مخبر - 1398/02/25 - دی اکسید کربن جوی به بالاترین سطح در تاریخ بشریت رسید

دی اکسید کربن جوی به بالاترین سطح در تاریخ بشریت رسید
برای نخستین بار در تاریخ بشر، سطح دی اکسیدکربن موجود در جو به بیش از 415 پی پی ام رسد تا زنگ های خطر برای زمین به صدا دربیاید.
دی اکسید کربن جوی به بالاترین سطح در تاریخ بشریت رسید

بار دیگر به نقطه عطفی تازه ای در روند نابودی کره زمین به دست انسان ها رسیدیم، این بار کره زمین به سطحی از گرما و آلودگی رسید که برای میلیون ها سال بی سابقه بوده است. چند روز قبل بود که سنسورهایی در هاوایی میزان دی اکسید کربن (CO2) را 415 بخش در میلیون (ppm) ثبت کردند. این سطح از کربن دی اکسید برای اولین بار از آغاز سپيده دم تاريخ بشر ثبت می شود.دی اکسید کربن بزرگ ترین عامل تغییرات اقلیمی در جهان است که سال ها پس از انتشار همچنان در جو کره زمین باقی می ماند و به تأثیرات گلخانه ای خود ادامه می دهد. به این جهت، حتی اگر روزی مردم دنیا تصمیم بگیرند دست از انتشار دی اکسید کربن بکشند، این گازها همچنان برای قرن ها به گرم کردن کره زمین ادامه می دهند. روز شنبه بود که پژوهشگران مؤسسه اقيانوس شناسي اسكريپس میزان غلظت دی اکسید کربن را در رصدخانه مانونالوآ در ایالت هاوایی 415٬26 پی پی ام ثبت کردند.اریک هولستاس، هواشناس از نشریه ی «Grist» در توییتر شخصی خود نوشت:این اولین بار در تاریخ بشر است که جو کره زمین دی اکسید کربنی بیش از 415 پی پی ام دارد. نه تنها در تاریخ ثبت شده، بلکه از زمان آغاز عصر کشاورزی در 10 هزار سال قبل، بلکه از زمانی که انسان ها پای به صحنه ی روزگار نهادند. این سیاره ای نیست که قبلا می شناختیم.تنها همین چند سال قبل بود که آلودکی کربن موجود در جو به 400 پی پی ام رسید و خیلی طول نکشید که در سال 2017 به میزان نگران کننده 410 پی پی ام افزایش یافت. در حقیقت با این رکوردشکنی هایی که در آلودگی کره زمین شاهد بوده ایم، دانشمندان می دانستند که رسیدن به سطح 415 پی پی ام در سال 2019 اجتناب ناپذیر خواهد بود و همین طور هم شد. ماه جاری شاهد ثبت رکورد دیگری نیز بودیم که ناشی از انتشار اطلاعات غلط از سوی وب سایت مؤسسه اقيانوس شناسي اسكريپس بود. داده های منحنی کیلینگ از سوی این مؤسسه نشان می داد که سطح دی اکسید کربن جوی زمین در روز 3 مه (13 اردیبهشت) از آستانه 415 پی پی ام گذر کرده است.

میزان انتشار کربن دی اکسید در گذر زمان: سنجش ها از رصدخانه مانونالوآ در ایالت هاوایی اطلاعات نادرست به سرعت اصلاح شدند، اما قبل از آن بسیاری از خبرگزاری ها همین نتایج اشتباه را گزارش داده بودند. بااین حال، این بار متأسفانه، به نظر نمی رسد که اشتباهی در کار باشد. رالف کییلینگ مدیر برنامه دی اکسید کربن مؤسسه اقيانوس شناسی اسكريپس در این رابطه، گفت:این نرخ رشد متوسط همین طور بالا باقی می ماند. افزایش سال گذشته احتمالا در حدود 3 میلیون پی پی ام بود، درحالی که میانگین اخیر 2,5 پی پی ام است. احتمالا ما شاهد تأثیر پدیده ی ال نینیوی ملایم به همراه مصرف سوخت فسیلی هستیم.پدیده ی «ال نینو (El Niño)»، به واکنش های آب وهوایی با مقیاس اقیانوسی جوی گفته می شود که موجب گرم شدن سطح دریاهای مرکز شرقی خط استوای اقیانوس آرام می شود. به گفته پژوهشگران، تصور نمی شود که سطح غلظت دی اکسید کربن سیاره در طول زندگی ما به زیر 400 پی پی ام برسد. استفاده از سوخت های فسیلی در حال حاضر مشکل اصلی سیاره ما است. تا سال1910، سطح غلظت دی اکسید کربن جو در حدود 300 پی پی ام باقی مانده بود، میزانی که در حداقل 800 هزار سال اخیر ثابت بود. اما در اواخر قرن بیستم، سطح آلودگی افزایش یافت.بعید است غلظت دی اکسیدکربن در طول زندگی ما به زیر 400 پی پی ام برسدواضح است که عبور از سطح دی اکسید کربن جوی 400 پی پی ام، لحظه ی نمادین پراهمیتی است، اما فقط قضیه به همین جا ختم نمی شود. اگر غلظت دی اکسید کربن در جو کره زمین بیشتر شود، و گرمای بیشتر و بیش تری در جو سیاره به دام بیفتد، در آینده گرمایش بیش ازپیش جهانی را شاهد خواهیم بود که چیزی شبیه به دوره ی مزوزوئیک در میلیون ها سال قبل می شود. آخرين باری که زمین به چنین گرمایی رسید، درختان در قطب جنوب روییده بودند. اما با وضعیت فعلی رکوردشکنی های پی درپی در میزان غلظت دی اکسید کربن جو، نمی توانم از آینده ای که در انتظار کره زمین است چندان مطمئن باشیم.مقاله های مرتبط:

 • روند مقابله با تغییرات آب و هوایی به کجا می رود؟
 • 9 تصویری که تاثیرات مهیب تغییرات آب و هوایی را نشان می دهددر بدترین حالت ممکن است در آینده جهان ما به سیاره ای زیست ناپذیر و مملو از سموم و گازهای مختلف بدل شود که دیگر با کره زمینی که اکنون می شناسیم کاملا متفاوت خواهد بود. البته صحبت از گرمای چند درجه ای نیست، بلکه وضعیت جهنمی مانند اقیانوس های جوشان و متلاشی شدن ابرها است. کیلینگ سال گذشته گفته بود، ما همچنان به سوزاندن سوخت های فسیلی ادامه می دهیم. دی اکسید کربن جو نیز به همین ترتیب در حال افزایش است. واقعیت این است که موضوع به همین سادگی است. و سال هایی که اکنون در آن زندگی می کنیم، آخرین فرصت های ما برای تغییر این روند و نابودی کره زمین هستند.

 • محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
  اخبار مرتبط
   |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

  مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
  مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.