مخبر - 1398/02/25 - کوآلاها درمعرض جدی خطر انقراض کارکردی قرار دارند

کوآلاها درمعرض جدی خطر انقراض کارکردی قرار دارند
در سال های اخیر، جمعیت کوآلاها به شکل چشمگیری کاهش یافته است و دچار انقراض کارکردی شده اند. اما این نوع از انقراض دقیقا به چه معنا است؟
کوآلاها درمعرض جدی خطر انقراض کارکردی قرار دارند

به گزارش مؤسسه ی استرالیایی کوآلا، جمعیت کمتر از 80 هزار کوآلا در استرالیا این گونه ها را در معرض خطر انقراض کارکردی قرار داده است. آمار کوآلاها به شکل چشمگیری پائین تر از تخمین های آکادمیک است و تعداد این حیوانات در بسیاری از مناطق روبه کاهش است.به سختی می توان گفت چه تعداد کوآلا در مناطق مختلف استرالیا نظیر کوئینزلند، نیو ساوت ولز، ویکتوریا ساوت و قلمروی پایتختی این کشور باقی مانده است؛ اما این گونه ها در معرض تهدید هایی مثل جنگل زدایی، بیماری و تغییرات اقلیمی هستند و درصورتی که جمعیت آن ها به کمتر از نقطه ی بحرانی برسد، دیگر قادر به تولید نسل های آینده نخواهند بود و منقرض خواهند شد.انقراض کارکردی به چه معنا است؟اصطلاح انقراض کارکردی می تواند توصیف کننده ی چند موقعیت خطرناک باشد. برای مثال، جمعیت گونه ها به قدری کاهش می یابد که نقش مؤثر آن ها در اکوسیستم از بین می رود. برای مثال کاهش دینگوها (نوعی سگ استرالیایی) در بعضی مناطق تأثیر ناچیزی بر طعمه های آن ها داشته است؛ زیرا دینگوها در رأس هرم غذایی قرار دارند و تأثیر زیادی بر اکوسیستم خود دارند؛ اما کوآلاهای برگ خوار و بی ضرر را نمی توان به عنوان شکارچیان رأس هرم غذایی درنظر گرفت.

انقراض کوالابه مدت چند میلیون سال، کوآلاها به دلیل تغذیه از برگ های اکالیپتوس، نقشی کلیدی در حفظ سلامت این جنگل ها داشتند؛ برای مثال ضایعات آن ها در کف جنگل ها تأثیر زیادی بر چرخه ی غذایی جنگل ها داشت. قدمت فسیل کوآلاها به 30 میلیون سال پیش بازمی گردد و یکی از منابع غذایی مگافاون ها (پستانداران غول آسای ماقبل تاریخ) بوده اند.مقاله های مرتبط:

 • انقراض نخستین پستاندار در اثر تغییرات اقلیمی
 • انسان ها در حال نابودی فرهنگ شامپانزه ها هستنداز سوی دیگر، انقراض کارکردی می تواند به جمعیتی ناپایدار اشاره داشته باشد. برای مثال، بسترهای مرجانی و صدفی ساوتپورت کوئینزلند دچار انقراض کارکردی شده اند زیرا 99 درصد از این زیستگاه از بین رفته است و هیچ عاملی برای بازسازی آن وجود ندارد.بنابراین انقراض کارکردی را می توان به گونه های ناپایداری نسبت داد که هرچند تولیدمثل می کنند؛ اما از درون زایی رنج می برند که می تواند زیست پذیری آن ها را در آینده درمعرض تهدید قرار دهد. بعضی جمعیت های کوآلایی در حومه ی شهرها از این مشکل رنج می برند و براساس بررسی های ژنتیکی روی Koala Coast در 20 کیلومتری جنوب شرق بریسبین، کوآلاهای این منطقه از کاهش تنوع ژنتیکی رنج می برند. در جنوب شرق کوئینزلند هم جمعیت کوآلاها با کاهشی فاجعه بار روبه رو بوده است.جمعیت کوآلاها در برخی مناطق درون مرزی کوئینزلند و نیوساوت ولز هم تحت تأثیر تغییرات شدید اقلیمی مثل خشکسالی ها و موج های گرمایی شدید قرار گرفته اند؛ به طوری که آمار کاهش جمعیت در این مناطق به 80 درصد هم می رسد. اخیرا پژوهش های میان رشته ای روی کوآلاها در جهت حفاظت از گونه های وحشی این حیوان و تضمین پایداری آن ها در زمان حال و آینده افزایش پیدا کرده است. از بین رفتن زیستگاه ها، نوسانات جمعیتی، عوامل ژنتیکی، بیماری، تغییرات اقلیمی و غذایی از عوامل کلیدی این بررسی ها هستند.چه تعداد کوآلا باقی مانده است؟اغلب پژوهشگرهای کوآلا با این سؤال روبه رو می شوند که چه تعداد کوآلا در حیات وحش وجود دارد؟ پاسخ به این سؤال کار دشواری است. کوآلاها ایستا نیستند؛ معمولا در طیفی وسیع، ازجمله حومه ی شهرها و مناطق روستایی چهار ایالت توزیع شده اند و به سختی می توان آن ها را دید.تلاش زیادی برای پی بردن به دلیل انقراض کارکردی کوآلاها در شرق استرالیا لازم است. در سال 2016، هیئتی از 15 کارشناس کوآلا برای تعیین گرایش های جمعیت کوآلاها در چهار ایالت استرالیا از یک فرمت سوالی چهار مرحله ای برای تخمین اندازه ی جمعیت کوآلاها و نوسان جمعیت آن ها استفاده کردند. تعداد تقریبی کوآلاهای استرالیا، 329 هزار بود و میزان افت جمعیت آن ها در سه نسل گذشته تا سه نسل بعدی، 24 درصد برآورد شد.دلیل اصلی انقراض کارکردی کوآلاها، از بین رفتن زیستگاه آن ها استاز می 2012، کوآلاها به دلیل کاهش جمعیت در فهرست جانوران آسیب پذیر کوئینزلند، نیوساوت ولز و منطقه ی پایتخت استرالیا قرار گرفتند. در ایالت های جنوبی ویکتوریا و استرالیای جنوبی، آمار جمعیت کوآلاها از فراوان به کم یا حتی انقراض محلی متغیر است؛ اگرچه کوآلاهای این منطقه هنوز در فهرست خطر قرار ندارند، اما با تهدید های جدی مثل کاهش گوناگونی ژنتیکی روبه رو هستند.تا امروز، خبر مثبتی در مورد جمعیت کوآلاهای کوئینزلند و نیوساوت ولز به گوش نرسیده است و پژوهش ها هم خوش بینانه نیستند. دلیل این آمار منفی هم ثابت ماندن تهدید های کلیدی و در بعضی موارد افزایش آن ها است. تهدید اصلی، از بین رفتن زیستگاه است. زیستگاه کوآلا (که در اصل جنگل های اکالیپتوس است) در حال محوشدن است و تا زمانی که این زیستگاه ها احیا نشوند و موردحفاظت قرار نگیرند، انقراض کارکردی کوآلاها ادامه خواهد یافت.

 • محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
  اخبار مرتبط
   |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

  مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
  مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.