مخبر - 1398/04/21 - اروپا باید برای نجات برجام تلاش کند/ فقط به دنبال استفاده صلح آمیز از انرژی هسته ای هستیم/ ساخت بمب اتم با اصول دینی و دکترین دفاعی ما سازگاری ندارد

اروپا باید برای نجات برجام تلاش کند/ فقط به دنبال استفاده صلح آمیز از انرژی هسته ای هستیم/ ساخت بمب اتم با اصول دینی و دکترین دفاعی ما سازگاری ندارد
به گزارش حوزه سیاست خارجی گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، کاظم غریب آبادی، سفیر و نماینده دائم کشورمان نزد سازمان ملل و سایر سازمان های بین المللی مستقر در وین، طی مصاحبه ای با هفته نامه دی زایت آلمان، به بررسی مرتبط با برجام پرداخت.
اروپا باید برای نجات برجام تلاش کند/ فقط به دنبال استفاده صلح آمیز از انرژی هسته ای هستیم/ ساخت بمب اتم با اصول دینی و دکترین دفاعی ما سازگاری ندارد

ضبه گزارش حوزه سیاست خارجی گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، کاظم غریب آبادی، سفیر و نماینده دائم کشورمان نزد سازمان ملل و سایر سازمان های بین المللی مستقر در وین، طی مصاحبه ای با هفته نامه دی زایت آلمان، به بررسی مرتبط با برجام پرداخت. ترجمه این مصاحبه که در تاریخ 19 تیرماه و بطور خلاصه تر منتشر شد، متن این مصاحبه به شرح زیر می باشد؛ آقای سفیر، چرا دولت شما برخورد مرگباری را با توافق هسته ای نمود؛ چرا بخشی از تعهدات خود را معلق نمودید؟
این نه ما، بلکه آمریکا بود که برجام را که یک توافق بین المللی تضمین شده از سوی شورای امنیت سازمان ملل بود، نابود کرد. آن ها یکجانبه و برخلاف حقوق بین الملل از برجام خارج شدند و تحریم های جدیدی را علیه ما اعمال نمودند. این اتفاق در ماه می سال گذشته رخ داد. ما صبر بسیار زیادی از خود نشان داده ایم و اکنون واکنش نشان می دهیم. در واقع، ما هفته گذشته از میزان محدودیت مورد توافق غنی سازی اورانیوم با غنای پائین عبور کردیم. ما این کار را بر مبنای یک سازوکار شفاف و طبق مفاد برجام انجام دادیم و آن را نیز اعلام کردیم؛ این نقض برجام نبود.
چرا نقض برجام نیست؟
مواد 26 و 36 برجام این حق را به ما می دهند تا تعهدات خود را در صورتی که دیگران توافق را نقض کنند، به طور کلی یا جزئی متوقف کنیم.
این یک تفسیر بسیار حقوقی از برجام است. به علاوه، اکنون دولت شما اعلام کرده که ایران شروع به غنی سازی اورانیوم با سطوح خلوص بالاتر از 3/76 درصد (تا بیست درصد) که در برجام آمده، نموده است که یک گام بزرگ به سمت تسلیحاتی شدن می باشد. مهمتر از همه اینکه آیا شما تصمیم به ساختن بمب گرفته اید؟
یک فتوا در ایران علیه بمب هسته ای وجود دارد؛ یک حکم توسط بالاترین مرجع مذهبی و سیاسی. ما فقط به دنبال استفاده صلح آمیز از انرژی هسته ای هستیم. ما هرگز قصد نداریم تا با تولید سلاح، تبدیل به یک قدرت نظامی هسته ای شویم.
یک ادعا به طور گسترده در غرب مورد بحث می باشد. این سوءظن، یکی از دلایلی بود که برجام در جولای 2015 بعد از سال ها مذاکرات سخت به نتیجه رسید. اکنون سه کشور اروپایی عضو برجام یعنی انگلستان، فرانسه، آلمان، شرکای اروپایی شما و امضا کنندگان توافق به شما اصرار می کنند تا از تنش دوری کنید و همه تعهداتتان را ذیل این توافق انجام دهید. چرا به آن ها چیزی نمی گوئید؟
اگر برجام به این اندازه برای اروپایی ها مهم است، آن ها باید فورا اقدامات عملی برای نجات آن انجام دهند. وقتی آمریکا به طور یکجانبه از برجام خارج شد، اروپایی ها از ما خواستند تا ما خارج نشویم. آن ها به ما گفتند که یک ماه به ما زمان بدهید؛ یک ماه زمان بدهید تا خسارت هایی را که شما را بواسطه از سرگیری تحریم های آمریکا و کمپین "فشار حداکثری" رنج می دهد، جبران کنیم. حالا بیش از 14 ماه از آن زمان گذشته و در طول این مدت، فقط ایران تعهدات خود را انجام داده است. به علت باج خواهی آمریکا و اعمال تحریم ها، تجارت و همکاری با ایران بسیار بسیار دشوار شده است. حتی برای ما ممکن نیست تا بودجه خود را از طریق بانکی منتقل کنیم. هرگز چنین وضعیتی مورد قبول ما نیست.
در مورد این نقل قول ترامپ که "شما با آتش بازی می کنید"، نظرتان چیست؟
آمریکایی ها به تحریم کردن عادت کرده اند. آن ها حتی از تحریم مقام معظم رهبری ما چشم پوشی نکردند. همچنین تهدید کرده اند وزیر خارجه ما را نیز در فهرست تحریم ها قرار خواهند داد. آیا این نشان می دهد که آمریکایی ها می خواهند مسئله را حل کنند؟ این آن چیزی است که آمریکایی ها از آن به عنوان فرصت دیپلماسی نام می برند! توصیه می کنیم که آمریکا، آتش را شعله ور تر نکند. این آمریکاست که همواره به ایجاد تنش می پردازد.
آیا شما از جنگ نمی ترسید؟ آیا فکر نمی کنید که آمریکا ممکن است با کمک رژیم صهیونیستی، به تاسیسات هسته ای ایران حمله کنند؟
ما خیلی خوب می دانیم که تندور هایی در دولت آمریکا وخارج از آن وجود دارند. جان بولتون، مشاور امنیت ملی آمریکا یکی از این افراد می باشد. او بار ها پیشنهاد حمله به ایران را داده است. ولی من فکر نمی کنم که رهبران آمریکا این قدر احمق باشند که جنگ علیه ایران را شروع کنند. ضمن تاکید بر اینکه ایران دنبال جنگ نیست، اما آن ها می دانند که ایران چقدر قوی است و چه ابزار هایی برای مقابله دارد.
بعد از اینکه سپاه پاسداران ایران یک پهپاد آمریکایی را آنگونه که واشنگتن ادعا می کند، بر فراز آب های بین المللی سرنگون نمود ...
نه، نه، قطعا بر فراز آسمان ایران بود.
ترامپ بر اساس اظهار خودش، دستور توقف حمله نظامی به ایران را داده است؛ حمله ای که در واقع دستور آن صادر شده بود.
به خاطر ترحم او و اینکه محاسبه کرده که 150 قربانی احتمالی دارد؟! چگونه می توان او را باور کرد؟ تحریم های آمریکا تاکنون جان انسان های بی گناه بسیاری را در کشور های تحت تحریم گرفته است؛ چه برسد به اشغال عراق که بر اساس یک دروغ آمریکایی شروع شد.
آیا شما قصد نداشتید یا حتی سعی ننمودید که تنگه هرمز، مسیر عبور بیش از یک چهارم نفت های تجاری در جهان را ببندید؟ آیا شما حمله علیه نفتکش ها که ماه گذشته رخ داد را تائید نکردید؟
حمله به نفتکش ها از سوی ایران نبود، آمریکایی ها ایران را مقصر قلمداد جلوه دادند، بدون حتی ارائه یک سند ساده. ایران از بی ثباتی و ناامنی در منطقه نفعی نمی برد. این ها اتفاقاتی بودند که دستان آمریکا پشت آنهاست برای بدنام کردن ایران.
آیا شما به جنگ های چریکی توسط شبه نظامیان شیعه در عراق علیه نیرو های آمریکایی فکر نمی کردید، یا حمله از سوی حزب الله؟ آیا شما تهدید نمی کردید که میلیون ها پناهجوی افغانی را که به طور موقت در ایران سرپناه گرفته اند، به اروپا بفرستید؟
ایران منبع ترس و وحشت نیست. درست است که تحریم ها شرایط زندگی هموطنان ما را تحت تاثیر قرار داده، اما مردم ایران صبر و تحمل بالایی دارند و اگر کرامت ما خدشه دار شود، مردم ما به یکدیگر نزدیکتر می شوند.
دولت آمریکا اخیرا تأیید کرده که یک حمله سایبری علیه ایران انجام داده است. سیاستمداران در واشنگتن درباره تشدید این حملات صحبت می کنند. آیا شما یک جنگ سایبری را پیش بینی می کنید؟
اقدامات آمریکا مغایر حقوق بین الملل است. در هر صورت، ما کاملا برای دفاع در برابر هر نوع تهاجمی آماده ایم و قادر به ضد حمله در این حوزه نیز هستیم.
هیچ کس طرفدار افزایش تنش و همچنین تشدید جنگ واژه ها که هم اکنون بالا گرفته، نیست. ترامپ ایران را تهدید به "نابودی کامل" می کند، و رئیس جمهور روحانی، کاخ سفید را بیمار "عقب مانده ذهنی" می خواند. جهت آرام کردن وضعیت، شما چه چیزی از اروپا توقع دارید؟ یا اینکه آیا شما بر روی حمایت بیشتر سایر امضاء کنندگان برجام یعنی چین و روسیه حساب کردید؟
ما روابط خوبی با روسیه و چین داریم. اما اکنون اروپایی ها در مرکز این تحولات کنونی هستند. این بستگی به اقدامات اروپا و اقدامات انگلستان، فرانسه و آلمان دارد تا خسارت وارده را در اثر خروج یکجانبه آمریکا از برجام، جبران نمایند. هر عضو برجام باید سهم و مسئولیت خود را ایفا نماید.
نظر شما در مورد این نکته چیست؟ مهم ترین کشور های اروپایی، اینستکس را پایه گذاری کردند، یک سیستم تهاتر طراحی شده تا استفاده از دلار را دور بزند. سرانجام اعلام شد که این سیستم عملیاتی شده و چند میلیون یورو برای آن تأمین اعتبار شده است. ولی این برای چرخاندن تراکنش هایی مانند دارو و غذا می باشد. این سیستم نمی تواند معاملات با سطوح بزرگتر، مانند معاملات نفتی را مدیریت کند. چند میلیون یورو؟! این سیستم باید بتواند در حقیقت میلیارد ها یورو را مدیریت کند. برای ما بسیار ضروری است تا نفت خود را بدون هیچ محدودیتی بفروشیم؛ این اصلی ترین منبع درآمد ما می باشد. آن چیزی که ما می بینیم، این است که اینستکس کاملا عملیاتی نیست، و اگر هم چنین باشد، این تازه اول راه است. ما باید تمامی حقوق خود که ذیل برجام تضمین شده است را استیفا کنیم. بعلاوه، اینستکس بایستی عملکردی جهانی داشته باشد. تا این لحظه فقط چند کشور اروپایی به این سازوکار پیوسته اند.
در حال حاضر، اروپایی ها به تدابیر تنبیهی جدید علیه ایران فکر می کنند. آن ها تصمیم یکشنبه گذشته شما درخصوص آغاز غنی سازی اورانیوم با درصد بیشتر را یک نقض برجام می دانند.
این یک نقض نیست. امیدوارم اروپایی ها به اندازه کافی باهوش باشند که این کار را نکنند. اگر آن کار را انجام دهند، سبب می شود که وضعیت به طور فوق العاده ای بدتر شود.
این موضوع، خوشبینانه به نظر نمی رسد. شما می خواهید از جنگ پرهیز کنید، برخی سیاستمداران در غرب پیشنهاد مذاکره مجدد در مورد برجام را داده اند. آن ها می گویند که برجام بایستی محدود کننده برنامه موشکی بالستیک شما باشد و اینکه ایران بایستی هرگونه غنی سازی اورانیوم را رد نماید.
برجام، قابل مذاکره مجدد نیست. غنی سازی اورانیوم هم حق قانونی و مشروع تمامی دولت هایی است که عضو معاهده عدم اشاعه هستند. طبیعتا، این حق رژیم اسرائیل که ان. پی. تی را هرگز امضاء نکرده، نیست. اما در مورد مذاکرات احتمالی، هیچ کشور عاقلی با کسی که تفنگ را روی سینه اش گذاشته، مذاکره نمی کند. این تحریم ها باید کاملاً برداشته شوند تا برجام و دیپلماسی حفظ شود.
رئیس جمهور آمریکا، ایران را تهدید کرده است. با این حال، او همچنین پیشنهاد گفتگو ها بدون هیچ پیش شرطی را مطرح کرده است. چرا شما او را امتحان نمی کنید؟ مانند روشی که کره شمالی در حال امتحان کردن وی می باشد. یا اینکه شما معتقدید که گفتگوی واقعی با ترامپ، فقط زمانی ممکن است که مانند کره شمالی یک سلاح هسته ای در اختیار داشته باشید؟
کره شمالی از ان. پی. تی خارج شده است. وقتی ترامپ تصمیم به گفتگوی رو در رو با کره شمالی که دارای سلاح هسته ای است، گرفت، در همان زمان فشار و تحریم ها را علیه ایران که سلاح هسته ای را انکار کرده، بیشتر نمود. این یک سیگنال غلط به جامعه بین المللی در مورد اعتماد به آمریکاست.
در یک مقاله در نیویورک تایمز، یکی از اساتید علوم سیاسی دانشگاه شیکاگو نوشته است: سیاست آمریکا علیه ایران در طی یکسال گذشته، ثابت نمود که رهبران ایران اشتباه کردند که یک بازدارندگی هسته ای را در دهه اول سال 2000 ایجاد نکردند. به عقیده وی، در چنین شرایطی، شما از لحاظ راهبردی در یک موقعیت بسیار بهتری می بودید. آیا وی درست می گوید؟
ایده ای را مطرح کرده که برای محققان می تواند جالب باشد و حاکی از رویکرد رئالیستی به روابط بین الملل است. اما ما نمی خواهیم بمب اتمی بسازیم. چنین کاری با اصول دینی و دکترین دفاعی ما سازگاری ندارد. کاهش اقدامات ما تحت برجام، کاملا قابل برگشت هستند. برگشت ما در کمتر از یک ساعت ممکن است؛ اما به شرطی که همه طرف های موجود توافق نیز تعهدات خود را به طور کامل و موثر اجراء کنند. اقدامات اخیر برای حفظ برجام است.
انتهای پیام/
منبع خبر : باشگاه خبرنگاران

محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
کلیدواژه های این خبر
آلمان   مقام معظم رهبری   خسارات   آمریکا   مذهبی   باج خواهی   شرکای اروپایی   کشور اروپایی   توافق هسته ای   معلق   خلوص   نماینده دائم   کمپین   غریب   نقض برجام   همکاری با ایران   صلح آمیز   برجام   بین الملل   دونالد ترامپ   سیاست خارجی   سازمان ملل متحد   وین   انگلیس   اروپا   تحریم آمریکا علیه ایران   غنی سازی اورانیوم   سازمان های بین المللی   نجات برجام   شورای امنیت سازمان ملل متحد  
اخبار مرتبط
واکنش ایران به بیانیه تروئیکای اروپا درباره حمله به آرامکو/ آمریکا از شرکای اروپایی خود تشکر کرد
آریا
ترامپ: ما فشار زیادی بر ایرانی ها وارد می کنیم
باشگاه خبرنگاران
ظریف: تنها راه اروپا در قبال ایران، سرپیچی از آمریکاست
مثلث
نجات برجام ممکن است
برنا نیوز
توصیه سناتور جمهوری خواه به ترامپ برای فعال کردن «مکانیسم ماشه»
فارس
اروپایی ها با ادعا های آمریکا علیه ایران در زمینه های موشکی و منطقه ای همسو شده اند/ تلاش فرانسه برای عقب نشینی ایران از محور مقاومت
خبرگزاری دانشجو
انتشار جزئیات جدیدی از طرح فرانسه درباره ایران
تیتر شهر
تحریم آمریکا علیه ایران ثبات خاورمیانه را به خطر انداخته است
بولتن نیوز
هشدار چین در خصوص تحریم های آمریکا علیه ایران
افکار نیوز
تحریم های آمریکا علیه ایران ثبات خاورمیانه را به خطر انداخته است
قدس آنلاین
چین: تحریم های آمریکا علیه ایران ثبات خاورمیانه را به خطر انداخته است
موج رسا
ترامپ باعث افزایش سرعت برنامه هسته ای ایران شده است
شعار سال
بن رودز: ترامپ باعث افزایش سرعت برنامه هسته ای ایران شده است
دنیای اقتصاد
اگر ابتکار مکرون برای نجات برجام جواب ندهد، ممکن است اروپا تلاش های خود برای دور زدن تحریم های آمریکا را افزایش دهد
انتخاب
به خاطر تحرکات آمریکا، ایران تعهدات برجامی خود را کاهش داد
شعار سال
فرانسه، کاهش تعهدات برجامی ایران را تقصیر آمریکا می‎داند
پارسینه
دیپلمات ارشد فرانسوی: آمریکا عامل کاهش تعهدات برجامی ایران است
ایرنا
پاسخ ایران به تحریم های آمریکا و بدعهدی اروپا
آفتاب
نیویورک تایمز گام سوم را پاسخ ایران به آمریکا و اروپا توصیف کرد
خبرآنلاین
گام سوم ایران پاسخی به تحریم های آمریکا و بدعهدی اروپایی هاست
ایرنا
ایران برای حفظ برجام انعطاف پذیری زیادی نشان داده است/ خسارت بار بودن شرط بندی بر سر قول و قرارهای اروپا
آنا نیوز
روزنامه روس: دور جدید کاهش تعهدات ایران پاسخ به ادامه تحریم های آمریکاست
تسنیم
ظریف: اروپا باید راهی برای آسان تر شدن شرایط برای ایران بیابد
ملیت
ظریف: اروپا اجرای تعهداتش را آغاز کند ایران آماده است گام هایی را که برداشته لغو کند
پانا
ظریف: پیشنهادهای مکرون درباره ی برجام در مسیر خوبی است
انصاف نیوز
غریب آبادی در پی تحریم ظریف به مدیران کل سازمان های بین المللی و سفرای مستقر در وین نامه داد
فارس
مشاور سابق کاخ سفید: احتمال دارد ترامپ خواستار شکل گیری یک کانال ارتباطی بین ایران و آمریکا شود
خرداد نیوز
الشرق الاوسط: برجام الاغ مرده است؛ امیدی به بلند شدنش نیست
هشت صبح
ترامپ از تاثیر ظریف در انتخابات 2020 آمریکا وحشت دارد
اقتصاد نیوز
درخواست ضد ایرانی آمریکا از اروپایی ها
فردا نیوز
هشدار آمریکا به اروپا درباره دخیل کردن صادرات نفت ایران در «اینستکس»
فارس
علاقه مندی اتحادیه اروپا به پیوستن روسیه به اینستکس؛ از حرف تا عمل
تسنیم
تحلیل روزنامه انگلیسی از تلاش چین و اروپا برای حفظ برجام در مخالفت با آمریکا
ایرنا
هشدار آمریکا به اروپا درباره اینستکس/ اروپایی ها ترامپ را همراهی نمی کنند
آریا
نشریه آمریکایی: جانسون می تواند از تشدید تنش با ایران جلوگیری کند
آفتاب
سفیر پیشین فرانسه در ایران: سیاست فشار علیه تهران جواب نمی دهد
ساعت 24
تحلیلگر پاکستانی: ترامپ به دنبال افزایش تنش با ایران است
میزان
اتحادیه اروپا موجب مرگ بالینی برجام شدند
فانوس نیوز
کم کاری اروپا و مرگ بالینی برجام
ایسنا
خواب جدید حلقه اطرافیان ترامپ برای برجام!
نامه نیوز
اخبار مرتبط
bltآریا : واکنش ایران به بیانیه تروئیکای اروپا درباره حمله به آرامکو/ آمریکا از شرکای اروپایی خود تشکر کرد
bltباشگاه خبرنگاران : ترامپ: ما فشار زیادی بر ایرانی ها وارد می کنیم
bltمثلث : ظریف: تنها راه اروپا در قبال ایران، سرپیچی از آمریکاست
bltبرنا نیوز : نجات برجام ممکن است
bltفارس : توصیه سناتور جمهوری خواه به ترامپ برای فعال کردن «مکانیسم ماشه»
bltخبرگزاری دانشجو : اروپایی ها با ادعا های آمریکا علیه ایران در زمینه های موشکی و منطقه ای همسو شده اند/ تلاش فرانسه برای عقب نشینی ایران از محور مقاومت
bltتیتر شهر : انتشار جزئیات جدیدی از طرح فرانسه درباره ایران
bltبولتن نیوز : تحریم آمریکا علیه ایران ثبات خاورمیانه را به خطر انداخته است
bltافکار نیوز : هشدار چین در خصوص تحریم های آمریکا علیه ایران
bltقدس آنلاین : تحریم های آمریکا علیه ایران ثبات خاورمیانه را به خطر انداخته است
bltموج رسا : چین: تحریم های آمریکا علیه ایران ثبات خاورمیانه را به خطر انداخته است
bltشعار سال : ترامپ باعث افزایش سرعت برنامه هسته ای ایران شده است
bltدنیای اقتصاد : بن رودز: ترامپ باعث افزایش سرعت برنامه هسته ای ایران شده است
bltانتخاب : اگر ابتکار مکرون برای نجات برجام جواب ندهد، ممکن است اروپا تلاش های خود برای دور زدن تحریم های آمریکا را افزایش دهد
bltشعار سال : به خاطر تحرکات آمریکا، ایران تعهدات برجامی خود را کاهش داد
bltپارسینه : فرانسه، کاهش تعهدات برجامی ایران را تقصیر آمریکا می‎داند
bltایرنا : دیپلمات ارشد فرانسوی: آمریکا عامل کاهش تعهدات برجامی ایران است
bltآفتاب : پاسخ ایران به تحریم های آمریکا و بدعهدی اروپا
bltخبرآنلاین : نیویورک تایمز گام سوم را پاسخ ایران به آمریکا و اروپا توصیف کرد
bltایرنا : گام سوم ایران پاسخی به تحریم های آمریکا و بدعهدی اروپایی هاست
bltآنا نیوز : ایران برای حفظ برجام انعطاف پذیری زیادی نشان داده است/ خسارت بار بودن شرط بندی بر سر قول و قرارهای اروپا
bltتسنیم : روزنامه روس: دور جدید کاهش تعهدات ایران پاسخ به ادامه تحریم های آمریکاست
bltملیت : ظریف: اروپا باید راهی برای آسان تر شدن شرایط برای ایران بیابد
bltپانا : ظریف: اروپا اجرای تعهداتش را آغاز کند ایران آماده است گام هایی را که برداشته لغو کند
bltانصاف نیوز : ظریف: پیشنهادهای مکرون درباره ی برجام در مسیر خوبی است
bltفارس : غریب آبادی در پی تحریم ظریف به مدیران کل سازمان های بین المللی و سفرای مستقر در وین نامه داد
bltخرداد نیوز : مشاور سابق کاخ سفید: احتمال دارد ترامپ خواستار شکل گیری یک کانال ارتباطی بین ایران و آمریکا شود
bltهشت صبح : الشرق الاوسط: برجام الاغ مرده است؛ امیدی به بلند شدنش نیست
bltاقتصاد نیوز : ترامپ از تاثیر ظریف در انتخابات 2020 آمریکا وحشت دارد
bltفردا نیوز : درخواست ضد ایرانی آمریکا از اروپایی ها
bltفارس : هشدار آمریکا به اروپا درباره دخیل کردن صادرات نفت ایران در «اینستکس»
bltتسنیم : علاقه مندی اتحادیه اروپا به پیوستن روسیه به اینستکس؛ از حرف تا عمل
bltایرنا : تحلیل روزنامه انگلیسی از تلاش چین و اروپا برای حفظ برجام در مخالفت با آمریکا
bltآریا : هشدار آمریکا به اروپا درباره اینستکس/ اروپایی ها ترامپ را همراهی نمی کنند
bltآفتاب : نشریه آمریکایی: جانسون می تواند از تشدید تنش با ایران جلوگیری کند
bltساعت 24 : سفیر پیشین فرانسه در ایران: سیاست فشار علیه تهران جواب نمی دهد
bltمیزان : تحلیلگر پاکستانی: ترامپ به دنبال افزایش تنش با ایران است
bltفانوس نیوز : اتحادیه اروپا موجب مرگ بالینی برجام شدند
bltایسنا : کم کاری اروپا و مرگ بالینی برجام
bltنامه نیوز : خواب جدید حلقه اطرافیان ترامپ برای برجام!
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.