مخبر - 1398/04/25 - نرخ دلار به 153 روز قبل برگشت/ خریداران ارز و سکه بر مدار زیان

نرخ دلار به 153 روز قبل برگشت/ خریداران ارز و سکه بر مدار زیان
گزارش ها نشان می دهد که سرمایه گذاری در بازار دلار از ابتدای امسال تاکنون، ضرر 8 درصدی را برای سرمایه گذاران این بخش ایجاد کرده است.
نرخ دلار به 153 روز قبل برگشت/ خریداران ارز و سکه بر مدار زیان

مریم فکری: سقوط قیمت ارز چند روزی است که آغاز شده و قیمتی که امروز در بازار مشاهده شد، بازگشت به بهمن سال گذشته است. 25 بهمن ماه 1397 قیمت دلار در حدود 11 هزار و 850 تومان بود و پس از آن، روند قیمت ها صعودی بود؛ تا جایی که 19 اردیبهشت ماه امسال به رقمی در حدود 15 هزار و 350 تومان می رسد.

اما از آن دوره تاکنون بازار ارز مسیری نزولی را در پیش گرفت؛ تا جایی که امروز در بازار ارز با قیمت 11 هزار و 850 تومان فروخته شد.

پایین ترین نرخی که در بازار ارز تا قبل از بهمن 1397 مشاهده می شد، مربوط به 21 آذرماه است که قیمت دلار تا 9 هزار و 710 تومان کاهش یافت؛ این در شرایطی است که هم در روزهای قبل و هم در روزهای بعد از آن تاریخ، مسیر بازار ارز صعودی بود.

برخی تحلیلگران بازار ارز معتقدند که روند نزولی قیمت ها در بازار احتمالا ادامه خواهد داشت و قیمت واقعی دلار را در حدود 8 هزار تومان می دانند. عبدالناصر همتی، رییس کل بانک مرکزی نیز شرایط کنونی بازار ارز را این گونه ارزیابی می کند: «شوک ارزی تخلیه شد. » وی ضمن تاکید بر این که بانک مرکزی در تعیین نرخ ارز دخالتی نمی کند، در دیدار با اعضای اتاق بازرگانی و فعالان اقتصادی استان اصفهان می گوید: «باید شاخص های اقتصادی و بازار، نرخ ذاتی ارز را تعیین کند. »

همتی متذکر می شود: «از دو ماه قبل به دلیل تخلیه شوک ارزی، شاخص های اقتصادی رو به اصلاح است، بنابراین نرخ تورم و بیکاری هم رو به کاهش است. » رییس شورای پول و اعتبار تاکید می کند: «مجموعه اقدامات بانک مرکزی، روند بازار ارز را رو به ثبات برده است و با همت صادرکنندگان وابستگی هایمان به ارز نفتی کم شده است. »

این در شرایطی است که دو روز قبل همتی در نشست ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی خراسان رضوی گفته بود: «بانک مرکزی دیگر اجازه نمی دهد نرخ ارز افزایش پیدا کند و در حال کاهش قیمت ارز و افزایش ارزش پول ملی هستیم. » به اعتقاد وی، «آمریکا به دنبال نابود کردن پول ملی ایران بود؛ به طوری که صحبت از هر دلار 40 تا 50 هزار تومان می کرد که نتوانست به اهدافش برسد. »

ارزش ریال 8 درصد افزایش یافت

در این وضعیت، بلومبرگ در گزارشی درباره وضعیت بازار ارز ایران، تحلیل کرد «سیاست های بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران برای کنترل بازار ارز به خوبی در حال پیشرفت است. »

بلومبرگ با اشاره به اظهارات عبدالناصر همتی، رییس کل بانک مرکزی ایران درباره بروز ثبات در بازار ارز نوشت: «بررسی آمارهای منتشر شده توسط فعالان بازار ارز و همچنین نرخ های ثبت شده در بانک اطلاعاتی بلومبرگ حاکی است در یک ماه گذشته حدود 8 درصد به ارزش ریال در بازار آزاد افزوده شده است. این مساله برای بازار ایران که به سبب تحریم های «دونالد ترامپ» رییس جمهوری آمریکا و خروج این کشور از توافق هسته ای با افزایش 50 درصدی بهای دلار مواجه شده بود، دستاورد خوبی به شمار می آید. »

به نوشته بلومبرگ، «بانک مرکزی ایران در این مدت اقدامات فراوانی را برای صیانت از ارزش ریال انجام داده که یکی از این اقدامات راه اندازی سامانه نیما است که هدف اصلی آن کاستن تاثیرات بازار سیاه و کنترل نرخ بهره است.

حسن روحانی، رییس جمهور در همین خصوص روز یک شنبه در جلسه شورای اداری استان خراسان شمالی عنوان کرده بود: «در 2 ماه اخیر در موضوع قیمت ارز و تورم کمی تعادل ایجاد شده است. معنای آن این است که اگر تلاش کنیم، موفق می شویم و اگر با همه توان حرکت کنیم، تورم را به طور کامل کنترل خواهیم کرد. »

خریداران سکه 8 درصد ضرر کردند

گزارش ها نشان می دهد که سرمایه گذاری در بازار ارز از ابتدای امسال تاکنون، زیان 8 درصدی را برای سرمایه گذاران این بخش ایجاد کرده است.

با توجه به این که ارزش دلار در پایان اسفندماه 12 هزار و 890 تومان بود و امروز قیمتی در حدود 11 هزار و 850 تومان دارد، قیمت دلار در بازار ارز 8 درصد کاهش یافته است. این در حالی است که عده کثیری از مردم به دنبال افزایش چند برابری قیمت ارز طی سال 97، این بازار را برای سرمایه گذاری، بازاری سودده می دیدند و منابع خود را وارد بازار ارز کرده اند. اما بازار ارز با توجه به افت قیمت ها، هم اکنون جذابیت خود را از دست داده است.

کاهش قیمت دلار ادامه دارد؟

در این فضا این سوال مطرح است که کاهش قیمت ارز ادامه خواهد داشت و قیمت واقعی دلار چه رقمی است؟ مجیدرضا حریری، نایب رییس اتاق بازرگانی ایران و چین می گوید: «بانک مرکزی موفق شده فارغ از هیاهو تا حدودی بازار ارز را کنترل کند؛ گرچه هنوز تا رسیدن به قیمت واقعی دلار که هشت هزار تومان است فاصله داریم. »

وی می افزاید: «نمی توان ادعا کرد که مدیریت کلان در این بخش بی تاثیر بوده، بنابراین قطعا اگر سیاست گذاری های بانک مرکزی نبود، هم اکنون قیمت دلار آمریکا تا بیش از 17 هزار تومان نیز رفته بود. درنتیجه مدیریت قیمت ها موثر بوده، ولی همچنان تا رسیدن به قیمت واقعی یا تعادلی فاصله داریم، زیرا همان طور که وزیر اقتصاد گفتند اگر جلوی قاچاق و فرار سرمایه گرفته شود، قیمت واقعی دلار حدود هشت هزار تومان خواهد بود و درنتیجه همین قیمت 12 هزار تومانی نیز 50 درصد بیش از نرخ واقعی است. »

حریری متذکر می شود: «به نظر برخی از صاحب نظران قیمت واقعی 8 هزار تومانی غیرواقعی است، چرا که عملکرد بازار قیمت واقعی را تعیین می کند. جدا از اینکه در ایران بازار و سازوکار، آن طور که برای برخی کشورها وجود دارد، موجود نیست، ولی باید توجه داشت که اگر تقاضای غیرقانونی برای ارز که در راه خروج سرمایه استفاده می شود، منتفی شود، آنگاه در بازار تنها تقاضای رسمی باقی می ماند که به کاهش قیمت می انجامد. در حال حاضر نیز نیازهای تجاری کشور هم از طریق سامانه نیما تامین شود که تا حدودی تلاش کرده هزینه تولید را هم کاهش داد. »

محمدتقی فیاضی، کارشناس اقتصادی نیز در رابطه با تداوم کاهش قیمت ارز می گوید: «پول ملی ایران اغلب از راه تزریق پول نفت به شکل مصنوعی تقویت می شد که این امکان فعلا موجود نیست. از سوی دیگر رشد اقتصادی کشور هم برای دومین سال پی درپی منفی خواهد شد. احتمال کسری بودجه نیز وجود دارد که آن نیز عملا به چاپ پول و متعاقب آن کاهش ارزش پول ملی می انجامد، با این وصف چگونه می توان از تقویت پول ملی در میان مدت سخن گفت؟ »

وی تصریح می کند: «من فکر می کنم نهایتا در کوتاه مدت و کمتر از یک سال آینده می توان به این شکل قیمت ها را اداره کرد و به ادامه مسیر کاهشی دلار کمک کرد، اما پس از آن وضعیت دگرگون خواهد شد. »

فیاضی با اشاره به احتمال کاهش بیشتر نرخ دلار در بازارها، تاکید می کند: «با توجه به نوسانات شدید در کوتاه مدت و کنترل دستوری نرخ ارز طی این مدت در صورتی که از چرخه سرکوب دستوری قیمت ها خارج نشویم، بعید نیست ظرف دو تا سه سال آینده دوباره با جهش قیمت ارز مواجه شویم. »

223225

کد خبر 1280277
منبع خبر : خبرآنلاین

محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
کلیدواژه های این خبر
اصفهان   تورم   ارز   خراسان شمالی   بازار آزاد   نرخ بهره   قیمت ها   دستاورد   بازار سیاه   بلومبرگ   شورای پول و اعتبار   اتاق بازرگانی   نظام جمهوری اسلامی ایران   رییس جمهور آمریکا   صادرکنندگان   رئیس جمهور   کاهش قیمت دلار   قیمت دلار   توافق هسته ای   بانک اطلاعات   نرخ واقعی   وضعیت بازار   بازار ارز   بهمن ماه   بازار   بانک مرکزی   اقتصاد مقاومتى   سامانه الکترونیکی نیما   بیکاری   سرمایه گذاری   سرمایه گذاران   جلسه شورای اداری   ارزش پول ملی   فعالان اقتصادی   رییس کل بانک مرکزی   بازار دلار   خریداران ارز  
اخبار مرتبط
کاهش قیمت دلار ادامه دار خواهد بود
آریا
پیش بینی ریزش بیشتر برای قیمت دلار
صبحانه با خبر
قیمت دلار تا کدام کانال ریزش می کند؟
پارسینه
چرا بازار دلار از هیجان افتاد؟
خبرآنلاین
چرا دلار از هیجان افتاد؟
خبرآنلاین
اونس 1542 دلار / سکه در کانال 4 میلیون / کاهش فاصله نیما و سنا / مقاومت فدرال رزرو در برابر ترامپ
اقتصادگردان
رئیس بانک مرکزی: به مردم گفتم در بازار ارز سرمایه گذاری نکنند
الف
ذخایر ارزی خوبی داریم/بازار کالا و محصولات دیگر چسبندگی قیمت دارند
ایران آنلاین
حمایت از کارگاه های مولد را در دستور کار قرار داده ایم
ایبنا
در کدام بازار سرمایه گذاری کنیم، بهتر است؟
فرتاک نیوز
قیمت دلار یکشنبه 3 شهریور 98/ دلار آزاد ارزان تر از دلار صرافی بانکی/ شاخص ارزی به 11400 تومان رسید
میهن امروز
دلایل عقب نشینی گام به گام دلار در بازار چیست؟
خبرآنلاین
چرا قیمت دلار در کانال 11.000 تومان مانده است؟
خبرآنلاین
چرا قیمت دلار در کانال یازده هزار تومان مانده است؟
خبرآنلاین
طلا از مرز 1500 دلار عبور کرد، حرکت اونس به سمت 1600 دلار / نارضایتی ترامپ از قوی بودن دلار
اقتصادگردان
پیش بینی 6 ماه آینده قیمت دلار/ نوسان هزارتومانی برای دلار 12هزارتومانی/ قیمت ارز کمتراز این نمیشود
قدس آنلاین
پیش بینی قیمت دلار پس از ریزش های اخیر
صدای ایران
چرا قیمت دلار سرگردان است؟/شگرد جدید دلالان برای مهار بازار ارز/ قیمت ها کاهش می یابد
آفتاب
شگرد جدید دلالان برای مهار بازار ارز
پارسینه
شگرد جدید دلالان برای مهار دلار
دنیای اقتصاد
چرا با کاهش نرخ دلار قیمت کالاها کاهش نیافت؟
صراط
چرا با کاهش نرخ دلار قیمت کالا ها کاهش نیافت؟
پارسینه
چرا با افت نرخ دلار قیمت کالاها کاهش نیافت؟
دنیای اقتصاد
تاثیر روانی نوسان قیمت ارز بر سایر بازار ها چیست؟
پارسینه
ارز که بالا پایین می رود با روان بازار چه می کند؟
خبرآنلاین
تاثیر روانی نوسان قیمت ارز بر سایر بازارها چیست؟
خبرآنلاین
آثار همگرایی نرخ ارز آزاد و نیما
جوان آنلاین
قیمت دلار 10 هزار تومانی می شود؟
روز نو
دلار به زیر 10 هزار تومان هم خواهد رسید؟
روز پلاس
دلار به یک ثبات و آرامش نسبی رسیده
تجارت امروز
دلار 10 هزار تومانی می شود؟
ناطقان نیوز
دلار نیما و آزاد به هم رسید/ واردکنندگان از صف نیما خارج شدند
خبرآنلاین
همگرایی بی سابقه نرخ ارز بازار آزاد با سامانه نیما
مهر نیوز
بانک مرکزی چگونه قیمت ها را به ثبات رساند؟
صبحانه با خبر
از ریزش قیمت طلا تا شارژ بازار ارز/ بانک مرکزی چگونه قیمت ها را به ثبات رساند؟
شریان
انتظار سفره مردم از گام مثبت کاهش نرخ ارز
مشرق نیوز
واردات قطعات خودرو باید محدود شود
تجارت امروز
چرا نرخ ارز سقوط کرد/پیش شرط های تداوم ثبات در بازار از زبان فعالان اقتصادی
وانا نیوز
دلایل کاهش نرخ ارز در بازار چیست؟
فردا نیوز
دلایل اصلی کاهش نرخ ارز در بازار چیست؟/ حباب در حال تخلیه است
الف
اخبار مرتبط
bltآریا : کاهش قیمت دلار ادامه دار خواهد بود
bltصبحانه با خبر : پیش بینی ریزش بیشتر برای قیمت دلار
bltپارسینه : قیمت دلار تا کدام کانال ریزش می کند؟
bltخبرآنلاین : چرا بازار دلار از هیجان افتاد؟
bltخبرآنلاین : چرا دلار از هیجان افتاد؟
bltاقتصادگردان : اونس 1542 دلار / سکه در کانال 4 میلیون / کاهش فاصله نیما و سنا / مقاومت فدرال رزرو در برابر ترامپ
bltالف : رئیس بانک مرکزی: به مردم گفتم در بازار ارز سرمایه گذاری نکنند
bltایران آنلاین : ذخایر ارزی خوبی داریم/بازار کالا و محصولات دیگر چسبندگی قیمت دارند
bltایبنا : حمایت از کارگاه های مولد را در دستور کار قرار داده ایم
bltفرتاک نیوز : در کدام بازار سرمایه گذاری کنیم، بهتر است؟
bltمیهن امروز : قیمت دلار یکشنبه 3 شهریور 98/ دلار آزاد ارزان تر از دلار صرافی بانکی/ شاخص ارزی به 11400 تومان رسید
bltخبرآنلاین : دلایل عقب نشینی گام به گام دلار در بازار چیست؟
bltخبرآنلاین : چرا قیمت دلار در کانال 11.000 تومان مانده است؟
bltخبرآنلاین : چرا قیمت دلار در کانال یازده هزار تومان مانده است؟
bltاقتصادگردان : طلا از مرز 1500 دلار عبور کرد، حرکت اونس به سمت 1600 دلار / نارضایتی ترامپ از قوی بودن دلار
bltقدس آنلاین : پیش بینی 6 ماه آینده قیمت دلار/ نوسان هزارتومانی برای دلار 12هزارتومانی/ قیمت ارز کمتراز این نمیشود
bltصدای ایران : پیش بینی قیمت دلار پس از ریزش های اخیر
bltآفتاب : چرا قیمت دلار سرگردان است؟/شگرد جدید دلالان برای مهار بازار ارز/ قیمت ها کاهش می یابد
bltپارسینه : شگرد جدید دلالان برای مهار بازار ارز
bltدنیای اقتصاد : شگرد جدید دلالان برای مهار دلار
bltصراط : چرا با کاهش نرخ دلار قیمت کالاها کاهش نیافت؟
bltپارسینه : چرا با کاهش نرخ دلار قیمت کالا ها کاهش نیافت؟
bltدنیای اقتصاد : چرا با افت نرخ دلار قیمت کالاها کاهش نیافت؟
bltپارسینه : تاثیر روانی نوسان قیمت ارز بر سایر بازار ها چیست؟
bltخبرآنلاین : ارز که بالا پایین می رود با روان بازار چه می کند؟
bltخبرآنلاین : تاثیر روانی نوسان قیمت ارز بر سایر بازارها چیست؟
bltجوان آنلاین : آثار همگرایی نرخ ارز آزاد و نیما
bltروز نو : قیمت دلار 10 هزار تومانی می شود؟
bltروز پلاس : دلار به زیر 10 هزار تومان هم خواهد رسید؟
bltتجارت امروز : دلار به یک ثبات و آرامش نسبی رسیده
bltناطقان نیوز : دلار 10 هزار تومانی می شود؟
bltخبرآنلاین : دلار نیما و آزاد به هم رسید/ واردکنندگان از صف نیما خارج شدند
bltمهر نیوز : همگرایی بی سابقه نرخ ارز بازار آزاد با سامانه نیما
bltصبحانه با خبر : بانک مرکزی چگونه قیمت ها را به ثبات رساند؟
bltشریان : از ریزش قیمت طلا تا شارژ بازار ارز/ بانک مرکزی چگونه قیمت ها را به ثبات رساند؟
bltمشرق نیوز : انتظار سفره مردم از گام مثبت کاهش نرخ ارز
bltتجارت امروز : واردات قطعات خودرو باید محدود شود
bltوانا نیوز : چرا نرخ ارز سقوط کرد/پیش شرط های تداوم ثبات در بازار از زبان فعالان اقتصادی
bltفردا نیوز : دلایل کاهش نرخ ارز در بازار چیست؟
bltالف : دلایل اصلی کاهش نرخ ارز در بازار چیست؟/ حباب در حال تخلیه است
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.