مخبر - 1398/02/25 - نیسان با کاهش سوددهی مواجه شده است

نیسان با کاهش سوددهی مواجه شده است
روزهای بد شرکت نیسان همچنان ادامه دارد. طبق پیش بینی ها، کاهش سود این شرکت در سال 2019 تا 28 درصد نیز خواهد رسید.
نیسان با کاهش سوددهی مواجه شده است

نیسان که سال گذشته با مشکلات بازداشت کارلوس گون، مدیرعامل اسبقش، دست وپنجه می کرد، به تازگی گزارش سال مالی خود را منتشر کرده است. بنابر این گزارش، میزان سود این غول خودروسازی ژاپنی در مقایسه با سال گذشته، به نصف کاهش پیدا کرده است و پیش بینی ها نشان می دهد روند کاهشی همچنان ادامه خواهد یافت. میزان سود نیسان در پایان سال مالی در مارس، 319.1 میلیارد ین (2.9 میلیارد دلار) بوده که درمقایسه با سود 746.9 میلیارد ینی سال گذشته، کاهش چشمگیری را نشان می دهد.

زیان دهی نیساننیسان اعلام کرده سود این شرکت تا پایان سال مالی 2020، تا 170 میلیارد ین (1.5 میلیارد دلار) کاهش خواهد یافت. کاهش درآمد این شرکت ناشی از تغییرات ساختاری، توسعه ی محصولات، ضررهای ناشی از نرخ ارز و گران شدن مواداولیه است. هیروتو سایکاوا، مدیرعامل نیسان، شرایط شرکتش را بسیار بحرانی توصیف کرده است.نیسان تلاش می کند کسب وکارش در آمریکای شمالی را بهبود دهد. در آمریکای شمالی، به دلیل دریافت مشوق ها و تولید بیش ازاندازه ی محصولات، سود نیسان بسیار کاهش یافته است. فروش نیسان در پایان سال مالی جاری، به 11.6 تریلیون ین (105 میلیارد دلار) رسید که درمقایسه با سال گذشته، کاهش 3 درصدی را نشان می دهد. تعداد خودروهای فروخته شده در سال جاری نیز با کاهش 4.4 درصدی، به 5.5 میلیون دستگاه رسید. سایکاوا قول داده کسب وکار نیسان در دو یا سه سال آینده، دوباره به رونق سابق خود بازگردد.

زیان دهی نیسانسایکاوا از استراتژی رشد فروش تهاجمی کارلوس گون انتقاد کرده است؛ اگرچه خودش هم از زمان برعهده گرفتن سِمَت مدیرعاملی، با انتقاد هایی مواجه بوده است. وی از مشتریان و سهام داران به دلیل عملکرد ضعیف شرکت عذرخواهی کرده و به رسم مدیران ژاپنی که معمولا یک دقیقه روبه روی مشتریان خم می شوند، از ذی نفعان دلجویی کرده است. کارلوس گون که دو دهه رهبری شرکت نیسان و رنو، شریک تجاری اش را بر عهده داشت، سال گذشته، به اتهام انتشار نادرست ارقام حقوق بازنشستگی و از دست دادن سرما یه های شرکت نیسان و استفاده از سرمایه ی نیسان برای مصارف شخصی بازداشت شد.

زیان دهی نیسانگون در پاسخ به این اتهام ها، ادعای بی گناهی کرده بود. او اعتقاد دارد رقم بازنشستگی هیچ وقت پرداخت و بر سر آن توافقی نشده است. همچنین، از سرمایه های شرکت استفاده ی نابه جا نشده و هزینه ها صرف خدمات قانونی شده است. پرونده ی رسوایی کارلوس گون و برکناری وی، بر مشکلات شرکت نیسان افزود. این شرکت درمجموع 83 میلیون دلار خسارت بابت پرونده ی بازنشستگی کارلوس گون پرداخت کرد. برخی از تحلیلگران اعتقاد دارند شهرت شرکت نیسان لکه دار شده است.

Carlos Ghosn / کارلوس گوسنمقاله های مرتبط:

 • فناوری تراش الماسی پیشرانه نیسان GT-R در نسل جدید آلتیما استفاده می شود
 • نیسان GT-R ویژه مسابقات هیل کلایمب با 1600 اسب بخار قدرت رونمایی شدازآنجاکه برپایی دادگاه در ژاپن ماه ها طول می کشد، هنوز مشخص نیست دادگاه رسیدگی به پرونده ی کارلوس گون چه زمانی برگزار می شود. شاکیان پرونده خواهان ماندن کارلوس گون در زندان هستند؛ اما گون ابتدا به قید وثیقه آزاد و سپس دوباره بازداشت شد. کارلوس گون با این شرط آزاد شد که تماسی با همسرش نگیرد. شکایت کنندگان به این دلیل چنین درخواستی مطرح کردند که نقضی در شواهد به وجود نیاید.

  زیان دهی نیسانسایکاوا شایعات مبنی بر فشارآوردن رنو برای ادغام دو شرکت را رد کرد. به گفته ی وی، مدیرعامل شرکت رنو که به تازگی به هیئت مدیره ی نیسان هم اضافه شده، بازسازی شرکت نیسان را در اولویت قرار داده است. هم اکنون، رنو 43 درصد از سهام نیسان و درمقابل، نیسان نیز 15 درصد از سهام رنو را دراختیار دارد. سایکاوا ادعای یکی از خبرنگاران مبنی بر استعفایش را رد و اعلام کرد در زمان مناسب، این کار انجام خواهد داد. در حال حاضر، تمرکز مدیرعامل غول خودروسازی ژاپنی و اعضای هیئت مدیره، روی بازگشت سود آوری به این شرکت است.


 • محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
  اخبار مرتبط
   |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

  مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
  مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.