مخبر - 1398/04/22 - برخورد دوگانه با سدّ معبر/ بکارگیری از ظرفیت ICT در ساماندهی دست فروشان

برخورد دوگانه با سدّ معبر/ بکارگیری از ظرفیت ICT در ساماندهی دست فروشان
پس از پخش برنامه مطالبه درخصوص مشکلات دستفروشان، بسیاری از فعالین فضای مجازی به این نوع برخوردها اعتراض کردند.
برخورد دوگانه با سدّ معبر/ بکارگیری از ظرفیت ICT در ساماندهی دست فروشان

گروه اجتماعی آناج؛ تجمع دستفروشان مقابل فرمانداری موضوعی بود که موجب شد توجه بسیاری از مردم و مسئولان به این طیف از جامعه جمع شود. دلیل تجمع یک چیز بود: اعتراض به ممنوعیت دستفروشی در سطح معابر تبریز با استناد به ماده 55 قانون شهرداری ها و به درخواست مغازه دارانی که متضرر شده بودند.

تجمع با وعده فرماندار تبریز مبنی بر شکل گیری بازارچه های دائمی و ساماندهی دستفروشان به پایان رسید اما عدم برنامه متقن و اصولی برای ساماندهی بار دیگر صدای اعتراض دستفروشان تبریزی را بلند کرد.

آنها این بار به طرح بازار شب معترض و آن را غیر اصولی می دانستند. در این بین برخی از تصاویر و فیلم های منتشر شده در فضای مجازی از برخورد ناصحیح ماموران شهرداری با دستفروشان و همچنین فیلم های درگیری بین این دو طیف موجب ناراحتی و تاسف بسیاری از مردم و مسئولین گردید.

پوشش اخبار و خواسته های دستفروشان از ابتداعی ترین اقداماتی بود که پایگاه اطلاع رسانی آناج نسبت به آن اقدام کرد. در لینک های زیر بخوانید:

واکنش فرماندار تبریز به تجمع دست فروشان بازار در گفت وگو با آناج

جمع آوری دست فروشان به علت ایجاد سدمَعبر/ حق با اصناف است

تجمع جمعی از دستفروشان مقابل فرمانداری تبریز

دست فروشان، کد شناسایی می گیرند

یک واکنش جانبدارانه به دست فروشی در تبریز

برنامه مطالبه زمینه ی بروز واکنش ها

این تمام ماجرا نبود؛ عصر پنجشنبه، روح الله رشیدی در برنامه مطالبه که به صورت مستقیم از شبکه سهند استان آذربایجان شرقی پخش می گردید با بررسی مشکلات مربوط به دستفروشان تبریز از سهل انگاری و برخورد اشتباه شهرداری تبریز با دستفروشان سخن گفت و در آن برنامه دو وظیفه شهرداری که در قانون به آن اشاره شده است بازخوانی گردید.

قانون 55 شهرداری ها که به موضوع سد معبر و رفع آن اشاره دارد، توسط یکی از میهمانان برنامه مطرح شده و دلیل برخورد با دستفروشان اجرای این قانون عنوان شد. اما در مقابل، ماده 16 قانون بهبود کسب و کار نیز مطرح گردید که در آن ساماندهی و ایجاد مکانی مناسب برای دستفروشان توسط شهرداری ها به صراحت ذکر شده بود.

با اینکه در برنامه مذکور علارغم دعوت تهیه کنندگان برنامه، هیچ کدام از مسئولین شهرداری حضور نیافته بودند و جای پاسخگویی به مطالبات دستفروشان در برنامه خالی بود اما پیشنهادات ارائه شده همچنین شفاف سازی موضوع در خصوص پدیده دستفروشی موجب شد تا موج حمایت از دستفروشان تبریزی به فضای مجازی و صفحات شخصی کاربران کشیده شده و بسیاری از کاربران از مجموعه شهرداری تبریز خواستار ساماندهی و تعیین وضعیت دستفروشان شوند.

به مسلمانی برخی مسئولین شک دارم

فرهاد باغشمال از اولین کسانی بود که با انتشار مطلبی در صفحه شخصی خود با عنوان «زیر پوست شهر بزک شده است» با اشاره به برنامه مطالبه نوشت:

«گزارشی که برای این هفته برنامه تلویزیونی مطالبه تهیه شده بود، تکان دهنده بود. با دیدن اکییپ دوربین به دست، بیچاره ها اول فکر کردند که مامور جمع آوری سد معبر هستیم و شروع به جمع آوری سریع وسایل شان کردند و به کوچه فرعی فرار... بعد که هم پای شان شدیم و گفتیم که آمده ایم دردتان را بشنویم... شنیدیم آنچه نباید می شنیدیم.

دیدیم آنچه در زیر پوست این شهر بزک شده در حال اتفاق افتادن است و ظواهر آن قدر چشم ها و گوش ها را پوشانده که ناله گرسنه گان را نمی فهمیم و به قول نوحه خوان ها یا باید گوش هایت را بگیری یا حقش را ادا کنی...

به علت ضیق وقت! بخشی از گزارش تهیه شده از برنامه مطالبه پخش نشد، آنجا که کودکی دستفروش دل را به دریا زد و ترسان ترسان هم صحبت مان شد و با صورتی که مثل گچ سفید بود، و می لرزید از مادر بیمارش گفت و از مستاجری شان و این که پدرش نیز دستفروش است و برگ مو می فروشد.

یا آن دیگری که از معلولیت فرزند دختر جوانش گفت، آن دیگری از طفل شیرخوارش و آن دیگری از ضمانت هایی که نزد این و آن دارد و به فکر خودکشی افتاده است، و بعد آن یکی که بدن آش و لاش شده اش را که زیر لگدهای مامورین سد معبر کبود شده نشانم می دهد و می گوید واگذارش کرده ام به ابالفضل...

مثل همه امورات مان که سره و ناسره در هم پیچیده است، دستفروش واقعی نیز در ازدحام دستفروشان مغازه دار و سدّ معبر کنندگان اعظم، که کسی جرات فوت کردن چشم شان را ندارد، گم شده و فریادشان در محاق مانده است.

تلخی ماجرا آنجا بود که اکیپ تصویربرداری کارشان تمام شد و رفتند، من و روح اله رشیدی سلانه سلانه در حال بازگشت بودیم که چندنفری از آن ها دوباره دوره مان کردند و باز شروع کردند از بدبختی هایشان گفتن و البته بدون واهمه حضور دوربین و بدون ملاحظه...

بیچاره ها فکر می کردند ما کاره ای هستیم در این برهوت، برای علاج دردشان و مدام قسم و ناله و مویه می کردند که به خدا بریده ایم... بخدا شرمنده اهل و عیالیم...

اگر مسئولی در این دَرَن دشت، گزارش پنجشنبه شب مطالبه را دید و راحت خوابید، من در مسلمانی اش شک دارم.»

مصادیق سد معبر

روح الله رشیدی نیز بعد از برنامه با انتشار تصویری از محله "بازارچه سیلاب تبریز" و سد معبر انجام شده در آن نوشت:

«سالهاست ماده 55 قانون وظایف شهرداری ها، دستاویز شهرداری ها برای برخورد سخت با سد معبر قرار می گیرد. در تمام این سال ها، تنها مصداق سد معبر، دستفروش و دوره گرد بوده . این در حالی ست که بسیاری از مغازه ها، بخشی از خیابان و معبر را رسماً مال خود کرده اند، اما مشمول سد معبر نمی شود.

از این عجیب تر اینکه سدهای بزرگ و مشهودی مانند مراکز پزشکی و مجتمع های تجاری هیچ گاه مشمول این قانون نشده و سدمعبر محسوب نمی شود. برای مثال، راه بندان وحشتناک و دیوانه کنندهء ناشی از مجتمع پزشکی شیخ الرئیس در تبریز مصداق سدمعبر تشخیص داده نمی شود. چرا؟ چون کار پزشکی، کاری شیک و تمیز است و طبقهء پزشکان، پرقدرت است!

یا همین شعبات متعدد عابر بانک های بانک شهر در معابر و وسط میادین تبریز، مصداق سد معبر نیستند. چرا؟ چون بانک ها پول و زور دارند. این تبعیض را حتی آن پسرک ده سالهء آدامس فروش هم می فهمد.»

نبود برنامه مدون برای ساماندهی دستفروشان/ تفکر خطرناک برخی مدیران!

غلامرضا سیفی از فعالین رسانه ای نیز با انتشار مطلبی در صفحه شخصی خود به بررسی ابعاد مختلف پدیده دستفروشی و از نبود برنامه اصولی برای حل این مشکل نوشت و گفت:

«پر واضح است که شهرداری طرحی برای ساماندهی ندارد. رفتار شهرداری بیشتر نشان دهنده حذف دست فروشی است نه ساماندهی. اگر متولیان امر حتی بفرض، مدعیِ ساماندهی باشند باز چون طرحی در دست ندارند در میدان عمل، حذف دستفروشان اتفاق می افتد.

طرح های دم دستی، بدون مطالعه و بی پشتوانه علاج مشکل نیست. اینکه از ساعت 9 شب به بعد، اجازه دست فروشی داده شود و یا اینکه، به مناطق ده گانه توزیع شوند نشان دهنده ساده انگاری است. مگر ساعت 9 شب کسی در بازار پرسه می زند که خرید هم داشته باشد؟!

دستفروشی را باید به رسمیت شناخت و به دنبال ساماندهی آن بود. زمانی میتوان دست به اقدام زد که طرحی قانع کننده روی میز شهرداری وجود داشته باشد، آنهم به شرط ساماندهی نه برخورد حذفی. دستفروشان می توانند بخشی از نظام توزیع باشند.

در شرایط سخت اقتصادی، علی القاعده نباید دستفروشان به اولویت رسیدگی تبدیل می شدند. اراده محکم برای جمع آوری آنها، حیرت برانگیز است. برخی اخبار تایید نشده، حکایت از فشار فرمانداری به شهرداری برای جمع کردن بساط دستفروشان دارد که اگر خبر صحت داشته باشد، می توان تحلیل های متنوع تری ارائه داد.

تفکر خطرناکی است که برخی مدیران، در پاسخ به این سئوال که "دستفروشان در صورت جمع آوری، چگونه امرار معاش کنند؟" بگوید: "این دیگر به ما ربطی ندارد!" و النهایه اینکه؛ دستفروشی حرف امروز و دیروز نیست. دهه هاست که بخشی از مردم معاش خود را از این طریق تامین کرده اند اما بخاطر نگاه سرمایه سالارانه متولیان، هیچ وقت به رسمیت شناخته نشده اند. نمایندگان مجلس در این موضوع سهم قابل توجهی دارند. باید مطالبات همزمان در سطح بومی و ملی پیگیری شود.»

برخورد دوگانه با سد معبر/ دستفروش آری، ساختمان های تجاری و پزشکی خیر

حمید شیرازی یکی دیگر از فعالین رسانه ای تبریز هم با انتشار مطلبی در انتقاد از برخوردهای دوگانه با مسئله سد معبر نوشت:

«همه بهانه برخورد شهرداری با سد معبر به ماده 55 وظایف شهرداری ها خلاصه می شود و عمل بی چون و چرا به قوانین را دستمایه برخورد با دست فروشان می کنند.

گذشته از اینکه در شرایط فعلی اقتصادی جمع آوری دست فروشان که به نوعی شغل و محل درآمد خانواده ای محسوب می شود تبعات اجتماعی و شاید افزایش بزهکاری را به دنبال خواهد داشت، نگاه به مقوله سد معبر بحث جدایی می طلبد.

حقوق شهروندی و احترام به حق دیگر شهروندان، دست آویزی شده برای پیاده کردن برنامه های اجتماعی و اقتصادی طبقه و گفتمان خاصی که اکنون در شهر قدرت در دست دارند.

اگر بهانه عمل به قانون و حقوق شهروندی است، طبق قانون باید تمامی منازل مسکونی و مجموعه های خدماتی، اداری، درمانی و تجاری در هنگام ساخت، پارکینگ لازم در نظر گرفته شود.

که البته فقط برای منازل مسکونی این قانون رعایت می شود و کلینیک هایی همچون بهاران و... که در مرکزی ترین و محوری ترین خیابان شهر یک شبه قد میکشند و بالا می روند از این قوانین مستثنی هستند.

اگر قرار بر جمع آوری است صد البته همین مراکز که هم ترافیکشان و هم صد معبرشان بیشتر است مستحق ترند. تا به حال شنیده اید شهرداری برای فلان ساختمانی که تعلق به فلان گردن کلفت پولدار شهر دارد و یا مرکزی که برای فلان مسئول و مدیر است حکم قلع و قمع صادر کند؟

قلع و قمع شهرداری برای 20 سانت تخلف خانه یوسف آباد نشین و حالا هم دست فروش نگون بخت ایست که شیشه عمرش افتاده دست این جماعت.

واکنش ها به برخورد با دستفروشان تبریز به چند پُست اینستاگرامی محدود نشده و بسیاری از فعالان فضای مجازی تبریز نیز با انتشار مطالبی به حمایت از این قشر تحت فشار پرداختند».

واکنش تند امام جمعه تبریز به اهمال کاری شهرداری

نکته قابل تامل در موج ایجاد شده برای حمایت از دستفروشان تبدیل شدن حمایت از فضای مجازی به فضای حقیقی بود. امام جمعه تبریز، در خطبه های نماز جمعه با انتقاد از شهرداری تبریز در خصوص عدم ساماندهی دستفروشان، گفت:

اگر یادتان باشد سال قبل نسبت به ساماندهی و حل مشکلات دست فروشی در تبریز تذکراتی دادم ولی شهرداری تبریز بی توجهی کرد و عملی نساخت. در جلسه شورای فرهنگ عمومی نیز به شهردار تبریز موضع دست فروشان را یادآوری کردم.

هیچ کس نباید سدمعبر ایجاد کند و به کسب مغازه ها آسیب برساند، از طرفی دست فروشان هم نان آور خانواده هستند و باید به مشکلات آنان نیز رسیدگی شود، بنابراین مسئولان شهرداری تبریز باید تدبیری برای حل این موضوع بیاندیشند.

واکنش ها در فضای مجازی و همچنین سخنان امام جمعه تبریز در نکوهش برخورد با دستفروشان حاشیه امنی برای این قشر زحمت کش جامعه ایجاد کرده است اما این حاشیه امن موجب نمی شود که روال سابق مجددا تکرار شده و پس از مدتی بازهم حواشی ایجاد شود.

اکنون موضوع دستفروشان و ساماندهی آن ها به یکی از اولویت های تبریز تبدیل شده است، ضروری است نهادهای مسئول خصوصا شهرداری در اسرع وقت به این کار مبادرت ورزند، هرچند تاکنون برنامه شفافی برای ساماندهی مشاهده نشده است.

راهکار عملی برای ساماندهی دستفروشان

محمد کلامی، رئیس کمیته امداد آذربایجان شرقی در یادداشتی با ارائه راه کارهایی نحوه صحیح ساماندهی دستفروشان را توضیح داد:

برخورد خشن با هدف حذف دستفروشان، هم رفتار مناسبی نیست، هم به کارایی اقتصادی لطمه می زند و هم به هیچ عنوان اجراپذیر نیست. در سیاست گذاری «بهینه» و «اجراپذیر» در حوزه دستفروشی، حتما باید «هویت شغلی» هم شهریان دستفروش به رسمیت شناخته شود.

شهرداری در راستای هویت بخشیدن به شغل دستفروشان، باید با یک سازوکار بسیار ساده و سریع، به دستفروشان مجوز بدهد. سپس نقاط محدودی از شهر برای دستفروشی ممنوع اعلام شود، اما در نقاط دیگر دستفروشان آزاد باشند. کسی که مجوز دستفروشی می گیرد، متعهد می شود که:

یک. در آن نقاط ممنوعه بساط نکند.
دو. سالانه مبلغی به عنوان عوارض و مالیات علی الرأس به شهرداری بپردازد

در جامعه مان به لحاظ رشد شناختی، چه در سطح فردی و چه در سطح اجتماعی، به اندازه کافی پیش نرفته ایم و در نتیجه مشکلاتی بسیار ساده داریم که بعد از سال ها هنوز حل نشده اند.

یکی از مسائل ساده ای که حل نشده باقی مانده، موضوع دستفروشان است که متاسفانه در تبریر با آن برخورد علمی نشده است. در بسیاری از شهرهای پیشرفته جهان، دستفروشان با رنگ ها و نشانه های شهودی مختلف، به زیبایی و نشاط بخشی شهر کمک می کنند.

در تبریز هم می توانیم محل های استقرار دستفروشان را با چترهای رنگی مشخص کنیم. هر رنگ چتر می تواند نشانه یک رده از دستفروشان (فروشندگان خوراکی، فروشندگان لباس و...) باشد.

برای مثال آبنبات فروشی را تصور کنید که در خیابان با چتر آبی راه می رود و تبدیل به یک المان زیبایی شهر می شود. یک پیشنهاد دیگر، استفاده از ظرفیت های اینترنت و ICT است: دستفروشان می توانند هر کدام دارای یک ID مشخص باشند و یک اپلیکیشن طراحی شود که نقطه گذاری توسط آن انجام شود. در این صورت هم از دستفروش حفاظت می شود، هم از خریدار.

ساماندهی اصولی برای کل کشور

پیشنهاد بالا میتواند بعنوان یکی از راهکارهای قابل استناد برای ساماندهی دستفروشان است. از این دست راهکارها جهت ایجاد سازو کاری منطقی و ضابطه مند برای ساماندهی دستفروشان تبریز می تواند نمونه ای آزمایشی جهت استفاده برای کل کشور باشد. هرچند در گوشه و کنار کشور موضوع دست فروشی نه تنها چالش و محل مناقشه بلکه موجب بهتر دیده شدن شهر و جذب گردشگر نیز شده است.

انتهای پیام/

گزارش از: نوید اسماعیلی

منبع خبر : آناج

محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
کلیدواژه های این خبر
ساماندهی دستفروشان   آذربایجان شرقی   تبریز   کسب و کار   ماموران شهرداری   گرسنه   سد معبر   دریا   دست فروش   نوحه   شبکه سهند   مسلمانی   مردم و مسئولین   روح الله رشیدی   شهرداری   بازار   فضای مجازی   برنامه های تلویزیونی   فرمانداری   بازارچه   دستفروشان   کاربران  
اخبار مرتبط
عضو شورای شهر از پاسخ های شهردار اهواز قانع نشد
ایرنا
هیاهو برای هیچ
شهر فردا
آتش به اختیاری جوانان تبریزی در اصلاح تابلوی شهدا/ اقدام سوال برانگیز شهرداری تبریز در شهیدزدایی+ تصاویر
فارس
هیاهو برای هیچ/سد معبر در سنندج همچنان بلاتکلیف است
مهر نیوز
ویژه برنامه «بیر ایچیم عشق»؛ روایت جرعه ای از عشق به عاشورا
ایرنا
«بیر ایچیم عشق»؛ روایت جرعه ای از عشق به عاشورا
ایرنا
معرفی شهدای مداح آذربایجان شرقی در برنامه تلویزیونی «حنجره های زخمی»
خبرگزاری دفاع مقدس
اولین مدرسه تابستانی حقوق کودک در تبریز آغاز به کار کرد
ایرنا
عبدل آباد منطقه ای زیر ذره بین شهرداری/ مغازه داران و اهالی از دست دستفروشان نجات یافتند
تیتر شهر
ساماندهی دستفروشان در مترو جزو وظایف شهرداری است
آریا
موضع شهرداری درباره دست فروشان مترو
خبرآنلاین
دستفروشی؛ کاسبی یا مزاحمت!
ایسنا
ضرورت آموزش کنترل خشم برای شهربانان و حریم بان ها/ شهرداری تاکنون چه می کرده است؟!
تیتر شهر
خیابان ناامنی که به پاتوق خانوادگی تبدیل شد +عکس
مشرق نیوز
طرحی که با تاریک شدن هوا اجرای آن هم به پایان می رسد!/ باور دم خروس یا قسم حضرت عباس؟
آنا نیوز
نظارت کاملی بر اجناس عرضه شده در روزبازارها انجام می شود
آنا نیوز
انتقال دستفروشان منطقه 19 به پارک مطهری + تصاویر
تسنیم
آیا دستفروشان ساماندهی می شوند؟
رویداد 24
سرانجام مصوبه ساماندهی مشاغل سیار به کجا رسید؟
پانا
انتقال دستفروشان منطقه 19 به پارک مطهری
بلدیه فردا
توانمندسازی زنان سرپرست خانوار خوزستان در مناطق سیل زده
ایرنا
نانی که در " بساط " آجر می شود
صدا و سیما
تدوین طرح جامع پدافند غیرعامل مجموعه تاریخی بازار تبریز جدی گرفته شود
برنا نیوز
تدوین طرح جامع پدافند غیرعامل مجموعه بازار تبریز جدی گرفته شود
مهر نیوز
توضیحاتی درباره خانواده کرمانشاهی که در پارک زندگی می کنند
میزان
تجهیز بازار عبدل آباد به مبلمان شهری تا دو ماه آینده
باشگاه خبرنگاران
آتشِ بی توجهی به میراث قم
قم نیوز
گزارش تسنیم از آتشِ بی توجهی به میراث قم؛ میراثی که دل می سوزاند ولی متولی هوشیاری ندارد
تسنیم
شرکت ساماندهی تهران با انتقال دستفروشان بازار احسانی به بوستان مخالف است
ایرنا
دستفروشان مناطق 6و11و 13و1 ساماندهی شدند
خبرگزاری موج
رضایت شهروندان از اجرای طرح «انضباط شهری»
آریا
تداوم طرح انضباط شهری
همشهری آنلاین
افتتاح 200 پروژه عمرانی در هفته دولت / ساماندهی تاسیسات بازار تبریز ضروریست
آریا
بیش از 200 پروژه عمرانی افتتاح و کلنگ زنی می شود
شبستان
طرح زوج و فرد از پانزدهم مهر ماه به طور رسمی در تبریز اجرا می شود
سایت جماران
طرح زوج و فرد از 15 مهر در تبریز آغاز می شود
تسنیم
ساماندهی دست فروشان عبدل آباد مطالبه مردم، شورایاران و کسبه ی محل بود
آریا
200 طرح عمرانی تبریز در هفته دولت افتتاح و کلنگ زنی می شود
ایرنا
تبریز سالم ترین شهرستان آذربایجان شرقی امنیت و آزادی های سیاسی اصلی ترین اولویت ما در تبریز است
سایت جماران
تبریز سالم ترین شهرستان آذربایجان شرقی/ امنیت و آزادی های سیاسی اصلی ترین اولویت ما در تبریز است
خبرگزاری ایلنا
اخبار مرتبط
bltایرنا : عضو شورای شهر از پاسخ های شهردار اهواز قانع نشد
bltشهر فردا : هیاهو برای هیچ
bltفارس : آتش به اختیاری جوانان تبریزی در اصلاح تابلوی شهدا/ اقدام سوال برانگیز شهرداری تبریز در شهیدزدایی+ تصاویر
bltمهر نیوز : هیاهو برای هیچ/سد معبر در سنندج همچنان بلاتکلیف است
bltایرنا : ویژه برنامه «بیر ایچیم عشق»؛ روایت جرعه ای از عشق به عاشورا
bltایرنا : «بیر ایچیم عشق»؛ روایت جرعه ای از عشق به عاشورا
bltخبرگزاری دفاع مقدس : معرفی شهدای مداح آذربایجان شرقی در برنامه تلویزیونی «حنجره های زخمی»
bltایرنا : اولین مدرسه تابستانی حقوق کودک در تبریز آغاز به کار کرد
bltتیتر شهر : عبدل آباد منطقه ای زیر ذره بین شهرداری/ مغازه داران و اهالی از دست دستفروشان نجات یافتند
bltآریا : ساماندهی دستفروشان در مترو جزو وظایف شهرداری است
bltخبرآنلاین : موضع شهرداری درباره دست فروشان مترو
bltایسنا : دستفروشی؛ کاسبی یا مزاحمت!
bltتیتر شهر : ضرورت آموزش کنترل خشم برای شهربانان و حریم بان ها/ شهرداری تاکنون چه می کرده است؟!
bltمشرق نیوز : خیابان ناامنی که به پاتوق خانوادگی تبدیل شد +عکس
bltآنا نیوز : طرحی که با تاریک شدن هوا اجرای آن هم به پایان می رسد!/ باور دم خروس یا قسم حضرت عباس؟
bltآنا نیوز : نظارت کاملی بر اجناس عرضه شده در روزبازارها انجام می شود
bltتسنیم : انتقال دستفروشان منطقه 19 به پارک مطهری + تصاویر
bltرویداد 24 : آیا دستفروشان ساماندهی می شوند؟
bltپانا : سرانجام مصوبه ساماندهی مشاغل سیار به کجا رسید؟
bltبلدیه فردا : انتقال دستفروشان منطقه 19 به پارک مطهری
bltایرنا : توانمندسازی زنان سرپرست خانوار خوزستان در مناطق سیل زده
bltصدا و سیما : نانی که در " بساط " آجر می شود
bltبرنا نیوز : تدوین طرح جامع پدافند غیرعامل مجموعه تاریخی بازار تبریز جدی گرفته شود
bltمهر نیوز : تدوین طرح جامع پدافند غیرعامل مجموعه بازار تبریز جدی گرفته شود
bltمیزان : توضیحاتی درباره خانواده کرمانشاهی که در پارک زندگی می کنند
bltباشگاه خبرنگاران : تجهیز بازار عبدل آباد به مبلمان شهری تا دو ماه آینده
bltقم نیوز : آتشِ بی توجهی به میراث قم
bltتسنیم : گزارش تسنیم از آتشِ بی توجهی به میراث قم؛ میراثی که دل می سوزاند ولی متولی هوشیاری ندارد
bltایرنا : شرکت ساماندهی تهران با انتقال دستفروشان بازار احسانی به بوستان مخالف است
bltخبرگزاری موج : دستفروشان مناطق 6و11و 13و1 ساماندهی شدند
bltآریا : رضایت شهروندان از اجرای طرح «انضباط شهری»
bltهمشهری آنلاین : تداوم طرح انضباط شهری
bltآریا : افتتاح 200 پروژه عمرانی در هفته دولت / ساماندهی تاسیسات بازار تبریز ضروریست
bltشبستان : بیش از 200 پروژه عمرانی افتتاح و کلنگ زنی می شود
bltسایت جماران : طرح زوج و فرد از پانزدهم مهر ماه به طور رسمی در تبریز اجرا می شود
bltتسنیم : طرح زوج و فرد از 15 مهر در تبریز آغاز می شود
bltآریا : ساماندهی دست فروشان عبدل آباد مطالبه مردم، شورایاران و کسبه ی محل بود
bltایرنا : 200 طرح عمرانی تبریز در هفته دولت افتتاح و کلنگ زنی می شود
bltسایت جماران : تبریز سالم ترین شهرستان آذربایجان شرقی امنیت و آزادی های سیاسی اصلی ترین اولویت ما در تبریز است
bltخبرگزاری ایلنا : تبریز سالم ترین شهرستان آذربایجان شرقی/ امنیت و آزادی های سیاسی اصلی ترین اولویت ما در تبریز است
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.