مخبر - 1398/03/27 - افزایش قیمت مسکن چه تبعاتی را به دنبال دارد؟

افزایش قیمت مسکن چه تبعاتی را به دنبال دارد؟
به گزارش شبکه خبری تحلیلی حزب الله ،چگونگی حمایت از خانه دار شدن خانواده ها یکی از مسائل همیشگی دولت ها بوده است. یکی از الگو های موفق در زمینه ساخت مسکن برای اقشار متوسط و کم درآمد در کشورمان، مدل مسکن ویژه بود که هم منجر به توانمندشدن خانواده ها می شود و هم تبعات تورمی افزایش وام خرید را به همراه ...
افزایش قیمت مسکن چه تبعاتی را به دنبال دارد؟

افزایش قیمت مسکن چه تبعاتی را به دنبال دارد؟ به گزارش شبکه خبری تحلیلی حزب الله ،چگونگی حمایت از خانه دار شدن خانواده ها یکی از مسائل همیشگی دولت ها بوده است. یکی از الگو های موفق در زمینه ساخت مسکن برای اقشار متوسط و کم درآمد در کشورمان، مدل مسکن ویژه بود که هم منجر به توانمندشدن خانواده ها می شود و هم تبعات تورمی افزایش وام خرید را به همراه ندارد.

در یک سال اخیر قیمت مسکن به شکلی افزایش یافته که بیشتر خانواده های جدید و مستاجران، امیدی برای صاحب خانه شدن ندارند.

بر اساس تازه ترین گزارش بانک مرکزی از تحولات بازار مسکن در اردیبهشت سال 98، متوسط قیمت خرید و فروش یک مترمربع زیربنای واحد مسکونی در شهر تهران به 12 میلیون و 670 هزار تومان رسیده که نسبت به ماه مشابه سال قبل 112 درصد افزایش داشته است.

در این صورت اگر یک خانواده با درآمد متوسط در شهر تهران، یک سوم درآمد خود را برای خرید یک خانه 75 متری پس انداز کند باید نزدیک 50 سال انتظار بکشد تا صاحب خانه شود. در این شرایط وام خرید هم دردی را دوا نمی کند، زیرا بالاترین سقف وام خرید یعنی وام صندوق یکم هم بیشتر از 13 مترمربع از یک واحد مسکونی را تأمین نمی کند.

افزایش قیمت مسکن تبعات اقتصادی و اجتماعی بسیاری را در پی دارد که به بعضی از آن ها می پردازیم:

افزایش اجاره بها و فشار به مستاجران:به صورت معمول روند قیمت ها در بازار اجاره از قیمت مسکن تبعیت می کند؛ یعنی هر زمان قیمت مسکن افزایش می یابد، بازار اجاره نیز دچار تلاطم و افزایش قیمت می شود. مسأله وقتی مهم تر می شود که بدانیم اجاره بها بیشترین سهم را در سبد هزینه های یک خانواده دارد و افزایش آن فشار بسیاری را به مستاجران وارد می کند.

در شهر های بزرگ مثل تهران مستاجران نیمی از درآمد خود را برای اجاره بهای اختصاص می دهند که افزایش شدید آن باعث می شود سایر هزینه های خانواده مانند مسائل رفاهی و آموزشی آن ها نیز تحت تأثیر قرار بگیرد.

هجوم تقاضا ها از بازار خرید به سمت بازار اجاره و افزایش مضاعف قیمت ها در بازار اجاره:خروج خانواده ها از بازار مؤثر خرید، سبب می شود بازار اجاره دچار افزایش تقاضا شود. در سال حدود 700 هزار ازدواج و تقاضای جدید در بازار مسکن وجود دارد که در شرایط فعلی به ناچار باید رو به اجاره نشینی بیاورند. با توجه به رکود چندساله تولید مسکن در سال های اخیر و کمبود عرضه مورد نیاز، هجوم تقاضا افزایش مجدد اجاره بها و فشار مضاعف به مستاجران را به همراه خواهد داشت.

مهاجرت اجباری و افزایش حاشیه نشینی: در اثر این افزایش قیمت ها در بازار مسکن و اجاره، مستاجران برای تمدید واحد استیجاری خود دچار مشکل می شوند. تغییر منطقه، تن دادن به زندگی در واحد های کوچک تر و حتی مهاجرت از شهر های بزرگ و حاشیه نشینی امری اجتناب ناپذیر خواهد بود. اتفاقی که در یک سال اخیر نیز بعضا شاهد آن بوده ایم. تشکیل سکونت های غیررسمی در حاشیه شهر ها که بدون امکانات و خدمات شهری مناسب هستند، مشکلات و تبعات اجتماعی و فرهنگی خاص خود را خواهد داشت.

رکود مجدد در بازار مسکن و به تبع آن رکود در ساخت وساز مسکن:شکاف بین توان خرید مردم و قیمت روز مسکن، رکود سنگینی را در بازار خرید و فروش و به تبع آن بازار ساخت وساز مسکن به وجود می آورد. سازندگان که خریداری برای واحد های نوساز خود نمی بینند، انگیزه ای برای تولید مسکن نمی یابند. درحالی که مسکن کالای اساسی و مورد نیاز همه خانواده هاست، کمبود تولید و عرضه آن مشکل مجددی بر مشکلات گذشته اضافه می کند و مجددا بهانه ای برای گران شدن مسکن خواهد شد.

لازم به ذکر است در سال های 92 تا 96 تولید مسکن با رکود سنگینی مواجه بود و مطابق داده های مرکز آمار در اثر سیاست های اتخاذشده، کمتر از 350 هزار واحد مسکونی در سال تولید شد. درحالی که برآورد ها نشان می دهد با توجه به کمبود تعداد واحد های مسکونی نسبت به تعداد خانواده ها و همچنین تقاضا های جدید ناشی از ازدواج و وجود شش میلیون واحد مسکونی در بافت فرسوده شهری و روستایی برای تنظیم بازار سالانه به دو میلیون واحد مسکونی جدید نیاز است. نتیجه این کمبود، در کنار وجود فرصت برای سوداگری و احتکار، یکی از دلایل اصلی افزایش قیمت مسکن در روز های اخیر بوده است.

افزایش وام خرید راهگشا نیست
در این شرایط دولت باید برای حل این مشکلات به صورت هوشمندانه عمل کند. شاید در ابتدای امر افزایش وام خرید به عنوان یک راه حل مطرح باشد؛ اما در شرایطی که میزان تولید و عرضه واحد های مسکونی بسیار کمتر از میزان تقاضا در بازار مسکن است، هرگونه افزایش سقف وام خرید مسکن، تبعات تورمی خود را خواهد داشت. علاوه بر این مالکان واحد های مسکونی که انتظار افزایش بیشتر قیمت مسکن را دارند، از عرضه آن خودداری می کنند. درنتیجه در این سال ها همواره تعداد خانه های خالی افزایش یافته است.

ضمنا افزایش وام خرید و تحریک تقاضا در بازار مسکن حتما منجر به افزایش تولید و عرضه نخواهد شد. چنانچه در سال های اخیر با وجود هشت برابر شدن سقف وام خرید مسکن، تولید مسکن از رکود خارج نشد و اتفاقا تعداد خانه های خالی نیز رو به کاهش نبود. علاوه بر این تأمین منابع بانکی برای افزایش سقف و تعداد وام خرید مسکن به میزان تقاضا در بازار مسکن، امری بسیار دشوار برای دولت خواهد بود.

برنامه وزارت راه و شهرسازی، تحریک سمت عرضه
با ورود محمد اسلامی به وزارت راه و شهرسازی به جای عباس آخوندی، عمده برنامه های این وزارتخانه با محوریت طرح اقدام ملی مسکن، به سمت حمایت از تولید و عرضه مسکن تغییر کرده است. در این طرح، ساخت 400هزار مسکن طی دو سال 98 و 99 در دستور کار قرار دارد.

واگذاری زمین دولتی، کاهش 50 درصدی هزینه صدور پروانه و مجوزها، اعطای 25میلیون تومان وام ساخت با نرخ سود صفر درصد و خرید مصالح از «بازار تعهدی» با تخفیف 30درصدی، بخشی از بسته جدید رونق مسکن است، اما سؤال اساسی اینجاست که با درنظر گرفتن این تسهیلات برای انبوه سازان چه تصمیمی برای عرضه واحد های ساخته شده به قیمت تمام شده و نه بازار وجود دارد؟ و این که با توجه به فاصله بین قدرت خرید مردم و قیمت مسکن، آیا مردم توان خرید این واحد ها را خواهند داشت یا خیر؟ آیا برای حل این مسائل راهکاری وجود دارد؟

راهکار اساسی: حمایت از عرضه و تقاضا با الگوی مسکن ویژه
از آنجا که عمده هزینه مسکن ناشی از هزینه زمین است، دولت می تواند هزینه زمین را بعد از تحویل دادن واحد های مسکونی به متقاضیان و به صورت اقساط دریافت کند. هزینه ساخت نیز توسط متقاضیان با پیشرفت پروژه به سازندگان پرداخت شود. بدین صورت خانواده های مستأجر بسیاری می توانند صاحب خانه شوند.

این مدل که در مسکن ویژه تهرانسر اجرا و تجربه موفقی نیز بود در مقایسه با افزایش وام ساخت مزیت های بسیاری دارد. از جمله این مزیت ها به موارد زیر می توان اشاره کرد:

افزایش تولید مسکن:چنانچه مطرح شد تحریک تقاضا لزوما منجر به افزایش تولید نمی شود؛ اما با مدل مسکن ویژه، هم تولیدکننده هزینه اولیه بسیاری را برای تهیه زمین نمی پردازد و هم، چون مصرف کننده توان پرداخت هزینه ساخت را دارد، واحد های ساخته شده بدون متقاضی نمی ماند، بنابراین انگیزه بسیاری برای تولید وجود دارد.

عدم افزایش قیمت مسکن:از آنجا که با این مدل هم از تولید و هم عرضه حمایت شده دلیلی برای افزایش شدید قیمت ها وجود ندارد.

عدم افزایش سوداگری و تعداد خانه های خالی:با توجه به این که سازندگان مالک واحد های نوساز نیستند و متناظر با هر واحد یک مصرف کننده واقعی وجود دارد که مسکن را با قیمت تمام شده دریافت می کند، واحدی در انتظار افزایش قیمت ها در آینده خالی نمی ماند.

زمینه سازی مؤثر دولت برای خانه دار شدن خانواده ها:وام خرید مسکن در شرایط فعلی سهم قابل توجهی از قیمت مسکن را تأمین نمی کند. دولت با تأخیر در هزینه دریافت زمین، درواقع تسهیلاتی را فراهم کرده که عمده هزینه مسکن را پوشش داده است.

عدم فشار به دولت برای تأمین منابع مربوط به تسهیلات:در این روش فشار خاصی بر دولت برای تسهیل در خانه دار شدن مردم نمی آید.

هدایت نقدینگی به سمت تولید:افزایش سقف و تعداد وام خرید لزوما منجر به تولید مسکن نمی شود و صرف خرید و فروش و بعضا سوداگری و سفته بازی در بازار مسکن می شود. ضمنا نقدینگی ایجادشده تبعات تورمی در اقتصاد کشور را در پی خواهد داشت؛ اما با مدل مسکن ویژه تهرانسر، نه تن ها نیاز به افزایش نقدینگی نیست بلکه نقدینگی موجود را نیز به سمت تولید هدایت خواهد کرد.
منبع خبر : حزب الله نیوز

محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
کلیدواژه های این خبر
کالای اساسی   قیمت ها   مستاجران   اجاره بها   مسکن   پس انداز   سکونت   خرید آنلاین   اجاره نشینی   نوساز   افزایش تقاضا   خانه دار   واحد مسکونی   استیجاری   گزارش بانک مرکزی   بازار   بازار مسکن   درآمد   افزایش قیمت   اقتصادی و اجتماعی   فرهنگی و اجتماعی   قیمت روز مسکن   خدمات شهری   ساخت مسکن  
اخبار مرتبط
سراب خرید خانه با وام
اقتصادگردان
درخواست انبوه سازان برای افزایش سقف وام خرید و ساخت
اقتصادگردان
مردم، اجاره نشین باشند یا صاحب خانه؟
ملیت
مردم، اجاره نشین باشند یا صاحب خانه؟ دولت کدام را انتخاب می کند؟
الف
کوچ اجباری "اجاره نشینان" به حاشیه شهرها زیر سایه خلا قانونی/ تغییر جنس بازار مسکن از مصرفی به سرمایه ای موجب رواج سوداگری شد
راه دانا
وزارت مسکن موضع خود را درباره مالیات بر عایدی مسکن شفاف کند
خبرگزاری دانشجو
بازار مسکن در رکود عمیق / کاهش 30درصد قیمت و ادامه آن تا پایان سال/ مردم توان خرید ندارند
الف
کاهش 30درصد قیمت مسکن و ادامه آن تا پایان سال
حافظ نیوز
اجاره نشین نه، مردم را صاحب خانه کنید
افکار نیوز
تا توانستند قیمت سازی کردند
پول نیوز
حال و روز بازار مسکن در اصفهان
سازه نیوز
حال و روز بازار مسکن در اصفهان/ نسیم کاهش قیمت وزید
خبرآنلاین
هاشمی طبا: اگر برجام در دوره قاجار امضا می شد، ترکمنچای به ایران تحمیل نمی شد!/ قیمت مسکن 110 درصد افزایش یافت؛حتی ماکت مسکن اجتماعی هم ساخته نشد!
مشرق نیوز
ارزان ترین خانه های تهران برای اجاره و خرید درکدام محله ها هستند؟ / سمنان رکورد دار ارزانی در اجاره بها
باشگاه خبرنگاران
اختصاص 100 هزار تومانی حق مسکن کارگران بیشتر شوخی است تا واقعیت
پانا
آیا شهروندان دیگر معترض نیستند؟
پانا
باید تاکنون صدای «هل من ناصر» مستاجران را شنیده باشیم
ایران اکونومیست
نامه تند توکلی به سران قوا : فکری برای مستاجران کنید
سیمرغ
هشدار توکلی نسبت به رشد پدیده حاشیه نشینی
تابناک
احمد توکلی: اگر ناشنوا هم شده باشیم از شنیدن صدای شکستن استخوان های مستاجران گریزی نداریم
نامه نیوز
نامه احمد توکلی به سران قوا : اگر خود را به کری هم زده باشیم، تاکنون باید صدای مستاجران را شنیده باشیم
ایران آنلاین
توکلی خواستار اتخاذ تدابیر اساسی در زمینه مسکن شد
شبستان
اگر خودمان را به کری هم زده باشیم، باید تاکنون صدای «هل من ناصر» مستاجران را شنیده باشیم
سلامت نیوز
نامه احمد توکلی به سران قوا: اگر خودمان را به کری هم زده باشیم، باید تاکنون صدای «هل من ناصر» مستاجران را شنیده باشیم
عصر ایران
نامه صریح احمد توکلی به سران قوا در خصوص مستاجران
خرداد نیوز
اگر به سرعت تدابیری نشود، چند میلیون نفر دیگر حاشیه نشین می شوند
ناطقان نیوز
رشد چشمگیر حاشیه نشینی با روند کنونی افزایش اجاره مسکن
شیعه نیوز
هشدار احمد توکلی درباره افزایش چشمگیر حاشیه نشینی
فردا نیوز
هشدار توکلی درباره رشد چشمگیر حاشیه نشینی با روند کنونی افزایش اجاره مسکن
تسنیم
نامه توکلی به سران سه قوه: حتی اگر ناشنوا هم باشیم؛ باید تاکنون صدای «هل من ناصر» مستاجران را شنیده باشیم
تین نیوز
احمد توکلی: اگر خودمان را به کری هم زده باشیم، باید تاکنون صدای «هل من ناصر» مستاجران را شنیده باشیم!
دنیای اقتصاد
توکلی خواستار اتخاذ تدابیر اساسی در زمینه مسکن و اجاره مسکن شد
ایرنا
درخواست از مسئولان نظام برای اتخاذ تدابیر اساسی در زمینه مسکن و اجاره
فارس
نامه هشدارآمیز احمد توکلی به سران قوا
مردم سالاری
نامه صریح احمد توکلی به سران قوا: اگر خودمان را به کری هم زده باشیم، باید تاکنون صدای «هل من ناصر» مستاجران را شنیده باشیم
خبرآنلاین
هشدار احمد توکلی نسبت به رشد پدیده حاشیه نشینی در اطراف شهرها
ایسنا
با روند کنونی افزایش اجاره مسکن، تعداد حاشیه نشینان رشد چشمگیری خواهد یافت
سایت جماران
معاملات مسکن همچنان در رکود است
مرور نیوز
مجلس در تصویب مالیات بر عایدی مسکن معطّل دولت نماند
تسنیم
طرح صندوق حمایت از مستاجران به کجا رسید
فرتاک نیوز
اخبار مرتبط
bltاقتصادگردان : سراب خرید خانه با وام
bltاقتصادگردان : درخواست انبوه سازان برای افزایش سقف وام خرید و ساخت
bltملیت : مردم، اجاره نشین باشند یا صاحب خانه؟
bltالف : مردم، اجاره نشین باشند یا صاحب خانه؟ دولت کدام را انتخاب می کند؟
bltراه دانا : کوچ اجباری "اجاره نشینان" به حاشیه شهرها زیر سایه خلا قانونی/ تغییر جنس بازار مسکن از مصرفی به سرمایه ای موجب رواج سوداگری شد
bltخبرگزاری دانشجو : وزارت مسکن موضع خود را درباره مالیات بر عایدی مسکن شفاف کند
bltالف : بازار مسکن در رکود عمیق / کاهش 30درصد قیمت و ادامه آن تا پایان سال/ مردم توان خرید ندارند
bltحافظ نیوز : کاهش 30درصد قیمت مسکن و ادامه آن تا پایان سال
bltافکار نیوز : اجاره نشین نه، مردم را صاحب خانه کنید
bltپول نیوز : تا توانستند قیمت سازی کردند
bltسازه نیوز : حال و روز بازار مسکن در اصفهان
bltخبرآنلاین : حال و روز بازار مسکن در اصفهان/ نسیم کاهش قیمت وزید
bltمشرق نیوز : هاشمی طبا: اگر برجام در دوره قاجار امضا می شد، ترکمنچای به ایران تحمیل نمی شد!/ قیمت مسکن 110 درصد افزایش یافت؛حتی ماکت مسکن اجتماعی هم ساخته نشد!
bltباشگاه خبرنگاران : ارزان ترین خانه های تهران برای اجاره و خرید درکدام محله ها هستند؟ / سمنان رکورد دار ارزانی در اجاره بها
bltپانا : اختصاص 100 هزار تومانی حق مسکن کارگران بیشتر شوخی است تا واقعیت
bltپانا : آیا شهروندان دیگر معترض نیستند؟
bltایران اکونومیست : باید تاکنون صدای «هل من ناصر» مستاجران را شنیده باشیم
bltسیمرغ : نامه تند توکلی به سران قوا : فکری برای مستاجران کنید
bltتابناک : هشدار توکلی نسبت به رشد پدیده حاشیه نشینی
bltنامه نیوز : احمد توکلی: اگر ناشنوا هم شده باشیم از شنیدن صدای شکستن استخوان های مستاجران گریزی نداریم
bltایران آنلاین : نامه احمد توکلی به سران قوا : اگر خود را به کری هم زده باشیم، تاکنون باید صدای مستاجران را شنیده باشیم
bltشبستان : توکلی خواستار اتخاذ تدابیر اساسی در زمینه مسکن شد
bltسلامت نیوز : اگر خودمان را به کری هم زده باشیم، باید تاکنون صدای «هل من ناصر» مستاجران را شنیده باشیم
bltعصر ایران : نامه احمد توکلی به سران قوا: اگر خودمان را به کری هم زده باشیم، باید تاکنون صدای «هل من ناصر» مستاجران را شنیده باشیم
bltخرداد نیوز : نامه صریح احمد توکلی به سران قوا در خصوص مستاجران
bltناطقان نیوز : اگر به سرعت تدابیری نشود، چند میلیون نفر دیگر حاشیه نشین می شوند
bltشیعه نیوز : رشد چشمگیر حاشیه نشینی با روند کنونی افزایش اجاره مسکن
bltفردا نیوز : هشدار احمد توکلی درباره افزایش چشمگیر حاشیه نشینی
bltتسنیم : هشدار توکلی درباره رشد چشمگیر حاشیه نشینی با روند کنونی افزایش اجاره مسکن
bltتین نیوز : نامه توکلی به سران سه قوه: حتی اگر ناشنوا هم باشیم؛ باید تاکنون صدای «هل من ناصر» مستاجران را شنیده باشیم
bltدنیای اقتصاد : احمد توکلی: اگر خودمان را به کری هم زده باشیم، باید تاکنون صدای «هل من ناصر» مستاجران را شنیده باشیم!
bltایرنا : توکلی خواستار اتخاذ تدابیر اساسی در زمینه مسکن و اجاره مسکن شد
bltفارس : درخواست از مسئولان نظام برای اتخاذ تدابیر اساسی در زمینه مسکن و اجاره
bltمردم سالاری : نامه هشدارآمیز احمد توکلی به سران قوا
bltخبرآنلاین : نامه صریح احمد توکلی به سران قوا: اگر خودمان را به کری هم زده باشیم، باید تاکنون صدای «هل من ناصر» مستاجران را شنیده باشیم
bltایسنا : هشدار احمد توکلی نسبت به رشد پدیده حاشیه نشینی در اطراف شهرها
bltسایت جماران : با روند کنونی افزایش اجاره مسکن، تعداد حاشیه نشینان رشد چشمگیری خواهد یافت
bltمرور نیوز : معاملات مسکن همچنان در رکود است
bltتسنیم : مجلس در تصویب مالیات بر عایدی مسکن معطّل دولت نماند
bltفرتاک نیوز : طرح صندوق حمایت از مستاجران به کجا رسید
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.