مخبر - 1398/05/07 - آیا سرمایه گذاری دولت در استارتاپ ها به نفع بخش خصوصی است؟

آیا سرمایه گذاری دولت در استارتاپ ها به نفع بخش خصوصی است؟
در حاشیه بیست و پنجمین الکامپ 98، کانون نهادهای سرمایه گذاری ایران، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، صندوق نوآوری و شکوفایی و نظام صنفی رایانه ای کشور با هدف مشارکت در تأمین مالی حوزه فناوری تفاهمنامه همکاری امضا کردند. این تفاهمنامه خبر از تغییر رویکرد دولت در نحوه تأمین مالی استارتاپ ها می دهد. ...
آیا سرمایه گذاری دولت در استارتاپ ها به نفع بخش خصوصی است؟

امیر ناظمی رئیس سازمان فناوری اطلاعات و معاون سرمایه گذاری صندوق نوآوری و شکوفایی در این باره گفت: «قرار است دولت در سود و زیان پروژه های استارتاپی شریک شود هر جایی که امکان سرمایه گذاری بخش خصوصی وجود داشته باشد صندوق نوآوری و شکوفایی نیز به میزان 40 درصد یعنی دو تا چهار میلیارد تومان مشارکت کند.» در پی اعلام رسمی این خبر، روزنامه ایران به سراغ فعالان حوزه استارتاپی و دانش بنیان نوپا رفت و نظر آنها را درباره تغییر رویکرد دولت مبنی بر حذف پرداخت وام و سرمایه گذاری دولت و مشارکت در سود و زیان استارتاپ ها جویا شد.
بوروکراسی پیچیده اداری سد راه
«ورود دولت در سرمایه گذاری و مشارکت در سود و زیان کسب و کارهای نوپا ایده و اقدام خوبی نیست و من به شخصه به نتیجه آن خوشبین نیستم.» مهدی عبادی رئیس انجمن فین تک ها با بیان مطلب فوق به «ایران» گفت: همه به تجربه دریافته ایم هر جایی که دولت ورود می کند نه تنها نتیجه مثبتی دربرندارد، بلکه تأثیرات منفی در بحث اقتصادی و اجرایی در کل جامعه استارتاپی می گذارد بنابراین بهتر است دولت از همان 40 درصد سرمایه گذاری و مشارکت در سود و زیان کسب و کارهای نوپا کنار بکشد و همچنان سرمایه گذاری در این حوزه را تمام و کمال به بخش خصوصی واگذار کند.
عبادی افزود: سرمایه گذاری بخش خصوصی در پروژه ها دارای حساب و کتاب است و خیلی جاها هم به استارتاپ ها نرمش نشان می دهد ولی وقتی دولت در زمینه سرمایه گذاری ورود می کند، رفتارش همانند بخش خصوصی نیست و بسیار سختگیرانه عمل می کند. از سوی دیگر بروکراسی اداری بخش دولتی بسیار پیچیده است به همین دلیل کارها به کندی پیش می رود که با ذات کسب و کارها که دارای چابکی و سرعت بالا در دنیای تکنولوژی است، همخوانی ندارد.
وی در ادامه گفت: ما تجربه اعطای ارائه تسهیلات در حوزه دانش بنیان از سوی معاونت علمی فناوری و صندوق نوآوری و شکوفایی را داشته ایم و نه تنها هیچ کدام از نتایج مثبت نبود، بلکه تخلفات زیادی در این حوزه ها برای دریافت تسهیلات روی داد.
رضا الفت نسب سخنگوی اتحادیه کسب و کارهای اینترنتی نیز سرمایه گذاری 40 درصدی دولت و مشارکت در سود و زیان استارتاپ ها را اقدامی مثبت ارزیابی کرد و به «ایران» گفت: به نظر می رسد فرصت خوبی را برای کسب و کارهای نوپا فراهم کرده اند ولی باید دید نحوه انتخاب کسب و کارها برای سرمایه گذاری و مشارکت دولت به چه شیوه و با چه شرایطی صورت خواهد گرفت چون ممکن است خیلی از کسب و کارهای نوپا خود را مستحق سرمایه گذاری دولت در ایده خود بدانند اما در واقع شرایط سرمایه گذاری را نداشته باشند.
ارائه ضمانت به سرمایه گذار
«وقتی بخش دولتی هیچ اعتمادی به کسب و کارهای دانش بنیان و نوپا ندارد. وقتی کسب و کارها هیچ اعتباری نزد دولت ها ندارند بنابراین کمی باورش سخت است که دولت بخواهد 40 درصد در این کسب و کارها سرمایه گذاری کرده و در سود و زیان آن مشارکت کند.»
محمدجواد مطهری شریف که در زمینه کسب و کار اینترنت اشیا حوزه کشاورزی فعال است با بیان مطلب فوق به «ایران» گفت: روند کار دولت بسیار پیچیده و دارای بروکراسی زیادی است. آنها برای پرداخت یک وام ساده چندین ضامن می خواهند و باید کلی رفت و آمد و زمان صرف کرد تا شاید بتوان مبلغی دریافت کرد؛ حال که دولت نه تنها می خواهد سرمایه گذاری کند، بلکه قصد دارد در سود و زیان یک کسب و کار شریک باشد، خدا می داند چقدر زمان خواهد برد تا در پروژه ای مشارکت کند به همین جهت انجام این کار دور باطل است و ورود دولت اقدام صحیحی نیست.
مطهری شریف افزود: از سوی دیگر تجربیات گذشته نشان می دهد این پروژه عملیاتی نخواهد شد و نتیجه مثبتی در برنخواهد داشت چون دولت سرمایه گذاری 40 درصدی را باز مانند همیشه به بانک ها و صندوق ها ارجاع خواهد داد و باز آنها کلی ضمانت و... خواهند گرفت تا سرمایه گذاری کنند. به همین دلایل ما از دولت خواهش می کنیم در سود و زیان کسب و کارهای نوپا و دانش بنیان شریک نشود. دولت برنامه های این چنینی زیادی را تعریف کرده است ولی موفق نبوده چون ساختار دولت این اجازه را نمی دهد.
وی افزود: وظیفه دولت سرمایه گذاری و مشارکت در سود و زیان کسب و کارهای نوپا و دانش بنیان نیست، بلکه وظیفه اش ترغیب بخش خصوصی به سرمایه گذاری در استارتاپ ها است. دولت باید به سرمایه گذار بخش خصوصی ضمانت ارائه دهد تا در کسب و کار و پروژه دانش بنیان سرمایه گذاری کند. به عبارتی دولت باید به این کسب و کارها اعتبار دهد و به بخش خصوصی بگوید من سرمایه گذاری در این کسب و کار را ضمانت می کنم و در صورت سرمایه گذاری بخش خصوصی، در زیان آن شریک می شوم.
این فعال حوزه کسب و کارهای نوپا و دانش بنیان در ادامه گفت: از سوی دیگر صدا و سیما نیز باید وارد این حوزه شود و با فرهنگسازی و آگاه کردن مردم سرمایه ها را به سمت سرمایه گذاری در کسب و کارهای دانش بنیان و استارتاپ ها سوق دهد. صدا و سیما باید مردم را ترغیب کند تا به جای خرید دلار و سکه در این کسب و کارها سرمایه گذاری کنند.
ورود دولت و کاهش بازار
کاظم فلاحی فعال در زمینه کسب و کار حوزه امنیت سایبری با بیان اینکه بحث سرمایه گذاری و مشارکت در سود و زیان در قالب VC اقدام جدیدی نیست و بخش خصوصی آن را انجام می دهد، به «ایران» گفت: ولی اکنون دولت نیز تلاش می کند خود در قالب سرمایه گذار در کسب و کارهای نوپا ورود کند و بخشی از سهام شرکت ها را داشته باشد.
این فعال کسب و کار نوپا افزود: این اقدام دولت هم جنبه های مثبت دارد و هم منفی. جنبه مثبت این است که برخی از کسب و کارها به سرمایه گذاری دولت نیاز دارند و این اقدام می تواند نتایج خوبی در برداشته باشد ولی برای برخی از کسب و کارها نتیجه منفی در برخواهد داشت، چرا که وقتی دولت در برخی کسب و کارها مانند کسب وکارهای امنیتی ورود پیدا می کند آن کسب و کار به دلیل دولتی بودن بخشی از بازار خود را از دست می دهد به همین دلیل باید دید این سرمایه گذاری و مشارکت در سود و زیان کدام نوع از کسب و کارهای نوپا را در بر می گیرد.
وی در ادامه گفت: به عنوان مثال در حوزه امنیت سایبری یا ارزهای دیجیتالی و پروژه هایی از این دست اگر دولت مشارکت کند رنگ و بوی دولتی و امنیتی به خود می گیرد و ممکن است از این دسته از کسب و کارها در بازار استقبال نشود، چرا که ممکن است این تصور در کاربران به وجود بیاید که دولت به حریم خصوصی و شخصی افراد ورود خواهد کرد. به همین دلیل هم احتمال اینکه این کسب و کار به درآمدزایی نرسد و بازار خود را از دست بدهد، وجود دارد. به عبارتی باید گفت دولت نباید در هر پروژه ای سرمایه گذاری کند.
این فعال حوزه امنیت سایبری با اشاره به اینکه دولت نباید بخش وام و تسهیلاتی را که پیش از این به کسب و کارهای نوپا ارائه می داد ، حذف کند، گفت: دولت باید راه دریافت تسهیلات از دولت را برای پروژه ها و کسب و کارهای نوپایی که در صورت سرمایه گذاری دولت بازاری نخواهند داشت، باز بگذارد و تسهیلاتی ارائه دهد، چرا که تسهیلات هرچند اندک باشد در ابتدای کار ممکن است بتواند برای کسب و کارهای نوپا کمک کننده باشد.

منبع خبر : ایران آنلاین

محتوای این خبر به صورت خودکار از «ایران آنلاین» دریافت شده و «مخبرنیوز» بدون هیچ دخل و تصرفی آنرا باز نشر داده است. اگر به هر دلیلی احساس می کنید محتوای منتشر شده مطلوب نیست، خواهشمند است با استفاده از این لینک ما را مطلع نمایید تا بدون درنگ آنرا حذف نماییم.
با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه مخبرنیوز مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.
کلیدواژه های این خبر
دانش بنیان   تسهیلات   استارت آپ   بخش خصوصی   کسب و کار   شکوفایی   معاونت علمی   الکامپ   بروکراسی   فین تک   کسب و کارهای اینترنتی   تکنولوژی   نوآوری   کسب و کارها   کانون نهادهای سرمایه گذاری   کندی   رویکرد دولت   نظام صنفی رایانه ای   کسب و کارهای نوپا   نوپا   نرمش   سرمایه   سرمایه گذاری   معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری   روزنامه ایران   پرداخت وام   اینترنت اشیاء   صندوق نوآوری و شکوفایی   امیر ناظمی   سازمان فناوری اطلاعات ایران  
اخبار مرتبط
اولین مرکز نوآوری و شتابدهی سلامت الکترونیکی شرق کشور راه اندازی شد
ایسنا
حمایت معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری از شرکت ها برای حضور در نمایشگاهICTکربلا  
پانا
حمایت معاونت علمی- فناوری ریاست جمهوری از حضور شرکت ها در نمایشگاه ICT کربلا
ایرنا
صندوق نوآوری از طریق شتابدهنده ها از استارت آپ ها حمایت می کند
سیتنا
صندوق نوآوری از طریق شتاب دهنده ها به استارت آپ ها کمک می کند
ایرنا
کارگروه مشترک قوه قضائیه و معاونت علمی تشکیل می شود / لزوم صیانت و حمایت از شرکت های دانش بنیان
خبرگزاری دانشجو
از طریق شناسایی 114 استارتاپ و همکاری با 70 کسب وکار نوپا صورت گرفت/ حمایت از حضور استارتاپ ها در تلویزیون توسط توسکا
عصر ایران
عدم آشنایی با قوانین مالیاتی و رقابتی عمده چالش کسب و کارهای جدید است
ایسنا
استارت آپ ها "وام" نمی خواهند
ایسنا
حمایت از حضور استارتاپ ها در تلویزیون توسط توسکا
الف
ارتباطات خصولتی مانع رونق تولید می شود
ایرنا
صاحبان کسب و کارهای نوآفرین و نوپا حمایت می شوند
ایرنا
تشریح طرح نوآفرینی کسب و کارهای فناوری اطلاعات در پارک علم و فناروی گیلان
برنا نیوز
رویداد «کافه سرمایه» 30 شهریورماه برگزار می شود
خبرگزاری دانشجو
دانشگاه فنی و حرفه ای فارس در راه اندازی کارخانه نوآوری شیراز مشارکت می کند
تسنیم
کارخانه نوآوری به شیراز می آید
ایرنا
توسعه فعالیت استارت آپ ها در بخش دفاعی کشور
حزب الله نیوز
چه فعالیت هایی در زیست بوم فناوری و نوآوری ایران انجام می شود
پانا
29 میلیارد ریال تسهیلات حمایت از واحدهای فناوری قم تخصیص یافت
قم نیوز
استارتاپ ها و توسعه اقتصاد
بورس نیوز
حمایت ستاد توسعه فناوری های نرم و هویت ساز از شرکت های نوپای رسانه
ایرنا
صدور 5 هزار میلیاردی ضمانت نامه برای دانش بنیان ها/برنامه برای افزایش ظرفیت بازار سرمایه
ایسنا
آغاز اجرای طرح "نوآفرین" در کرمان
صدا و سیما
دکتر ستاری: برای پیروزی در مبارزه ی اقتصادی، باید به جوانان خلاق اتکا کرد
سیتنا
طرح ایران نوآفرین پشتیبان کسب و کارهای نوپای فناور شد
ایرنا
خوب و بد کسب و کارهای هم راستا / آیا لازم است تعداد زیادی استارت آپ در کشور راه اندازی شود؟
خبرگزاری دانشجو
محدودیتی برای پرداخت تسهیلات به شرکت های دانش بنیان نداریم
شمانیوز
استارتاپ های قم در سامانه «نوآفرین» ثبت نام کنند
ایرنا
مشکل بزرگ، تحریم داخلی و بروکراسی پیچیده است
قدس آنلاین
موسی خانی: نهادهای واسط برای تجاری سازی محصولات دانش بنیان ایجاد شوند
خبرگزاری دانشجو
ایده پردازان باید از دانش تجاری سازی برخوردار  باشد
ایرنا
ستاری: زیرساخت های اقتصاد دانش بنیان در دولت فعلی ایجاد شده
انتخاب
ستاری : زیرساخت های اقتصاد دانش بنیان در دولت فعلی ایجاد شده است
ایرنا
توسعه اقتصاد دانش بنیان با تامین نیازهای فناورانه طرح های دغدغه محور در اولویت است/ «صندوق جسورانه بورسی» 100 میلیارد تومانی برای فین تک ها در حال شکل گیری است/ «صندوق نوآفرین» زمینه ساز رشد استارت آپ های حوزه فناوری اطلاعات در کشور است
سیتنا
کاهش چشمگیر روند مهاجرت دانشجویان/ نخبگان تنها به دنبال علم هستند؟!
اوشیدا
جزیره کیش از ظرفیت فوق العاده ای در حوزه نوآوری برخوردار است
خبرگزاری دانشجو
جزیره کیش به شهر هوشمند تبدیل می شود
تسنیم
دکتر ستاری: جزیره ی کیش منشا تحول در اقتصاد دانش بنیان خواهد شد/ فرصت های آزاد سرمایه گذاری از ظرفیت های خارق العاده ی کیش است/ ظرفیت نیروی انسانی کیش فرصتی برای تحول اساسی در زیست بوم نوآوری است
سیتنا
«کیش» هوشمند و نوآور می شود
پانا
کیش، زیست بوم هوشمند نوآوری ها
صدا و سیما
اخبار مرتبط
bltایسنا : اولین مرکز نوآوری و شتابدهی سلامت الکترونیکی شرق کشور راه اندازی شد
bltپانا : حمایت معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری از شرکت ها برای حضور در نمایشگاهICTکربلا  
bltایرنا : حمایت معاونت علمی- فناوری ریاست جمهوری از حضور شرکت ها در نمایشگاه ICT کربلا
bltسیتنا : صندوق نوآوری از طریق شتابدهنده ها از استارت آپ ها حمایت می کند
bltایرنا : صندوق نوآوری از طریق شتاب دهنده ها به استارت آپ ها کمک می کند
bltخبرگزاری دانشجو : کارگروه مشترک قوه قضائیه و معاونت علمی تشکیل می شود / لزوم صیانت و حمایت از شرکت های دانش بنیان
bltعصر ایران : از طریق شناسایی 114 استارتاپ و همکاری با 70 کسب وکار نوپا صورت گرفت/ حمایت از حضور استارتاپ ها در تلویزیون توسط توسکا
bltایسنا : عدم آشنایی با قوانین مالیاتی و رقابتی عمده چالش کسب و کارهای جدید است
bltایسنا : استارت آپ ها "وام" نمی خواهند
bltالف : حمایت از حضور استارتاپ ها در تلویزیون توسط توسکا
bltایرنا : ارتباطات خصولتی مانع رونق تولید می شود
bltایرنا : صاحبان کسب و کارهای نوآفرین و نوپا حمایت می شوند
bltبرنا نیوز : تشریح طرح نوآفرینی کسب و کارهای فناوری اطلاعات در پارک علم و فناروی گیلان
bltخبرگزاری دانشجو : رویداد «کافه سرمایه» 30 شهریورماه برگزار می شود
bltتسنیم : دانشگاه فنی و حرفه ای فارس در راه اندازی کارخانه نوآوری شیراز مشارکت می کند
bltایرنا : کارخانه نوآوری به شیراز می آید
bltحزب الله نیوز : توسعه فعالیت استارت آپ ها در بخش دفاعی کشور
bltپانا : چه فعالیت هایی در زیست بوم فناوری و نوآوری ایران انجام می شود
bltقم نیوز : 29 میلیارد ریال تسهیلات حمایت از واحدهای فناوری قم تخصیص یافت
bltبورس نیوز : استارتاپ ها و توسعه اقتصاد
bltایرنا : حمایت ستاد توسعه فناوری های نرم و هویت ساز از شرکت های نوپای رسانه
bltایسنا : صدور 5 هزار میلیاردی ضمانت نامه برای دانش بنیان ها/برنامه برای افزایش ظرفیت بازار سرمایه
bltصدا و سیما : آغاز اجرای طرح "نوآفرین" در کرمان
bltسیتنا : دکتر ستاری: برای پیروزی در مبارزه ی اقتصادی، باید به جوانان خلاق اتکا کرد
bltایرنا : طرح ایران نوآفرین پشتیبان کسب و کارهای نوپای فناور شد
bltخبرگزاری دانشجو : خوب و بد کسب و کارهای هم راستا / آیا لازم است تعداد زیادی استارت آپ در کشور راه اندازی شود؟
bltشمانیوز : محدودیتی برای پرداخت تسهیلات به شرکت های دانش بنیان نداریم
bltایرنا : استارتاپ های قم در سامانه «نوآفرین» ثبت نام کنند
bltقدس آنلاین : مشکل بزرگ، تحریم داخلی و بروکراسی پیچیده است
bltخبرگزاری دانشجو : موسی خانی: نهادهای واسط برای تجاری سازی محصولات دانش بنیان ایجاد شوند
bltایرنا : ایده پردازان باید از دانش تجاری سازی برخوردار  باشد
bltانتخاب : ستاری: زیرساخت های اقتصاد دانش بنیان در دولت فعلی ایجاد شده
bltایرنا : ستاری : زیرساخت های اقتصاد دانش بنیان در دولت فعلی ایجاد شده است
bltسیتنا : توسعه اقتصاد دانش بنیان با تامین نیازهای فناورانه طرح های دغدغه محور در اولویت است/ «صندوق جسورانه بورسی» 100 میلیارد تومانی برای فین تک ها در حال شکل گیری است/ «صندوق نوآفرین» زمینه ساز رشد استارت آپ های حوزه فناوری اطلاعات در کشور است
bltاوشیدا : کاهش چشمگیر روند مهاجرت دانشجویان/ نخبگان تنها به دنبال علم هستند؟!
bltخبرگزاری دانشجو : جزیره کیش از ظرفیت فوق العاده ای در حوزه نوآوری برخوردار است
bltتسنیم : جزیره کیش به شهر هوشمند تبدیل می شود
bltسیتنا : دکتر ستاری: جزیره ی کیش منشا تحول در اقتصاد دانش بنیان خواهد شد/ فرصت های آزاد سرمایه گذاری از ظرفیت های خارق العاده ی کیش است/ ظرفیت نیروی انسانی کیش فرصتی برای تحول اساسی در زیست بوم نوآوری است
bltپانا : «کیش» هوشمند و نوآور می شود
bltصدا و سیما : کیش، زیست بوم هوشمند نوآوری ها
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.