آیا تنش کنونی در روابط ترکیه و آمریکا بی سابقه است / نگاهی به روابط آنکارا - واشنگتن از 1952 تا کنون

آیا تنش کنونی در روابط ترکیه و آمریکا بی سابقه است / نگاهی به روابط آنکارا - واشنگتن از 1952 تا کنون
در صورتی که نگاهی به روابط پر فراز و نشیب بین دو متحد درازمدت ناتو یعنی آمریکا و ترکیه داشته باشیم، متوجه می شویم که عدم اعتماد و سوء ظن یکی از مشخصه های اصلی تعاملات دوجانبه بین دو کشور بوده است. روابط بین دو کشور از زمان فروپاشی دشمن مشترکشان یعنی شوروی رو به وخامت گذاشت. اما بسیاری از تحلیلگران ...
آیا تنش کنونی در روابط ترکیه و آمریکا بی سابقه است / نگاهی به روابط آنکارا - واشنگتن از 1952 تا کنون

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) : نگاهی به تاریخچه روابط پرتنش بین ترکیه و آمریکا

کیت جانسون در فارین پالیسی نوشت: در صورتی که نگاهی به روابط پر فراز و نشیب بین دو متحد درازمدت ناتو یعنی آمریکا و ترکیه داشته باشیم، متوجه می شویم که عدم اعتماد و سوء ظن یکی از مشخصه های اصلی تعاملات دوجانبه بین دو کشور بوده است. روابط بین دو کشور از زمان فروپاشی دشمن مشترکشان یعنی شوروی رو به وخامت گذاشت. اما بسیاری از تحلیلگران معتقدند که هر دو کشور در شکل گیری بحران دیپلماتیک کنونی نقش داشته اند.

به گزارش سرویس بین الملل «انتخاب»؛ در ادامه این مطلب آمده است: مناقشه بین واشنگتن و آنکارا در طول دهه گذشته بر سر سیستم های دفاعی ترکیه به بهترین شکل اختلافات بنیادی بین دو کشور را به نمایش گذاشته است. تنش بین دو کشور زمانی آغاز شد که دولت آمریکا از اشتراک گذاری فن آوری موشکی حساس در ارتباط با سامانه دفاع هوایی پاتریوت امتناع کرد. ترکیه در نهایت برای کمک گرفتن به روسیه روی آورد و این موضوع باعث تشدید بی اعتمادی بین واشنگتن و آنکارا شد.

ماه گذشته دولت ترکیه با وجود تهدیدات آمریکا تصمیم گرفت که سامانه دفاع موشکی اس-400 را از مسکو خریداری کند. این اقدام آنکارا باعث شد که بسیاری از سیاست مداران آمریکایی اتحاد بین دو کشور را زیر سوال ببرند. واشنگتن و آنکارا به عنوان اعضای رسمی ناتو متحد یکدیگر محسوب می شوند. اما اخیرا سوالات زیادی در مورد ماهیت روابط بین دو کشور مطرح شده است.

خانم آماندا اسلات، کارشناس سیاسی موسسه بروکینگز در این ارتباط گفت: «اعتماد بین دو کشور کاملا از بین رفته است. مناقشه بین دو دولت ترامپ و اردوغان برسر خرید تسلیحات ساخت روسیه باعث شد که دو کشور بیشتر از یکدیگر فاصله بگیرند. به طور خلاصه، دولت اردوغان تصور میکند که واشنگتن اهمیتی برای نیاز های امنیتی این کشور قائل نیست. دولت ترامپ نیز معتقد است که نمی تواند بر روی ترکیه به عنوان یک متحد منطقه ای حساب باز کند».

این اقدام آنکارا باعث شد که از دسترسی به جنگنده های اف-35 آمریکا محروم شود و برخی نمایندگان کنگره خواستار اعمال تحریم های اقتصادی علیه این کشور شوند. ترکیه از اولین روز های شروع جنگ سرد در ائتلاف غربی تحت رهبری آمریکا حضور داشت. اما اکنون در حال تجدید نظر در مورد اولویت های خود است. بسیاری از تحلیلگران نگران تقویت روابط بین آنکارا و مسکو هستند. بعد از آنکه دولت آمریکا به طور رسمی فروش جنگده های اف-35 خود به ترکیه را منتفی اعلام کرد، مقامات روسی پیشنهاد فروش جنگنده پیشرفته خود یعنی سوخو-35 را مطرح کردند.

استیون کوک، کارشناس مسائل خاورمیانه در شورای روابط خارجی در این ارتباط گفت:: «البته شایعات و حرف های نادرستی در مورد تضعیف روابط بین دو کشور از سال 1952 گفته شده است. اما بدون شک تنش های کنونی بی سابقه هستند و به نظر می رسد که ترک ها بیشتر به مسکو نزدیک شده اند».

ترکیه و آمریکا اهداف مشترکی در سوریه ندارند. آنکارا هنوز روابط سردی با اسرائیل دارد. همچنین دولت ترکیه با وجود هشدار های واشنگتن و اتحادیه اروپا همچنان فعالیت های خود برای استخراج نفت و گاز در نزیکی آب های قبرس را ادامه می دهد. دولت اردوغان برخلاف نظر واشنگتن به پوتین اجازه داد که از طریق خاک ترکیه گاز خود را به اروپا صادر کند. به همین خاطر سیاست مداران آمریکایی اتحاد بین آنکارا و واشنگتن را زیر سوال برده اند.

بسیاری از تحلیلگران در شرایط کنونی نمی توانند روابط بین دو کشور را به طور دقیق توصیف کنند. کوک در این ارتباط گفت: «نباید ترکیه را در شرایط کنونی متحد یا دشمن آمریکا بدانیم. آن ها بیشتر یک رقیب منطقه ای برای واشنگتن هستند».

در شرایط کنونی نمی توان پیش بینی کرد که واشنگتن چه واکنشی نسبت به خرید سامانه موشکی اس-400 روسیه نشان خواهد داد. وزارت دفاع آمریکا به طور صریح اعلام کرده است که جنگنده های اف-35 نمی توانند در کنار تجهیزات پیشرفته روسی مورد استفاده قرار گیرند، زیرا ممکن است مسکو به اطلاعات محرمانه در مورد این جنگنده رادار گریز دست پیدا کند. مطابق با قوانین آمریکا، کشور هایی که تسلیحات ساخت روسیه را خریداری می کنند تحت تحریم های اقتصادی قرار خواهند گرفت. اما ترامپ می تواند برای آنکارا انعطاف پذیری نمایش دهد.

ترکیه از زمان شروع جنگ سرد یکی از ستون های اصلی معماری امنیتی آمریکا در منطقه بوده است. هری ترومن، رئیس جمهور سابق آمریکا بعد از پایان جنگ جهانی دوم تلاش کرد که از یونان و ترکیه در مقابل تهدیدات شوروی دفاع کند. آنکارا برای مقابله با برنامه های سلطه جویانه شوروی به سازمان ناتو ملحق شد. اما بسیاری از سیاست مداران آمریکایی حتی بعد از فروپاشی شوروی معتقد بودند که ترکیه یک شریک استراتژیک و مهم برای واشنگتن خواهد بود.

هاوارد آیسن استات، کارشناس مسائل ترکیه در دانشگاه لاورنس در این ارتباط گفت: «آمریکا تمام تلاش خود را برای حفظ روابط خوب با آنکارا انجام داده است. اما دولت اردوغان با خرید سامانه موشکی اس-400 روسیه از خط قرمز واشنگتن عبور کرد».

بسیاری از سیاست مداران آمریکایی در سال های گذشته زوال تدریجی دموکراسی در ترکیه و نقش مخرب این کشور در منطقه را به خاطر حفظ کردن روابط دوجانبه بین دو کشور نادیده گرفته بودند. اما در شرایط کنونی واشنگتن در حال تجدید نظر در مورد سیاست های خود است. اما تحلیلگران معتقدند که اقدامات تلافی جویانه دولت آمریکا می تواند برای همیشه اتحاد بین دو کشور را نابود کند. این سناریو به تضعیف جایگاه منطقه ای آمریکا و ناتو منجر خواهد شد. واشنگتن شاید تلاش کند که هزینه عبور از خط قرمز های خود را به آنکارا نمایش دهد، اما این سیاست می تواند در نهایت نتیجه معکوسی به همراه داشته باشد.

اما در شرایط کنونی به نظر نمی رسد که آمریکا یا اعضای دیگر ناتو تمایلی به اخراج آنکارا از این پیمان دفاعی داشته باشند. آن ها از اهمیت تاریخی و ژئوپلیتیکی ترکیه در منطقه آگاه هستند. جنس سولتنبرگ، دبیر کل سازمان ناتو در یکی از کنفرانس های امنیتی اخیر در ارتباط با نقش ترکیه گفته بود: «ترکیه یکی از اعضای مهم ناتو است و هیچ کس خواستار خروج آن ها نیست. خرید سامانه موشکی اس-400 نمی تواند اهمیت این کشور برای منطقه را زیر سوال ببرد»


کلیدواژه های این خبر
نفت و گاز   واشنگتن   آمریکا   ترکیه   سوریه   روسیه   قبرس   ناتو   مناقشه   جنگ سرد   خرید آنلاین   پاتریوت   سوخو   آنکارا   اردغان   موسسه بروکینگز   دیپلمات   منتفی   نمایندگان کنگره   مسکو   شوروی   مسائل خاورمیانه   روسی   فراز و نشیب   آنکارا و واشنگتن   اف-35   بین الملل   رژیم صهیونیستی   دونالد ترامپ   دولت آمریکا   تحریم اقتصادی   اتحادیه اروپایی   اروپا   روابط خارجی   سامانه اس 400  
محتوای این خبر به صورت خودکار از «انتخاب» دریافت شده و «مخبرنیوز» بدون هیچ دخل و تصرفی آنرا باز نشر داده است. اگر به هر دلیلی احساس می کنید محتوای منتشر شده مطلوب نیست، خواهشمند است با استفاده از این لینک ما را مطلع نمایید تا بدون درنگ آنرا حذف نماییم.
با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه مخبرنیوز مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

اخبار مرتبط
سناتور روس: تمایلات واقع بینانه در سیاست خارجی آمریکا منتفی است
تسنیم
دولت اردوغان و 3 چالش اصلی سیاست خارجی ترکیه در 2021
میزان
حضور جو بایدن در کاخ سفید چه تاثیری بر روابط ترکیه و آمریکا خواهد داشت؟
ایسنا
نگرانی اردوغان از سیاست های بایدن در قبال تحولات خاورمیانه
ایسنا
واشنگتن و آنکارا دوباره به هم می رسند
دیپلماسی ایرانی
چاووش اوغلو: مخالف تحریم ها علیه هر کشوری هستیم/ لاوروف: به روند آستانه درباره سوریه متعهدیم
خبرگزاری دانشجو
چاووش اوغلو: تحریم ها علیه ایران، غیرقانونی هستند/ لاوروف: به روند آستانه درباره سوریه متعهدیم
فارس
پیامدهای تحریم آمریکا علیه ترکیه
مردم نیوز
دلایل موج جدید انتقاد واشنگتن از خرید اس400 توسط ترکیه/ رویکرد دموکرات ها در قبال آنکارا و مسکو
خبرگزاری ایلنا
اردوغان در نیویورک به دنبال چه خواهد بود؟
خبرآنلاین
آنکارا:بعید است آمریکا ما راتحریم کند
ناطقان نیوز
مقام ترکیه ای: بعید است واشنگتن به خاطر خرید سامانه موشکی از روسیه آنکارا را تحریم کند
تسنیم
آنکارا: بعید است آمریکا ما را تحریم کند
فارس
اردوغان: روابط شخصی ام با ترامپ باعث حل اختلافات دو کشور شده است
فارس
خرید پاتریوت، باج آنکارا برای نفوذ در قلب کاخ سفید/ منافع ترکیه در آمریکا غیرقابل اغماض است
آنا نیوز
هشدار اردوغان به آمریکا درباره اقدامات ضد ترکیه
صدا و سیما
هشدار اردوغان به آمریکا درباره تمایل به ضربه زدن به ترکیه
باشگاه خبرنگاران
اردوغان: آمریکا به تروریست ها سلاح می دهد
الف
اردوغان: ناگزیر به خرید اس-400 شدیم/ درخواست خرید پاتریوت را با ترامپ مطرح می کنم
انتخاب
هشدار اردوغان به آمریکا
جهان نیوز
گزارش | آیا ترکیه جت های نسل پنج روسیه را می خرد؟
تسنیم
آیا ترکیه از ناتو خارج می شود؟
خبر خودرو
ترکیه: اگر پاتریوت را به ما نفروشید، اس-400 بیشتری می خریم
باشگاه خبرنگاران
دهن کجی ترکیه به آمریکا با پیوستن به ائتلاف‎های منطقه‎‏ای
میزان
معمای دشوار اردوغان در روابطش با پوتین
تابناک
هشدار درباره سوءاستفاده مجدد اردوغان از آتش بس در ادلب
فارس
ترکیه قصد خروج از ناتو را ندارد
مردم سالاری
سوخو 35 و 57 گزینه های جایگزین ترکیه برای اف-35 آمریکایی است
فارس
نوید افزایش همکاری های نظامی
ایران آنلاین
ریانووستی: اردوغان به جای اف-35 آمریکایی سوخوی -57 روسی می خرد
عصر ایران
گزارش| دستاوردهای سفر اردوغان از سفر مسکو
تسنیم
مسکو: آنکارا خواستار خریداری جنگنده های «سوخو» و »میگ-35» است
فارس
تلاش تل آویو برای منصرف کردن روسیه از فروش «سوخو-35» به ترکیه
باشگاه خبرنگاران
هشدار سفیر سابق رژیم صهیونیستی در روسیه به مسکو
افکار نیوز
تمایل ترکیه به خرید سوخو-35 به جای اف-35
صدا و سیما
تمایل ترکیه به خرید سوخو-35 روسیه
افکار نیوز
اف 35 آمریکا رادار گریز نیست
بولتن نیوز
ترکیه رو به ائتلاف های جدید
ایرنا
روزنامه نزدیک به اردوغان: ترکیه جنگنده های روسی و چینی را می خرد، نه اف 35 آمریکا
انتخاب
ترکیه جنگنده های روسی و چینی را می خرد
دنیای اقتصاد
اخبار مرتبط
bltتسنیم : سناتور روس: تمایلات واقع بینانه در سیاست خارجی آمریکا منتفی است
bltمیزان : دولت اردوغان و 3 چالش اصلی سیاست خارجی ترکیه در 2021
bltایسنا : حضور جو بایدن در کاخ سفید چه تاثیری بر روابط ترکیه و آمریکا خواهد داشت؟
bltایسنا : نگرانی اردوغان از سیاست های بایدن در قبال تحولات خاورمیانه
bltدیپلماسی ایرانی : واشنگتن و آنکارا دوباره به هم می رسند
bltخبرگزاری دانشجو : چاووش اوغلو: مخالف تحریم ها علیه هر کشوری هستیم/ لاوروف: به روند آستانه درباره سوریه متعهدیم
bltفارس : چاووش اوغلو: تحریم ها علیه ایران، غیرقانونی هستند/ لاوروف: به روند آستانه درباره سوریه متعهدیم
bltمردم نیوز : پیامدهای تحریم آمریکا علیه ترکیه
bltخبرگزاری ایلنا : دلایل موج جدید انتقاد واشنگتن از خرید اس400 توسط ترکیه/ رویکرد دموکرات ها در قبال آنکارا و مسکو
bltخبرآنلاین : اردوغان در نیویورک به دنبال چه خواهد بود؟
bltناطقان نیوز : آنکارا:بعید است آمریکا ما راتحریم کند
bltتسنیم : مقام ترکیه ای: بعید است واشنگتن به خاطر خرید سامانه موشکی از روسیه آنکارا را تحریم کند
bltفارس : آنکارا: بعید است آمریکا ما را تحریم کند
bltفارس : اردوغان: روابط شخصی ام با ترامپ باعث حل اختلافات دو کشور شده است
bltآنا نیوز : خرید پاتریوت، باج آنکارا برای نفوذ در قلب کاخ سفید/ منافع ترکیه در آمریکا غیرقابل اغماض است
bltصدا و سیما : هشدار اردوغان به آمریکا درباره اقدامات ضد ترکیه
bltباشگاه خبرنگاران : هشدار اردوغان به آمریکا درباره تمایل به ضربه زدن به ترکیه
bltالف : اردوغان: آمریکا به تروریست ها سلاح می دهد
bltانتخاب : اردوغان: ناگزیر به خرید اس-400 شدیم/ درخواست خرید پاتریوت را با ترامپ مطرح می کنم
bltجهان نیوز : هشدار اردوغان به آمریکا
bltتسنیم : گزارش | آیا ترکیه جت های نسل پنج روسیه را می خرد؟
bltخبر خودرو : آیا ترکیه از ناتو خارج می شود؟
bltباشگاه خبرنگاران : ترکیه: اگر پاتریوت را به ما نفروشید، اس-400 بیشتری می خریم
bltمیزان : دهن کجی ترکیه به آمریکا با پیوستن به ائتلاف‎های منطقه‎‏ای
bltتابناک : معمای دشوار اردوغان در روابطش با پوتین
bltفارس : هشدار درباره سوءاستفاده مجدد اردوغان از آتش بس در ادلب
bltمردم سالاری : ترکیه قصد خروج از ناتو را ندارد
bltفارس : سوخو 35 و 57 گزینه های جایگزین ترکیه برای اف-35 آمریکایی است
bltایران آنلاین : نوید افزایش همکاری های نظامی
bltعصر ایران : ریانووستی: اردوغان به جای اف-35 آمریکایی سوخوی -57 روسی می خرد
bltتسنیم : گزارش| دستاوردهای سفر اردوغان از سفر مسکو
bltفارس : مسکو: آنکارا خواستار خریداری جنگنده های «سوخو» و »میگ-35» است
bltباشگاه خبرنگاران : تلاش تل آویو برای منصرف کردن روسیه از فروش «سوخو-35» به ترکیه
bltافکار نیوز : هشدار سفیر سابق رژیم صهیونیستی در روسیه به مسکو
bltصدا و سیما : تمایل ترکیه به خرید سوخو-35 به جای اف-35
bltافکار نیوز : تمایل ترکیه به خرید سوخو-35 روسیه
bltبولتن نیوز : اف 35 آمریکا رادار گریز نیست
bltایرنا : ترکیه رو به ائتلاف های جدید
bltانتخاب : روزنامه نزدیک به اردوغان: ترکیه جنگنده های روسی و چینی را می خرد، نه اف 35 آمریکا
bltدنیای اقتصاد : ترکیه جنگنده های روسی و چینی را می خرد
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.