مخبر - 1398/03/29 - نفس مستاجران به شماره افتاد/ آیا دست دولت برای تنظیم بازار اجاره بسته است؟

نفس مستاجران به شماره افتاد/ آیا دست دولت برای تنظیم بازار اجاره بسته است؟
حمایت هوشمند از عرضه مسکن، راه اندازی و استفاده از سامانه املاک و اسکان، اجرای مالیات های تنظیمی و راه اندازی اپراتورهای بزرگ اجاره داری از ابزارهای دولت ها برای تنظیم بازار اجاره است.
نفس مستاجران به شماره افتاد/ آیا دست دولت برای تنظیم بازار اجاره بسته است؟

به گزارش ملیت به نقل از فارس، این روزها یکی از مسائلی که تعداد قابل توجهی از خانواده ها با آن درگیرند، بحث افزایش شدید قیمت ها در بازار اجاره است. مستاجرینی که از مدت ها پیش، قید خرید خانه را زده و به ناچار اجاره نشینی را انتخاب کرده بودند، تابستان امسال و در فصل جابجایی واحدهای مسکونی، برای تامین یک واحد مسکونی مناسب با مشکلات بسیاری مواجه شده اند. تا جایی که تعداد قابل توجهی از خانواده ها که امکان تامین هزینه اجاره بها در منطقه فعلی خود را ندارند، تصمیم به تغییر منطقه زندگی خود گرفته و حتی مشاهدات میدانی نشان از افزایش مهاجرت از شهرهای بزرگ و حاشیه نشینی دارد.
* وزیر راه و شهرسازی: مشخص نیست دخالت دولت در بازار اجاره اثر مثبت داشته باشد
معمولا در زمان افزایش نرخ اجاره بها یکی از مسائل مورد بحث، نقش دولت ها و ابزارهای آن ها در تنظیم بازار اجاره است.
در همین راستا دوشنبه 27 خردادماه محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه تاکنون دولت در بحث اجاره مداخله ای نداشته است، گفت: مشخص نیست دولت اگر هم بخواهد مداخله ای در این زمینه انجام بدهد که چقدر بتواند اثر مثبت بگذارد.
اسلامی اظهار داشت: برای ما مهمترین اقدام این است که عرضه مسکن برای قشر متوسط و پایین را تشدید کرده، حرکتش را تقویت و در این زمینه با سرعت اقدام کنیم و امیدواریم با جریان تولید مسکن که آغاز شده و ما به صورت گسترده آن را در سطح کشور گسترش می دهیم، عرضه شتاب بگیرد و مردم به جای اینکه مستاجر شوند بتوانند صاحب خانه شوند.
در این گزارش به این مسئله پرداخته شده است که آیا دولت ها ابزاری برای کنترل این بازار دارند یا خیر؟ آیا تعیین قیمت یا سقف افزایش اجاره بها و چنین راهکارهایی از نظر کارشناسی و اجرایی قابل پذیرش هست یا خیر؟
1- ابزارهای دولت برای حمایت هوشمندانه از تولید و عرضه مسکن و صاحب خانه شدن مستاجران
در سال های اخیر میزان تولید مسکن در کشور با نیاز موجود فاصله بسیاری دارد. از سال 92 به بعد صنعت تولید ساختمان با رکود بسیار سنگینی مواجه بوده تا حدی که مطابق آمار تعداد پروانه های ساختمانی صادر شده توسط شهرداری ها 50 درصد نسبت به چهار سال قبل از آن افت داشته است. بنابراین علاوه بر از دست دادن اشتغال قابل توجه ناشی از تولید مسکن که در پهنه کشور گسترده است، عرضه و تقاضای مسکن را نیز تحت تاثیر قرار داده است. در حالی که برای تامین نیاز انباشته مسکن از گذشته و پاسخ برای تقاضاهای ناشی از ازدواج و همچنین بهسازی و نوسازی بافت فرسوده شهری و روستایی، نیاز به تولید 2 میلیون واحد مسکونی مسکن در سال است، در این سال ها سیاست های اتخاذی منجر به تولید کمتر از 350 هزار واحد مسکونی در سال شده است.
در این شرایط، کمبود تولید و عرضه مسکن بر بازار اجاره به صورت مستقیم تاثیرگذار بوده است. همچنین این عدم توازن موجب افزایش قیمت ها در بازار مسکن شده که تبعات آن در بازار اجاره نیز قابل مشاهده است. از طرفی بسیاری از خانواده ها دیگر توان خرید مسکن به صورت ملکی را نداشته و به ناچار وارد بازار اجاره می شوند که خود باعث افزایش تقاضا در بازار اجاره و در نتیجه افزایش قیمت ها می شود.
در این شرایط است که دولت ها می توانند با ابزارهای کنترلی خود ورود کرده و با حمایت هوشمند از تولید و عرضه واحدهای مسکونی هم شرایط عرضه و تقاضا را به تعادل برسانند و هم با ابزارهای خود مستاجرین را صاحب مسکن ملکی نمایند. بدین منظور لازم است حمایت از تولید مسکن به دست مصرف کننده نهایی به جای واسطه ها برسد. اگر این اتفاق نیفتد افزایش عرضه با قیمت بازار امکان خرید برای مستاجرین را فراهم نمی کند زیرا توان خرید این واحدها برای آن ها وجود ندارد.
افزایش عرضه بدون سیاست گذاری صحیح منجر به صاحب خانه شدن مستاجرین نمی شود. بدین منظور به جای اعطای زمین به انبوه ساز برای تولید مسکن به روش مشارکتی و عرضه واحدها به قیمت روز به مردم، که در طرح اقدام ملی وزارت راه و شهرسازی در حال اجراست، با سیاست گذاری صحیح در مورد زمین، می توان مستاجرین را به راحتی صاحب خانه کرد. یکی از این سیاست ها، دریافت هزینه زمین به شکل اقساط بعد از تحویل دادن واحدهای مسکونی به خانواده هاست که با این مستاجرین بسیاری میتوانند صاحب مسکن شده و بعد از چند سال پرداخت اقساط هزینه زمین، مالک شوند. این الگو در طرح «مسکن ویژه تهرانسر» تجربه شده است.


2- راه اندازی سامانه املاک و اسکان کشور به عنوان زیرساخت اجرای سیاست های تنظیمی اجاره مسکن
یکی از سیاست های قابل اجرا، تشویق مالکانی است که الگوی پیشنهادی دولت ها در قراردادهای اجاره خود را اجرا می کنند و همچنین در نظر گرفتن سیاست های تنبیهی برای متخلفین است. برای مثال تشویق به تنظیم قراردادهای بلندمدت می تواند یکی از این الگوهای پیشنهادی باشد. در این الگو، برای مالکانی که واحدهای خود را بیش از یک سال اجاره می دهند و سالانه به میزان پیشنهادی دولت نرخ اجاره بها را افزایش دهند، مشوق هایی در نظر گرفته می شود. مثلا اگر تولید کننده ای اقدام به رعایت این الگو کند، می تواند از معافیت مالیاتی در اولین نقل و انتقال خود بهره مند شود. مالکین هم در صورت اجرا از معافیت مالیات بر اجاره برخوردار می شوند.
اما ماجرا این جاست برای اجرای چنین راهکارهایی نیاز به زیرساختی است که اطلاعات مالکین و مستاجرین و قراردادها در آن ثبت کرده و قابل استناد باشد. در صورت نبود این زیرساختار، افزایش تعداد قراردادهای صوری برای سواستفاده از معافیت های مالیاتی و یا فرار از جریمه های در نظر گرفته شده ناگزیر خواهد بود.
لازم به ذکر است این زیرساخت در در قوانین کشور ما با عنوان سامانه ملی املاک و اسکان کشور پیش بینی شده است. قرار بوده این سامانه تا بهمن سال 94 تکمیل و راه اندازی شود که هنوز این اتفاق نیفتاده است.
3- جلوگیری از احتکار واحدهای مسکونی با اجرای مالیات بر خانه های خالی با نرخ موثر
یکی از ابزارهای دولت ها اخذ مالیات بر خانه های خالی دوم و بیشتر افراد است. اجرای این مالیات با نرخ های موثر و سنگین باعث می شود افراد سرمایه های خود را در این بازار معطل نگه ندارند و به سمت بازارهای مولد هدایت شوند و همچنین واحدهای خود را خالی نگه ندارند و به بازار عرضه نمایند.
در کشور ما در سال های اخیر عدم اجرای این مالیات زمینه ساز افزایش چشمگیر تعداد خانه های خالی شده است. بررسی سرشماری نفوس و مسکن در سال 1395 توسط مرکز آمار نشان می دهد تعداد واحدهای مسکونی خالی کشور 2.58 میلیون است. این در حالی است که تعداد این واحدها در سرشماری نفوس و مسکن سال 1390 ، 1.6 میلیون بوده است.
یعنی تعداد خانه های خالی کشور تنها در یک بازه زمانی 5 ساله نزدیک 60 درصد افزایش یافته است. در تهران حدود 500 هزار خانه خالی وجود دارد که عرضه این واحد ها تأثیر بسیاری در کاهش قیمت مسکن و کنترل بازار اجاره می توانست داشته باشد.
4- دخالت در قیمت گذاری ها با ایجاد اپراتورهای اجاره داری
یکی از برنامه های پیشنهادی برای تنظیم بازار اجاره، تعیین ارزش منطقه ای برای اجاره واحدهای مسکونی و در نظر گرفتن معافیت و یا جریمه های مالیاتی در قراردادهای اجاره است. اما این پیشنهاد غیر اجرایی است. ماجرا از این قرار است که با توجه به ناهمگن بودن مسکن و اینکه در قیمت گذاری آن پارامترهای بسیاری موثر است، نمی توان برای واحدهای مسکونی حتی در یک منطقه هم به راحتی ارزش گذاری کرد.
اما برای تنظیم قیمت ها در بازار اجاره، دولت ها می توانند با حمایت از تشکیل اپراتورهای تخصصی در حوزه اجاره داری و قاعده گذاری لازم این امر را ممکن سازند. این اپراتورها حلقه واسط ارتباطی و نه معاملاتی میان موجر و مستأجر هستند که با اخذ کارمزد مشخص بدون برقراری ارتباط مستقیم واحد استیجاری را از موجر دریافت و در اختیار مستأجر قرار می دهد. اپراتور موظف به اخذ اجاره بها از مستأجر و پرداخت آن به موجر خواهد بود.
در این شرایط قیمت گذاری در بازار اجاره نیز توسط دولت قابلیت اجرایی دارد و امکان نظارت بر حسن انجام قوانین و مقررات وضع شده از سوی دولت امکان پذیر خواهد بود. ضمنا مسئولیت پذیری در قبال قراردادها، تسلط بر قوانین و احکام قضایی از مزیت های این اپراتورها به جای ادامه سیستم سنتی استفاده از بنگاه ها و مشاورین املاک است.
منبع خبر : ملیت

محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
کلیدواژه های این خبر
تنظیم بازار   پروانه   قیمت ها   مستاجران   اجاره بها   مسکن   نوسازی بافت فرسوده   واحدهای مسکونی   نرخ اجاره بها   خرید آنلاین   قیمت بازار   اجاره نشینی   مصرف کننده   عرضه و تقاضا   افزایش تقاضا   میزان تولید   مستاجر   بهسازی   کنترلی   واحد مسکونی   مستاجرین   واسطه ها   املاک   شهرداری   اشتغال   بازار   صنعت   بازار مسکن   افزایش قیمت   خرید و فروش مسکن   حمایت از تولید   تولید مسکن  
اخبار مرتبط
خانه تا 30 درصد ارزان می شود
حزب الله نیوز
کشورهای پیشرفته چگونه اجاره بها را کنترل می کنند؟
تابناک
کشورهای پیشرفته چطور اجاره بها را کنترل می کنند؟
آفتاب
کشورهای پیشرفته چطور اجاره بها را کنترل می کنند
تین نیوز
کوچ اجباری "اجاره نشینان" به حاشیه شهرها زیر سایه خلا قانونی/ تغییر جنس بازار مسکن از مصرفی به سرمایه ای موجب رواج سوداگری شد
راه دانا
بازار مسکن در رکود عمیق / کاهش 30درصد قیمت و ادامه آن تا پایان سال/ مردم توان خرید ندارند
الف
شهریور کم رمق بازار اجاره
ایران آنلاین
انتظار شهریور کم رمق در بازار اجاره+ نرخ ها
تیتر شهر
حد مقاومت مالکان شکست
جوان آنلاین
سناریوهای مسکن؛ رکود یا کاهش قیمت؟
قلم نیوز
تبعات سنگین رکود 5 ساله تولید مسکن در کشور+نمودار
فارس
آغاز ساخت 150 هزار واحد مسکونی جدید
پانا
آغاز ساخت 150هزار واحد مسکونی جدید
مردم سالاری
آغاز فاز دوم طرح اقدام ملی با ساخت 150 هزار واحد مسکونی
اقتصاد نیوز
فاز دوم طرح اقدام ملی:آغاز ساخت 150 هزار واحد مسکونی جدید
ایرنا
ناکارآمدی طرح های حمایتی دولت در مسکن / به همه چیز فکر شده غیر از مشکل اصلی!
الف
طرح صندوق حمایت از مستاجران به کجا رسید
فرتاک نیوز
2.5 میلیون مسکن خالی داریم
ایران آنلاین
23 میلیون خانه به ازای 25 میلیون خانوار ایرانی/ چقدر مسکن خالی داریم؟
خبرآنلاین
چند میلیون مستاجر داریم؟
خبرآنلاین
23 میلیون خانه به ازای 25 میلیون خانوار ایرانی
ایسنا
اجاره داری حرفه ای در ایران و جهان
اقتصادگردان
آماری جالب از میزان معاملات مسکن در مشهد
افق تازه
توقف رشد بادکنکی قیمت ها در بازار مسکن
خبرآنلاین
عوامل موثر در گرانی خانه
صدای ایران
وضعیت بازار خرید و اجاره مسکن در شهرستان ها
اقتصاد نیوز
اینجا خانه به متری 13 میلیون تومان رسیده است...
ایسنا
سونامی قیمت در بازار مسکن/ پیوستن بنگاه ها به کمپین «حمایت از مستاجر»
شبستان
بازار مسکن نیازمند برنامه های اجرایی است؛ نه توصیه
صدای مهندسی ایران
کمک شهرداری به وزارت راه برای ساخت خانه های متراژ پایین
ایرنا
وزیر راه: پس از 28 سال صاحب یک واحد مسکونی شدم
آفتاب
پس از 28 سال صاحب یک واحد مسکونی شدم/ شاهد وادادگی قیمت مسکن در بازار هستیم/ تمام مسکن مهر تا سال 99 تحویل داده می شود
دیده بان ایران
وزیر راه: پس از 28 سال صاحب یک واحد مسکونی شدم/قیمت مسکن «وا» داده است
دنیای اقتصاد
وزیر راه و شهرسازی: پس از 28 سال صاحب یک واحد مسکونی شدم
خبرآنلاین
گره در گره بر سرپناه مردم
بلاغ مازندران
مسکن ارزان می شود؟/ پشت پرده کاهش معاملات در بازار مسکن
افکار نیوز
بانک ها سلطان مسکن هستند
شعار سال
اتحادیه املاک: وام مسکن به درد نمی خورد
سیمرغ
احتمال افت قیمت مسکن به شرط ثبات قیمت ارز
سازه نیوز
سلطان مسکن هم پیدا شد! + جزئیات
نامه نیوز
اخبار مرتبط
bltحزب الله نیوز : خانه تا 30 درصد ارزان می شود
bltتابناک : کشورهای پیشرفته چگونه اجاره بها را کنترل می کنند؟
bltآفتاب : کشورهای پیشرفته چطور اجاره بها را کنترل می کنند؟
bltتین نیوز : کشورهای پیشرفته چطور اجاره بها را کنترل می کنند
bltراه دانا : کوچ اجباری "اجاره نشینان" به حاشیه شهرها زیر سایه خلا قانونی/ تغییر جنس بازار مسکن از مصرفی به سرمایه ای موجب رواج سوداگری شد
bltالف : بازار مسکن در رکود عمیق / کاهش 30درصد قیمت و ادامه آن تا پایان سال/ مردم توان خرید ندارند
bltایران آنلاین : شهریور کم رمق بازار اجاره
bltتیتر شهر : انتظار شهریور کم رمق در بازار اجاره+ نرخ ها
bltجوان آنلاین : حد مقاومت مالکان شکست
bltقلم نیوز : سناریوهای مسکن؛ رکود یا کاهش قیمت؟
bltفارس : تبعات سنگین رکود 5 ساله تولید مسکن در کشور+نمودار
bltپانا : آغاز ساخت 150 هزار واحد مسکونی جدید
bltمردم سالاری : آغاز ساخت 150هزار واحد مسکونی جدید
bltاقتصاد نیوز : آغاز فاز دوم طرح اقدام ملی با ساخت 150 هزار واحد مسکونی
bltایرنا : فاز دوم طرح اقدام ملی:آغاز ساخت 150 هزار واحد مسکونی جدید
bltالف : ناکارآمدی طرح های حمایتی دولت در مسکن / به همه چیز فکر شده غیر از مشکل اصلی!
bltفرتاک نیوز : طرح صندوق حمایت از مستاجران به کجا رسید
bltایران آنلاین : 2.5 میلیون مسکن خالی داریم
bltخبرآنلاین : 23 میلیون خانه به ازای 25 میلیون خانوار ایرانی/ چقدر مسکن خالی داریم؟
bltخبرآنلاین : چند میلیون مستاجر داریم؟
bltایسنا : 23 میلیون خانه به ازای 25 میلیون خانوار ایرانی
bltاقتصادگردان : اجاره داری حرفه ای در ایران و جهان
bltافق تازه : آماری جالب از میزان معاملات مسکن در مشهد
bltخبرآنلاین : توقف رشد بادکنکی قیمت ها در بازار مسکن
bltصدای ایران : عوامل موثر در گرانی خانه
bltاقتصاد نیوز : وضعیت بازار خرید و اجاره مسکن در شهرستان ها
bltایسنا : اینجا خانه به متری 13 میلیون تومان رسیده است...
bltشبستان : سونامی قیمت در بازار مسکن/ پیوستن بنگاه ها به کمپین «حمایت از مستاجر»
bltصدای مهندسی ایران : بازار مسکن نیازمند برنامه های اجرایی است؛ نه توصیه
bltایرنا : کمک شهرداری به وزارت راه برای ساخت خانه های متراژ پایین
bltآفتاب : وزیر راه: پس از 28 سال صاحب یک واحد مسکونی شدم
bltدیده بان ایران : پس از 28 سال صاحب یک واحد مسکونی شدم/ شاهد وادادگی قیمت مسکن در بازار هستیم/ تمام مسکن مهر تا سال 99 تحویل داده می شود
bltدنیای اقتصاد : وزیر راه: پس از 28 سال صاحب یک واحد مسکونی شدم/قیمت مسکن «وا» داده است
bltخبرآنلاین : وزیر راه و شهرسازی: پس از 28 سال صاحب یک واحد مسکونی شدم
bltبلاغ مازندران : گره در گره بر سرپناه مردم
bltافکار نیوز : مسکن ارزان می شود؟/ پشت پرده کاهش معاملات در بازار مسکن
bltشعار سال : بانک ها سلطان مسکن هستند
bltسیمرغ : اتحادیه املاک: وام مسکن به درد نمی خورد
bltسازه نیوز : احتمال افت قیمت مسکن به شرط ثبات قیمت ارز
bltنامه نیوز : سلطان مسکن هم پیدا شد! + جزئیات
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.