مخبر - 1398/04/22 - چهار درصد از جمعیت استان معلولند/ رتبه پنجم آذربایجان شرقی در جمعیت سالمندی

چهار درصد از جمعیت استان معلولند/ رتبه پنجم آذربایجان شرقی در جمعیت سالمندی
ازشد زاده گفت:11 درصد از جمعیت استان ما شامل سالمندان است که جمعیت 420 هزار نفری را شامل می شوند.
چهار درصد از جمعیت استان معلولند/ رتبه پنجم آذربایجان شرقی در جمعیت سالمندی

به گزارش آناج، محسن ارشدزاده مدیر کل بهزیستی استان آذربایجان شرقی در نشست خود با اصحاب رسانه ضمن اشاره به شعار "به زیستن در گام دوم" به مسئله ی شفافیت، توانمندسازی و ارتقاء سلامت اجتماعی اشاره کرد و اظهار داشت: با توجه به فرصت ارائه گزارش عملکرد یکساله، در این هفته در نظر داریم 76 پروژه و طرح عمرانی در سطح استان بهره برداری کنیم که 56 مورد مربوط به مسکن مددجویان و معلولان بوده و 20 مورد در مورد مراکز تخصصی خدمات اجتماعی و پیشگیری است که مجموع این پروژه ها 11 میلیارد تومان هزینه داشت که بخشی از آن از طریق کمک مردمی، کمک بلاعوض و بودجه بهزیستی تامین شد.

ارشد زاده در بخش دیگر از سخنان خود ضمن اشاره خدمات دولت بیان داشت: دولت اعتبار 285 میلیارد تومان به بهزیستی اختصاص داده است و بیش از 100 میلیارد تومان نیز کمک مردمی در سال گذشته انجام گرفته است که در مجموع 385 میلیارد تومان توسط بهزیستی برای جامعه هدف هزینه شده است که 242 میلیارد تومان به جامعه هدف و 43 میلیارد تومان برای ارائه خدمات بود.

خدمت رسانی بهزیستی به 385 هزار نفر

وی در ادامه گفت: طبق آخرین آمار 385 هزار نفر از خدمات بهزیستی استان بهره مند میشوند که 145 هزار نفر در (قالب 115 هزار خانواده) از خدمات مستمری بهره مند هستند و 200 هزار نفر نیز از خدمات موردی یک یا چند خدمت در سال بهره مند هستند.


4 درصد استان دچار معلولیتند

میر کل بهزیستی آذربایجان شری همچنین در بخش دیگر از سخنان خود به جامعه معلولیت تاکید کرد و گفت: متاسفانه 4 درصد از افراد استان ما درچار معلولیت هستند که این میزان جمعیت 160 هزار نفری را در بر گرفته که بیش از 80 هزار نفر از خدمات مستمر و 80 هزار نفر یک خدمت و چند خدمت در سال دریافت می کند و بهزیستی در تلاش است با پیشگیری ، مشاوره و روش های دیگر میزان معلولیت را کاهش دهد.

آذربایجان شرقی پنجمین استان از نظر امید به زندگی

ارشد زاده افزود: همچنین با اشاره به اینکه بخش دیگری از خدمت ما شامل بخش سالمندان است افزود: 11 درصد از جمعیت استان ما شامل سالمندان است که 420 هزار نفر از جمعیت آذربایجان شرقی در سن سالمندی هستند که نشان از بالا بودن امید به زندگی است به طوریکه پنجمین استان از نظر جمعیت سالمندی هستیم.

وی در ادامه گفت: 80 درصد سالمندان استان نیاز به خدمات بهزیستی ندارند و در بخش مراقبت و نگهداری 99 درصد خدمات، خانواده محور بوده و کمتر از یک درصد به دلیل بی سرپرستی و بیماری در مراکز نگهداری می شود.

9 هزار بیمار مزمن روانی

ازشد زاده همچنین با اشاره به جمعیت 9 هزار نفری بیماران روانی مزمن نیازمند به کمک استان ، ابزار داشت:4 هزار و 600 نفر ازبیماران مزمن اعصاب و روان از خدمات بهزیستی بهره مند شده و 500 نفر نیز به صورت شبانه روزی در مراکز نگهداری می شود.

مدیرکل بهزیستی استان با بیان اینکه 127 مرکز خدمات توانبخشی در استان وجود دارد که 35 مرکز شبانه روزی برای نگهداری معلولان، سالمندان و بیماران روانی مزمن و 92 مرکز به صورت مراکز روزانه است که در مجموع همه ساله برای 10 هزار نفر خدمات می دهد.

ارشد زاده همچنین افزود: توانبخشی خانواده محور، پرداخت کمک هزینه پرستاری، مناسب سازی منزل و خودروی معلول، پلاک خودرو، ایاب و ذهاب، حمایت از کمک تحصیلی معلولان و معافیت سربازی برای یکی از اعضای خانواده معلولان را از دیگر فعالیت های بهزیستی است و در سال گذشته 276 نفر از اعضای خانواده معلولان، معافیت سربازی اعطا شده است.


25 هزار معلول روستا نشین

وی به اجرای طرح توانبخشی مبتنی بر جامعه در روستاها اشاره کرد و گفت: در این طرح معلولان شناسایی شده و خدمات مورد نیاز در همان محل مورد نیاز تامین می شود که 25 هزار نفر معلول روستا نشین تحت پوشش این برنامه قرار گرفته اند.

ارشدزاده به مناسب سازی محیط شهری و اداری برای تردد معلولان است که سال گذشته 102 جلسه برای پیگیری مناسب سازی فضای شهری برگزار شد.

وی به برگزاری 58 جلسه در شورای سالمندان برای پیگیری موضوع سالمندی، گفت: خوشبختانه در 4 شهرستان بنیاد فرزانگان برای پیگیری مسایل سالمندان تاسیس شده است که با یاری خدا، امسال تمام شهرستان ها این بنیاد تاسیس خواهد شد.

راه اندازی اورژانس اجتماعی در 17 شهرستان

مدیرکل بهزیستی استان ابراز کرد: بخش ارژانس اجتماعی یکی فعالترین بخش های رسیدگی به امور آسیب دیدگان و فوریت های اجتماعی است به طوریکه موفق شدیم تا در 17 شهرستان اورژانس اجتماعی راه اندازی شود و خدمات مورد نیاز در زمینه مداخله فردی و اجتماعی و مشاوره ای را ارائه کنیم که سال گذشته 40 هزار و 630 مورد خدمت در 17 مرکز اورژانس اجتماعی انجام گرفته است.

1920 کودک بی سرپرست و بدسرپرست تحت پوشش بهزیستی استان

وی همچنین خاطر نشان کرد: یک هزار و 920 کودک بی سرپرست و بدسرپرست تحت پوشش بهزیستی استان هستند که با تلاش توانستیم، یک هزار و 630 نفر از آنها را به کنار خانواده و اقوام و آشنایان درجه یک خود برگردانیم و تنها 290 نفر در خانه های کودکان بی سرپرست و بدسرپرست نگهداری کنیم در حالی که ما 24 خانه کودکان در استان ما وجود دارد که به غیر از شیرخوارگاه احسان، مابقی در قالب خیریه و توسط خیران و مردم اداره و تاسیس شده است.

11 هزار زن سرپرست خانوار و 1499 خانواده چند قلو در استان

وی تعداد زنان سرپرست خانواده را 11 هزار خانواده در استان اعلام کرد و گفت: این زنان از خدمات تسهیلاتی و توانمندسازی بهره مند شده اند و میتوانند یکی از فرزندان خود را با کفالت بهزیستی معاف از خدمت کند و سال گذشته، طبق قانون 171 نفر از فرزندان زنان سرپرست خانوار از معافیت سربازی استفاده کردند.

مدیر کل بهزیستی استان در اداه گفت: در حال حاضر یک هزار و 499 خانواده چند قلو و 3 هزار و 117 قُل از خدمات بهزیستی بهره مند هستند که 538 دانشجو و 2 هزار و 630 دانش آموز چند قلو در استان وجود دارد.

مدیرکل بهزیستی استان توانمندسازی بهبود یافتگان را مهم ترین اقدام بهزیستی دانست و گفت: یکی از مهم ترین اقدامات در بحث درمان و پیشگیری، توانمندسازی افراد است که با خوداشتغالی و پرداخت تسهیلات در قالب خود اشتغالی انجام می گیرد و سال گذشته 281 نفر با پرداخت تسهیلات به خود اشتغالی رسیدند.

وی در ادامه به تفاهم نامه بسیج سازندگی برای احداث 500 واحد مسکونی برای شهرهای زیر 25 هزار نفر نیز اشاره کرد گفت: تا کنون سه میلیارد و 600 میلیون تومان کمک بلاعوض برای ساخت منزل پرداخت شده که 11 میلیارد تومان تسهیلات احداث مسکن اعطا شده است.

وی خاطر نشان کرد: سال گذشته برای 4280 نفر تسهیل گری اشتغال انجام گرفته است به طوریکه برای یک هزار و 516 تثبیت اشتغال و 2 هزار و 764 نفر اشتغال جدید با ساز و کار جدید ایجاد شده است.

کمک های صد میلیاردی توسط مردم

ارشدزاده اظهار داشت: جمع آوری و کمک های مردمی و جذب کمک های مردمی از دیگر فعالیت های بهزیستی است که در این راستا از خیرین و همیاران بهزیستی کمال تشکر را داریم که بیش از 100 میلیارد تومان به صورت نقدی، غیرنقدی و خدماتی به بهزیستی کمک کرده اند و امیدواریم خیران ما را باز هم همراهی کنند.

مدیرکل بهزیستی استان با تاکید بر اینکه مشکلات اقتصادی به دلیل تحریم های ظالمانه آمریکا، اقشار آسیب پذیر را بیشتر از سایر افراد تحت فشار قرار داده است، گفت: در این دو سال بیشترین مراجعات به بهزیستی و کمیته امداد شده است که برخی با معرفی و برخی نیز به صورت حضوری می آیند و با توجه به اینکه در بخش توانمندسازی، کارهای زیادی انجام شده بود ولی وضعیت اقتصادی این برنامه را دچار مشکل کرد و حتی افرادی که چند سال پیش توانمند شده بودند را نیز دچار مشکل کرده است.

انتهای پیام/


محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
کلیدواژه های این خبر
بیمار   مددجویان   اعصاب و روان   معلولان   آذربایجان شرقی   توانبخشی   کمک بلاعوض   امید به زندگی   کمک مردمی   مناسب سازی   خدمات اجتماعی   آذربایجان   سلامت اجتماعی   مرکز خدمات   مراکز نگهداری   مدیرکل بهزیستی   پیشگیری   اصحاب رسانه   سالمندان   روستاها   سالمندی  
اخبار مرتبط
8982 نفر از معلولان بوشهری تحت پوشش برنامه CBR قرار گرفتند
پانا
قرار گرفت 8982 نفر از معلولان بوشهری تحت پوشش برنامه CBR
برنا نیوز
483هزار معلول زیر پوشش برنامه توانبخشی مبتنی بر جامعه قرار دارند
ایرنا
483 هزار معلول تحت پوشش بهزیستی هستند/ ارتقای سطح خدمات
مهر نیوز
ساخت مسکن مددجویان دو معلول به بالا تا پایان امسال تکمیل می شود
تسنیم
سرمایه گذاری 6 هزار میلیارد تومانی برای فاز سوم مس سونگون
شبستان
جای خالی نظام مشاوره در مدارس حضور کمرنگ همدانی ها در غربالگری های بهزیستی
سایت جماران
آشنایی با رشته فیزیوتراپی
میگنا
تحویل 170 خانه به مددجویان بهزیستی آذربایجان شرقی
صدا و سیما
170 خانه به مددجویان بهزیستی آذربایجان شرقی تحویل داده شد
ایرنا
سالن های ورزشی برای معلولان مناسب سازی شوند
ایرنا
فعالیت بیش از 320 مهدکودک در کهگیلویه و بویراحمد
سایت جماران
راه اندازی اورژانس اجتماعی در خوانسار ضروری است
ایرنا
تقویت پیوند بین نسلی در منطقه 22
اکو تیتر
بهزیستی شاهرود 411 زن سرپرست خانوار را تحت پوشش دارد
سایت جماران
411 زن سرپرست خانوار زیرپوشش بهزیستی شاهرود است
ایرنا
تبعات منفی طلاق کمتر از سونامی نیست
سایت جماران
330 میلیارد ریال تسهیلات خوداشتغالی در اختیار معلولان استان مرکزی قرار گرفت
تسنیم
هزینه کرد 20 میلیارد ریالی برای معلولان کردستان/ مناسب سازی محیط و معابر شهری نیازمند همکاری همه ارگان هاست
تسنیم
تشکیل پرونده برای 25 ترنس در اصفهان/ اصفهان بیشترین چندقلو را دارد
برنا نیوز
لذت خدمت رسانی به سالمندان در منزل اگر فراموش نمی شود
ایرنا
چرا سالمندآزاری در ایران در رده سوم خشونت های خانگی قرار دارد؟
ایران آنلاین
مرکز جامع توانبخشی و مراقبتی سالمندان بویین زهرا افتتاح شد
مهر نیوز
سالمند آزاری رتبه سوم خشونت های خانگی در ایران
ملیت
کودک آزاری و همسر آزاری در صدر خشونت های خانگی
خبرآنلاین
«سالمند آزاری» رتبه سوم خشونت های خانگی در ایران
ایسنا
افزایش اعتبارات دولت به سازمان بهزیستی در سال 98
خبرگزاری موج
بهره برداری از 53 طرح در هفته بهزیستی با ایجاد 200 فرصت شغلی
برنا نیوز
افزایش مستمری مددجویان بهزیستی مشکلات را کاهش نمی دهد
ایرنا
میزگرد تخصصی بررسی «مشکلات جامعه معلولان» در دفتر تسنیم کردستان برگزار شد+تصاویر
تسنیم
کلینیک های مددکاری در مناطق مختلف آذربایجان شرقی راه اندازی می شود
تسنیم
50 واحد مسکن معلولان و زنان سرپرست خانوار در اردبیل به بهره برداری می رسد
تسنیم
4 پروژه بهزیستی در شهرستان خلخال افتتاح و به بهره برداری رسید
تسنیم
239 مددجو از چرخه مستمری بگیران بهزیستی همدان حذف شدند
ایرنا
برنامه ریزی برای توانمندسازی معلولان و آسیب دیدگان اجتماعی در مازندران
بلاغ مازندران
پرداخت سالیانه یک هزار میلیارد ریال یارانه به مراکز توانبخشی خراسان رضوی
خبرگزاری ایلنا
کسب رتبه برتر خراسان رضوی در حوزه مناسب سازی برای معلولان
سایت جماران
تعدادی از سالمندان مراکز بهزیستی ایلام مجهول الهویه هستند
تسنیم
1800 معلول زیرپوشش بهزیستی شهرستان آستارا هستند
مهر نیوز
واگذاری 100 مسکن به مددجویان استان تهران تا پایان شهریور
فارس
اخبار مرتبط
bltپانا : 8982 نفر از معلولان بوشهری تحت پوشش برنامه CBR قرار گرفتند
bltبرنا نیوز : قرار گرفت 8982 نفر از معلولان بوشهری تحت پوشش برنامه CBR
bltایرنا : 483هزار معلول زیر پوشش برنامه توانبخشی مبتنی بر جامعه قرار دارند
bltمهر نیوز : 483 هزار معلول تحت پوشش بهزیستی هستند/ ارتقای سطح خدمات
bltتسنیم : ساخت مسکن مددجویان دو معلول به بالا تا پایان امسال تکمیل می شود
bltشبستان : سرمایه گذاری 6 هزار میلیارد تومانی برای فاز سوم مس سونگون
bltسایت جماران : جای خالی نظام مشاوره در مدارس حضور کمرنگ همدانی ها در غربالگری های بهزیستی
bltمیگنا : آشنایی با رشته فیزیوتراپی
bltصدا و سیما : تحویل 170 خانه به مددجویان بهزیستی آذربایجان شرقی
bltایرنا : 170 خانه به مددجویان بهزیستی آذربایجان شرقی تحویل داده شد
bltایرنا : سالن های ورزشی برای معلولان مناسب سازی شوند
bltسایت جماران : فعالیت بیش از 320 مهدکودک در کهگیلویه و بویراحمد
bltایرنا : راه اندازی اورژانس اجتماعی در خوانسار ضروری است
bltاکو تیتر : تقویت پیوند بین نسلی در منطقه 22
bltسایت جماران : بهزیستی شاهرود 411 زن سرپرست خانوار را تحت پوشش دارد
bltایرنا : 411 زن سرپرست خانوار زیرپوشش بهزیستی شاهرود است
bltسایت جماران : تبعات منفی طلاق کمتر از سونامی نیست
bltتسنیم : 330 میلیارد ریال تسهیلات خوداشتغالی در اختیار معلولان استان مرکزی قرار گرفت
bltتسنیم : هزینه کرد 20 میلیارد ریالی برای معلولان کردستان/ مناسب سازی محیط و معابر شهری نیازمند همکاری همه ارگان هاست
bltبرنا نیوز : تشکیل پرونده برای 25 ترنس در اصفهان/ اصفهان بیشترین چندقلو را دارد
bltایرنا : لذت خدمت رسانی به سالمندان در منزل اگر فراموش نمی شود
bltایران آنلاین : چرا سالمندآزاری در ایران در رده سوم خشونت های خانگی قرار دارد؟
bltمهر نیوز : مرکز جامع توانبخشی و مراقبتی سالمندان بویین زهرا افتتاح شد
bltملیت : سالمند آزاری رتبه سوم خشونت های خانگی در ایران
bltخبرآنلاین : کودک آزاری و همسر آزاری در صدر خشونت های خانگی
bltایسنا : «سالمند آزاری» رتبه سوم خشونت های خانگی در ایران
bltخبرگزاری موج : افزایش اعتبارات دولت به سازمان بهزیستی در سال 98
bltبرنا نیوز : بهره برداری از 53 طرح در هفته بهزیستی با ایجاد 200 فرصت شغلی
bltایرنا : افزایش مستمری مددجویان بهزیستی مشکلات را کاهش نمی دهد
bltتسنیم : میزگرد تخصصی بررسی «مشکلات جامعه معلولان» در دفتر تسنیم کردستان برگزار شد+تصاویر
bltتسنیم : کلینیک های مددکاری در مناطق مختلف آذربایجان شرقی راه اندازی می شود
bltتسنیم : 50 واحد مسکن معلولان و زنان سرپرست خانوار در اردبیل به بهره برداری می رسد
bltتسنیم : 4 پروژه بهزیستی در شهرستان خلخال افتتاح و به بهره برداری رسید
bltایرنا : 239 مددجو از چرخه مستمری بگیران بهزیستی همدان حذف شدند
bltبلاغ مازندران : برنامه ریزی برای توانمندسازی معلولان و آسیب دیدگان اجتماعی در مازندران
bltخبرگزاری ایلنا : پرداخت سالیانه یک هزار میلیارد ریال یارانه به مراکز توانبخشی خراسان رضوی
bltسایت جماران : کسب رتبه برتر خراسان رضوی در حوزه مناسب سازی برای معلولان
bltتسنیم : تعدادی از سالمندان مراکز بهزیستی ایلام مجهول الهویه هستند
bltمهر نیوز : 1800 معلول زیرپوشش بهزیستی شهرستان آستارا هستند
bltفارس : واگذاری 100 مسکن به مددجویان استان تهران تا پایان شهریور
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.