مخبر - 1398/05/06 - عوامل موثر در گرانی خانه

عوامل موثر در گرانی خانه
پس از افزایش سه برابری قیمت و اجاره بهای مسکن در خیلی از شهرهای ایران همچون مشهد، حال بازار آن وارد رکود عمیقی شده؛ نه خرید و فروشی می شود و نه خانه ای بین مستاجر و مالک جابه جا می شود.
عوامل موثر در گرانی خانه

پس از افزایش سه برابری قیمت و اجاره بهای مسکن در خیلی از شهرهای ایران همچون مشهد، حال بازار آن وارد رکود عمیقی شده؛ نه خرید و فروشی می شود و نه خانه ای بین مستاجر و مالک جابه جا می شود.
به گزارش صدای ایران از ایسنا، آن مستاجری که در خانه مالک نشسته، با افزایش توافقی یک سال دیگر می ماند و آنکه قصد خرید دارد و یا آنکه قصد فروش دارد منتظر می ماند تا آب ها از آسیاب بیفتد و بازار اندکی آرام بگیرد.
در این میان هستند عده ای که دیگر توان خرید ندارند و باید حداقل تا مدتی مستاجر باقی بمانند...
از ابتدای سال جاری تاکنون در فروردین ماه 336 مبایعه نامه، اردیبهشت 431 و خرداد 261 مبایعه نامه مسکن در شهر مشهد مبادله شده و نوسان زیادی را به خود دیده است.
یکی از املاک داران در خیابان امامت مشهد با گلایه از 2 تا 3 برابر شدن اجاره بها گفته، خرید و فروش مسکن بسیار راکد شده و مبنای تعیین قیمت اجاره، خواسته مالکان است. همچنین اضافه کرده که به دلیل افزایش روزانه قیمت زمین و مصالح، قیمت ها در این بازار هر روز دچار نوسان می شود.
به عنوان مثال در محدوده امامت مشهد یک خانه سه خوابه اگر در گذشته با قیمت سه میلیون و 500 تومان اجاره داده می شد، امروز این رقم به پنج میلیون و 500 تا 6 میلیون رسیده است و برای رهن نیز مبلغی در حدود 400 میلیون تومان اخذ می شود. همچنین قیمت فروش خانه در این منطقه به متری 13 میلیون رسیده است.
یکی دیگر از املاک داران مشهد، عوامل موثر در کمبود مسکن را افزایش قیمت مصالح، پروانه و اجازه ندادن برای ساخت خانه در متراژ کوچک عنوان کرده و درباره علت اجازه ندادن برای ساخت خانه در متراژ کوچک توضیح داده، اگر در منطقه ای برای آپارتمان کوچک 80 متری مجوز ساخت داده شود و برای ساخت و ساز مسکن تخفیفاتی قائل شوند، مردم برای ساخت خانه با متراژ کوچک ترغیب خواهند شد.
با توجه به یافته های جمع آوری شده از سوی خبرنگار ایسنا در مشهد در حال حاضر هیچ جابجایی توسط مستاجران صورت نمی گیرد و موجر و مستاجر به صورت توافقی مبلغ اجاره را مشخص می کنند و برای این امر کمتر به املاک ها مراجعه ای صورت می گیرد؛ اجاره بها نیز 10 تا 15 درصد افزایش یافته است.
بنگاه دار دیگری، وضعیت قیمت بازار مسکن را تحت تاثیر سازندگان و موجران دانست و گفت: در حال حاضر موجران بر اساس نیاز مالی خود قیمت ها را در بازار تعیین می کنند، این وضعیت در فروش نیز به این شکل است زیرا شهرداری، ادارات، مصالح و... قیمت خود را کاهش نداده اند تا تاثیری در بازار مسکن داشته باشد.
او تصریح کرده، زمانی که اجاره بهای خانه از یک میلیون و 500 به 2 میلیون و 200 هزار تومان تغییر پیدا کند، مستاجر به دلیل توانایی نداشتن در پرداخت آن مجبور است متراژ خانه و محل آن را تغییر دهد و به مناطق پایین تر نقل مکان کند.
علی مرادزاده، رئیس اتحادیه مشاورین املاک مشهد به خبرنگار ایسنا گفته، در حال حاضر فصل رهن و اجاره مسکن است و قیمت آن بیش از 10 درصد افزایش پیدا کرده است، همچنین قیمت خرید و فروش مسکن نیز به دلیل کاهش معاملات، کاهش پیدا کرده است.
وی پیش بینی ای از وضعیت آینده این بازار نداشت اما گفته ممکن است بازار رهن و اجاره تا اواسط شهریور همچنان داغ بماند و بازار خرید و فروش نیز در پایان شهریور ماه به یک تعادل نسبی برسد.
رئیس اتحادیه مشاورین املاک مشهد در خصوص علت رکود بازار مسکن تصریح کرده، بیشترین علت این رکود، مربوط به بحث های سیاسی است، زیرا تکلیف مردم با وضعیت منطقه و بحران های ساختگی مشخص نیست ولی تا چند وقت آینده خیال مردم راحت خواهد شد و شرایط به روال قبلی باز خواهد گشت و معاملات به سرو سامان خوبی خواهد رسید.
مرادزاده درباره عوامل افزایش قیمت مسکن گفته، به یکی از این موارد، افزایش نهاده های ساختمانی است که شامل مصالح ساختمانی و هزینه های اداری می شود.
وی اضافه کرد: افزایش شدید قیمت مسکن، به دلیل حجم زیاد مبادله پول بسیار به چشم می آید اما در واقع نسبت به سایر کالاها، تورم کمتری داشته است، بعضی از کالاها 300 درصد افزایش قیمت داشته است اما مسکن نهایتا 100 درصد افزایش قیمت داشته است.
رئیس اتحادیه مشاورین املاک مشهد تصریح کرد: کسانی که مصالح ساختمانی خریداری می کنند و خانه ای جدید می سازند، مسلما قیمت تمام شده ساختشان زیاد است اما برای خانه هایی که در گذشته ساخته شده است، افزایش قیمت مصالح تاثیرگذار نیست، بلکه به افزایش عمومی قیمت ها و بالا رفتن میزان عمومی تورم وابسته است.
مرادزاده عنوان کرده، با توجه به اتفاقات اخیر و بستن سایت های دیوار و شیپور، قیمت ها کاهش پیدا کرد و حباب کاذب در ساختمان های کهنه ساز از بین رفت و سبب کاهش قیمت ها شد.
به گفته او قیمت خانه های نوساز به جهت گرانی مصالح افزایش پیدا کرده و قیمت آن کاهش پیدا نخواهد کرد ولی خانه ای که قیمت آن 200 میلیون تومان است ولی دو میلیارد تومان به فروش می رسد، نتیجه تورم و توقع انتزاعی فرد از بازار است.
وی اضافه کرده، معمولا به دلیل اینکه خانه ها با قیمت پیشنهادی افراد به فروش نمی رود مجبور به کاهش قیمت آن هستند و اکنون نیز شاهد این موضوع هستیم و با کند شدن شیب صعودی تورم، قیمت های مسکن نیز کاهش پیدا کرده است.
رئیس اتحادیه مشاورین املاک مشهد درباره نقش دلالان مجازی در سایت های دیوار و شیپور گفته، حذف این واسطه ها نقش مستقیمی در کاهش قیمت و واسطه گری ناسالم داشته است.
او که خود را دلال آن هم از نوع سالم نامیده چرا که قانون گذار برای او حریم و حق الزحمه تعیین کرده است ولی کسانی در دیوار قیمت گذاری می کردند که اینکاره نبودند و قیمت ها اینگونه افزایش پیدا کرد.
مرادزاده بیان کرده خوشبختانه با بسته شدن این سایت ها مردم مجبور به مراجعه به واسطه های واقعی و متخصص شدند و قیمت ها کارشناسی شده است و نمی توان خارج از عرف قیمت گذاری کرد و اینگونه در قیمت گذاری به ثبات خواهیم رسید و خریداران واقعی می توانند فروشندگان واقعی را شناسایی و معامله ای سالم صورت بگیرد.
به گفته این نماینده صنف املاک ها در مشهد، حدود 14 هزار واحد صنفی مشاور املاک مجوز گرفته اند و تعدادی از آنها به دلیل رکود موجود از بازار خارج شدند و در حال حاضر 10 هزار واحد فعال در سطح شهر مشغول به فعالیت هستند. ‫‪
منبع خبر : صدای ایران

محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
کلیدواژه های این خبر
ساخت و ساز   آپارتمان   رئیس اتحادیه   پروانه   قیمت ها   خرداد   مستاجران   اجاره بها   مسکن   مشهد مقدس   ساختگی   خرید آنلاین   مبایعه نامه   آسیاب   قیمت اجاره   مالکان   بنگاه   مستاجر   موجر و مستاجر   قیمت زمین   گرانی خانه   نقل مکان   مستاجری   متراژ کوچک   مجوز ساخت   املاک   شهرداری   بازار   بازار مسکن   افزایش قیمت   بحران   پیش بینی   خرید و فروش مسکن   اجاره بهای مسکن  
اخبار مرتبط
آپارتمان های 70 متری در بازار اجاره مسکن
میزان
آپارتمان های پیشتاز در تخلیه حباب اجاره + لیست قیمت
ایران جیب
قیمت رهن و اجاره آپارتمانهای زیر 70متر در تهران + جدول
راه دانا
کدام آپارتمان ها در صف اول تخلیه حباب اجاره قرار گرفتند+جدول قیمت
اقتصاد نیوز
قامت خمیده مستاجران زیر فشار اجاره های نجومی
مشرق نیوز
بازار اجاره مسکن در سراشیبی/ نرخ های پیشنهادی اجاره آپارتمان در تهران و کرج + جدول
روز پلاس
حباب اجاره بها مسکن شکست
صدای ایران
بازار اجاره مسکن در سراشیبی/ صاحب خانه ها کوتاه آمدند
نواندیش
بازار اجاره مسکن در سراشیبی افتاد
سازه نیوز
کوچ اجباری "اجاره نشینان" به حاشیه شهرها زیر سایه خلا قانونی/ تغییر جنس بازار مسکن از مصرفی به سرمایه ای موجب رواج سوداگری شد
راه دانا
چطور با 300 میلیون تومان می توان خانه دار شد؟
تیتر شهر
چطور با 300 میلیون تومان می توان خانه دار شد؟/ میانگین قیمت مسکن به 12 میلیون تومان رسیده است
الف
با 300 میلیون تومان می توان در تهران خانه خرید؟!
جهان نیوز
با 300 میلیون تومان می توان خانه دار شد؟
پول نیوز
بازار مسکن در رکود عمیق / کاهش 30درصد قیمت و ادامه آن تا پایان سال/ مردم توان خرید ندارند
الف
وضعیت بازار مسکن برای خرید خانه های ارزان قیمت / با 300 میلیون تومان می توان خانه دار شد؟
اقتصاد نیوز
تغییرات در سمت عرضه و تقاضا ملک از چه وضعیتی خبر می دهد؟
تین نیوز
آخرین جزئیات ازقیمت مسکن درتهران
ناطقان نیوز
کاهش قیمت خانه از شمال تهران آغاز شد
پول نیوز
آخرین جزئیات از قیمت مسکن در تهران
مشرق نیوز
آخرین جزئیات قیمت مسکن در تهران
مشرق نیوز
کاهش قیمت مسکن از کدام مناطق تهران آغاز شد؟
خبرآنلاین
انتظار شهریور کم رمق در بازار اجاره+ نرخ ها
بولتن نیوز
انتظار شهریور کم رمق در بازار اجاره
سازه نیوز
6 عامل کاهشی اجاره بها در شهریور ماه (+قیمت)
پول نیوز
تعدیل بازار اجاره در مردادماه
روز پلاس
آخرین پیش بینی ها از بازار اجاره در شهریور ماه +نرخ ها
فردا نیوز
پیش بینی کاهش تا 30 درصدی اجاره بهای مسکن با کاهش نقل و انتقالات مستاجران
پانا
حال و روز بازار مسکن در اصفهان/ نسیم کاهش قیمت وزید
خبرآنلاین
پائین آمدن قیمت اجاره و خرید مسکن در مشهد
سازه نیوز
قیمت اجاره و خرید مسکن در مشهد پائین آمد
ایرنا
7 عامل اثرگذار بر قیمت مسکن در تهران
تابناک
انتظارات کاهشی در بازار مسکن
صبح تهران
موج انتظارات کاهشی در «بازار معاملات مسکن»
میزان
7 عاملی که بر قیمت مسکن تاثیر می گذارد
سایت جماران
7 عامل اثرگذار بر قیمت تمام شده مسکن در تهران
فرارو
آیا انتظارات بازار پایتخت کاهشی شده است؟ بررسی آثار 7 پارامتر بر قیمت تمام شده ساخت مسکن در تهران
اقتصاد نیوز
طرح صندوق حمایت از مستاجران به کجا رسید
فرتاک نیوز
ترمز مسکن کشیده می شود؟
سایت جماران
بازار اجاره آرام تر شد
سازه نیوز
اخبار مرتبط
bltمیزان : آپارتمان های 70 متری در بازار اجاره مسکن
bltایران جیب : آپارتمان های پیشتاز در تخلیه حباب اجاره + لیست قیمت
bltراه دانا : قیمت رهن و اجاره آپارتمانهای زیر 70متر در تهران + جدول
bltاقتصاد نیوز : کدام آپارتمان ها در صف اول تخلیه حباب اجاره قرار گرفتند+جدول قیمت
bltمشرق نیوز : قامت خمیده مستاجران زیر فشار اجاره های نجومی
bltروز پلاس : بازار اجاره مسکن در سراشیبی/ نرخ های پیشنهادی اجاره آپارتمان در تهران و کرج + جدول
bltصدای ایران : حباب اجاره بها مسکن شکست
bltنواندیش : بازار اجاره مسکن در سراشیبی/ صاحب خانه ها کوتاه آمدند
bltسازه نیوز : بازار اجاره مسکن در سراشیبی افتاد
bltراه دانا : کوچ اجباری "اجاره نشینان" به حاشیه شهرها زیر سایه خلا قانونی/ تغییر جنس بازار مسکن از مصرفی به سرمایه ای موجب رواج سوداگری شد
bltتیتر شهر : چطور با 300 میلیون تومان می توان خانه دار شد؟
bltالف : چطور با 300 میلیون تومان می توان خانه دار شد؟/ میانگین قیمت مسکن به 12 میلیون تومان رسیده است
bltجهان نیوز : با 300 میلیون تومان می توان در تهران خانه خرید؟!
bltپول نیوز : با 300 میلیون تومان می توان خانه دار شد؟
bltالف : بازار مسکن در رکود عمیق / کاهش 30درصد قیمت و ادامه آن تا پایان سال/ مردم توان خرید ندارند
bltاقتصاد نیوز : وضعیت بازار مسکن برای خرید خانه های ارزان قیمت / با 300 میلیون تومان می توان خانه دار شد؟
bltتین نیوز : تغییرات در سمت عرضه و تقاضا ملک از چه وضعیتی خبر می دهد؟
bltناطقان نیوز : آخرین جزئیات ازقیمت مسکن درتهران
bltپول نیوز : کاهش قیمت خانه از شمال تهران آغاز شد
bltمشرق نیوز : آخرین جزئیات از قیمت مسکن در تهران
bltمشرق نیوز : آخرین جزئیات قیمت مسکن در تهران
bltخبرآنلاین : کاهش قیمت مسکن از کدام مناطق تهران آغاز شد؟
bltبولتن نیوز : انتظار شهریور کم رمق در بازار اجاره+ نرخ ها
bltسازه نیوز : انتظار شهریور کم رمق در بازار اجاره
bltپول نیوز : 6 عامل کاهشی اجاره بها در شهریور ماه (+قیمت)
bltروز پلاس : تعدیل بازار اجاره در مردادماه
bltفردا نیوز : آخرین پیش بینی ها از بازار اجاره در شهریور ماه +نرخ ها
bltپانا : پیش بینی کاهش تا 30 درصدی اجاره بهای مسکن با کاهش نقل و انتقالات مستاجران
bltخبرآنلاین : حال و روز بازار مسکن در اصفهان/ نسیم کاهش قیمت وزید
bltسازه نیوز : پائین آمدن قیمت اجاره و خرید مسکن در مشهد
bltایرنا : قیمت اجاره و خرید مسکن در مشهد پائین آمد
bltتابناک : 7 عامل اثرگذار بر قیمت مسکن در تهران
bltصبح تهران : انتظارات کاهشی در بازار مسکن
bltمیزان : موج انتظارات کاهشی در «بازار معاملات مسکن»
bltسایت جماران : 7 عاملی که بر قیمت مسکن تاثیر می گذارد
bltفرارو : 7 عامل اثرگذار بر قیمت تمام شده مسکن در تهران
bltاقتصاد نیوز : آیا انتظارات بازار پایتخت کاهشی شده است؟ بررسی آثار 7 پارامتر بر قیمت تمام شده ساخت مسکن در تهران
bltفرتاک نیوز : طرح صندوق حمایت از مستاجران به کجا رسید
bltسایت جماران : ترمز مسکن کشیده می شود؟
bltسازه نیوز : بازار اجاره آرام تر شد
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.