مخبر - 1398/04/20 - وقتی رزمندگان از ایستادگی خود مقابل دشمن حیرت کردند

وقتی رزمندگان از ایستادگی خود مقابل دشمن حیرت کردند
یکی از فرماندهان لشکر 17 علی بن ابی طالب استان قم ماجرای حیرت از ایستادگی دربرابر دشمن بعثی را بیان می کند.
وقتی رزمندگان از ایستادگی خود مقابل دشمن حیرت کردند

- اخبار فرهنگی -

به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا، دوران هشت سال دفاع مقدس دورانی لبریز از شجاعت، حماسه، غیرت و عزت بود.در آن دوران رزمندگان و سربازان جان بر کف با دستان خالی و ایمانی قوی در مقابل دشمن تا بُن دندان مسلح ایستادند و پیروزی رسیدند.

مصطفی نجفی از فرماندهان لشکر17 علی بن ابی طالب استان قم ، ماجرای ایستادگی حیرت آمیز خود را در کتاب «به گوشم» را این گونه تعریف می کند:«برای عملیات بدر به منطقه اعزام شدیم. من مسئول گروهان بودم. گردان ما حضرت رسول (صلی الله علیه و آله و سلم) به فرماندهی شهید «الله یاری» بود.

آن زمان تعداد نیروها کم بود، برادر عراقی مسئول محور گفت: گردان شما باید به خط پدافندی طلائیه برود؛ اما ما چون می خواستیم در عملیات شرکت کنیم مخالفت کردیم. ایشان کمی ناراحت شد و گفت: «این یک دستور است و شما باید به خط طلائیه بروید.»

ما سه گردان قبلا هم برای پدافندی خط طلائیه رفته بودیم و وظیفه حفاظت از آن جا را به ما داده بودند و حالا باید یک بار دیگر این مسئولیت را قبول می کردیم. دستور را اطاعت کردیم و رفتیم با شروع عملیات کادر گردان هم رفت و تنها کادر گروهان ما که 84 نفر بودیم و 50 نیروی کم تجربه که از شهرهای مختلف بودند در آن جا ماندیم و باید 5 کیلومتر خط را پدافندی می کردیم.

خاطره یک فرمانده دوران دفاع مقدس از تولد تا مرگ نوزادش

در آن جا 4 کمین خیلی خطرناک بود. چند تن از برادران را به داخل کمین ها فرستادیم. به دلیل خطرناک بودن مسیر و مکان کمین ها کمتر کسی جرئت می کرد که برای بردن غذا به آن جا برود. لذا این مسئولیت را تقسیم بندی کردیم و به برادران سپاهی گفتیم شبی دو نفر غذا و مهمات را به کمین ها برسانند.

در آن جا وضعیت طوری بود که حتی اگر دشمن تیراندازی می کرد ما اجازه تیراندازی نداشتیم. با شروع علمیات بدر تمامی نیروها برای شرکت در علمیات رفتند و آن منطقه خالی شد. چون مسئول خط شده بودم به مسئول محور گفتم: «منطقه را با این چند نیرو نمی شود نگه داشت.» اما ایشان گفت: «باید این جا را نگه دارید.»

مسئول آن 50 نیرویی که فرستاده بودند یکی از بچه های سپاه قم بود، او را مسئول یکی از کمین ها کردم و توضیحات لازم را به ایشان دادم که باید به کمین ها بروید تا بتوانیم نیروها را تقویت کنیم و گفتم که مسافت کمین ها چگونه است و چه موانعی وجود دارد. ایشان بعد از توحیه شدن به همراه 2 نفر از بچه ها حرکت کردند و در کمین 2 پیاده شدند و از آن جا به کمین 3 و بعد 4 رفتند.

از کمیل 4 تا کمین عراقی ها 3 متر فاصله بود و آنها اشتباهی به میدان مین عراق رسیده بودند. نیروهای عراقی با دیدن آنها به دنبالشان دویدند و یکی از آنها به روی مین رفت و پایش قطع شد؛ چون نمی توانست عقب بیاید به اسارت عراقی ها درآمد. اسامی نیروها هم همراهش بود که به دست دشمن افتاد. آن دو برادر دیگر فرار کردند و به کمین 4 رسیدند.

شب عید بود، اوایل شب بچه ها توی آن حال و هوا تیر هوایی شلیک می کردند؛ ناراحت شدم و گفتم: «تیراندازی نکنید چون امکان داره دشمن به مواضع ما پی ببره و متوجه تعداد نیروهای ما بشه.»ساعت 10 شب دشمن شروع به ریختن آتش کرد، ابتدا روی کمین ها آتش ریخت، سریع به سنگر فرماندهی رفتم و با کمین ها تماس گرفتم. ابتدا تماس با کمین 4 قطع شد، بعد با کمین 3 تماس گرفتم در حال صحبت کردن بودیم که گفت دیگه با ما صحبت نکنید و ارتباط قطع شد. امکان تماس با کمین 2 هم نبود. سریع با محور تماس گرفتم اما مسئول محور هم خودش رفته بود عملیات و شهید شده بود.

به هر طریقی بود با مسئول لشگر تماس گرفتم و وضعیت خط طلائیه را برای ایشان توضیح دادم که امکان دارد دشمن جلو بیاید و این قسمت را از ما بگیرد، هر چه سریع تر به ما نیرو برسانید. آن شب تصمیم گرفتم با 10 تن از نیروها به وسیله قایق خودم را به کمین ها برسانم تا از اوضاع بچه ها و وضعیت دشمن اطلاع پیدا کنم. در زیر آن آتش تا اسکله رفتم، دیدم که همه قایق ها را زده اند و زیر آب رفته اند و دیگر هیچ قایقی نمانده است.

راهی در وسط محور وجود داشت، اما به خاطر سنگینی آتش نمی شد رفت؛ نیروها رابه خط بازگرداندم. 15 کیلومتر خط در دست ما بود که 5 کیلومتر آن آب و 10 کیلومتر هم پشت آب بود که جزء خط مقدم محسوب می شد.با برادر «ملازینل» که مسئول خط پایین تر بود تماس گرفتم، او گفت: «ما چه کار کنیم تعداد نیروها کم است و روحیه هاشون را از دست دادن؛ دشمن آتش زیادی می ریزه.» به او گفتم: «نیروها یکی یکی داخل سنگر موضع بگیرند که امکان تیراندازی و مقابله با دشمن و جابه جایی نیرو فراهم بشه، تا بتونیم سریع موضع خودمون را تغییر بدیم و به سنگر بعدی بریم. اینجوری شاید دشمن تصور کنه نیروی زیادی داریم.»

آن شب تا صبح با این تاکتیک خط را حفظ کردیم. نزدیک صبح بود که آتش دشمن کم شد. وقتی هوا روشن شد سریع با تویوتا به دیدبانی کاتیوشا رفتم، روی دکل دیدبانی رفتم و به برادر دیدبان گفتم: «دوربین را روی کمین 4 بنداز تا ببینم چه خبره؟» دوربین را انداخت و به من گفت: «اینجاست؟» نگاه کردم اما کمین 4 نبود بلکه کمین عراقی ها بود. خودم دوربین را تنظیم کردم و آن را روی کمین 4 گرفتم و گفتم: «این جا کمین 4 است» و آن برادر گفت: «روزی که این جا را تحویل گرفتیم به ما گفتند این جا کمین 4 است و ما حتی یک تیر هم به آن جا شلیک نکردیم.»

دوربین را روی کمین 3 گرفتم و دیدم دو نفر سینه خیز به سمت آب می آیند. سریع پایین آمدم و به اسکله رفتم.آن شب بالاخره یک قایق از محور تهیه کردم و به سکاندار گفتم: «برید جلو» اماگفت: «الان نمی شه؛ اگه برم دشمن می زند.» گفتم: «الان موقعیتی نیست که مهم باشه که دشمن بزنه یا نزنه! سریع برید آن و نفر را بیارید.» وقتی آن ها را آورد دیدم یکی از آن ها شهید «رحمانی» بود. از ایشان سئوال کردم: «چی شده؟». گفت: «وقتی به کمین 2 رسیدیم قصد رفتن به کمین 3 را داشتیم که دشمن آتش شدیدی ریخت و نتوانستیم کاری بکنیم. کمین 4 را گرفتند و پس از آن دو نارنجک به جلوی کمین 3 که ما آن جا بودیم زدند اما ما سر و صدایی نکردیم چون ترسیدیم اسیر بشیم و دشمن هم می ترسید که داخل کمین را نگاه کند و از آن جا تا کمین 4 مین گذاری کردند و بعد عقب نشینی کردند و رفتند.»

با این وضعی که ما در خط داشتیم، اگر دشمن حمله می کرد می توانست تا اهواز پیش بیاید اما روحیه دشمن بسیار ضعیف بود و جرئت نداشت؛ چون با توجه به اطلاعاتی که از خط و نیروی کم ما داشت جلو نیامد.شب بعد، از محور نیرو گرفتیم و با چند تن از برادرها کمین ها را از چنگ دشمن درآوردیم و با توجه و به نیروی کمی که داشتیم مقاومت کردیم. مقاومتی که خودمان هم حیرت کردیم از ایستادگی خودمان.»

انتهای پیام/

منبع خبر : تسنیم

محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
کلیدواژه های این خبر
مهمات   گردان   کمین   میدان مین   هشت سال دفاع مقدس   نیروهای عراقی   طلائیه   فرهنگی   درآمد   استان قم  
اخبار مرتبط
تصویب اساسنامه صندوق های بازنشستگی صنعت نفت
صدا و سیما
ایجاد فضاهای مجازی و سایت برای موزه ها به توسعه گردشگری منجر می شود
ایرنا
حضور پرشور بسیجیان و کارکنان وزارت ورزش در اجتماع بزرگ گردان های بیت المقدس و کوثر
برنا نیوز
واکاوی و تدریس برخی از عملیات های دفاع مقدس در دانشگاه های نظامی دنیا/پیروزی 300 نیروی پیاده در مقابل 300 تانک دشمن معجزه دفاع مقدس بود
راه دانا
شهدای دانش آموز استادان کلاس ایثار و مردانگی هستند
ایرنا
وحدت و تفاهم باعث ناکامی دشمنان خواهد شد
خبرگزاری دفاع مقدس
235 میلیارد تومان قاچاق کالا در لرستان کشف شد
تسنیم
نماینده قم: عدم ولایتمداری کشور را به مشکل کشانده
ناطقان نیوز
ذوالنور: موشک ساختیم اما در تولید پراید مانده ایم
صراط
رئیس کمیسیون امنیت ملی: در ساخت پراید مانده ایم اما در تولید موشک و پهپاد جزو کشورهای پیشرفته ایم
تیک نیوز
رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس: در ساخت پراید مانده ایم اما در تولید موشک و پهپاد جزو کشورهای پیشرفته ایم
تسنیم
رمز عبور از گردنه ها/ این دو گزینه، پیش روی شما اختیار با خودتان است!
میزان
ذوالنور: در ساخت پراید مانده ایم اما در تولید موشک و پهپاد پیشرفته ایم/در زمان جنگ آقازادگی نبود/کار نماینده مجلس است که زنگ مدارس را بزند؟
دنیای اقتصاد
سردار شهید رحمانی؛ خط شکنی از دیار گلستان
ایرنا
ایران شاخصهای ابرقدرت بودن را از آمریکا گرفته است
دیپلماسی ایرانی
خبرهای کوتاه رادیو و تلویزیون| «مختارنامه» درصدر نظرسنجی صداوسیما/ "بهرام ابراهیمی" مجری یک برنامه سینمایی در رادیو شد
تسنیم
ضرورت معرفی بیش از هزار شهید بین الملل مدفون در گلزار شهدای قم
خبرگزاری دفاع مقدس
زنگ «مهر و مقاومت» در مدارس استان گلستان نواخته شد
تسنیم
استقرار موکب «مع امامٍ منصور» در مسیر نجف به کربلا/ میزبانی جمکران از زائران غیرایرانی اربعین
قم نیوز
موکب مسجد جمکران در مسیر نجف به کربلا مستقر می شود
ایرنا
رژه مقتدرانه نیروهای مسلح در اصفهان برگزار شد
تسنیم
قدرت نمایی موشکی سپاه و ارتش در اولین روز از هفته دفاع مقدس
خبرآنلاین
تمام برنامه های امسال هفته دفاع مقدس با محوریت کنگره 6200 شهید استان مرکزی برگزار می شود
تسنیم
"گردان قاطرچی ها" به تلویزیون می آید
تسنیم
برنامه های تیپ امام صادق در هفته دفاع مقدس تشریح شد
رسانیوز
برگزاری 1380 برنامه در هفته دفاع مقدس در اصفهان
خبرگزاری موج
فیلم های سینمایی دفاع مقدس تلویزیون
صراط
فیلم های سینمایی دفاع مقدس تلویزیون/ از آتش تا دیده بانی در سالروز تولد کارگردان
تسنیم
خط مقاومت، استقامت و مجاهدت زنده است
ایرنا
فیلم هایی با موضوع دفاع مقدس در شبکه نمایش
صدا و سیما
تدارک بیش از 100 برنامه هفته دفاع مقدس در آمل
بلاغ مازندران
اعلام جزییات رژه نیرو های مسلح قم در 31 شهریور
خبرگزاری دفاع مقدس
نمایش توانمندی های پهپادی در نمایشگاه هفته دفاع مقدس قم
ایرنا
قم| 68 هزار دانشجو و 365 هزار دانش آموز مددجو تحت پوشش کمیته امداد هستند
تسنیم
تشییع شهدای عملیات تروریستی اهواز توطئه دشمن را خنثی کرد
خوزنیوز
دشمن به فکر نفوذ در دین دارها است
خبرگزاری موج
رضایی:خروج آمریکا از برجام باید پایان اندیشه لیبرالی در کشور باشد
ملیت
حضور بانوان در عرصه های فرهنگی جامعه خدعه دشمن را بی اثر می کند
ایرنا
خروج آمریکا از برجام باید پایان اندیشه لیبرالی در کشور باشد
خراسان تایمز
رضایی: روزی خواهد رسید که ما ترامپ را محاکمه کنیم
صراط
اخبار مرتبط
bltصدا و سیما : تصویب اساسنامه صندوق های بازنشستگی صنعت نفت
bltایرنا : ایجاد فضاهای مجازی و سایت برای موزه ها به توسعه گردشگری منجر می شود
bltبرنا نیوز : حضور پرشور بسیجیان و کارکنان وزارت ورزش در اجتماع بزرگ گردان های بیت المقدس و کوثر
bltراه دانا : واکاوی و تدریس برخی از عملیات های دفاع مقدس در دانشگاه های نظامی دنیا/پیروزی 300 نیروی پیاده در مقابل 300 تانک دشمن معجزه دفاع مقدس بود
bltایرنا : شهدای دانش آموز استادان کلاس ایثار و مردانگی هستند
bltخبرگزاری دفاع مقدس : وحدت و تفاهم باعث ناکامی دشمنان خواهد شد
bltتسنیم : 235 میلیارد تومان قاچاق کالا در لرستان کشف شد
bltناطقان نیوز : نماینده قم: عدم ولایتمداری کشور را به مشکل کشانده
bltصراط : ذوالنور: موشک ساختیم اما در تولید پراید مانده ایم
bltتیک نیوز : رئیس کمیسیون امنیت ملی: در ساخت پراید مانده ایم اما در تولید موشک و پهپاد جزو کشورهای پیشرفته ایم
bltتسنیم : رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس: در ساخت پراید مانده ایم اما در تولید موشک و پهپاد جزو کشورهای پیشرفته ایم
bltمیزان : رمز عبور از گردنه ها/ این دو گزینه، پیش روی شما اختیار با خودتان است!
bltدنیای اقتصاد : ذوالنور: در ساخت پراید مانده ایم اما در تولید موشک و پهپاد پیشرفته ایم/در زمان جنگ آقازادگی نبود/کار نماینده مجلس است که زنگ مدارس را بزند؟
bltایرنا : سردار شهید رحمانی؛ خط شکنی از دیار گلستان
bltدیپلماسی ایرانی : ایران شاخصهای ابرقدرت بودن را از آمریکا گرفته است
bltتسنیم : خبرهای کوتاه رادیو و تلویزیون| «مختارنامه» درصدر نظرسنجی صداوسیما/ "بهرام ابراهیمی" مجری یک برنامه سینمایی در رادیو شد
bltخبرگزاری دفاع مقدس : ضرورت معرفی بیش از هزار شهید بین الملل مدفون در گلزار شهدای قم
bltتسنیم : زنگ «مهر و مقاومت» در مدارس استان گلستان نواخته شد
bltقم نیوز : استقرار موکب «مع امامٍ منصور» در مسیر نجف به کربلا/ میزبانی جمکران از زائران غیرایرانی اربعین
bltایرنا : موکب مسجد جمکران در مسیر نجف به کربلا مستقر می شود
bltتسنیم : رژه مقتدرانه نیروهای مسلح در اصفهان برگزار شد
bltخبرآنلاین : قدرت نمایی موشکی سپاه و ارتش در اولین روز از هفته دفاع مقدس
bltتسنیم : تمام برنامه های امسال هفته دفاع مقدس با محوریت کنگره 6200 شهید استان مرکزی برگزار می شود
bltتسنیم : "گردان قاطرچی ها" به تلویزیون می آید
bltرسانیوز : برنامه های تیپ امام صادق در هفته دفاع مقدس تشریح شد
bltخبرگزاری موج : برگزاری 1380 برنامه در هفته دفاع مقدس در اصفهان
bltصراط : فیلم های سینمایی دفاع مقدس تلویزیون
bltتسنیم : فیلم های سینمایی دفاع مقدس تلویزیون/ از آتش تا دیده بانی در سالروز تولد کارگردان
bltایرنا : خط مقاومت، استقامت و مجاهدت زنده است
bltصدا و سیما : فیلم هایی با موضوع دفاع مقدس در شبکه نمایش
bltبلاغ مازندران : تدارک بیش از 100 برنامه هفته دفاع مقدس در آمل
bltخبرگزاری دفاع مقدس : اعلام جزییات رژه نیرو های مسلح قم در 31 شهریور
bltایرنا : نمایش توانمندی های پهپادی در نمایشگاه هفته دفاع مقدس قم
bltتسنیم : قم| 68 هزار دانشجو و 365 هزار دانش آموز مددجو تحت پوشش کمیته امداد هستند
bltخوزنیوز : تشییع شهدای عملیات تروریستی اهواز توطئه دشمن را خنثی کرد
bltخبرگزاری موج : دشمن به فکر نفوذ در دین دارها است
bltملیت : رضایی:خروج آمریکا از برجام باید پایان اندیشه لیبرالی در کشور باشد
bltایرنا : حضور بانوان در عرصه های فرهنگی جامعه خدعه دشمن را بی اثر می کند
bltخراسان تایمز : خروج آمریکا از برجام باید پایان اندیشه لیبرالی در کشور باشد
bltصراط : رضایی: روزی خواهد رسید که ما ترامپ را محاکمه کنیم
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.