مخبر - 1398/03/21 - دیپلماسی مقاومت

دیپلماسی مقاومت
هنوز فرصت برای نجات برجام وجود دارد اروپا می تواند نقش آفرینی مثبت داشته باشد.
دیپلماسی مقاومت

تین نیوز | روحانی: هنوز فرصت برای نجات برجام وجود دارد اروپا می تواند نقش آفرینی مثبت داشته باشد.

ظریف خطاب به هایکوماس:تنها راه کاهش تنش در منطقه توقف جنگ اقتصادی است.

هایکوماس در دیدار با روحانی: استراتژی فشار حداکثری بر ملت ایران جواب نمی دهد.

 به گزارش تین نیوز به نقل از اعتماد، دیدار دیرهنگام در فضایی مبهم و آمیخته به بی اعتمادی. وزیر خارجه آلمان یک سال و چند هفته پس از کناره گیری امریکا از توافق هسته ای با ایران و سه هفته پس از اقدام متقابل ایران در کاستن از سطح تعهدات برجامی منطبق بر حق تعریف شده در برجام به تهران آمد.

هایکو ماس در حالی مهمان ایرانی ها شد که در تهران همه از او طلبکار هستند. آلمان یکی از سه کشور اروپایی باقی مانده در برجام است که مقام های آن در یک سال گذشته از تهران خواسته اند در برجام بماند اما هایکو ماس روز گذشته در تهران ضمن تکرار وعده ها درباره تلاش های اروپا برای حفظ توافق هسته ای، اعتراف کرد که برجام نتوانسته نیازهای اقتصادی ایران را تامین کند.

وزیر خارجه آلمان هر چند تلاش کرد رنگ و لعابی به اقدام های تروئیکای اروپایی ببخشد اما همزمان نتوانست واقعیت های موجود را نادیده بگیرد و اذعان داشت که ما نمی توانیم معجزه کنیم. سفر هایکو ماس به تهران در فضایی مثبت اما نه چندان امیدوارکننده به خصوص از نظر وزارت خارجه ایران صورت گرفت. هر چند محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه در مراسم استقبال از مهمان آلمانی در تالار آیینه وزارت خارجه لبخند دیپلماتیک همیشگی را بر لب داشت اما زبان بدن وی نشان می داد که دیوار بی اعتمادی میان تهران و بروکسل که با برجام اندکی کوتاه شده بود، دوباره در حال قد برافراشتن است.

هر اندازه لحن هایکو ماس در نشست خبری با میزبان ایرانی آرام و مسالمت جویانه بود، ادبیات محمدجواد ظریف طلبکارانه و بعضا تند و تیز با چاشنی طعنه همراه شده بود. وزارت خارجه ایران برای نخستین بار پس از مدت ها حذر از برگزاری نشست خبری پس از دیدارهای رسمی مقام های ایرانی با مهمان خارجی، از خبرنگاران رسانه های داخلی و خارجی برای پوشش نه صرفا تصویری این دیدار دعوت کرده بود؛ اقدامی که منجر به حضور قریب به 100 خبرنگار ایرانی و خارجی در مراسم استقبال از هایکو ماس و همچنین نشست خبری وی شد.

سفر هایکو ماس به تهران دو روز پیش از سفر آبه شینزو، نخست وزیر ژاپن به ایران صورت گرفت و تاحدودی تحت الشعاع آن سفر هم قرار گرفت. درحالی که گفته می شود آبه شینزو با پیامی برای کاهش تنش میان تهران و واشنگتن به ایران می آید، افکار عمومی در ایران انتظار چنین پیام رسانی یا تلاش برای میانجیگری را از سفر وزیر خارجه آلمان به تهران نداشت.

هایکو ماس که در قالب تور منطقه ای پس از سفر به عراق، اردن و امارات متحده عربی به تهران آمده بود، همزمان دو ماموریت برای خود تعریف کرده؛ تاکید بر تمایل اروپا برای حفظ برجام و انجام اقدام های عملی و تلاش برای کاستن از سطح تنش میان تهران و واشنگتن. دیدار رسمی وزرای خارجه دو کشور قریب به یک ساعت به طول انجامید و رایزنی های دو طرف پس از نشست خبری و در جریان ضیافت ناهار هم ادامه پیدا کرد.

درک محتوای آنچه پشت درهای بسته در سالن منتهی به تالار آیینه میان هایکو ماس و محمدجواد ظریف گذشت، برای خبرنگاران چندان سخت نیست، چراکه گره های موجود در رابطه دوجانبه و همچنین گلایه های ایران از برلین در کنار پاریس و لندن بر همگان مشخص است اما آنچه نامعلوم است این که آیا توصیف ایران از سازوکار مالی اینستکس با این سفر تغییر کرد یا خیر. همان گونه که در گزارش روز یکشنبه درباره سفر هایکو ماس به تهران نوشتم ایران، اینستکس را خودروی بی بنزین می داند و اکنون سوال این است که آیا وزیر خارجه آلمان با تضمینی جدی و عملی برای به راه افتادن اینستکس به تهران آمد یا خیر؟

سوژه رایزنی ها از زبان ظریف

صریح، جدی و نسبتا طولانی، توصیف های امروز محمدجواد ظریف درباره دیدار دوجانبه با همتای آلمانی بود. توضیحات ظریف در جمع خبرنگاران رسانه های ایرانی و خارجی تایید کرد که فرجام برجام و تنش در منطقه دو محور اصلی رایزنی های تهران و برلین بوده است.

وزیر خارجه در تشریح این جزییات گفت: ایران، آلمان و اتحادیه اروپا هدف مشترکی را دنبال می کنند و آن هدف حفظ برجام و جلوگیری از تنش و درگیری در منطقه و همین طور برخورداری مردم ایران از مزایای برجام است. امریکا جنگ اقتصادی علیه ایران اعلام کرده و این جنگ بسیار برای منطقه، جهان و نظم بین المللی خطرناک است.

اقدام هایی که در ایالات متحده پس از خروج از برجام انجام شده از نظر ما هدف قرار گرفتن مردم ایران است که قرار بود بیشترین منفعت را از برجام ببرند. ایران ثابت کرده به تعهدات بین المللی پایبند است و 15 گزارش آژانس این واقعیت را به اثبات رسانده است. ایران موظف است به همان میزان که به تعهدات خود پایبند است از حقوق مردم خود هم دفاع کند. یکی از این حقوق، حقوقی است که در ماده 36 برجام به رسمیت شناخته شده و اقدامات جدید ایران منطبق بر حقوق شناخته شده این کشور طبق ماده 36 برجام است.

ما آمادگی داریم که این اقدامات را ادامه داده، متوقف کرده یا بازگشت بدهیم حسب میزانی که شرکای ما نسبت به اجرای تعهدات خود در برجام اقدام عملی انجام بدهند. ما امروز فرصت داشتیم درباره مسائل منطقه ای و بین المللی گفت وگو کرده و دیدگاه های خود را با صراحت با یکدیگر مطرح کنیم. امیدواریم تلاش های دوستان ما در آلمان و سایر شرکای ما در 1+4 به نتیجه برسد و قطعا در این تلاش ها ما هم با آنها همکاری خواهیم کرد.

هایکو ماس: نمی توانیم معجزه کنیم

هایکو ماس، وزیر خارجه آلمان پس از محمدجواد ظریف به تشریح سوژه های مورد بحث با همتای ایرانی پرداخت و گفت: مهم است که گفت وگوهای ایران و آلمان در شرایط کنونی انجام شده و تبادل صریح نظرات صورت بگیرد. ما در منطقه ای حضور داریم که شرایط حساس و جدی دارد و فکر نمی کنم افزایش تنش و رسیدن به مراحل نظامی درراستای منافع هیچ کسی باشد، به همین خاطر لازم است از رسیدن به این شرایط جلوگیری کنیم.

ماس با اشاره به گفت وگوهای اخیر خود در عراق، اردن و امارات گفت: هیچ کس خواهان افزایش تنش ها نبود و این پیامی بود که من امروز می خواستم به تهران از منطقه به شما انتقال دهم. ما امروز صحبت های فشرده ای درخصوص برجام و نحوه ادامه آن داشتیم. موضع سه کشور اروپایی حمایت از برجام است، البته نمی توانیم معجزه کنیم ولی تلاش می کنیم برجام را حفظ کرده و در این چارچوب تلاش می کنیم اینستکس را هم در قالب سه کشور اروپایی و هم فراتر از آن راه اندازی و اجرایی کنیم.

ماس با بیان اینکه درخصوص موضوعات منطقه ای ازجمله سوریه و یمن صحبت کردیم، تصریح کرد: آلمان معتقد است که از طریق سازمان ملل متحد این مسائل حل می شود. مسائل راه حل سیاسی دارند و نه راه حل نظامی، بنابراین علاقه مندیم با ایران در این باره صحبت کنیم، زیرا ایران نفوذ بسیاری در منطقه دارد و از آن استفاده می کند به همین خاطر با ایران رایزنی می کنیم و در این چارچوب به سود همه است که درگیری ها و جنگ متوقف شود.

معامله قرن، جنایت جدید امریکا

پس از توضیحات محمدجواد ظریف و هایکو ماس، دو رسانه از آلمان (بیلد و اشپیگل) و دو رسانه از ایران (ایرنا و دیپلماسی ایرانی) سوال های خود از وزرای خارجه را مطرح کردند. به گزارش ایرنا، محمدجواد ظریف در پاسخ به سوال خبرنگار بیلد مبنی بر اینکه خیلی از توافقات بین المللی با ایران منوط به نگاه ایران به اسراییل است در حالی که شما می گویید اسراییل باید نابود شود، نگاه شما به اسراییل چگونه است؟ گفت: مشکل خاورمیانه، سیاست های تجاوزکارانه رژیم صهیونیستی و حمایت بدون حد و مرز امریکا از این جنایت هاست.

مشکل این است که برخلاف همه قواعد حقوق بین الملل اشغال قدس شریف و بلندی های جولان به رسمیت شناخته شده و سیاست های ضدحقوق بشری رژیم صهیونیستی علیه مردم فلسطین فراموش شده است. مشکل منطقه ما این است که امریکا تلاش کرده با یک جنایت جدید به نام معامله قرن حقوق مردم فلسطین را زیرپا بگذارد. اینهاست که موجب مشکل در منطقه ما شده است. شما باید از رژیمی سوال کنید که دارای بمب هسته ای است.

نتانیاهو در کنار نیروگاه دی مونا که بمب هسته ای می سازد، می ایستد و می گوید ما ایران را نابود خواهیم کرد و او باید به این سوال پاسخ دهد.رییس دستگاه دیپلماسی با تاکید بر اینکه هیچ کس نمی تواند علیه مردم ما اقدامی بکند مگر اینکه پاسخ قاطعی دریافت کند، گفت: ما شروع کننده هیچ جنگی نبوده ایم و نخواهیم بود اما اگر کسی بخواهد جنگ را علیه ما شروع کند، آن کشور پایان دهنده جنگ نخواهد بود.

ظریف در پاسخ به سوال دیگری درباره حقوق همجنس گرایان در ایران اظهار داشت: جامعه ما دارای اصول اخلاقی است که مردم براساس آن به حیات خود ادامه می دهند. اصول اخلاقی و مقررات قانونی ما حاکم بر رفتار افراد در اماکن عمومی بوده و رعایت قانون و اخلاق عمومی ضروری است.

خواسته ایران صرفا اجرای برجام است

ظریف در پاسخ به سوال ایرنا مبنی بر انتظارات ایران از آلمان در زمینه تداوم همکاری شرکت های ایرانی و آلمانی گفت: من در ملاقات به دوست و همکارم گفتم که خواسته ایران صرفا اجرای برجام است. توجه دوستان اروپایی را به مواد یک تا سه ضمیمه دوم برجام و همین طور بیانیه های کمیسیون مشترک در سطح وزرا و مدیران سیاسی جلب کردم که بعد از خروج امریکا از توافق هسته ای صادر شده است.

وزیر امور خارجه همچنین در پاسخ به سوال خبرنگار اشپیگل مبنی بر خواسته اروپا و امریکا برای مذاکره درباره توان موشکی و فعالیت های منطقه ای ایران گفت: در مورد بحث هایی که امریکا و اروپا مطرح می کنند دو نکته وجود دارد؛ اول اینکه ما توافقی داریم که حاصل دو سال مذاکره فشرده و 12 سال کار دیپلماتیک است. آیا این توافق را اجرا کردند که تقاضای مذاکره درخصوص موضوعات دیگر را دارند؟ آنها نخست باید نشان دهند که توافق کردن با امریکا فایده دارد بعد درخواست مذاکره دیگر را بدهند.

طعنه های سنگین ظریف به دوستان آلمان در حضور هایکو ماس

وزیر امور خارجه افزود: موضوع دوم این است که چه کسی باعث بی ثباتی در منطقه است؟ آیا ما بودیم که به صدام سلاح دادیم؟ آیا ما بودیم که از القاعده حمایت کردیم؟ آیا ما بودیم که نخست وزیر لبنان را زندانی کردیم؟ آیا ما بودیم که هر روز غیرنظامیان یمن را بمباران می کنیم؟ آیا ما از داعش و جبهه النصره در سوریه حمایت کردیم یا آنکه سلاح های امریکایی بود که از طریق عربستان به آنها داده شد؟ اگر قرار است درباره رفتار تنش آفرین در منطقه صحبت شود دیگران هستند که باید پاسخ دهند؟ آیا ما مناطق اشغالی دیگران را به دیگران بخشیدیم؟ قدس و جولان را ما بخشیدیم؟ آیا ما در لیبی و سودان شر به پا می کنیم؟ اگر قرار باشد درباره رفتار تنش آفرین در منطقه صحبت شود، دیگران هستند که باید به سوالات پاسخ دهند. ضمنا ما یک تفاوت دیگر هم با دیگران داریم؛ ما هفت هزار سال است که در این منطقه هستیم، دیگران از کجا آمدند؟

تکرار پیشنهاد ایران برای مذاکره منطقه ای از سوی ظریف

وزیر خارجه همچنین درباره اظهارات همتای آلمانی خود مبنی بر تلاش های این کشور برای کاهش تنش در خاورمیانه هم گفت: ما امروز گفت وگوی خوبی با آقای ماس درباره نحوه کاهش تنش در منطقه داشتیم. گفت وگوهای منطقه ای پیشنهاد همیشگی ایران به همسایگانش بوده و خوشحالیم که آقای ماس به عنوان وزیر امور خارجه آلمان از آن حمایت می کند. همواره به همسایگان خود اعلام کرده ایم که آماده مذاکره هستیم و پیشنهاد ما برای ایجاد مجمع گفت وگوهای منطقه ای همیشه روی میز است.

وی با بیان اینکه تنش جدید در منطقه نتیجه جنگ اقتصادی امریکا علیه ایران است، گفت: ترامپ اعلام کرده ما در جنگ با ایران قرار داریم، اظهار داشت: تنها راه کاهش تنش توقف جنگ اقتصادی است، نمی شود توقع داشت جنگ اقتصادی علیه مردم عادی ایران در جریان باشد و کسانی که این جنگ را به راه انداخته اند یا از آن حمایت می کنند در امان باشند. ما معتقدیم آلمان و اتحادیه اروپا می توانند نقش مهمی در پایان دادن به جنگ اقتصادی ایفا کنند و از این تلاش و نقش آنها استقبال می کنیم.

حمایت تمام قد ماس از اسراییل

هایکو ماس، وزیر خارجه آلمان در پاسخ به سوال خبرنگار روزنامه بیلد آلمان درباره رویکرد آلمان نسبت به اسراییل گفت: این مسوولیتی است که ما به گردن داریم. حمایت از اسراییل و دوستی نزدیک با آنها قابل بحث نیست. این مساله جزو اصول و باورهای حکومتی جمهوری فدرال آلمان است و قابل تغییر هم نیست و این مسوولیتی است که تاریخ به ما داده است. من این اصل را در تهران نیز عوض نمی کنم.

طلبکاری ایران در برجام را به رسمیت می شناسیم

وزیر خارجه آلمان در پاسخ به سوال خبرنگار سیاسی ایرنا در مورد همکاری های شرکت های ایرانی و آلمانی در پی تحریم های امریکا و اقدامات عملی برلین برای تداوم این همکاری ها گفت: آلمان همچنان از برجام حمایت می کند. ما معتقدیم که رسیدن به برجام کار درستی بوده است. همچنین این موضوع که ایران خواهان دریافت حقوق خود در چارچوب برجام است تا بتواند از منافع آن استفاده کند، را به رسمیت می شناسیم. خروج امریکا از برجام موجب شد تا منافع اقتصادی پیش بینی شده ایران محقق نشود، اما ما تلاش می کنیم تا امکان تجارت و رشد اقتصادی را برای ایران فراهم کنیم. در این رابطه، ابزار مالی ای

به نام اینستکس راه اندازی شده که از طریق آن سعی می کنیم تبادلات مالی امکان پذیر باشد و شرکت های اروپایی بتوانند فعالیت کنند و ایران هم بتواند از منافع برجام استفاده کند.

کاهش تعهدات ایران در برابر کاهش تعهدات طرف مقابل را نمی پذیریم

وی در پاسخ به سوال خبرنگار اشپیگل درباره مهلت 60 روزه ایران به اروپا گفت: من در سفری که چند روز گذشته به منطقه داشتم به این نتیجه رسیدم که علاوه بر تاثیرگذاری کشورهای فرامنطقه ای، کشورهای این منطقه نیز باید با هم صحبت کنند. آلمان از هر فرصتی برای انجام گفت وگو میان کشورهای منطقه حمایت می کند. این تاثیرپذیری تنها از خارج نیست بلکه کشورهای منطقه برای حل و فصل مسائل منطقه باید راه حل هایی را پیدا کنند.

این دیپلمات آلمانی با بیان اینکه ما در جلسه امروز در مورد برجام صحبت کردیم، عنوان کرد: در این جلسه انتظارات خود را مطرح و اقداماتی که طی هفته آینده انجام می شود را تشریح کردیم. امیدواریم به گفت وگوی های جایگزین برای پس از برجام نیازی نباشد و همه به تعهدات خود عمل کنند. اتحادیه اروپا تلاش می کند خلأ خروج امریکا از توافق هسته ای را جبران کند و این مساله منجر به حفظ برجام شود البته مساله ای که نمی خواهیم بپذیریم این است که کسی مدعی شود اگر طرف مقابل تعهداتش را کامل اجرا نمی کند، ما هم کامل اجرا نمی کنیم. آژانس بین المللی انرژی اتمی روند اجرای برجام را بررسی می کند و نتایج را گزارش می دهد.

طفره رفتن هایکو ماس از پاسخ به سوال خبرنگار ایرانی

در پایان این نشست، هایکو ماس در پاسخ به سوالی درباره ادعای وزیر امور خارجه آلمان مبنی بر حمایت از کاهش تنش ها در خاورمیانه در حالی که این کشور همچنان در حال فروش سلاح به کشورهای متخاصم است، از ماس سوال کرد و وزیر خارجه آلمان پاسخ داد: در حال حاضر در سوریه و یمن جنگ وجود دارد ولی اینجا (ایران) جنگ نیست. ما تلاش می کنیم تا جنگ دیگری ایجاد نشود.

تنش در منطقه خطرناک است و ممکن است بر اثر یک اتفاق، مکانیزم و زنجیره ای از رویدادها رخ داده و شرایط از کنترل خارج شود. کشورهای منطقه و کشورهای فرامنطقه باید تلاش خود را بکنند و جلوی جنگ را بگیرند. آلمان عضو شورای امنیت سازمان ملل است و تلاش می کنیم از این امر جلوگیری کنیم.

وزیر خارجه آلمان از پاسخ صریح به سوال خبرنگار ایرانی درباره حمایت تسلیحاتی آلمان از عراق در سال های جنگ تحمیلی سر باز زد.


محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
کلیدواژه های این خبر
آلمان   عراق   واشنگتن   آمریکا   وزرای خارجه   دیپلماسی   نخست وزیر ژاپن   وزیر خارجه آلمان   پاریس   وزیر امور خارجه   محمدجواد ظریف   جنگ اقتصادی   دیپلمات   مراسم استقبال   بروکسل   وعده ها   چاشنی   ناهار   میانجیگری   وزارت خارجه ایران   برلین   کشور اروپایی   زبان بدن   مبهم   کاهش تنش   توافق هسته ای   نامعلوم   لندن   برجام   امارات متحده عربی   اینستکس   هایکو ماس   افکار عمومی   اروپا   حفظ توافق هسته ای   تعهدات برجام   نجات برجام  
اخبار مرتبط
رویترز به نقل از دیپلمات های اروپایی: ماموریت دریایی اروپا با تصمیم انگلیس نقش بر آب شد
انتخاب
فریب فرانسه را نخورید، اگر تعهد داشت زیر برجام نمی زد
مشرق نیوز
تحریم آدریان دریا به وضوح نشان داد که آمریکا به هیچ وجه قابل اعتماد نیست/ گزارش جدید آژانس بین المللی انرژی اتمی تبعات منفی برای ایران ندارد/ آمریکا و اسرائیل از ترس اقدام محور مقاومت حاضر به دادن امتیاز شده اند/ ایران گام سوم را در کاهش تعهدات برجامی با
دیپلماسی ایرانی
تحریم آدریان دریا نشان داد آمریکا اصلا قابل اعتماد نیست/ آمریکا و اسرائیل از ترس حاضر به دادن امتیاز شده اند
دیپلماسی ایرانی
نتایج نشست هلسینکی؛ حفظ برجام و تقویت امنیت خلیج فارس
تدبیر 24
نتایج نشست هلسینکی؛ حفظ برجام و تقویت امنیت خلیج فارس/تلاش اروپا برای پیشرفت برجام
روز پلاس
حمیدرضا آصفی: «شیرینی دادن به ایران» دیگر جواب نمی دهد!
خبرآنلاین
روزنامه العرب: آیا مکرون موفق به کاهش تنش میان ایران و آمریکا می شود؟ / فرانسه در راه نجات برجام، به کمک روسیه نیاز دارد
نامه نیوز
مرتضی مکی: گزینه های پیشنهادی ماکرون برای حفظ برجام/ فرانسه به دلایل داخلی و خارجی خواهان حفظ توافق هسته ای است/باید از روزنه های کاهش تنش ها استفاده کرد
خبر داغ
واکنش ترامپ به پیشنهاد برجامی ماکرون
صدای ایران
ماموریت حساس مکرون / واشنگتن پیشنهادهای رئیس جمهور فرانسه را می پذیرد؟
تیک نیوز
در پاریس چه اتفاقی افتاد؟
صدای ایران
نجات برجام در ایستگاه پاریس؛ آیا بسته پیشنهادی ماکرون ایران را راضی می کند؟ 
نامه نیوز
موضع جانبدارانه اروپا از ایران در نشست جی 7 در برابر امریکا
دیپلماسی ایرانی
اجرای اینستکس باید شفاف شود/ گام سوم ایران در واکنش به حرکت کُند اروپایی ها انجام می شود
باشگاه خبرنگاران
پایان رایزنی های ظریف در هلسینکی پیش از نشست وزرای خارجه اروپا
خبر داغ
کیهان از اقدام رئیس جمهور استقبال کرد
صدای ایران
دست رد روحانی به پیشنهاد مکارانه ماکرون
مشرق نیوز
فرانسه برای نجات برجام باید آلمان و انگلیس را نیز با خود همراه کند
ایرنا
تاکید فرانسه، آلمان و انگلیس بر کاهش تنش در منطقه
برنا نیوز
تاکید مجدد پاریس، برلین و لندن بر کاهش تنش در منطقه
ایرنا
مخالفت صریح آلمان، فرانسه و انگلیس با آمریکا/ همکاری با ظریف را ادامه می دهیم
العالم
آلمان هم از تحریم ظریف حمایت نکرد
دنیای اقتصاد
«برند اربل» روزنه ای برای نجات برجام
ایرنا
چرا آلمان به آمریکا روی خوش نشان نداد؟
فرارو
برلین با پاسخ «نه» به آمریکا، قد علم کرد
تیک نیوز
بازتاب پاسخ منفی آلمان به آمریکا در موضوع ائتلاف ضد ایرانی
خبرآنلاین
برجام هفت کفن پوسانده اروپا هنوز وعده می دهد!
مشرق نیوز
تازه ترین واکنش بریتانیا، فرانسه و آلمان به تحولات برجام
تسنیم
سفر قریب الوقوع مکرون به تهران؟
اعتدال
اروپا بالاخره جدیت به خرج داد؛ تجمع وزرا برای نجات برجام
اقتصاد نیوز
بازتاب بیانیه سه کشور اروپایی در باره برجام | خواستار بازگشت ایران و آمریکا به میز مذاکره شدند
همشهری آنلاین
نشست وزرای خارجه اتحادیه اروپا با محوریت حفظ برجام
تسنیم
مخالفت اروپا با افزایش تنش ها / همچنان به برجام پایبندیم
ایرنا
وزیر خارجه هلند: هنوز برای دیپلماسی با ایران دیر نشده است
ایرنا
اظهارات وزیرخارجه سوئد درباره برجام و اینستکس
دنیای اقتصاد
وزیر خارجه اسپانیا از تمایل مادرید برای پیوستن به اینستکس خبر داد
ایرنا
اظهارات وزیر خارجه سوئد درباره برجام و اینستکس پیش از نشست بروکسل
خبرآنلاین
هانت: هنوز پنجره کوچکی برای حفظ برجام باز است
ایرنا
وزیر خارجه سوئد: رویکرد آمریکا در برجام ناکارآمد است
ایرنا
اخبار مرتبط
bltانتخاب : رویترز به نقل از دیپلمات های اروپایی: ماموریت دریایی اروپا با تصمیم انگلیس نقش بر آب شد
bltمشرق نیوز : فریب فرانسه را نخورید، اگر تعهد داشت زیر برجام نمی زد
bltدیپلماسی ایرانی : تحریم آدریان دریا به وضوح نشان داد که آمریکا به هیچ وجه قابل اعتماد نیست/ گزارش جدید آژانس بین المللی انرژی اتمی تبعات منفی برای ایران ندارد/ آمریکا و اسرائیل از ترس اقدام محور مقاومت حاضر به دادن امتیاز شده اند/ ایران گام سوم را در کاهش تعهدات برجامی با
bltدیپلماسی ایرانی : تحریم آدریان دریا نشان داد آمریکا اصلا قابل اعتماد نیست/ آمریکا و اسرائیل از ترس حاضر به دادن امتیاز شده اند
bltتدبیر 24 : نتایج نشست هلسینکی؛ حفظ برجام و تقویت امنیت خلیج فارس
bltروز پلاس : نتایج نشست هلسینکی؛ حفظ برجام و تقویت امنیت خلیج فارس/تلاش اروپا برای پیشرفت برجام
bltخبرآنلاین : حمیدرضا آصفی: «شیرینی دادن به ایران» دیگر جواب نمی دهد!
bltنامه نیوز : روزنامه العرب: آیا مکرون موفق به کاهش تنش میان ایران و آمریکا می شود؟ / فرانسه در راه نجات برجام، به کمک روسیه نیاز دارد
bltخبر داغ : مرتضی مکی: گزینه های پیشنهادی ماکرون برای حفظ برجام/ فرانسه به دلایل داخلی و خارجی خواهان حفظ توافق هسته ای است/باید از روزنه های کاهش تنش ها استفاده کرد
bltصدای ایران : واکنش ترامپ به پیشنهاد برجامی ماکرون
bltتیک نیوز : ماموریت حساس مکرون / واشنگتن پیشنهادهای رئیس جمهور فرانسه را می پذیرد؟
bltصدای ایران : در پاریس چه اتفاقی افتاد؟
bltنامه نیوز : نجات برجام در ایستگاه پاریس؛ آیا بسته پیشنهادی ماکرون ایران را راضی می کند؟ 
bltدیپلماسی ایرانی : موضع جانبدارانه اروپا از ایران در نشست جی 7 در برابر امریکا
bltباشگاه خبرنگاران : اجرای اینستکس باید شفاف شود/ گام سوم ایران در واکنش به حرکت کُند اروپایی ها انجام می شود
bltخبر داغ : پایان رایزنی های ظریف در هلسینکی پیش از نشست وزرای خارجه اروپا
bltصدای ایران : کیهان از اقدام رئیس جمهور استقبال کرد
bltمشرق نیوز : دست رد روحانی به پیشنهاد مکارانه ماکرون
bltایرنا : فرانسه برای نجات برجام باید آلمان و انگلیس را نیز با خود همراه کند
bltبرنا نیوز : تاکید فرانسه، آلمان و انگلیس بر کاهش تنش در منطقه
bltایرنا : تاکید مجدد پاریس، برلین و لندن بر کاهش تنش در منطقه
bltالعالم : مخالفت صریح آلمان، فرانسه و انگلیس با آمریکا/ همکاری با ظریف را ادامه می دهیم
bltدنیای اقتصاد : آلمان هم از تحریم ظریف حمایت نکرد
bltایرنا : «برند اربل» روزنه ای برای نجات برجام
bltفرارو : چرا آلمان به آمریکا روی خوش نشان نداد؟
bltتیک نیوز : برلین با پاسخ «نه» به آمریکا، قد علم کرد
bltخبرآنلاین : بازتاب پاسخ منفی آلمان به آمریکا در موضوع ائتلاف ضد ایرانی
bltمشرق نیوز : برجام هفت کفن پوسانده اروپا هنوز وعده می دهد!
bltتسنیم : تازه ترین واکنش بریتانیا، فرانسه و آلمان به تحولات برجام
bltاعتدال : سفر قریب الوقوع مکرون به تهران؟
bltاقتصاد نیوز : اروپا بالاخره جدیت به خرج داد؛ تجمع وزرا برای نجات برجام
bltهمشهری آنلاین : بازتاب بیانیه سه کشور اروپایی در باره برجام | خواستار بازگشت ایران و آمریکا به میز مذاکره شدند
bltتسنیم : نشست وزرای خارجه اتحادیه اروپا با محوریت حفظ برجام
bltایرنا : مخالفت اروپا با افزایش تنش ها / همچنان به برجام پایبندیم
bltایرنا : وزیر خارجه هلند: هنوز برای دیپلماسی با ایران دیر نشده است
bltدنیای اقتصاد : اظهارات وزیرخارجه سوئد درباره برجام و اینستکس
bltایرنا : وزیر خارجه اسپانیا از تمایل مادرید برای پیوستن به اینستکس خبر داد
bltخبرآنلاین : اظهارات وزیر خارجه سوئد درباره برجام و اینستکس پیش از نشست بروکسل
bltایرنا : هانت: هنوز پنجره کوچکی برای حفظ برجام باز است
bltایرنا : وزیر خارجه سوئد: رویکرد آمریکا در برجام ناکارآمد است
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.