مخبر - 1398/04/25 - مراقب فرزندان و نزدیکان خود باشید/ از رفتن به سمت صاحبان ثروت و قدرت بپرهیزید

مراقب فرزندان و نزدیکان خود باشید/ از رفتن به سمت صاحبان ثروت و قدرت بپرهیزید
حضرت آیت الله خامنه ای فرمودند: پیگیری مشکلات مردم با چهره باز و گشاده، اجتناب از رفتن به سمت صاحبان ثروت و قدرت و افراد چرب زبان، و مراقبت از نزدیکان و فرزندان، از موارد مهم در سلوک عملی ائمه جمعه است.
مراقب فرزندان و نزدیکان خود باشید/ از رفتن به سمت صاحبان ثروت و قدرت بپرهیزید

به گزارش آناج، حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح امروز (سه شنبه) در دیدار ائمه جمعه سراسر کشور با اشاره به «ضرورت سلوک و رفتار مردمی ائمه جمعه»، نماز جمعه را امری بسیار مهم، «تأمین کننده نیاز جامعه به ذکر و اجتماع و همدلی» و «زمینه ساز استقرار گفتمان های عالی و بصیرت بخش» خواندند و با انتقاد شدید از رفتار طلبکارانه اروپایی ها و عمل نکردن آنها به 11 تعهد برجامی شان تأکید کردند: روند کاهش اجرای تعهدات ایران قطعاً ادامه خواهد یافت و توفیقات ملت و نظام جمهوری اسلامی در مقابل چشمان حسرت زده غربی ها روز به روز بیشتر خواهد شد.

رهبر انقلاب اسلامی در این دیدار که در ایام چهلمین سال برپایی نماز جمعه بعد از پیروزی انقلاب صورت گرفت، ضمن تبریک ایام میلاد حضرت امام رضا(ع)، «توجه دادن دلهای مردم به ذکر الهی» را از ویژگی های مهم نماز جمعه برشمردند و افزودند: ویژگی دیگر نماز جمعه، «اجتماع مؤمنان» و «زمینه سازی برای همدلی، یکپارچگی و تألیف قلوب» است.

ایشان با اشاره به گستردگی نهاد نماز جمعه در سراسر کشور به عنوان یک زنجیره و شبکه بهم پیوسته، خاطرنشان کردند: این مجموعه گسترده توانایی نهادینه کردن عالی ترین و دشوارترین گفتمان ها در موضوعات اصلی و ضروری کشور را دارد که این، از ویژگیهای برجسته نمازجمعه است.

نمازجمعه مسئولیت سنگینی است

رهبر انقلاب اسلامی، ائمه جمعه سراسر کشور را به تبیین اهمیت و جایگاه نماز جمعه، توصیه مؤکد کردند و در جمع بندی اولین محور از سخنان خود، گفتند: بدانیم که نماز جمعه، مسئولیت بزرگ و سنگینی است که ویژگی های ممتازی دارد و باید این فرصت را مغتنم شمرد.

حضرت آیت الله خامنه ای، محور دوم سخنان خود را به «لزوم توصیه به تقوا» در خطبه های نماز جمعه اختصاص دادند و افزودند: یکی از نیازهای امروز جامعه ما تقوا است که زمینه ساز حل مشکلات مادی و معنوی جامعه خواهد شد، اما این تقوا باید به صورت مصداقی و عینی در خطبه های نماز جمعه تبیین شود و نه به صورت توصیه کلی و بدون بیان مصادیق.
ایشان «تقوا در فضای مجازی» را از نیازهای جامعه دانستند و افزودند: یکی از گرفتاری های امروز ما، رواج دروغ، تهمت، شایعه و مسائلی از این قبیل در فضای مجازی است که باید در خطبه های نماز جمعه لزوم رعایت تقوا در فضای مجازی، تبیین شود.

رهبر انقلاب اسلامی خاطرنشان کردند: «بیان چگونگی رعایت تقوا در مسائل خانوادگی و وظایف پدران و مادران در تربیت دینی و اخلاقی فرزندان»، «بیان مصادیق تقوا در روابط زوجین و در مسائل مربوط به اسراف در جامعه» و نیز «اجتناب از دروغ و تهمت در کسب و کار و معاملات»، از جمله مصادیق عینی و عملی تقوای مورد نیاز جامعه است که باید در نمازهای جمعه بیان شوند.

ناامیدکردن جوانان یعنی گرفتن فرصت از جوان

حضرت آیت الله خامنه ای یکی دیگر از مصادیق رعایت تقوا را، «اجتناب از ناامید کردن جوانان» برشمردند و افزودند: برخی ها در مدارس، دانشگاهها و حتی در محیط های کسب و کار، به گونه ای صحبت می کنند که جوان از آینده ناامید می شود. ناامید کردن جوان یعنی گرفتن فرصت و قدرت عنصر جوان از کشور و جامعه اسلامی و این خود یک منکر است.

«سلوک عملی ائمه جمعه و نحوه ارتباط آنان با مردم» سومین محوری بود که رهبر انقلاب اسلامی به آن پرداختند.

حضرت آیت الله خامنه ای گفتند: رفتار و عمل ائمه جمعه باید به گونه ای باشد که مردم از آن دین، تقوا، صداقت و انقلابی گری را استشمام کنند.

ایشان «مردمی بودن و اُنس با مردم به صورت واقعی و غیرتصنعی» را از ضروریات سلوک عملی ائمه جمعه برشمردند و افزودند: پیگیری مشکلات مردم با چهره باز و گشاده، اجتناب از رفتن به سمت صاحبان ثروت و قدرت و افراد چرب زبان، و مراقبت از نزدیکان و فرزندان، از موارد مهم در سلوک عملی ائمه جمعه است.

رهبر انقلاب اسلامی در بیان نکته چهارم با تأکید بر «ضرورت غنی سازی خطبه های نمازجمعه» گفتند: خطبه ها باید پر مغز، آموزنده، راهگشا و حاوی پاسخ به سؤالات مختلف مردم به ویژه جوانان باشد.

ایشان «ارتباط و انس با جوانان» را بهترین راه درک مسائل و ابهامات ذهنی آنان دانستند و به ائمه جمعه توصیه کردند هر هفته وقت مشخصی را به دیدار با جوانان اختصاص دهند تا بتوانند خطبه های قابل استفاده بیان کنند.

حضرت آیت الله خامنه ای «استفاده از جوانان مؤمن، با فکر و مورد اعتماد را در ستادهای نمازجمعه» ضروری خواندند و به ائمه جمعه توصیه مؤکد کردند خطبه ها را کوتاه، بلیغ و رسا بیان کنید.

رهبر انقلاب اسلامی «حمایت از جهت گیری ها و جریانهای انقلابی» را از وظایف ائمه جمعه کشور برشمردند اما تأکید کردند: در عین حمایت از جریانهای انقلابی باید به همه طرفها روی خوش نشان دهید.

«حمایت از تشکلهای جوان و خودجوش فرهنگی در سراسر کشور» و «اتخاذ مواضع انقلابی و منطبق با سیاستهای نظام» دو توصیه مؤکد دیگر رهبر انقلاب به ائمه جمعه بود.

نتیجه کوتاه آمدن از مواضع، ضرر به آینده کشور

ایشان خاطرنشان کردند: کشور با «روحیه انقلابی» قابل پیشرفت کردن است و با حرکت انقلابی به اوج تکامل می رسد و هرگونه کوتاه آمدن از این مواضع، نه فقط به ضرر انقلاب بلکه به ضرر ملت، کشور و آینده ایران خواهد بود.

رهبر انقلاب اسلامی، ائمه جمعه را از برخورد با دستگاهها در نمازجمعه پرهیز دادند و افزودند: گاهی یک منکر و مشکل بزرگ وجود دارد که با وجود پیگیری های مکرر حل نمی شود، بیان این موارد که خیلی هم نادر است، در نماز جمعه ایراد ندارد اما نباید به محض دیدن مشکلی در دستگاههای دولتی، قضایی و یا مراکز دیگر، آن را در خطبه ها مطرح کرد، چرا که تأثیر مثبت ندارد، موجب افزایش شکافها و اختلافها می شود و مردم را دچار تشویش می کند.

ایشان طرح عملکردهای مثبت و امیدبخش در نماز جمعه را کاملاً ضروری خواندند و افزودند: حرکتی در زمینه رونق تولید در کشور شروع شده که لازم است مصادیق این جریان امیدبخش در خطبه ها بیان شود.

حضرت آیت الله خامنه ای، تمرکز دستگاههای تبلیغاتی دشمن بر «ناکارآمدنمایی نظام» و «ناامید کردن مردم» را یادآور شدند و افزودند: باید با بیان واقعیات امیدبخش، مردم را در مقابل هجوم رسانه های بیگانه کمک کرد.

رهبر انقلاب اسلامی بخش پایانی سخنانشان را به مسائل جاری و کلی کشور اختصاص دادند و تأکید کردند: خوشبختانه ملت و نظام، عظمت و اقتدار و ثبات خود را به دنیا نشان داده اند و به دشمنان تحمیل کرده اند.

اقتدار نظام اسلامی به کوری چشم دشمنان

حضرت آیت الله خامنه ای با اشاره به اذعان عمدتاً پنهان مقامات کشورهای مختلف در مذاکرات گوناگون و سطح بالای سیاسی جهان گفتند: حتی در مذاکرات و محافلی که ما حضور نداریم، حرف از قدرت ملت ایران و نظام جمهوری اسلامی در میان است که این واقعیت نشان می دهد نظام مردمی ایران توانسته است عظمت و اقتدار خود را به کوری چشم دشمنان، به اثبات برساند.

رهبر انقلاب اسلامی، «دست یاری پروردگار» را عامل اصلی ایستادگی و موفقیت ملت در مقابل فشارها و توطئه های چهل ساله دشمنان خواندند و افزودند: اقتدار روزافزون جمهوری اسلامی در مقابل چشمان حسرت زده دشمنان، نشانه ی بی تردیدِ حمایت خداوند متعال از انقلاب اسلامی و ملت ایران است.

غرب نتوانست حقایق را درک کند

حضرت آیت الله خامنه ای در ریشه یابی برخورد گستاخانه غربی ها از جمله اروپایی ها با ایران در مسائل جاری برجامی، به خصلت «تکبر» آنان اشاره کردند و گفتند: خودبزرگ بینی موجب می شود غربی ها نتوانند حقایق را درک کنند، البته این تکبر در مقابل ملتها و کشورهای ضعیف برای آنان موفقیت به همراه می آورد، اما در مقابل ملتهایی که نمی هراسند و از حق خود دفاع می کنند، غربی ها را دچار شکست می کند.

رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به سخنان صریح وزیر امور خارجه درباره 11 تعهد برجامی اروپایی ها در مقابل ایران و عمل نکردن آنها حتی به یک تعهد، گفتند: وزیر امور خارجه که واقعاً زحمت هم می کشد و ملاحظات دیپلماتیک هم دارد، به صراحت از عمل نکردن اروپایی ها حتی به یکی از تعهداتشان سخن می گوید.

اروپا پررویی می کند

ایشان خاطرنشان کردند: ما به تعهدات خود در برجام و حتی بالاتر از آن عمل کرده ایم و حالا که به علت رفتار آنها شروع به کاهش اجرای تعهداتمان کرده ایم، اروپایی ها طلبکارانه و با پررویی می گویند چرا این کار را می کنید.

ایشان تأکید کردند: شما اروپایی ها که هیچ یک از تعهدات خود را اجرا نکرده اید، به چه حقی از ما می خواهید که به تعهدات خود پایبند باشیم؟ بدانید که ما تازه کاهش تعهدات را شروع کرده ایم و این فرایند قطعاً ادامه خواهد یافت.

جنایت انگلیس بی پاسخ نمیماند

رهبر انقلاب با انتقاد بسیار شدید از دزدی دریایی انگلیسی های خبیث گفتند: آنها که خباثتشان برای همه آشکار است کشتی ما را با راهزنی دریایی ربوده اند اما سعی می کنند به آن شکل قانونی بدهند. البته عناصر مؤمن در جمهوری اسلامی این کارها را بی جواب نمی گذارند و در فرصت و جای مناسب پاسخ خواهند داد.

رهبر انقلاب اسلامی با ابراز خرسندی از دل بریدن ملت و مسئولان از بیگانگان افزودند: به برکت این دل بریدن، کشور از درون در حال جوشیدن است و این حرکت تحسین برانگیز حتماً به موفقیت های بیشتری منجر خواهد شد.

ایشان توانمندی های افتخارآفرین دفاعی کشور را نتیجه فشارها و دل بریدن از بیگانگان در دوران دفاع مقدس خواندند و افزودند: حرکت کنونی نیز به برکت تکیه بر خود در زمینه های مختلف از جمله اقتصادی به نتایج مهمی خواهد رسید.

رهبر انقلاب افزایش مراجعه دستگاههای دولتی به جوانان مبتکر، فعال و خوشفکر را از جمله نتایج دل بریدن از بیگانگان دانستند و تأکید کردند: استمرار جوشش درونی به فضل الهی به استغنای واقعی ایران عزیز از بیگانگان منجر خواهد شد.

انتهای پیام/

منبع خبر : آناج

محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
کلیدواژه های این خبر
مقام معظم رهبری   ائمه جمعه   نظام جمهوری اسلامی ایران   کسب و کار   انقلابی گری   اسراف   مشکلات مردم   امام رضا علیه السلام   مادی و معنوی   نیازهای جامعه   امت اسلام   نیاز جامعه   نهادینه کردن   دروغ و تهمت   نماز جمعه   فضای مجازی   پیروزی انقلاب   مادران   خطبه نماز جمعه  
اخبار مرتبط
به بن بست رسیدن آمریکایی ها
صدا و سیما
هشدار امام جمعه تبریز به جریان شهید زدایی در کشور؛ با خشم مردم آذربایجان مواجه خواهید شد
تسنیم
امام جمعه کرمان: فرانسه در لباس دوست نقش آمریکا را بازی می کنند
تسنیم
هشدار امام جمعه تبریز به جریان شهید زدایی در کشور
فرتاک نیوز
غربزدگان نفوذی به مسوولان آدرس غلط ندهند | بدون ملاحظه با فساد برخورد شود
رسانیوز
حملات تند علم الهدی به روحانی: در گوشمان پنبه نیست،در سرمان عقل است/نتیجه خیابان گردی با جان کری برجام لعنتی شد
افق تازه
خلاصه خطبه های نماز جمعه شهرستان های استان فارس
شیرازه
امامان جمعه: خدمات دولت در این شرایط نوعی ایثار است
ایرنا
حملات تند علم الهدی به روحانی:در گوشمان پنبه نیست،در سرمان عقل است/نتیجه خیابان گردی با جان کری برجام لعنتی شد/فشارهای اقتصادی مردم را به جان آورده است
دنیای اقتصاد
امام جمعه گرگان: رمز پیشرفت کشور اتحاد بیشتر مردم و مسولان است
ایرنا
مسئولان زمینه حضور سرمایه گذاران را در ایلام فراهم کنند
ایرنا
محور سخنان ائمه جمعه استان کرمان
ایرنا
تعامل دولت و ملت راهگشای مشکلات کشور است
مهر نیوز
تهران| استقلال یمن با پرچمداری انقلاب اسلامی محقق می شود
تسنیم
محورهای نمازجمعه شهرستان های استان اصفهان
سایت جماران
مسئولان عزمی جدی برای رفع مشکل جاده ساحلی دلوار داشته باشند
مهر نیوز
تفکر بسیجی و روحیه انقلابی رمز پیشرفت کشور است
مهر نیوز
هشدار آیت الله جزایری درباره خطرات فضای مجازی
افکار نیوز
محور سخنان امامان جمعه شهرهای استان اصفهان
سایت جماران
خبرنگاران افسران جنگ نرم هستند
مهر نیوز
امام جمعه اسالم: ازدواجی که مجازی باشد با یک پیامک هم تمام می شود
سیتنا
امام جمعه اسالم: طلاق از معامله پراید آسان تر است
پارسینه
لزوم رعایت تقوا در فضای مجازی
باشگاه خبرنگاران
واکنش امام جمعه تهران به تحریم ظریف: اگر دلتان خوش می شود، بفرمایید
وانا نیوز
امام جمعه اسالم: طلاق از فسخ معامله پراید آسان تر است / متولیان فرهنگ و اقتصاد مرده اند
انتخاب
امام جمعه تهران: بیش از 4 هزار بار مبارزه با فساد اقتصادی در کلمات و نوشته های رهبر انقلاب آمده است
عصر ایران
امام جمعه قرچک: تحریم وزیرخارجه حاکی از شکست دشمن در برابر دیپلماسی ایران است
ایرنا
خطیبان جمعه کشور: تحریم «ظریف» نشانه افول خرد و منطق ترامپ است
ایرنا
آمریکا در سراشیبی نابودی قرار گرفته است
مهر نیوز
اظهارات جالب امام جمعه اسالم: طلاق از فسخ معامله پراید آسان تر است /ازدواجی که مجازی باشد با یک پیامک هم تمام می شود
خبرآنلاین
وعده های دولت آمریکا دروغین و غیرقابل اعتماد است
ایرنا
عزت و اقتدار نماز جمعه درچله دوم انقلاب
ایرنا
سنگر نماز جمعه پل ارتباطی میان شهروندان و مسئولان است
اخبار اقتصاد ایران
مردم استان مرکزی بیش از 12 میلیارد تومان به مناطق سیل زده کمک کردند
آنا نیوز
حاشیه ای بر سخن آیت الله خاتمی درباره خلوتی نماز جمعه
الف
نوکیسه ها باید از نماز جمعه قطع امید کنند/ امام جمعه محافظه کار ِ70 ساله و 30 ساله تفاوتی ندارند
تسنیم
حجت الاسلام آل هاشم:مشکلات مردم باید در خطبه های نمازجمعه طرح شود
شهدای ایران
فریضه عبادی سیاسی نماز جمعه محور وحدت و انسجام ملی
آریا
تریبون نماز جمعه زبان گویای مردم است
ایکنا
فریضه سیاسی عبادی نماز جمعه محور وحدت و انسجام ملی
آریا
اخبار مرتبط
bltصدا و سیما : به بن بست رسیدن آمریکایی ها
bltتسنیم : هشدار امام جمعه تبریز به جریان شهید زدایی در کشور؛ با خشم مردم آذربایجان مواجه خواهید شد
bltتسنیم : امام جمعه کرمان: فرانسه در لباس دوست نقش آمریکا را بازی می کنند
bltفرتاک نیوز : هشدار امام جمعه تبریز به جریان شهید زدایی در کشور
bltرسانیوز : غربزدگان نفوذی به مسوولان آدرس غلط ندهند | بدون ملاحظه با فساد برخورد شود
bltافق تازه : حملات تند علم الهدی به روحانی: در گوشمان پنبه نیست،در سرمان عقل است/نتیجه خیابان گردی با جان کری برجام لعنتی شد
bltشیرازه : خلاصه خطبه های نماز جمعه شهرستان های استان فارس
bltایرنا : امامان جمعه: خدمات دولت در این شرایط نوعی ایثار است
bltدنیای اقتصاد : حملات تند علم الهدی به روحانی:در گوشمان پنبه نیست،در سرمان عقل است/نتیجه خیابان گردی با جان کری برجام لعنتی شد/فشارهای اقتصادی مردم را به جان آورده است
bltایرنا : امام جمعه گرگان: رمز پیشرفت کشور اتحاد بیشتر مردم و مسولان است
bltایرنا : مسئولان زمینه حضور سرمایه گذاران را در ایلام فراهم کنند
bltایرنا : محور سخنان ائمه جمعه استان کرمان
bltمهر نیوز : تعامل دولت و ملت راهگشای مشکلات کشور است
bltتسنیم : تهران| استقلال یمن با پرچمداری انقلاب اسلامی محقق می شود
bltسایت جماران : محورهای نمازجمعه شهرستان های استان اصفهان
bltمهر نیوز : مسئولان عزمی جدی برای رفع مشکل جاده ساحلی دلوار داشته باشند
bltمهر نیوز : تفکر بسیجی و روحیه انقلابی رمز پیشرفت کشور است
bltافکار نیوز : هشدار آیت الله جزایری درباره خطرات فضای مجازی
bltسایت جماران : محور سخنان امامان جمعه شهرهای استان اصفهان
bltمهر نیوز : خبرنگاران افسران جنگ نرم هستند
bltسیتنا : امام جمعه اسالم: ازدواجی که مجازی باشد با یک پیامک هم تمام می شود
bltپارسینه : امام جمعه اسالم: طلاق از معامله پراید آسان تر است
bltباشگاه خبرنگاران : لزوم رعایت تقوا در فضای مجازی
bltوانا نیوز : واکنش امام جمعه تهران به تحریم ظریف: اگر دلتان خوش می شود، بفرمایید
bltانتخاب : امام جمعه اسالم: طلاق از فسخ معامله پراید آسان تر است / متولیان فرهنگ و اقتصاد مرده اند
bltعصر ایران : امام جمعه تهران: بیش از 4 هزار بار مبارزه با فساد اقتصادی در کلمات و نوشته های رهبر انقلاب آمده است
bltایرنا : امام جمعه قرچک: تحریم وزیرخارجه حاکی از شکست دشمن در برابر دیپلماسی ایران است
bltایرنا : خطیبان جمعه کشور: تحریم «ظریف» نشانه افول خرد و منطق ترامپ است
bltمهر نیوز : آمریکا در سراشیبی نابودی قرار گرفته است
bltخبرآنلاین : اظهارات جالب امام جمعه اسالم: طلاق از فسخ معامله پراید آسان تر است /ازدواجی که مجازی باشد با یک پیامک هم تمام می شود
bltایرنا : وعده های دولت آمریکا دروغین و غیرقابل اعتماد است
bltایرنا : عزت و اقتدار نماز جمعه درچله دوم انقلاب
bltاخبار اقتصاد ایران : سنگر نماز جمعه پل ارتباطی میان شهروندان و مسئولان است
bltآنا نیوز : مردم استان مرکزی بیش از 12 میلیارد تومان به مناطق سیل زده کمک کردند
bltالف : حاشیه ای بر سخن آیت الله خاتمی درباره خلوتی نماز جمعه
bltتسنیم : نوکیسه ها باید از نماز جمعه قطع امید کنند/ امام جمعه محافظه کار ِ70 ساله و 30 ساله تفاوتی ندارند
bltشهدای ایران : حجت الاسلام آل هاشم:مشکلات مردم باید در خطبه های نمازجمعه طرح شود
bltآریا : فریضه عبادی سیاسی نماز جمعه محور وحدت و انسجام ملی
bltایکنا : تریبون نماز جمعه زبان گویای مردم است
bltآریا : فریضه سیاسی عبادی نماز جمعه محور وحدت و انسجام ملی
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط




 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.