مخبر - 1398/03/21 - آمپول گونال اف و بارداری

آمپول گونال اف و بارداری
آمپول گونال اف حاوی عنصر فعال follitropin alfa است که نسخه ترکیبی هورمون جنسی طبیعی به نام هورمون تحریک کننده فولیکول (FSH) است. این آمپول در درمان ناباروری استفاده می شود. موارد استفاده آمپول گونال اف: تحریک تولید تخمک در زنان مبتلا ب
آمپول گونال اف و بارداری

آمپول گونال اف و بارداری آمپول گونال اف حاوی عنصر فعال follitropin alfa است که نسخه ترکیبی هورمون جنسی طبیعی به نام هورمون تحریک کننده فولیکول (FSH) است. این آمپول در درمان ناباروری استفاده می شود.

موارد استفاده آمپول گونال اف:
 • تحریک تولید تخمک در زنان مبتلا به ناباروری ناشی از مشکلات تخمدان.
 • تحریک تولید تخمک در زنان مبتلا به ناباروری ناشی از کمبود شدید LH طبیعی و FSH.
 • تحریک تولید تخمک در زنان دارای درمانهای تکثیری مثل لقاح داخل وریدی (IVF).
 • تحریک تولید اسپرم در مردان نابارور به علت سطوح پایین هورمون که باعث کم شدن تعداد اسپرم شده است.
آمپول گونال اف چگونه عمل می کند؟

آمپول گونال اف چگونه عمل میکند

- آمپول گونال اف حاوی عنصر فعال follitropin alfa است که نسخه ترکیبی هورمون جنسی طبیعی به نام هورمون تحریک کننده فولیکول (FSH) است. این آمپول در درمان ناباروری استفاده می شود. FSH به طور مستقیم بر تخمدان ها در زنان و بیضه ها در مردان تاثیر می گذارد.

- در تخمدان ها در زنان، FSH تعداد فولیکول های در حال رشد را افزایش می دهد و رشد آنها را تحریک می کند. در داخل فولیکول ها تخمک های در حال رشد هستند. FSH همچنین تولید استروژن را افزایش می دهد، و تحت تاثیر این هورمون، رشد بزرگترین فولیکول ادامه دارد. Follitropin alfa اثرات مشابهی با هورمون طبیعی دارد.

- این دارو برای تحریک رشد فولیکول ها و تخمک ها در زنان مبتلا به مشکلات حاملگی به علت مشکلات تخمک گذاری استفاده می شود. این برای زنانی که سعی در درمان با کلومیفن دارند، مانند Clomid، مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین ممکن است در زنان مبتلا به ناباروری به علت کمبود شدید هورمون های FSH و LH مورد استفاده قرار گیرد، در این صورت آن را در ترکیب با یک دارو LH مصنوعی مانند Luveris استفاده می کنند.

- هنگامی که فولیکول به درستی رشد کرده باشد، یک دارو دیگر به نام گنادوتروپین مزمن انسانی (HCG) به نام Choragon داده می شود. این دارو باعث می شود تخمک گذاری رخ دهد.

- این دارو همچنین می تواند برای تحریک فولیکول ها و تخمک های متعدد برای رشد در زنانی که در حال کمک به درمان ماندگاری مانند لقاح داخل وریدی (IVF) هستند، استفاده شود. تخمک ها در یک لوله آزمایشی کاشته می شوند و پس از آن نطفه در رحم به نتیجه می رسد.

- در مردان FSH در تولید و رشد اسپرم در بیضه دخیل است. این دارو برای افزایش تولید اسپرم در مردان مبتلا به کم شدن اسپرم در نتیجه کاهش سطح هورمون استفاده می شود. همچنین در ترکیب با گنادوتروپین HCG مزمن انسان استفاده می شود که تولید تستوسترون را در بیضه ها افزایش می دهد و به FSH کمک می کند تا به درستی عمل کند. درمان با آمپول گونال اف تحت نظارت یک متخصص آموزش دیده در زمینه مشکلات باروری آغاز می شود. تزریق زیر پوستی انجام می شود.

هشدارهایی در خصوص آمپول گونال اف
 • قبل از شروع درمان، پزشک می خواهد عملکرد غده های فوق کلیه و تیروئید را بررسی کند و ببیند تومور غدد هیپوفیز یا هیپوتالاموس مغز را نداشته باشید. هورمون پرولاکتین بیش از حد نرمال بر باروری تاثیر می گذارد.
 • در زنان، قبل از شروع درمان، پزشک باید با استفاده از سونوگرافی و آزمایش خون به اندازه گیری میزان استروژن و بررسی عملکرد تخمدان می پردازد. در طول درمان، این آزمایشها و همچنین آزمونهای اندازه گیری میزان استروژن در ادرار، باید تا زمانی که فولیکولها رشد می کنند، در فواصل منظم انجام شوند.
 • این دارو می تواند باعث تحریک بیش از حد تخمدان ها شود که می تواند خطرناک باشد (سندرم هیپرزیمولاسیون تخمدان یا OHSS) به همین دلیل اگر درد و یا تورم شکم، افزایش وزن، دشواری تنفس، افزایش تشنگی، کاهش تولید ادرار، تهوع، استفراغ و اسهال در طول درمان دارید بلافاصله به پزشک اطلاع دهید.
 • اگر در طول درمان، آزمایشات خون و یا ادرار، سطوح بالای استروژن را نشان می دهد، یا اگر اسکن اولتراسوند نشان دهنده رشد بیش از حد فولیکول های تخمدان باشد، تخمدان های شما بیش از حد تحریک شده است، که می تواند منجر به OHSS شود.
 • درمان با این دارو باید بلافاصله متوقف شود و شما نباید رابطه جنسی داشته باشید و حداقل چهار روز باید از روش های جلوگیری از بارداری استفاده کنید.
 • اگر این درمان به حاملگی منجر شود، خطراتی وجود دارد که باید از آن آگاه باشید. قبل از شروع درمان باید با پزشک خود صحبت کنید. بارداری پس از درمان با آمپول گونال اف احتمال بارداری چندقلو (دوقلو یا بیشتر) را افزایش می دهد. این مسئله باعث افزایش مشکلات مادر در دوران بارداری و یا در زمان تولد می شود. خطر بروز سقط جنین در زنانی که از درمان باروری استفاده می کنند، بیشتر از جمعیت عمومی است. ممکن است خطر زایمان نوزاد با نقص فیزیکی نیز وجود داشته باشد. خطر ابتلا به حاملگی خارج از رحم (که در آن تخمک خارج از رحم تخمک گذاری می کند) پس از درمان IVF وجود دارد.
آمپول گونال اف را در افراد زیر با احتیاط استفاده کنید:
 • زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS).
 • زنان در معرض خطر ابتلا به لخته های خون در رگ های خونی (ترومبوآمبولی، مانند ترومبوز ورید عمقی یا آمبولی ریه)، به عنوان مثال به علت سابقه شخصی یا خانوادگی.
 • اختلالات خون ارثی به نام پورفیری ها.
آمپول گونال اف در موارد زیر استفاده نمی شود:
 • مردان و زنان با تومورهای غده هیپوفیز یا هیپوتالاموس در مغز.
 • مردان مبتلا به سرطان پروستات یا بیضه.
 • زنان با سرطان سینه، سرطان رحم یا سرطان تخمدان.
 • زنان با خونریزی واژینال با علت ناشناخته.
 • زنان با کیست تخمدان یا تخمدان های بزرگ، نه به علت سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS).
 • زنانی که تخمدان ها به درستی کار نمی کنند.
 • زنان با لوله های فالوپدی مسدود شده، مگر اینکه دارای IVF باشند.
 • زنان دارای نقص فیزیکی اندام های تولید مثل (رحم، لوله های فالوپ، تخمدان و / یا دهانه رحم).
 • زنان که یائسگی زودرس یا هیسترکتومی داشته اند.
 • زنان مبتلا به فیبروم های رحمی که ممکن است مشکلات حاملگی را ایجاد کنند.
 • مردانی که بیضه ها به درستی کار نمی کنند.
اگر به یکی از مواد حساسیت دارید، این دارو را استفاده نکنید. اگر قبلا چنین حساسیتی داشته اید، لطفا به دکتر یا داروساز خود اطلاع دهید. اگر احساس می کنید واکنش آلرژیک دارید، از مصرف این دارو بپرهیزید و بلافاصله به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید.

آمپول گونال اف و بارداری بعضی از داروها نباید در دوران بارداری و شیردهی استفاده شوند. قبل از استفاده از هر دارویی، با پزشک خود صحبت کنید. این دارو نباید در زنان باردار یا شیرده استفاده شود. از پزشک خود درخواست مشاوره پزشکی بیشتری بگیرید.

اثرات جانبی استفاده از آمپول گونال اف

عوارض مصرف آمپول گونال اف

داروها و عوارض جانبی احتمالی آنها ممکن است به روش های مختلف بر افراد تاثیر بگذارد. موارد زیر برخی از عوارض جانبی است که با این دارو همراه است. تمام افرادی که این دارو را مصرف می کنند تمام عوارض جانبی آن را تجربه نخواهند کرد.

بسیار شایع (بیش از یک نفر از 10 نفر را تحت تاثیر قرار می دهد)

 • درد، کبودی و التهاب در محل تزریق در مردان و زنان.
 • سردرد در زنان.
 • کیست های تخمدان.
عادی (بین 1 از 10 و 1 در 100 نفر را تحت تاثیر قرار می دهد)

 • تحریک بیش از حد تخمدان ها، باعث تولید تعداد زیادی تخمک می شود.
 • اختلالات روده، مانند تهوع، استفراغ، اسهال، گرفتگی شکم و نفخ در زنان.
 • بزرگ شدن پستان، افزایش وزن، آکنه و تورم رگ ها در کیسه بیضه ها (واریکوسل) در مردان.
غالبا (بین 1 از 100 و 1 در 1000 نفر را تحت تاثیر قرار می دهد)

 • تحریک بیش از حد تخمدان، باعث تولید تعداد زیادی تخمک می شود(سندرم OHSS )
نادر (بین 1 از 1000 و 1 در 10،000 نفر را تحت تاثیر قرار می دهد)

 • چرخش تخمدان،عوارض OHSS.
بسیار نادر (کمتر از 1 در 10،000 نفر را تحت تاثیر قرار می دهد)

 • تشکیل لخته خون در ورید (ترومبوآمبولی)، معمولا در پا (ترومبوز ورید عمقی) در زنان.
 • بدتر شدن علائم آسم در زنان.
عوارض جانبی ذکر شده در بالا ممکن است شامل تمام عوارض جانبی گزارش شده توسط سازنده دارو نباشد. برای اطلاعات بیشتر در مورد هرگونه خطری که ممکن است در ارتباط با این دارو باشد، لطفا اطلاعات موجود در این دارو را بخوانید یا با دکتر یا داروساز مشورت کنید.

تداخل دارویی آمپول گونال اف بر سایر داروها - قبل از شروع درمان با این دارو باید به پزشک یا داروساز خود بگویید چه داروهایی را قبلا مصرف کرده اید، از قبیل داروهای بدون نسخه و داروهای گیاهی. به طور مشابه، قبل از مصرف هر داروی جدید، با پزشک یا داروساز خود چک کنید تا اطمینان حاصل شود که این ترکیب ایمن است.

- اگر این دارو در ترکیب با سایر داروهایی باشد که می توانند تخمدان را تحریک کنند، مانند کلومیفن، خطر افزایش تحریک بیش از حد تخمدان وجود دارد. در حال حاضر در انگلستان هیچ داروی دیگری وجود ندارد که حاوی follitropin alfa به عنوان تنها ماده فعال باشد.

Netdoctor team. Gonal-F (follitropin alfa). www.netdoctor.co.uk.2018

دکتر شاداب برزوییاین مطلب به ویرایش و تأیید رسیده است، ایشان داراي مدرك دكتراي حرفه اي داروسازي از دانشگاه علوم پزشكي كرمانشاه مي باشد. از فعالیت های عمده دکتر برزویی میتوان به مشاوره دارويي و تداخلات دارويي، مشاوره پوست و مو و مكمل هاي مربوطه، مكمل هاي بارداري و شيردهي و مشاوره در زمینه مكمل هاي مادر و نوزاد اشاره کرد. پايان نامه ايشان در زمينه برسي برون تني اثرات فعاليت ضدقارچي كاكل ذرت بر روي تعدادي از درماتوفيتزهاي شايع و شناسايي و تعيين مقدار دسته تركيبات شاخص است و در این زمینه مقالاتی در دست چاپ دارد.


محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
کلیدواژه های این خبر
تومور   تخمدان   تیروئید   هورمون   تستوسترون   اسپرم   ناباروری   آزمایشی   هورمون رشد   آمپول   سونوگرافی   حاملگی   استروژن   هورمون پرولاکتین   بارداری   تزریق   پزشک   هیپوفیز   تخمک   لقاح   هیپوتالاموس   آزمایش خون   تخمک گذاری   کاهش سطح   فولیکول   بانوان   دارو   آی وی اف   درمان ناباروری   افزایش تولید   کلومیفن  
اخبار مرتبط
برای دختر دار شدن، قرص کلومیفن موثر است؟
نی نی بان
بیماری آزواسپرمی در مردان، باعث ناباروری میشود؟
نی نی بان
برای درمان ناباروری، هورمون اچ سی جی فایده دارد؟
نی نی بان
قبل از آی یو آی چه باید کرد؟
نی نی بان
هورمون پرولاکتین چیست؟
نی نی بان
مراحل انجام آی وی اف، صفر تا صد
نی نی بان
ذخیره تخمدان کم، باعث ناباروری میشود؟
نی نی بان
حاملگی خارج رحمی، انواع و روش های درمان آن
نی نی بان
برای تقویت تخمک چه بخوریم؟
نی نی بان
قرص داستینکس چیست؟
نی نی بان
چگونه هرچه زودتر باردار شویم؟
نی نی بان
دلایل ناباروری در زنان، اختلالات مربوط به تخمک گذاری
نی نی بان
بارداری با آمپول گونال اف، هر آنچه باید بدانید
نی نی بان
آمپول اچ سی جی چیست؟
نی نی بان
ذخیره تخمدان نرمال، چه رنجی دارد؟
نی نی بان
برای تشخیص تخمک گذاری، زمان انجام سونوگرافی واژینال
نی نی بان
سونوگرافی واژینال برای تشخیص تخمک گذاری در چه روزی؟
سلامت بانوان اوما
دوفاستون به تنهایی به بارداری کمک می کند؟
نی نی بان
فولیکول بالغ ندارم، باردار میشوم؟
نی نی بان
می توانم با آمپول آی وی اف باردار شوم؟
نی نی بان
علل و درمان ناباروری در زنان
شفا آنلاین
عوامل ناباروری زنان، چیست و چه درمانی دارد؟
نی نی بان
عمل آی وی اف برای چه کسانی است؟
نی نی بان
تنبلی تخمدان در زنان، چطور باعث نازایی میشود؟
نی نی بان
آیا تنبلی تخمدان باعث نازایی میشود؟
سلامت بانوان اوما
درمان قطعی تنبلی تخمدان، پریود نامنظم
نی نی بان
پرولاکتین بالا در زنان، درمان چیست؟
نی نی بان
تاثیر استرس بر ناباروری، حقیقت دارد؟
نی نی بان
بارداری بعد از آمپول hcg اتقاق می افتد؟
نی نی بان
راه های درمان ناباروری، مصرف کدام دارو؟
نی نی بان
برای بارداری سریع چه قرصی بخوریم؟
نی نی بان
روش های درمان ناباروری، سه راه مهم
نی نی بان
عوامل ناباروری در زنان
شفا آنلاین
عوامل ناباروری در زنان
تابناک
عوامل ناباروری در زنان
بازار نیوز
عوامل ناباروری در زنان/درمانِ غیرمتعارف، ممنوع
انتخاب
آمپول hcg و کاهش ترشحات تخمک گذاری
نی نی بان
عوامل ناباروری در زنان/ درمانِ غیرمتعارف، ممنوع
نامه نیوز
عوامل ناباروری در زنان/درمانِ غیرمتعارف، ممنوع
ایسنا
اخبار مرتبط
bltنی نی بان : برای دختر دار شدن، قرص کلومیفن موثر است؟
bltنی نی بان : بیماری آزواسپرمی در مردان، باعث ناباروری میشود؟
bltنی نی بان : برای درمان ناباروری، هورمون اچ سی جی فایده دارد؟
bltنی نی بان : قبل از آی یو آی چه باید کرد؟
bltنی نی بان : هورمون پرولاکتین چیست؟
bltنی نی بان : مراحل انجام آی وی اف، صفر تا صد
bltنی نی بان : ذخیره تخمدان کم، باعث ناباروری میشود؟
bltنی نی بان : حاملگی خارج رحمی، انواع و روش های درمان آن
bltنی نی بان : برای تقویت تخمک چه بخوریم؟
bltنی نی بان : قرص داستینکس چیست؟
bltنی نی بان : چگونه هرچه زودتر باردار شویم؟
bltنی نی بان : دلایل ناباروری در زنان، اختلالات مربوط به تخمک گذاری
bltنی نی بان : بارداری با آمپول گونال اف، هر آنچه باید بدانید
bltنی نی بان : آمپول اچ سی جی چیست؟
bltنی نی بان : ذخیره تخمدان نرمال، چه رنجی دارد؟
bltنی نی بان : برای تشخیص تخمک گذاری، زمان انجام سونوگرافی واژینال
bltسلامت بانوان اوما : سونوگرافی واژینال برای تشخیص تخمک گذاری در چه روزی؟
bltنی نی بان : دوفاستون به تنهایی به بارداری کمک می کند؟
bltنی نی بان : فولیکول بالغ ندارم، باردار میشوم؟
bltنی نی بان : می توانم با آمپول آی وی اف باردار شوم؟
bltشفا آنلاین : علل و درمان ناباروری در زنان
bltنی نی بان : عوامل ناباروری زنان، چیست و چه درمانی دارد؟
bltنی نی بان : عمل آی وی اف برای چه کسانی است؟
bltنی نی بان : تنبلی تخمدان در زنان، چطور باعث نازایی میشود؟
bltسلامت بانوان اوما : آیا تنبلی تخمدان باعث نازایی میشود؟
bltنی نی بان : درمان قطعی تنبلی تخمدان، پریود نامنظم
bltنی نی بان : پرولاکتین بالا در زنان، درمان چیست؟
bltنی نی بان : تاثیر استرس بر ناباروری، حقیقت دارد؟
bltنی نی بان : بارداری بعد از آمپول hcg اتقاق می افتد؟
bltنی نی بان : راه های درمان ناباروری، مصرف کدام دارو؟
bltنی نی بان : برای بارداری سریع چه قرصی بخوریم؟
bltنی نی بان : روش های درمان ناباروری، سه راه مهم
bltشفا آنلاین : عوامل ناباروری در زنان
bltتابناک : عوامل ناباروری در زنان
bltبازار نیوز : عوامل ناباروری در زنان
bltانتخاب : عوامل ناباروری در زنان/درمانِ غیرمتعارف، ممنوع
bltنی نی بان : آمپول hcg و کاهش ترشحات تخمک گذاری
bltنامه نیوز : عوامل ناباروری در زنان/ درمانِ غیرمتعارف، ممنوع
bltایسنا : عوامل ناباروری در زنان/درمانِ غیرمتعارف، ممنوع
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.