مخبر - 1398/04/20 - چرا قیمت چادر نجومی شد؟

چرا قیمت چادر نجومی شد؟
به گزارش شبکه خبری تحلیلی حزب الله ، ایران با بالاترین سرانه مصرف پارچه چادر مشکی، یکی از بزرگ ترین مصرف کنندگان این محصول در جهان به شمار می رود. مصرف چادر مشکی در ایران از تمامی کشورهای مسلمان منطقه همچون عربستان نیز و قاره های دیگر بیشتر است. با این رویکرد، تولید پارچه چادر مشکی همواره یکی از ...
چرا قیمت چادر نجومی شد؟

چرا قیمت چادر نجومی شد؟ به گزارش شبکه خبری تحلیلی حزب الله ، ایران با بالاترین سرانه مصرف پارچه چادر مشکی، یکی از بزرگ ترین مصرف کنندگان این محصول در جهان به شمار می رود. مصرف چادر مشکی در ایران از تمامی کشورهای مسلمان منطقه همچون عربستان نیز و قاره های دیگر بیشتر است. با این رویکرد، تولید پارچه چادر مشکی همواره یکی از اولویت های صنعتی در بخش صنایع نساجی و پوشاک کشور بوده است. با وجود این تولید پارچه چادر مشکی در ایران نیاز مصرفی کشور را تامین نمی کند. در سال های نه چندان دور کشورهایی مانند سوئیس، ژاپن و کره عمده تولیدکنندگان بازار داخلی ایران بودند اما طی سال های اخیر، تولیدات کشورهای چین، تایلند، اندونزی و ویتنام نیز پا به بازار پارچه چادر مشکی ایران گذاشته اند. نبود انگیزه سرمایه گذاری در صنعت تولید پارچه چادر مشکی توسط بخش خصوصی واقعی، قیمت تمام شده بالای تولید داخل و عدم رقابت پذیری با پارچه های وارداتی، قاچاق سازمان یافته، نبود دانش و فناوری های لازم برای تولیداتی که بتواند با پارچه های وارداتی رقابت کند و عدم حمایت دولت از تولیدکنندگان داخلی، مهم ترین چالش هایی است که موجب شده تولید چادر مصرفی زنان ایرانی در دست تولیدکنندگان خارجی باشد.
یک درصد نیاز کشور تولید می کنیم
طبق آمارهای انجمن صنایع نساجی کشور، در حاضر میزان مصرف پارچه چادر مشکی در کشور بیش از 50 میلیون مترمربع است. اگر 15 میلیون نفر از جمعیت کشور به صورت مستمرو غیرمستمر از چادر مشکی استفاده کنند و اگر هر بانوی ایرانی سالانه به صورت میانگین دو قواره چادر مشکی (جمعا 10 مترمربع) نیاز داشته باشد، در نتیجه نیاز مصرفی کشور به چادر مشکی در سال معادل 75 تا 150 میلیون مترمربع خواهد بود. این در حالی است که تنها 10 میلیون متر مربع یعنی حدود یک درصد از پارچه مورد نیاز برای دوخت چادر مشکی، در کشور تولید می شود.
تعطیلی دو کارخانه تولید پارچه چادر مشکی
در حال حاضر سه کارخانه «یزد بافت»، «حجاب شهرکرد» و «کرپ ناز کرمانشاه» در کشور در بخش تولید پارچه چادر مشکی فعالیت می کنند. تا پیش از سال 91، دو کارخانه «نای زرین اصفهان» و «ایران مرینوس» نیز با اختصاص بخشی از خط تولید خود به تولید پارچه چادر مشکی، بخش قابل توجهی از نیاز مصرفی کشور را تامین می کردند، اما خط تولید پارچه چادر مشکی این دو کارخانه پیش از آنکه به اهداف از پیش تعیین شده خود دست یابد، متوقف شد. کارخانه کرپ ناز کرمانشاه نیز که مالکیت آن در دست بانک ملت بود، در سال 88 یک بار با تعطیلی مواجه شد. افت تولید این کارخانه به یک چهارم ظرفیت اسمی خود و عدم امکان نوسازی کرپ ناز برای مسئولان بانک ملت موجب شد تا طی قراردادی، این کارخانه به بخش خصوصی واگذار شود.
براساس گزارش مرکز پژوهش های مجلس در مورد وضعیت تولید پارچه چادر مشکی، در سال 94، ظرفیت اسمی تولید پارچه چادر مشکی در کارخانه حجاب شهرکرد و کرپ ناز کرمانشاه، 10 میلیون متر مربع و در کارخانه یزد بافت یزد، 6 میلیون مترمربع بوده است. به این ترتیب سه کارخانه فعال در حوزه تولید پارچه چادر مشکی در سال 94 قادر به تولید سالانه 26 میلیون مترمربع پارچه چادر مشکی بوده اند. این در حالی است که در سال 97 و طبق گفته رئیس انجمن صنایع نساجی کشور این رقم به 10 میلیون مترمربع کاهش یافته است.
واردات 86 میلیون دلاری پارچه چادری
پارچه چادر مشکی تحت زیر فصل های تعرفه 5407 و تحت عنوان پارچه های تار و پودباف از نخ رشته های سنتیک و پارچه های تار و پودباف که از مواد شماره 5404 به دست می آید، وارد و صادر می شود. بر این اساس، آمار گمرک نشان می دهد که در سال 97 با این کد تعرفه، معادل 14 هزار و 205 تن پارچه چادر مشکی به ارزش 86 میلیون و 538 هزار دلار از کشورهای چین، امارات متحده عربی و ترکیه وارد کشور شده است. این در حالی است که در سال 97 معادل چهار هزارو 640 تن پارچه چادر مشکی(طبق کد تعرفه 5407) به ارزش 16 میلیون و 752 هزار دلار از ایران به کشورهای عراق، افغانستان، کانادا، آلمان، آذربایجان، قزاقستان، ترکمنستان و ژاپن صادر شده است.
بازار چادر مشکی در قرق مافیای پارچه
جنس پارچه چادر مشکی عمدتا از الیاف پلی استر(فیلامنت) در ظرافت های مختلف است. از نظر نقشه و بافت نیز می توان پارچه چادر مشکی را به صورت بافت ساده (تافته)، کرپ، کرپ ناز، ژاکارد بافت و نقش برجسته یا عمقی طبقه بندی کرد. رنگ مصرفی جهت رنگرزی، «پلی استر» و «رنگزای دیسپرس» است که رنگی شیمیایی بر پایه موادآلی بوده و به طریق مصنوعی تهیه می شود.
از مهم ترین ویژگی ها و خصوصیات پارچه های چادر مشکی، مرغوبیت رنگ آن است. تامین مواد اولیه مورد نیاز برای تولید پارچه چادر مشکی از جمله موانع پیش روی تولیدکنندگان در کشور است. اگرچه برای تولید سایر پارچه ها، مواد اولیه مانند نخ یا مواد شیمیایی به صورت تولید داخلی یا وارداتی در بازار موجود است و تولیدکنندگان داخلی مشکلی از بابت تامین مواد اولیه خود ندارند، اما در زمینه تولید پارچه چادر مشکی چنین شرایطی در کشور وجود ندارد.
در این میان افزایش نرخ ارز و عدم ثبات آن، طی یک سال اخیر، بر وخامت اوضاع تامین مواد اولیه تولید پارچه چادر مشکی افزوده است. هرچند به گفته فعالان این صنعت افزایش هزینه های منابع انرژی، مالیات بر ارزش افزوده و اعطای وام های پربهره و نبود دانش و فناوری به روز و موانع دیگر باعث شده است که سهم بازار کشور از تولیدات داخلی روزبه روز کمتر شود. مضاف بر این، پارچه چادری محصولی نیست که به سادگی و با تجربه عادی بتوان آن را تولید کرد. زیرا نیاز به فرآیندها و ماشین آلات و مواد مصرفی خاص خود دارد. برای اولین بار در خرداد ماه سال 96 استاندارد پارچه چادر مشکی تدوین و ابلاغ شد در حالی که پیش از آن استانداردی برای این پارچه وجود نداشت.
فعالان صنعت نساجی می گویند در حال حاضر دولت تلاشی برای سرپا نگه داشتن کارخانه های تولید چادر مشکی نمی کند. از سوی دیگر، مافیای قدرتمند موجود در این بخش موجب شده تولیدکنندگان توان مقابله با آن را نداشته باشند. براساس آماری که مدیرعامل یکی از شرکت های تولیدکننده پارچه چادر مشکی ارائه داده است ارزان ترین پارچه ای که وارد کشور شده 1.2 دلار و گران ترین آن 9.5 دلار قیمت داشته است. متوسط قیمت واردات پارچه چادر مشکی نیز3.2دلار بوده است. این در حالی است که مقایسه این آمار با قیمت پارچه های چادری که در بازار به فروش می رسد نشان می دهد واسطه ها، چادرها را با سودهای بسیار کلان در بازار عرضه می کنند.
چادر مشکی با برندهای خودساخته
پارچه چادر مشکی به 10 رده تقسیم می شود، دو رده اول چادرهایی هستند که الیاف خاص داشته و در بازار با قیمت چند میلیون تومانی به فروش می رسد. میزان مصرف این جنس از چادرها به حدی نیست که بتوان برای تولید انبوه آنها سرمایه گذاری کرد. دو گروه آخر، پارچه های بسیار ارزان قیمت و در واقع مشابه آستری هستند. اینها پارچه هایی هستند که بنا به دلایل کیفی یا با هدف فروش در بازارهای ارزان در این رده قرار گرفته اند اما در کشور مصرف چندانی ندارند. از رده سوم تا هفتم عموما پارچه هایی هستند که در ایران پرمصرف بوده و با اسم های تجاری مختلف که معنی خاصی هم ندارند و توسط تاجر تعیین می شود، به فروش می رسد.
به عنوان نمونه پارچه هایی با برند اِلگانس یا دونه طلایی، عروس کویت و عروس خلیج، ماهاراجا، کَن کَن و امثال این برندها. این برندها اسامی واقعی نیستند که برای مثال کارخانه خاصی در کره جنوبی یا ژاپن به این نام وجود داشته باشد، بلکه معمولا تاجران این اسامی را برای پارچه ها تعیین و به تولید کننده سفارش می کنند تا اسم مورد نظر را روی پارچه حک کند. به گفته یک تولیدکننده، این اسامی به حدی بی پایه و اساس است که اگر در کشور کره جنوبی که به عنوان بزرگ ترین تولیدکننده چادر مشکی دنیا شناخته می شود از یک تولیدکننده بخواهید اسم پارچه چادری تولید شده را مثلا «هندوانه» بگذارد، قطعا این اسم روی پارچه به عنوان یک برد چاپ می شود چراکه برای یک تولیدکننده کره ای اهمیتی در نام گذاری پارچه ای که به مصرف داخلی خود نمی رسد، ندارد.
به طور معمول دوخت یک چادر مشکی به 4.5 تا پنج متر پارچه نیاز دارد که در اصطلاح به آن یک قواره چادری گفته می شود. در حالی که میانگین قیمت یک قواره چادر مشکی در سال 96 از 50 تومان تا 90 هزار تومان بود و معمولا بانوان چادری، توان خرید حداقل دو قواره چادر در طول سال را داشتند، آخرین آمار از قیمت یک قواره چادر مشکی حکایت از سه برابر شدن قیمت پارچه چادر مشکی دارد. برای مثال یک قواره چادر مشکی جنس کرپ حریر اسود ریزبافت و طلاکوب ژاپن که درشرکت موناتکس ویتنام تولید شده است در حال حاضر با قیمت 305 هزار تومان به فروش می رسد. حتی برخی از تولیدات ژاپنی تا 950 هزار تومان نیز افزایش قیمت داشته است و در حال حاضر در بازار عرضه می شود.

محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
کلیدواژه های این خبر
میزان مصرف   وارداتی   یزد   پوشاک   بخش خصوصی   اندونزی   رقابت پذیری   مصرف کننده   پارچه   چادر مشکی   قیمت تمام شده   ویتنام   نساجی   کارخانه   دانش و فناوری   کشورهای مسلمان   سوئیس   قیمت چادر   بانک ملت   مرکز پژوهش های مجلس   وضعیت تولید   چین   عربستان سعودی   کالای ایرانی   کرمانشاه   صنعت   بانوان   سرمایه گذاری   شهرکرد   تولیدکنندگان   تولیدکنندگان داخلی  
اخبار مرتبط
عراق می تواند مسیر ترانزیت کالا های ایرانی شود/ بازاریابی محصولات ایرانی را به عهده می گیریم/ ایرانی ها از عربستان، ترکیه و امارت عقب افتاده اند
خبرگزاری ایلنا
رشد صنعت نساجی در تحریم ها بیشترین تولیدات روفرشی به کشورهای اروپایی صادر می شود
سایت جماران
رشد صنعت نساجی در تحریم ها / بیشترین تولیدات روفرشی به کشورهای اروپایی صادر می شود
خبرگزاری ایلنا
از تدریس متُد غربی در دانشگاه ها تا رخ دادن کشف حجاب نرم
تابش کوثر
از تدریس متُد غربی در دانشگاه ها تا رخ دادن کشف حجاب نرم
مهر نیوز
چرا قیمت چادر نجومی شد؟
نصف جهان
چرا قیمت چادر نجومی شد؟
ملیت
مافیای واردات چادر مشکی نفس تولید را گرفته است/ بلاتکلیفی حقوق کارمندان در چهارمین ماه سال/ بازار در قبضه پوشاک خارجی به رغم ممنوعیت واردات!
مشرق نیوز
چرا قیمت چادر نجومی شد؟
الف
تن نمایی بانوان، محصول مثلث شوم بی توجهی فرهنگی،جنگ نرم و عدم اجرای قانون /تولیدکنندگان ایرانی در گرداب تغییر ذائقه در فضای مجازی گرفتار شده اند
راه دانا
حمایت های دولتی همیشه متوجه واردات کاغذ بوده؛ نه تولید!
خبرگزاری کتاب ایران
فاز 3 کارخانه شیشه همدان راه اندازی می شود
سایت جماران
آزمون های سه گانه واردات تایر لغو شد +اسناد
پدال نیوز
پوشاک ایرانی به افغانستان، عراق، روسیه و یمن می رود
شبستان
نابسامانی فعلی در بازار پوشاک ناشی از وقفه در واردات پنبه است/ آورده 900میلیون دلاری طرح مبارزه با قاچاق پوشاک
بازار نیوز
براندازی نرم در حوزه حجاب
راه دانا
تولید چادر در منگنه مافیا و مسئولان
خبرگزاری دانشجو
اشتغال زایی در حوزه محصولات حجاب مغفول مانده است
فانوس نیوز
عمل نکردن مسئولان به صحبت ها؛ از رونق افتادن محصولات حجاب
مهر نیوز
90 درصد دکمه های لباس وارداتی است
شعار سال
صنعت پوشاک کشور مشکل تامین مواد اولیه دارد
تیتر شهر
90 درصد دکمه های لباس وارداتی است
میهن امروز
صنعت پوشاک کشور مشکل تامین مواد اولیه دارد/ 90 درصد دکمه های لباس وارداتی است
ملیت
صنعت پوشاک کشور مشکل تامین مواد اولیه دارد/ 90 درصد دکمه های لباس وارداتی است
الف
90 درصد دکمه های لباس وارداتی است
شعار سال
90 درصد دکمه های لباس وارداتی است / صنعت پوشاک کشور مشکل تامین مواد اولیه دارد
خبرگزاری دانشجو
90 درصد دکمه های لباس وارداتی است
ایران آنلاین
صنعت پوشاک کشور در حال نابودی است
خبر خودرو
90 درصد دکمه های لباس وارداتی است
رویداد 24
صنعت پوشاک کشور در حال نابودی است
بهار نیوز
کاهش صادرات سیمان به دلیل تحریم ها
ماین نیوز
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس: صنعت نساجی با واردات بی رویه پارچه در آستانه ورشکستگی است
تسنیم
رونق تولید با اصلاح قوانین و بخشنامه ها و تقویت صادرات ممکن است
سایت جماران
واگذاری آخرین نساجی غرب کشور برای رونق تولید یا رونق بیکاری؟
تسنیم
فرصتهای مهم صادرات سیمان برای صنعت کشور
افکار نیوز
مافیای چادر مشکی خارجی در دست دلالان بازار
آنا نیوز
حذف 30 درصدی تولیدکنندگان حجاب و عفاف در سال گذشته/سختگیری گمرگ برای ورود پارچه چادر مشکی
فارس
افزایش 40 درصدی واردات کاغذ به کشور
راه دانا
افزایش 40 درصدی واردات کاغذ به کشور / کمتر تولید شکسته شد
تسنیم
اخبار مرتبط
bltخبرگزاری ایلنا : عراق می تواند مسیر ترانزیت کالا های ایرانی شود/ بازاریابی محصولات ایرانی را به عهده می گیریم/ ایرانی ها از عربستان، ترکیه و امارت عقب افتاده اند
bltسایت جماران : رشد صنعت نساجی در تحریم ها بیشترین تولیدات روفرشی به کشورهای اروپایی صادر می شود
bltخبرگزاری ایلنا : رشد صنعت نساجی در تحریم ها / بیشترین تولیدات روفرشی به کشورهای اروپایی صادر می شود
bltتابش کوثر : از تدریس متُد غربی در دانشگاه ها تا رخ دادن کشف حجاب نرم
bltمهر نیوز : از تدریس متُد غربی در دانشگاه ها تا رخ دادن کشف حجاب نرم
bltنصف جهان : چرا قیمت چادر نجومی شد؟
bltملیت : چرا قیمت چادر نجومی شد؟
bltمشرق نیوز : مافیای واردات چادر مشکی نفس تولید را گرفته است/ بلاتکلیفی حقوق کارمندان در چهارمین ماه سال/ بازار در قبضه پوشاک خارجی به رغم ممنوعیت واردات!
bltالف : چرا قیمت چادر نجومی شد؟
bltراه دانا : تن نمایی بانوان، محصول مثلث شوم بی توجهی فرهنگی،جنگ نرم و عدم اجرای قانون /تولیدکنندگان ایرانی در گرداب تغییر ذائقه در فضای مجازی گرفتار شده اند
bltخبرگزاری کتاب ایران : حمایت های دولتی همیشه متوجه واردات کاغذ بوده؛ نه تولید!
bltسایت جماران : فاز 3 کارخانه شیشه همدان راه اندازی می شود
bltپدال نیوز : آزمون های سه گانه واردات تایر لغو شد +اسناد
bltشبستان : پوشاک ایرانی به افغانستان، عراق، روسیه و یمن می رود
bltبازار نیوز : نابسامانی فعلی در بازار پوشاک ناشی از وقفه در واردات پنبه است/ آورده 900میلیون دلاری طرح مبارزه با قاچاق پوشاک
bltراه دانا : براندازی نرم در حوزه حجاب
bltخبرگزاری دانشجو : تولید چادر در منگنه مافیا و مسئولان
bltفانوس نیوز : اشتغال زایی در حوزه محصولات حجاب مغفول مانده است
bltمهر نیوز : عمل نکردن مسئولان به صحبت ها؛ از رونق افتادن محصولات حجاب
bltشعار سال : 90 درصد دکمه های لباس وارداتی است
bltتیتر شهر : صنعت پوشاک کشور مشکل تامین مواد اولیه دارد
bltمیهن امروز : 90 درصد دکمه های لباس وارداتی است
bltملیت : صنعت پوشاک کشور مشکل تامین مواد اولیه دارد/ 90 درصد دکمه های لباس وارداتی است
bltالف : صنعت پوشاک کشور مشکل تامین مواد اولیه دارد/ 90 درصد دکمه های لباس وارداتی است
bltشعار سال : 90 درصد دکمه های لباس وارداتی است
bltخبرگزاری دانشجو : 90 درصد دکمه های لباس وارداتی است / صنعت پوشاک کشور مشکل تامین مواد اولیه دارد
bltایران آنلاین : 90 درصد دکمه های لباس وارداتی است
bltخبر خودرو : صنعت پوشاک کشور در حال نابودی است
bltرویداد 24 : 90 درصد دکمه های لباس وارداتی است
bltبهار نیوز : صنعت پوشاک کشور در حال نابودی است
bltماین نیوز : کاهش صادرات سیمان به دلیل تحریم ها
bltتسنیم : عضو کمیسیون اقتصادی مجلس: صنعت نساجی با واردات بی رویه پارچه در آستانه ورشکستگی است
bltسایت جماران : رونق تولید با اصلاح قوانین و بخشنامه ها و تقویت صادرات ممکن است
bltتسنیم : واگذاری آخرین نساجی غرب کشور برای رونق تولید یا رونق بیکاری؟
bltافکار نیوز : فرصتهای مهم صادرات سیمان برای صنعت کشور
bltآنا نیوز : مافیای چادر مشکی خارجی در دست دلالان بازار
bltفارس : حذف 30 درصدی تولیدکنندگان حجاب و عفاف در سال گذشته/سختگیری گمرگ برای ورود پارچه چادر مشکی
bltراه دانا : افزایش 40 درصدی واردات کاغذ به کشور
bltتسنیم : افزایش 40 درصدی واردات کاغذ به کشور / کمتر تولید شکسته شد
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.