مخبر - 1398/03/11 - اصفهان| «گرانی اجاره بها» مستاجران را خانه به دوش کرد؛ نرخ هایی که متناسب با نیاز معیشتی مالکان بالا می رود

اصفهان| «گرانی اجاره بها» مستاجران را خانه به دوش کرد؛ نرخ هایی که متناسب با نیاز معیشتی مالکان بالا می رود
در حالی که بازار مسکن همانند سال های گذشته در رکود به سر می برد و خرید و فروش به سختی انجام می شود اما این روزها شاهد رونق گرانی اجاره بها و کمیابی رهن کامل در نصف جهان هستیم.
اصفهان| «گرانی اجاره بها» مستاجران را خانه به دوش کرد؛ نرخ هایی که متناسب با نیاز معیشتی مالکان بالا می رود

- اخبار استانها -

به گزارش خبرگزاری تسنیم از اصفهان، بالا رفتن قیمت رهن و اجاره خانه ها طبیعتاً قدرت خرید مسکن برای بیشتر مردم را کاهش داده و خرید خانه به رویایی برای افرادی که درآمد آنها با شرایط اقتصادی کنونی ماهیانه حداقل کمتر از دو تا سه میلیون تومان است تبدیل شده؛ حال با افزایش قیمت مسکن که خانواده ها دیگر توان خرید خانه را ندارند بازار اجاره نشینی بیش از پیش داغ شده و مشکلات زیادی برای مستاجران به وجود آورده است.

هر سال با آغاز ماه خرداد بازار رهن و اجاره مسکن رونق می گیرد، اما مشکلی که در این میان مستاجران را نگران و دچار تشویش خاطر کرده، افزایش نرخ اجاره بها است.

«افزایش قیمت اجاره بها» جمله ای است که بسیاری از مستاجرین این روزها با آن روبه رو هستند، بازار قیمت اجاره بها سر به فلک رسیده و هیچ مرجعی برای رسیدگی به آن وجود ندارد.

افرادی که این روزها در اصفهان به دنبال اجاره مسکن در تکاپو هستند با دو اتفاق همزمان روبه رو هستند که یکی از آنها افزایش اجاره بهاست و دیگری نایاب شدن رهن کامل خانه.

اجاره نشین ها به واسطه پس اندازهای طول سال، راحت تر می توانند رشد سالانه اجاره بها را از طریق افزایش پول پیش، تحمل کنند اما از آنجا که میزان افزایش دستمزدها، تناسبی با رشد قیمت ها ندارد، هر میزان رشد اجاره ماهانه، پرداخت آن را برای مستاجر با چالش روبه رو می کند.

برخی مشاوران املاک معتقدند هر چند حجم معاملات در سال جاری پیشرفت قابل ملاحظه ای نداشته و بازار خرید و فروش مسکن فعلا راکد است، اما با روند رو به رشد تورم و نوسانات شدید ارزی امسال شاهد افزایش تصاعدی، غیرمنطقی و سرسام آور نرخ اجاره بها در بازار اصفهان هستیم.

به علاوه اینکه برخی مالکان، مسکن را نیز شریک رخداد افزایش اجاره بها و قیمت ها در حوزه مسکن می دانند و می گویند با وجود آن که بازار مسکن کشش افزایش قیمت ندارد و مستاجران هم پول کافی برای پرداخت اجاره ها ندارند، اما مالکان اجاره ها را بر حسب نیازهای معیشتی خودشان بالا می برند و مشاوران املاک در این خصوص تقصیری ندارند.

آمارهای رسمی و غیررسمی زیادی درباره افزایش جهشی اجاره بهای مسکن و خانه به دوشی بسیاری از مستاجران به دلیل اینکه صاحبخانه با آنها کنار نمی آید وجود دارد اما ظاهراً مسئولان به دنبال رفع این مشکل و نظارت بر نرخ های تعیین شده و سلیقه ای از سوی برخی از مالکان نیستند.

رشد حباب گونه اجاره بها و نارضایتی اجاره نشین های نصف جهان

یکی از مشاوران املاک شهر اصفهان گفت: گاهی افرادی که قصد اجاره دادن منزل خود را دارند، قیمت هایی را برای پیدا کردن اجاره نشین اعلام می کنند که در بسیاری مواقع به دلیل آشنا نبودن مالکان با بازار اجاره بها، این رقم یا بالاتر از استاندارد و یا پایین تر است.

وی با بیان اینکه افزایش نرخ اجاره بها با کاهش نرخ سود بانکی طبیعی است اظهار داشت: با کاهش نرخ سود بانکی به طور طبیعی تمایل صاحبان املاک برای دریافت مبالغ بیشتر رهن از مستاجران، کمتر شده و به تبع آن نرخ اجاره بها افزایش یافته است.

این مشاور املاک درباره اینکه با افزایش نرخ دلار، مصالح ساختمانی و لوازم ساخت خانه ها هم گران می شود، افزود: تا وقتی که قیمت دلار در نوسان است، کسی سراغ بازار مسکن نمی رود و دلیل رکود در این بازار هم همین مسئله است. مردم ایران باید با هم متحد باشند و سعی کنند با کمک یکدیگر، از مشکلات اقتصادی عبور کنند.

رکود و گرانی مسکن دامان مشاوران املاک را گرفتمخالفت نماینده مجلس با برنامه وزارت راه برای اجاره مسکنبانک مرکزی: مسکن یک ساله 112درصد گران شد

کمیابی رهن کامل مسکن در اصفهان

رئیس اتحادیه مشاوران املاک اصفهان گفت: در حال حاضر قیمت های مسکن و اجاره بهای منتشر شده در بازار و فضای مجازی نرخ های واقعی نیستند و توسط افراد غیرمتخصص تعیین شده است.

رسول جهانگیری پیرامون اینکه آشفتگی قیمت ها در بازار مسکن به تبع نوسانات شدید بازار ارز شکل گرفته است اظهار داشت: پس از تغییرات و نوسانات ارزی در بحث ساخت و ساز و قیمت تمام شده مسکن افزایش قیمت ها عجیب و غریب بوده اما این دلیل نمی شود که سیرصعودی و بدون ضابطه 100، 200 و حتی 300 درصدی در برخی از بخش های مسکن داشته ایم.

وی درباره کمیابی رهن کامل مسکن در شهر اصفهان، افزود: نرخ سود بانکی زمانی که کاهش می یابد رغبت مالکان به رهن کاهش یافته و میزان کرایه را افزایش می دهند این اتفاق با افزایش نرخ سود بانکی برعکس شده و رغبت مالکان و صاحبان خانه به رهن بیشتر می شود.

رئیس اتحادیه مشاوران املاک اصفهان با بیان اینکه پیک اجاره بها از خردادماه آغاز و تا پایان شهریور ادامه دارد و این دوره زمانی بورس شده و شاهد موج افزایش اجاره بها هستیم، گفت: در حال حاضر قیمت های مسکن و اجاره بهای منتشر شده در بازار و فضای مجازی نرخ های واقعی نیستند و توسط افراد غیرمتخصص تعیین شده است.

وی با بیان اینکه افزایش قیمت ها در بازار مسکن به تبع نوسانات ارزی شکل گرفته و مالکان نباید به این قیمت ها توجه داشته باشند، اظهار داشت: از مالکان مسکن درخواست داریم که قیمت های تصاعدی که در بازار مسکن به صورت غیرمنطقی و بی ضابطه افزایش داشته را در مبحث اجاره بها و رهن دخالت ندهند زیرا زندگی مستاجران واقعا تغییر آن چنانی نکرده و حقوق ها آنقدر رشد نداشته که تاثیرگذار باشد.

جهانگیری پیرامون اینکه حقوق کارکنان در سال جاری 20 درصد و کارگران 36.5 درصد رشد داشته است، افزود: عملا درصد سرانه در این افزایش درآمد ها فقط نباید در بخش مسکن تزریق شود بلکه باید در تمام بخش های افراد جامعه لحاظ شود.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر تقاضای رهن و اجاره بها افزایش نداشته و شرایط فعلی خیلی مناسب نیست، بیان کرد: در این وضعیت مالکان باید از مستاجران حمایت کنند و چنانچه اخلاقیات و روحیات مستاجر با آنها مرتبط است در دفاتر مشاوران املاک قراردادها را با لحاظ درآمدها تمدید کنند.

رئیس اتحادیه مشاوران املاک اصفهان با بیان اینکه در سال های اخیر الگوی اجاره مسکن در کشور تغییر کرده است، گفت: زمانی اجاره دادن مسکن برای مالکان به عنوان کمک هزینه زندگی تلقی می شد، اما در حال حاضر برای این افراد شغلی درآمدزا حساب می شود.

وی ادامه داد: البته این موضوع به دلیل افزایش سالانه قیمت رهن و اجاره است که باید برای این افزایش بی رویه ضمانت اجرایی در نظر گرفته شود، چرا که در این مورد وعده های مکرر کفایت نمی کند.

جهانگیری درباره اینکه سالیانه 10 تا 20 درصد براساس نرخ تورم در جامعه قیمت اجاره بها و رهن افزایش می یابد، اظهار داشت: اینکه می گویند مشاوران املاک باعث افزایش قیمت ها می شوند به صورت موردی را رد نمی کنم اما کلیت دلالان بازار، صنوف و دیگر اقشار هستند که در سایر بخش ها فعالیت می کنند و ناخواسته در این زمینه وارد می شوند.

وی در پاسخ به اینکه آیا نظارت و کنترلی بر قیمت اجاره بها و رهن در بازار مسکن توسط اتحادیه اجرایی می شود، افزود: به طور قانونی نمی توانیم نظارتی بر قیمت ها داشته باشیم زیرا هنگامی که فرد مالک قیمتی را پیشنهاد می دهد و مستاجر با قبول آن هزینه ها را واریز می کند دیگر دستگاه تعزیراتی نمی تواند در این مورد ورود و نظارت کند چون قانونی در چنین زمینه ای نوشته نشده است.

رئیس اتحادیه مشاوران املاک اصفهان در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چرا تاکنون قانونی در این راستا تصویب و اجرایی نشده است، بیان کرد: اکنون لایحه ای را هیئت دولت آماده کرده تا در اختیار وزارت راه و شهرسازی بگذارد که کارگروه مسکن را با نظارت قوه قضائیه، دادگستری، تعزیرات حکومتی، اصناف و وزارتخانه تشکیل می دهند.

وی ادامه داد: در حال حاضر پیش نویس این لایحه به معاونت اول رئیس جمهوری هم ارائه شده که با تصویب و ابلاغ به دستگاه ها، ضمانت اجرایی برای قیمت های اجاره بها و رهن تعیین و قراردادها در این سامانه ثبت می شود.

جهانگیری افزود: برای مثال در این سامانه ابلاغ می شود که نرخ اجاره بها برای ابتدای سال جاری 10 درصد باید افزایش یابد و دیگر هر مالک و فردی نمی تواند نرخ های غیرمنطقی را ارائه دهد و براساس رشد نرخ ها و اسناد موجود در سامانه بهای اجاره مسکن برای سال های آینده و حتی پیک ماه های جابه جایی مستاجران تعیین می شود.

عدم همخوانی نرخ مسکن با قدرت اقتصادی مردم

نماینده مردم فلاورجان در مجلس شورای اسلامی پیرامون افزایش افسار گسیخته قیمت اجاره بها و مسکن گفت: مسکن یکی از نیازهای اساسی و مهم جامعه به شمار می رود اما افزایش قیمت آن باعث شده تا بسیاری از مردم به ویژه اقشار ضعیف و آسیب پذیر، توان خریداری و حتی اجاره مسکن را نداشته باشند.

حجت الاسلام سید ناصر موسوی لارگانی پیرامون اینکه نرخ مسکن با قدرت اقتصادی مردم همخوانی ندارد اظهار داشت: مسکن جزو نیازهای اولیه مردم به ویژه جوانانی است که قصد تشکیل زندگی را دارند اما جوانان بیکار با نبود درآمد بدون شک نمی تواند منزلی اجاره و یا حتی رهن کنند.

وی افزود: دولت باید فکری برای مسکن قشر جوان و افرادی که قصد تشکیل زندگی دارند کند در این صورت با وضعیت فعلی کسی نمی تواند صاحب منزل شود.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با انتقاد از اینکه قیمت مسکن چرا جهش گونه باید بالا برود به نحوی که مردم سال به سال توان اجاره کردن را از دست بدهند، بیان کرد: افزایش قیمت مسکن در سال های اخیر قابل کتمان نیست از این رو برای برطرف کردن این مشکل باید ریشه ای اقدام کرد.

وی ادامه داد: جوانی که دارای شغل است، اگر ماهانه 2 میلیون تومان هم حقوق بگیرد که بیشتر نیز حقوق مصوب وزارت کار را دریافت می کنند با این حال اگر ماهیانه 1.5 میلیون تومان حقوق خود را پس انداز کند حداقل حدود 20 سال طول می کشد تا بتواند خانه ای 45 متری در محله ای متوسط خریداری کند.

موسوی لارگانی به نقش دلالان و واسطه گران در افزایش قیمت مسکن اشاره کرد و گفت: در حال حاضر بازار مسکن گرفتار برخی دلال بازی ها قرار گرفته که این موضوع یکی از دلایل اصلی افزایش قیمت مسکن و اجاره بها در کشور است.

وی با بیان اینکه افزایش ساخت و ساز می تواند تعادل عرضه و تقاضا را بیشتر کرده و به کاهش نرخ اجاره بها بیانجامد اظهار داشت: چنانچه ساخت و ساز در کشور افزایش یابد، کاهش عرضه جبران می شود، در این شرایط اجاره نشینی نیز تا حد امکان کمتر می شود.

کاهش قدرت خرید مردم و اجبار آنها به اجاره نشینی

نماینده مردم فلاورجان در مجلس شورای اسلامی ایجاد تعادل میان عرضه و تقاضای مسکن را مهم ترین عامل برای ساماندهی بازار اجاره بها خواند و بیان کرد: در حال حاضر کاهش قدرت خرید مردم اجاره نشینی بیشتر آنها را رقم زده و برای خانه دار شدن اقشار متوسط و ضعیف جامعه باید زمینه رشد ساخت و ساز و همچنین عرضه مسکن های ساخته شده به بازار فراهم شود.

وی پیرامون اینکه بهترین مولفه برای ایجاد ثبات در نرخ اجاره بها و همچنین شکستن حباب قیمتی آن برخورد با خانه های خالی است، افزود: اخذ مالیات از خانه های خالی از سکنه می تواند به بهبود وضعیت بازار مسکن از حیث ایجاد توازن میان عرضه و تقاضای مسکن کمک کند.

میزان بالای اجاره بها به نسبت درآمد مردم

دبیر انجمن انبوه سازان مسکن استان اصفهان در مورد بازار خرید و فروش، رهن و اجاره مسکن گفت: در سال های گذشته به دلیل رکود بازار مسکن، مردم هنوز تصمیمی برای خرید خانه نگرفته و مجبور به اجاره نشینی هستند که این افزایش تقاضا موجب رشد قیمت اجاره بها نیز شده است.

احمد تولا پیرامون اینکه میزان اجاره بها به نسبت درآمد مردم بسیار بالاست و این شرایط را برای خانه دار شدن آنها مشکل می کند اظهار داشت: مردم همچنان در انتظار کاهش قیمت هستند و اجاره نشینی را ترجیح می دهند.

وی درباره اینکه با وجود اشتغال زایی فراوان در بخش مسکن هنوز مسئولان برای رونق آن چاره ای نیندیشیده اند، افزود: قدرت خرید مردم بسیار پایین است و تعادلی بین دستمزد آنها و قیمت واحدهای مسکونی وجود ندارد و به دلیل مشکلات موجود سرمایه گذاران به بخش مسکن وارد نمی شوند.

دبیر انجمن انبوه سازان مسکن استان اصفهان بیان کرد: بازار مسکن اصفهان در حالی دچار رکود تورمی شده که از یک سو شاهد افزایش قیمت مصالح ساختمانی هستیم و از سوی دیگر با رکود در مسکن روبه رو هستیم با توجه به قیمت های تمام شده به طور طبیعی هزینه های ساخت به مرور زمان افزایش می یابد و سازندگان کمتر تمایل به ساخت و ساز خواهند داشت که بازار اشتغال و عرضه را کاهش می دهد.

به گزارش تسنیم این روزها بازار اجاره بها در اصفهان روزهای خاصی را می گذراند در حالی که به گفته مسئولان تقاضا برای مسکن استیجاری در نصف جهان به نسبت سال های گذشته تغییر چندانی نکرده اما رشد حباب گونه اجاره بها اسباب نارضایتی اجاره نشین ها را فراهم آورده است. شهروندان امیدوار هستند با اجرای سیاست های صحیح در زمینه مسکن و تغییر و تحولاتی که به بهبود اوضاع منجر خواهد شد شاید رونق بازار مسکن از یک سو و ایجاد شرایط مناسب برای خرید مسکن و اجاره آن برای جوانان توسط دولتمردان فراهم گردد.

با این وجود به نظر می رسد دولت باید نرخ مشخصی را برای خرید مسکن و اجاره بها در کشور و استان ها تعیین کند. از سوی دیگر نسبت به ساماندهی خانه های خالی و مورد نیاز قشر متوسط و پایین اقدام کند چرا که کمبود عرضه مسکن نسبت به تقاضای آن یکی از عوامل مهم رشد اجاره بها است. همچنین با توجه به افزایش مداوم اجاره بها باید نظارت شدیدی بر این حوزه انجام شود چرا که ضعف نظارت موجب دلال بازی و اعمال سلیقه در وضعیت رهن و اجاره مسکن می شود.

انتهای پیام/ح

منبع خبر : تسنیم

محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
کلیدواژه های این خبر
اصفهان   تورم   گران   وزارت راه   حجم معاملات   قیمت ها   مشکلات اقتصادی   خرداد   مستاجران   اجاره بها   مشاوران املاک   مسکن   نرخ اجاره بها   خرید آنلاین   نصف جهان   اجاره نشینی   قیمت اجاره   کاهش نرخ سود بانکی   مالکان   حباب   مستاجر   لوازم   خانه به دوش   گرانی مسکن   مشاور املاک   قیمت دلار   استانها   صاحبخانه   مستاجرین   گرانی اجاره بها   املاک   بازار   بازار مسکن   درآمد   افزایش قیمت   خرید و فروش مسکن   شرایط اقتصادی   قیمت روز مسکن   اجاره مسکن  
اخبار مرتبط
وام اجاره مسکن به تابستان امسال نرسید/ سرنوشت نا معلوم صندوق اجاره و رهن
میزان
کوچ اجباری "اجاره نشینان" به حاشیه شهرها زیر سایه خلا قانونی/ تغییر جنس بازار مسکن از مصرفی به سرمایه ای موجب رواج سوداگری شد
راه دانا
شیوه مالکان پول لازم برای فروش مسکن تغییر کرد
دنیای اقتصاد
رکود بازار مسکن عامل اصلی کاهش قیمت
سازه نیوز
حال و روز بازار مسکن در اصفهان
سازه نیوز
وضعیت اجاره مسکن در شهریورماه چگونه خواهد بود؟
جوان آنلاین
انتظار شهریور کم رمق در بازار اجاره
سازه نیوز
6 عامل کاهشی اجاره بها در شهریور ماه (+قیمت)
پول نیوز
شهریور کم رمق بازار اجاره
ایران آنلاین
تعدیل بازار اجاره در مردادماه
روز پلاس
انتظار شهریورماه کم رمق در بازار اجاره + نرخ ها
ایران جیب
پیش بینی بازار اجاره مسکن در شهریور ماه / نرخ ها
ملیت
انتظار شهریور کم رمق در بازار اجاره +نرخ ها
صبحانه با خبر
آخرین پیش بینی ها از بازار اجاره در شهریور ماه +نرخ ها
فردا نیوز
پیش بینی بازار اجاره مسکن در شهریور ماه + نرخ ها
الف
آخرین مظنه اجاره بها در تهران بر اساس نرخ های پیشنهادی + جدول
اقتصاد نیوز
انتظار شهریور کم رمق در بازار اجاره+ نرخ ها
ایسنا
فروکش کردن التهاب بازار مسکن در اصفهان
سایت جماران
حال و روز بازار مسکن در اصفهان/ نسیم کاهش قیمت وزید
خبرآنلاین
محبتی که سرپناه می دهد
ایرنا
70 درصد بازار مسکن را دلالان و سوداگران اداره می کنند/ دولت سیاستی در حوزه مسکن ندارد
میزان
دولت در بازار مسکن فقط تماشاچی بوده است
تیتر شهر
درد دل های مستاجران از بد نقشه بودن خانه ها تا کمیاب شدن واحد های کوچک متراژ
شعار سال
افزایش کمرشکن اجاره بها و ناتوانی مستاجران در اردستان
ایسنا
اصفهان| نوسانات بازر ارز به جدل مالک و مستاجر رسید؛ صاحب خانه هایی که از اجاره امرار معاش می کنند
تسنیم
آماری جالب از میزان معاملات مسکن در مشهد
افق تازه
عوامل موثر در گرانی خانه
صدای ایران
وضعیت بازار خرید و اجاره مسکن در شهرستان ها
اقتصاد نیوز
اینجا خانه به متری 13 میلیون تومان رسیده است...
ایسنا
سونامی قیمت در بازار مسکن/ پیوستن بنگاه ها به کمپین «حمایت از مستاجر»
شبستان
بازار مسکن در فصل داغ تابستان / با نرخ های خارج از عرف بازار مسکن چه کنیم؟
صدای مهندسی ایران
دستورالعمل جدید اتحادیه مشاوران املاک؛ افزایش اجاره بها بالاتر از 30 درصد ممنوع
آفتاب
اعلام سقف افزایش اجاره بها
صدای ایران
اتحادیه مشاوران املاک: افزایش اجاره بها بالاتر از 30 درصد ممنوع
قدس آنلاین
افزایش اجاره بها بالاتر از 30درصد ممنوع
مردم سالاری
سقف افزایش اجاره بها اعلام شد
خبرآنلاین
افزایش اجاره بها بالاتر از 30 درصد ممنوع شد
دنیای اقتصاد
افزایش اجاره بها بالاتر از 30 درصد ممنوع
ایرنا
نبض بازار مسکن به دست خریداران افتاد
اقتصادگردان
وقتی آپارتمان 150 میلیونی سنندج به 450 میلیون می رسد...
ایسنا
اخبار مرتبط
bltمیزان : وام اجاره مسکن به تابستان امسال نرسید/ سرنوشت نا معلوم صندوق اجاره و رهن
bltراه دانا : کوچ اجباری "اجاره نشینان" به حاشیه شهرها زیر سایه خلا قانونی/ تغییر جنس بازار مسکن از مصرفی به سرمایه ای موجب رواج سوداگری شد
bltدنیای اقتصاد : شیوه مالکان پول لازم برای فروش مسکن تغییر کرد
bltسازه نیوز : رکود بازار مسکن عامل اصلی کاهش قیمت
bltسازه نیوز : حال و روز بازار مسکن در اصفهان
bltجوان آنلاین : وضعیت اجاره مسکن در شهریورماه چگونه خواهد بود؟
bltسازه نیوز : انتظار شهریور کم رمق در بازار اجاره
bltپول نیوز : 6 عامل کاهشی اجاره بها در شهریور ماه (+قیمت)
bltایران آنلاین : شهریور کم رمق بازار اجاره
bltروز پلاس : تعدیل بازار اجاره در مردادماه
bltایران جیب : انتظار شهریورماه کم رمق در بازار اجاره + نرخ ها
bltملیت : پیش بینی بازار اجاره مسکن در شهریور ماه / نرخ ها
bltصبحانه با خبر : انتظار شهریور کم رمق در بازار اجاره +نرخ ها
bltفردا نیوز : آخرین پیش بینی ها از بازار اجاره در شهریور ماه +نرخ ها
bltالف : پیش بینی بازار اجاره مسکن در شهریور ماه + نرخ ها
bltاقتصاد نیوز : آخرین مظنه اجاره بها در تهران بر اساس نرخ های پیشنهادی + جدول
bltایسنا : انتظار شهریور کم رمق در بازار اجاره+ نرخ ها
bltسایت جماران : فروکش کردن التهاب بازار مسکن در اصفهان
bltخبرآنلاین : حال و روز بازار مسکن در اصفهان/ نسیم کاهش قیمت وزید
bltایرنا : محبتی که سرپناه می دهد
bltمیزان : 70 درصد بازار مسکن را دلالان و سوداگران اداره می کنند/ دولت سیاستی در حوزه مسکن ندارد
bltتیتر شهر : دولت در بازار مسکن فقط تماشاچی بوده است
bltشعار سال : درد دل های مستاجران از بد نقشه بودن خانه ها تا کمیاب شدن واحد های کوچک متراژ
bltایسنا : افزایش کمرشکن اجاره بها و ناتوانی مستاجران در اردستان
bltتسنیم : اصفهان| نوسانات بازر ارز به جدل مالک و مستاجر رسید؛ صاحب خانه هایی که از اجاره امرار معاش می کنند
bltافق تازه : آماری جالب از میزان معاملات مسکن در مشهد
bltصدای ایران : عوامل موثر در گرانی خانه
bltاقتصاد نیوز : وضعیت بازار خرید و اجاره مسکن در شهرستان ها
bltایسنا : اینجا خانه به متری 13 میلیون تومان رسیده است...
bltشبستان : سونامی قیمت در بازار مسکن/ پیوستن بنگاه ها به کمپین «حمایت از مستاجر»
bltصدای مهندسی ایران : بازار مسکن در فصل داغ تابستان / با نرخ های خارج از عرف بازار مسکن چه کنیم؟
bltآفتاب : دستورالعمل جدید اتحادیه مشاوران املاک؛ افزایش اجاره بها بالاتر از 30 درصد ممنوع
bltصدای ایران : اعلام سقف افزایش اجاره بها
bltقدس آنلاین : اتحادیه مشاوران املاک: افزایش اجاره بها بالاتر از 30 درصد ممنوع
bltمردم سالاری : افزایش اجاره بها بالاتر از 30درصد ممنوع
bltخبرآنلاین : سقف افزایش اجاره بها اعلام شد
bltدنیای اقتصاد : افزایش اجاره بها بالاتر از 30 درصد ممنوع شد
bltایرنا : افزایش اجاره بها بالاتر از 30 درصد ممنوع
bltاقتصادگردان : نبض بازار مسکن به دست خریداران افتاد
bltایسنا : وقتی آپارتمان 150 میلیونی سنندج به 450 میلیون می رسد...
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.