مخبر - 1398/04/26 - هاینریش بل؛ چهره ی عدالت جوی ادبیات آلمان

هاینریش بل؛ چهره ی عدالت جوی ادبیات آلمان
هاینریش بل، نویسنده ی برجسته آلمان در صف برندگان نوبل ادبی قرار دارد.
هاینریش بل؛ چهره ی عدالت جوی ادبیات آلمان

گروه فرهنگ و هنر: هاینریش بل، نویسنده ی برجسته آلمان در صف برندگان نوبل ادبی قرار دارد. بیشتر آثار بل به زبان فارسی نیز ترجمه و منتشر شده و با استقبال خوبی روبرو گردیده است. 16 ژوئیه 2015 مصادف است با سی امین سالمرگ او.
به گزارش بولتن نیوز به نقل از برترین ها، هاینریش بل پیش از آن که نویسنده شود، القاب دیگری هم داشت: شورشی، خیالباف، دیوانه و... به ویژه وقتی در 20 سالگی دوره ی آموزشی کتابداری اش را ناتمام گذاشت تا نویسنده شود، پدرش که روی درآمد آتی پسر به عنوان کمک خرج خانه حساب کرده بود، از او به کلی ناامید شد.
در آن سال های اواخر دهه ی 1930 وضعیت مالی خانواده ی بل با توجه به بحران اقتصادی جهانی بسیار وخیم بود. درآمد پدر از شغل نجاری و ساخت مجسمه های چوبی کفاف خرج خانواده را نمی داد. هفته ای نمی گذشت که مأموران اجرا به خانه ی خانواده بل سر نزنند و وسایل ضروری زندگی آنان را به حساب بدهی های پرداخت نشده، ضبط نکنند. هاینریش بل؛ چهره ی عدالت جوی ادبیات آلمان
هاینریش بل بخشی از سال های جوانی خود را در جبهه های جنگ گذراند. او در 22 سالگی به خدمت سربازی اعزام شد. با این که خانواده اش از نازی ها و حزب ناسیونال سوسیالیسم نفرت داشت، با این حال او در ابتدا راه مخالفت با آن ها را در پیش نگرفت.
در نامه هایی که بل از جبهه ی جنگ به همسر آینده اش، آنه ماری نوشت، این مسئله به خوبی روشن است. او در این نامه ها می نوشت که «ما در جنگ پیروز می شویم»، که آلمان «باید در جنگ پیروز شود». ولی پس از آن که بل در جبهه ی شرق زخمی شد، به ابعاد مصیبت بار فاجعه ی جنگ و سیاست های انسان ستیزانه ی رژیم نازی پی برد.
بل در طول جنگ و در جبهه ی شرق چند بار زخمی شد، از پادگان فرار کرد و با جعل برگه های عبور خود را به غرب رساند. در آنجا نه آزادی بلکه اسارت به دست آمریکایی ها در انتظارش بود. پس از آن که سرانجام از زندان آمریکایی ها آزاد شد، با همسرش در شهر کلن، شهری که 80 درصدش در اثر جنگ ویران شده بود، اقامت گزید.
از آن پس، بل دیوانه وار نوشت: مقاله، داستان های کوتاه، رمان. او از این راه می کوشید، جنگ را به دست فراموشی بسپارد، از آن بگریزد و زخم هایش را برای عبرت، به دیگران بنمایاند. او در یادداشتی می نویسد: «ظرف دو روز 50 صفحه نوشته ام.»
در آن زمان، اما کمتر ناشری مایل به انتشار چنین مضامینی بود. بل خود در این بار می گفت: «هیچ کس نمی خواهد از جنگ بشنود یا درباره ی آن بخواند. ادامه ی کار بدون دیدن هیچ واکنشی، مرا دیوانه می کند.» هاینریش بل؛ چهره ی عدالت جوی ادبیات آلمان
بل پس از بازگشت از جنگ به سراغ چند انتشاراتی رفت تا نوشته هایش را به چاپ برساند، ولی هیچ ناشری حاضر به انتشار آثار او نشد. در هیاهوی بازسازی شهر های ویران شده پس از جنگ و در بحبوحه ی رفاه نسبی ناشی از ظهور معجزه ی اقتصادی در آلمان، داستان های انتقادی ـ جنگی هاینریش بل، تأثیری اخلال گرانه داشتند.
یکی از مهم ترین کتاب های او تازه در آغاز دهه ی 1990 به چاپ رسید. این اثر که فرشته سکوت کرد نام دارد و تصاویری پریشان کننده از شهر کلن به دست می دهد، بین سال های 1947 تا 1949 نوشته شده بود: موش های صحرایی که از میان تلی از خاک سر بیرون می آورند، کلیسا های ویران، انسان هایی که از مصائب جنگ جان به در برده اند و مثل ارواح در پی یافتن تکه ای نان، چتولی عرق یا یک نخ سیگارند.
وینفرید زبالد، نویسنده و منتقد ادبی با شگفتی از این رمان یاد می کند و در باره ی آن می نویسد: «این تنها اثری است که بلافاصله پس از جنگ نوشته شده و تصویری مؤثر و واقعی از انسان در میان ویرانه ها باز می سازد.»
هدف بل از نوشتن تغییر جهان بود و او اعتقاد داشت: «من با نوشتن جهان را تغییر می دهم. همین که می نویسم، جهان تغییر می یابد.»
بل نخستین سال های پس از جنگ را در فقر گذراند. این فقر بحران زا تا سال 1951، هنگامی که این نویسنده ی تازه کار اولین جایزه ی ادبی اش را به خاطر نوشتن داستان گوسفند های سیاه از گروه ادبی 47 دریافت کرد، همچنان ادامه داشت.
در آن زمان فقر، گرسنگی، مرگ، فلاکت های ناشی از جنگ، ویرانی، وضعیت سربازان از جنگ بازگشته و... دستمایه هایی از این قبیل خمیرمایه ی داستان ها و رمان های او را می ساختند؛ مضامینی که نسل جنگ زده ی آلمانی ترجیح می داد آن ها را به دست فراموشی بسپارد تا آنکه در ادبیات هم علاوه بر زندگی روزمره با آن ها درگیر شود.
اولین داستان های بل در سال 1947 به چاپ رسیدند. او با انتشار کتاب قطار به موقع رسید در سال 1949مشهور شد. گروه ادبی 47، (که گونتر گراس و مارتین والزر از بنیانگذاران آن بودند) اولین جایزه ادبی خود را به هاینریش بل به خاطر داستان زیبایش گوسفند های سیاه اهدا کرد.
وقتی بل جایزه ی گروه ادبی 47 را که هزار مارک بود، دریافت کرد، به یکی از دوستانش پس از مراسم اهدا گفت: «باید فوراً بروم اداره ی پست و پول را حواله کنم. بچه هایم گرسنه اند و توی جعبه های حمل زغال سنگ می خوابند ...»
هاینریش بل در سال 1956 به ایرلند سفر نمود و یک سال پس از آن، کتاب یادداشت های روزانه ایرلند را به چاپ رساند. این کتاب و رمان عکس جمعی با خانم (سیمای زنی در میان جمع)، مثل اغلب آثار او به کتاب هایی پرفروش تبدیل شدند.
بل زمانی هم که به نام و دارایی رسید، هرگز روز های فقر و فاقه و نیز انسان هایی را که در جامعه ی آلمان همچنان با فقر و گرسنگی و بی عدالتی دست به گریبان بودند، را فراموش نکرد. هاینریش بل؛ چهره ی عدالت جوی ادبیات آلمان
او در انساندوستی و عدالت خواهی چنان استوار بود که در سال های دهه ی 1970، هنگامی که افکار عمومی آلمان فعالیت های تروریستی گروه بادرماینهوف را به شدت محکوم می کرد، دولت وقت و دستگاه دادگستری آلمان را به دلیل عدم اجرای عدالت در محاکمه ی این افراد به باد انتقاد گرفت.
از این رو گروه های دست راستی و رسانه ی نماینده ی این گروه ها، روزنامه ی پرفروش بیلد به او لقب همدست و حامی تروریست ها دادند. بل خود در این رابطه می نویسد: «در میان دو خط یک مقاله می توان آن قدر دینامیت جا داد که بشود با آن جهانی را منفجر کرد.»
هنگامی که یکی از رهبران گروه بادرماینهوف، آندرئاس بادر و دوتن از تروریست های دیگر این گروه در فرانکفورت دستگیر شدند، پلیس امنیتی آلمان مجهز به سلاح های سنگین، خانه ی بل را در منطقه ی روستایی آیفل محاصره و بازرسی کرد.
در واکنش به تجاوزات پلیس بود که هاینریش بل رمانی پرسروصدا منتشر کرد: «آبروی از دست رفته کاترینا بلوم» که بعد ها فولکر شلوندورف از روی آن فیلمی سینمایی تهیه کرد.
همین حس عدالت جویانه سبب شد که این نویسنده ی متعهد در سال های پس از جنگ و در دوران جنگ سرد، از نویسندگان کشور های اروپای شرقی و روسیه که تحت فشار دولت های کمونیستی و سوسیالیستی وقت خود بودند، پشتیبانی کند.
الکساندر سولژنیتسین، نویسنده ی ناراضی روسیه از جمله ی این نویسندگان است که تا هنگام عزیمت خود به آمریکا، در خانه ی بل در آیفل زندگی می کرد. برخی از گروه های چپ آلمان، بل را به این دلیل، نوکر سرمایه داری خواندند.
بل موفقیت ادبی خود را مدیون رنگ انسان دوستانه و فضای عاطفی آثارش است. او هر چند در تمام کتاب های خود به روی سیاه زندگی، به نابسامانی های اجتماع و ناهنجاری های روزگار می پردازد و قهرمانانش را اغلب از میان بازندگان جامعه انتخاب می کند، با این حال آثارش آیه های یأس و ناامیدی نیستند، چون اغلب از میان تصویر های پرخوف و فضای پر تنش داستان ها، ناگهان دستی ظاهر می شود و به قهرمان فلک زده ی آن، سیگار یا تکه نانی تعارف می کند. هاینریش بل؛ چهره ی عدالت جوی ادبیات آلمان
یا یک باره دوستی از راه می رسد که با آغوش باز قهرمان مأیوس را با محبت به سینه می فشرد. یا کسی کنار پنجره ای باز، می ایستد و به خود یا به دیگری می گوید: خب، پایان شب سیه، سفید است!
ویژگی دیگر قهرمانان داستان بل این است که به مشکلات و گرفتاری های خود واقفند و می کوشند تا آن جا که ممکنست بر آن ها غلبه کنند. از این رو راه ها و راه کار های گوناگونی را محک می زنند و به تأثیر پی آمد های آن ها بر شرایط و زندگی خود می اندیشند.
به این ترتیب با آگاهی و نیروی امید، در عین ناامیدی و تجربه ی شکست، برآنند که خود را از مخمصه های اجتماعی نجات دهند. مثلاً قهرمان اصلی رمان عقاید یک دلقک (هانس اشنیر) بازیگری افسرده و غمگین است که نه تنها دچار مشکلات مالی است، بلکه پایش هم در آخرین اجرایش مجروح شده و از همه بدتر در سوگ از دست دادن عشقش، ماری می گرید که پس از 6 سال زندگی آزاد با او دوباره به حلقه ی مذهبی های کاتولیک پیوسته است.
هانس برای تسلای خود به الکل رو می آورد، با آن که به خوبی می داند، دلقکی که به مشروب پناه ببرد، خیلی زودتر از یک شیروانی ساز مست سقوط خواهد کرد.
بل درد و رنج این عاشق رومانتیک زخم دیده را با چیره دستی به خواننده منتقل می کند. همین توانایی نیز جایزه نوبل ادبی را برای هاینریش بل در سال 1972 به ارمغان آورد. هیئت داوران جایزه ی ادبی نوبل، در توضیح اهدای این جایزه به او نوشته است، بل شخصیت هایش را استادانه، پراحساس و با عاطفه ای عمیق شکل می بخشد. خود او به سبکش، عنوان زیبایی شناسی انسان دوستانه می دهد.
بل در همین سبک حدود ٣٠ جلد کتاب نوشته است که تعداد زیادی از آن ها نیز به فارسی ترجمه شده اند. از جمله عقاید یک دلقک، به ترجمه های محمد اسماعیل زاده و شریف لنکرانی، سیمای زنی در میان جمع، با ترجمه ی مرتضی کلانتریان، نان آن سال ها، که هم محمد اسماعیل زاده و هم جاهد جهانشاهی آن را به فارسی برگردانده اند. قطار به موقع رسید بل را کیکاووس جهانداری ترجمه کرده است، و حتی یک کلمه هم نگفت را حسین افشار.
یکی از آثار بحث برانگیزی که شش میلیون نسخه از آن تا به حال در آلمان به فروش رسیده است، رمان آبروی از دست رفته ی کاترینا بلوم است؛ رمانی که بل آن را ظرف 5 ماه نوشت.
این اثر، داستان زن ساده ای را بیان می کند که قربانی توطئه های خبرنگاری بی وجدان می شود. چون روزنامه ای که این خبرنگار برای آن کار می کند، به قصد بالا بردن تیراژ خود، آشنایی گذرای او را با یک تروریست، دستاویز قرار می دهد و از او یک قاتل می سازد. بل در کتاب خود به نام این روزنامه اشاره ای نکرده است، ولی این که او روزنامه ی پرفروش بیلد تسایتونگ را در نظر داشته که در انتشارات اشپرینگر منتشر می شود، بر کسی پوشیده نیست. انتشارات اشپرینگر یکی از محافظه کارترین خانه های نشر آلمان است.
به نظر بل، علت اصلی پیدایش حرکت تروریستی فراکسیون ارتش سرخ در آلمان تجربه ی درک عدم قدرت و ناتوانی پیشگامان جامعه در ایجاد تغییر و تحولات اجتماعی است.
از آن جا که قهرمان رمان آبروی از دست رفته ی کاترینا بلوم یک شب را با یکی از این تروریست های در حال فرار می گذراند، به بل اتهام هواداری از این جریان تروریستی می زنند؛ اتهامی که برای او بسیار گران تمام می شود. سردمداران این اتهام زنی، گردانندگان وقت همان روزنامه ی پرفروش، یعنی بیلد بودند.
بل در واقع در بحث های جنجالی درباره ی تروریسم ارتش سرخ، قربانی شرایط غیر دموکرات حاکم بر جامعه ی آن روز آلمان می شود؛ قربانی ای که با وجود صراحت کلام و استدلال قوی، در شرایطی نبود که بتواند از خود به خوبی دفاع کند. نتیجه این که در رسانه ها به طور جدی این مسئله را به میان کشیدند که: آیا آثار بل هم چنان باید در مدارس تدریس شوند؟ آیا قوانین مربوط به حمایت از هواداران تروریسم که تا اندازه ای دموکرات منشانه بودند، نباید محدود شوند و آیا مجازات اعدام، در یک حکومت مبتنی بر قانون، ابزار موثری نیست؟
بل در دفاع از دیدگاه های خود در این رابطه می گوید: «در کشور ما یک سنت دیوانه کننده وجود دارد که بعضی ها نمی فهمند، ممکن است کسی موضع وفاداری انتقادی داشته باشد. من شهروند جمهوری فدرال آلمان هستم، مالیات می پردازم و این کار را از روی اعتقاد انجام می دهم. با این حال حق خودم می دانم، این جا و آن جا از روند تکاملی جامعه مان انتقاد کنم.»
بل کاتولیک بود و به گفته ی خود به مسیحیتی اصیل اعتقاد داشت که ضد قدرت طلبی نهادی به نام کلیسا و نزدیکی آن به دولت و حکومت بود. او می گوید: «کلیسا های شهر کلن احتمالاً بر من تأثیر بیشتری از آثار داستایوسکی داشتند.» هاینریش بل؛ چهره ی عدالت جوی ادبیات آلمان
او از آن گروه روشنفکرانی بود که حتی شکوه و جلال مراسم اهدای جایزه ی نوبل، به نظرش ناخوش آیند می آمد.
با این حال در آن شرکت کرد و به همین خاطر نیز مجبور شد، یک دست فراک عاریه بگیرد. عاریه ای بودن فراکش را، ولی از کسی پنهان نکرد. او به گفته ی منتقدان، مظهر تجسم میهن پرستی ای مبتنی بر قانون اساسی آلمان فدرال بود. از این رو او را در خارج از میهنش به عنوان آلمانی ای از تیپ دیگر تحسین می کردند.
مارگارته فن تروتا، کارگردان معروف آلمانی که همراه با فولکر اشلندورف، از روی رمان آبروی از دست رفته ی کاترینا بلوم او، فیلمی به همین نام ساخته است، درباره ی بل می گوید: «بل همیشه خودش بود، هیچ وقت مقام رسمی ای را نپذیرفت، نقشی به عهده نگرفت و همواره با خودش یک رنگ بود.»
منتقد ادبی معروف آلمان، مارسل رایش رانیسکی، درباره ی او گفته است، بل شخصیتی فرای یک شاعر بود. او به انسان خوب کلن معروف شد، چون همواره به هواداری از انسان های ضعیف و تحقیر و توهین شدگان برمی خاست.
هاینریش بل در طول زندگی 68 ساله ی خود، بیش از 20 رمان و داستان کوتاه و تعداد بیشماری مقاله از خود به جای گذاشت. بل در روز 16 ژوئیه 1985 چشم از جهان فروبست. منبع: برترین ها
منبع خبر : بولتن نیوز

محتوای این خبر به صورت خودکار از «بولتن نیوز» دریافت شده و «مخبرنیوز» بدون هیچ دخل و تصرفی آنرا باز نشر داده است. اگر به هر دلیلی احساس می کنید محتوای منتشر شده مطلوب نیست، خواهشمند است با استفاده از این لینک ما را مطلع نمایید تا بدون درنگ آنرا حذف نماییم.
با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه مخبرنیوز مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.
کلیدواژه های این خبر
آلمان   آمریکا   نازی   وخیم   بحران اقتصادی   القاب   وضعیت مالی   زبان فارسی   کلیسا   نفرت   کتابداری   زندان آمریکایی   نازی ها   ارواح   برگه   دیوانه   داستانی   درآمد   همسر  
اخبار مرتبط
فیلم/ انتصاب ایوانکا برای مقابله با بحران اقتصادی!
مشرق نیوز
کدام کشور از بحران اقتصادی ناشی از کرونا برنده خارج می شود؟
نواندیش
ادعای ضدایرانی سفیر آمریکا در توییتر به زبان فارسی
بولتن نیوز
عواقب حذف مالیات بر ارزش افزوده در مناطق آزاد
بانکداری ایرانی
12 عکس از دوران بچگی قسی القلب ترین انسان های تاریخ
برنا نیوز
تیلیت شاهی!
هورگان نیوز
ماجرای مرموز دستگیری رودلف هس
رویداد 24
داستان های گیلکی به روایت 22 نویسنده
ایرنا
هدیه تهرانی به کره شمالی می رود
برنا نیوز
هدیه تهرانی با «روزهای نارنجی» در کره شمالی
فرتاک نیوز
سفر کاری هدیه تهرانی به کره شمالی +عکس
فردا نیوز
هدیه تهرانی با «روزهای نارنجی» به کره شمالی می رود
خبرآنلاین
هدیه تهرانی با «روزهای نارنجی» به کره شمالی و اروپا می رود
خبرآنلاین
رقابت «روزهای نارنجی» از آسیا تا اروپا و آمریکا
ایرنا
حماسه ی قهرمانان و طلسم در آخر هفته تلویزیون
خبر داغ
گزارش فیلم های پایان هفته سیما
بهار نیوز
نگاهی به فیلم "بیروت"| سهمِ هالیوود در پروژه معامله قرن
تسنیم
چرا تلاش هیتلر برای هنرمند شدن بی فایده بود؟
پارسینه
دژ پوتین مقابل تحریم ها
گفتار نو
فرهاد اصلانی به آمریکا و هیتلر به اسکار می رود
فرتاک نیوز
سه تعبیر نادرست از نیچه: دست راستی، زن ستیز، کج خلق
ایران اکونومیست
بالاترین جایزه جشنواره تورنتو به «جوجو خرگوش» رسید
پانا
این آشیانه گرگ شهر بازی می شود!+تصاویر
خبرگزاری ایلنا
اگر جنگ جهانی دوم رخ نمی داد امروز شرایط جهان چگونه بود؟
پارسینه
چرا هیتلر سعی کرد اما نتوانست یک هنرمند شود
انتخاب
اعلام اسامی فیلم های بخش بین الملل جشنواره فیلم کوتاه تهران
مهر نیوز
اگر جنگ جهانی دوم و حمله آلمان نازی به روسیه رخ نمی داد امروز شرایط جهان گونه بود؟
انتخاب
نمایش 9 فیلم در بخش بین الملل جشنواره فیلم و عکس «فردا»
سینما پرس
نگاهی به آثار بخش بین الملل جشنواره فیلم «فردا»
ایرنا
داستان بولتون
ایرنا
سرگرم کننده ترین فیلم های قرن 21
نصف جهان
گزارش اختصاصی خبرآنلاین از جشنواره فیلم تورنتو
خبرآنلاین
سرگرم کننده ترین فیلم های قرن 21 را بشناسید
تیتر یک
سرگرم کننده ترین فیلم های قرن 21 + تصاویر
باشگاه خبرنگاران
یگان های نظامی عجیبی که واقعا وجود داشتند
برترین ها
یک کاربر خبرآنلاین: مکرون حتی نتوانست برای پژو و رنو، ترامپ را راضی کند،چه طور می خواهد میانجیگری کند؟
خبرآنلاین
کار هایی که در کشور های مختلف بی ادبی به حساب می آید
برترین ها
تسلای رنج با خلق فرشتگان
الف
درآمد نجومی رونالدو از یک اسپانسر ورزشی
مشرق نیوز
درآمد سرسام آور «رونالدو» از قرارداد با «نایک»
ایرنا
اخبار مرتبط
bltمشرق نیوز : فیلم/ انتصاب ایوانکا برای مقابله با بحران اقتصادی!
bltنواندیش : کدام کشور از بحران اقتصادی ناشی از کرونا برنده خارج می شود؟
bltبولتن نیوز : ادعای ضدایرانی سفیر آمریکا در توییتر به زبان فارسی
bltبانکداری ایرانی : عواقب حذف مالیات بر ارزش افزوده در مناطق آزاد
bltبرنا نیوز : 12 عکس از دوران بچگی قسی القلب ترین انسان های تاریخ
bltهورگان نیوز : تیلیت شاهی!
bltرویداد 24 : ماجرای مرموز دستگیری رودلف هس
bltایرنا : داستان های گیلکی به روایت 22 نویسنده
bltبرنا نیوز : هدیه تهرانی به کره شمالی می رود
bltفرتاک نیوز : هدیه تهرانی با «روزهای نارنجی» در کره شمالی
bltفردا نیوز : سفر کاری هدیه تهرانی به کره شمالی +عکس
bltخبرآنلاین : هدیه تهرانی با «روزهای نارنجی» به کره شمالی می رود
bltخبرآنلاین : هدیه تهرانی با «روزهای نارنجی» به کره شمالی و اروپا می رود
bltایرنا : رقابت «روزهای نارنجی» از آسیا تا اروپا و آمریکا
bltخبر داغ : حماسه ی قهرمانان و طلسم در آخر هفته تلویزیون
bltبهار نیوز : گزارش فیلم های پایان هفته سیما
bltتسنیم : نگاهی به فیلم "بیروت"| سهمِ هالیوود در پروژه معامله قرن
bltپارسینه : چرا تلاش هیتلر برای هنرمند شدن بی فایده بود؟
bltگفتار نو : دژ پوتین مقابل تحریم ها
bltفرتاک نیوز : فرهاد اصلانی به آمریکا و هیتلر به اسکار می رود
bltایران اکونومیست : سه تعبیر نادرست از نیچه: دست راستی، زن ستیز، کج خلق
bltپانا : بالاترین جایزه جشنواره تورنتو به «جوجو خرگوش» رسید
bltخبرگزاری ایلنا : این آشیانه گرگ شهر بازی می شود!+تصاویر
bltپارسینه : اگر جنگ جهانی دوم رخ نمی داد امروز شرایط جهان چگونه بود؟
bltانتخاب : چرا هیتلر سعی کرد اما نتوانست یک هنرمند شود
bltمهر نیوز : اعلام اسامی فیلم های بخش بین الملل جشنواره فیلم کوتاه تهران
bltانتخاب : اگر جنگ جهانی دوم و حمله آلمان نازی به روسیه رخ نمی داد امروز شرایط جهان گونه بود؟
bltسینما پرس : نمایش 9 فیلم در بخش بین الملل جشنواره فیلم و عکس «فردا»
bltایرنا : نگاهی به آثار بخش بین الملل جشنواره فیلم «فردا»
bltایرنا : داستان بولتون
bltنصف جهان : سرگرم کننده ترین فیلم های قرن 21
bltخبرآنلاین : گزارش اختصاصی خبرآنلاین از جشنواره فیلم تورنتو
bltتیتر یک : سرگرم کننده ترین فیلم های قرن 21 را بشناسید
bltباشگاه خبرنگاران : سرگرم کننده ترین فیلم های قرن 21 + تصاویر
bltبرترین ها : یگان های نظامی عجیبی که واقعا وجود داشتند
bltخبرآنلاین : یک کاربر خبرآنلاین: مکرون حتی نتوانست برای پژو و رنو، ترامپ را راضی کند،چه طور می خواهد میانجیگری کند؟
bltبرترین ها : کار هایی که در کشور های مختلف بی ادبی به حساب می آید
bltالف : تسلای رنج با خلق فرشتگان
bltمشرق نیوز : درآمد نجومی رونالدو از یک اسپانسر ورزشی
bltایرنا : درآمد سرسام آور «رونالدو» از قرارداد با «نایک»
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.