مخبر - 1398/02/25 - چرا انحصار در بازار، منجر به خودروهای میلیارد تومانی شد؟

چرا انحصار در بازار، منجر به خودروهای میلیارد تومانی شد؟
شاید نتوان کشوری مانند ایران پیدا کرد که در آن، هزینه ای چندبرابر درآمد سالیانه برای ارزان ترین خودروها پرداخت شود. در سمت دیگر ماجرا، طبقه ی مرفه و متمول ایران نیز میلیاردها تومان برای مدل های خارجی، هزینه می کنند.
چرا انحصار در بازار، منجر به خودروهای میلیارد تومانی شد؟

صحبت از قیمت پراید و مقایسه ی آن با درآمد متوسط مردم ایران، توضیح واضحات و گزافه گویی است. با شروع سال 1398، ارزش دلار به 15 هزار تومان رسید و طبیعتا، بسیاری از افراد جامعه با هدف جلوگیری از کاهش ارزش دارایی های نقدی خود، به خرید خودروهای مختلف روی آوردند. هرچند نمی توان از گناه خودروسازان و کاهش تولید آن ها به سادگی گذشت، مهم ترین مقصر این فاجعه از نگاه کارشناسان، مدیریت انحصاری بازار و جلوگیری از واردات خودرو به بهانه های مختلف است. از یک سو، حمایت از تولیدکننده ی ایرانی و شاغلان در صنعت خودرو بهانه می شود و از سویی دیگر، کمبود منابع ارزی و اهمیت جلوگیری از خروج سرمایه ها دغدغه ی دولت مردان است.

Maserati GranTurismoروزگاری نه چندان دور، انواع خودروهای لوکس با قیمت بیش از یک میلیارد تومان در بازار ایران انگشت شمار بودند. پیش از جهش قیمت دلار به رقم های بیشتر از 4,000 تومان، محصولاتی از پورشه و مازراتی با قیمت 1 تا 1.5 میلیارد تومان فروخته می شدند. درضمن، اندک مدل های سفارشی از مرسدس بنز و بی ام و هم به لطف شرایط ویژه و به دلیل کم یاب بودن در ایران، قیمت 9 رقمی داشتند. باوجوداین، حالا شرایط متفاوت از سال 1396 است و پیداکردن خودروهایی با برچسب قیمت بیش از یک میلیارد تومان در بازار تهران و مشهد و دیگر شهرهای بزرگ سخت نیست. اتفاقا این محصولات به راحتی خرید وفروش می شوند و شرایط رکود را نشان نمی دهند.مقاله ی مرتبط:

 • فهرست قیمت پرفروش ترین خودروهای ایران در بازار آزادموضوعی که ذهن افکار عمومی را به شدت آزار می دهد، جولان خودروهای میلیارد تومانی با پلاک ملی و مدل های جدید است. از دیدگاه عامه ی مردم، اختلاف طبقاتی وجود دارد و البته هر شخص متمول، حق دارد از امکانات مالی اش برای انواع محصولات لوکس هزینه کند؛ اما باتوجه به ممنوعیت واردات خودرو از اواسط سال 1396 و محدودیت مربوط به مدل های دارای پیشرانه ی حجیم (بیش از 2.5 لیتر)، برخورد دوگانه ی گمرک و قوانین مربوط به واردات خودروهای خارجی، چگونه توجیه می شود. آیا نمی توان با واردات مدل های دست دوم و اقتصادی از خارج، افزایش قیمت محصولات ساخت داخل را مدیریت کرد؟بازار خودرو ایران در چنگال انحصار علی خاکساری، استاد دانشگاه علامه طباطبایی، با اشاره به آشفته بازار خودرو عنوان کرد: این وضعیت ناشی از سوء مدیریت و وجود انحصار در بازار و ممنوعیت واردات خودرو است که هزینه های سرسام آوری روی دوش مردم تحمیل می کند. عرضه و تقاضای خودرو در بازار رقابتی واقعی، باعث تعیین قیمت خودرو می شود. بازار خودرو ایران سه دهه است که به انحصار جدی دچار شده و هرروز نیز این انحصار شدت می یابد. قیمت خودرو در کشورمان سرسام آور است و با هیچ معیاری نمی توان آن را توجیه کرد.
  طبق استانداردهای جهانی، قیمت خودرویی معمولی و تولید روز باید معادل چهار ماه حقوق کارمند عادی باشد؛ در حالی که هم اکنون در ایران، با چنین وضعیتی روبه رو نیستیم. البته منظور از خودرو معمولی، خودروهای بی کیفیتی تولید داخل نیستند. قیمت گران خودرو در ایران لطماتی جدی به سلامت مردم و محیط زیست و اقتصاد کشور می زند و هزینه هایی گزاف بر دوش مردم می گذارد.
  دست های پشت پرده و سوءاستفاده از سیل نقدینگی در بازار خودرو سیدناصر موسوی لارگانی، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، سیاست گذاری های اشتباه پولی دولت و بی انضباطی های مالی در بودجه را دلیل آشفتگی در بازار خودرو می داند. او معتقد است:نرخ خودرو در بازار آزاد را چه کسی تعیین می کند که اعلام می شود 5 درصد زیر قیمت بازار آزاد است؟ افزایش قیمتی که هم اکنون در بازار خودرو رخ داده، مشابه همان افزایش قیمتی است که سال گذشته در بازار ارز، طلا، سکه و مسکن اتفاق افتاد یا همانند افزایش قیمت گوشت است که سه ماه قبل اتفاق افتاد. ریشه تمام این افزایش قیمت ها در سیاست گذاری های اشتباه پولی دولت و بی انضباطی های مالی در بودجه است؛ یعنی برای آنکه اقتصاد تورم سنگین و نقدینگی سرگردان را شاهد نباشد، باید وزارت اقتصاد و بانک مرکزی و سازمان برنامه وبودجه رفتار خود را اصلاح کنند. این دلیل ماجرای افزایش قیمت ها است و سایر داستان، دیگر معلول ماجرا است. حالا پرسش این است که شما می خواهید دلیل ماجرا را حل کنید یا به دنبال راهکار هایی برای حل معلول ها باشید؟سعید موتمنیسعید مؤتمنی، رئیس اتحادیه ی نمایشگاه داران خودرو، درباره ی افزایش قیمت خودرو ها می گوید:در اول دی1397، سانتافه کرمان موتور 500 میلیون تومان بود؛ ولی امروز 950 میلیون تومان است. همچنین، سراتو شرکت سایپا 200 میلیون تومان بود؛ اما امروز 360 تا 370 میلیون تومان معامله می شود. مزدا نیز حدود 230 میلیون تومان بود که امروز حدود 500 میلیون تومان است.این فرضیه مطرح شده که برخی خودرو ها، مانند سانتافه، به نوعی رهبری قیمت بازار خودرو ها را در دست گرفته و تحولات قیمتی در این خودرو ها به بازار خودرو های خارجی هم وارد شده و از این مسیر بازار خودرو های داخلی نیز متلاطم شده است. فرضیه مذکور این موضوع را دنبال می کند که گویا دست هایی پشت پرده وجود دارند که بازار خودرو ها را به بازی گرفته اند.

  SL iranدرادامه ی مطلب، تعدادی از خودروهای بازار ایران را معرفی می کنیم که در نمونه های دست دوم با قیمت بیش از یک میلیارد تومان معامله می شوند. همچنین، نگاهی خواهیم انداخت به قیمت نمونه های دست دوم از این خودروها که در بازار کشورهای خارجی نواحی شمال غرب ایران، مثل گرجستان و آذربایجان و ارمنستان وجود دارند. در این مطلب، منبع استعلام قیمت خودروهای داخل ایران نمایشگاه های تهران و مشهد بوده اند و برای محاسبه ی قیمت مدل های موجود در خارج از کشور، به سایت AutoPapa مراجعه کرده ایم. این مقایسه نشان می دهد چگونه جلوگیری از واردات خودرو به افزایش قیمت نمونه های دست دوم منجر می شود.محصولات خانواده ی بی ام وپرشیاخودرو به عنوان نماینده ی رسمی بی ام و در ایران فعالیت می کند و مشابه دیگر واردکنندگان خودرو، فعالیت در بازار را کاهش داده است. افزون براین، به آسانی می توان مدل های 2017 و حتی 2018 از خودروهای لوکس سری 5 و سری 7 را در نمایشگاه ها مشاهده کرد. البته، کراس اورهای X3 و X4 شرایط مشابهی دارند.

  BMW 7 Series / بی ام و سری 7مدل 2017 یا 2018 از بی ام و سری 7 با کارکرد صفر یا نزدیک به صفر کیلومتر، بین سه میلیارد تا چهار میلیارد تومان فروخته می شوند. نسخه های ویژه با امکانات بیشتر، ازجمله مدل 730i، ممکن است تا پنج میلیارد تومان ارزش داشته باشند و معامله شوند. این خودورها به دلیل استفاده از پیشرانه ی دولیتری توربوشارژ، مدتی قبل از ممنوعیت واردات خودرو، وارد ایران شده اند. بی ام و سری 5 هم شرایطی مشابه سری 7 دارد و البته، ارزان تر است. مدل 2018 از 530i صفرکیلومتر، حدود 2 تا 2.5 میلیارد تومان قیمت دارد. بی ام و X4 صفرکیلومتر و مدل 2018 کم یاب است. درمقابل، نمونه های کم کارکرد 2017 با پیشرانه ی دولیتری، قیمتی درحدود 2 تا 2.5 میلیارد تومان دارند. تعدادی از دیگر محصولات بی ام و، مثل سری 4 کوپه ی مدل 2016 و کراس اور X3 مدل 2017 و نمونه هایی از Z4 مدل 2015 هم، 1 تا 2 میلیارد تومان قیمت دارند.

  mix 1در بازار کشورهای شمال غرب ایران، بی ام و 535i مدل 2016 با پیشرانه ی دولیتری و 20 هزار کیلومتر کارکرد، 22 هزار دلار قیمت دارد. کراس اور X4 مدل 2018 با پیشرانه ی 2.8 لیتر و کارکرد 10هزار کیلومتر نیز به قیمت 35 هزار دلار فروخته می شود.محصولات مرسدس بنزیکی از محبوب ترین خودروهای بنز در ایران، نسخه ی پایه از کلاس E است که در بازار جهانی، ضعیف ترین پیشرانه را دارد. این خودرو با کد E200 مدل 2017 و پیشرانه ی دولیتری، حدود سه میلیارد تومان قیمت دارد. مدل 2016 کم کارکرد کد E250 نیز بیش از دومیلیارد تومان معامله می شود.

  ُS classنکته ی بسیار جالب درباره ی بنزهای موجود در ایران، قیمت بسیار گران نمونه های مدل قدیمی است؛ مثلا S کلاس کد S500 مدل 2011 به لطف استفاده از پیشرانه ی 4.7 لیتری و امکانات رفاهی درخورتوجه، با 50 هزار تا 100 هزار کیلومتر کارکرد، بیش از دومیلیارد تومان قیمت دارد. حتی S350 مدل 2009 بیش از یک میلیارد تومان معامله می شود. نمونه های کم یاب، مثل CLS 500 مدل 2012 و SL350 مدل 2010، بین 1.5 تا 2.5 میلیارد تومان قیمت دارند.

  mix 6در سایت های خارجی، مرسدس بنز E350 مدل 2013 با 25 هزار کیلومتر کارکرد، 15 هزار دلار قیمت گذاری شده است. مدل S550 ساخت 2009 با 10 هزار کیلومتر کارکرد و امکانات سری AMG و پیشرانه ی 5.5 لیتری 15 هزار دلار قیمت دارد.محصولات پورشهمعروف ترین خودرو پورشه در بازار جهانی، مدل 911 که در کشورمان نیز وجود دارد. البته در ایران، تعداد پانامرا و کاین بیشتری درمقایسه با 911 وارد شده اند.

  panameraهرچند غالب مدل های پورشه 911 در بازار ایران، ساخت 2013 و پیش از آن هستند، عموما بیش از 2.5 میلیارد تومان قیمت دارند. البته، اختلاف قیمت بین مدل 2010 و 2013 با کارکرد و امکانات مشابه، ممکن است به دومیلیارد تومان برسد. برای مثال، نسخه ی کروک 911 مدل 2013، شاید بیش از چهارمیلیارد تومان معامله شود. پورشه پانامرا 4S و کاین مدل 2012 یا 2013 نیز با 30هزار تا 50 هزار کیلومتر کارکرد، حدود دو تا سه میلیارد تومان قیمت دارند. عضو تازه ی این گروه، پورشه ماکان است که برخلاف بدنه ی کوچک تر، به لطف مدل های 2017 و 2018 تا سه میلیارد تومان معامله می شود.

  mix 3خارج از ایران، پورشه کاین 2011 با 67 هزار کیلومتر کارکرد، حدود 19 هزار دلار قیمت دارد. البته، می توان به پورشه 911 مدل 2002 نیز اشاره کرد که با 89 هزار کیلومتر کارکرد، قیمتش 17 هزار دلار است.محصولات تویوتا و لکسوسبه تازگی مطلع شدیم تویوتا راو4 صفر کیلومتر مدل 2017 در بازار تهران، با قیمت یک میلیارد تومان مشتری دارد. شایعه شده معدود مدل های واردشده با سال ساخت 2018 نیز قیمت 1.2 میلیارد تومانی دارند.

  Camry hybridعلاقه مندان تویوتا لندکروزر به قیمت دو تا چهار میلیارد تومانی برای مدل های دست دوم این خودرو عادت کرده اند. بزرگ ترین محصول ژاپنی بازار با پیشرانه ها ی 4 و 4.7 و حتی 5.7 لیتری، بین سال های 2012 تا 2017 به تعداد نسبتا زیادی به ایران وارد شده اند؛ درحالی که چگونگی واردات این محصولات به دلیل استفاده از پیشرانه ی حجیم سؤال برانگیز است. تویوتا کمری هم عضو جدید خانواده ی خودروهای میلیارد تومانی ایران محسوب می شود. به عنوان مثال، کمری هیبرید ساخت 2016 به شرط کارکردی کمتر از 30 هزار کیلومتر، 850 میلیون تا 1 میلیارد تومان قیمت دارد.

  lexus nxدر بازار جهانی، مدل NX کراس اوری میان رده محسوب می شود و یکی از محصولات ارزان قیمت لکسوس است. این خودرو در نسخه ی پایه با کد NX 200T بیش از یک میلیارد تومان قیمت دارد و در بعضی نمایشگاه ها، با قیمت 1.5 میلیارد تومان در نمونه های صفرکیلومتر معامله می شود. لکسوس RX دست دوم مدل 2012 با حدود 100 هزار کیلومتر کارکرد، قیمتی مشابه NX مدل 2017 دارد. اندک نمونه های صفرکیلومتر لکسوس RX ساخت 2018 هم در نمایشگاه های تهران دیده می شوند که قیمتشان 2.5 تا 3 میلیارد تومان است.

  mix 4در کشور گرجستان، تویوتا راو4 مدل 2017 با 16 هزار کیلومتر کارکرد، 17 هزار دلار و کمری 2017 با 28 هزار کیلومتر کارکرد، 14 هزار دلار و لکسوس RX350 مدل 2013 با 70 هزار کیلومتر کارکرد، 20 هزار دلار آگهی شده اند.محصولات هیوندای و کیاالبته برای نگارنده هم مشاهده ی قیمت یک میلیارد تومان برای کراس اورهای کره ای عجیب است. نمونه ی صفرکیلومتر هیوندای سانتافه 2017 با امکانات متفاوت، 950 میلیون تا 1.2 میلیارد تومان قیمت دارد. شرایط برای کیا سورنتو هم مشابه سانتافه و در بعضی مدل ها گران تر است.

  santafe santa feهیوندای جنسیس و سنتنیال نیز این روزها به عنوان محصولی سوپرلوکس در بازار ایران مطرح هستند. این خودروها با مدل های 2012 تا 2014 و صفر تا 50 هزار کیلومتر کارکرد، 1 تا 1.5 میلیارد تومان قیمت دارند. همچنین، اندک نمونه های وارداتی از نسل جدید هیوندای سوناتا و آزرا به گروه خودروهای میلیارد تومانی بازار ایران پیوسته اند. مدل های کم کارکرد و سالم از هیوندای وراکروز (iX55) و کیا موهاوی ساخت 2013 نیز حدود 900 میلیون تومان تا 1 میلیارد توما، قیمت دارند.

  mix 5در بازار فروش خودروهای دست دوم گرجستان، هیوندای سانتافه 2014 با 48 هزار کیلومتر کارکرد، 15 هزار دلار و هیوندای آزرا 2013 با پیشرانه ی 3.3 لیتر و 59 هزار کیلومتر کارکرد، 6,850 دلار فروخته می شوند.


 • محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
  اخبار مرتبط
   |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

  مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
  مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.