مخبر - 1398/02/24 - پردازنده های سری 3000 رایزن از حافظه رم بسیار سریع 5000 مگاهرتزی پشتیبانی می کنند

پردازنده های سری 3000 رایزن از حافظه رم بسیار سریع 5000 مگاهرتزی پشتیبانی می کنند
بنابر آخرین اطلاعات فاش شده از پردازنده های سری 3000 رایزن AMD، این تراشه ها از حافظه های DDR4 بسیار سریع 5000 مگاهرتزی پشتیبانی می کنند.
پردازنده های سری 3000 رایزن از حافظه رم بسیار سریع 5000 مگاهرتزی پشتیبانی می کنند

با نزدیک شدن به آغاز عرضه ی پردازنده های سری 3000 رایزن در رویداد Computex ماه آینده، جزئیات بیشتری از این محصولات افشاء شده است. اگر اطلاعاتی که توسط یکی از شرکای AMD در توییتر منتشر شده است، درست باشد، تراشه های پیشروی Zen 2 از حافظه های DDR4 با سرعت حداکثر 5 هزار مگاهرتز پشتیبانی خواهند کرد.این اطلاعات درست به دنبال شایعات دیگری منتشر شد که مدعی بودند AMD قصد دارد دو مدل 16 هسته و 12 هسته ای از تراشه های Zen 2 را عرضه کرده و درکنار آن، پردازنده های رایج 8، 6 و 4 هسته ای را روانه ی بازار کند. جفت کردن ماژول های حافظه 5000 مگاهرتزی با پردازنده های رده بالای یادشده گزاره ای درخور توجه است، به ویژه اگر این پردازنده ها در بخش IPC ( تعداد دستورالعمل قابل اجرا در هر کلاک) با بهبود چشم گیری همراه باشند. شایعاتی مبنی بر افزایش 15 درصدی تعداد دستورالعمل های قابل اجرا در هر کلاک در این تراشه ها به گوش می رسد. پردازنده های نسل سوم رایزن از نیمه ی دوم سال 2019 با فناوری ساخت 7 نانومتری و بهبودهای فراوان نسبت به نسل های قبلی این پردازنده ها عرضه خواهند شد.

amd third gen ryzenبراساس گفته های Yuri Bubliy، توسعه دهنده ی محاسب رم رایزن (Ryzen DRAM Calculator) با ID کاربری Lusmus@ در توییتر، پردازنده های سری 3000 رایزن قادر خواهند بود با حافظه های رم با سرعت شگفت انگیز 5000 مگاهرتز کار کنند؛ اما با درنظرگرفتن قیمت بالای این ماژول ها در زمان عرضه، خرید این حافظه های پرشتاب از عهده ی هر کسی برنمی آید.مقالات مرتبط:

 • هر آنچه از پردازنده های 2019 شرکت AMD انتظار داریم
 • کدام مادربردهای AM4 از پردازنده های نسل سوم رایزن پشتیبانی می کنند؟به گفته ی این توسعه دهنده فرکانس UCLK (فرکانس کنترلر حافظه ی یکپارچه) پردازنده های سری 3000 رایزن برابر با نیمی از فرکانس ماژول حافظه است. پس برای یک ماژول حافظه با سرعت کلاک 5000 مگاهرتز، UCLK پردازنده 2500 مگاهرتز (1250 مگاهرتز فرکانس مؤثر) خواهد بود. برای داشتن دید بهتری از این میزان سرعت، خوب است بدانید سرعت کلاک کارخانه ای پردازنده ی نسل اول Ryzen 7 1700 مساوی با 3000 مگاهرتز است که با ماژول حافظه ای با سرعت 2400 مگاهرتز و UCLK معادل 1200 مگاهرتز (600 مگاهرتز فرکانس مؤثر) کار می کند. احتمالاً آنچه که باعث ایجاد این میزان سرعت اضافی می شود، طراحی چیپلتی جدید AMD است. کنترلر حافظه در پردازنده های نسل سوم با قرار گرفتن در Die ورودی/خروجی (I/O) مجزا، به طور کامل از هسته های پردازنده جدا شده است. باید توجه داشت که فرکانس DRAM در پیوند با لینک Infinity Fabric است. باتوجه به وجود مقسم 2 به گفته ی توسعه دهنده، انتظار ایجاد چنین فرکانسی در این لینک دور از واقعیت است.در هر پیکربندی سیستمی، امکان دستیابی به حداکثر فرکانس حافظه ی پشتیبانی شده وجود ندارد، اما اصل پشتیبانی از این سرعت گامی درخور توجه به شمار می رود. دستیابی به این سرعت نیازمند ماژول های حافظه ی تقویت شده و مادربردهایی قابل است. از سویی، به دلیل قرارگرفتن چنین فرکانسی در محدوده ی اورکلاکینگ، تجربه و شانس هر دو نقش مهمی در دسترسی به آن ایفا می کنند. این مسئله به کمک AMD و شرکای سازنده ی مادربرد این شرکت خواهد آمد تا در شرایطی که مادربردهای قدیمی با سوکت AM4 همچنان از پردازنده های جدید سری 3000 رایزن پشتیبانی می کنند، کاربران خود را ترغیب به خرید مادربردهایی با تراشه جدید X570 کنند.

 • محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
  اخبار مرتبط
   |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

  مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
  مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.