مخبر - 1398/03/20 - ساخت 400 هزار مسکن تا 1400

ساخت 400 هزار مسکن تا 1400
گروه اقتصادی/ متولیان و سیاستگذاران حوزه مسکن روز گذشته میهمان نمایندگان مجلس بودند تا گزارشی از برنامه های جدید رونق مسکن موسوم به «طرح ملی مسکن» ارائه کنند.
ساخت 400 هزار مسکن تا 1400

وزیران راه و شهرسازی و کشور، رئیس کل بانک مرکزی، مدیرعامل بانک مسکن و رئیس بنیاد مسکن در نشست مجلس جزئیاتی از برنامه «طرح ملی مسکن» را اعلام کردند. بر اساس این برنامه، افزایش ساخت و عرضه مسکن، افزایش تسهیلات از 13.5 به 20 درصد، ایجاد صندوقی به منظور افزایش توان مستأجران و واگذاری یک میلیون هکتار زمین دولتی به سازندگان مهم ترین سیاست هایی است که در دو سال آینده برای رونق بخشی به بازار مسکن و خانه دار شدن اقشار متوسط و ضعیف اجرا خواهد شد.
در «طرح ملی مسکن» قرار است 400 هزار مسکن تا سال 1400 ساخته شود. به منظور کاهش هزینه های ساخت و کاهش قیمت نهایی مسکن، ساخت و ساز این واحدها در عرصه های دولتی و توسط سازندگان خصوصی خواهد بود. سیاستگذاران همچنین برای بازار اجاره برنامه هایی در نظر دارند که افزایش توان مالی مستأجران و حذف واسطه های میان مستأجر و مالک مهم ترین بخش های این برنامه است و قرار است جزئیات آن بزودی اعلام شود.
خانه دار شدن جوانان در اولویت
محمد اسلامی، وزیر راه و شهرسازی در صحن مجلس «روانسازی و ایجاد گشایش در تولید و عرضه مسکن به گونه ای که تولید مسکن در جهت پاسخگویی به نیاز واقعی جامعه و اعتمادسازی بین مردم و انبوه سازان» باشد، را اصول سیاست های وزارتخانه برای مسکن نام برد. اسلامی گفت: ما برنامه تولید 400 هزار واحد مسکونی را برای سال 98 در کنار تکمیل 500 هزار واحد مسکن مهر در دستور کار قرار دادیم اما مهم ترین دغدغه ما این بوده است که بتوانیم شرایط را برای خانه دار شدن خانه اولی ها مساعد کنیم. برای مثال تعداد ازدواج های صورت گرفته در سال 97، 533 هزار فقره بود و اگر 20 درصد این افراد تمکن مالی برای خانه دار شدن داشــــــته باشــــــــــــــــــــــند ما باید برای 80 درصد دیگر جوانان برنامه ریزی های لازم را برای خانه دار شدن در دستور کار قرار دهیم.اسلامی «توانمندسازی برای ساخت و ساز» را در تأمین زمین و اعطای تسهیلات عنوان کرد و گفت: باید بتوانیم با ایجاد گشایش شرایط لازم برای اعطای مجوز زمین دولتی به کسانی که می خواهند خانه بسازند را فراهم کنیم، این مسأله را به واحدهای استانی خود ابلاغ کرده و این موضوع در شورای عالی شهرسازی پیگیری می شود. همچنین در جاهایی که کمبود عرضه وجود دارد، ما برنامه هایی را برای افزایش تولید مسکن در دستور کار داریم. برای اعطای تسهیلات هم با هماهنگی با شورای عالی پول و اعتبار، منابع مورد نیاز در اختیار سازندگان قرار می گیرد.
مؤسسات استیجاری
وزیر راه و شهرسازی ایجاد «مؤسسات اجاره داری» را برنامه ای برای بازار اجاره عنوان کرد و افزود: بر اساس استانداردها رابطه بین مستأجر و صاحب خانه معنادار شود و واسطه گری را کاهش دهیم که این اقدامات در راستای حمایت از مستأجران است.
یک میلیون هکتار زمین دولتی برای ساخت مسکن
عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور هم در مجلس برای کمک به رونق مجلس گفت: بیش از یک میلیون هکتار زمین دولتی وجود دارد که باید در اختیار واحدهای مسکن ساز قرار گیرد.
وزیر کشور با اشاره به اینکه با افزایش قیمت مسکن در خوشبینانه ترین حالت خانواده ها مجبورند که 50 درصد از درآمد خود را صرف مسکن کنند، گفت: با افزایش قیمت مسکن در سال 97 و 98 و عدم تعادل بین عرضه و تقاضا، پیش بینی می شود که اگر این رویه ادامه یابد، ضمن افزایش مجدد مسکن، شاهد رکود بیشتری در این زمینه خواهیم بود.وی با تأکید بر اینکه مسکن باید در اولویت قرار گیرد، تصریح کرد: رئیس جمهور روی موضوع احیای بافت های فرسوده تأکید زیادی دارد و تخصیص زمین های ارزان قیمت و تسهیلات برای ساخت و ساز این زمین ها در دستور کار قرار دارد.
افزایش سهم تسهیلات بانکی مسکن به 20 درصد
عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی نیز در نشست مجلس برای بررسی طرح ملی مسکن حضور یافت و گفت: مسکن یکی از موضوعات مهم است که برای بانک مرکزی اهمیت ویژه ای دارد. با برنامه هایی که در دولت داریم، شاهد رونق مسکن در سال 98 خواهیم بود.وی اظهارداشت: سال گذشته اعتبارات بانکی برای بخش مسکن صددرصد افزایش یافت و از حدود 50 هزار میلیارد تومان در سال 96 به 103 هزار میلیارد تومان در سال 97 رسید. سال گذشته 13.5 درصد اعتبارات بانک مرکزی در بخش مسکن هزینه شد، امسال نیز برنامه ریزی داریم تا این عدد را به 20 درصد برسانیم.
همتی تصریح کرد: قیمت مسکن تحت تأثیر قیمت سایر کالاها افزایش یافته است، نباید به اشتباه بیفتیم که افزایش قیمت مسکن به خاطر افزایش تقاضا و کاهش عرضه است. علت افزایش قیمت ها، تمایل مردم به خرید مسکن و حفظ ارزش دارایی های خود بوده است. امیدواریم با اجرای طرح ملی مسکن شاهد کنترل قیمت ها باشیم.وی با اشاره به مصوبه شورای پول و اعتبار در مورد افزایش وام ساخت گفت: وام ساخت تبدیل به وام خرید شده است تا قدرت خرید مسکن افزایش یابد.
همتی افزود: بانک مسکن به تنهایی نمی تواند این پروژه را حمایت کند و کل سیستم بانکی باید از این پروژه حمایت کنند. پیش از این وام مسکن برای زوجین 100 میلیون تومان بود که در حال حاضر به 160 میلیون تومان افزایش یافته است و تلاش داریم سهم تسهیلات مسکن از تسهیلات بانکی را از 13.5 درصد به 20 درصد افزایش دهیم.
برنامه های بانک مسکن برای مستأجران
ابوالقاسم رحیمی انارکی، مدیرعامل بانک مسکن نیز به عنوان متولی تأمین مالی بخش مسکن با حضور در مجلس از برنامه ای برای تقویت توان مستأجران خبر داد و گفت: برای تقویت توان پرداخت اجاره مسکن تمهیداتی را اندیشیده ایم و قرار بر این است که صندوقی برای کمک به افزایش توان مستأجران تشکیل شود که در صورت تصویب، جزئیات آن را اعلام می کنیم.
رحیمی انارکی با اشاره به تدوین و طراحی بسته جدید رونق مسکن توسط بانک مسکن تأکید کرد: بسته رونق مسکن آخرین مراحل را برای تصویب می گذراند و بزودی نهایی می شود و این بسته می تواند هم طرف عرضه و هم تقاضا را در بازار تقویت کند و بازار رهن و اجاره را پوشش می دهد.ارائه تسهیلات با سود شناور یکی از برنامه های بانک مسکن است اما هنوز نهایی نشده است. هیأت دولت، بانک مرکزی، سازمان بورس و اوراق بهادار در تصویب این بسته تصمیم گیر هستند و نقش دارند. اقدامات بانک مسکن برای تأمین مالی ساخت 100 هزار واحد مسکونی در بافت فرسوده آغاز شده و تفاهمنامه تأمین مالی 20 هزار واحد مسکونی منعقد شده است.
تأمین اعتبار 7000 مسکن آسیب دیده در سیل
همچنین علیرضا تابش رئیس بنیاد مسکن از تأمین اعتبار برای 7000 واحد مسکن آسیب دیده در سیل خبر داد که به گفته وی شامل 2500 میلیارد تومان تسهیلات قرض الحسنه است. وی اظهار کرد: یکی از مسائل مهم این است که در برخی از روستاها جمعیت زیاد شده است و زمین برای جوانانی که ازدواج کرده اند کم است. لذا این موضوع باید هر چه سریع تر با کمک استاندار و دستگاه های مربوطه حل شود.


نکات کلیدی

وزیر راه و شهرسازی: مهم ترین دغدغه ما این است که بتوانیم شرایط را برای خانه دار شدن خانه اولی ها مساعد کنیم. ما باید برای خانه دار شدن جوانان برنامه ریزی های لازم را در دستور کار قرار دهیم.
مؤسسات اجاره داری بر اساس استانداردها رابطه بین مستأجر و صاحب خانه و کاهش واسطه گری و در راستای حمایت از مستأجران ایجاد می شود.
وزیر کشور: بیش از یک میلیون هکتار زمین دولتی وجود دارد که در اختیار مسکن سازان قرار می گیرد.
رئیس کل بانک مرکزی: با برنامه هایی که در دولت داریم، شاهد رونق مسکن در سال 98 خواهیم بود.
سال گذشته 13.5 درصد اعتبارات بانک مرکزی در بخش مسکن هزینه شد، امسال نیز برنامه ریزی داریم تا این عدد را به 20 درصد برسانیم.
مدیرعامل بانک مسکن: صندوقی برای کمک به افزایش توان مستأجران تشکیل می شود که در صورت تصویب، جزئیات آن را اعلام می کنیم.
تأمین مالی ساخت 100 هزار واحد مسکونی در بافت فرسوده آغاز شده و تفاهمنامه تأمین مالی 20 هزار واحد مسکونی منعقد شده است.

منبع خبر : ایران آنلاین

محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
کلیدواژه های این خبر
ساخت و ساز   مسکن مهر   بانک مسکن   مسکن   صحن علنی مجلس   اعطای تسهیلات   شهرسازی   کاهش هزینه   عرضه و تقاضا   خانه دار   رئیس جمهور   وزارت خانه   تمکن مالی   قیمت نهایی   پول و اعتبار   واحد مسکونی   معنادار   انبوه   مهم ترین دغدغه   واحدهای مسکن   واسطه گری   عبدالرضا رحمانی فضلى   اعطای مجوز   بازار   بازار مسکن   درآمد   قیمت روز مسکن   بافت های فرسوده   افزایش تولید   رییس کل بانک مرکزی   افزایش تسهیلات  
اخبار مرتبط
سراب خرید خانه با وام
اقتصادگردان
مسکن مهر؛ مرثیه ای برای خانه دار شدن
ایرنا
درخواست انبوه سازان برای افزایش سقف وام خرید و ساخت
اقتصادگردان
پیش بینی نیمه متفاوت برای بازار مسکن 98
اقتصادگردان
بازار مسکن در رکود عمیق / کاهش 30درصد قیمت و ادامه آن تا پایان سال/ مردم توان خرید ندارند
الف
کاهش 30درصد قیمت مسکن و ادامه آن تا پایان سال
حافظ نیوز
کمک به سوداگران با اجرای طرح مسکن مشارکتی
شعار سال
طرح ملی مسکن، به سوداگری زمین دامن می زند
بانکداری ایرانی
کمک به سوداگران با اجرای طرح مسکن مشارکتی/ انبوه ساز مالک نشود
مهر نیوز
افزایش حق کمیسیون مشاوران املاک باعث آشفتگی در بازار می شود
سایت جماران
شرایط خرید مسکن از دولت
اقتصادگردان
جزئیات برنامه اقدام ملی تولید و عرضه مسکن/ساخت 400هزارواحدظرف2سال
مهر نیوز
شهرداری باید در بازار مسکن وارد شود
صدا و سیما
اما و اگرهای برنامه اقدام ملی تولید و عرضه مسکن
مشرق نیوز
ورود اولین محرک به ساخت و ساز مسکن
دنیای اقتصاد
ورود اولین محرک به ساخت وساز مسکن
ایسنا
شمارش معکوس تا پایان فصل اجاره و ساخت /وعده هایی که روی زمین ماند
ملیت
شمارش معکوس تا پایان فصل اجاره و ساخت
ایران اکونومیست
شمارش معکوش تا پایان فصل اجاره و ساخت
تیتر شهر
شمارش معکوش تا پایان فصل اجاره و ساخت /وعده هایی که روی زمین ماند
مهر نیوز
طرح پرداخت وام اجاره مسکن زمین گیر می شود؟/ بانک ها قادر به تامین نقدینگی هستند؟
رویداد 24
سرنوشت پرداخت وام اجاره مسکن چه می شود؟
تابناک
طرح صندوق حمایت از مستاجران به کجا رسید
فرتاک نیوز
طرح پرداخت وام اجاره مسکن زمین گیر می شود؟
پارسینه
قطع دست بانک، نوشداروی جلوگیری از سونامی قیمت خانه است
شعار سال
دلالی بانک ها عامل انفجار قیمت مسکن / قطع دست بانک نوشداروی جلوگیری از سونامی قیمت خانه است
خبرگزاری دانشجو
رونمایی از 2 طرح جدید دولت برای رونق مسکن؛ "تام فاز" و "تام اج" می آیند
اخبار اقتصاد ایران
عیدیِ نسیه وزارت مسکن در عید غدیر
صبحانه با خبر
رونمایی از طرح های تام فاز و تام اج برای رونق بازار مسکن
تابناک
جزییات طرح ویژه دولت برای مسکن اعلام شد
خبرآنلاین
"تام فاز" و "تام اج" می آیند
مشرق نیوز
پیشنهاد های جدید وزارت راه برای رونق بازار مسکن/ بیش از یک میلیون و 834 واحد مسکن مهر تحویل داده شده
میزان
آغاز ساخت150هزار مسکن در عید غدیر
مهر نیوز
پیشنهاد های جدید وزارت راه برای رونق بازار مسکن
دنیای اقتصاد
آغاز ساخت 150 هزار مسکن با حضور رئیس جمهوری در عید غدیر
ایرنا
طولانی شدن زمان تکمیل پروژه در مدل مشارکتی به نفع انبوه سازان است
فارس
فرصت ها و تهدیدهای ساخت 400 هزار واحد مسکونی
صدای مهندسی ایران
نسخه بانکی برای التهاب مسکن/ بسته حمایتی برای مسکن
ملیت
نسخه بانکی برای التهاب مسکن
بانکداری ایرانی
مدل مشارکتی برای تولید مسکن ؛ آبی از این طرح برای مستاجران گرم نمی شود!
الف
اخبار مرتبط
bltاقتصادگردان : سراب خرید خانه با وام
bltایرنا : مسکن مهر؛ مرثیه ای برای خانه دار شدن
bltاقتصادگردان : درخواست انبوه سازان برای افزایش سقف وام خرید و ساخت
bltاقتصادگردان : پیش بینی نیمه متفاوت برای بازار مسکن 98
bltالف : بازار مسکن در رکود عمیق / کاهش 30درصد قیمت و ادامه آن تا پایان سال/ مردم توان خرید ندارند
bltحافظ نیوز : کاهش 30درصد قیمت مسکن و ادامه آن تا پایان سال
bltشعار سال : کمک به سوداگران با اجرای طرح مسکن مشارکتی
bltبانکداری ایرانی : طرح ملی مسکن، به سوداگری زمین دامن می زند
bltمهر نیوز : کمک به سوداگران با اجرای طرح مسکن مشارکتی/ انبوه ساز مالک نشود
bltسایت جماران : افزایش حق کمیسیون مشاوران املاک باعث آشفتگی در بازار می شود
bltاقتصادگردان : شرایط خرید مسکن از دولت
bltمهر نیوز : جزئیات برنامه اقدام ملی تولید و عرضه مسکن/ساخت 400هزارواحدظرف2سال
bltصدا و سیما : شهرداری باید در بازار مسکن وارد شود
bltمشرق نیوز : اما و اگرهای برنامه اقدام ملی تولید و عرضه مسکن
bltدنیای اقتصاد : ورود اولین محرک به ساخت و ساز مسکن
bltایسنا : ورود اولین محرک به ساخت وساز مسکن
bltملیت : شمارش معکوس تا پایان فصل اجاره و ساخت /وعده هایی که روی زمین ماند
bltایران اکونومیست : شمارش معکوس تا پایان فصل اجاره و ساخت
bltتیتر شهر : شمارش معکوش تا پایان فصل اجاره و ساخت
bltمهر نیوز : شمارش معکوش تا پایان فصل اجاره و ساخت /وعده هایی که روی زمین ماند
bltرویداد 24 : طرح پرداخت وام اجاره مسکن زمین گیر می شود؟/ بانک ها قادر به تامین نقدینگی هستند؟
bltتابناک : سرنوشت پرداخت وام اجاره مسکن چه می شود؟
bltفرتاک نیوز : طرح صندوق حمایت از مستاجران به کجا رسید
bltپارسینه : طرح پرداخت وام اجاره مسکن زمین گیر می شود؟
bltشعار سال : قطع دست بانک، نوشداروی جلوگیری از سونامی قیمت خانه است
bltخبرگزاری دانشجو : دلالی بانک ها عامل انفجار قیمت مسکن / قطع دست بانک نوشداروی جلوگیری از سونامی قیمت خانه است
bltاخبار اقتصاد ایران : رونمایی از 2 طرح جدید دولت برای رونق مسکن؛ "تام فاز" و "تام اج" می آیند
bltصبحانه با خبر : عیدیِ نسیه وزارت مسکن در عید غدیر
bltتابناک : رونمایی از طرح های تام فاز و تام اج برای رونق بازار مسکن
bltخبرآنلاین : جزییات طرح ویژه دولت برای مسکن اعلام شد
bltمشرق نیوز : "تام فاز" و "تام اج" می آیند
bltمیزان : پیشنهاد های جدید وزارت راه برای رونق بازار مسکن/ بیش از یک میلیون و 834 واحد مسکن مهر تحویل داده شده
bltمهر نیوز : آغاز ساخت150هزار مسکن در عید غدیر
bltدنیای اقتصاد : پیشنهاد های جدید وزارت راه برای رونق بازار مسکن
bltایرنا : آغاز ساخت 150 هزار مسکن با حضور رئیس جمهوری در عید غدیر
bltفارس : طولانی شدن زمان تکمیل پروژه در مدل مشارکتی به نفع انبوه سازان است
bltصدای مهندسی ایران : فرصت ها و تهدیدهای ساخت 400 هزار واحد مسکونی
bltملیت : نسخه بانکی برای التهاب مسکن/ بسته حمایتی برای مسکن
bltبانکداری ایرانی : نسخه بانکی برای التهاب مسکن
bltالف : مدل مشارکتی برای تولید مسکن ؛ آبی از این طرح برای مستاجران گرم نمی شود!
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.