مخبر - 1398/04/02 - مرگ معدنچیان از طزره تا سوادکوه

مرگ معدنچیان از طزره تا سوادکوه
تهران (پانا) - در هفته آخر خرداد ماه، پنج کارگر در معادن زغال سنگِ کشور جان خود را از دست دادند؛ دو سال بعد از «یورت» هنوز معادن کشور، ایمنی کافی ندارند و جان کارگران در معرض خطر است؛ اما چرا و «مسئولیت» با کیست؟
مرگ معدنچیان از طزره تا سوادکوه

به گزارش ایلنا؛ «یورت آوار شد»؛ این خبر کوتاه، چهارشنبه 13 اردیبهشت 1396، به قیمت جان 43 معدنچی تمام شد؛ در میانه ی یک روز بهاری، کارگرانی که در معدن زغال سنگ یورت در آزادشهر گلستان مشغول به کار بودند، ناگهان با یک «بیگ بنگ» مواجه شدند؛ انفجار مهیبی که 43 خانواده بی سرپرست برجا گذاشت؛ 43 خانه داغدار با پرچم های سیاه.

در بحبوحه حادثه یورت، بحث «ایمنی» و «ایمنی معادن» داغ شد؛ شد تیتر یک روزنامه ها؛ آدم های بسیاری از سلبریتی های اینستاگرامی گرفته تا هنرپیشه ها و سیاستمداران، برای این حادثه ی تلخ دل سوزاندند و عکس پروفایل خود را به نشانه همدلی با داغدیدگان، سیاه کردند؛ خیلی ها گفتند "با داغداران یورت همدلیم"؛ همدلی ای که البته خیلی زود ته کشید و از یادها رفت؛ عکس های پروفایل به حالت عادی بازگشت؛ پیام های تسلیت و کمپین های همدردی، کرکره ها را پایین کشیدند و برای همه، «یورت» تمام شد، به جز برای 43 خانواده ای که داغ شان هیچ وقت بوی کهنگی نگرفت.

حادثه از «طزره» تا «سوادکوه»

دو سال بعد از آن حادثه تلخ، به نظر نمی رسد اوضاع برای کارگران معادن زغال سنگ، چندان بهبود یافته باشد؛ در طول این دو سال، گاه و بیگاه، با خبرهایی از حوادث مرگبار معادن روبرو بودیم اما این اواخر، در یکی، دو هفته اخیر، به نظر می رسد با پدیده ای به نام «اپیدمی حوادث معادن زغال سنگ» مواجه شده ایم؛ حوادثی که از طزره تا سوادکوه، «جان تعدادی از کارگران» را به سادگیِ بسیار گرفته است.

پنج شنبه، 23 خرداد ماه، بر اثر ریزش تونل برناکی در معدن زغال سنگ طزره دامغان، 2 کارگر با اسامی «محمود مومن» و «علی عجم» جان باختند و یک نفر «علی لالایی» مصدوم شد.

سه روز جلوتر می آییم؛ ظهر روز یکشنبه (26خرداد) یکی دیگر از کارگران شاغل در معدن زغال سنگ رزم جا غربی طزره در شرکت البرز شرقی، بر اثر گاز گرفتگی جان خود را از دست داد.

دو روز بعد، همین معدن دوباره حادثه آفرید؛ این بار خوشبختانه، نتیجه فقط «مصدومیت کارگران» بود؛ در حادثه اول که در تونل مادر رخ داد، یکی از کارگران به نام «عطاردی» حدودا 40 ساله حین جابجایی چوب از ناحیه دست دچار شکستگی شد و به بیمارستان ولایت دامغان انتقال پیدا کرد. در دومین حادثه در همان روز، یکی دیگر از کارگران پیمانکاری حین پر کردن کارگاه استخراج تونل «کلاویز» با خاک دچار وحشت شد تا جایی که به دلیل وخامت وضعیت جسمی و روحی، وی را به درمانگاه منتقل کردند.

باز دوروز جلوتر می آییم؛ این بار حادثه در یک معدن زغال سنگ در سوادکوه مازندران، جان دو کارگر را قربانی کرد و دو مصدوم هم برجا گذاشت؛ حوالی ساعت 10 صبح 30 خرداد، دو کارگر معدن شیردره سوادکوه در استان مازندران حین کار دچار گازگرفتگی شدند که آنها را بلافاصله به مراکز درمانی منتقل کردند اما متاسفانه هر دو کارگر در مراکز درمانی جان باختند.

5 مرگ در طول یک هفته!

این اخبارِ تلخ را که کنار هم می گذاریم، می توانیم خیلی راحت نتیجه بگیریم که هنوز «یورت» تمام نشده است؛ گرچه در معدن یورت آزادشهر، 43 کارگر در یک تونل خاص و در یک زمان مشخص، دچار حادثه مرگبار شدند اما هنوز همچنان همان روالِ حادثه خیز و مرگبار، بر بسیاری از معادن زغال سنگ کشور حاکم است.

اخبار مرگ کارگران در خرداد ماه 98 نشان می دهد در طول هفت روز، 5 معدنچی زغال سنگ بر اثر حادثه کار جان باخته اند؛ 5 مرگ در طول یک هفته؛ 5 خانواده کارگری در هفته آخر خرداد ماه، به عزای مردانی نشستند که با دوده ی سیاهِ «زغال سنگ» نان در می آوردند؛ نانِ حلالِ یکی از سخت ترین و جانکاه ترین مشاغل دنیا، کارگری در معادن زغال....

شاید همزمانی این اتفاقات در طول یک هفته، صرفاً یک «اتفاق» باشد اما این اتفاقِ تلخ، یک سوال بی جواب را پررنگ می کند؛ چرا معادن زغال سنگ تا این حد حادثه خیزند؟!

«سودآوری» تفکر غالب است

ابوالفضل اشرف منصوری (رئیس کانون سراسری انجمن های صنفی بازرسان ایمنی و بهداشت کار کشور) در پاسخ به این سوال می گوید: معادن زغال سنگ چون ساختار پایدار و مشخصی ندارند و صرفاً برای بهره برداری استفاده می شوند، به جنبه های «مقاوم سازی» و سازماندهی وضعیت درونی معدن توجه چندانی نمی شود. وقتی زیر خاک، یک ماده معدنی است، تمرکز اولیه، فقط و فقط روی برداشت آن ماده معدنی و سودآوری است؛ همین سودآوری، تفکر غالب معدن داران، چه در بخش خصوصی و چه در بخش دولتی است. همین تفکر است که «ایمنی» و پایبندی به آن را کمرنگ می کند؛ طرف با خودش مثلاً می گوید اگر من اینجا در ورودی تونل، یک Jet Fan بگذارم، ممکن است دو روز دیگر با یک انفجار کنده شود؛ در واقع فقط هزینه، فایده می کنند؛ حتی تجهیزات روشنایی، تهویه و برقکاری، به خاطر شدت آسیب های کار معدن، به سادگی بازیابی و بازسازی و تعویض نمی شوند و فقط سرهم بندی می شوند؛ این مساله، متاسفانه قابل تعمیم به بسیاری از معادن کشور است.

تکرار حوادث، به خصوص در معادن قدیمی و باسابقه کشور، شبیه یک «تراژدی» است؛ تراژدی ای که باید با آن به شیوه ای پایدار و اصولی برخورد شود؛ اشرف منصوری در این رابطه می گوید: وقتی رگه های معدنی را پیدا می کنند، برآورد اولیه شان این است که چند سال بازدهی و سود دارد؛ معادن ما تاریخچه قدیمی دارند و سالهاست که روی آنها استخراج صورت می گیرد و همین استخراج طولانی، ساختار معادن را تحلیل می برد؛ حتی اگر هیچ کاری انجام ندهیم، دهانه تونل های معادن بر اثر تردد واگن ها و نیروی انسانی، بعد از چند سال حالت ساب رفته و صیقلی یافته پیدا می کند؛ همین لغزندگی، ساده ترین شکل استهلاک و آسیب است؛ حالا اگر به این مساله توجه کنیم که در هر هفته، یکی یا دو تا انفجار در معدن اتفاق می افتد یا هر هفته، نشت گازهای زیرزمینی، موجب واکنش های شیمیایی و مشکلات جانبی می شود، عمق مطلب روشن تر می شود؛ اینها مجموعه عواملی هستند که موجب حادثه می شوند.

راهکار فقط «برون سپاری» است

اما این «عوامل» که در ذات خود آسیب زا هستند، اگر به حال خود رها شوند، موجب خسارات جانی بسیار می شوند؛ اشرف منصوری دلیل بروز مکرر حوادث مرگبار را علاوه بر اهمال برخی کارفرمایان و نگاه سودمحور آنها، در ضعف ساختار نظارت می داند؛ هم نظارت بازرسان کار ادارات کار و هم نظارت سازمان نظام مهندسی معدن. او معتقد است هیچ گاه از اتفاقات دردناکِ گذشته، عبرت نگرفته ایم و سطح نظارت ها را بالا نبردیم؛ او به «یورت» اشاره می کند و مرگ 43 کارگر...

اما چاره چیست؟ چگونه می شود ضعف های نظارت را جبران کرد؛ این کارشناس ارشد ایمنی معتقد است «راهکار» فقط استفاده از ظرفیت های نهاد مدنی و NGO های ایمنی است؛ او می گوید: مثلاً اگر معدن یورت را به عنوان یک نمونه در نظر بگیریم باید بپرسیم که اداره کار گلستان در مجموع چه تعداد بازرس داشته؛ چه تعداد کارگاه کوچک و بزرگ و معدن در این استان هست و این بازرسان، هر چند وقت یکبار می توانند به این واحدها و معادن سرکشی کنند؛ بنابراین تنها راهکار ممکن، استفاده از ظرفیت نهادهای مدنی ایمنی و بهداشت کار و «برون سپاری بازرسی کار» است؛ مدلی که در خیلی از کشورها از جمله ژاپن به کار گرفته شده؛ در ژاپنِ امروز، نرخ حادثه کار نزدیک به صفر است.

به گفته ی اشرف منصوری، مشارکت دادنِ تشکل های صنفی مسئولین ایمنی و بهداشت کار، هم در اندازه دولت و هم در هزینه های کار صرفه جویی می کند و می تواند امر بازرسی کار را به سامان نماید.

او البته به مسئولیت های مدنی و شغلی کارفرما اشاره می کند: براساس ماده 95 قانون کار، پیاده سازی کلیه مسائل ایمنی و مسئولیت های اجرایی آن برعهده کارفرماست؛ پس کارفرما باید اشراف کامل به مبحث ایمنی و آیین نامه های آن داشته باشد؛ اگر سواد و اشراف کامل ندارد، مشاور و ناظر ایمنی کارفرما باید در این زمینه، محیط بر همه مسائل باشد؛ کارگری که در یک محیط سخت و زیان آور مثل معدن زغال سنگ کار می کند، حتی در طول روز نور خورشید را نمی بیند، فرصتی برای «حضور اجتماعی» قوی ندارد و زندگی اش محدود به کار و کار و کار است، خطرات را به صورت روتین، جدی نمی گیرد و بعد مدتی، دیگر خطر را خطر نمی بیند؛ از این کارگر نمی شود توقع داشت که خودش، مسائل ایمنی را به دقت رعایت کند.

بدیهی ست که ما «ضعف قانون» و آیین نامه نداریم؛ اما مساله اینجاست که تا نظارت دقیق و درست بر اجرای قانون نباشد، هزار آیین نامه و مصوبه هم که برای ایمنی کارگران در معادن و کارگاه های پرخطر بنویسند، باز هم هیچ ضمانتی برای اجرا نیست. باز هم کارگران به هر بهانه ی به ظاهر کوچک، مثل انفجار یک دستگاه ترانس یا خرابی دستگاه گازسنج، قربانی می شوند؛ قربانی می شوند و از یاد می روند. امروز بعد از گذشت دو سال، نام معدنچیان یورت از یادها رفته است؛ نام کارگرانی که از طزره تا سوادکوه قربانی شدند نیز در حافظه تاریخی ما نمی ماند؛ این نام های ساده اما بزرگ، دیگر حتی برای سلبریتی ها هم جذاب نیست!


محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
کلیدواژه های این خبر
البرز   مازندران   معدن   معادن   خرداد   مراکز درمانی   آزادشهر   معدن زغال سنگ   زغال سنگ   معدنچیان   معدن یورت   مشاغل   معدنچی   دامغان   وحشت   اینستاگرام   بی سرپرست   وضعیت جسمی   جان باخت   درمانگاه   پیمانکار   شکستگی   گازگرفتگی   معادن کشور   مصدومین   هفته آخر   کمپین   معرض خطر   گاز گرفتگی   کرکره   سوادکوه   روزنامه   حادثه   بیمارستان   سلبریتی ها  
اخبار مرتبط
سه سانحه رانندگی در مازندران با 9 کشته و مصدوم
صدا و سیما
پاییز رانشی در راه مازندران
همشهری آنلاین
غرق شدگی 976 نفر در 150 روز گذشته
خبرگزاری ایلنا
از مرگ مادر و کودک دو ساله اش در آتش تا سقوط مرگبار یک مرد
ایسنا
4 کشته و 8 زخمی حاصل بی توجهی رانندگان در جاده های فارس
ایرنا
جزئیات درگیری در محمودآباد/ عوامل و خاطیان حادثه دستگیر شدند+ فیلم
فارس
اظهارات پسری که از «فیلیپ» دلجویی کرد
ایران اکونومیست
مورد استثنای کاپیتولاسیون توریست های اروپایی در ایران
خرداد نیوز
دوچرخه سوار آلمانی؛ مورد استثنای کاپیتولاسیون توریست های اروپایی در ایران
رویداد 24
چه کسی پاسخگوی مرگ بی صدای 3 کارگر در معدن تاریکدره سوادکوه است؟
جام نیوز
همه ما شرمنده دوچرخه سوار آلمانی هستیم...
برترین ها
ماجرای مرگ بی صدای 3 کارگر در معدن تاریکدره سوادکوه / چه کسی پاسخگو است؟
خبرگزاری دانشجو
863 نفر در 138 روز در محیط های آبی غرق شدند
خبرگزاری دانشجو
غرق شدگی 863 نفر در 138 روز
خبرگزاری ایلنا
سهل انگاری ، علت مرگ کارگر معدن در سوادکوه اعلام شد
ایرنا
شرکت زغال سنگ البرز مرکزی، مسئول کشته شدن 3 کارگر معدن است / عدم واکنش نمایندگان مازندران به احوال کارگران
خبرگزاری دانشجو
دادستان مازندران به مطالبات کارگران معدن سوادکوه ورود کند / رسانه ها صدای مظلوم را نادیده گرفته اند
خبرگزاری دانشجو
تفریحات خطرناک در شمال
ایران آنلاین
یک هزار سیل زده گلستان همچنان بیمه بیکاری می گیرند
ایرنا
حادثه منجر به مرگ در معدن زغال سنگ سوادکوه
آریا
گازگرفتگی مرگبار در معدن زغال سنگ سواد کوه
ایران آنلاین
مرگ کارگر معدن زغال سنگ سوادکوه بر اثر گازگرفتگی
دنیای اقتصاد
مرگ یک معدنچی در معدن زغالسنگ تاریکدره سوادکوه
خبرگزاری ایلنا
جزییات نجات مرد حادثه دیده در ارتفاعات صعب العبور علم کوه
فانوس نیوز
فیلم نجات مرد کوهنورد در ارتفاعات صعب العبور علم کوه+ فیلم
رکنا نت
تصادف در جاده کرج - چالوس 9 مصدوم داشت
ایرنا
تعطیلی 11 کارگاه معدنی در مازندران
خرداد نیوز
تعطیلی 11 معدن زغال سنگ در مازندران به دلیل عدم رعایت موازین ایمنی
ایرنا
نجات چوپان مصدوم سوادکوهی با بالگرد هلال احمر
صدا و سیما
فروش آپارتمان های وحشت متری 13 میلیون تومان!
انصاف نیوز
آپارتمان های وحشت متری 13 میلیون تومان!
فرارو
آپارتمان های وحشت متری 13 میلیون تومان
پانا
احتمال مرگ 4 معدنچی در هند بر اثر رانش زمین
فارس
غرق شدگی 756 نفر از ابتدای امسال تا پایان تیر ماه
آفتاب
مرگ چراغ خاموش معدن کاران/ بی پاسخ ماندن 10 ساله استعلام واحدهای معدنی در مازندران
بلاغ مازندران
اهمال بخش خصوصی در سرمایه گذاری برای کشف رگه های زغال سنگ
خبرگزاری خانه ملت
کاهش 60 درصدی حوادث منجر به فوت در معادن کشور
خبرگزاری ایلنا
بازرسی از 450 هزار کارگاه­ تولیدی در کشور/ اغماضی با کارفرمایان متخلف نداریم
بلاغ مازندران
خبر کشته شدن دو معدنچی سوادکوه در سکوت خبری گم شد
خبرگزاری دانشجو
آخرین وضعیت معوقات کارگران معدن زمستان یورت آزادشهر
ایسنا
اخبار مرتبط
bltصدا و سیما : سه سانحه رانندگی در مازندران با 9 کشته و مصدوم
bltهمشهری آنلاین : پاییز رانشی در راه مازندران
bltخبرگزاری ایلنا : غرق شدگی 976 نفر در 150 روز گذشته
bltایسنا : از مرگ مادر و کودک دو ساله اش در آتش تا سقوط مرگبار یک مرد
bltایرنا : 4 کشته و 8 زخمی حاصل بی توجهی رانندگان در جاده های فارس
bltفارس : جزئیات درگیری در محمودآباد/ عوامل و خاطیان حادثه دستگیر شدند+ فیلم
bltایران اکونومیست : اظهارات پسری که از «فیلیپ» دلجویی کرد
bltخرداد نیوز : مورد استثنای کاپیتولاسیون توریست های اروپایی در ایران
bltرویداد 24 : دوچرخه سوار آلمانی؛ مورد استثنای کاپیتولاسیون توریست های اروپایی در ایران
bltجام نیوز : چه کسی پاسخگوی مرگ بی صدای 3 کارگر در معدن تاریکدره سوادکوه است؟
bltبرترین ها : همه ما شرمنده دوچرخه سوار آلمانی هستیم...
bltخبرگزاری دانشجو : ماجرای مرگ بی صدای 3 کارگر در معدن تاریکدره سوادکوه / چه کسی پاسخگو است؟
bltخبرگزاری دانشجو : 863 نفر در 138 روز در محیط های آبی غرق شدند
bltخبرگزاری ایلنا : غرق شدگی 863 نفر در 138 روز
bltایرنا : سهل انگاری ، علت مرگ کارگر معدن در سوادکوه اعلام شد
bltخبرگزاری دانشجو : شرکت زغال سنگ البرز مرکزی، مسئول کشته شدن 3 کارگر معدن است / عدم واکنش نمایندگان مازندران به احوال کارگران
bltخبرگزاری دانشجو : دادستان مازندران به مطالبات کارگران معدن سوادکوه ورود کند / رسانه ها صدای مظلوم را نادیده گرفته اند
bltایران آنلاین : تفریحات خطرناک در شمال
bltایرنا : یک هزار سیل زده گلستان همچنان بیمه بیکاری می گیرند
bltآریا : حادثه منجر به مرگ در معدن زغال سنگ سوادکوه
bltایران آنلاین : گازگرفتگی مرگبار در معدن زغال سنگ سواد کوه
bltدنیای اقتصاد : مرگ کارگر معدن زغال سنگ سوادکوه بر اثر گازگرفتگی
bltخبرگزاری ایلنا : مرگ یک معدنچی در معدن زغالسنگ تاریکدره سوادکوه
bltفانوس نیوز : جزییات نجات مرد حادثه دیده در ارتفاعات صعب العبور علم کوه
bltرکنا نت : فیلم نجات مرد کوهنورد در ارتفاعات صعب العبور علم کوه+ فیلم
bltایرنا : تصادف در جاده کرج - چالوس 9 مصدوم داشت
bltخرداد نیوز : تعطیلی 11 کارگاه معدنی در مازندران
bltایرنا : تعطیلی 11 معدن زغال سنگ در مازندران به دلیل عدم رعایت موازین ایمنی
bltصدا و سیما : نجات چوپان مصدوم سوادکوهی با بالگرد هلال احمر
bltانصاف نیوز : فروش آپارتمان های وحشت متری 13 میلیون تومان!
bltفرارو : آپارتمان های وحشت متری 13 میلیون تومان!
bltپانا : آپارتمان های وحشت متری 13 میلیون تومان
bltفارس : احتمال مرگ 4 معدنچی در هند بر اثر رانش زمین
bltآفتاب : غرق شدگی 756 نفر از ابتدای امسال تا پایان تیر ماه
bltبلاغ مازندران : مرگ چراغ خاموش معدن کاران/ بی پاسخ ماندن 10 ساله استعلام واحدهای معدنی در مازندران
bltخبرگزاری خانه ملت : اهمال بخش خصوصی در سرمایه گذاری برای کشف رگه های زغال سنگ
bltخبرگزاری ایلنا : کاهش 60 درصدی حوادث منجر به فوت در معادن کشور
bltبلاغ مازندران : بازرسی از 450 هزار کارگاه­ تولیدی در کشور/ اغماضی با کارفرمایان متخلف نداریم
bltخبرگزاری دانشجو : خبر کشته شدن دو معدنچی سوادکوه در سکوت خبری گم شد
bltایسنا : آخرین وضعیت معوقات کارگران معدن زمستان یورت آزادشهر
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.