مخبر - 1398/02/24 - روزنه امنیتی واتساپ امکان بارگذاری بدافزار جاسوسی روی گوشی قربانیان را امکان پذیر می کند

روزنه امنیتی واتساپ امکان بارگذاری بدافزار جاسوسی روی گوشی قربانیان را امکان پذیر می کند
بنابر اعلام واتساپ، رخنه ی امنیتی موجود در تماس صوتی، به بدافزار جاسوسی اسرائیلی پگاسوس امکان نصب روی گوشی کاربران را می داد.
روزنه امنیتی واتساپ امکان بارگذاری بدافزار جاسوسی روی گوشی قربانیان را امکان پذیر می کند

به نظر می رسد پیام رسان واتساپ به صورت غیرعمدی کانالی برای اقدامات جاسوسی فراهم کرده است. واتساپ و گروه NSO، توسعه دهنده ی نرم افزار اسرائیلی، هر دو اذعان کرده اند رخنه ی موجود در تماس صوتی واتساپ به هکرها اجازه داده بدافزار جاسوسی پگاسوس (Pegasus) شرکت NSO را روی دستگاه های اندروید و iOS بارگذاری کنند. حتی اگر کاربر به تماس پاسخ ندهد، این بدافزار می تواند دستگاه را آلوده و بلافاصله تماس آلوده را از فهرست تماس ها حذف کند. بدافزار پگاسوس می تواند از دوربین و میکروفن استفاده و اطلاعات پیام ها و مکان فرد را جمع آوری کند.عاملان این حملات شناسایی نشده اند؛ اما گمان می رود عامل حملات کشوری از خاورمیانه باشد که تلاش می کند انتقادات حقوق بشری علیه خودش را دفع کند. در 12مه تلاش ناموفقی برای نفوذ به گوشی یکی از وکیلان حقوق بشر بریتانیایی الاصل انجام شده است. این وکیل به یکی از مخالفان حکومت عربستان سعودی در کانادا کمک کرده و شکایتی علیه NSO به دلیل مسئولیتش درقبال اقدامات مشتریانش ترتیب داده است. NSO نرم افزارش را به سازمان های اطلاعاتی کشورهای خاورمیانه داده است؛ به همین دلیل، فعالان حقوق بشری در منطقه اخیرا پیام هایی دریافت کرده اند که سعی کرده پگاسوس را روی گوشی هایشان نصب کند.مقاله های مرتبط:
 • بنیان گذار واتساپ: من حریم خصوصی کاربرانم را فروختم
 • واتساپ برای مبارزه با اطلاعات نادرست فوروارد پیام ها را محدود کردواتساپ دراین باره به فعالان حقوق بشر و وزارت دادگستری آمریکا هشدار داده است. همچنین، این پیام رسان اعلام کرده این تلاش ها همه ی نشانه های همکاری شرکتی خصوصی با دولت ها به منظور توسعه ی بدافزارهای جاسوسی را دارد. NSO هرگونه دخالت داشتن در این مسئله را رد کرده است. این شرکت گفته است:NSO در هیچ شرایطی در اهدافی دخالت نمی کند که از تکنولوژی آن استفاده می کنند.افزون براین، شرکت مذکور ادعا کرده از مشتریان تحقیق و سوء استفاده شامل حمله به وکیل بریتانیایی را بررسی کرده است. احتمالا تا الآن واتساپ این نقص را برطرف کرده است؛ چراکه این شرکت در 10مه تعمیر سمت سرور انجام داد و در 13مه نسخه ی پچ شده ای از نرم افزارش را منتشر کرد.به هرحال، این شرکت به اتهام تلاش شرکت هایی نظیر NSO و هکینگ تیم (Hacking Team) و دیگران با هدف فروش آگاهانه ی بدافزارهای جاسوسی به کشورهایی با سابقه ی فشار بر مخالفان اشاره نمی کند. فعالان به منظور کاهش رابطه ی این شرکت ها و حکومت ها تلاش می کنند؛ ازجمله تا 15مه توانایی های صادراتی گروه NSO با مشکلاتی جدی رو به رو خواهد شد. اگر این تلاش ها موفقیت آمیز نباشند، مقابله با اقدامات بدافزارهای جاسوسی این چنینی دشوار خواهد بود.

 • محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
  اخبار مرتبط
   |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

  مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
  مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.