مخبر - 1398/04/26 - هاینریش بل؛ چهره ی عدالت جوی ادبیات آلمان

هاینریش بل؛ چهره ی عدالت جوی ادبیات آلمان
هاینریش بل، نویسنده ی برجسته آلمان در صف برندگان نوبل ادبی قرار دارد.
هاینریش بل؛ چهره ی عدالت جوی ادبیات آلمان

گروه فرهنگ و هنر: هاینریش بل، نویسنده ی برجسته آلمان در صف برندگان نوبل ادبی قرار دارد. بیشتر آثار بل به زبان فارسی نیز ترجمه و منتشر شده و با استقبال خوبی روبرو گردیده است. 16 ژوئیه 2015 مصادف است با سی امین سالمرگ او.
به گزارش بولتن نیوز به نقل از برترین ها، هاینریش بل پیش از آن که نویسنده شود، القاب دیگری هم داشت: شورشی، خیالباف، دیوانه و... به ویژه وقتی در 20 سالگی دوره ی آموزشی کتابداری اش را ناتمام گذاشت تا نویسنده شود، پدرش که روی درآمد آتی پسر به عنوان کمک خرج خانه حساب کرده بود، از او به کلی ناامید شد.
در آن سال های اواخر دهه ی 1930 وضعیت مالی خانواده ی بل با توجه به بحران اقتصادی جهانی بسیار وخیم بود. درآمد پدر از شغل نجاری و ساخت مجسمه های چوبی کفاف خرج خانواده را نمی داد. هفته ای نمی گذشت که مأموران اجرا به خانه ی خانواده بل سر نزنند و وسایل ضروری زندگی آنان را به حساب بدهی های پرداخت نشده، ضبط نکنند. هاینریش بل؛ چهره ی عدالت جوی ادبیات آلمان
هاینریش بل بخشی از سال های جوانی خود را در جبهه های جنگ گذراند. او در 22 سالگی به خدمت سربازی اعزام شد. با این که خانواده اش از نازی ها و حزب ناسیونال سوسیالیسم نفرت داشت، با این حال او در ابتدا راه مخالفت با آن ها را در پیش نگرفت.
در نامه هایی که بل از جبهه ی جنگ به همسر آینده اش، آنه ماری نوشت، این مسئله به خوبی روشن است. او در این نامه ها می نوشت که «ما در جنگ پیروز می شویم»، که آلمان «باید در جنگ پیروز شود». ولی پس از آن که بل در جبهه ی شرق زخمی شد، به ابعاد مصیبت بار فاجعه ی جنگ و سیاست های انسان ستیزانه ی رژیم نازی پی برد.
بل در طول جنگ و در جبهه ی شرق چند بار زخمی شد، از پادگان فرار کرد و با جعل برگه های عبور خود را به غرب رساند. در آنجا نه آزادی بلکه اسارت به دست آمریکایی ها در انتظارش بود. پس از آن که سرانجام از زندان آمریکایی ها آزاد شد، با همسرش در شهر کلن، شهری که 80 درصدش در اثر جنگ ویران شده بود، اقامت گزید.
از آن پس، بل دیوانه وار نوشت: مقاله، داستان های کوتاه، رمان. او از این راه می کوشید، جنگ را به دست فراموشی بسپارد، از آن بگریزد و زخم هایش را برای عبرت، به دیگران بنمایاند. او در یادداشتی می نویسد: «ظرف دو روز 50 صفحه نوشته ام.»
در آن زمان، اما کمتر ناشری مایل به انتشار چنین مضامینی بود. بل خود در این بار می گفت: «هیچ کس نمی خواهد از جنگ بشنود یا درباره ی آن بخواند. ادامه ی کار بدون دیدن هیچ واکنشی، مرا دیوانه می کند.» هاینریش بل؛ چهره ی عدالت جوی ادبیات آلمان
بل پس از بازگشت از جنگ به سراغ چند انتشاراتی رفت تا نوشته هایش را به چاپ برساند، ولی هیچ ناشری حاضر به انتشار آثار او نشد. در هیاهوی بازسازی شهر های ویران شده پس از جنگ و در بحبوحه ی رفاه نسبی ناشی از ظهور معجزه ی اقتصادی در آلمان، داستان های انتقادی ـ جنگی هاینریش بل، تأثیری اخلال گرانه داشتند.
یکی از مهم ترین کتاب های او تازه در آغاز دهه ی 1990 به چاپ رسید. این اثر که فرشته سکوت کرد نام دارد و تصاویری پریشان کننده از شهر کلن به دست می دهد، بین سال های 1947 تا 1949 نوشته شده بود: موش های صحرایی که از میان تلی از خاک سر بیرون می آورند، کلیسا های ویران، انسان هایی که از مصائب جنگ جان به در برده اند و مثل ارواح در پی یافتن تکه ای نان، چتولی عرق یا یک نخ سیگارند.
وینفرید زبالد، نویسنده و منتقد ادبی با شگفتی از این رمان یاد می کند و در باره ی آن می نویسد: «این تنها اثری است که بلافاصله پس از جنگ نوشته شده و تصویری مؤثر و واقعی از انسان در میان ویرانه ها باز می سازد.»
هدف بل از نوشتن تغییر جهان بود و او اعتقاد داشت: «من با نوشتن جهان را تغییر می دهم. همین که می نویسم، جهان تغییر می یابد.»
بل نخستین سال های پس از جنگ را در فقر گذراند. این فقر بحران زا تا سال 1951، هنگامی که این نویسنده ی تازه کار اولین جایزه ی ادبی اش را به خاطر نوشتن داستان گوسفند های سیاه از گروه ادبی 47 دریافت کرد، همچنان ادامه داشت.
در آن زمان فقر، گرسنگی، مرگ، فلاکت های ناشی از جنگ، ویرانی، وضعیت سربازان از جنگ بازگشته و... دستمایه هایی از این قبیل خمیرمایه ی داستان ها و رمان های او را می ساختند؛ مضامینی که نسل جنگ زده ی آلمانی ترجیح می داد آن ها را به دست فراموشی بسپارد تا آنکه در ادبیات هم علاوه بر زندگی روزمره با آن ها درگیر شود.
اولین داستان های بل در سال 1947 به چاپ رسیدند. او با انتشار کتاب قطار به موقع رسید در سال 1949مشهور شد. گروه ادبی 47، (که گونتر گراس و مارتین والزر از بنیانگذاران آن بودند) اولین جایزه ادبی خود را به هاینریش بل به خاطر داستان زیبایش گوسفند های سیاه اهدا کرد.
وقتی بل جایزه ی گروه ادبی 47 را که هزار مارک بود، دریافت کرد، به یکی از دوستانش پس از مراسم اهدا گفت: «باید فوراً بروم اداره ی پست و پول را حواله کنم. بچه هایم گرسنه اند و توی جعبه های حمل زغال سنگ می خوابند ...»
هاینریش بل در سال 1956 به ایرلند سفر نمود و یک سال پس از آن، کتاب یادداشت های روزانه ایرلند را به چاپ رساند. این کتاب و رمان عکس جمعی با خانم (سیمای زنی در میان جمع)، مثل اغلب آثار او به کتاب هایی پرفروش تبدیل شدند.
بل زمانی هم که به نام و دارایی رسید، هرگز روز های فقر و فاقه و نیز انسان هایی را که در جامعه ی آلمان همچنان با فقر و گرسنگی و بی عدالتی دست به گریبان بودند، را فراموش نکرد. هاینریش بل؛ چهره ی عدالت جوی ادبیات آلمان
او در انساندوستی و عدالت خواهی چنان استوار بود که در سال های دهه ی 1970، هنگامی که افکار عمومی آلمان فعالیت های تروریستی گروه بادرماینهوف را به شدت محکوم می کرد، دولت وقت و دستگاه دادگستری آلمان را به دلیل عدم اجرای عدالت در محاکمه ی این افراد به باد انتقاد گرفت.
از این رو گروه های دست راستی و رسانه ی نماینده ی این گروه ها، روزنامه ی پرفروش بیلد به او لقب همدست و حامی تروریست ها دادند. بل خود در این رابطه می نویسد: «در میان دو خط یک مقاله می توان آن قدر دینامیت جا داد که بشود با آن جهانی را منفجر کرد.»
هنگامی که یکی از رهبران گروه بادرماینهوف، آندرئاس بادر و دوتن از تروریست های دیگر این گروه در فرانکفورت دستگیر شدند، پلیس امنیتی آلمان مجهز به سلاح های سنگین، خانه ی بل را در منطقه ی روستایی آیفل محاصره و بازرسی کرد.
در واکنش به تجاوزات پلیس بود که هاینریش بل رمانی پرسروصدا منتشر کرد: «آبروی از دست رفته کاترینا بلوم» که بعد ها فولکر شلوندورف از روی آن فیلمی سینمایی تهیه کرد.
همین حس عدالت جویانه سبب شد که این نویسنده ی متعهد در سال های پس از جنگ و در دوران جنگ سرد، از نویسندگان کشور های اروپای شرقی و روسیه که تحت فشار دولت های کمونیستی و سوسیالیستی وقت خود بودند، پشتیبانی کند.
الکساندر سولژنیتسین، نویسنده ی ناراضی روسیه از جمله ی این نویسندگان است که تا هنگام عزیمت خود به آمریکا، در خانه ی بل در آیفل زندگی می کرد. برخی از گروه های چپ آلمان، بل را به این دلیل، نوکر سرمایه داری خواندند.
بل موفقیت ادبی خود را مدیون رنگ انسان دوستانه و فضای عاطفی آثارش است. او هر چند در تمام کتاب های خود به روی سیاه زندگی، به نابسامانی های اجتماع و ناهنجاری های روزگار می پردازد و قهرمانانش را اغلب از میان بازندگان جامعه انتخاب می کند، با این حال آثارش آیه های یأس و ناامیدی نیستند، چون اغلب از میان تصویر های پرخوف و فضای پر تنش داستان ها، ناگهان دستی ظاهر می شود و به قهرمان فلک زده ی آن، سیگار یا تکه نانی تعارف می کند. هاینریش بل؛ چهره ی عدالت جوی ادبیات آلمان
یا یک باره دوستی از راه می رسد که با آغوش باز قهرمان مأیوس را با محبت به سینه می فشرد. یا کسی کنار پنجره ای باز، می ایستد و به خود یا به دیگری می گوید: خب، پایان شب سیه، سفید است!
ویژگی دیگر قهرمانان داستان بل این است که به مشکلات و گرفتاری های خود واقفند و می کوشند تا آن جا که ممکنست بر آن ها غلبه کنند. از این رو راه ها و راه کار های گوناگونی را محک می زنند و به تأثیر پی آمد های آن ها بر شرایط و زندگی خود می اندیشند.
به این ترتیب با آگاهی و نیروی امید، در عین ناامیدی و تجربه ی شکست، برآنند که خود را از مخمصه های اجتماعی نجات دهند. مثلاً قهرمان اصلی رمان عقاید یک دلقک (هانس اشنیر) بازیگری افسرده و غمگین است که نه تنها دچار مشکلات مالی است، بلکه پایش هم در آخرین اجرایش مجروح شده و از همه بدتر در سوگ از دست دادن عشقش، ماری می گرید که پس از 6 سال زندگی آزاد با او دوباره به حلقه ی مذهبی های کاتولیک پیوسته است.
هانس برای تسلای خود به الکل رو می آورد، با آن که به خوبی می داند، دلقکی که به مشروب پناه ببرد، خیلی زودتر از یک شیروانی ساز مست سقوط خواهد کرد.
بل درد و رنج این عاشق رومانتیک زخم دیده را با چیره دستی به خواننده منتقل می کند. همین توانایی نیز جایزه نوبل ادبی را برای هاینریش بل در سال 1972 به ارمغان آورد. هیئت داوران جایزه ی ادبی نوبل، در توضیح اهدای این جایزه به او نوشته است، بل شخصیت هایش را استادانه، پراحساس و با عاطفه ای عمیق شکل می بخشد. خود او به سبکش، عنوان زیبایی شناسی انسان دوستانه می دهد.
بل در همین سبک حدود ٣٠ جلد کتاب نوشته است که تعداد زیادی از آن ها نیز به فارسی ترجمه شده اند. از جمله عقاید یک دلقک، به ترجمه های محمد اسماعیل زاده و شریف لنکرانی، سیمای زنی در میان جمع، با ترجمه ی مرتضی کلانتریان، نان آن سال ها، که هم محمد اسماعیل زاده و هم جاهد جهانشاهی آن را به فارسی برگردانده اند. قطار به موقع رسید بل را کیکاووس جهانداری ترجمه کرده است، و حتی یک کلمه هم نگفت را حسین افشار.
یکی از آثار بحث برانگیزی که شش میلیون نسخه از آن تا به حال در آلمان به فروش رسیده است، رمان آبروی از دست رفته ی کاترینا بلوم است؛ رمانی که بل آن را ظرف 5 ماه نوشت.
این اثر، داستان زن ساده ای را بیان می کند که قربانی توطئه های خبرنگاری بی وجدان می شود. چون روزنامه ای که این خبرنگار برای آن کار می کند، به قصد بالا بردن تیراژ خود، آشنایی گذرای او را با یک تروریست، دستاویز قرار می دهد و از او یک قاتل می سازد. بل در کتاب خود به نام این روزنامه اشاره ای نکرده است، ولی این که او روزنامه ی پرفروش بیلد تسایتونگ را در نظر داشته که در انتشارات اشپرینگر منتشر می شود، بر کسی پوشیده نیست. انتشارات اشپرینگر یکی از محافظه کارترین خانه های نشر آلمان است.
به نظر بل، علت اصلی پیدایش حرکت تروریستی فراکسیون ارتش سرخ در آلمان تجربه ی درک عدم قدرت و ناتوانی پیشگامان جامعه در ایجاد تغییر و تحولات اجتماعی است.
از آن جا که قهرمان رمان آبروی از دست رفته ی کاترینا بلوم یک شب را با یکی از این تروریست های در حال فرار می گذراند، به بل اتهام هواداری از این جریان تروریستی می زنند؛ اتهامی که برای او بسیار گران تمام می شود. سردمداران این اتهام زنی، گردانندگان وقت همان روزنامه ی پرفروش، یعنی بیلد بودند.
بل در واقع در بحث های جنجالی درباره ی تروریسم ارتش سرخ، قربانی شرایط غیر دموکرات حاکم بر جامعه ی آن روز آلمان می شود؛ قربانی ای که با وجود صراحت کلام و استدلال قوی، در شرایطی نبود که بتواند از خود به خوبی دفاع کند. نتیجه این که در رسانه ها به طور جدی این مسئله را به میان کشیدند که: آیا آثار بل هم چنان باید در مدارس تدریس شوند؟ آیا قوانین مربوط به حمایت از هواداران تروریسم که تا اندازه ای دموکرات منشانه بودند، نباید محدود شوند و آیا مجازات اعدام، در یک حکومت مبتنی بر قانون، ابزار موثری نیست؟
بل در دفاع از دیدگاه های خود در این رابطه می گوید: «در کشور ما یک سنت دیوانه کننده وجود دارد که بعضی ها نمی فهمند، ممکن است کسی موضع وفاداری انتقادی داشته باشد. من شهروند جمهوری فدرال آلمان هستم، مالیات می پردازم و این کار را از روی اعتقاد انجام می دهم. با این حال حق خودم می دانم، این جا و آن جا از روند تکاملی جامعه مان انتقاد کنم.»
بل کاتولیک بود و به گفته ی خود به مسیحیتی اصیل اعتقاد داشت که ضد قدرت طلبی نهادی به نام کلیسا و نزدیکی آن به دولت و حکومت بود. او می گوید: «کلیسا های شهر کلن احتمالاً بر من تأثیر بیشتری از آثار داستایوسکی داشتند.» هاینریش بل؛ چهره ی عدالت جوی ادبیات آلمان
او از آن گروه روشنفکرانی بود که حتی شکوه و جلال مراسم اهدای جایزه ی نوبل، به نظرش ناخوش آیند می آمد.
با این حال در آن شرکت کرد و به همین خاطر نیز مجبور شد، یک دست فراک عاریه بگیرد. عاریه ای بودن فراکش را، ولی از کسی پنهان نکرد. او به گفته ی منتقدان، مظهر تجسم میهن پرستی ای مبتنی بر قانون اساسی آلمان فدرال بود. از این رو او را در خارج از میهنش به عنوان آلمانی ای از تیپ دیگر تحسین می کردند.
مارگارته فن تروتا، کارگردان معروف آلمانی که همراه با فولکر اشلندورف، از روی رمان آبروی از دست رفته ی کاترینا بلوم او، فیلمی به همین نام ساخته است، درباره ی بل می گوید: «بل همیشه خودش بود، هیچ وقت مقام رسمی ای را نپذیرفت، نقشی به عهده نگرفت و همواره با خودش یک رنگ بود.»
منتقد ادبی معروف آلمان، مارسل رایش رانیسکی، درباره ی او گفته است، بل شخصیتی فرای یک شاعر بود. او به انسان خوب کلن معروف شد، چون همواره به هواداری از انسان های ضعیف و تحقیر و توهین شدگان برمی خاست.
هاینریش بل در طول زندگی 68 ساله ی خود، بیش از 20 رمان و داستان کوتاه و تعداد بیشماری مقاله از خود به جای گذاشت. بل در روز 16 ژوئیه 1985 چشم از جهان فروبست. منبع: برترین ها

محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
کلیدواژه های این خبر
آلمان   آمریکا   نازی   وخیم   بحران اقتصادی   القاب   وضعیت مالی   زبان فارسی   کلیسا   نفرت   کتابداری   زندان آمریکایی   نازی ها   ارواح   برگه   دیوانه   داستانی   درآمد   همسر  
اخبار مرتبط
ادامه کاهش رشد تقاضا برای نفت
سیمای انرژی
افت رشدِ تقاضا برای نفت هنوز ادامه دارد
بهار نیوز
افت رشد تقاضا برای نفت هنوز ادامه دارد
عصر ایران
افت رشدتقاضابرای نفت هنوزادامه دارد
ناطقان نیوز
داستان عجیب مرگ 3 نفر با سیانور
بهار نیوز
ماجرای 900 دسته گل «هدیه» به مرد تنهای آمریکایی
پارسینه
مادورو: ترامپ همچون هیتلر است
فارس
رکود اقتصادی آمریکا ضربه ای مهلک به ترامپ وارد می کند
جامعه مهندسین
رمان «ماهیگیران»؛ بازخوانی مسیر یک زندگی بر بستر یک پیش بینی دیوانه وار!
خبرگزاری ایلنا
مروری بر 10 فیلم برتر ویم وندرس (1)
بولتن نیوز
جزییات خواستگاری داعشی ها ازخانم خبرنگار آلمانی / شوهر می خواستم اما نه در نقش زن دوم!
روز نو
تاثیر منفی کاهش تولید خودرو در جهان بر تقاضای نفت
خبرگزاری شانا
فیلم های آخر هفته شبکه سه سیما
میزان
کاخ سفید و دخل و خرج نابرابر
ایران آنلاین
9 تا 13میلیارددلار درآمد نفت ایران درسال 1398
شعار سال
تنها خانواده بیلیاردی ایران کیست؟!
خیبر انلاین
مسیر 100 ساله غرب که «پهپاد»های ایرانی 30 ساله رفتند
مردم نیوز
ثروتمندترین خانواده ایرانی را بشناسید
دنیای اقتصاد
ثروت این خانواده ایرانی؛ بیش از 1.2 بیلیارد تومان!
مشرق نیوز
مهم ترین رمان و نمایش تمام عیار چهره بی رحم جنگ!
خبرگزاری دانشجو
تظاهرات سراسری در ونزوئلا علیه تحریم های آمریکا
آفتاب
پخش فیلم همراه با نقد در شبکه 4
ایکنا
چهره متفاوت کیت بلانشت در سریال بانوی آمریکا
ستاره نیوز
اشک ها و لبخندها؛ لاکچری بودن رمز توفیق نیست
ایرنا
رئیس آلمانی اینستکس استعفا کرد
بانکداری ایرانی
رتبه ایران در شاخص شکنندگی اقتصادی
خبر خودرو
همسر هفتم برادرم به من زنگ زد و گفت خانه فریبرز آتش گرفته و...
روز نو
شاخص شکنندگی اقتصادی 2019 منتشر شد/ ایران در رده پنجاه و دوم
ساعت 24
شاخص شکنندگی اقتصادی 2019 منتشر شد
دنیای اقتصاد
کی روش رفت، «آل اشپرت» برگشت
فرارو
تماس روحانی و ماکرون؛ چه کاری از فرانسه برمی آید؟
فرارو
حذف چند صفر جواب می دهد؟!
نصف جهان
افزایش آزار جنسی زنان در اروپا
ایرنا
175 کشته حاصل حملات نژادپرستان و راست های افراطی در هشت سال گذشته در جهان
ایسنا
20 کشته در تیراندازی تگزاس و واکنش ترامپ+عکس
افق تازه
25 سال از «رستگاری در شاوشنگ» گذشت/ گرامیداشت با اکران مجدد
مهر نیوز
تیراندازی در تگزاس | 20 کشته و 26 مجروح؛ واکنش ترامپ
همشهری آنلاین
20 کشته در تیراندازی تگزاس و واکنش ترامپ
مثلث
تبریک مرضیه هاشمی به شیخ زکزاکی به مناسبت سالروز پیوند امام علی(ع) حضرت فاطمه(س) +تصاویر
باشگاه خبرنگاران
10 تا از سیاه ترین فیلم های اکشن تاریخ سینما (1)
بولتن نیوز
اخبار مرتبط
bltسیمای انرژی : ادامه کاهش رشد تقاضا برای نفت
bltبهار نیوز : افت رشدِ تقاضا برای نفت هنوز ادامه دارد
bltعصر ایران : افت رشد تقاضا برای نفت هنوز ادامه دارد
bltناطقان نیوز : افت رشدتقاضابرای نفت هنوزادامه دارد
bltبهار نیوز : داستان عجیب مرگ 3 نفر با سیانور
bltپارسینه : ماجرای 900 دسته گل «هدیه» به مرد تنهای آمریکایی
bltفارس : مادورو: ترامپ همچون هیتلر است
bltجامعه مهندسین : رکود اقتصادی آمریکا ضربه ای مهلک به ترامپ وارد می کند
bltخبرگزاری ایلنا : رمان «ماهیگیران»؛ بازخوانی مسیر یک زندگی بر بستر یک پیش بینی دیوانه وار!
bltبولتن نیوز : مروری بر 10 فیلم برتر ویم وندرس (1)
bltروز نو : جزییات خواستگاری داعشی ها ازخانم خبرنگار آلمانی / شوهر می خواستم اما نه در نقش زن دوم!
bltخبرگزاری شانا : تاثیر منفی کاهش تولید خودرو در جهان بر تقاضای نفت
bltمیزان : فیلم های آخر هفته شبکه سه سیما
bltایران آنلاین : کاخ سفید و دخل و خرج نابرابر
bltشعار سال : 9 تا 13میلیارددلار درآمد نفت ایران درسال 1398
bltخیبر انلاین : تنها خانواده بیلیاردی ایران کیست؟!
bltمردم نیوز : مسیر 100 ساله غرب که «پهپاد»های ایرانی 30 ساله رفتند
bltدنیای اقتصاد : ثروتمندترین خانواده ایرانی را بشناسید
bltمشرق نیوز : ثروت این خانواده ایرانی؛ بیش از 1.2 بیلیارد تومان!
bltخبرگزاری دانشجو : مهم ترین رمان و نمایش تمام عیار چهره بی رحم جنگ!
bltآفتاب : تظاهرات سراسری در ونزوئلا علیه تحریم های آمریکا
bltایکنا : پخش فیلم همراه با نقد در شبکه 4
bltستاره نیوز : چهره متفاوت کیت بلانشت در سریال بانوی آمریکا
bltایرنا : اشک ها و لبخندها؛ لاکچری بودن رمز توفیق نیست
bltبانکداری ایرانی : رئیس آلمانی اینستکس استعفا کرد
bltخبر خودرو : رتبه ایران در شاخص شکنندگی اقتصادی
bltروز نو : همسر هفتم برادرم به من زنگ زد و گفت خانه فریبرز آتش گرفته و...
bltساعت 24 : شاخص شکنندگی اقتصادی 2019 منتشر شد/ ایران در رده پنجاه و دوم
bltدنیای اقتصاد : شاخص شکنندگی اقتصادی 2019 منتشر شد
bltفرارو : کی روش رفت، «آل اشپرت» برگشت
bltفرارو : تماس روحانی و ماکرون؛ چه کاری از فرانسه برمی آید؟
bltنصف جهان : حذف چند صفر جواب می دهد؟!
bltایرنا : افزایش آزار جنسی زنان در اروپا
bltایسنا : 175 کشته حاصل حملات نژادپرستان و راست های افراطی در هشت سال گذشته در جهان
bltافق تازه : 20 کشته در تیراندازی تگزاس و واکنش ترامپ+عکس
bltمهر نیوز : 25 سال از «رستگاری در شاوشنگ» گذشت/ گرامیداشت با اکران مجدد
bltهمشهری آنلاین : تیراندازی در تگزاس | 20 کشته و 26 مجروح؛ واکنش ترامپ
bltمثلث : 20 کشته در تیراندازی تگزاس و واکنش ترامپ
bltباشگاه خبرنگاران : تبریک مرضیه هاشمی به شیخ زکزاکی به مناسبت سالروز پیوند امام علی(ع) حضرت فاطمه(س) +تصاویر
bltبولتن نیوز : 10 تا از سیاه ترین فیلم های اکشن تاریخ سینما (1)
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.