مخبر - 1398/03/14 - ... در بزرگداشت بزرگمردی که ایمان مطلق بود

... در بزرگداشت بزرگمردی که ایمان مطلق بود
به گزارش بلاغ،سخن گفتن پیرامون وجوه مختلف شخصیت حضرت امام(ره) نیازمند فصولی مشبع است که تمام ابعاد شخصیتی ایشان را در برگیرد، آن امامی که در نامه های ارسالی از نجف آنچنان در دوری از همسر خویش بی تابی می کرد و با الفاظ تحبیبی همسر مکرمه خود را خطاب قرار می داد همان کسی بود که وقتی پای تکلیف به میان ...
... در بزرگداشت بزرگمردی که ایمان مطلق بود

به گزارش بلاغ،سخن گفتن پیرامون وجوه مختلف شخصیت حضرت امام(ره) نیازمند فصولی مشبع است که تمام ابعاد شخصیتی ایشان را در برگیرد، آن امامی که در نامه های ارسالی از نجف آنچنان در دوری از همسر خویش بی تابی می کرد و با الفاظ تحبیبی همسر مکرمه خود را خطاب قرار می داد همان کسی بود که وقتی پای تکلیف به میان می آمد از ایستادن یک دنیا مقابل خود نمی هراسید.

امام ما همان امامی بود که باقیمانده آب لیوان خود را حتما در آب دادن به گیاه یا وضو استفاده می کرد و تعبیرات عرفانی و تهجدات خاص داشت اما در فقه و اصول و فلسفه و کلام و سیاست ورزی هم پیشتاز زعمای عصر بود و چنانکه یک بار گفتیم همان عارف واصل به سبب خیانت روس ها در جنگ، به وزیر سپاه دستور داد سفیر روسیه را صدا کن و او را تخفیف بده و باز هم او کسی بود که بر مصائب اباعبدالله در مداحی ها به شدت می گریست.

با این وصف بهتر است به جای تعبیر و تفسیرهای ژورنالیستی، توصیف بخشی از وجوه متعدد شخصیت حضرت امام را از زبان یار و همسنگر دیرین و خلف صالح ایشان مقام معظم رهبری بشنویم که گزیده ای از بیاناتشان در مراسم سالگرد ارتحال امام طی سال های مختلف است.

مقام معظم رهبری می فرمایند: راز موفقیت امام در مکتبی است که عرضه کرد و توانست آن را به طور مجسم و به صورت یک نظام، در مقابل چشم مردم جهان قرار دهد. البته انقلاب عظیم اسلامی ما به دست مردم به پیروزی رسید و ملت ایران عمق توانایی ها و ظرفیت فراوان خود را نشان داد؛ اما این ملت بدون امام و مکتب سیاسی او قادر به چنین کار بزرگی نبود.

مکتب سیاسی امام میدانی را باز می کند که گستره آن حتی از تشکیل نظام اسلامی هم وسیعتر است. مکتب سیاسی که امام آن را مطرح و برای آن مجاهدت کرد و آن را تجسم و عینیت بخشید، برای بشریت و برای دنیا حرف تازه دارد و راه تازه پیشنهاد می کند، چیزهایی در این مکتب وجود دارد که بشریت تشنه آن است.

مکتب سیاسی اسلام فکر درست و سخن نو خود را با تبیین در فضای ذهن بشریت رها می کند و مثل نسیم بهاری و عطر گلها در همه جا می پیچد. کسانی که شامه درستی داشته باشند، آن را استشمام می کنند و از آن بهره می برند؛ همچنانکه امروز در بسیاری از کشورهای دنیا بهره آن را برده اند.

بیداری امت اسلامی مرهون اندیشه متعالی امام است

مقام معظم رهبری بیان می کنند: فلسطینی ها می گویند ما حیات دوباره و بیداری خود را از پیام امام گرفته ایم؛ لبنانی ها می گویند ما پیروزی خود بر ارتش رژیم صهیونیستی و اخراج صهیونیست ها را از مکتب امام درس گرفته ایم؛ مسلمان ها در هر نقطه دنیا - جوان های مسلمان، روشنفکران مسلمان، نخبگان مسلمان - فتوحات فکری خود در میدان های سیاسی را برخاسته و برآمده از مکتب فکری امام می دانند؛ توده های امت اسلامی با نام اسلام احساس عزت می کنند؛ این همان نگاه بین المللیِ مکتب امام به مسائل بشر است؛ مخصوص دنیای اسلام هم نیست.

در مکتب سیاسی امام، معنویت با سیاست در هم تنیده است. در مکتب سیاسی امام، معنویت از سیاست جدا نیست؛ سیاست و عرفان، سیاست و اخلاق. امام که تجسم مکتب سیاسیِ خود بود، سیاست و معنویت را با هم داشت و همین را دنبال می کرد؛ حتی در مبارزات سیاسی، کانون اصلی در رفتار امام، معنویت او بود. همه رفتارها و همه مواضع امام حول محور خدا و معنویت دور می زد.

امام به اراده تشریعی پروردگار اعتقاد و به اراده تکوینیِ او اعتماد داشت و میدانست کسی که در راه تحقق شریعت الهی حرکت می کند، قوانین و سنت های آفرینش کمک کار اوست. او معتقد بود که: «وللَّه جنود السّماوات و الأرض و کان اللَّه عزیزاً حکیما». امام قوانین شریعت را بستر حرکت خود می دانست و علائم راهنمای حرکت خود به شمار می آورد.

تکلیف الهی؛کلید سعادت ملت

حرکت امام برای سعادت کشور و ملت، بر مبنای هدایت شریعت اسلامی بود؛ لذا «تکلیف الهی» برای امام کلید سعادت به حساب می آمد و او را به هدف های بزرگِ آرمانی خود می رساند. اینکه از قول امام معروف است و همه می دانیم که گفته بودند «ما برای تکلیف عمل می کنیم، نه برای پیروزی»، به معنای بی رغبتی ایشان به پیروزی نبود، بدون تردید پیروزی در همه هدف های بزرگ، آرزوی امام بود. پیروزی جزو نعمت های خداست و امام به پیروزی علاقه مند بود اما آنچه او را به سوی آن هدفها پیش می برد، تکلیف و عمل به وظیفه الهی بود؛ برای خدا حرکت کردن بود. چون انگیزه او این بود، لذا نمی ترسید؛ شک نمی کرد؛ مأیوس و مغرور نمی شد؛ متزلزل و خسته هم نمی شد.

عمل به تکلیف، تردید ندارد

اینها خاصیت عمل به تکلیف و عمل برای خداست. کسی که برای تکلیف عمل می کند، دچار تردید و تزلزل نمی شود؛ ترسیده و خسته نمی شود؛ از راه برنمی گردد و مصلحت اندیشی های شخصی، تعیین کننده راه و جهت گیری او نمی شود.

کسی که سیاست را با عرفان جمع می کند و معنویت را با حرکت سیاسی، یک جا در برنامه زندگی خود قرار می دهد، برای او ترس از مرگ معنا ندارد؛ ترس از شکست هم معنا ندارد. این درست نقطه مقابل سیاستِ کهنه شده و از مد افتاده غربی است.

مقام معظم رهبری تصریح می کنند: امام یکی از قلّه های بلند است و بعد از این هم ملّت ما، امّت ما همواره از امام سخن خواهد گفت و شایسته هم همین است؛ زیرا امام، نماد انقلاب است و این کشور بدون موتور پُرقدرت انقلاب به هدف های خود، به آرزوهای بزرگ خود دست نخواهد یافت.

صلابت امام در مقابل طاغوت و کج روی

در امام راحل ما، عیناً همین دو خصوصیّت مشاهده می شود. از یک سو صلابت، استحکام، ایستادگیِ محکم در مقابل ستمگران، در مقابل بدی ها. در مقابل رژیم منحط و طاغوتی و فاسد پهلوی مثل صخره مستحکمی ایستاد؛ در مقابل آمریکا مثل کوه ایستاد؛ در برابر تهدیدها، در برابر صدّام متجاوز در جنگ تحمیلی و دفاع هشت ساله، در برابر فتنه های داخلی، حتی در برابر شاگرد قدیمی و صحابی قدیمی خود به خاطر اینکه رفتار او را برخلاف حق مشاهده می کرد، بدون هیچ ملاحظه ای ایستاد؛ این صلابت امام.

از طرف دیگر، رقّت و لطافت امام بزرگوار را انسان مشاهده می کند. پیغامی از مادر شهید به آن بزرگوار می رسد، بنده خودم پیامی را از یک مادر شهیدی برای امام بزرگوار بردم، آن مرد باصلابت، چشمانش پُر از اشک شد! تأثر در مقابل پیغام ارادت و فداکاری و گذشت مادر شهید و دفاعش از مستضعفان، از پابرهنگان که در کلمات امام بزرگوار فراوان است. این یک سرفصل و شباهت عجیب امام بزرگوار به پیشوای متّقیان.

امام بزرگوار یک انسان قوی و مقتدر بود؛ انسانی که توانست حکومت طاغوتیِ دیکتاتوریِ وراثتی را بعد از 2 هزار سال، در این کشور وسیع و بزرگ از اریکه قدرت به زیر بکشد؛ این خیلی قدرت می طلبد؛ نشانه قوّت فوق العاده امام بزرگوار است. توانست آمریکا را که منافع حیاتی برای خود در اینجا تعریف کرده بود، شکست بدهد و به عقب نشینی وادار کند؛ توطئه ها را خنثی کند و طرّاحان جنگ تحمیلی را ناکام بگذارد. آن کسانی که جنگ تحمیلی را طرّاحی کرده بودند، غرضشان نابود کردن انقلاب و ریشه کن کردن نظام اسلامی بود؛ امام بزرگوار از این تهدید، یک فرصت به وجود آورد؛ اینها نشانه ی قوّت و قدرت و اقتدار امام بزرگوار است.

امام مظلوم بود

درعین حال امام بزرگوار ما مظلوم بود، به خاطر تبلیغات گسترده دشمنان علیه او؛ تبلیغات اهانت بار به طور مداوم در زمان حیاتش و تا مدت ها بعد از رحلتش ادامه داشت؛ رفتارهایی از کسانی که آن رفتارها از آنها توقع نمی رفت، نسبت به امام بزرگوار انجام گرفت که این نشانه ی مظلومیّت امام بزرگوار بود و دل تنگی های امام را انسان می تواند از لابه لای سخنان مستحکم و پُرصلابت او در مجموعه ی بیاناتش پیدا کند که نشان می دهد این مرد بزرگ، دل تنگی های بسیاری هم داشته است؛ این هم مظلومیّت او است.

بسیاری از آرزوهای امام، بعد از رحلت امام تحقق پیدا کرد؛ خودباوری کشور، خودکفایی کشور، پیشرفت علمی و فناوری کشور، پیشرفت سیاسی کشور، توسعه صفحه نفوذ کشور و جمهوری اسلامی در منطقه وسیع غرب آسیا و شمال آفریقا؛ اینها چیزهایی بود که اتفاق افتاد و این پیروزیِ گفتمان امام و راه امام و روش امام بود. بسیاری از این آرزوها تحقق پیدا کرده است و بسیاری دیگر از آرزوهای امام باذن الله تحقّق پیدا خواهد کرد و جمهوری اسلامیِ امام بزرگوار ما روز به روز اعتلا و عظمت بیشتری خواهد یافت و همین است که دشمنان را دستپاچه و عصبی کرده است.

امام در مواجهه با این دشمنی ها و دشمنان، برخورد شجاعانه و فعّال داشت، برخوردِ از روی ضعف و انفعال نداشت؛ امام هرگز منفعل نشد؛ نه احساس ضعف کرد و نه از خود ضعف نشان داد؛ در مقابل دشمنان، قدرتمندانه و به صورت فعّال ایستاد.

امام از هیجان زدگی پرهیز می کرد؛ امام در مقابل حوادث، هیجان زده نمی شد و تکیه به احساسات خالی از عقلانیت نمی کرد؛ تصمیم های امام، تصمیم های شجاعانه و همراه با احساسات محکم بود اما مبتنی بر محاسبات عقلانی.

تمرکز امام بر اولویت های کشور

امام اولویّت ها را رعایت می کرد؛ تمرکز بر اولویت ها می کرد. فرض بفرمایید در دوران مبارزات، اولویت امام مقابله ی با رژیم سلطنت بود و مسائل حاشیه ای را وارد میدانِ کار خود نمی کرد؛ در دوران جنگ تحمیلی، اولویت امام مسئله جنگ بود؛ امام بارها این را فرموده بودند که جنگ در رأس امور است، دفاع مقدس در رأس امور است، و واقع هم همین بود. متمرکز بر یک مسئله دارای اولویت می شد و حواشی را واردِ میدانِ اهتمامِ خود نمی کرد. در اول انقلاب -در همان روزهای اول و هفته های اوّل- در رفتار امام، انسان با شگفتی مشاهده می کند تکیه امام بر قانون اساسی، بر ایجاد نظام، بر ترتیبات قانونی و بر این چیزها بود؛ یعنی بر روی آن نقطه اصلی متمرکز می شد.

اعتماد به توانایی های مردم؛ امام، ملت ایران را ملتِ بزرگ و آگاه و توانایی می دانست، به آنها اعتماد می کرد، به آنها خوش بین بود؛ مخصوصاً به جوانان. مشاهده کنید در فرمایشات امام که چقدر نسبت به ملت خوش بین است، نسبت به جوانان خوش بین است.

بی اعتمادی به دشمن شاخصه امام بود

امام در طول 10 سال حضور بابرکت خود در رأس نظام اسلامی، یک لحظه به دشمن اعتماد نکرد؛ به پیشنهادهای دشمن بدبین بود؛ به تظاهرات آنها بی اعتنا بود؛ دشمن را به معنای واقعیِ کلمه، دشمن می دانست و به او اعتماد نمی کرد.

اهتمام به همبستگی و اتحاد ملت؛ این هم یکی از خصوصیات الگوی رفتاریِ امام در مقابل این دشمنی ها بود. هر چیزی که ملت را به دو دسته تقسیم کند، به دو قطب تقسیم کند، از نظر امام مردود بود.

ایمان و اعتقاد راسخ به نصرت الهی و به وعده الهی؛ این هم آن نقطه اصلی. اتکاء امام به نصرت الهی بود؛ همه تلاش خود را می کرد، با همه وجود در میدان بود، اما امید او بسته به نصرت الهی و به قدرت الهی و تکیه او به قدرت الهی بود. امام به اِحدی الحُسنَیین اعتقاد واقعی داشت -ما لنا الّا اِحدی الحُسنَیین و معتقد بود که اگر کار را برای خدا بکنیم، درِ ضرر بسته است؛ اگر کار برای خدا انجام بگیرد، هیچ گونه ضرری متوجه و عاید نخواهد شد؛ یا پیشرفت می کنیم، یا اگر پیشرفت هم نکردیم، کاری را که وظیفه ما بوده است انجام داده ایم و در مقابل پروردگار سرافرازیم.

منبع خبر : بلاغ مازندران

محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
کلیدواژه های این خبر
مقام معظم رهبری   تخفیف   روسیه   نخبگان   گلها   معنویت   سالروز ارتحال امام خمینی(ره)   نسیم   وضو   مبارزات سیاسی   مطلق   فلسطینیان   شریعت   روشنفکران   مسلمین   امت اسلام   آفرینش   ابا عبدالله   پیشتاز   رژیم صهیونیستی   همسر   فلسفه   نجف   فقه  
اخبار مرتبط
حوزه باید پاسخگوی نیازهای امت اسلام باشد | باید قدم های بزرگتری برداریم
رسانیوز
شیخ عیسی قاسم: ملت با بصیرت ایران الگوی امت های اسلامی است
شبکه الکوثر
سید موسی صدر؛ سرنوشت نامعلوم یک امام +تصاویر
رویداد 24
حمله جنگنده های ناشناس به شهر «بوکمال» در سوریه
شبکه الکوثر
کنایه امام جمعه تهران به احمدی نژاد و مشایی
وانا نیوز
مجالس حسینی به عنوان کانون غیرت دینی نیازمند نگاهی اصیل هستند
ایرنا
امربه معروف و نهی از منکر، واجب بزرگیست که برعهده آحاد جامعه است
خراسان تایمز
هندوراس امروز در قدس اشغالی دفتر دیپلماتیک افتتاح می کند
شبکه الکوثر
به دنبال شیعه کردن مردم نیستیم
صدا و سیما
منبر حسینی 1 // شایعه؛ مهم ترین ابزار جنگ روانی دشمن
خبرگزاری حوزه
مذاکره با عهد شکنان نابخردی است
شبکه خبر
مجمع شیعیان پاکستان خواهان حل دیپلماتیک مناقشه کشمیر شد
شیعه نیوز
جسارت به قبله اول مسلمانان؛ عمق دشمنی صهیونیزم
آریا
روایتی از کودک کشی های رژیم غاصب صهیونیستی/ جلادانی که به کودکان شیرخواره هم رحم نمی کنند
میزان
گفتمان وحدت، باید تبدیل به رفتار اجتماعی شود
مهر نیوز
تقویت وحدت اسلامی؛ مهمترین جلوه برائت از مشرکین/ افزایش آگاهی جهان اسلام با استفاده از ظرفیت حجاج
ایکنا
معامله قرن؛ ایده ای برای به فراموش سپردن فلسطین است/ پیام رهبری به کنگره حج موضع رسمی در مقابل طرح معامله قرن است
باشگاه خبرنگاران
عید قربان تجلّی «وحدت» و «معنویت»
فارس
نقش فلسطین در پررنگ کردن وجهه سیاسی حج
قدس آنلاین
سلاح تحریم را می توان با تقویت جبهه اقتصادی از دست دشمن گرفت
ایرنا
ایران، منادی وحدت در جهان است
صدا و سیما
ایران هراسی در دستورکار دستگاه های تبلیغاتی نظام سلطه است
ایسکانیوز
ایران هراسی در دستور کار دستگاه های تبلیغاتی نظام سلطه است
همشهری آنلاین
عاملی: ایران هراسی در دستور کار دستگاه های تبلیغاتی نظام سلطه
بلاغ مازندران
ایران پس از پیروزی انقلاب منادی وحدت در جهان بوده است
ایسنا
اسلام هراسی و ایران هراسی در دستور کار نظام سلطه است
ایرنا
واکنش حماس به اخراج خبرنگار سعودی؛ مردم هنوز اسرائیل را دشمن می دانند
فارس
«دولت سازی اسلامی» کارِ نسل جدید است
شعار سال
حساب صوفی گری از عرفان اصیل جدا شود/ خطر عرفان های التقاطی برای جلسات خانگی
ایکنا
توحید کلمه و کلمه التوحید؛ دو چالش انقلاب در مسیر تمدن اسلامی
ایکنا
آیت الله حسینی شاهرودی حامی انقلاب اسلامی و مقام معظم رهبری بود
مهر نیوز
نشست فلسفه حج در هند/ درخواست راه اندازی بازار مشترک اسلامی
ایکنا
جزئیات و علت جابه جایی پرچم ایران و اسراییل +عکس
جنوب نیوز
حرکت جالب نماینده ایرانی در اجلاس خارجی +عکس
فردا نیوز
دولت سعودی بدون امنیتی کردن محیط، امنیت و کرامت حجاج را تامین کند
فارس
حج یک کار سیاسی است/ دشمنان وحشی و درنده ملت ایران مجبور می شوند در مقابل اسلام زانو بزنند
شوشان
رهبر معظم انقلاب: می گویند حج را سیاسی نکنید؛ حج یک کار سیاسی است که عیناً تکلیف دین است / اینکه بگویند حق ندارید به آمریکا بگویید بالای چشمت ابروست، یک حرکت سیاسی شیطانی است
اخرین نیوز
رهبر معظم انقلاب: دولت سعودی بدون امنیتی کردن محیط امنیت و کرامت حجاج را تامین کند
شبکه الکوثر
دشمنان ملت ایران، در مقابل اسلام ،زانو خواهند زد/ تامین امنیت حجاج بر عهده دولت سعودی
آناج
رهبر انقلاب: دولت سعودی موظف به تامین امنیت حجاج است/ دشمنان امت اسلامی بالاخره زانو خواهند زد
بلاغ مازندران
اخبار مرتبط
bltرسانیوز : حوزه باید پاسخگوی نیازهای امت اسلام باشد | باید قدم های بزرگتری برداریم
bltشبکه الکوثر : شیخ عیسی قاسم: ملت با بصیرت ایران الگوی امت های اسلامی است
bltرویداد 24 : سید موسی صدر؛ سرنوشت نامعلوم یک امام +تصاویر
bltشبکه الکوثر : حمله جنگنده های ناشناس به شهر «بوکمال» در سوریه
bltوانا نیوز : کنایه امام جمعه تهران به احمدی نژاد و مشایی
bltایرنا : مجالس حسینی به عنوان کانون غیرت دینی نیازمند نگاهی اصیل هستند
bltخراسان تایمز : امربه معروف و نهی از منکر، واجب بزرگیست که برعهده آحاد جامعه است
bltشبکه الکوثر : هندوراس امروز در قدس اشغالی دفتر دیپلماتیک افتتاح می کند
bltصدا و سیما : به دنبال شیعه کردن مردم نیستیم
bltخبرگزاری حوزه : منبر حسینی 1 // شایعه؛ مهم ترین ابزار جنگ روانی دشمن
bltشبکه خبر : مذاکره با عهد شکنان نابخردی است
bltشیعه نیوز : مجمع شیعیان پاکستان خواهان حل دیپلماتیک مناقشه کشمیر شد
bltآریا : جسارت به قبله اول مسلمانان؛ عمق دشمنی صهیونیزم
bltمیزان : روایتی از کودک کشی های رژیم غاصب صهیونیستی/ جلادانی که به کودکان شیرخواره هم رحم نمی کنند
bltمهر نیوز : گفتمان وحدت، باید تبدیل به رفتار اجتماعی شود
bltایکنا : تقویت وحدت اسلامی؛ مهمترین جلوه برائت از مشرکین/ افزایش آگاهی جهان اسلام با استفاده از ظرفیت حجاج
bltباشگاه خبرنگاران : معامله قرن؛ ایده ای برای به فراموش سپردن فلسطین است/ پیام رهبری به کنگره حج موضع رسمی در مقابل طرح معامله قرن است
bltفارس : عید قربان تجلّی «وحدت» و «معنویت»
bltقدس آنلاین : نقش فلسطین در پررنگ کردن وجهه سیاسی حج
bltایرنا : سلاح تحریم را می توان با تقویت جبهه اقتصادی از دست دشمن گرفت
bltصدا و سیما : ایران، منادی وحدت در جهان است
bltایسکانیوز : ایران هراسی در دستورکار دستگاه های تبلیغاتی نظام سلطه است
bltهمشهری آنلاین : ایران هراسی در دستور کار دستگاه های تبلیغاتی نظام سلطه است
bltبلاغ مازندران : عاملی: ایران هراسی در دستور کار دستگاه های تبلیغاتی نظام سلطه
bltایسنا : ایران پس از پیروزی انقلاب منادی وحدت در جهان بوده است
bltایرنا : اسلام هراسی و ایران هراسی در دستور کار نظام سلطه است
bltفارس : واکنش حماس به اخراج خبرنگار سعودی؛ مردم هنوز اسرائیل را دشمن می دانند
bltشعار سال : «دولت سازی اسلامی» کارِ نسل جدید است
bltایکنا : حساب صوفی گری از عرفان اصیل جدا شود/ خطر عرفان های التقاطی برای جلسات خانگی
bltایکنا : توحید کلمه و کلمه التوحید؛ دو چالش انقلاب در مسیر تمدن اسلامی
bltمهر نیوز : آیت الله حسینی شاهرودی حامی انقلاب اسلامی و مقام معظم رهبری بود
bltایکنا : نشست فلسفه حج در هند/ درخواست راه اندازی بازار مشترک اسلامی
bltجنوب نیوز : جزئیات و علت جابه جایی پرچم ایران و اسراییل +عکس
bltفردا نیوز : حرکت جالب نماینده ایرانی در اجلاس خارجی +عکس
bltفارس : دولت سعودی بدون امنیتی کردن محیط، امنیت و کرامت حجاج را تامین کند
bltشوشان : حج یک کار سیاسی است/ دشمنان وحشی و درنده ملت ایران مجبور می شوند در مقابل اسلام زانو بزنند
bltاخرین نیوز : رهبر معظم انقلاب: می گویند حج را سیاسی نکنید؛ حج یک کار سیاسی است که عیناً تکلیف دین است / اینکه بگویند حق ندارید به آمریکا بگویید بالای چشمت ابروست، یک حرکت سیاسی شیطانی است
bltشبکه الکوثر : رهبر معظم انقلاب: دولت سعودی بدون امنیتی کردن محیط امنیت و کرامت حجاج را تامین کند
bltآناج : دشمنان ملت ایران، در مقابل اسلام ،زانو خواهند زد/ تامین امنیت حجاج بر عهده دولت سعودی
bltبلاغ مازندران : رهبر انقلاب: دولت سعودی موظف به تامین امنیت حجاج است/ دشمنان امت اسلامی بالاخره زانو خواهند زد
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.