مخبر - 1398/02/24 - علف های هرز؛ راه حل مبارزه با تغییرات اقلیمی

علف های هرز؛ راه حل مبارزه با تغییرات اقلیمی
علف های هرز می توانند با جذب کربن موجود در جوّ و احیای زمین های خشک و آسیب دیده روند تغییرات اقلیمی را کُند کنند.
علف های هرز؛ راه حل مبارزه با تغییرات اقلیمی

بسیاری از افراد علف های هرز را مشکل ساز می دانند؛ اما براساس تجربیات یکی از کشاورزان، علف های هرز می توانند به احیای زمین های خشک و آسیب دیده کمک و حتی کربن موجود در جوّ را هم جذب کنند. پیتر آندروس، کشاورز، بیش از 60 سال پیش در دوران کودکی، شاهد اولین طوفان شنی عمرش بود. او درباره ی این طوفان می گوید:صدایش وحشتناک بود. ما در خانه مخفی شده بودیم. کل آسمان تاریک شده بود و روز بعد شاهد آثار وحشتناک آن بودیم.باد بسیاری از درختان مزرعه ی آن ها را از جا کنده بود. بعضی از اسب ها و گاوها دچار خفگی شده بودند یا نمی توانستند در غبار به درستی نفس بکشند. این تجربه باعث شد پیتر به دنبال راه حلی برای احیای زمین های استرالیا برود. طوفان های گردوغبار معمولا در مناطق خشک و گرم رخ می دهند که پوشش گیاهی اندکی برای مهار خاک دارند.

طوفان گرد و غبار

دیدگاه پیتر به کشاورزی پس از تجربه ی طوفان گردوغبار در کودکی تغییر کرد.اندروس می گوید:این اتفاق باعث شد به فکر راه حلی برای حفظ تعادل زمین باشم. در طول چند دهه، راه حل هایی برای افزایش حاصل خیزی زمین یاد گرفتم و متوجه شدم هر زمینی سیستم طبیعی منحصربه فردی دارد. استفاده از روش کشاورزی اروپایی در استرالیا کار اشتباهی بود و زمین هایمان را خراب کرد و حالا باید به دنبال راهی برای بازسازی و احیای آن ها باشیم.مقاله های مرتبط:

 • تغییرات اقلیمی سریع تر از پیش بینی ها فاجعه بار می شود
 • کاهش تغییرات اقلیمی با مدیریت نیتروژن در کشاورزی آندروس در دهه های 1970 و 1980، به کشاورزی پایدار علاقه مند شد. کشاورزی پایدار به نوعی کشاورزی گفته می شود که به درک اکوسیستم و روابط بین جانداران زنده و محیط وابسته است. او برای ساخت آب راه و گیاهان سازگار با زمین خود کوشید و از کودهای شیمیایی و علف کش ها اجتناب کرد. هدف او، افزایش مقاومت و سازگاری زمین با آب وهوای منطقه بود.مشکلات اساسی وی، خشک سالی و رشد علف های هرز به جای گیاهان بومی بود. براساس این مشاهدات، او نتیجه گرفت دو عامل اصلی در حفظ زمین نقش دارند: گیاهان و آب.

  حفاظت از زمین

  آندروس عمر خود را صرف یادگیری برای حفظ زمین کرد.هر زمینی کانتورهای خود را دارد. در زمین شناسی، خط کانتور برای تابع دومتغیری برابر با منحنی است که نقاط با مقدار برابر را به یکدیگر وصل می کند. در اینجا منظور از کانتور، نقطه ی سرچشمه ی آب و نقطه ی جریان آب است. عمل احیای زمین باید از بالاترین نقطه آغاز شود. سپس، جریان آب کُند می شود و برای فیلترکردن آب و کاهش سرعت آن از گیاهان و علوفه ی هرز استفاده می شود. این روش کشاورزی بعدها کشاورزی سلسله مراتبی طبیعی (NSF) نامیده شد.استفاده از علف هرز برای کاهش سرعت آبسال گذشته، استرالیا خشک ترین و گرم ترین شرایط آب و هوایی را به خود دید که با موج های گرمایی قاره ای و روزهای بسیار داغ، سوختن شاخ و برگ ها (Bushfire) و بارش سنگین باران و سیل در کوینزلند شمالی همراه بود. سوختن شاخ وبرگ ها نوعی آتش سوزی طبیعی است که در ماه های گرم و خشک استرالیا رخ می دهد.براساس گزارش ها، تغییرات اقلیمی و ازبین رفتن زمین ها، به افزایش دما و حوادث اقلیمی شدید منجر شد که دراثر آن، استرالیا در چهار سال گذشته داغ ترین تابستان های خود را تجربه کرد. درنتیجه اکنون، بسیاری از مردم نمی توانند محصول خود را پرورش دهند یا غذا برای گاو و گوسفندان خود تهیه کنند؛ به همین دلیل، مزارع خود را ترک می کنند.

  خشکسالی

  افزایش دما و گرمای بی اندازه باعث شده بسیاری از مردم مزارع خود را ترک کنند.انجمن حفظ منابع طبیعی استرالیا (NCC) درباره ی جنگل زدایی های استرالیا، به ویژه در نیوساوت ولز، هشدار داده و به گفته ی کیت اسمولسکی، مدیر اجرایی NCC، مقیاس جنگل زدایی در 20 سال گذشته بی سابقه بوده است. براساس گزارش NCC، قطع درختان به معنی کاهش بارندگی و گرم شدن آب وهوا و جلوگیری از ذخیره سازی کربن است.روش کشاورزی سلسله مراتبی طبیعی (NSF) از چهار عنصر اصلی تشکیل شده است: 1. احیای باروری برای بهبود خاک؛ 2. افزایش آب زیرزمینی؛ 3. احیای پوشش گیاهی، به ویژه با علف های هرز (درصورت لزوم)؛ 4. درک نیازهای منحصربه فرد زمین. البته، ایده های آندروس در سطح جهانی پذیرفته نشده اند. او دانشمند نیست و تا سال 2013، روش کشاورزی اش ازنظر علمی ثابت نشده بود.

  کشاورزی پایدار

  احیای پوشش گیاهی با علف های هرز (درصورت لزوم) بخشی اساسی از روش کشاورزی سلسله مراتبی طبیعی محسوب می شود.به اعتقاد بعضی منتقدان، مدیریت بهتر زمین و اجتناب از روش های کشاورزی مخرب، ازجمله قطع درختان، نیاز به روش کشاورزی سلسله مراتبی طبیعی را به اولویت تبدیل می کند. بعضی هم با پیشنهاد او برای استفاده از علف های هرز مخالف اند؛ چراکه معتقدند پروژه های حفاظتی معمولا برای بهبود گیاهان بومی استرالیا به کار می روند و علف های هرز گیاهان بومی را از منابع کمیاب آبی محروم می کنند.علف های هرز بسیاری از زمین های خشک استرالیا را احیا کرده اندبا تمام این ها، مزرعه ی آزمایشی NSF واقع در شرق کانبرا، اثر مثبت علف های هرز را ثابت کرده است. این مزرعه ی آزمایشی در منطقه ی مولون کریک (Mullon Creek) قرار دارد که شبکه ای از زمین های ارگانیک است. شبکه ی راه حل های توسعه ی پایدار سازمان ملل در سال 2016، مزارع طبیعی این منطقه را در فهرست معدود زمین های کشاورزی پایدار جهان قرار داد و مدل کشاورزی سلسله مراتبی طبیعی (NSF) را به عنوان مدلی جهانی توصیه کرد.

  منطقه مولون

  مولون کریک قبل و بعد از تطبیق روش NSFگری نیرن، رئیس مؤسسه ی مولون در منطقه ی مولون کریک است. این مؤسسه سازمانی آموزشی و پژوهشی برای کشاورزی پایدار و احیاکننده است که پروژه ی آندروس را توسعه می دهد. به عقیده ی نیرن، برش بوته های توت سیاه و قراردادن آن ها روی برکه ها و فیلتر آب، به احیای برکه و اکوسیستم آن منجر شده است.مؤسسه ی مولون روش های کشاورزی NSF را به کشاورزان و دانشمندان و دانشجویان آموزش می دهد. این مؤسسه با هدف نظارت بر آبیاری با دستگاه های فشارسنج (تجهیزات اندازه گیری آب) با دانشگاه های استرالیای کانبرا و دانشگاه ملی استرالیا همکاری می کند. نیرن می گوید:دانشمندان ثابت کرده اند کشاورزی سلسله مراتبی طبیعی به افزایش جریان آب و سطح ایستایی آن منجر می شود.

  ایستایی

  به عقیده ی کارشناسان مؤسسه ی مولون، روش NSF می تواند سطح ایستایی آب را افزایش دهد.تیم پژوهشی مشغول کار روی جویبار دیگری است که 20 هزار هکتار از زمین های کشاورزی را پوشش می دهد. براساس روش NSF، آن ها سدهای سوراخ داری را روی این نهرها می سازند. سدها از سنگ ساخته می شوند و برای کُندکردن جریان نهر، سوراخ سدها با خس و خاشاک توت پر می شوند.با وجود باران اندک، نهر های آب جاری شده اند و زمین ها و خاک خشک آن منطقه سرسبز شده اند. استفاده از آب بندهای گیاهی باعث می شود خاک رطوبت بیشتری به خود جذب و پوشش گیاهی کنار نهرها افزایش پیدا کند.

  حفظ اکوسیستم

  مزرعه ی طبیعی مولون کریک در سال 2005 قبل از افزایش پوشش گیاهی منطقهنیرن در ادامه می گوید:کل فرایند را می توان به این صورت تفسیر کرد: ساخت اسفنج های بزرگ با علف های هرز. از این روش آموختیم تا وقتی علف های هرز به سودمان هستند، نباید آن ها را حذف کنیم. شاید فکر کنید وجود مقادیر زیاد علوفه به معنی حاصل خیزنبودن زمین است؛ اما اگر علف های هرز را حذف کنید، باید گیاه دیگری را جایگزین آن ها کنید.در روش NSF، می توان از علف های هرز برای ساخت آب بندهای طبیعی بهره برد. به گفته ی نیرن، گیاهان بومی استرالیا هم به تدریج درکنار این علف ها رشد خواهند کرد.جذب کربنعلف های هرز می توانند به عنوان منبعی برای جذب کربن هم عمل کنند. آن ها کربن جوّ را جذب و آن را به شکل دیگری ذخیره و به کنترل تغییرات اقلیمی کمک می کنند.

  جذب کربن

  علف های هرز با جذب کربن موجود در جوّ به کنترل تغییرات اقلیمی کمک می کنند.به گفته ی کریستا آندرسون، پژوهشگر اقلیمی صندوق جهانی طبیعت در ایالات متحده، جنگل و اقیانوس و خاک می توانند کربن دی اکسید موجود در جوّ را جذب و ذخیره کنند. به عقیده ی آندرسون، میزان کربن دی اکسیدی که هر اکوسیستم می تواند جذب کند، به موقعیت و نحوه ی مدیریت آن وابسته است. او در ادامه می گوید:با اینکه جنگل ها بزرگ ترین ظرفیت ذخیره سازی کربن را دارند و می توانند به نشر کربن و دیگر گازهای گلخانه ی کمک کنند، با روش های مخصوص کشاورزی هم می توان ذخیره سازی کربنی را افزایش داد. ما باید کربن جوّ را ازطریق بهبود مدیریت جنگل داری، محافظت و احیای تالاب ها، پوده ها (Peatland)، خزه های دریایی و بهبود کشاورزی جذب کنیم. پوده ها به توده ی گیاهان مُرده گفته می شود که در یک نقطه جمع می شوند.حالا این سؤال مطرح می شود که آیا پروژه های کوچکی مثل پروژه ی مولون کریک می توانند به جذب کربن و احیای زیستگاه ها کمک کنند؟ البته این شرایط زمانی به نتیجه می رسد که تعداد کشاورزان و کاربرد این روش افزایش پیدا کند. نیرن اضافه می کند:وقتی آب زمین را حفظ کنید می توانید کربن را هم به آن برگردانید و بدین ترتیب به بهره وری و پایداری زمین کمک کنید.

  خشکسالی استرالیا

  امروزه، بخش زیادی از نیو ساوت ولز و کوینزلند به زمین های خشک و بایر تبدیل شده است.ازآنجاکه بخش زیادی از جنگل ها برای مقاصد کشاورزی انبوه از بین رفته اند، جذب کربن هم کاهش پیدا کرده است. بخش های زیادی از نیوساوت ولز و کوینزلند به دلیل کشاورزی انبوه، به زمین های خشک و بایر تبدیل شده اند؛ اما میزان خاک و گیاهان دوبرابر کربن موجود در جوّ هستند. بنابراین باید حجم گیاهان را برای جذب کربن حاصل از سوخت های فسیلی افزایش داد.سؤال اینجا است باتوجه به نسبت های فزاینده ی جنگل زدایی و فرسایش خاک، آیا پروژه های کوچکی مانند مولون کریک برای احیای زمین های کشاورزی کافی هستند؟ نیرن به این مسئله خوش بین است. او می گوید:این کار اراده می خواهد. ما افتخار می کنیم جوانان به روش NSF امیدوار شوند و امیدواریم با مدیریت آب و پوشش گیاهی، بتوانیم این زمین ها را احیا کنیم.درحالی که رهبران دنیا بر سر روش ها و زمان کاهش نشرهای کربنی بحث می کنند، مزرعه ی پایدار مولون کریک استرالیا تأثیر علف های هرز برای جذب کربن و احیای رودخانه ها را ثابت کرده است. این راه حل، راه حلی کوچک، اما معنادار برای حل مشکلات اقلیمی است.


 • محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
  کلیدواژه های این خبر
  طوفان   استرالیا   کشاورزان   یادگیری   اکوسیستم   کربن   گوسفندان   شرایط آب و هوایی   علوفه   کودکی   آتش سوزی طبیعی   مقاله   علف هرز   نقطه آغاز   فاجعه بار   حادثه   پیش بینی   تغییرات اقلیمی   زمین شناسی  
  اخبار مرتبط
  ضرورت ایجاد مرکز مطالعات یا پژوهشکده بلایای طبیعی
  ایسنا
  هشدار ظریف به تیم «ب»/ اعضای تیم «ب» چه شرارت هایی در سر دارند؟
  آریا
  کوآلاها درمعرض جدی خطر انقراض کارکردی قرار دارند
  زومیت
  توییت ظریف: حوادث را پیش بینی کرده بودم
  صدا و سیما
  ظریف: نیمی از «تیم ب»، شرکای جرم جنگ فاجعه بار عراق بودند
  آفتاب
  ظریف: نیمی از «تیم ب»، شرکای جرم جنگ فاجعه بار عراق بودند
  عصر امروز
  ظریف: نیمی از «تیم ب»، شرکای جرم جنگ فاجعه بار عراق بودند
  افکار نیوز
  تاثیر تغییرات آب و هوایی بر آموزش
  ایسکانیوز
  مرمت ساختمان ها در مناطق سیل زده تا پایان تیر سال جاری انجام شود
  شبستان
  روحانی: مرمت ساختمان ها در مناطق سیل زده تا پایان تیرماه انجام شود
  ملیت
  روحانی: مرمت ساختمان ها در مناطق سیل زده تا پایان تیرماه انجام شود
  موج رسا
  مرمت ساختمان ها در مناطق سیل زده تا پایان تیرماه سال جاری انجام شود
  پایگگاه اطلاع رسانی دولت
  روحانی: مرمت ساختمان های سیل زده تا پایان تیرماه انجام شود
  عصر پرس
  رئیس جمهور: مرمت ساختمان ها در مناطق سیل زده تا پایان تیرماه امسال انجام شود
  خبرگزاری دانشجو
  رئیس جمهور: صحنه کمک رسانی ملت ایران به آسیب دیدگان سیل اخیر، غایب نداشت
  پانا
  رئیس جمهور: مرمت ساختمان ها در مناطق سیل زده تا پایان تیرماه امسال انجام شود
  تسنیم
  رئیس جمهوری: مرمت ساختمان های سیل زده تا پایان تیرماه انجام شود
  ایرنا
  مرمت ساختمان ها در مناطق سیل زده تا پایان تیرماه سال جاری انجام شود/ صحنه کمک رسانی ملت ایران به آسیب دیدگان سیل اخیر، غایب نداشت
  باشگاه خبرنگاران
  روحانی: مرمت ساختمان ها در مناطق سیل زده تا پایان تیر سال جاری انجام شود
  ایسنا
  رئیس جمهور: مرمت ساختمان ها در مناطق سیل زده تا پایان تیرماه امسال انجام شود
  دنیای اقتصاد
  روحانی: مرمت ساختمان ها در مناطق سیل زده تا پایان تیرماه انجام شود
  خبرآنلاین
  روحانی: مرمت ساختمان ها در مناطق سیل زده تا پایان تیرماه سال جاری انجام شود/ صحنه کمک رسانی ملت ایران به آسیب دیدگان سیل اخیر، غایب نداشت
  سایت جماران
  مرمت ساختمان های مناطق سیل زده تا پایان تیرماه سال جاری انجام شود
  مهر نیوز
  ببرهای بنگال از تغییرات اقلیمی جان سالم به در می برند؟
  زومیت
  1500 هکتار از اراضی شمال استان پایش و از ملخ ها پاکسازی شده است
  برنا نیوز
  مرمت ساختمان ها در مناطق سیل زده تا پایان تیرماه سال جاری انجام شود/ صحنه کمک رسانی ملت ایران به آسیب دیدگان سیل اخیر، غایب نداشت/ تلاش دستگاههای دولتی و نیروهای مسلح در سیل اخیر، جزء سوابق بسیار درخشان تاریخ امداد و نجات و خدمت در کشور است/ قدردانی از تلاش های وزیر کشور
  پایگاه اطلاع رسانی یایت جمهوری
  سیل 13 هزار هکتار مزارع کلزا در گلستان را غیرقابل برداشت کرد
  ایرنا
  برداشت این روزهای مرغوبترین خوشمزه های کویر
  ایسنا
  10 حادثه که هیچ دلیل علمی برای آن ها وجود ندارد
  تیک نیوز
  10 حادثه که هیچ دلیل علمی برای آن ها وجود ندارد
  برترین ها
  زوال بزرگ ترین بادامستان دیم دنیا
  ایسنا
  پیامد تغییرات اقلیمی؛ افزایش شدت بادها و ارتفاع امواج
  زومیت
  بررسی روش های سنتی مبارزه با ملخ ها؛ «سار» پرنده ای که به جنگ ملخ ها می رود
  پایداری ملی
  گذر از بهره هوشی به دنیای هوش دیجیتال
  ایرنا
  ذوب بی سابقه یخ های آلاسکا در میانه بهار و گرفتن جان مردم
  زومیت
  کشاورزی خاتم، نای نفس کشیدن ندارد
  آریا
  کشاورزی خاتم، نای نفس کشیدن ندارد
  ایرنا
  کشاورزی خاتم، نای نفس کشیدن ندارد
  سایت جماران
  مزرعه ای که ردپای کربن در آن به صفر میل می کند
  ایسکانیوز
  اخبار مرتبط
  bltایسنا : ضرورت ایجاد مرکز مطالعات یا پژوهشکده بلایای طبیعی
  bltآریا : هشدار ظریف به تیم «ب»/ اعضای تیم «ب» چه شرارت هایی در سر دارند؟
  bltزومیت : کوآلاها درمعرض جدی خطر انقراض کارکردی قرار دارند
  bltصدا و سیما : توییت ظریف: حوادث را پیش بینی کرده بودم
  bltآفتاب : ظریف: نیمی از «تیم ب»، شرکای جرم جنگ فاجعه بار عراق بودند
  bltعصر امروز : ظریف: نیمی از «تیم ب»، شرکای جرم جنگ فاجعه بار عراق بودند
  bltافکار نیوز : ظریف: نیمی از «تیم ب»، شرکای جرم جنگ فاجعه بار عراق بودند
  bltایسکانیوز : تاثیر تغییرات آب و هوایی بر آموزش
  bltشبستان : مرمت ساختمان ها در مناطق سیل زده تا پایان تیر سال جاری انجام شود
  bltملیت : روحانی: مرمت ساختمان ها در مناطق سیل زده تا پایان تیرماه انجام شود
  bltموج رسا : روحانی: مرمت ساختمان ها در مناطق سیل زده تا پایان تیرماه انجام شود
  bltپایگگاه اطلاع رسانی دولت : مرمت ساختمان ها در مناطق سیل زده تا پایان تیرماه سال جاری انجام شود
  bltعصر پرس : روحانی: مرمت ساختمان های سیل زده تا پایان تیرماه انجام شود
  bltخبرگزاری دانشجو : رئیس جمهور: مرمت ساختمان ها در مناطق سیل زده تا پایان تیرماه امسال انجام شود
  bltپانا : رئیس جمهور: صحنه کمک رسانی ملت ایران به آسیب دیدگان سیل اخیر، غایب نداشت
  bltتسنیم : رئیس جمهور: مرمت ساختمان ها در مناطق سیل زده تا پایان تیرماه امسال انجام شود
  bltایرنا : رئیس جمهوری: مرمت ساختمان های سیل زده تا پایان تیرماه انجام شود
  bltباشگاه خبرنگاران : مرمت ساختمان ها در مناطق سیل زده تا پایان تیرماه سال جاری انجام شود/ صحنه کمک رسانی ملت ایران به آسیب دیدگان سیل اخیر، غایب نداشت
  bltایسنا : روحانی: مرمت ساختمان ها در مناطق سیل زده تا پایان تیر سال جاری انجام شود
  bltدنیای اقتصاد : رئیس جمهور: مرمت ساختمان ها در مناطق سیل زده تا پایان تیرماه امسال انجام شود
  bltخبرآنلاین : روحانی: مرمت ساختمان ها در مناطق سیل زده تا پایان تیرماه انجام شود
  bltسایت جماران : روحانی: مرمت ساختمان ها در مناطق سیل زده تا پایان تیرماه سال جاری انجام شود/ صحنه کمک رسانی ملت ایران به آسیب دیدگان سیل اخیر، غایب نداشت
  bltمهر نیوز : مرمت ساختمان های مناطق سیل زده تا پایان تیرماه سال جاری انجام شود
  bltزومیت : ببرهای بنگال از تغییرات اقلیمی جان سالم به در می برند؟
  bltبرنا نیوز : 1500 هکتار از اراضی شمال استان پایش و از ملخ ها پاکسازی شده است
  bltپایگاه اطلاع رسانی یایت جمهوری : مرمت ساختمان ها در مناطق سیل زده تا پایان تیرماه سال جاری انجام شود/ صحنه کمک رسانی ملت ایران به آسیب دیدگان سیل اخیر، غایب نداشت/ تلاش دستگاههای دولتی و نیروهای مسلح در سیل اخیر، جزء سوابق بسیار درخشان تاریخ امداد و نجات و خدمت در کشور است/ قدردانی از تلاش های وزیر کشور
  bltایرنا : سیل 13 هزار هکتار مزارع کلزا در گلستان را غیرقابل برداشت کرد
  bltایسنا : برداشت این روزهای مرغوبترین خوشمزه های کویر
  bltتیک نیوز : 10 حادثه که هیچ دلیل علمی برای آن ها وجود ندارد
  bltبرترین ها : 10 حادثه که هیچ دلیل علمی برای آن ها وجود ندارد
  bltایسنا : زوال بزرگ ترین بادامستان دیم دنیا
  bltزومیت : پیامد تغییرات اقلیمی؛ افزایش شدت بادها و ارتفاع امواج
  bltپایداری ملی : بررسی روش های سنتی مبارزه با ملخ ها؛ «سار» پرنده ای که به جنگ ملخ ها می رود
  bltایرنا : گذر از بهره هوشی به دنیای هوش دیجیتال
  bltزومیت : ذوب بی سابقه یخ های آلاسکا در میانه بهار و گرفتن جان مردم
  bltآریا : کشاورزی خاتم، نای نفس کشیدن ندارد
  bltایرنا : کشاورزی خاتم، نای نفس کشیدن ندارد
  bltسایت جماران : کشاورزی خاتم، نای نفس کشیدن ندارد
  bltایسکانیوز : مزرعه ای که ردپای کربن در آن به صفر میل می کند
  پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
   |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

  مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
  مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.