مخبر - 1398/03/21 - آمپول گونال اف و بارداری

آمپول گونال اف و بارداری
آمپول گونال اف حاوی عنصر فعال follitropin alfa است که نسخه ترکیبی هورمون جنسی طبیعی به نام هورمون تحریک کننده فولیکول (FSH) است. این آمپول در درمان ناباروری استفاده می شود. موارد استفاده آمپول گونال اف: تحریک تولید تخمک در زنان مبتلا ب
آمپول گونال اف و بارداری

آمپول گونال اف و بارداری آمپول گونال اف حاوی عنصر فعال follitropin alfa است که نسخه ترکیبی هورمون جنسی طبیعی به نام هورمون تحریک کننده فولیکول (FSH) است. این آمپول در درمان ناباروری استفاده می شود.

موارد استفاده آمپول گونال اف:
 • تحریک تولید تخمک در زنان مبتلا به ناباروری ناشی از مشکلات تخمدان.
 • تحریک تولید تخمک در زنان مبتلا به ناباروری ناشی از کمبود شدید LH طبیعی و FSH.
 • تحریک تولید تخمک در زنان دارای درمانهای تکثیری مثل لقاح داخل وریدی (IVF).
 • تحریک تولید اسپرم در مردان نابارور به علت سطوح پایین هورمون که باعث کم شدن تعداد اسپرم شده است.
آمپول گونال اف چگونه عمل می کند؟

آمپول گونال اف چگونه عمل میکند

- آمپول گونال اف حاوی عنصر فعال follitropin alfa است که نسخه ترکیبی هورمون جنسی طبیعی به نام هورمون تحریک کننده فولیکول (FSH) است. این آمپول در درمان ناباروری استفاده می شود. FSH به طور مستقیم بر تخمدان ها در زنان و بیضه ها در مردان تاثیر می گذارد.

- در تخمدان ها در زنان، FSH تعداد فولیکول های در حال رشد را افزایش می دهد و رشد آنها را تحریک می کند. در داخل فولیکول ها تخمک های در حال رشد هستند. FSH همچنین تولید استروژن را افزایش می دهد، و تحت تاثیر این هورمون، رشد بزرگترین فولیکول ادامه دارد. Follitropin alfa اثرات مشابهی با هورمون طبیعی دارد.

- این دارو برای تحریک رشد فولیکول ها و تخمک ها در زنان مبتلا به مشکلات حاملگی به علت مشکلات تخمک گذاری استفاده می شود. این برای زنانی که سعی در درمان با کلومیفن دارند، مانند Clomid، مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین ممکن است در زنان مبتلا به ناباروری به علت کمبود شدید هورمون های FSH و LH مورد استفاده قرار گیرد، در این صورت آن را در ترکیب با یک دارو LH مصنوعی مانند Luveris استفاده می کنند.

- هنگامی که فولیکول به درستی رشد کرده باشد، یک دارو دیگر به نام گنادوتروپین مزمن انسانی (HCG) به نام Choragon داده می شود. این دارو باعث می شود تخمک گذاری رخ دهد.

- این دارو همچنین می تواند برای تحریک فولیکول ها و تخمک های متعدد برای رشد در زنانی که در حال کمک به درمان ماندگاری مانند لقاح داخل وریدی (IVF) هستند، استفاده شود. تخمک ها در یک لوله آزمایشی کاشته می شوند و پس از آن نطفه در رحم به نتیجه می رسد.

- در مردان FSH در تولید و رشد اسپرم در بیضه دخیل است. این دارو برای افزایش تولید اسپرم در مردان مبتلا به کم شدن اسپرم در نتیجه کاهش سطح هورمون استفاده می شود. همچنین در ترکیب با گنادوتروپین HCG مزمن انسان استفاده می شود که تولید تستوسترون را در بیضه ها افزایش می دهد و به FSH کمک می کند تا به درستی عمل کند. درمان با آمپول گونال اف تحت نظارت یک متخصص آموزش دیده در زمینه مشکلات باروری آغاز می شود. تزریق زیر پوستی انجام می شود.

هشدارهایی در خصوص آمپول گونال اف
 • قبل از شروع درمان، پزشک می خواهد عملکرد غده های فوق کلیه و تیروئید را بررسی کند و ببیند تومور غدد هیپوفیز یا هیپوتالاموس مغز را نداشته باشید. هورمون پرولاکتین بیش از حد نرمال بر باروری تاثیر می گذارد.
 • در زنان، قبل از شروع درمان، پزشک باید با استفاده از سونوگرافی و آزمایش خون به اندازه گیری میزان استروژن و بررسی عملکرد تخمدان می پردازد. در طول درمان، این آزمایشها و همچنین آزمونهای اندازه گیری میزان استروژن در ادرار، باید تا زمانی که فولیکولها رشد می کنند، در فواصل منظم انجام شوند.
 • این دارو می تواند باعث تحریک بیش از حد تخمدان ها شود که می تواند خطرناک باشد (سندرم هیپرزیمولاسیون تخمدان یا OHSS) به همین دلیل اگر درد و یا تورم شکم، افزایش وزن، دشواری تنفس، افزایش تشنگی، کاهش تولید ادرار، تهوع، استفراغ و اسهال در طول درمان دارید بلافاصله به پزشک اطلاع دهید.
 • اگر در طول درمان، آزمایشات خون و یا ادرار، سطوح بالای استروژن را نشان می دهد، یا اگر اسکن اولتراسوند نشان دهنده رشد بیش از حد فولیکول های تخمدان باشد، تخمدان های شما بیش از حد تحریک شده است، که می تواند منجر به OHSS شود.
 • درمان با این دارو باید بلافاصله متوقف شود و شما نباید رابطه جنسی داشته باشید و حداقل چهار روز باید از روش های جلوگیری از بارداری استفاده کنید.
 • اگر این درمان به حاملگی منجر شود، خطراتی وجود دارد که باید از آن آگاه باشید. قبل از شروع درمان باید با پزشک خود صحبت کنید. بارداری پس از درمان با آمپول گونال اف احتمال بارداری چندقلو (دوقلو یا بیشتر) را افزایش می دهد. این مسئله باعث افزایش مشکلات مادر در دوران بارداری و یا در زمان تولد می شود. خطر بروز سقط جنین در زنانی که از درمان باروری استفاده می کنند، بیشتر از جمعیت عمومی است. ممکن است خطر زایمان نوزاد با نقص فیزیکی نیز وجود داشته باشد. خطر ابتلا به حاملگی خارج از رحم (که در آن تخمک خارج از رحم تخمک گذاری می کند) پس از درمان IVF وجود دارد.
آمپول گونال اف را در افراد زیر با احتیاط استفاده کنید:
 • زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS).
 • زنان در معرض خطر ابتلا به لخته های خون در رگ های خونی (ترومبوآمبولی، مانند ترومبوز ورید عمقی یا آمبولی ریه)، به عنوان مثال به علت سابقه شخصی یا خانوادگی.
 • اختلالات خون ارثی به نام پورفیری ها.
آمپول گونال اف در موارد زیر استفاده نمی شود:
 • مردان و زنان با تومورهای غده هیپوفیز یا هیپوتالاموس در مغز.
 • مردان مبتلا به سرطان پروستات یا بیضه.
 • زنان با سرطان سینه، سرطان رحم یا سرطان تخمدان.
 • زنان با خونریزی واژینال با علت ناشناخته.
 • زنان با کیست تخمدان یا تخمدان های بزرگ، نه به علت سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS).
 • زنانی که تخمدان ها به درستی کار نمی کنند.
 • زنان با لوله های فالوپدی مسدود شده، مگر اینکه دارای IVF باشند.
 • زنان دارای نقص فیزیکی اندام های تولید مثل (رحم، لوله های فالوپ، تخمدان و / یا دهانه رحم).
 • زنان که یائسگی زودرس یا هیسترکتومی داشته اند.
 • زنان مبتلا به فیبروم های رحمی که ممکن است مشکلات حاملگی را ایجاد کنند.
 • مردانی که بیضه ها به درستی کار نمی کنند.
اگر به یکی از مواد حساسیت دارید، این دارو را استفاده نکنید. اگر قبلا چنین حساسیتی داشته اید، لطفا به دکتر یا داروساز خود اطلاع دهید. اگر احساس می کنید واکنش آلرژیک دارید، از مصرف این دارو بپرهیزید و بلافاصله به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید.

آمپول گونال اف و بارداری بعضی از داروها نباید در دوران بارداری و شیردهی استفاده شوند. قبل از استفاده از هر دارویی، با پزشک خود صحبت کنید. این دارو نباید در زنان باردار یا شیرده استفاده شود. از پزشک خود درخواست مشاوره پزشکی بیشتری بگیرید.

اثرات جانبی استفاده از آمپول گونال اف

عوارض مصرف آمپول گونال اف

داروها و عوارض جانبی احتمالی آنها ممکن است به روش های مختلف بر افراد تاثیر بگذارد. موارد زیر برخی از عوارض جانبی است که با این دارو همراه است. تمام افرادی که این دارو را مصرف می کنند تمام عوارض جانبی آن را تجربه نخواهند کرد.

بسیار شایع (بیش از یک نفر از 10 نفر را تحت تاثیر قرار می دهد)

 • درد، کبودی و التهاب در محل تزریق در مردان و زنان.
 • سردرد در زنان.
 • کیست های تخمدان.
عادی (بین 1 از 10 و 1 در 100 نفر را تحت تاثیر قرار می دهد)

 • تحریک بیش از حد تخمدان ها، باعث تولید تعداد زیادی تخمک می شود.
 • اختلالات روده، مانند تهوع، استفراغ، اسهال، گرفتگی شکم و نفخ در زنان.
 • بزرگ شدن پستان، افزایش وزن، آکنه و تورم رگ ها در کیسه بیضه ها (واریکوسل) در مردان.
غالبا (بین 1 از 100 و 1 در 1000 نفر را تحت تاثیر قرار می دهد)

 • تحریک بیش از حد تخمدان، باعث تولید تعداد زیادی تخمک می شود(سندرم OHSS )
نادر (بین 1 از 1000 و 1 در 10،000 نفر را تحت تاثیر قرار می دهد)

 • چرخش تخمدان،عوارض OHSS.
بسیار نادر (کمتر از 1 در 10،000 نفر را تحت تاثیر قرار می دهد)

 • تشکیل لخته خون در ورید (ترومبوآمبولی)، معمولا در پا (ترومبوز ورید عمقی) در زنان.
 • بدتر شدن علائم آسم در زنان.
عوارض جانبی ذکر شده در بالا ممکن است شامل تمام عوارض جانبی گزارش شده توسط سازنده دارو نباشد. برای اطلاعات بیشتر در مورد هرگونه خطری که ممکن است در ارتباط با این دارو باشد، لطفا اطلاعات موجود در این دارو را بخوانید یا با دکتر یا داروساز مشورت کنید.

تداخل دارویی آمپول گونال اف بر سایر داروها - قبل از شروع درمان با این دارو باید به پزشک یا داروساز خود بگویید چه داروهایی را قبلا مصرف کرده اید، از قبیل داروهای بدون نسخه و داروهای گیاهی. به طور مشابه، قبل از مصرف هر داروی جدید، با پزشک یا داروساز خود چک کنید تا اطمینان حاصل شود که این ترکیب ایمن است.

- اگر این دارو در ترکیب با سایر داروهایی باشد که می توانند تخمدان را تحریک کنند، مانند کلومیفن، خطر افزایش تحریک بیش از حد تخمدان وجود دارد. در حال حاضر در انگلستان هیچ داروی دیگری وجود ندارد که حاوی follitropin alfa به عنوان تنها ماده فعال باشد.

Netdoctor team. Gonal-F (follitropin alfa). www.netdoctor.co.uk.2018

دکتر شاداب برزوییاین مطلب به ویرایش و تأیید رسیده است، ایشان داراي مدرك دكتراي حرفه اي داروسازي از دانشگاه علوم پزشكي كرمانشاه مي باشد. از فعالیت های عمده دکتر برزویی میتوان به مشاوره دارويي و تداخلات دارويي، مشاوره پوست و مو و مكمل هاي مربوطه، مكمل هاي بارداري و شيردهي و مشاوره در زمینه مكمل هاي مادر و نوزاد اشاره کرد. پايان نامه ايشان در زمينه برسي برون تني اثرات فعاليت ضدقارچي كاكل ذرت بر روي تعدادي از درماتوفيتزهاي شايع و شناسايي و تعيين مقدار دسته تركيبات شاخص است و در این زمینه مقالاتی در دست چاپ دارد.


محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
کلیدواژه های این خبر
تومور   تخمدان   تیروئید   هورمون   تستوسترون   اسپرم   ناباروری   آزمایشی   هورمون رشد   آمپول   سونوگرافی   حاملگی   استروژن   هورمون پرولاکتین   بارداری   تزریق   پزشک   هیپوفیز   تخمک   لقاح   هیپوتالاموس   آزمایش خون   تخمک گذاری   کاهش سطح   فولیکول   بانوان   دارو   آی وی اف   درمان ناباروری   افزایش تولید   کلومیفن  
اخبار مرتبط
روش درمان ناباروری، گیفت چگونه است؟
نی نی بان
درمان ناباروری با زیفت، مراحل انجام
نی نی بان
مشکلات تخمدان زنان، علل تولید آندروژن زیاد
نی نی بان
محاسبه سن بارداری، چند ماهه هستید؟
پارسینه
درمان ناباروری با آی وی اف، صفر تا صد آن
نی نی بان
درباره تخمک اهدایی، همه اطلاعات لازم
نی نی بان
هفته اول بارداری، تغییرات بدن و زندگی شما
نی نی بان
بیماری ارثی که قبل از 40 سالگی سراغ خانم ها می آید
تیک نیوز
آمپول هاش سی جی و به هم ریختگی پریود
نی نی بان
بیماری آندومتریوز زنان، ختم به ناباروری میشود؟
نی نی بان
علت ناباروری در زوجین، سن بالا است؟
نی نی بان
روزهای قبل قاعدگی، احتمال حاملگی چقدر است؟
نی نی بان
عدم تعادل هورمونی در زنان چیست؟
نی نی بان
انواع بلوغ در کودکان، پسر و دخترش فرق دارد؟
نی نی بان
بهترین زمان برای انجام آزمایش های هورمونی
نی نی بان
تشکیل جفت در هفته چندم؟
نی نی بان
هیپرپلازی آندومتر چیست؟
نی نی بان
تاثیر عادت ماهانه نامنظم در باروری
شفا آنلاین
عادت ماهانه نامنظم، تاثیر آن در باروری
نی نی بان
درمان فولیکول تخمدان، با دارو
نی نی بان
همه چیز درباره ناباروری در زنان
افکار نیوز
نحوه شکل گیری لقاح، مرحله به مرحله
نی نی بان
علل ناباروری زوجین، کی به متخصص مراجعه کنیم؟
نی نی بان
تعداد فولیکول در زنان، چه نقشی در ناباروری دارد؟
نی نی بان
کیفیت تخمک در زنان، چه نقشی در باروری دارد؟
نی نی بان
بعد از تزریق اچ سی جی، علت درد تخمدان ها چیست؟
نی نی بان
آزمایش بارداری با بزاق دهان
نی نی بان
تزریق آمپول ضد بارداری، عوارض هم دارد؟
نی نی بان
روند تخمک گذاری در زنان، تاثیر انواع آمنوره بر آن
نی نی بان
اصلی ترین علل ناباروری در زنان ایرانی
افکار نیوز
درباره هورمون پروژسترون، نه نکته مهم
نی نی بان
مهم ترین علل ناباروری در زنان چیست؟
الف
درمان ناباروری با آی یو آی، درصد موفقیت و عوارض آن
نی نی بان
چرا زنان نازا میشوند؟
بازار نیوز
مهم ترین علل ناباروری در زنان
جهان نیوز
دلیل اصلی نازایی در زنان چیست؟
پارسینه
دلایل ناباروری زنان، نشانه های آن چیست؟
نی نی بان
علت ناباروری زنان، مهم ترینش چیست؟
نی نی بان
سن: عامل اصلی ناباروری در زنان
میگنا
درصد موفقیت آی وی اف، چقدر است؟
نی نی بان
اخبار مرتبط
bltنی نی بان : روش درمان ناباروری، گیفت چگونه است؟
bltنی نی بان : درمان ناباروری با زیفت، مراحل انجام
bltنی نی بان : مشکلات تخمدان زنان، علل تولید آندروژن زیاد
bltپارسینه : محاسبه سن بارداری، چند ماهه هستید؟
bltنی نی بان : درمان ناباروری با آی وی اف، صفر تا صد آن
bltنی نی بان : درباره تخمک اهدایی، همه اطلاعات لازم
bltنی نی بان : هفته اول بارداری، تغییرات بدن و زندگی شما
bltتیک نیوز : بیماری ارثی که قبل از 40 سالگی سراغ خانم ها می آید
bltنی نی بان : آمپول هاش سی جی و به هم ریختگی پریود
bltنی نی بان : بیماری آندومتریوز زنان، ختم به ناباروری میشود؟
bltنی نی بان : علت ناباروری در زوجین، سن بالا است؟
bltنی نی بان : روزهای قبل قاعدگی، احتمال حاملگی چقدر است؟
bltنی نی بان : عدم تعادل هورمونی در زنان چیست؟
bltنی نی بان : انواع بلوغ در کودکان، پسر و دخترش فرق دارد؟
bltنی نی بان : بهترین زمان برای انجام آزمایش های هورمونی
bltنی نی بان : تشکیل جفت در هفته چندم؟
bltنی نی بان : هیپرپلازی آندومتر چیست؟
bltشفا آنلاین : تاثیر عادت ماهانه نامنظم در باروری
bltنی نی بان : عادت ماهانه نامنظم، تاثیر آن در باروری
bltنی نی بان : درمان فولیکول تخمدان، با دارو
bltافکار نیوز : همه چیز درباره ناباروری در زنان
bltنی نی بان : نحوه شکل گیری لقاح، مرحله به مرحله
bltنی نی بان : علل ناباروری زوجین، کی به متخصص مراجعه کنیم؟
bltنی نی بان : تعداد فولیکول در زنان، چه نقشی در ناباروری دارد؟
bltنی نی بان : کیفیت تخمک در زنان، چه نقشی در باروری دارد؟
bltنی نی بان : بعد از تزریق اچ سی جی، علت درد تخمدان ها چیست؟
bltنی نی بان : آزمایش بارداری با بزاق دهان
bltنی نی بان : تزریق آمپول ضد بارداری، عوارض هم دارد؟
bltنی نی بان : روند تخمک گذاری در زنان، تاثیر انواع آمنوره بر آن
bltافکار نیوز : اصلی ترین علل ناباروری در زنان ایرانی
bltنی نی بان : درباره هورمون پروژسترون، نه نکته مهم
bltالف : مهم ترین علل ناباروری در زنان چیست؟
bltنی نی بان : درمان ناباروری با آی یو آی، درصد موفقیت و عوارض آن
bltبازار نیوز : چرا زنان نازا میشوند؟
bltجهان نیوز : مهم ترین علل ناباروری در زنان
bltپارسینه : دلیل اصلی نازایی در زنان چیست؟
bltنی نی بان : دلایل ناباروری زنان، نشانه های آن چیست؟
bltنی نی بان : علت ناباروری زنان، مهم ترینش چیست؟
bltمیگنا : سن: عامل اصلی ناباروری در زنان
bltنی نی بان : درصد موفقیت آی وی اف، چقدر است؟
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.