مخبر - 1398/03/28 - قیمت زمین و مسکن در گیلان سر به فلک کشید؛ مستاجران به فکر مهاجرت افتادند

قیمت زمین و مسکن در گیلان سر به فلک کشید؛ مستاجران به فکر مهاجرت افتادند
تسهیلات اختصاص یافته به ساخت و ساز مسکن، امسال افزایش یافته است که گیلان نیز از این امر مستثنی نیست و این موضوع می تواند کمک خوبی برای سازندگان مسکن باشد.
قیمت زمین و مسکن در گیلان سر به فلک کشید؛ مستاجران به فکر مهاجرت افتادند

- اخبار استانها -

به گزارش خبرگزاری تسنیم از رشت، امسال تسهیلات اختصاص یافته به ساخت و ساز مسکن، امسال افزایش یافته و این امر می تواند خبر و کمک خوبی برای سازندگان مسکن باشد زیرا با رونق ساخت و سازها، تعداد مسکن برای امکان اجاره به متقاضیان نیز افزایش پیدا می کند.

امروزه با افزایش قیمت دلار، قیمت زمین و مسکن سر به فلک کشیده و از طرفی اجاره ها نیز بالا رفته است در این بین وضعیت مسکن گیلان هم از این قاعده مستثنی نیست و به نوعی تحت تأثیر شرایط گرانی های بازار قرار گرفته است.

طبق آخرین گزارشات و بررسی هایی که مرکز آمار ایران در نیمه دوم سال 93 منتشر کرده است، بیشترین هزینه خرید مسکن در کشور متعلق به کلانشهر تهران و کمترین آن مربوط به استان کهگیلویه و بویر احمد است.

وزارت راه به وظایفش برای ساماندهی بازار مسکن عمل نمی کندکاهش قیمت مسکن با قطع دست دلالانافزایش قیمت مسکن چه تبعاتی را به دنبال دارد؟سخنگوی کمیسیون عمران مجلس: سایت ها مکلف به حذف قیمت از آگهی خرید و فروش مسکن شدند

در بررسی های انجام شده مرکز آمار ایران، استان گیلان در میان سایر نقاط کشور رتبه یازدهم را به دست آورده البته متوسط قیمت خرید هر متر مربع زمین در شهری مثل رشت، بسته به منطقه و موقعیت مکانی که دارد کمتر یا بیشتر است.

بسیاری از ویلاها و ساختمان های مسکونی اطراف شهر رشت در سال های اخیر مورد توجه خریداران قرار گرفته است و همین موضوع باعث افزایش قیمت زمین در حومه های شهر و روستاها شده که تا چند سال قبل کمتر مورد استقبال قرار می گرفتند.

مسکن در گیلان در سال های اخیر شاید به نسبت استان های دیگر از شرایط رکود حاکم بر بازار مسکن بیشترین ضربه را خورده باشد; نبود نظارت، کمبود مدیریت بازار مسکن و چندین عامل دیگر در این استان باعث شده تا به آن چیزی که گیلان لیاقتش را دارد نرسیده باشد.

وضعیتی که به طور کلی بازار مسکن کشور و به ویژه مسکن در گیلان را تحت تاثیر قرار داده، رکود حاکم بر این بازار است,; دولت در سال های اخیر تلاش کرده تا با اعطای یکسری تسهیلات بانکی به خریداران خانه اولی تا حدودی رکود را کنترل کرده و از این وضعیت نجات دهد.

در ایران مردم بر این باورند که سرمایه گذاری در بخش مسکن بیشترین و بالاترین سوددهی را برایشان خواهد داشت اما با این حال بانک مرکزی اعلام کرده که با کاهش قابل توجه صدور پروانه های ساخت برای ساختمان روبه رو شده ایم که وضعیت بد و نابسامان بازار مسکن را نشان می دهد.

متأسفانه در استان گیلان شاهد روند افزایشی تعداد مستأجران هستیم که این دلیلی بر کم بودن سطح درآمدی مردم است. افزایش و جهشی که در قیمت ها اتفاق افتاده، بسیاری از افراد را مجبور به زندگی در اطراف شهرها کرده است.

حتی ایجاد مسکن مهر هم کمکی به بهبود وضعیت نداشت. کمبود زمین در گیلان و افزایش قیمت آن، دلیل اصلی افزایش قیمت مسکن در این استان می تواند باشد و برای کنترل این وضعیت باید کنترل ها و نظارت همه جانبه ای بر روی مؤلفه های مختلف و تأثیرگذار اعمال شود.

کنترل قیمت گذاری مصالح ساختمانی، هزینه های مربوط به ساخت اعم از شهرداری و انشعابات برق و گاز و غیره، کنترل دستمزد نیروی انسانی در ساخت و ساز و ده ها عامل دیگر باید عملیاتی شود تا در این مجال پیش آمده شاهد ثبات قیمت ملک و املاک در استان گیلان باشیم.

در خرداد 97 نرخ قطعی مسکن بر اساس هر متر مربع در شهری نظیر رشت به عنوان مرکز گیلان واقع در منطقه بلوار دیلمان برای یک ساختمان با یک سال عمر چیزی در حدود 6 میلیون و 702 هزار تومان محاسبه می شد.

در محله خواهر امام رشت یا همان ساغریسازان نیز در همین مدت یاد شده قیمت هر متر مربع یک ساختمان مسکونی با یک سال ساخت تقریباً چیزی حدود 2 میلیون 599 هزار تومان معامله می شد.

همچنین در خرداد سال گذشته بر اساس اطلاعات موجود در خیابانی نظیر خیابان آزادگان کلانشهر رشت برای یک بنای تازه ساخت قیمتی معادل 3 میلیون و 311 هزار تومان در نظر گرفته شده بود که قابل ملاحظه است.

اما در اسفند ماه سال 97 قیمت یک ساختمان مسکونی با مساحت 70 متر مربعی در محله پارک شهر یا همان پارک قدس هر متر مربع 4 میلیون و 320 هزار و 113 تومان و نرخ کلی خرید آن نیز 305 میلیون تومان با 24 سال ساخت بود.

در آبان ماه سال 97 در محله پیرکلاچای واقع در منطقه 3 رشت قیمت یک خانه 75 متری با 7 سال ساخت 93 میلیون و 500 هزار تومان بود و معامله می شد به طوری که قیمت هر متر مربع آن یک میلیون و 246 هزار تومان برآورد می شود.

در اواخر فروروین سال 98 برای خرید یک دستگاه منزل مسکونی با 33 سال عمر کارکرد واقع در منطقه 5 شهر رشت یا شهرک قدس به 510 میلیون تومان نیاز بود یعنی قیمت هر متر مربع آن بالای 3 میلیون و 600 هزار تومان محاسبه شد.

یا مثلا در ابتدای اردیبهشت امسال در محله سلیمانداراب رشت برای یک دستگاه منزل مسکونی 82 متری با 6 سال عمر 224 میلیون تومان قیمت نهایی در نظر گرفته شد یعنی قیمت هر متر مربع آن حدود 2 میلیون و 975 میلیون تومان برآورد شد.

افزایش قیمت مسکن و قیمت اجاره مسکن در محلات مخلتف کلانشهر رشت متفاوت است و بر همین اساس پیش بینی می شود امسال شاهد افزایش قیمت اجاره مسکن در استان به خصوص در مرکز گیلان یعنی کلانشهر رشت باشیم.

اگر ساخت و ساز خانه و مسکن از حالت رکود فعلی خارج نشود سیل تقاضای اجاره مسکن فضای رقابتی فعلی را باز هم شدید می کند و در نتیجه رخداد چنین فعل و انفعالاتی افزایش قیمت اجاره خانه ها بیشتر خواهد شد.

افزایش قیمت مسکن و قیمت اجاره مسکن در محلات مخلتف کلانشهر رشت با یکدیگر کاملاً متفاوت است همچنین مسکن در محلاتی از این کلانشهر که مرغوبیت و وضعیت بهتری نسبت به سایر نقاط دارند، با افزایش قیمت بسیار بیشتر و ملموس تری مواجه می شود.

امسال تسهیلات اختصاص یافته به ساخت و ساز مسکن افزایش یافته است و این امر می تواند کمک خوبی برای سازندگان مسکن باشد زیرا با رونق ساخت و سازها، تعداد مسکن برای امکان اجاره به متقاضیان نیز افزایش پیدا می کند.

بازارهای مسکن و ارز، معمولاً همبستگی دارند در عین حال نباید انتظار داشت که این دو بازار متناسب و همپای یکدیگر رشد کنند هر چند که در سال 97 رشد قیمت مسکن حدود نصف رشد قیمت دلار به ثبت رسید.

یکی از علل همبستگی قیمت های ارز و مسکن، تأثیر تغییرات نرخ ارز روی نرخ بخش مصالح ساختمانی است آن چه باعث همبستگی کالاهای داخلی با نرخ ارز می شود، صرفاً تولید داخلی این کالاها نیست بلکه قابل تجارت بودن در سطح جهانی است که اهمیت دارد.

کالاهایی که قابلیت جابه جایی و تجارت در بازارهای جهانی را دارند، ولو این که تولید داخل باشند به درجات زیادی از نوسانات نرخ دلار متأثر می شوند به طور مثال در سال 97 قیمت مصالح فلزی با دلار 8500 تا 9500 تومان مطابقت دارد که تا حدی با نرخ سامانه نیما هماهنگ است.

تغییرات نرخ مسکن همواره در دراز مدت با نرخ تورم همبستگی بالا داشته است وقتی تورم بالا می رود عده ای وارد بازار مسکن شده تا بتوانند ارزش نقدینگی خود را در مقابل تورم حفظ کنند با توجه به این موضوع، در سال گذشته افزایش بالاتر از نرخ تورم و پایین تر از نرخ دلار برای بازار مسکن قابل انتظار بود.

گزارشازلیلاپورابراهیمی

انتهای پیام/ش


محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
کلیدواژه های این خبر
ساخت و ساز   رشت   مسکن مهر   تسهیلات   وزارت راه   پروانه   قیمت ها   خرداد   مستاجران   گیلان   مسکن   خرید آنلاین   مدیریت بازار   کهگیلویه و بویر احمد   قطع دست   کمیسیون عمران   قیمت زمین   استانها   مکلف   برق و گاز   گرانی   کلانشهر تهران   دیلمان   خریدار خارجی   وضعیت مسکن   منطقه و موقعیت مکانی   سوددهی   نیمه دوم سال   املاک   شهرداری   بازار   بانک مرکزی   بازار مسکن   افزایش قیمت   سرمایه گذاری   تسهیلات بانکی   خرید و فروش مسکن   روستاها   قیمت روز مسکن   ساماندهی بازار   ثبات قیمت  
اخبار مرتبط
حد مقاومت مالکان شکست
جوان آنلاین
آیا وام مسکن می تواند سایه سنگین رکود را از سر بازار کم کند؟
شهر فردا
سناریوهای مسکن؛ رکود یا کاهش قیمت؟
قلم نیوز
انتظارات کاهشی در بازار مسکن
صبح تهران
رویای خرید خانه برای خانه به دوش ها چگونه تعبیر می شود؟
آنا نیوز
کاهش 30 درصدی قیمت خرید و اجاره خانه در مناطق مرکزی تهران
خرداد نیوز
مالیات بر عایدی مسکن راه حل کنترل قیمت ها
شعار سال
چرایی افت قیمت مسکن در برخی مناطق تهران
ایران جیب
خریداران مسکن از پا نشستند/ چرایی افت قیمت در برخی مناطق تهران
رویداد 24
مالیات بر عایدی مسکن راه حل کنترل قیمت ها / رکود تورمی در بخش مسکن
میزان
علت افت قیمت مسکن در برخی مناطق تهران
صراط
خریداران مسکن از پا نشستند
ایران اکونومیست
رکود به بازار مسکن بازگشت
شهر فردا
خریداران مسکن از پا نشستند/چرایی افت قیمت در برخی مناطق تهران
مهر نیوز
کاهش قیمت ها در حوزه مسکن
آریا
ارسال سیگنال کاهش قیمت ها از 5 منطقه
ایران آنلاین
وام 160میلیونی مسکن زوجین برای خرید 11 متر خانه!
تیتر20
فاز دوم ورود فروشندگان به بازار/ کاهش قیمت مسکن در تیرماه گسترده نبود
صدای مهندسی ایران
سهم 11 متری تسهیلات بانکی در خرید خانه
ایرنا
قیمت مسکن در مناطق مختلف تهران/ مسکن در منطقه یک؛ متری 32 میلیون تومان
میهن امروز
آماری جالب از میزان معاملات مسکن در مشهد
افق تازه
توقف رشد بادکنکی قیمت ها در بازار مسکن
خبرآنلاین
عوامل موثر در گرانی خانه
صدای ایران
راهکار «فعلا خانه نخرید» دردی دوا می کند؟
خبرآنلاین
افت بازار مسکن به روایت آمار
ساعت 24
«فعلا خانه نخرید» دردی دوا می کند؟
تابش کوثر
«فعلا خانه نخرید»دردی دوا می کند؟/درمان قطعی از نگاه کارشناسان
مهر نیوز
وضعیت بازار خرید و اجاره مسکن در شهرستان ها
اقتصاد نیوز
اینجا خانه به متری 13 میلیون تومان رسیده است...
ایسنا
کمک شهرداری به وزارت راه برای ساخت خانه های متراژ پایین
ایرنا
قیمت مسکن چگونه پایین می آید؟
دنیای اقتصاد
قیمت مسکن پایین می آید؟
خبرآنلاین
قیمت مسکن پایین می آید؟ / سایه رکود بر بازار معاملات ملک
خبرآنلاین
قیمت مسکن کاهش و سامانه کد رهگیری اجرایی می شود
ملیت
آیا اخذ مالیات از خانه های خالی تاثیری بر قیمت ها خواهد داشت؟
اقتصاد نیوز
رئیس اتحادیه مشاوران املاک: قیمت مسکن کاهش یافته و این روند در نیمه دوم سال ادامه می یابد/ سامانه کد رهگیری اجرایی شود
انتخاب
قیمت مسکن کاهش یافته و این روند در نیمه دوم سال ادامه می یابد/ سامانه کد رهگیری اجرایی شود
الف
رئیس اتحادیه مشاوران املاک: قیمت مسکن کاهش یافته و این روند در نیمه دوم سال ادامه می یابد
اقتصاد آنلاین ایران
آیا قیمت مسکن کاهش می یابد؟
دنیای اقتصاد
سودجویان به دنبال القای خطر در بازار مسکن/ پایان تنش قیمتی در بازار
صدای مهندسی ایران
اخبار مرتبط
bltجوان آنلاین : حد مقاومت مالکان شکست
bltشهر فردا : آیا وام مسکن می تواند سایه سنگین رکود را از سر بازار کم کند؟
bltقلم نیوز : سناریوهای مسکن؛ رکود یا کاهش قیمت؟
bltصبح تهران : انتظارات کاهشی در بازار مسکن
bltآنا نیوز : رویای خرید خانه برای خانه به دوش ها چگونه تعبیر می شود؟
bltخرداد نیوز : کاهش 30 درصدی قیمت خرید و اجاره خانه در مناطق مرکزی تهران
bltشعار سال : مالیات بر عایدی مسکن راه حل کنترل قیمت ها
bltایران جیب : چرایی افت قیمت مسکن در برخی مناطق تهران
bltرویداد 24 : خریداران مسکن از پا نشستند/ چرایی افت قیمت در برخی مناطق تهران
bltمیزان : مالیات بر عایدی مسکن راه حل کنترل قیمت ها / رکود تورمی در بخش مسکن
bltصراط : علت افت قیمت مسکن در برخی مناطق تهران
bltایران اکونومیست : خریداران مسکن از پا نشستند
bltشهر فردا : رکود به بازار مسکن بازگشت
bltمهر نیوز : خریداران مسکن از پا نشستند/چرایی افت قیمت در برخی مناطق تهران
bltآریا : کاهش قیمت ها در حوزه مسکن
bltایران آنلاین : ارسال سیگنال کاهش قیمت ها از 5 منطقه
bltتیتر20 : وام 160میلیونی مسکن زوجین برای خرید 11 متر خانه!
bltصدای مهندسی ایران : فاز دوم ورود فروشندگان به بازار/ کاهش قیمت مسکن در تیرماه گسترده نبود
bltایرنا : سهم 11 متری تسهیلات بانکی در خرید خانه
bltمیهن امروز : قیمت مسکن در مناطق مختلف تهران/ مسکن در منطقه یک؛ متری 32 میلیون تومان
bltافق تازه : آماری جالب از میزان معاملات مسکن در مشهد
bltخبرآنلاین : توقف رشد بادکنکی قیمت ها در بازار مسکن
bltصدای ایران : عوامل موثر در گرانی خانه
bltخبرآنلاین : راهکار «فعلا خانه نخرید» دردی دوا می کند؟
bltساعت 24 : افت بازار مسکن به روایت آمار
bltتابش کوثر : «فعلا خانه نخرید» دردی دوا می کند؟
bltمهر نیوز : «فعلا خانه نخرید»دردی دوا می کند؟/درمان قطعی از نگاه کارشناسان
bltاقتصاد نیوز : وضعیت بازار خرید و اجاره مسکن در شهرستان ها
bltایسنا : اینجا خانه به متری 13 میلیون تومان رسیده است...
bltایرنا : کمک شهرداری به وزارت راه برای ساخت خانه های متراژ پایین
bltدنیای اقتصاد : قیمت مسکن چگونه پایین می آید؟
bltخبرآنلاین : قیمت مسکن پایین می آید؟
bltخبرآنلاین : قیمت مسکن پایین می آید؟ / سایه رکود بر بازار معاملات ملک
bltملیت : قیمت مسکن کاهش و سامانه کد رهگیری اجرایی می شود
bltاقتصاد نیوز : آیا اخذ مالیات از خانه های خالی تاثیری بر قیمت ها خواهد داشت؟
bltانتخاب : رئیس اتحادیه مشاوران املاک: قیمت مسکن کاهش یافته و این روند در نیمه دوم سال ادامه می یابد/ سامانه کد رهگیری اجرایی شود
bltالف : قیمت مسکن کاهش یافته و این روند در نیمه دوم سال ادامه می یابد/ سامانه کد رهگیری اجرایی شود
bltاقتصاد آنلاین ایران : رئیس اتحادیه مشاوران املاک: قیمت مسکن کاهش یافته و این روند در نیمه دوم سال ادامه می یابد
bltدنیای اقتصاد : آیا قیمت مسکن کاهش می یابد؟
bltصدای مهندسی ایران : سودجویان به دنبال القای خطر در بازار مسکن/ پایان تنش قیمتی در بازار
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.