مخبر - 1398/04/22 - چهار درصد از جمعیت استان معلولند/ رتبه پنجم آذربایجان شرقی در جمعیت سالمندی

چهار درصد از جمعیت استان معلولند/ رتبه پنجم آذربایجان شرقی در جمعیت سالمندی
ازشد زاده گفت:11 درصد از جمعیت استان ما شامل سالمندان است که جمعیت 420 هزار نفری را شامل می شوند.
چهار درصد از جمعیت استان معلولند/ رتبه پنجم آذربایجان شرقی در جمعیت سالمندی

به گزارش آناج، محسن ارشدزاده مدیر کل بهزیستی استان آذربایجان شرقی در نشست خود با اصحاب رسانه ضمن اشاره به شعار "به زیستن در گام دوم" به مسئله ی شفافیت، توانمندسازی و ارتقاء سلامت اجتماعی اشاره کرد و اظهار داشت: با توجه به فرصت ارائه گزارش عملکرد یکساله، در این هفته در نظر داریم 76 پروژه و طرح عمرانی در سطح استان بهره برداری کنیم که 56 مورد مربوط به مسکن مددجویان و معلولان بوده و 20 مورد در مورد مراکز تخصصی خدمات اجتماعی و پیشگیری است که مجموع این پروژه ها 11 میلیارد تومان هزینه داشت که بخشی از آن از طریق کمک مردمی، کمک بلاعوض و بودجه بهزیستی تامین شد.

ارشد زاده در بخش دیگر از سخنان خود ضمن اشاره خدمات دولت بیان داشت: دولت اعتبار 285 میلیارد تومان به بهزیستی اختصاص داده است و بیش از 100 میلیارد تومان نیز کمک مردمی در سال گذشته انجام گرفته است که در مجموع 385 میلیارد تومان توسط بهزیستی برای جامعه هدف هزینه شده است که 242 میلیارد تومان به جامعه هدف و 43 میلیارد تومان برای ارائه خدمات بود.

خدمت رسانی بهزیستی به 385 هزار نفر

وی در ادامه گفت: طبق آخرین آمار 385 هزار نفر از خدمات بهزیستی استان بهره مند میشوند که 145 هزار نفر در (قالب 115 هزار خانواده) از خدمات مستمری بهره مند هستند و 200 هزار نفر نیز از خدمات موردی یک یا چند خدمت در سال بهره مند هستند.


4 درصد استان دچار معلولیتند

میر کل بهزیستی آذربایجان شری همچنین در بخش دیگر از سخنان خود به جامعه معلولیت تاکید کرد و گفت: متاسفانه 4 درصد از افراد استان ما درچار معلولیت هستند که این میزان جمعیت 160 هزار نفری را در بر گرفته که بیش از 80 هزار نفر از خدمات مستمر و 80 هزار نفر یک خدمت و چند خدمت در سال دریافت می کند و بهزیستی در تلاش است با پیشگیری ، مشاوره و روش های دیگر میزان معلولیت را کاهش دهد.

آذربایجان شرقی پنجمین استان از نظر امید به زندگی

ارشد زاده افزود: همچنین با اشاره به اینکه بخش دیگری از خدمت ما شامل بخش سالمندان است افزود: 11 درصد از جمعیت استان ما شامل سالمندان است که 420 هزار نفر از جمعیت آذربایجان شرقی در سن سالمندی هستند که نشان از بالا بودن امید به زندگی است به طوریکه پنجمین استان از نظر جمعیت سالمندی هستیم.

وی در ادامه گفت: 80 درصد سالمندان استان نیاز به خدمات بهزیستی ندارند و در بخش مراقبت و نگهداری 99 درصد خدمات، خانواده محور بوده و کمتر از یک درصد به دلیل بی سرپرستی و بیماری در مراکز نگهداری می شود.

9 هزار بیمار مزمن روانی

ازشد زاده همچنین با اشاره به جمعیت 9 هزار نفری بیماران روانی مزمن نیازمند به کمک استان ، ابزار داشت:4 هزار و 600 نفر ازبیماران مزمن اعصاب و روان از خدمات بهزیستی بهره مند شده و 500 نفر نیز به صورت شبانه روزی در مراکز نگهداری می شود.

مدیرکل بهزیستی استان با بیان اینکه 127 مرکز خدمات توانبخشی در استان وجود دارد که 35 مرکز شبانه روزی برای نگهداری معلولان، سالمندان و بیماران روانی مزمن و 92 مرکز به صورت مراکز روزانه است که در مجموع همه ساله برای 10 هزار نفر خدمات می دهد.

ارشد زاده همچنین افزود: توانبخشی خانواده محور، پرداخت کمک هزینه پرستاری، مناسب سازی منزل و خودروی معلول، پلاک خودرو، ایاب و ذهاب، حمایت از کمک تحصیلی معلولان و معافیت سربازی برای یکی از اعضای خانواده معلولان را از دیگر فعالیت های بهزیستی است و در سال گذشته 276 نفر از اعضای خانواده معلولان، معافیت سربازی اعطا شده است.


25 هزار معلول روستا نشین

وی به اجرای طرح توانبخشی مبتنی بر جامعه در روستاها اشاره کرد و گفت: در این طرح معلولان شناسایی شده و خدمات مورد نیاز در همان محل مورد نیاز تامین می شود که 25 هزار نفر معلول روستا نشین تحت پوشش این برنامه قرار گرفته اند.

ارشدزاده به مناسب سازی محیط شهری و اداری برای تردد معلولان است که سال گذشته 102 جلسه برای پیگیری مناسب سازی فضای شهری برگزار شد.

وی به برگزاری 58 جلسه در شورای سالمندان برای پیگیری موضوع سالمندی، گفت: خوشبختانه در 4 شهرستان بنیاد فرزانگان برای پیگیری مسایل سالمندان تاسیس شده است که با یاری خدا، امسال تمام شهرستان ها این بنیاد تاسیس خواهد شد.

راه اندازی اورژانس اجتماعی در 17 شهرستان

مدیرکل بهزیستی استان ابراز کرد: بخش ارژانس اجتماعی یکی فعالترین بخش های رسیدگی به امور آسیب دیدگان و فوریت های اجتماعی است به طوریکه موفق شدیم تا در 17 شهرستان اورژانس اجتماعی راه اندازی شود و خدمات مورد نیاز در زمینه مداخله فردی و اجتماعی و مشاوره ای را ارائه کنیم که سال گذشته 40 هزار و 630 مورد خدمت در 17 مرکز اورژانس اجتماعی انجام گرفته است.

1920 کودک بی سرپرست و بدسرپرست تحت پوشش بهزیستی استان

وی همچنین خاطر نشان کرد: یک هزار و 920 کودک بی سرپرست و بدسرپرست تحت پوشش بهزیستی استان هستند که با تلاش توانستیم، یک هزار و 630 نفر از آنها را به کنار خانواده و اقوام و آشنایان درجه یک خود برگردانیم و تنها 290 نفر در خانه های کودکان بی سرپرست و بدسرپرست نگهداری کنیم در حالی که ما 24 خانه کودکان در استان ما وجود دارد که به غیر از شیرخوارگاه احسان، مابقی در قالب خیریه و توسط خیران و مردم اداره و تاسیس شده است.

11 هزار زن سرپرست خانوار و 1499 خانواده چند قلو در استان

وی تعداد زنان سرپرست خانواده را 11 هزار خانواده در استان اعلام کرد و گفت: این زنان از خدمات تسهیلاتی و توانمندسازی بهره مند شده اند و میتوانند یکی از فرزندان خود را با کفالت بهزیستی معاف از خدمت کند و سال گذشته، طبق قانون 171 نفر از فرزندان زنان سرپرست خانوار از معافیت سربازی استفاده کردند.

مدیر کل بهزیستی استان در اداه گفت: در حال حاضر یک هزار و 499 خانواده چند قلو و 3 هزار و 117 قُل از خدمات بهزیستی بهره مند هستند که 538 دانشجو و 2 هزار و 630 دانش آموز چند قلو در استان وجود دارد.

مدیرکل بهزیستی استان توانمندسازی بهبود یافتگان را مهم ترین اقدام بهزیستی دانست و گفت: یکی از مهم ترین اقدامات در بحث درمان و پیشگیری، توانمندسازی افراد است که با خوداشتغالی و پرداخت تسهیلات در قالب خود اشتغالی انجام می گیرد و سال گذشته 281 نفر با پرداخت تسهیلات به خود اشتغالی رسیدند.

وی در ادامه به تفاهم نامه بسیج سازندگی برای احداث 500 واحد مسکونی برای شهرهای زیر 25 هزار نفر نیز اشاره کرد گفت: تا کنون سه میلیارد و 600 میلیون تومان کمک بلاعوض برای ساخت منزل پرداخت شده که 11 میلیارد تومان تسهیلات احداث مسکن اعطا شده است.

وی خاطر نشان کرد: سال گذشته برای 4280 نفر تسهیل گری اشتغال انجام گرفته است به طوریکه برای یک هزار و 516 تثبیت اشتغال و 2 هزار و 764 نفر اشتغال جدید با ساز و کار جدید ایجاد شده است.

کمک های صد میلیاردی توسط مردم

ارشدزاده اظهار داشت: جمع آوری و کمک های مردمی و جذب کمک های مردمی از دیگر فعالیت های بهزیستی است که در این راستا از خیرین و همیاران بهزیستی کمال تشکر را داریم که بیش از 100 میلیارد تومان به صورت نقدی، غیرنقدی و خدماتی به بهزیستی کمک کرده اند و امیدواریم خیران ما را باز هم همراهی کنند.

مدیرکل بهزیستی استان با تاکید بر اینکه مشکلات اقتصادی به دلیل تحریم های ظالمانه آمریکا، اقشار آسیب پذیر را بیشتر از سایر افراد تحت فشار قرار داده است، گفت: در این دو سال بیشترین مراجعات به بهزیستی و کمیته امداد شده است که برخی با معرفی و برخی نیز به صورت حضوری می آیند و با توجه به اینکه در بخش توانمندسازی، کارهای زیادی انجام شده بود ولی وضعیت اقتصادی این برنامه را دچار مشکل کرد و حتی افرادی که چند سال پیش توانمند شده بودند را نیز دچار مشکل کرده است.

انتهای پیام/

منبع خبر : آناج

محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
کلیدواژه های این خبر
بیمار   مددجویان   اعصاب و روان   معلولان   آذربایجان شرقی   توانبخشی   کمک بلاعوض   امید به زندگی   کمک مردمی   مناسب سازی   خدمات اجتماعی   آذربایجان   سلامت اجتماعی   مرکز خدمات   مراکز نگهداری   مدیرکل بهزیستی   پیشگیری   اصحاب رسانه   سالمندان   روستاها   سالمندی  
اخبار مرتبط
بهزیستی کرمانشاه حدود 7 هزار مددجوی ناشنوا دارد
ایرنا
بوشهر| 8 میلیون نفر به صورت دائم خدمات توان بخشی در کشور دریافت می کنند
تسنیم
توانمندی های جهاددانشگاهی در راستای اهداف توسعه ای بهزیستی
ایکنا
مناسب سازی محیط دستگاه های اجرایی 19 درصد افزایش یافت
ایرنا
20 هزار نفر خدمات توانبخشی در روستاها و شهرها برخوردارند
مهر نیوز
تفرش و آشتیان، رکوردداران نرخ سالمندی در استان مرکزی
ایسنا
مناسب سازی دو مسیر در آستارا برای تردد معلولان
تین نیوز
2 مسیر در آستارا برای تردد معلولان مناسب سازی شد
ایرنا
خانواده های ایرانی به سمت غمی نهادینه شده حرکت می کنند
آریا
فرماندار شمیرانات: خانواده های ایرانی به سمت غمی نهادینه شده حرکت می کنند
ایرنا
نهادینه سازی فرهنگ احترام به سالمندان در جامعه ضروری است
ایرنا
حمایت مالی بهزیستی آذربایجان شرقی از کارفرمایانی که معلول استخدام کنند
تسنیم
حواسمان را جمعِ پیران کنیم
صدا و سیما
سیر فعالیت محققان و پژوهشگران ایرانی در مسیر درمان آلزایمر
ایرنا
انجام آزمایشات ژنتیک رایگان در آذربایجان شرقی برای پیشگیری از تولد فرزندان معلول
تسنیم
چرا معتادان متجاهر ساماندهی نشدند؟
سلامت نیوز
بسیاری از محیط های عمومی استان کرمان نیازمند مناسب سازی برای سالمندان است
تسنیم
تهران| نخستین مرکز نگهداری روزانه سالمندان غرب استان تهران در اسلامشهر راه اندازی شد
تسنیم
فراموشی پیران یا پیران فراموش شده
پانا
بهزیستی زنجان به 15 هزار مددجو مستمری ماهانه پرداخت می کند
ایرنا
فراموشی پیران یا پیران فراموش شده/ وقتی مرهمی برای دلتنگی وجود ندارد
فارس
جمعیت استان لرستان با چالش سالمندی روبرو است
خبرگزاری موج
48 هزار معلول تحت پوشش بهزیستی لرستان
خبرآنلاین
35 درصد معابر سبزوار برای معلولان مناسب سازی شده است
ایرنا
مناسب سازی محیط ضامن حضور معلولان در جامعه
سایت جماران
بهسازی سالانه 12 هزار فقره مسکن روستایی در همدان
سایت جماران
افزایش 60درصدی مستمری بگیران کشور در یک سال گذشته
آریا
چتر حمایتی بهزیستی بر سر مددجویان
تیتر شهر
طرح مناسب سازی محیطی ویژه تردد معلولان در سطح استان ایلام اجرایی شود
تسنیم
وام اشتغال مددجویان بهزیستی به 500 میلیون ریال افزایش یافت
سایت جماران
ابطال مجوز 2 مرکز ترک اعتیاد در خراسان شمالی
ایرنا
چتر حمایتی بهزیستی برای مددجویان
ایرنا
8982 نفر از معلولان بوشهری تحت پوشش برنامه CBR قرار گرفتند
پانا
قرار گرفت 8982 نفر از معلولان بوشهری تحت پوشش برنامه CBR
برنا نیوز
483هزار معلول زیر پوشش برنامه توانبخشی مبتنی بر جامعه قرار دارند
ایرنا
ساخت مسکن مددجویان دو معلول به بالا تا پایان امسال تکمیل می شود
تسنیم
تحویل 170 خانه به مددجویان بهزیستی آذربایجان شرقی
صدا و سیما
سالن های ورزشی برای معلولان مناسب سازی شوند
ایرنا
فعالیت بیش از 320 مهدکودک در کهگیلویه و بویراحمد
سایت جماران
راه اندازی اورژانس اجتماعی در خوانسار ضروری است
ایرنا
اخبار مرتبط
bltایرنا : بهزیستی کرمانشاه حدود 7 هزار مددجوی ناشنوا دارد
bltتسنیم : بوشهر| 8 میلیون نفر به صورت دائم خدمات توان بخشی در کشور دریافت می کنند
bltایکنا : توانمندی های جهاددانشگاهی در راستای اهداف توسعه ای بهزیستی
bltایرنا : مناسب سازی محیط دستگاه های اجرایی 19 درصد افزایش یافت
bltمهر نیوز : 20 هزار نفر خدمات توانبخشی در روستاها و شهرها برخوردارند
bltایسنا : تفرش و آشتیان، رکوردداران نرخ سالمندی در استان مرکزی
bltتین نیوز : مناسب سازی دو مسیر در آستارا برای تردد معلولان
bltایرنا : 2 مسیر در آستارا برای تردد معلولان مناسب سازی شد
bltآریا : خانواده های ایرانی به سمت غمی نهادینه شده حرکت می کنند
bltایرنا : فرماندار شمیرانات: خانواده های ایرانی به سمت غمی نهادینه شده حرکت می کنند
bltایرنا : نهادینه سازی فرهنگ احترام به سالمندان در جامعه ضروری است
bltتسنیم : حمایت مالی بهزیستی آذربایجان شرقی از کارفرمایانی که معلول استخدام کنند
bltصدا و سیما : حواسمان را جمعِ پیران کنیم
bltایرنا : سیر فعالیت محققان و پژوهشگران ایرانی در مسیر درمان آلزایمر
bltتسنیم : انجام آزمایشات ژنتیک رایگان در آذربایجان شرقی برای پیشگیری از تولد فرزندان معلول
bltسلامت نیوز : چرا معتادان متجاهر ساماندهی نشدند؟
bltتسنیم : بسیاری از محیط های عمومی استان کرمان نیازمند مناسب سازی برای سالمندان است
bltتسنیم : تهران| نخستین مرکز نگهداری روزانه سالمندان غرب استان تهران در اسلامشهر راه اندازی شد
bltپانا : فراموشی پیران یا پیران فراموش شده
bltایرنا : بهزیستی زنجان به 15 هزار مددجو مستمری ماهانه پرداخت می کند
bltفارس : فراموشی پیران یا پیران فراموش شده/ وقتی مرهمی برای دلتنگی وجود ندارد
bltخبرگزاری موج : جمعیت استان لرستان با چالش سالمندی روبرو است
bltخبرآنلاین : 48 هزار معلول تحت پوشش بهزیستی لرستان
bltایرنا : 35 درصد معابر سبزوار برای معلولان مناسب سازی شده است
bltسایت جماران : مناسب سازی محیط ضامن حضور معلولان در جامعه
bltسایت جماران : بهسازی سالانه 12 هزار فقره مسکن روستایی در همدان
bltآریا : افزایش 60درصدی مستمری بگیران کشور در یک سال گذشته
bltتیتر شهر : چتر حمایتی بهزیستی بر سر مددجویان
bltتسنیم : طرح مناسب سازی محیطی ویژه تردد معلولان در سطح استان ایلام اجرایی شود
bltسایت جماران : وام اشتغال مددجویان بهزیستی به 500 میلیون ریال افزایش یافت
bltایرنا : ابطال مجوز 2 مرکز ترک اعتیاد در خراسان شمالی
bltایرنا : چتر حمایتی بهزیستی برای مددجویان
bltپانا : 8982 نفر از معلولان بوشهری تحت پوشش برنامه CBR قرار گرفتند
bltبرنا نیوز : قرار گرفت 8982 نفر از معلولان بوشهری تحت پوشش برنامه CBR
bltایرنا : 483هزار معلول زیر پوشش برنامه توانبخشی مبتنی بر جامعه قرار دارند
bltتسنیم : ساخت مسکن مددجویان دو معلول به بالا تا پایان امسال تکمیل می شود
bltصدا و سیما : تحویل 170 خانه به مددجویان بهزیستی آذربایجان شرقی
bltایرنا : سالن های ورزشی برای معلولان مناسب سازی شوند
bltسایت جماران : فعالیت بیش از 320 مهدکودک در کهگیلویه و بویراحمد
bltایرنا : راه اندازی اورژانس اجتماعی در خوانسار ضروری است
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.