مخبر - 1398/03/28 - قیمت زمین و مسکن در گیلان سر به فلک کشید؛ مستاجران به فکر مهاجرت افتادند

قیمت زمین و مسکن در گیلان سر به فلک کشید؛ مستاجران به فکر مهاجرت افتادند
تسهیلات اختصاص یافته به ساخت و ساز مسکن، امسال افزایش یافته است که گیلان نیز از این امر مستثنی نیست و این موضوع می تواند کمک خوبی برای سازندگان مسکن باشد.
قیمت زمین و مسکن در گیلان سر به فلک کشید؛ مستاجران به فکر مهاجرت افتادند

- اخبار استانها -

به گزارش خبرگزاری تسنیم از رشت، امسال تسهیلات اختصاص یافته به ساخت و ساز مسکن، امسال افزایش یافته و این امر می تواند خبر و کمک خوبی برای سازندگان مسکن باشد زیرا با رونق ساخت و سازها، تعداد مسکن برای امکان اجاره به متقاضیان نیز افزایش پیدا می کند.

امروزه با افزایش قیمت دلار، قیمت زمین و مسکن سر به فلک کشیده و از طرفی اجاره ها نیز بالا رفته است در این بین وضعیت مسکن گیلان هم از این قاعده مستثنی نیست و به نوعی تحت تأثیر شرایط گرانی های بازار قرار گرفته است.

طبق آخرین گزارشات و بررسی هایی که مرکز آمار ایران در نیمه دوم سال 93 منتشر کرده است، بیشترین هزینه خرید مسکن در کشور متعلق به کلانشهر تهران و کمترین آن مربوط به استان کهگیلویه و بویر احمد است.

وزارت راه به وظایفش برای ساماندهی بازار مسکن عمل نمی کندکاهش قیمت مسکن با قطع دست دلالانافزایش قیمت مسکن چه تبعاتی را به دنبال دارد؟سخنگوی کمیسیون عمران مجلس: سایت ها مکلف به حذف قیمت از آگهی خرید و فروش مسکن شدند

در بررسی های انجام شده مرکز آمار ایران، استان گیلان در میان سایر نقاط کشور رتبه یازدهم را به دست آورده البته متوسط قیمت خرید هر متر مربع زمین در شهری مثل رشت، بسته به منطقه و موقعیت مکانی که دارد کمتر یا بیشتر است.

بسیاری از ویلاها و ساختمان های مسکونی اطراف شهر رشت در سال های اخیر مورد توجه خریداران قرار گرفته است و همین موضوع باعث افزایش قیمت زمین در حومه های شهر و روستاها شده که تا چند سال قبل کمتر مورد استقبال قرار می گرفتند.

مسکن در گیلان در سال های اخیر شاید به نسبت استان های دیگر از شرایط رکود حاکم بر بازار مسکن بیشترین ضربه را خورده باشد; نبود نظارت، کمبود مدیریت بازار مسکن و چندین عامل دیگر در این استان باعث شده تا به آن چیزی که گیلان لیاقتش را دارد نرسیده باشد.

وضعیتی که به طور کلی بازار مسکن کشور و به ویژه مسکن در گیلان را تحت تاثیر قرار داده، رکود حاکم بر این بازار است,; دولت در سال های اخیر تلاش کرده تا با اعطای یکسری تسهیلات بانکی به خریداران خانه اولی تا حدودی رکود را کنترل کرده و از این وضعیت نجات دهد.

در ایران مردم بر این باورند که سرمایه گذاری در بخش مسکن بیشترین و بالاترین سوددهی را برایشان خواهد داشت اما با این حال بانک مرکزی اعلام کرده که با کاهش قابل توجه صدور پروانه های ساخت برای ساختمان روبه رو شده ایم که وضعیت بد و نابسامان بازار مسکن را نشان می دهد.

متأسفانه در استان گیلان شاهد روند افزایشی تعداد مستأجران هستیم که این دلیلی بر کم بودن سطح درآمدی مردم است. افزایش و جهشی که در قیمت ها اتفاق افتاده، بسیاری از افراد را مجبور به زندگی در اطراف شهرها کرده است.

حتی ایجاد مسکن مهر هم کمکی به بهبود وضعیت نداشت. کمبود زمین در گیلان و افزایش قیمت آن، دلیل اصلی افزایش قیمت مسکن در این استان می تواند باشد و برای کنترل این وضعیت باید کنترل ها و نظارت همه جانبه ای بر روی مؤلفه های مختلف و تأثیرگذار اعمال شود.

کنترل قیمت گذاری مصالح ساختمانی، هزینه های مربوط به ساخت اعم از شهرداری و انشعابات برق و گاز و غیره، کنترل دستمزد نیروی انسانی در ساخت و ساز و ده ها عامل دیگر باید عملیاتی شود تا در این مجال پیش آمده شاهد ثبات قیمت ملک و املاک در استان گیلان باشیم.

در خرداد 97 نرخ قطعی مسکن بر اساس هر متر مربع در شهری نظیر رشت به عنوان مرکز گیلان واقع در منطقه بلوار دیلمان برای یک ساختمان با یک سال عمر چیزی در حدود 6 میلیون و 702 هزار تومان محاسبه می شد.

در محله خواهر امام رشت یا همان ساغریسازان نیز در همین مدت یاد شده قیمت هر متر مربع یک ساختمان مسکونی با یک سال ساخت تقریباً چیزی حدود 2 میلیون 599 هزار تومان معامله می شد.

همچنین در خرداد سال گذشته بر اساس اطلاعات موجود در خیابانی نظیر خیابان آزادگان کلانشهر رشت برای یک بنای تازه ساخت قیمتی معادل 3 میلیون و 311 هزار تومان در نظر گرفته شده بود که قابل ملاحظه است.

اما در اسفند ماه سال 97 قیمت یک ساختمان مسکونی با مساحت 70 متر مربعی در محله پارک شهر یا همان پارک قدس هر متر مربع 4 میلیون و 320 هزار و 113 تومان و نرخ کلی خرید آن نیز 305 میلیون تومان با 24 سال ساخت بود.

در آبان ماه سال 97 در محله پیرکلاچای واقع در منطقه 3 رشت قیمت یک خانه 75 متری با 7 سال ساخت 93 میلیون و 500 هزار تومان بود و معامله می شد به طوری که قیمت هر متر مربع آن یک میلیون و 246 هزار تومان برآورد می شود.

در اواخر فروروین سال 98 برای خرید یک دستگاه منزل مسکونی با 33 سال عمر کارکرد واقع در منطقه 5 شهر رشت یا شهرک قدس به 510 میلیون تومان نیاز بود یعنی قیمت هر متر مربع آن بالای 3 میلیون و 600 هزار تومان محاسبه شد.

یا مثلا در ابتدای اردیبهشت امسال در محله سلیمانداراب رشت برای یک دستگاه منزل مسکونی 82 متری با 6 سال عمر 224 میلیون تومان قیمت نهایی در نظر گرفته شد یعنی قیمت هر متر مربع آن حدود 2 میلیون و 975 میلیون تومان برآورد شد.

افزایش قیمت مسکن و قیمت اجاره مسکن در محلات مخلتف کلانشهر رشت متفاوت است و بر همین اساس پیش بینی می شود امسال شاهد افزایش قیمت اجاره مسکن در استان به خصوص در مرکز گیلان یعنی کلانشهر رشت باشیم.

اگر ساخت و ساز خانه و مسکن از حالت رکود فعلی خارج نشود سیل تقاضای اجاره مسکن فضای رقابتی فعلی را باز هم شدید می کند و در نتیجه رخداد چنین فعل و انفعالاتی افزایش قیمت اجاره خانه ها بیشتر خواهد شد.

افزایش قیمت مسکن و قیمت اجاره مسکن در محلات مخلتف کلانشهر رشت با یکدیگر کاملاً متفاوت است همچنین مسکن در محلاتی از این کلانشهر که مرغوبیت و وضعیت بهتری نسبت به سایر نقاط دارند، با افزایش قیمت بسیار بیشتر و ملموس تری مواجه می شود.

امسال تسهیلات اختصاص یافته به ساخت و ساز مسکن افزایش یافته است و این امر می تواند کمک خوبی برای سازندگان مسکن باشد زیرا با رونق ساخت و سازها، تعداد مسکن برای امکان اجاره به متقاضیان نیز افزایش پیدا می کند.

بازارهای مسکن و ارز، معمولاً همبستگی دارند در عین حال نباید انتظار داشت که این دو بازار متناسب و همپای یکدیگر رشد کنند هر چند که در سال 97 رشد قیمت مسکن حدود نصف رشد قیمت دلار به ثبت رسید.

یکی از علل همبستگی قیمت های ارز و مسکن، تأثیر تغییرات نرخ ارز روی نرخ بخش مصالح ساختمانی است آن چه باعث همبستگی کالاهای داخلی با نرخ ارز می شود، صرفاً تولید داخلی این کالاها نیست بلکه قابل تجارت بودن در سطح جهانی است که اهمیت دارد.

کالاهایی که قابلیت جابه جایی و تجارت در بازارهای جهانی را دارند، ولو این که تولید داخل باشند به درجات زیادی از نوسانات نرخ دلار متأثر می شوند به طور مثال در سال 97 قیمت مصالح فلزی با دلار 8500 تا 9500 تومان مطابقت دارد که تا حدی با نرخ سامانه نیما هماهنگ است.

تغییرات نرخ مسکن همواره در دراز مدت با نرخ تورم همبستگی بالا داشته است وقتی تورم بالا می رود عده ای وارد بازار مسکن شده تا بتوانند ارزش نقدینگی خود را در مقابل تورم حفظ کنند با توجه به این موضوع، در سال گذشته افزایش بالاتر از نرخ تورم و پایین تر از نرخ دلار برای بازار مسکن قابل انتظار بود.

گزارشازلیلاپورابراهیمی

انتهای پیام/ش

منبع خبر : تسنیم

محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
کلیدواژه های این خبر
ساخت و ساز   رشت   مسکن مهر   تسهیلات   وزارت راه   پروانه   قیمت ها   خرداد   مستاجران   گیلان   مسکن   خرید آنلاین   مدیریت بازار   کهگیلویه و بویر احمد   قطع دست   کمیسیون عمران   قیمت زمین   استانها   مکلف   برق و گاز   گرانی   کلانشهر تهران   دیلمان   خریدار خارجی   وضعیت مسکن   منطقه و موقعیت مکانی   سوددهی   نیمه دوم سال   املاک   شهرداری   بازار   بانک مرکزی   بازار مسکن   افزایش قیمت   سرمایه گذاری   تسهیلات بانکی   خرید و فروش مسکن   روستاها   قیمت روز مسکن   ساماندهی بازار   ثبات قیمت  
اخبار مرتبط
سراب خرید خانه با وام
اقتصادگردان
بازار مسکن اواخر امسال بهبود می یابد
اقتصادگردان
بازار مسکن در انتظار بازگشت آرامش
ملیت
انتقاد نماینده مجلس از تجمیع وام ازدواج با وام مسکن یکم
مهر نیوز
کمرنگ شدن سایه سوداگران در بازار مسکن/ بازار در انتظار ثبات قیمت و بازگشت آرامش
فارس
بازار پر نوسان مسکن در سه ماهه تابستان 98
ساعت 24
بازار پر نوسان مسکن در سه ماهه تابستان 98/ آیا خانه در زمستان ارزان می شود؟
رهیاب نیوز
مسکن در زمستان 98 ارزان می شود؟
جوان آنلاین
آیا خانه در زمستان ارزان می شود؟
صبحانه با خبر
دست های ضدانقلاب در بازار مسکن قیمت ها را افزایش داد
ملیت
وزیر راه: دست های ضدانقلاب در بازار مسکن قیمت ها را افزایش داد
الف
دست های ضدانقلاب در بازار مسکن قیمت ها را افزایش داد!/ دشمن با گران جلوه دادن بازار مسکن مردم را تحریک کنند
دیده بان ایران
بازار پرنوسان مسکن در سه ماهه تابستان 98/ آیا خانه در زمستان ارزان می شود؟
مرآت نیوز
کاهش 70 درصدی معاملات مسکن و پیش بینی آینده بازار
شبکه خبر
قیمت گذاری مسکن کار پوپولیست هاست!
تسنیم
چطور با 300 میلیون تومان می توان خانه دار شد؟ / بازگشت متقاضیان به بازار مسکن
شعار سال
وضعیت بازار مسکن برای خرید خانه های ارزان قیمت / با 300 میلیون تومان می توان خانه دار شد؟
اقتصاد نیوز
وزارت مسکن سازوکار تعیین قیمت طراحی کند
بازار نیوز
شیوه مالکان پول لازم برای فروش مسکن تغییر کرد
خبرآنلاین
رکود در بازار مسکن عمیق تر از سال گذشته
آریا
کاهش قیمت مسکن/ وزیر راه: مردم خانه بخرند
افکار نیوز
کلاه گشاد املاکی ها بر سر خریداران مسکن مهر
خبر خودرو
کلاه گشاد بنگاه های املاک بر سر خریداران مسکن مهر
نصف جهان
کلاه گشادی که بر سر خریداران مسکن مهر گذاشته می شود
ایران جیب
کلاه گشاد بر سر خریداران مسکن مهر
مشرق نیوز
ورود اولین محرک به ساخت و ساز مسکن
دنیای اقتصاد
ورود اولین محرک به ساخت وساز مسکن
ایسنا
سناریوهای مسکن؛ رکود یا کاهش قیمت؟
قلم نیوز
انتظارات کاهشی در بازار مسکن
صبح تهران
رویای خرید خانه برای خانه به دوش ها چگونه تعبیر می شود؟
آنا نیوز
کاهش 30 درصدی قیمت خرید و اجاره خانه در مناطق مرکزی تهران
رویداد 24
چرایی افت قیمت در برخی مناطق تهران
آریا
خریداران مسکن از پا نشستند
عصر هامون
رکود به بازار مسکن بازگشت
شهر فردا
مالیات بر عایدی مسکن راه حل کنترل قیمت ها
افکار نیوز
ارسال سیگنال کاهش قیمت مسکن از 5 منطقه تهران
ایران جیب
وام 160میلیونی مسکن زوجین برای خرید 11 متر خانه!
تیتر20
فاز دوم ورود فروشندگان به بازار/ کاهش قیمت مسکن در تیرماه گسترده نبود
صدای مهندسی ایران
 درمان قطعی از نگاه کارشناسان
سازه نیوز
آماری جالب از میزان معاملات مسکن در مشهد
افق تازه
اخبار مرتبط
bltاقتصادگردان : سراب خرید خانه با وام
bltاقتصادگردان : بازار مسکن اواخر امسال بهبود می یابد
bltملیت : بازار مسکن در انتظار بازگشت آرامش
bltمهر نیوز : انتقاد نماینده مجلس از تجمیع وام ازدواج با وام مسکن یکم
bltفارس : کمرنگ شدن سایه سوداگران در بازار مسکن/ بازار در انتظار ثبات قیمت و بازگشت آرامش
bltساعت 24 : بازار پر نوسان مسکن در سه ماهه تابستان 98
bltرهیاب نیوز : بازار پر نوسان مسکن در سه ماهه تابستان 98/ آیا خانه در زمستان ارزان می شود؟
bltجوان آنلاین : مسکن در زمستان 98 ارزان می شود؟
bltصبحانه با خبر : آیا خانه در زمستان ارزان می شود؟
bltملیت : دست های ضدانقلاب در بازار مسکن قیمت ها را افزایش داد
bltالف : وزیر راه: دست های ضدانقلاب در بازار مسکن قیمت ها را افزایش داد
bltدیده بان ایران : دست های ضدانقلاب در بازار مسکن قیمت ها را افزایش داد!/ دشمن با گران جلوه دادن بازار مسکن مردم را تحریک کنند
bltمرآت نیوز : بازار پرنوسان مسکن در سه ماهه تابستان 98/ آیا خانه در زمستان ارزان می شود؟
bltشبکه خبر : کاهش 70 درصدی معاملات مسکن و پیش بینی آینده بازار
bltتسنیم : قیمت گذاری مسکن کار پوپولیست هاست!
bltشعار سال : چطور با 300 میلیون تومان می توان خانه دار شد؟ / بازگشت متقاضیان به بازار مسکن
bltاقتصاد نیوز : وضعیت بازار مسکن برای خرید خانه های ارزان قیمت / با 300 میلیون تومان می توان خانه دار شد؟
bltبازار نیوز : وزارت مسکن سازوکار تعیین قیمت طراحی کند
bltخبرآنلاین : شیوه مالکان پول لازم برای فروش مسکن تغییر کرد
bltآریا : رکود در بازار مسکن عمیق تر از سال گذشته
bltافکار نیوز : کاهش قیمت مسکن/ وزیر راه: مردم خانه بخرند
bltخبر خودرو : کلاه گشاد املاکی ها بر سر خریداران مسکن مهر
bltنصف جهان : کلاه گشاد بنگاه های املاک بر سر خریداران مسکن مهر
bltایران جیب : کلاه گشادی که بر سر خریداران مسکن مهر گذاشته می شود
bltمشرق نیوز : کلاه گشاد بر سر خریداران مسکن مهر
bltدنیای اقتصاد : ورود اولین محرک به ساخت و ساز مسکن
bltایسنا : ورود اولین محرک به ساخت وساز مسکن
bltقلم نیوز : سناریوهای مسکن؛ رکود یا کاهش قیمت؟
bltصبح تهران : انتظارات کاهشی در بازار مسکن
bltآنا نیوز : رویای خرید خانه برای خانه به دوش ها چگونه تعبیر می شود؟
bltرویداد 24 : کاهش 30 درصدی قیمت خرید و اجاره خانه در مناطق مرکزی تهران
bltآریا : چرایی افت قیمت در برخی مناطق تهران
bltعصر هامون : خریداران مسکن از پا نشستند
bltشهر فردا : رکود به بازار مسکن بازگشت
bltافکار نیوز : مالیات بر عایدی مسکن راه حل کنترل قیمت ها
bltایران جیب : ارسال سیگنال کاهش قیمت مسکن از 5 منطقه تهران
bltتیتر20 : وام 160میلیونی مسکن زوجین برای خرید 11 متر خانه!
bltصدای مهندسی ایران : فاز دوم ورود فروشندگان به بازار/ کاهش قیمت مسکن در تیرماه گسترده نبود
bltسازه نیوز :  درمان قطعی از نگاه کارشناسان
bltافق تازه : آماری جالب از میزان معاملات مسکن در مشهد
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.