح طلبی انحصاری نیست
bltایرنا : ائتلاف آمریکایی؛ مهار تهران یا باجگیری از رقبا
bltنامه نیوز : اقدامات ترامپ علیه ایران به ضرر آمریکا است
bltمثلث : سید حسن نصرالله : ترامپ برای گفت وگو با روحانی التماس می کند
bltشعار سال : مسعود رجوی به عربستان فرار کرده و در آن جا مُرده است
bltخرداد نیوز : رمزگشایی از مکان مرگ مسعود رجوی
bltرویداد 24 : رمزگشایی از مکان مرگ مسعود رجوی/ مرگ رجوی در عربستان؟
bltرکنا نت : مرگ مسعود رجوی در خاک عربستان ! /بالاخره فاش شد + ناگفته ها
bltبولتن نیوز : گروهکهای تروریست کردی برای شرکت در گردهمایی منافقین در نیویورک، از مریم رجوی پول گرفته اند
bltفرارو : مرگ رجوی در عربستان؟
bltدیپلماسی ایرانی : سرکرده منافقین در عربستان مرد؟!
bltانتخاب : ادعای یک مترجم سابق سازمان منافقین: مسعود رجوی به عربستان فرار کرده و در آن جا مُرده است
bltالف : مترجم سابق سازمان منافقین: مسعود رجوی در عربستان مُرده است
bltشمانیوز : مسعود رجوی در عربستان مرده ؟!
bltقدس آنلاین : مسعود رجوی در عربستان مُرده است
bltاقتصاد نیوز : جدیدترین روایت درباره مرگ مسعود رجوی
bltخبرآنلاین : روایتی جدید درباره مرگ مسعود رجوی
bltمشرق نیوز : آمریکا: برای مقابله با ایران با اروپا متحد هستیم+فیلم
bltصدای ایران : مشاوره منطقه ای دیپلمات ایرانی به ترامپ
bltایسکانیوز : امارات و عربستان در بازی آمریکا قدرت منطقه ای خود را از دست می دهند
bltالف : لوب لاگ: هجده سال پس از یازده سپتامبر، آیا القاعده در جنگ با تروریسم پیروز شده است؟
bltرسانیوز : جدایی گسترده اعضای گروهک تروریستی منافقین در پی اخراج از عراق
bltنامه نیوز : «دل آقای طالقانی در زندان از مجاهدین خلق خون بود»
bltرویداد 24 : دل طالقانی در زندان از مجاهدان خون بود/ روایتی از فعالیت های موسی خیابانی و مسعود رجوی در زندان شاه
bltالف : جدایی گسترده اعضای گروهک تروریستی منافقین
bltمشرق نیوز : جدایی گسترده اعضای گروهک منافقین در پی اخراج از عراق
bltخبرآنلاین : جدایی گسترده اعضای گروهک تروریستی منافقین از این سازمان/رجوی اعضای سازمان را با خوراندن دارو، می کشت
bltاقتصاد نیوز : اخراج بولتون چه تبعاتی برای ترامپ و چه نفعی برای جهان دارد؟
bltخبرآنلاین : رفتن بولتون چه تبعاتی برای ترامپ و چه نفعی برای جهان دارد؟
bltباشگاه خبرنگاران : از پیشنهاد فرانسه برای خرید نفت ایران تا هلاکت نظامی تروریست آمریکایی در عراق و بزرگترین نبردهای تجاری تاریخ
bltایران آنلاین : جنگ میان اسرائیل و حزب الله لبنان حتمی است
bltپارسینه : معاون وزیر خارجه آمریکا: جنگ میان اسرائیل و حزب الله لبنان حتمی است
bltنامه نیوز : آمریکا: جنگ میان اسرائیل و حزب الله لبنان حتمی است
bltخبرآنلاین : پیش بینی معاون پامپئو از سرانجام درگیری ها بین حزب الله و رژیم صهیونیستی
bltخبرآنلاین : پیش بینی معاون پمپئو از سرانجام درگیری ها بین حزب الله و رژیم صهیونیستی
bltتابش کوثر : دانشمندان ایرانی در صدر آسیای غربی
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.